Jump to content

promjena zakona o braniteljima


krusevo

Preporučene objave

ikee1101 je napisao:

Ma to na Ustavnom sudu moze sve pasti...

 

Ako Sudski vjestak kaze s obzirom na stadij bolesti i DG to nije moglo se dogoditi u roku 3 mjeseca nego treba 2-3 godine najmanje...

 

Moze se dokazati da si obolio i prije ili za vrijeme datog zakonskog roka...

 

sto znaci da si obzirom na stanje bolesti bio STVARNO BOLESTAN.

 

U sudskoj praksi se vodi briga o jednakosti svih gradana RH i nije moguce nekome to uskratiti.

 

Ja znam da sam mogao ranije to podnjeti ali tada kada je bio rok za predaju za HRVI nisam bio svijestan svoje bolesti.

 

Pitanje: jesam li ja to trebao podnjeti prevencije radi???

 

Ocigledno da pravni strucnjaci nisu o ovome raspravljali kada se taj zakon donosio, i ovo je sigurno rasprava za Ustavni sud RH!

 

 

Ja idem do kraja!

 

Novi sam ovdje. Zahtjev za HRVI (temeljem PTSP-a) sam podnjeo početkom godine, dobio odbijenicu, u roku se žal

io (10.07.09.) i odgovora normalno nema. Mislim da mi je vrijeme za tužbu upravnom sudu. Možeš li mi dati šprancu tužbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 411
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

100dana borbenog sektora nema veze,sa priznavanjem prava hrvi,u tekstu prijedloga piše,da na vrijeme,koje je prošlo od rata,teško procijenit da je uzrok invalidnosti sudjelovanje u ratu.Tko može dokazat,na osnovu nalaza,neka traže i dalje prava priznavanja hrvi,jer samo će hrvi imat pravo na invalidsku mirovinu,nigdje ne piše,da se utvrđivanje hrvi neće vršit,samo po novom zakonu,te tko ima 100 dana borbenog sektora na najnižu braniteljsku,ukoliko mu nije povoljnija po zakonu o mirovinskom osiguranju,taj zakon je prije svakako trebalo donijet,u svakom slučaju,tko ima konačno rješenje nemože mu nitko ništa,osim,ako se slučajno ne utvrdi nezakonitost,znači u ovom prijedlogu izmjena zakona je upitno samo utvrđivanje hrvi,sve ostalo je jasno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ljudi kako bude bude ništa mi tu ne možemo napraviti evo ja npr. čekam 3 put DSR o hrvi a prvo stupanjsko mi je dalo za stalno i u opčoj sam mirovini.Naravno da mi nije svejedno da mi skrešu mirovinu jer kako saM skužio nemam više hrvi mirovinu tj. neću je imati zbog novog zakona a ne mogu se ni objesiti na tavanu jer su mi grede nisko.Neka im na čast i slavu a ja ću vjerojatno i dalje snalaziti se sam kao što znam i umijem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ljudi kako bude bude ništa mi tu ne možemo napraviti evo ja npr. čekam 3 put DSR o hrvi a prvo stupanjsko mi je dalo za stalno i u opčoj sam mirovini.Naravno da mi nije svejedno da mi skrešu mirovinu jer kako saM skužio nemam više hrvi mirovinu tj. neću je imati zbog novog zakona a ne mogu se ni objesiti na tavanu jer su mi grede nisko.Neka im na čast i slavu a ja ću vjerojatno i dalje snalaziti se sam kao što znam i umijem

 

 

 

.........ma vama sve ostaje po starom..nije upitan hrvi ni vaša mirovina,jer ste to sve ostvarili prije donošenja ovog novog zakona....neče vam nitko sada ukinuti hrvi ako ste u dva navrata od drugostupanjskog tijela ocijenjenu kao hrvi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

daj mi reci ja nemam RVI , a imam sve ostale uvijete i dobio sam rješenje 30/70 profeionalno obolenje na koje sam se žalio u 6 mjesecu 2009. Inače sam dragovoljac od 3 mjeseca 91 do kraja rata u specijalnoj policiji. 4 bolnička liječenja PTSP. Liječim se od 1999. Nisam podnosio zahtjev za priznavanje HRVI-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovaj novi zakon ne samo da je spriječio daljnju populaciju hrvatskih branitelja,nego u dobroj mjeri su oštečeni svi oni koji su u vojnoj mirovini a nemaju status hrv-a...jer po novom zakonu bez statusa hrvi-a nema se prava više na vojnu mirovinu...tom uredbom novog zakona više neče biti u mogučnosti napraviti obnovu postupka onaj koji je po starom zakonu umirovljen u vojnu mirovinu bez statusa hrv-a jer bi istu izgubio po novom zakonu...prema tome tko ima kakav omjer ostaje mu cijeli život..ili dok je na snazi ovaj novi zakon......jedino če moči priječi sa vremenom iz profesionalne u opču nesposobnost....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve nepravde prema braniteljskoj populaciji su se naj vjernije prenjele na one kaj imaju koji dan manje od 100..!

Radi se o postrojbama koje su bile u borbenim djelovanjima!

Pozadina ili tajnice u MUP-u, su to odavno rješile,i na njih se ovaj novi zakon ne odnosi

Kaj vi ostali šutite?

Vi kaj ste ostvarili svoja prava,a znate kak je jedan dan u borbenim postrojbama??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

UNPROFOR je napisao:

Članak 20. novog zakona - osnovice za činove - ; nešto mi izgledaju mršavo , kao da su pale za nekih 20-30 % u odnosu na dosadašnje osnovice (npr. satnik do sada 131.000 , a po novome 97.000)... :palacdolje:

 

gdje se može pročitati taj novi prijedlog zakona i taj članak 20..pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni koji su bili u borbenim, postrojbama i doživjeli rat..ili čak samo ćuvali liniju..svi oni poslje tog iskustva imaju neku vrstu PTSPija!

Netko se tražio pomoć,a dost ih iz nekog razloga i nije!

Znaju li to naši vrli zakonodavci i psihijatri??

Znaju li za Američka iskustva sa veteranima iz Vjetnamskog rata!

Sve nepravde bi pokrila stručna i pravedna revizija HRVI dom. rata!

Maknuti politićare kaj imaju tko zna kakave statuse!

Provjeriti sve koji imaju potvrde o pripadnosti iz pozadinskih jedinica!

Tu se krije odgovor i rješenje za mnoge nepravde!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dosta kasno se donosi promjena novog zakona!!!!!!!! to su trebali napraviti prije nego se osnovao fond hrvatski branitelja pa su oni koji nisu vidili puške a kamoli bili na prvoj liniji a samimi time nebi imali borbeni sektor pokupili veći dio kolača udjela u fondu njima je sve jedno može se i ukiniti zakon o braniteljima !!

 

jer u kancelarijama je uvik više ljudi nego na terenu zato su i donosili zakon kako njima paše a vi koji ste zakasnili bit će bolje drugi put!!

 

zato drugi put nemojte biti prvi nego ,nego budite drugi da bi bili prvi!!!!!!! :palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebi trebalo utjecati...specifično je to što se taj dio bude rješavao uredbom novog zakona,a koja je to točna uredba zasad neznamo..vjerovatno če se znati več sutra u ovo doba,dok se kontaktira ministarstvo branitelja..ali ako se tumači ovaj novi zakon vi imate 100 dana,po meni nebi trebalo se ništa mijenjati..jer u postupku ostvarivanja trenutno se nalazi velik broj branitelja i neznam kako bi vlada objasnila uskračivanja takvih postupaka..ako znamo da nas u tom postupku ima dosta sa drugostepenim riješenjima hrvi-a,gdje su doktori i komisije utvrdile invalidnost.da se sada zakon kaže..a od danas to nevaži..nema te više invalidnost..takve stavri bi padale na ustavnom sudu..zato se nadam da do toga neče ni doči..da če ti postupci biti riješavani do kraja..pa tako i vaše prvostupanjsko koje ste uredno u zakonom predviđenom terminu 2005 godine predali..a zbog sporosti birokracije i predpostavljam ažuriranja ratnog puta tek ste u ovoj fazi....i mene pomalo muči taj dio i kako če se tumačiti..zamislite samo kako bi odjeknula vijst da se postupci hrvi-a ukidaju i komisije raspuštaju...a taj novi zakon dobio je blagoslov tako kaže premijerka vodečih braniteljskih udruga..ali kako da se niko neoglasi na ovom forumu pa da čujem iz prve ruke..nego če biti da su sebe situirali mirovine po 1000 eura,pa sad se može i sve ukinuti..nije važno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nisi dobio odbijenicu na žalbu ne možeš se nit žaliti upravnom sudu...

 

Moraš čekati odbijenicu na žalbu, pa na temelju 2. odbijenice zakonski ti ide tužba upravnom sudu...

