Jump to content

promjena zakona o braniteljima


krusevo

Preporučene objave

  • Odgovora 411
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

vlada je promijenila zakon...uglavnom više nitko neče dobiti najnižu braniteljsku mirovinu ako nije sudjelovao na prvoj crti bojišnice najmanje 100 dana....više nema vojne mirovine bez statusa ratnog vojnog invalida(dosada se moglo i bez statusa u vojnu mirovinu)..samo hrv.branitelji sa statusom hrvi moči če ostvariti vojnu mirovinu...i svi postupci koji se trenutno vode(hzmo)određivat če se po ovom novom zakonu...................drugim riječime gotovo je...tko je stekao stekao je...još jedino nešto branitelja koji su u postupku za hrvi kada ga steknu moči če bez obzira na broj dana provedenih u ratu ostvariti vojnu mirovinu..a to je več pomalo zanemariv broj.........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma mene nešto još pati u cijeloj priči..šta če biti sa nama koji još nismo dobili trajno hrvi...da se nebi ovaj zakon odrazio na to..pošto je taj status još uvijek u postupku...jer su rekli da svi postupci se budu odrađivali po novom zakonu..a sada kako če to tumačiti...neznam..ali znam da bi nas jedno sigurno 10000 zakinuli za manja primanja..a da negovorimo o prevođenju u vojne mirovine tko još nije..a bez hrvi-a sada nema šanse da ju dobije..bojim sa da u toj cijeloj priči smo mi ciljana skupina.....nadam se da nije tako..ali kontam..mirovina mi je 3300 kuna..ako mi uzmu hrvi..jer imam drugostupanjsko...odu mi i činovi i ja sam na 2000 kuna...eto harača..zato se možda i ukine ovaj sveopči harač....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moraš malo bolje pročitati članak.novi zakon vrijedi,narodski rečeno,za ubuduče.oni koji su u postupku-nemaju trajno,ostaju prava po starome.znači nema novih zahtjeva ( a i rok je odavno prošao 31.12.2005. ali neki nikako da shvate) za mirovinama.samo su upitni oni koji su dobili na plp manje od 20% da li će ikad dobiti onih "prolaznih" 20%.

 

oni koji nisu bili u DR ili su bili pozadinc a "dočepali" se mirovine ,njima ona ostaje kao stečeno pravo.

 

p.s. pročitajte i komentare u jutarnjem u članku o izmjeni zakona.vrlo uvjerljivi komentari :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo bas sam pročitao prijedlog zakona,kod koga je postupak utvrđivanja u toku priznavanja prava hrvi,nastavit ce se,kaj mi se svidja u prijedlogu,da se neborbeni sektor briše,po novom prijedlogu iz statusa priznavanja prava branitelja,a mislim da je to i prije trebalo napravit,da su razne tajnice i čistačice ostvarila prava po tom zakonu,kao neborbani sektor,vidit ćamo u praksi,ne nego pravo branitelja neće moći više ostvarit netko tko nije 100 dana bio u borbenom seektoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

normalno da ne.pa koliko bi onda bilo tek invalida.za priznavanje invalidnosti kao prvo moraš biti bolestan i ta bolest mora biti priznanta kao bolest sudjelovanja u DR. :palac:

 

 

Dragovoljac sam sa više od 100 dana na prvoj crti,priznato sto posto bolovanje jer je bolest nastupila u DR.

Nemam HRVI jer ga nisam ni tražio.

Kao takav dali sam prekrižen za vojni dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkoda je napisao:

Po tome imas pravo na najnižu mirovinu po tom zakonu,a samo branitelji sa statusom hrvi,imaju pravo na invalidsku mirovinu,ako možeš pokreni postupak za priznavanje hrvi prije donošenja novog zakona

:kavica: poz. zeljkoda,

savjetuješ daranteu da pokrene postupak za priznavanje HRVI prije donošenja novog zakona iz razloga što je dragovoljac koji je proveo na prvoj crti više od 100 dana i što ima priznato sto posto bolovanje jer je bolest nastupila u DR međutim sve pobrojano i hitno podnošenje zahtjeva (koje ti predlažeš)neće proći jer je u svakom slučaju kasno za zahtjev za priznanje HRVI temeljem bolesti a to je, po starom zakonu, već četri godine off! I sam darante je napomenuo da status uopće nije niti tražio i očito je da je svjestan svog (na žalost)zakašnjenja:tuzan:.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkoda je napisao:

...da se neborbeni sektor briše,po novom prijedlogu iz statusa priznavanja prava branitelja,a mislim da je to i prije trebalo napravit,da su razne tajnice i čistačice ostvarila prava po tom zakonu,kao neborbani sektor...