 

3 mjeseca je malo da bi išta dobio, ali kako je novi prijedlog zakona na snazi uskoro...(koji govori da se sve obustavlja ili već radi po novome) mozda bi bilo dobro da pismeno (sa povratnicom) tražiš očitovanje temeljem svoje žalbe i na taj način vidiš jeli po novom zakonu isto to obustavljeno...

 

Za tužbu ti TREBA ODVJETNIK!!! nemoj niti pokušavati sam tužbu dići, jer mi smo laici za to i svakako je to stvar za koju novac ne treba štedjeti....ipak su to ljudi koji su završili visoku školu

 

On će na temelju tvoje dokumentacije sastaviti tužbu koju u 2 primjerka dostavljaš upravnom sudu....

 

Ja sam ge predao u ljeto 2008 i do danas nema odgovora.

 

Isto i ja se sada trebam posavjetovati sa svojim odvjetnikom da nije slučajno i to novim zakonom obustavljeno pa da treba odmah možda dići tužbu ustavnom sudu kako bi dobio svoja prava...

 

Mislim na okonosti da su velike šanse onih koji su prije ovog novog zakona pokrenuli postupak da to i istjeraju kako bi mogli ostvariti svoja prava...

 

Ima tu jedan pravni izraz u sudkoj praksi se često koristi, ne znam kako se zove ali pojašnjenje toga je da ne možeš strpati nešto u kutiju - koliko stane a ono van kutije samo odrezati... što u našem slučaju znači da ne mogu dati jednima nešto a drugima po istim uvjetima uskratiti!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja ovime što budem ovdje iznio ne želim nikoga ni na što nagovarati...

 

Ali nakon donošenja novog zakona bio sam (i jesam još uvijek) razočaran...

 

Prvo što sam napravio je da vidim šta na to kažu oporbene stranke...

 

Mislim konkretno na gen.Kontromanovića i SDP...

 

Ako budu oni pokazali da su protiv istoga zakona, glasat ću na slijedećim izborima za njih!!!

 

Iako nikad nisam, sad hoću ako pokažu sluha za branitelje, tu ne mislim samo na sebe, nego za većinu braniteljske populacije.

 

Ako će objaviti registar svih nas + promijeniti zakon koji će jamčiti samo onima koji su stvarno bili u ratu da nešto ostvare - mogu računati na moj glas!!!

 

Za sada ne mogu ništa naći na netu tko je za a tko protiv ovog zakona...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

flak: "mada me još uvjek muči onaj famozni članak 14 gdje se spominje datum 21 prosinac 1997.kao krajnji datum priznavanja statusa"

 

za flak,

 

pozdrav flak. Posve ste krivo protumačili članak 14. novog Zakona koji naravno uopće ne spominje nikakav 21 prosinac 1997.godine kao krajnji datum priznavanja statusa već isti članak kao vremenski limit spominje trenutak stupanja na snagu novog Zakona a taj ovisi o svim poznatim okolnostima koje inače prate usvajanja, izmjene itd....itd. novih Zakona. Ništa nije decidirano datumom a ovaj koji Vi spominjete a koji se kao 31. prosinac 1997.g. spominje u članku 14.novog Zakona znači da istim gore narečenim trenutkom ili danom(?) stupanja na snagu novog Zakona PRESTAJE (između svih pobrojanih priznavanja statusa HB DR, dragovoljca DR, člana obitelji smrtno stradalog HB DR ) također i pravo na obiteljsku invalidninu temeljem smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske nakon 31. prosinca 1997. godine iz članka 3. stavka 1. točke 4. starog ZOPHBDR...(a što je značilo da ukoliko je smrt nastupila nakon ovog datuma uzročna veza između smrti i sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske utvrđivala se u postupku vještačenja propisanim člankom 123. stavkom 1. točkom 8. „starog“ Zakona).

 

 

;-):-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:kavica: Poštovana braćo po oružju,

svima nama koji se sastajemo odnosno dopisujemo na ovom forumu jasno je da to radimo u većini iz osobne muke i potrebe a neki među nama i iz nesebične želje da pomognemo jedni drugima, da podjelimo svoja dobra i loša iskustva i naravno znanje (Bogu hvala da još postoje takvi ljudi koji premda su riješili svoje statuse ili još nisu ipak nesebično pomažu ratnoj braći).

Shodno ovomu, bilo bi dobro da ne shvaćamo ovaj forum kao natjecanje već da dobronamjerno prihvatimo tuđe ispravke i popune te da iz njih izvučemo samo pozitivno u smislu da dvije glave više znaju od jedne...

isto tako, ne bi trebali ni biti brzopleti u donošenju zaključaka i savjetovanju kolega sa foruma jer u tome leži velika opasnost po one koje se usuđujemo savjetovati...

ako brzopleto zaključujemo a da nismo "barem prespavali" i malo izmjenili razmišljanja a savjetujemo nemoguće i neostvarive poteze kolegama (koji se najčešće nalaze u najnezavidnijim situacijama a također su i najmanje "potkovani" informacijama ili usudim se reći "trikovima", a vjeruju nam!) isti i jedini oni će trpiti posljedice.

Ne držim "pridiku" već samo pratim postove i opažam kako su u ovoj, nazvati ću ju "euforiji" oko novog Zakona pojedinim kolegama u "strahu narasle oči" i kako se tu vide i neki datumi kao npr. 31.prosinac 2009.godine u smislu krajnjih rokova i sl. i sl.

Štovana ratna braćo i forumski kolege, oprezno a mogli bi i uzeti morskywuk-a za primjer, ima ogromno znanje i iskustvo ovoga foruma ali očigledno još lagano promišlja i analizira i vjerovatno će se javiti sa egzaktnim i korisnim savjetima u pravo vrijeme...naravno poštovanje i pozdrav svim drugim iskusnim i vrijednim forumašima... :zivili:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

..čime se mejri rat..šta to znači..100 dana..čega je to mjerilo..kakva je to podijela...onaj tko je bio u ratu zna da i jedan dan pravog fajta kada sereš i pišaš od straha,kada gaziš preko mrtvih..kada nisi odbio zapovjed koja te vodi u sigurnu smrt..je puno više nego 100 dana na prvoj liniji držati položaj kada je linija mirna..ima njih puno koji su bili i na prvoj liniji ali nisu krv osjetili...a dana imaju kako u priči..a možda onaj bogac u 99 dana je krv propišo...zakon je nula boodva.....

Evo baš se ja s mužem o tom razgovaram. Opet kriva mjerila. I opet meni nije jasno, kak nije logično da neko skuži da ima PTSP i kasnije, upravo iz razloga neproznavanja samom sebi činjeničnog stanja, a ne samo trčanja za povlasticama. Sad budu u stvari ti bedaki najviše popušili, jer su mislili da kak će sve prebrodit.... Po meni su puno krivi i liječnici, naročito opća praksa koja često nije znala prepoznati simptome i uputiti ljude na adekvatno liječenje. Znale su se često liječiti. i raditi pretrage za druge stvari,a sve je to u stvari poslijedica psihe. I još me zanima ak mi neko može objasniti kak se može npr. nakon 3,4,5,15 godina odjednom skužit da si ranjen pa onda po toj osnovi tražit HRVI???? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma znate sta dragi moji ;-)

Vec znam unaprijed da ce sada odmah poceti kritike na ovaj moj maleni post ali...moram jbg.

Odmah da naglasim ne zelim nikoga uvrijediti s ovim...

Ali podrzavam ovaj zakon pa kakav god on bio ako nista bar maleni pomak u naprijed.

Smatram da je trebalo puno ranije mijenjati postojeci zakon jer ovo sto se desilo je uzas za sve nas odjednom imamo tisuce i tisuce ptiespiovaca (svaka cast onima koji su zbilja oboljeli) ali ovo cega smo svjedoci iz dana u dan...

Uskoro ce se poceti javljati i dijeca i unuci branitelja koji su oboljeli od raznih psihickih oboljena i trazit ce rvi...

Evo sada citam i ove brojne upite...i cudim se svemu ovome npr.poceo sam ljecenje 2005-6-7 itd. dajte molim Vas...

Dosta Vam je da odete na ta razno razna povjerenstva i samo pogledate osobe koje tamo dolaze u danasnje vrijeme i samo cujete te price dok se ceka vani da ga pozovu na procijenu (kako izvuci ovo kako se docepati onog zasto ne bi imao braniteljsku mirovinu civilna mi je mala itd.) :zao::vrti:

Po mome bi trebalo prvo napraviti jednu veeeelikuuuu reviziju svih mirovina, zatim sve mirovine na osnovu psihickih oboljenja raditi svake dvije god.kontrolu doticnog oboljelog da se vidi da li isti uopce uzima ljekove da li uopce ide i dalje na ljecenja itd.