 

ma, neborbeni sektor se briše iz novog zakona ali sa "hrpom" godina zakašnjenja ili još bolje rečeno nije nikada niti trebao ući u zakon o braniteljima na način na koji je ušao i u kojim okvirima ali bilo bi dobro kada bi promjene mogle sezati unatrag...nažalost to je utopija i kako je buda1965 je napisao:

" oni koji nisu bili u DR ili su bili pozadinci a "dočepali" se mirovine ,njima ona ostaje kao stečeno pravo " :palacdolje:

pitam se, pitam kako ovima ostaju ovakva stečena prava a istinski branitelji su izgubili (koliko se sjećate) prava koja su također stečena i zvala su se trajno stečena prava regulirana starim zakonom o pravima HBDR (trajno oslobođenje participacije i povlastice za kupnju automobila)??? Pitam se ali zapravo sve je to jasno... :seks:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

normalno da ne.pa koliko bi onda bilo tek invalida.za priznavanje invalidnosti kao prvo moraš biti bolestan i ta bolest mora biti priznanta kao bolest sudjelovanja u DR. :palac:

poz.buda1965,

pretpostavljam da je tvoj odgovor "darante-u" ali (bez uvrede moram te malo dopuniti citatom dijela tvoga posta:

… ( a i rok je odavno prošao 31.12.2005. ali neki nikako da shvate) ...

jel neki zaista nikako da shvate taj rok i da je to zadnji rok ali za zahtjev za priznanje HRVI temeljem bolesti ( ali ne i temeljem ranjavanja ili povrede!)

barem koliko znam a sada idem na studiranje prijedloga novog zakona :misli::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za moju obitelj i najmanja br. mirovina je puno s obzirom da od mene i nema koristi već godinama.

Sad vidim da sam nakaradno razmišljao s obzirom na tzv. prava.

Nisam se smatrao nesposobnim da me država hrani,sada kada više stvarno nemogu i sve se raspada,kada priznam da sam slomljen pa tražim ta prava i to prvenstveno za moju djecu dobijam dojam da sam strpan u kategoriju lovaca u mutnom.

Tko je jamio ,jamio!

Krajnje bijedno da se taj izraz koristi sada i za DR. s punim pravom,crno na bijelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li malo pojašnjenje od znalaca

Dali to znači da su ukidaju mirovine 6a, po novome koliko ja kužim nema vojni invalidskih mirovina ako nisi hrvi

i još nešto što znači ovaj članak u novom prjedlogu zakona

 

Članak 16. - predviđeno je da će se postupak revizije i postupci priznavanja prava na

invalidsku mirovinu, najnižu mirovinu, priznavanja statusa HRVI iz Domovinskog rata i

prava na opskrbninu započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga

Zakona, a nisu završeni konačnim rješenjem dovršiti po odredbama ovoga Zakona.

 

- po meni je to da svi koji nemaju status hrvi za trajno mogli bi imati nekih problemčića ....

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam dobio obavijest o profesionalnoj nesposobnosti za rad.na bolovanju sam vec dvije god i primam 100 posto kao posljedicu sudjelovanja u dom. ratu.dragovoljac od 30.06. 91-30.o9 95.sve na prvoj crti.nakon rata ljecen od ptsp tri god.nakon toga zaposlen u dr. poduzecu.od 2007.na bolovanju te se ljecim u centru za branitelje.imam svu dokumentaciju od 95.hrvi nisam trazio.sada imam f43.1,f33.2,f62.0.dali me hvata stari zakon ili?unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj zakon ne dotiče se onih kojima je status hrvi određen ili je u postupku priznavanja,a piše počinje vrijedit 8 dana po izdavanju u narodnim novinama,a gosp koji nije tražio prava radi bolesti savjetujem da se raspita,jer još ima tjedan za predavanje zahtjeva,time spada da je u postupku priznavanja,a ptsp je bolest,pa se je priznavalo pravo,ako rok nije utvrđen zakonom,nego samo pravilnikom,nemože pravilnik biti iznad zakona,drugo ovdje je rječ o statusu branitelja koji na osnovu hrvi ostvaruju pravo na 45% veći koeficijent,pa se smatra da ide u vojnu mirovinu,a drugo je zakon kojim je definiran status djelatnih vojnih osoba,koji i dalje vrijedi,znači vojnih mirovina bude i dalje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkoda je napisao:

...

Ovaj zakon ne dotiče se onih kojima je status hrvi određen ili je u postupku priznavanja,....,a gosp koji nije tražio prava radi bolesti savjetujem da se raspita,jer još ima tjedan za predavanje zahtjeva,time spada da je u postupku priznavanja...

To što će podnijeti zahtjev ne znači da ga neće "zakačiti" ovaj novi zakon jer čl. 16 tog zakona kaže:

" Revizijski postupak i postupci za priznavanje prava na invalidsku mirovinu, najnižu mirovinu, priznavanje statusa HRVI iz Domovinskog rata i prava na opskrbninu koji su

započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga Zakona, a nisu završeni

konačnim rješenjem dovršit će se po odredbama ovoga Zakona.

"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krusevo je napisao:

da li mi neko moze objasniti sta je sa onim sto su vec bili na vjestacenju i cekaju rijesenje da li ce oni biti obradjeni po novom zakonu ili po starom u biti jeli moguce da dobiju opcu tj.vojnu mirovinu imam vise od sto dana i dragovoljac sam hvala

 

poz. krusevo,

nisam baš još na "per tu" sa ovim novim prijedlogom izmjena Zakona :zbunj: ali...jasno mi je da će i dalje postojati najniža braniteljaka mirovina (kojoj je uvjet najmanje trajanje sudjelovanja u DR od sto dana i pripadnost borbenom sektoru) i invalidska vojna mirovina (uvjet je status HRVI).

dalje, prema članku 16.(novog Zakona):

...i postupci za priznavanje prava na invalidsku mirovinu, najnižu mirovinu, ... koji su započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga Zakona, a nisu završeni

konačnim rješenjem dovršit će se po odredbama ovoga Zakona...što bi u Vašem slučaju trebalo značiti da bez obzira što ste već obavili vještačenje i čekate rješenje da se isto u međuvremenu (ukoliko još nije donešeno a Zakon se izmjeni po hitnoj proceduri a što je najvjerovatnije) isto ima biti obrađeno po novom Zakonu.

Naravno da je moguće da u rješenju IK-e dobijete opću nesposobnost za rad ali krivo vežete ovaj pojam isključivo uz vojnu mirovinu jer po ovom prijedlogu novog Zakona, Članak 1.: "HRVI iz Domovinskog rata kod kojega je nastao trajni gubitak radne sposobnosti(opća nesposobnost za rad) ili kod kojeg je nastala profesionalna nesposobnost za rad kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolest zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske ima pravo na invalidsku mirovinu."

po ovome, "garancija" za vojnu invalidsku mirovinu je status HRVI a iz Vašeg posta nije jasno dali ga imate?

osobno, skromno mislim da će ovdje još biti puno i previše "povuci - potegni" na relaciji MOBiMS i HZMO i da će se i ZOMO morati "prilagoditi" barem u dijelu koji se tiče HB DR i članova njihovih obitelji...

Molim stručnije kolege :klanja: da me isprave i dopune a Vama kao i svima koji su još u "fazi nerješenog", puno puno sreće:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 je napisao:

Dali i ja mogu nadrapati ? U mirovini sam ,ali nemam trajno RVI , tj imam 20% od drugostupanjske ,s tim da moram ponovo kod njih 30.06.2010 . Što ako mi spuste ispod 20 % ,znači nisam rvi , nisam rvi , ode mirovina ?

Da, možete jer: pretpostavimo da je sadašnje rješenje o mirovini konačno u upravnom postupku pa i da je pravomoćno, i prava po njemu se dijelom temelje i na statusu HRVI-a, a kako ste vi obvezni prijaviti svaku promjenu pa i tu da npr. "ostanete" bez statusa HRVI-a -> ode i mirovina ( čitaj drugi obračun...)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkoda je napisao:

Jasno je to meni,ali mi je žao,...

Jasno je meni oko toga: žao mi je , ali kako ste napisali u postu ispada da ga vi savjetujete da preda i biti će u postupku, te kako tvrdite zakon se ne odnosi na one u postupku i eto njega zaštićeog ... a to nije točno odnosno ako ne dobije konačno rješenje ( a neće ga stići dobiti) "oderati" će ga novi zakon....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neznam..šta da kažem..jutro je pametnije od noči..vidim svako to tumači na svoj način...imam taj hrvi.ali još nije trajno..jedino se toga bojim,po novom zakonu kako če nas tretirati..ali nemogu to jednostavno ukinuti...ali kada vidim veselje ljudi što se braniteljima prava smanjuju..kao da živim u srbiji a ne u hrvatskoj..a ova naša lijevica me toliko iritira u hrvatskoj,da mi je zlo......ali imaju dobre temelje i argumente..stvarno je država pokradena i izprivatizirana da nema srednjeg sloja...i dok se jamilo dali su i braniteljima povlastice da nedignu hajku..sada kada se nema šta više uzeti,skinut treba i nama prava..uzeti mi hrvi,umjesto mirovine baciti me na cestu..jer ja sam lud..imam papire..,nemogu više dobiti svoj posao u mup-u..proglasiti nas sve generalno ratnim profiterima..zabranit ulazak u eu..jer ipak smo mi potencijalno opasni..ovo nepišem zbog sebe.ja sam u mirovini..hrvi je pri kraju..ali onaj tko je bio u ratu..čime se mejri rat..šta to znači..100 dana..čega je to mjerilo..kakva je to podijela...onaj tko je bio u ratu zna da i jedan dan pravog fajta kada sereš i pišaš od straha,kada gaziš preko mrtvih..kada nisi odbio zapovjed koja te vodi u sigurnu smrt..je puno više nego 100 dana na prvoj liniji držati položaj kada je linija mirna..ima njih puno koji su bili i na prvoj liniji ali nisu krv osjetili...a dana imaju kako u priči..a možda onaj bogac u 99 dana je krv propišo...zakon je nula boodva..samo da me zdravlje nije izdalo..vratio bih im tu mirovinu i te činove..netreba mi ništa od njih..io nako svi misle da smo profiteri......čitam neke komentare u večernjem,jutarnjem..ljudi su neupučeni..kažu na stotine tisuča mirovina i prava...a ima nas za pravo u konačnici manje nego partizana...60000 korisnika vojnih mirovina,od toga 40000 sa statusom hrvi-a..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno je to meni,i onaj odgovor POP84,slažem se,ali sumnjam da će mu dirat u stečena prava,jedino može dobit mirovinu po drugom obračunu,jer takvih slučajeva i još lošijih ima na tisuće,ali nigdje se ne spominje konačno rješenje,nego ako je postupak u toku,a tko zna kakvo će biti tumačenje u praksi,što,sa novim oboljelim od ptsp,koji su na liječenju,a nisu podnijeli zahtjev i sl,svatko se mora borit za svoja prava,ja se sam nahodavam za svoja prava,koja mi nitko neće dati,ako ih ne tražim,i sam se patim uz ovu našu birokraciju,mada ja nemam takvih problema