A ne kako je netko naveo prije mene imamo hrpu "oboljelih" koji su davno ostvarili svoja prava a doktora vec godinama nisu vise ni posjetili!

Nije ni cudo sto svaka baba pljuje po braniteljima na ulici do toga smo se uz pomoc ove nesposobne drzave sami i doveli...

Sorry ak sam nekoga sada uvrijedio ali mislim da onaj ko ima cistu savijest ne bi trebao nicim ovim biti povreden ni uvreden...

Jedino je zalosno sto po ovom zakonu sve mirovine koje su ostvarene bez rvi-a ostaju vazece i dalje tj.one se ne mjenjaju jer nisu obuhvacene ovim izmjenama zakona (tako da velika vecina laznjaka nikada ni nece izgubiti svoje nezasluzene mirovine)

Isto tako i rvi ko je u postupku u postupku je a onaj ko ga je ostvario isto ga zaboli ona stvar za ovaj zakon :zao:

Ali opet kakav bio da bio zakon je globalu bolji od prosloga samo je trebao puuuno prije ugledati "svijetlost dana" da se vise zaustavi ova najezda "branitelja,invalida i umirovljenika"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@KOSKE

ne razumijem kako ti može biti dobar zakon koji uskraćuje prava branitelja?

ili on tebe ne kači pa...

ovaj zakon ne radi reviziju neopravdano stečenih prava niti je napisan tako da pošteno ocijeni nečije sudjelovanje u DR.

on samo USKRAĆUJE (no to i je jacina politika, uzmi i uzmi a podršku traži od onih koji se tome smiju i misle da neće doći na red te da je svaki novi invalid dom. rata prijetnja "njegovoj" mirovini). osim toga, neki su branitelji sada teško oštećeni i bit će zla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poznajem dragovoljca domovinskog rata kaj je bil od 91g. do 96g...u Rječkoj brigadi!Uvjek u borbenom sektoru,i u svim akcijama u kojima je sudjelovala njegova postrojba!Kad se vrnul doma našao je propalu firmu u kojoj je prije radil,i zaključana vrata!

Nastavio je raditi na baušteli kao građevinski radnik!

Nikada nije tražio svoja prava,iz poštovanja prema zemlji za koju se kao Hrvat borio,dok su ono kaj pripada njemu uzimali neki drugi ljudi!

Pitam..

Ima li on možda PTSPi?

Ako ga ima ,kako će ostvarit pravo na njega,poslje donošenja ovoga zakona??

Pitam Domovinu..jeli majka ili maćeha svojoj djeci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma treba novi zakon ,samo zakon koji će kvalitetno rješti ta pitanja.Sa dobrim i poštenim kriterijima. Sve se može dobro utvrdit, i ko je bio borbeni a ko nije ..... Ovako opet ostaje ko je jamio.... Trebalo bi sve ispočetka očistit. Pa srezat one koji nemaju pravo,a bili su lukavi i ostvarili ga odavno, a neki jadnici koji ne kuže zakone pravila igre... ostati oštećeni. I opet, ima i onih koji su ostvarili pravo " ranjavanjem" to svi znamo, i već se pislo o tome. I njima ukinut prava. A kaj se tiče žena, djece bez brige neće niko trežit rvi ali ministarstvo je predvidilo " Program za poboljšanje kvalitete življenja u obiteljima poginulih hrvatskih branitelja, hrvatskih ratnih vojnih invalida i hrvatskih branitelja oboljelih od PTSP-a ", koji se naravno ne provodi, osim možda na par mjesta u Hrvatskoj. Sastoji se od pshiloške pomoći, ne novca ni prava. Nije baš ni nama ženama lako s tim.Ne daj bože da velim da mi je muž PTSP-ovac, skoro ko da je gubavac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni trebalo je izvrsiti reviziju branitelja na nacin da se diferencira borbeni od neborbenog sektora kao i svih mirovina ostvarenih u proslom razdoblju,objaviti registar istih pa da se vidi gdje je tko bio i koliko.Nekidan sam razgovarao s poznanikom koji radi s braniteljima i koji ima uvid u strukturu branitelja koji su dosada ostvarili mirovinu dakle po njemu je situacija slijedeca ,vecina branitelja koji se sada prijavljuju u regionalne centre su dragovoljci koji su prosli veliki dio rata i poslije otislina rad po tvrtkama koje su sad u velikim problemima uslijed vec poznate krize ne primaju place i dakako da su u financijskim problemima.Tosu ljudi koji su posteno odradili HV pa otisli nazad na posao i nisu znali uopce za prava koja su mogli ostvariti i na koja su imali prava sad im se to uskracuje na najobicinijim birokratskim potezom sramotnim za ovu drzavu.Trebalo se uhvatiti u kostac s brojem branitelja i invalida davno prije preko registra i dokumenata iz postrojbi.Sama cinjenica da se PTSD moze pojaviti i nakon 20 i vise godina kod pojedinih ljudi koji su prosli uzasne situacije ratnog stresa tezeg ili blazeg oblika , tako da politika nebi smjela odredjivati datume i ogranicavati branitelje na ovakav nacin treba slusati struku lijecnike psihijatre i psihologe.Sta se tice pravnog pitanja svih ovakvih nabrzinu donesenih zakona a osobito zakona koji se ticu osobnih zdravstvenih tegoba koje su direktno posljedica stresnih situacija iz ratog razdoblja

vrlo lako bi bilo oboriti na ustavnom sudu u pravnoj drzavi.

Ustavni sud bi vjeovatno uvazio argumente struke pojedinog

neutralnog lijecnickog vjestaka koji nije pristan a inije pod pritiskom politike iz raznih ministarstava .

Dakle da zakljucim branitelji koji nisu ostvarili nukakva prava trebali bi se organizirati i skupno podnijeti tuzbu ustavnom sudu RH u suradnji s pravnim strucnjacima koji poznaju ovu tematiku i nadasve biti istrajni do ishodista cijelog predmeta jer sanse su im velike jer sud mora prihvatiti prituzbe ovakvog tipa jer struka je struka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slažem se..mnogi hvale ovaj zakon a nema pojma da se to i njega tiče..ovo je tek kostur zakona..vidjet če te uredbe..onda se nebudete smijali...samo da napomenem svi koji su u mirovini bez hrvi nesmiju raditi obnovu postupka jer če ostati bez vojne mirovine...još neznamo kako če biti riješeni hrvi koji nisu trajno...šta tu oni misle...i koliki koji imaju hrvi privremeno u slučaju da mu ukinu hrvi gube na mirovini,automatski nema počasnog čina..najmanje 1000 kuna..eto pravog kriznog poreza..ili šta je sa ljudima koji imaju privremeno hrvi a imaju 99 dana ratišta..mobilizirani su samo za veče akcije..dali če izgubiti sve..kako če to tumačiti..bez 100 dana nemožeš biti u najnižoj braniteljskoj mirovini,a kako bi onda mogao zadržati hrvi...i još puno tog če isplivati...kome se veselite..pa te najniže braniteljske mirovine dobivala je socijala..ljudma je to bila slamka spasa u ovome pokradenom društvu da prehrane obitelj..dali je to veselje..pa država je napravila od ljudi ovoliko branitelja,to im je bio jedini izlaz da neumru od gladi..i onda kažete..bravo...država je nakoljenima i vi okrivljavate branitelje i lažnjake...sve su napravili samo nisu ono što su trebali...objaviti javno registar..sa time bi se mnoge stvari dovele u red....ja vo nepišem zbog sebe,ja sam u mirovini..ali nemogu biti tako proklet i sebičan da se veselim tuđoju nesreči..jer znam da ta minimalna mirovina je nekima bila slamka spasa da nemoraju prositi pod stare dane..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravih napisat. Da blesavo je da se počne lijećit 2005. kad je izašao novi zakon, ali možda ima još onih koji su se počeli liječiti i ranije , i imaju nekakvu medicinsku dokumentaciju koja se može dovesti u vezu s tim, ali nisu išli pravovremeno na utvrđivanje statusa, njima je ipak trebalo omogućiti da to naprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo opet molim doticne osobe da prvo pokusaju shvatiti text koji sam napisao u cijelini... a onda ako zele nes koomentirati ok.a ne izvlaciti iz kontexta dijelove pa se praviti pametan.

Ali da odgovorim: tako je mene se ova dopuna zakona ne tice jer sam u mirovini zbilja odavno i nisam mirovinu sam ni trazio vec sam umirovljen ne svojom voljom ni zeljom ali nebitno...