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 16. - predviđeno je da će se postupak revizije i postupci priznavanja prava na

invalidsku mirovinu, najnižu mirovinu, priznavanja statusa HRVI iz Domovinskog rata i

prava na opskrbninu započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga

Zakona, a nisu završeni konačnim rješenjem dovršiti po odredbama ovoga Zakona.

 

Eto tu u ovome članku je sve jasno, osim šta im znači ovo na kraju po odredbama ovog Zakona, koje su to odredbe ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnio sam u roku zahtjev za HRVI i to na osnovi PTSP-a i odobren mi je prvostupanjski status HRVI i sada čekam da mi drugostupanjska komisija odobri status HRVI-a! Ukoliko mi to ne odobri prije donošenja novog zakona, da li to znači da neću imati pravo na mirovinu jer se navodno status HRVI više neć moći dobiti na osnovu bolesti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkozoda, proučio sam cijeli zakon i članak 16 govori samo da će se status priznavanja HRVI i ostalo donositi po odredbama novog zakona. Međutim, na početku zakona pod II " Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se treabju urediti zakonom" piše da se predlaže da pravo na invalidsku mirovinu može ubuduće pripadati samo osobama koje imaju PRIZNAT status HRVI! To znači da osobe koje su sada u postupku i nemaju priznat status HRVI nemogu ostvariti pravo na Invalidsku mirovinu! Da li su ovu riječ PRIZNAT i stavili da eliminiraju one koji su u postupku ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja još proučavam taj zakon,treba pogledat,dok dođe pročišćeni tekst,po novom zakonu,pravo na invalidsku mirovinu imaju hrvi,dok ostali branitelji moraju imat 100 dana borbenog sektora za minimalnu mirovinu,postupak koji je u toku za hrvi,nemam pojma po novim odredbama kako će se odvijat,a neki ostaju po starom zakonu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa niti meni nije baš jasno što bi tumačio članak 16. u kojem se kaže :(predviđeno je da če se ...itd,itd,...dovršiti po odredbama ovog Zakona).Koje su to točno odredbe ,ako može ponovo pomoč od Morskywuk,on se , koliko pratim , stvarno kuži u problematiku ? Šteta što se Mrljavac još nije uključio , nadam se da uskoro hoće.Pozdrav forumašima gdje god bili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav fruitcake,hvala na tvom misljenju , volio bih da nisi u pravu ali sta ces zivot ide dalje , od ovih pola miliona 250000 uzece ili uzima moja prava i moje povlastice zato sto nisu metka ispalili ali sta ces ja tim parazitima zelim da sve te novce sto su uzeli kod doktora potrose kod simica i takvih , pitao si me imam li hrvi nemam zakasnio sam prije dvije nedilje bio na vjestacenju i cekam rijesenje za opcu ili nemam pojma sada jé ovo sa novim zakonom doslo izmedju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hajte strucnjaci da vas cujem za moj slucaj, citao sam sve vase postove i nista mi vise nije jasno...

 

Imam na 1. crti bojisnice nekoliko stotina dana...znaci po novom nema brige...

 

Imam invalidsku mirovinu profesijonalnu 50 - 50od 2007.g.

 

Nemam HRVI kako sam van roka iako sam poslije predao, bio odbijen pa sve do sada kada sam pokrenuo 2008.g. upravnu tuzbu sa argumentom da bez obzira na rok u PB Vrapcu su napisali F43.2. i F 62.0 kronicni PTSP, trajne promjene licnosti.

 

HZMO priznao kao posljedicu DR!!!

 

Znaci nitko ne osporava da sam invalid i daju mi invalidsku mirovinu...

 

Danas novi zakon kaze tko nije HRVI ne moze biti u invalidskoj mirovini...

 

Sta sad? Hoce li popustiti pa dati HRVI ili to dalje tjerati po starom iako novi zakon kaze suprotno???

 

Hvala na svim vasim videnjima i pojasnjenima unaprijed!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni se status HRVI-a određuje na osnovi PTSPA-a! Je li moguće da novim zakonom ukidaju dobivanje HRVI-a na osnovu PTSP-a! malo me muči članak 15 novog zakona iako se tu ne spominje HRVI nigdje!

Ima li koji pravnik tu , involviran u ovu problematiku da nam pojasni šta je s onima koji su u postupku dobivanja HRVi zbog PTSP-a!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ikee1101 je napisao:

Hajte strucnjaci da vas cujem za moj slucaj, citao sam sve vase postove i nista mi vise nije jasno...

 

Imam na 1. crti bojisnice nekoliko stotina dana...znaci po novom nema brige...

 

Imam invalidsku mirovinu profesijonalnu 50 - 50od 2007.g.

 

Nemam HRVI kako sam van roka iako sam poslije predao, bio odbijen pa sve do sada kada sam pokrenuo 2008.g. upravnu tuzbu sa argumentom da bez obzira na rok u PB Vrapcu su napisali F43.2. i F 62.0 kronicni PTSP, trajne promjene licnosti.

 

HZMO priznao kao posljedicu DR!!!

 

Znaci nitko ne osporava da sam invalid i daju mi invalidsku mirovinu...

 

Danas novi zakon kaze tko nije HRVI ne moze biti u invalidskoj mirovini...

 

Sta sad? Hoce li popustiti pa dati HRVI ili to dalje tjerati po starom iako novi zakon kaze suprotno???

 

Hvala na svim vasim videnjima i pojasnjenima unaprijed!!!

 

Po ovome novom zakonu i dalje bi imali pravo na mirovinu i primali bi mirovinu, ali je upitno mirovinu koje vrste, a kako stvari stoje po ovom novom zakonu bi Vi ostali u mirovini ali ne više ovoj kojoj jeste nego bi vas prebacili u civilnu mirovinu koja je i značajno manja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

ikee1101 je napisao:

Hajte strucnjaci da vas cujem za moj slucaj, citao sam sve vase postove i nista mi vise nije jasno...

 

Imam na 1. crti bojisnice nekoliko stotina dana...znaci po novom nema brige...

 

Imam invalidsku mirovinu profesijonalnu 50 - 50od 2007.g.

 

Nemam HRVI kako sam van roka iako sam poslije predao, bio odbijen pa sve do sada kada sam pokrenuo 2008.g. upravnu tuzbu sa argumentom da bez obzira na rok u PB Vrapcu su napisali F43.2. i F 62.0 kronicni PTSP, trajne promjene licnosti.

 

HZMO priznao kao posljedicu DR!!!

 

Znaci nitko ne osporava da sam invalid i daju mi invalidsku mirovinu...

 

Danas novi zakon kaze tko nije HRVI ne moze biti u invalidskoj mirovini...

 

Sta sad? Hoce li popustiti pa dati HRVI ili to dalje tjerati po starom iako novi zakon kaze suprotno???

 

Hvala na svim vasim videnjima i pojasnjenima unaprijed!!!

 

Po ovome novom zakonu i dalje bi imali pravo na mirovinu i primali bi mirovinu, ali je upitno mirovinu koje vrste, a kako stavri stoje po ovom novom zakonu bi Vi ostali u mirovini ali ne više ovoj kojoj jeste nego bi vas prebacili u civilnu mirovinu koja je i značajno manja.

 

 

 

 

 

 

Nako nacin CIVILNA??? Da nisi malo pobrkao sve to??? Imam priznanje da je to bolest proizasla iz DR i da je to invalidska mirovina sa 50% vojnog dijela, kako dolazis na civilnu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ikee1101 je napisao:

Nako nacin CIVILNA??? Da nisi malo pobrkao sve to??? Imam priznanje da je to bolest proizasla iz DR i da je to invalidska mirovina sa 50% vojnog dijela, kako dolazis na civilnu???

 

Kako civilna, jdenostavno jer po ovom novom zakonu u sadašnjoj mirovini u kojoj se nalaze osobe bez statusa hrvi-a više ne bi bile jer po sadašnjem se zakonu Vaša bolest koja vam je 50 % priznata kao sudjelovanje u DR više ne bi tretirala kao sudjelovanje u DR jer nemate status hrvi-a.