Da se veslim tudoj ne sreci??? (ovo necu ni komentirati)

Opet ponavljam zakon ko zakon nekima mozda odgovara nekima ne...i daj Boze da dode takav zakon koji ce svima biti dobar (nemoguce)

Moje je misljenje sljedece a to sam vec napisao i prije :vrti:

Revizija SVIH mirovina pod obvezno

Objava registra branitelja takoder

A ovakvu vrstu foruma tj.stranice na kojima se daju odgovori na pitanja o rijesavanju mirovina dobivanju razno raznih povlastica i sl. rijesiti tako da se osoba mora registrirati tocnim podacima uz postavljanje svoje slike ili nes tog tipa...

Pa da onda svatko od nas zna kome se to pomaze...pa bi bilo odmah lakse i "komunicirati"

Mozda tada ne bi ni dolazilo do ovih stalnih "prepucavanja" i "lokotiranja tema" ;-)

A mozda bi se onda i pomoglo bas osobama kojima je pomoc potrebna :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka mi nektko odgovori, i samo onaj koji je pročitao taj novi zakon, naime ja već 14 mjeseci čekam drugove iz MUPa- da mi daju potvrdu o stradavanju, a zahtjev sam vojnom odsejku podnio u 12 mjesecu 2008 godine, a na koji nisu mogli postupiti jer sam čekao drugove u MUP-a da se izabrana grupa sastane i o tome odluče. Osim mene bilo je prema mojim saznamjima još oko 30-tak zahtjeva.

Mene muči sad dali i mene dira taj novi zakon ili će me rješavat po starom, jer kako sam naveo zahtjev je predan još 2008 godine na Vojnom odsjeku a radi ostvarivanja prava HRVI-a.

Možda nisam baš peviše jasan ali pravi znalci će znati.

A teta u MUP-a kaže da je redovnom poštom poslala u petak prema PU, a tek sad osjećam da je to sve bilo s namjerom da me dovedu do ovoga, novog zakona.

Molim stručnjake, ujedno se i zahvaljujem.

Ljudi ujedinimo se!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krusevo je napisao:

evo upravo sam procitao u jutarnjem ( online)da su u saboru promjenili zakon o pravima branitelja zanima me da li jos neg

 

dje moze vise saznati o tome

Uključio bih se u raspravu i kao prvo konstatirao da je ovo samo prijedlog zakona koji je vlada podnijela saboru na rasravu i odlčivanje.Zakon može biti usvojen,odbačen,dopunjen amandmanima i u konačnici može sasvim drugačije izgledati nego što je predloženo.Stoga mislim da ga takvog i treba promatrati .Osobno mislim da neće proći članak koji uređuje pravo opskrbnine jer je zaista rigorozan.Meni je nepojmljivo da moj prijatelj prvoborac,star 55 goina ima jugo kojeg je jedvice registrirao i stari ferguson vrijedan 10000 kn neće više imati pravo na 500 kn opskrbnine,koliko je do sad dobivao.Isto tako mislim da će puno toga biti uređeno i podzakonskim aktima i da će tek onda mnoge stvari biti jasnije.Tek kad se ovaj prjedlog izmjene važećeg zakona donese i uklopi u postojeći bit će mnogo mnogo jasnije i lakše komentirati Isto tako mnoge promjene bit će jako teško staviti u okvir članaka koji uređiva bračnu i vanbračnu zajednicu.Tko je kome svjetlio.Što dvi osobe rade iza zatvoreni vrata.Bit će zanimljivo naročito za one koji nisu konzumirali prava po toj osnovi.Zato pričekajmo da vidimo kako će to biti uređeno.Ima toga još bit će vjerovatno zanimljiva saborska rasprava.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ovakvu vrstu foruma tj.stranice na kojima se daju odgovori na pitanja o rijesavanju mirovina dobivanju razno raznih povlastica i sl. rijesiti tako da se osoba mora registrirati tocnim podacima uz postavljanje svoje slike ili nes tog tipa...

Pa da onda svatko od nas zna kome se to pomaze...pa bi bilo odmah lakse i "komunicirati"

Mozda tada ne bi ni dolazilo do ovih stalnih "prepucavanja" i "lokotiranja tema"

A mozda bi se onda i pomoglo bas osobama kojima je pomoc potrebna

KOSKE...,Vjerujem u vaše dobre namjere,ali i podsjećam vas da bi detaljna revizija svih invalida,i JAVNO objaljivanje lažnih invalida i branitelja dala odgovor na mnoga pitanja!

Onda staviti njihove fotke na vidljiva mjesta,i na forume ak treba!

Većina ljudi kaj ovdje nekaj pišu,su čista obraza, traže svoja nekava minimalna braniteljska prava,...nikaj više!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav all_or_nothing,

 

:misli: mislim da ste malo pregrubo reagirali sa zaključkom da se “netko” na ovom forumu smije novom Zakonu te da taj “netko” misli da je svaki novi invalid dom. rata prijetnja "njegovoj" mirovini.

Sudeći prema postovima na ovu temu, ukoliko se “netko” imalo pozitivno izjasnio o ovom novom Zakonu to je sve i jedino bilo u smislu hvale bilo kakve promjene dosadašnjeg ZOPHBDR i pomaka uopće (“e pur si muove” ) a nije mi poznato da je itko pohvalio ovaj novi Zakon kao dobar premda isti kako Vi kažete: “samo uskraćuje prava branitelja i ne radi reviziju neopravdano stečenih prava niti je napisan tako da pošteno ocijeni nečije sudjelovanje u DR”.

Nebi trebali odmah uzimati za “zlu radost” ako se netko uslijed svih svojih osobnih muka i nedaća osjeti potrebnim pohvaliti bilo kakav pomak iz situacije koja traje već poprilično dugo vremena i koja čovjeka svojim sadržajem koji se ponavlja iz dana u dan, itekako može dovesti u razno-razna raspoloženja i razmišljanja.

Suglašavam se sa KOSKOM da :”… ovo sto se desilo je uzas za sve nas odjednom imamo tisuce i tisuce pitiespiovaca (svaka cast onima koji su zbilja oboljeli)”; “ Evo sada citam i ove brojne upite...i cudim se svemu ovome npr.poceo sam ljecenje 2005-6-7 itd. dajte molim Vas...”; “Dosta Vam je da odete na ta razno razna povjerenstva i samo pogledate osobe koje tamo dolaze u danasnje vrijeme i samo cujete te price dok se ceka vani da ga pozovu na procijenu (kako izvuci ovo kako se docepati onog zasto ne bi imao braniteljsku mirovinu civilna mi je mala itd.)” i “A ne kako je netko naveo prije mene imamo hrpu "oboljelih" koji su davno ostvarili svoja prava a doktora vec godinama nisu vise ni posjetili!”

Naravno i KOSKA kao i Vi, ja i svi ostali forumaši (a nismo zakonodavci već samo Hrvatski branitelji DR, veterani, dragovoljci, HRVI, , policija, vojska, PTSP, umirovljenici, 20%, 40%,…, muški, ženski, “u fazi rješavanja”, opća, profesionalna,) dobro znamo kako je “možda” trebalo “učinkovitije” napraviti novi Zakon i što bi trebalo napraviti po pitanju revizije Registra i kako bi se trebala napraviti “čistka” a na gorčinu prema najezdi “branitelja, invalida i umirovljenika” imamo pravo jednako kao i prema “riješenima” iz Registra.

I ja se zgražam, ne na jednog “bogeca” koji kasni sa svim (a ima i imao je sve tzv. uvjete) već kada malo-malo čujem ili pročitam ono: “do sada je radio ali sada se krenuo liječiti (2008), ima “odrađenu” jednu dnevnu, F43.1, 100% bol. DR , samo što nije na vještačenju u Dubravi i “pa kako su ga odbili sa zahtjevom za HRVI…pa zar nema pravo na HRVI na temelju 100% bolovanja i slične priče…ma molim Vas i ja ….:vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim one koji znaju, a radi se o slijedećem.

U sedmom mjesecu 2008 od MUP-a zatražio potvrdu o stradavanju, a u 12 mjesecu 2008 godine podnio zahtjev na vojnom odsjeku za dodjeljivanje statusa RVI-a. Međutim oni nisu mogli postupiti po mom zahtjevu jer od Mup-a nisam dobio potvrdu o stadavanju, da bi evo ovaj tjedan rekli da sam dobio potvrdu o stradavanju, te da je šalju u PU.

Dakle, netko je očito kočio cijelo vrijeme moju ( te još oko 40 drugih zatjeva) potvrdu. Dragovoljac sam DR, i sad pitam one koje znaju s obzirom da je moj zahtjev još iz 2008 godine, hoću li ja ne svojom krivnjom biti rješavan po starom, ili će tu biti tužba prema MUp-a jer nam je netko namjerno uskratio naš zahtjev. Inače svaki akt, traženje nekog dokumenta, se mora riješiti u 30 dana. Slao preko 6 požurnica za vrijeme postupka i......neznam šta da radim. Totalno sam razočaran. Sad sjedim i zbrajam dane na ratištu. Imam li ih dovoljno, neka mi bog pomogne?