 

Glupo jel da ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam ja isto preko 1000 dana i to SJP... ali nebitno je to sada...

 

ODLUCNO IDEM NA USTAVNU TUZBU, nakon odbijenice Upravnog suda... jer nije za ocekivati da ce u moju korist presuditi

 

Netko iz bolesnih razloga ne ode doktoru (kao ja) u roku iako od 1996 bolujem. Ignoriram bolest dok se to nije razvilo naravno na gore (na bolje nece ) i nisam isao jer sam mislio da ce se sve popraviti...

 

Znaci da mi nije bila namjera uvaliti se u debelu mirovinu kako bi smrdio zdrav do 12h u krevetu pa isao zderati kavu u lokalni kafic do rucka ili vecere...

 

Ali sada kada je takva stvar da NE MOGU VISE RADITI, i da se zna da je to od rata, ne mozes jednom dati a drugom uzeti!!!

 

Ako treba i u Strasbourg za ljudska prava!

 

Koliko se sjecam (ispravite me ako se varam) postojala je opcija (a nije izbrisana i po novom zakonu) da sesazove troclana komisija za RVI i donese odluku u tvoju korist ako potkrijepis papirima sve.

 

Ko i kada je uspio doci pred takvu komisiju???

 

Mrtvo slovo na papiru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ikee1101 je napisao:

...

Imam invalidsku mirovinu profesijonalnu 50 - 50od 2007.g.

 

Nemam HRVI kako sam van roka iako sam poslije predao, bio odbijen pa sve do sada kada sam pokrenuo 2008.g. upravnu tuzbu sa argumentom da bez obzira na rok u PB Vrapcu su napisali F43.2. i F 62.0 kronicni PTSP, trajne promjene licnosti.

 

Sta sad? Hoce li popustiti pa dati HRVI ili to dalje tjerati po starom iako novi zakon kaze suprotno???

Imate mirovinu i ove izmjene se ne odnose na vašu mirovinu (čitaj: nema nikakvih promjena...).

 

Ako ste odbijeni za HRVI zbog roka (31.12.2005) tada pričekajte presudu Upravnog suda pa ćete vidjeti što i kako. Inače po ovom prijedlogu zakona (nije još donesen zakon od strane Sabora...) sigurno nećete moći ostvariti status HRVI-a temeljem bolesti ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koeficjent mi ostaje isti, nemam HRVI,vec sam provjerio...

 

 

jesi citao pojasnjenje cl.14???

 

Članak 14. - predviđeno je da će danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestati

priznavanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, statusa dragovoljca iz

Domovinskog rata i priznavanje statusa člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja

iz Domovinskog rata i prava na obiteljsku invalidninu temeljem smrti hrvatskog branitelja iz

Domovinskog rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ikee1101 je napisao:

 

jesi citao pojasnjenje cl.14???

 

 

Ponoviti ću: ako imate rješenje HZMO da ste u mirovini (profesionalna od 2007) tada se: OVAJ ZAKON NE PRIMJENJUJE NA VAŠU MIROVINU !

 

Što se tiče statusa HRVI-a: kako će se postupati vidjeti će se nakon presude Upravnog suda jer njihovo rješenje kojim ste odbijeni sa zahtjevom za priznavanjem statusa HRVI nije pravomoćno! A ako se bude postupalo po ovom (ovako izmjenjenom i dopunjenom zakonu...) tada nećete moći ostavriti status HRVI-a !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma to na Ustavnom sudu moze sve pasti...

 

Ako Sudski vjestak kaze s obzirom na stadij bolesti i DG to nije moglo se dogoditi u roku 3 mjeseca nego treba 2-3 godine najmanje...

 

Moze se dokazati da si obolio i prije ili za vrijeme datog zakonskog roka...

 

sto znaci da si obzirom na stanje bolesti bio STVARNO BOLESTAN.

 

U sudskoj praksi se vodi briga o jednakosti svih gradana RH i nije moguce nekome to uskratiti.

 

Ja znam da sam mogao ranije to podnjeti ali tada kada je bio rok za predaju za HRVI nisam bio svijestan svoje bolesti.

 

Pitanje: jesam li ja to trebao podnjeti prevencije radi???

 

Ocigledno da pravni strucnjaci nisu o ovome raspravljali kada se taj zakon donosio, i ovo je sigurno rasprava za Ustavni sud RH!

 

Ja idem do kraja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da samo HRVI imaju utvrđenu uzročnu svezu između oštećenja organizma koja je

posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, to se predlaže da pravo na

invalidsku mirovinu može ubuduće pripadati samo osobama koje imaju priznat status HRVI.

 

Eto nadam se da ste skužili željeni naglasak ubuduće.

 

Članak 16.

Revizijski postupak i postupci za priznavanje prava na invalidsku mirovinu, najnižu

mirovinu, priznavanje statusa HRVI iz Domovinskog rata i prava na opskrbninu koji su

započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga Zakona, a nisu završeni

konačnim rješenjem dovršit će se po odredbama ovoga Zakona.

 

Naglasak na dovršit će se .

 

OBRAZLOŽENJE

 

Članak 16. - predviđeno je da će se postupak revizije i postupci priznavanja prava na

invalidsku mirovinu, najnižu mirovinu, priznavanja statusa HRVI iz Domovinskog rata i

prava na opskrbninu započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovoga

Zakona, a nisu završeni konačnim rješenjem dovršiti po odredbama ovoga Zakona.

 

Znači sve što je započeto če se dovršiti ne piše da se neće dovršiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takozvane privremene mirovine,ili invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti,koje podliježu kontroli vještaka nakon određenog roka,što može dovesti do produljenja,pa vještačenja opet nakon godinu,dvije,a pri čemu se vještačenje mora obavit u maksimalnom roku od 4 godine po donošenju rješenja,ili opće nesposobnosti,ne bih govorio o mogućnosti profesionalne rehabilitacije,sad neznam po kojem je zakonu umirovljen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ikee1101 je napisao:

 

... po kojem zakonu tu ti sude???

Po kojem?, pa po onome koji tada bude važio ( na snazi, u primjeni...) ! Pa možda ovaj izmjene za 2 godine :-D ...

A gdje piše da vi ne možete zadržati sadašnju mirovinu i poslije podnošenja zahtjeva temeljem pogoršanja odnosno ako je za vas to nepovoljnije da tada taj zahtjev povučete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ikee1101 je napisao:

Ponoviti ću: ako imate rješenje HZMO da ste u mirovini (profesionalna od 2007) tada se: OVAJ ZAKON NE PRIMJENJUJE NA VAŠU MIROVINU !

 

 

E tu dolazimo do onoga dijela koji meni nije jasan!!!

 

 

sta sada kada za npr. 1g ili 5g. predam papire za pogorsanje bolesti??? po kojem zakonu tu ti sude???

 

a po kojem keficjentu će mu se obračunavat mirovina kada po novom zakonu postoje samo dva keficjenta i oba imaju veze sa hrvi-om, koef. 1,85 i koef. 1,5 ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkoda je napisao:

U slučaju pogoršanja bolesti vještači se radna sposobnost,po zakonu HZMO,a mirovina se obraćunava prema najboljem obračunu po tebe

 

Bog

Citam tu pa mi se sve pomjesalo nista ne razumijem,

Nalazim se u mirovini ,opca 20rat80civ,bez Hrvi-a,koliko sa skuzio mirovina se nece dirati jer sam umirovljen prije novog zakona,ako se nedira znaci li to da ce ipak biti vojnih mir. bez Hrvi-a?

I sta sa pogorsanjem,dali predavati papire?

Dali da predam papire za pokretanje postupka priznavanja hrvi-a?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam skužio ti već imaš invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad,to ti nitko nemože dirat,obračun mirovine ti je već napravljen maksimalno po starom zakonu,sad je tu bila rasprava predavat ili ne zahtjev,ja ti preporučam predaj,tu su i dalje razna prava na osnovu hrvi,a postoji mogučnost,ako ti priznaju pravo na veči koeficijent za obračun mirovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zeljkoda je napisao:

Koliko sam skužio ti već imaš invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad,to ti nitko nemože dirat,obračun mirovine ti je već napravljen maksimalno po starom zakonu,sad je tu bila rasprava predavat ili ne zahtjev,ja ti preporučam predaj,tu su i dalje razna prava na osnovu hrvi,a postoji mogučnost,ako ti priznaju pravo na veči koeficijent za obračun mirovine

 

Hvala na brzom odgovoru,malo mi je lakse,mirovina mi je 2400kn da mi to uzmu mogu se odmah ubit i ovako nemozes zivit od toga,papire za hrvi cu predat u utorak a za pogorsanje cu sacekat jos 2,3 kontrole

Puno hvala

 

Bog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

 

Ponoviti ću: ako imate rješenje HZMO da ste u mirovini (profesionalna od 2007) tada se: OVAJ ZAKON NE PRIMJENJUJE NA VAŠU MIROVINU !

 

!

 

Tako je, konačna rješenja koja su donesena su konačna i ona se kao takva ne mjenjaju ( bilo za mirovinu bilo za rvi ).

 

Što se tiče postupaka u tijeku oni idu dalje kao i do sada do konačnog pravomočnog rješenja, e sada kakvo će ono biti to će se vidjeti ( znači i za status hrvi i za vještaćenja koja se tiću budućih umirovljenika ), ta rješenja kada postanu pravomoćna primjenjivat će se prema novome zakonu.

 

Jednostavno.

 

u 10,50 na prvom programu ima emisija za branitelje pa će valjda biti koji gost - stručnjak na ovu temu, prošle subote su najavili u istoj emisiji ovaj novi zakon.