Tko zna, neka mi javi može i na privatni mail!

Hvala svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koske, malo me čudi da se toliko raduješ ovom zakonu kojim se pravim braniteljima iz borbenog sektora uskraćuju prava dok u isto vrijeme tisuće lažnih branitelja i pripadnika neborbenog sektora prima visoke mirovine!

Prvo bi po meni trebala biti revizija svih mirovina, te zatvori i oduzimanje imovine lažnim braniteljima za iznos koji su dosad uzeli od države a tek onda novi zakon!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

početak liječenja 1995,1996g.PTSP, i još neke psih. smetnje, zatim prekid liječenja i neprihvačanje bolesti,

i pakao koji smo svi prolazili, cjela obitelj.Nastavak liječenja 2005g. kada se je stanje jako pogoršalo. Podnosim zahtjev za priznavanje HRVI-a.2007g ,prvostupanjska komisija priznaje inv., ali manje od 20%, žalim se i drug.stup. komisija priznaje inv.X skupine 20% priv.do 31.12 2009g,i primam osobnu invalidninu od o1.11. 2005g.

Liječnica opće prakse radi obradu za mirovinu, i šalje me na vještačenje, plp mi daje 90/10 u korist rata, sada je to na reviziji u min.branitelja, e sad šta će bti, tko to zna?

 

Dragovoljac sam, u ratu sam bio 45mj.i 19 dana, imam RVI

Častan otpust, čin pozornik.

dij.F43.1, F32.2, F62.o,

Mene zanima šta će meni donjeti novi zakon i kolika bi mi mogla biti mirovina, Civilnog staža nemam.

Molim nekog da odgovori, naravno tko zna!!!

Hvala,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.... eto što ti je život,,,

sudeći po ovim izmjenama po osnovi bolesti nema više RVI...

imam papire od 95 godine dijagnosticiran ptsp, do današnjeg dana se liječim redovito.... pokrenuo sam postupak 2005 godine 4 mjesec.... imam 3 prvostupanjska, i 2 revizije, znači čekam još samo 1 reviziju,,, i 30 posto rvi.

bio u prvoj brigadi tigrovi 91-92 , a postupak pokrenuo tek 2005 jel sam bio u MUP-u, (i normalno tada izgubio ovlaštenje),,,,,

radim, nisam u mirovini itd , itd....

kako ja iščitavan prijedlog nema više rvi s osnove bolesti, a to je reko i Ivić (proteklo kao previše vremena),, e da je birokraccija radila normalno, tada bi i status bio riješen

ne znam da li dobro shvaćam odredebe... molim mišljenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zozef je napisao:

Svi postupci koji su u obradi bit će rješeni,završeni, po novom zakonu.Tako piše u prijedlogu zakona.

 

 

da tako piše, ali što to znači..... da li se bolest priznaje za rvi... nejasno????

i izmjenjena je odredba o medicinskoj dokumentaciji za rvi s osnove bolesti.... pa tko to može zaključiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zjenica je napisao:

Poznajem dragovoljca domovinskog rata kaj je bil od 91g. do 96g...u Rječkoj brigadi!Uvjek u borbenom sektoru,i u svim akcijama u kojima je sudjelovala njegova postrojba!Kad se vrnul doma našao je propalu firmu u kojoj je prije radil,i zaključana vrata!

Nastavio je raditi na baušteli kao građevinski radnik!

Nikada nije tražio svoja prava,iz poštovanja prema zemlji za koju se kao Hrvat borio,dok su ono kaj pripada njemu uzimali neki drugi ljudi!

Pitam..

Ima li on možda PTSPi?

Ako ga ima ,kako će ostvarit pravo na njega,poslje donošenja ovoga zakona??

Pitam Domovinu..jeli majka ili maćeha svojoj djeci?

lp zjenica,

ja imam starijeg brata, dragovoljca DR, 91/95, 110.brigada, cijelo vrijeme naravno borbeni sektor i sudjelovanje u svim akcijama svoje postrojbe..."prošao sita i rešeta", nakon Oluje'95 vratio se je doma i srećom nastavio raditi u svojoj firmi...nikada nije niti spominjao ostvarivanje ikakvih braniteljskih prava niti je ikada spomenuo mogućnost skraćivanja radnog staža računajući dvostruki ratni staž...radi predano i marljivo, opet se bori ali ovaj put ignoriranjem a ja jako dobro znam kakve "filmove vrti u glavi"...nikada ne bi otišao kod doktora ali strah je u meni...i kako bi on ostvario ( ne dao Bog potrebe) pravo ne temelju ev. PTSP...naravno nikako niti po starom niti po novom Zakonu.

I da u pravu ste, Domovina je ipak, na žalost maćeha i ona isto vrijedi: "nekom je rat-rat a nekom je rat-brat" :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa neznam,čujem tu komentare razne,kad je jedan ministar pokrenuo reviziju,bili su puni trgovi branitelja protiv toga,sad kad je izvukao tko je što stigao,došlo je do rezanja prava,ne uzimajući u obzir ni mišljenje zdravstvene komisije,ni struke,ovo je čisto rezanje prava,ne pita se tko je zaslužio tko ne,i sad bi neki reviziju,a toliko branitelja piše ovdje,jedan nije podnosio prije zahtjev,a iam papire o ranjavanju,do onih koji su pokrenuli postupak i oni koji se liječe,a isto tako nisu podnijeli zahtjev,do onih tisuča koji su imali borbeni sektor godinama,a rade i šute,i gube određena prava,zato jer je neborbeni sektor previše zagrabio,i pravno to nisu vojne mirovine,nego braniteljske invalidske mirovine s povečanim koeficijentom od 45%,dok će vojnih mirovina biti kao što je i bilo,samo što ih upućuje MORH u mirovinu,a ne ministarstvo branitelja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zozef je napisao:

To po meni znači ako zakon ovakav kakav je predložen prođe i dođe do njegove primjene svi postupci koji su u toku drugim rječima nisu završeni bit će okončani po njemu a svi novozapoičeti postupci također ,jer ovaj će stari zakon staviti van funkcije u onom djelu u kojem se mjenja.[/quote

 

bravo,,,, nije to bila nedoumica, nego kada se išćitavaju izmjene , da li je bolest osnova za rvi u postupcima koji traju,,,,eto to je bit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eto dobio ministarstvo...razgovarao šta novi zakon donosi hrvi koji su ocjenjeni kao hrvi ali nisu trajno..znači koji su još u postupku...kažu mi sljedeče...zakon još nije prošao ni saborsku proceduru pa prema tome rano je govoriti o tumačenju istog..jer očekuju se na pojedine dijelove zakona ulaganje amandmana..a konkretno onoga što je mene zanimalo rečeno mi je da se hrvi u postupku neče dirati,za njih nema promjene..i dalje je kako je dosada bilo..znači povjerenstva i dalje ostaju..i ostvarivanje statusa po novom zakonu nije upitan...a to se odnosi samo na one koji su u zadanom vremenskom roku podnijeli zahtjev za priznavanjem hrvi-a.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

eto zovem ministarstvo cijelo jutro da mi objasne čl 16 novog zakona,to jest koliko novi zakon utječe na hrvatske branitelje čiji je status još uvijek privremen...brojevi su 012308930

012308805

 

i da li su ti išta odgovorili ?!?!?!

vjerovatno je utopija dobiti broj, eto i ja pokušavam nazvati ali ništa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo nakon dugog vremena pozdrav svima!

Ovaj prijedlog izmjena i dopuna sada važećeg Zakona je očito unio dosta pomutnje među braniteljskom populacijom, a u biti i ne samo pomutnje, već i straha, jer je poznato da većina ljudi ima jedan veliki strah od nepoznatog, a očito je velikoj većini nepoznato i puno detalja oko izmjena i dopuna Zakona.

Međutim, prije bilo kojeg komentara najbolje bi bilo vidjeti i detaljno pročitati što se ovim prijedlogom mijenja, što nadopunjuje, a što ostaje nepromijenjeno i svima nama bi bilo lakše.

Da sada idem u detalje (a to ne želim, jer bi mi post bio kao "Rat i mir"), na primjer nije diran članak kojim se utvrđuje način i uvjeti stjecanja statusa HRVI. Dakle taj članak je ostao nepromijenjen, a osim toga je i već ranije bio restriktivan u pogledu datuma (krajnji rok 31.12.2005. godine) do kada se može podnijeti zahtjev za priznavanje tog statusa, tako da oni koji su sa privremenim rješenjem HRVI ne trebaju brinuti, jer će se tretirati kao i do sada do stjecanja trajnog statusa, a uočio sam da je tih dilema bilo dosta na ovoj temi.

Dakle, trebalo bi dobro pročitati tekst tog prijedloga izmjena i dopuna Zakona i bilo bi nam puno jasnije u pogledu određenih dilema.

Neke stvari su se i izmjenile i to definitivno i to najviše u dijelu ostvarivanja prava na invelidsku mirovinu branitelja bez statusa HRVI, ali i u još nekim elementima.

Uglavnom u stečena prava se neće dirati (ili se bar ne bi smjelo dirati da budem precizniji).

Tko je u mirovini, zadržat će tu svoju mirovinu.

Status HRVI će se i dalje utvrđivati (ili neće ukoliko za to ne postoje zakonski uvjeti) kao po starom Zakonu itd.

Ispričavam se na malo dužem postu, ali namjera mi je bila da malo stanemo na loptu što se tiče nekih stvari, tj da se ne širi panika gdje joj nije mjesto.

Što se tiče branitelja koji će biti oštećeni ovim izmjenama i dopunama, najbolje je da pričekamo da te sve nove odredbe stupe na snagu, pa da zajednički vidimo što i kako dalje i da pomognemo jedni drugima koliko možemo.

Znam da ima i onih koji koriste, tj koji su koristili ove stranice kako bi možda iskoristili neka prava na koja nisu imali nikakva prava, ali takvih lovaca u mutnom ima svugdje, a vjerujte mi da je meni draže da pomognemo bar jednoj ispravnoj osobi savjetom ili uputom, pa makar i po cijenu da i jedanm lovac u mutnom iskoristi također taj isti savjet.

Ako ikome mogu pomoći odgovorom ili savjetom, tu sam.

Svima lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.... veteran ...

bojim se da ne stoji baš sve što si rekao...

1. u čl 16. izmjena kaže se da će se status rvi koji su u tijeku utvrđivati po odredbama novog zakona

2. člankom 11. izmjenjena je odredba 123 stavak 1. točka 8, u kojoj se više ne spominje dokumetacija za priznavanje statusa rvi s osnove bolesti (jednostavno promjenjen članak), pa prema tome nema niti statusa rvi s osnova bolesti....

3. analogijom, postupci u tijeku (oni koji su predani prije 31.12.2005.) će se riješiti po novim izmjenama, tako da oni koji imaju privremeni rvi s osnove bolesti izgubiti će status rvi, jel je izbačen iz zakona dokumentacija o priznavanju bolesti NA MALA VRATA ĆE ODBACITI POSTUPKE , NISU DECIDIRANO REKLI DA ĆE SE POSTUPCI TJ. ZAHTJEVI ZA RVI ODBACITI....

NAŽALOST TAKO JE.... imam dijagnosticiran ptsp od 95 god... podnio zahtjev u proljeće 2005. i administracija ga još nije riješila (hm.. da li namjerno), eto imam 3 prvostupna rješenja i 2 revizije, još samo čekam 3 reviziju za stalno, al sam vjerovatno pušiona.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

kako siti sada zaključio da če hrvi svi koji su u postupku biti odbačeni ako sam ja razgovarao sa ministarstvom danas i kažu da štose tiče hrvi koji čekaju trajno,nema promjena.......

 

 

eto, objasnio sam ,,,

u čl 16. izmjena se govori da se rvi rješava po novom zakonu, a ne po starom, a čl. 11. izmjena zakona se više ne navodi kojom se dokumentacijom dokazuje rvi s osnova bolesti,(kao što je bilo u važećem zakonu) pa ga vjerovatno više po toj osnovi neće niti priznavati...

a i Ivić je rekao da je protekla 15 god od rata te da je teško dokazati koje su psihičke bolesti vezane uz rat , a koje ne.....

 

nadam se da se varam , ali.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po nekoj logici,naravno ako se netko pojavi danas kod liječnika i kaže "bio sam u ratu i meni sad nije dobro" naravno da je teško sada dokazati dali je to posljedica rata ili nečeg drugog, ali ljudi koji imaju med dok. od 1995g, i kontinuirano liječenje od 2005g. koji primaju opskrbninu, invalidninu imaju privremenu invalidnost koja je potvrđena na dlp i sada da netko kaže a ne mi smo se "zabunili" vi ste zdravi, osobno mislim da je to nemoguče, ili možda nije????

Pozdrav!!!! : :palac:

 

U borbenom sektoru 45mj ili više...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško, dokazati je li danas bolest posljedica rata? Za to bi trebali biti nadležni liječnici, koji trebaju bolesne liječiti, a zdrave „pustiti na miru“.

Uzmimo primjer PTSP-a! Upravo je, po meni, tu Vlada pokazala svu tragikomičnost svoje odluke da predloži ovakav tekst nacrta zakona. Jer Vlada je tj. njen resor Ministarstvo zdravstva, ustrojilo i osnovalo Regionalne centre za psihotramu, koji su primarno osnovani, za liječenje, dijagnosticiranje, te vještačenje medicinske dokumentacije… onima kojima je dijagnosticiran, bilo kakav oblik poremećaja uzrokovanim stresom. Tu zdravstvenu djelatnost obavljaju i dan danas.

E, sad' Vlada pravda ovakav nacrt zakona i podvlači crtu, okuražena i mišljenjem medicinske struke, koja tvrdi kako je s današnjim danom nemoguće dovesti određenu bolest sa sudjelovanjem u ratu!?

Osobno sam upućen u par slučajeva, i mogu potvrditi kako to i nije tako. Ljudi su nedavno dobili medicinsku dokumentaciju, gdje im bezrezervno stoji da je bolest direktna posljedica rata. Nakon svega ovoga, neke stvari su ovdje kontradiktorne!? Il' su ovi dobili liječničku potvrdu na sumnjiv način, s ciljem da si slože neku penziju, ili Vlada svjesno pljuje po instituciji koju je sama stvorila, s ciljem da spriječi neke negativne pojavnosti, ili su ljudi doista bolesni? Nažalost, moguća sva tri slučaja, jer sve zavisi kako tko želi interpretirati svoj stav o braniteljima i „braniteljima“.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PTSP je nastala kao posljedica što je država obečala braniteljima ,a nije ispunila.

Profesionalnom vojniku kojem mu je obečan stan,puste privilegije,mogučnost doškolovanja,famozni ZELENI UGOVOR i dug države po vojniku 200 000 kuna,da se sve to ispunilo nebi bilo PTSP-a.

Kada se vidilo da čemo ostat bez ićega,udri po nalazima pa u penziju.

Jadno je to što je zakon to svakom omogućijo,i onima iz pozadine,da se kite tuđin perijem.

 

Ima branitelja sa psihičkim problemima,vjerujte mali je to broj.

Di ste bando šugava iz pozadine dobili PTSP?

Uzimate privilegije onih koji su krv pišali za našu domovinu!

Danas radi takvih smo na udaru javnosti i naroda,takvi su paraziti ovog društva.

 

Molim boga da se objavi registar branitelja,da se ovaj korov ostrani i da stavimo stvari na svoje mjesto.

Pišem ovo sa puno žući,kad vidim tko sve traži savjet po forumima ,kako da idu u mirovinu,kao da se ide u trgovinu,nevjerovatno!!!

Bravo za Jadranku Kosor,i ovim novim izmjenama u zakonu,puno njih će da puše đuđinu,a tko je pravi branitelj i dalje će mu biti otvorena vrata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hitni postupak. izvor sabor.hr

Iznimno, zakon se može donijeti po hitnom postupku, samo kada to zahtijevaju interesi obrane i drugi osobito opravdani državni razlozi, odnosno kada je to nužno radi sprječavanja ili otklanjanja većih poremećaja u gospodarstvu.

Prijedlog se podnosi predsjedniku Sabora najkasnije 24 sata prije utvrđivanja dnevnog reda na sjednici, a o njemu se odlučuje glasovanjem prilikom utvrđivanja dnevnog reda na početku sjednice ili i prilikom dopune dnevnog reda.

Po hitnom postupku donose se zakoni koji se usklađuju s propisima Europske unije ako to zatraži predlagatelj, osim u slučaju kada matično radno tijelo, Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav ili Odbor za zakonodavstvo predlože da se zbog neusklađenosti s Ustavom ili pravnim sustavom, o zakonu raspravlja u prvom čitanju.

Ukratko: nema prvog i drugog čitanja, nije potrebno mišljenje saborskih odobora, itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima domoljubima. Novi sam na forumu, dragovoljac 1991 i 1995.Imam nekoliko pitanja za stare iskusne forumase. Citao sam zakon o braniteljima puno puta i nigdje nisam procitao formulaciju "borbeni sektor". Molim u kojem clanku se spominje. Zbog cega se mijenja zakon, da li zbog toga sto postojeci zakon ne zele provoditi ili zbog izmjena ustava, pa malo treba vodu zamutiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Ikee1101

Ne zelim Vam savjetovati za koga glsovati, vec zelim ukazati na "postenje" politicara kada su na vlasti a kada su u oporbi. Kada je SDP bio na vlasti oteli su prava braniteljima, smanjili invalidnine, i povecali broj suicida. Ustavni sud nije smio ocijeniti ustavnost tadasnjeg zakona(nije to ucinio u tri godine)i danas je na snazi famozna proracunska osnovica za izracun invalidnine od nekih 2300,00 kuna. Invalidi su u recesiji od 2002. godine, buduci da se visina invalidnine nije mijenjala. Donosenjem novog zakona ucinjena je nova steta braniteljima, buduci da je lakse bilo socijalu rjesavati umirovljenjem nego zaposlenjem. Koliki su milijuni legalno otisli u dzepove lijecnika a koliki ilegalno, a sto su dobili branitelji najnizu mirovinu 1800 kuna ua profesionalnu ili 2300 za opcu nesposobnost. razgovaran sa ljudima i srame se sto su na taj nacin morali rijesiti egzistenciju. Zena ne radi a imaju dvoje ili troje djece. Firma je privatizirana a oni su visak. to je problem. i smatram da treba birati one koji ce od ratnih profitera uzeti i u proracun vratiti oteto.

Pozdrav Darko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

strongman je napisao:

Postovani Ikee1101

Ne zelim Vam savjetovati za koga glsovati, vec zelim ukazati na "postenje" politicara kada su na vlasti a kada su u oporbi. Kada je SDP

 

Svi oni prde u istu tikvu; svi oni imaju parolu " svi za jednoga jedan za sve ! "

 

Kakva politika i političke stranke , od pomisli na njih mi se riga....Svi su oni isti....Nema tu crveni i plavi, crni i bijeli....Svi su oni sivi....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pusti politiku ipak smo mi samo braća po oružju!

Pitanje što dalje molim savjet?

0.stožerni n. 1991-2005

1.zahtjev za priznavanje hrvi PTSP podnio 5 mjesec 2005g.

2.2006g. prvostupanjska komisija rješenje 20% hrvi privr.

- HZMO 100%opća nesposobnost DR mirovina (oko 4800kn)

3.2006g. drugostupanjska komis. rješenje manje od 20%

4.žalba upravnom sudu na vrijeme 15 dana u roku

5.2009g. 8. mjesec riješenje upravnog suda (odbija se)

6.čekam papire da mogu pokrenuti postupak hrvi (a inače stignu papiri puno brže jedino da čekaju da me zakači novi zakon)

Molim vas da mi objasnite da li mene kači novi zakon?

Kako ću proći?

Da li da platim dobrog odvjetnika pa do kraja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neću hvalit Jadranku,niti i jedu drugu osobu iz politike!Pohvalit treba onoga tko konaćno napravi reviziju ,i pokaže prstom u lažne branitelje,lažne invalide..osobe kaj nisu ni videli rata,a uzeli su kaj pripada nekome drugom!

Prvo politićari,od nižim prema višima!Svi su upetljani ,i oni na vlasti,kao i oporbi!

Zato i ne diraju u svoja prava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ovako....dragovoljac sam od 30.06.91-30.09.95....citam vec danima tu sta sve pisemo i sve manje mi je jasno kud ovo ide...od 95. imam ptsp...borim se,radim kao najsugaviji pas do danas uz konstatno ljecenje...a za uzvrat?100000 kn po osobi #OOPS# u krasa dobije za lopovluk,o privatizaciji ne treba ni govorit..ukidaju nam radna mjesta...tretiraju nas kao pijance,narkomane,neradnike,ma najveci šljam ovog drustva..a oni???e za dvije god. u saboru imaju mirovinu jer su intelektualci???a zasto pusku niste uzeli 91.??zasto vama 5000 ili 10000 kn mirovine a nama ni ljecenje posteno?sta smo vam mi krivi?da nije nas nebi se nikad culo za vas!!!nikad!!!a danas ste gradonacelnici,bogatuni...a mi smo vam sve omogucili.sram nek vas bude!imate besplatan autobus?mala vam je placa pa vam treba!!a da ste bili samo jedan dan u nekoj akciji znali bi cijenit obicnog,malog ,postenog,Hrvatskog vojnika.SRAM vas BILO!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkad sam u petak čuo za ovaj novi zakon nisam spavo sve skupa 10 sati! Taman sam izašo iz bolnice prošli mjesec i smirio se malo i sad opet ovo! Nemogu zaspati više ni pomoću tableta a najviše me boli što mi kao dragovoljcu iz 8 mjeseca 91 netko ne da da mi se završi postupak za dokazivanje HRVI-a, a u isto vrijeme ne diraju u tisuće onih koji primaju lažne invalidske i braniteljske mirovine!

Zvao me brat od jednog prijatelja dragovoljca koji je isto u postupku za dokazivanje HRVI-a da je nakon 7 godina ovaj opet počeo piti ovaj vikend radi nekih tumačenja ovog zakona po novinama da se postupci ukidaju, a jedan drugi branitelj kojeg sam upoznao u bolnici me zvao jutros isto sav izluđen od priča i prijeti da će se politi benzinom i zapaliti!

Ne znam je li ministarstvo uopće svjesno posljedica ukoliko bi se odlučili ne privesti do kraja zakonite postupke za dokazivanje HRVI-a!

Ima koji pravnik tu da odgovori je li uopće pravno moguće da se postupci započeti jednim zakonom ukidaju drugim!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

56 mjeseci i 15 rata, nezaposlena supruga, troje djece u školi. Što sam na kraju dočekao,nemam sutra za kruh. Radim sve ove godine, crnčim, pijem 10 tableta dnevno (tlak,šećer,živci...). Ne spavam nikako. Ovaj prijedlog zakona me psihički uništio. Pa što rade od nas, igraju se.To je sve nastavak politike malo možeš radit nedjeljom, pa nemožež, pa možeš, pušit možeš pa nemožeš pa možeš, umjetna oplodnja može, pa nemože, pa...branitelj možeš bit, pa ne možeš, eto ljudi saznao sam dobru vijest, sad mi je politika rekla da nemam PTSP.

Sutra ću reći svom psihijatru da sam izliječen. Pozdrav svim braniteljima ma gdje bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

daniel zg

ista stvar, ovaj vikend nagutao sam se tableta koliko nisam zajedno u zadnjih godinu dana,,,

inače, jedno od osnovnih načela prava ti je obavezna primjena povoljnijeg zakona, tako da bi se slučajevi u tijeku trebali rješavati po onom zakonu koji je povoljniji za stranu u postupku, ali kod nas normalno ništa nemože biti normalno...

inače, pitate se što rade udruge, jučer zvao hvidru, i zajednicu udruga branitelja oboljelih od ptsp-a, zamislite oni nemaju niti prijedlog zakona,,,, ja im reko gdje ga mogu nači na internetu,,, predivno... osnovali udruge, uzimaju pare iz proračuna i zajebavaju se (oni su sigurno svoj status riješili) sramota.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja mislim isto da su informacije slabe katastrofa tako da se ostavlja puno prostora za nagadjanje,kod puno nas su postupci u tijeku pa su zivci napeti ako ih jos ima,zamolio bih isto neke pojedince sto se ocito raduju tudjoj muci u stilu bas me briga ja imam mirovinu,ja znam isto da je puno izmisljeni ratnika i parazita sto zive od nasih zasluga i nasih prava ali vrlo dobro znam ko je to dozvolio i ko nece da objavi registar branitelja njima je isto u interesu da su branitelji razjedinjeni i posvadjani

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo očigledno misliš na ZBUNJOZU1,momak je skroz u pravu.

Pola lažnih branitelja se neće složit sa ovom izjavom,ali vjeruj da će druga polovica uživat!!!

13 godina je prošlo od rata,pravi branitelji su u 95% slučajeva rješili svoj status( mirovina,otpremnina,stanove,invalidnosti,dionice,privilegije,itd...)

Ne svaćam,šta ste vi radili ovih pustih godina?

Šta ste mislili da će vama drugi rješavat vaše probleme?

Invalidnost na PTSP se počela dobivat 2002 godine,mogli ste skupit kufer papira.

Bivši sam pripadnik 4 gardijske brigade(pješadija),žao mi je onih 5 % koji će danas imat problema dokazat status,

a ovi drugi su paraziti,krvopije,uši društva i države,eto zbog takvih mi je drago da se sve poštrilo.

 

PALAC GORE ZA ZBUNJOZU1 I PRAVE I ISTINSKE BRANITELJE

:zatvoren::zatvoren:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mertojak je napisao:

evo ovako....dragovoljac sam od 30.06.91-30.09.95....citam vec danima tu sta sve pisemo i sve manje mi je jasno kud ovo ide...od 95. imam ptsp...borim se,radim kao najsugaviji pas do danas uz konstatno ljecenje...a za uzvrat?100000 kn po osobi #OOPS# u krasa dobije za lopovluk,o privatizaciji ne treba ni govorit..ukidaju nam radna mjesta...tretiraju nas kao pijance,narkomane,neradnike,ma najveci šljam ovog drustva..a oni???e za dvije god. u saboru imaju mirovinu jer su intelektualci???a zasto pusku niste uzeli 91.??zasto vama 5000 ili 10000 kn mirovine a nama ni ljecenje posteno?sta smo vam mi krivi?da nije nas nebi se nikad culo za vas!!!nikad!!!a danas ste gradonacelnici,bogatuni...a mi smo vam sve omogucili.sram nek vas bude!imate besplatan autobus?mala vam je placa pa vam treba!!a da ste bili samo jedan dan u nekoj akciji znali bi cijenit obicnog,malog ,postenog,Hrvatskog vojnika.SRAM vas BILO!!!!!!!

:pljesce::pljesce::pljesce::palac:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro ljudi mislim da je vrijeme da malo svi stanemo na loptu ;-)

Ne treba nikoga omalovazavati i nazivati pogrdnim nazivima jer tesko je na ovim forumima ikoga procijeniti tj.suditi ko je nes zasluzio ili ne zasluzio...ali...

Cinjenica jeste da jedan dio branitelja ovaj tj.ovu dopunu zakona dozivljava kao odredenu nepravdu i s jedne strane su u pravu...

Cinjenica je i da jedan poooveliki dio sada strepi sta ce se desiti s njihovim mirovinama,invalidnostima itd. a u tom dijelu ima i podosta onih koji se s pravom i plase jer ocito imaju i razloga za to ;-)

Isto je tako ziva istina sto se vidi i na razno-raznim forumima...da postoji ta odredena grupacija "kvazi-branitelja" koja dize "buku" tj.uhvatila ljude panika joj sta se nisam prije razbolio i sl.

Sada su odjednom svi posteni i kao nitko nis nije od drzave htio...ali zadnjih par god.mu je zbilja lose i ne zna kako ce dalje... :vrti:

Ali i dalje mislim da onaj dio koji je stvarno bolestan i vuce neku posljedicu iz rata ISKRENO SE NADAM da ce uspjeti ostvariti svoja prava kakva god da jesu...

Isto tako kome je "obraz cist" taj se ne treba osjecati krivim za nesto ili se osjecati ugrozenim ovom dopunom zakona.

I da skratim vise ovaj post!

Svi koji muku muce ovih dana i postavljaju ovakva ili onakva pitanja imaju priliku sve doznati u Subotu ;-)

Emisija za branitelje ide ujutro u 10i50h. gost je sadasnji ministar branitelja i odgovarat ce na pitanja vezana uz ovu dopunu zakona...pa valjda onda vise nece biti nedoumica :misli:

Valjda ce biti toliko priseban pa ce davati jasne odgovore ak su vec donijeli takvu jednu nejasnu dopunu :smijeh:

Pozdrav svima i cuvajte se stresa :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan svim istinskim braniteljima ma gdje bili ,evo jutros zvao mboms,glede novog zakona javio mi neki gospodin što je učestvovao u u predjogu istog i ovako mi kaže.OVAJ NOVI ZAKON NE DOTIČE STARE PREDMETE KOJI SU U POSTUPKU NEGO SAMO ONE NOVE ,PREVEDENO SVI BRANITELJI KOJI SU U POSTUPKU ILI KOJI SU NA VRIJEME PREDALI ZAHTJEVE A TO SE ZNA DO KAD JE BIO ROK NEMAJU AMA BAŠ NIKAKVOG RAZLOGA ZA ZABRINUTOST ŠTO ZNAČI BRANITELJI KOJI IMAJU DRUGOSTUPANJSKA RIJEŠENJA A NISU RIJEŠILI SVOJ TRAJNI STATUS NEMAJU VEZE SA OVIM ZAKONOM I ZATO JOŠ JEDANPUT PONAVLJAM NIKO SA DRUGOSTUPANJSKIM RIJEŠENJIMA NEMA RAZLOGA ZA ZABRINUTOST SAMO NEKA SE I DALJE LIJEČE JER SE OVI ZAKON UGLAVNOM ODNOSI NA ONE KOJI SU POKUŠALI ZADNJI TREN LOVIT U MUTNOM IAKO ĆE ISAD BITI TAKVIH ALI BITNO JE DA PRAVI ISTINSKI BRANITELJI DOBIJU PRAVOMOĆNU INFORMACIJU INAČE GOSPODIN U MINISTARSTVU PREZIVA SE LONČAR BR.TEL.JE 01-2308952.eto toliko od mene .VELIKI POZDRAV SVIM TENKISTIMA 4-GARDIJSKE BRIGADE. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jest da si novi na forumu al se slažem s tvojim stavovima

nardo je napisao:

Ovo očigledno misliš na ZBUNJOZU1,momak je skroz u pravu.

Pola lažnih branitelja se neće složit sa ovom izjavom,ali vjeruj da će druga polovica uživat!!!

13 godina je prošlo od rata,pravi branitelji su u 95% slučajeva rješili svoj status( mirovina,otpremnina,stanove,invalidnosti,dionice,privilegije,itd...)

Ne svaćam,šta ste vi radili ovih pustih godina?

Šta ste mislili da će vama drugi rješavat vaše probleme?

Invalidnost na PTSP se počela dobivat 2002 godine,mogli ste skupit kufer papira.

Bivši sam pripadnik 4 gardijske brigade(pješadija),žao mi je onih 5 % koji će danas imat problema dokazat status,

a ovi drugi su paraziti,krvopije,uši društva i države,eto zbog takvih mi je drago da se sve poštrilo.

 

PALAC GORE ZA ZBUNJOZU1 I PRAVE I ISTINSKE BRANITELJE

:zatvoren::zatvoren:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

levras je napisao:

Dobar dan svim istinskim braniteljima ma gdje bili ,evo jutros zvao mboms,glede novog zakona javio mi neki gospodin što je učestvovao u u predjogu istog i ovako mi kaže.OVAJ NOVI ZAKON NE DOTIČE STARE PREDMETE KOJI SU U POSTUPKU NEGO SAMO ONE NOVE ,PREVEDENO SVI BRANITELJI KOJI SU U POSTUPKU ILI KOJI SU NA VRIJEME PREDALI ZAHTJEVE A TO SE ZNA DO KAD JE BIO ROK NEMAJU AMA BAŠ NIKAKVOG RAZLOGA ZA ZABRINUTOST ŠTO ZNAČI BRANITELJI KOJI IMAJU DRUGOSTUPANJSKA RIJEŠENJA A NISU RIJEŠILI SVOJ TRAJNI STATUS NEMAJU VEZE SA OVIM ZAKONOM I ZATO JOŠ JEDANPUT PONAVLJAM NIKO SA DRUGOSTUPANJSKIM RIJEŠENJIMA NEMA RAZLOGA ZA ZABRINUTOST SAMO NEKA SE I DALJE LIJEČE JER SE OVI ZAKON UGLAVNOM ODNOSI NA ONE KOJI SU POKUŠALI ZADNJI TREN LOVIT U MUTNOM IAKO ĆE ISAD BITI TAKVIH ALI BITNO JE DA PRAVI ISTINSKI BRANITELJI DOBIJU PRAVOMOĆNU INFORMACIJU INAČE GOSPODIN U MINISTARSTVU PREZIVA SE LONČAR BR.TEL.JE 01-2308952.eto toliko od mene .VELIKI POZDRAV SVIM TENKISTIMA 4-GARDIJSKE BRIGADE. :palac:

Kao prvo Quote mislim da je u drugoj polovini 90-tih godina bilo više onih promoćurnih koji su lovili u mutnom, dapače , uvjeren sam u to iz osobnog iskustva. Normalno da je i određen broj onih koji su se počeli liječiti 2005 i kasnije neautentičan, glede istinskog oboljenja iz DR. Konkretno me zanima kako ću ja proći s tim novim zakonom.Osijek mi dao 20%rvi, Zagreb skinuo.Prije 1g. podnio tužbu Upravnom sudu. Dragovoljac, 1000 dana neprekidno na prvoj crti, 2 službena ratna puta i 3 nadopune. HZMO mi 2008g. daje profesionalnu nesp.-mirovinu, a prije par mjeseci na vještačenju dobijam opću 30% rat-rješenje još čekam. Pitam se kakve su mi sad šanse, nakon donošenja ovog Zakona : 1) da ostvarim status HRVI

2) da povećam omjer rat-mir glede mirovine? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što je Levras napisao da mu je priopćio gosp. Lončar iz Ministarstva branitelja je na tragu onoga što sam jučer napisao, a to je da se neće dirati u