 

Daju i broj telefona pa se mogu postavljati pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ljudi sto ga komplicirate...

Tko ima rijesenu mirovinu tj.pravomocno rijesenje nema vise ulogu da li ce imati rvi ili nece zato jer je otisao u istu po starom zakonu gdje nije uopce trebala invalidnost da bi se mirovina dobila i "The end"

Isto to vrijedi i za rvi koji su jos u postupku.

A sada mozemo slutit ovo-ono i tumacit ovako i onako...

Ali prava koja su stecena ona ostaju sada koliko su ona zbilja ZASLUZENA o tom potom mozda jednog dana dode i to na svoje.

Uglavnom ovaj zakon kakav je-je da li je dobar nekima nije ali definitivno ga je trebalo donijeti puuuuno prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogledaj čl.31,sa 60godina(prijevremena),a sa 65godina (puna) mirovina se može obračunat branitelju,ako je to poovoljnije,riječ je o najnižoj braniteljskoj mirovini ne spominje se borbeni sektor,uopće i tko je bio 100 dana u borbenom sektoru,neznači da če ta mirovina biti povoljnija,od one iz zakona o mirovinskom osiguranju,zavisno godine staža i visina primanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!Već sam se jednom na ovom forumu raspitivala o pravu nezbrinutih branitelja.Naime radi se o branitelju koji je u roku podnio prijavu kako bi ostvario pravo na mirovinu zbog teskog ptsp-a.Njegova prijava iliti zamolba je tada odbačena zbog manjkave medicinske dokumentacije. nije da je dobio manje od 20 % već nije dobio ništa pošto je krivo shvatio doktoricu da ce biti pozvan na psihotest a poziv nikad nije dosao.zatim je dobio rjesenje kojim se njegov zahtjev za mirovinom odbija jer nije dostavio papire o daljnjem liječenju. u tim trenucima teške depresije nije imao ni volje ni snage "moljakati" nesto jer je on u rat otisao kao dragovoljac zato da obrani svoju zemlju a ne da bi kasnije iz toga izvukao neku korist. U vojsci je bio kao dragovoljac oko 3 godine. U zadnjih 15 godina uzdrzavala ga je supruga.Nakon sto se i ona tesko razboljela (moždani udar) morala je otici u invalidsku mirovinu.Kako joj je iz radnog odnosa ostao kredit koji otplacuje u iznosu vecem od dvije trecine svoje mirovine oni zive od svote manje od minimalne mirovine.U kuci nemaju ni struje koju su im odavno iskopcali a ima dana kada ne jedu jer nemaju šta. molim vas da mi netko odgovori: ako se vrše revizije mirovina raznoraznih neborbenih mirovina ovdje vec spomenutih ima li on pravo zalbe i moze li se - uz novu medicinsku dokumentaciju ostvariti ikakvo njegovo pravo kao branitelja , kome se obratiti i sta dalje uciniti kako bi jedan branitelj dragovoljac mogao zivjeti sit u kuci koja ima struju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za priznavanje statusa rvi u obzir dolazi samo ranjavanje.sve bolesti isključene.

branitelji koji sa 65.god.žele uzeti braniteljsku mirovinu (45% prosječnog dohotka u RH)jer je njihova starosna po izračunu manja moraju imati više od 100 dana borbenog sektora.

da li će se priznati rvi onima koji su na plp dobili manje od 20% (imaju plp za dvije godine )u zakonu se ne govori :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

za priznavanje statusa rvi u obzir dolazi samo ranjavanje.:kavica:

 

niti ranajavanje se više neće priznavati jer je od rata prošlo mnogo godina i upitno je, je li to ranjavanje sada stvarno posljedica rata i zdravstvene poteškoće koje jesu vezane uz to, jeseu li nastupile od tog ranjavanja ili od posljedica nakon rata....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ALJMAŠ, 10. listopada 2009. (Hina) - Ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić na današnjem vojnom hodočašću u Aljmaš, odgovarajući na novinarsko pitanje kako komentira prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, je rekao kako je vrijeme da se konačno riješe sve nejasnoće.

 

Dodao je kako je 13 godina bilo dovoljno da svi branitelji reguliraju svoj status te da je došlo vrijeme da se konačno utvrdi točan broj branitelja.

 

Činjenica je, kazao je ministar Ivić, da je samo u akciji Oluja sudjelovalo oko 200 tisuća hrvatskih branitelja te da je rat na našim prostorima trajao šest godina.

 

Uz ostalo je kazao, da se izmjenama definira da je za ostvarivanje statusa nužno 100 dana sudjelovanja u Domovinskome ratu ratu.

 

Na upit da li će se objaviti registar hrvatskih branitelja, Ivić je rekao da su za to nužne zakonske izmjene te da je za sada to nemoguće učiniti.

 

(Hina)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija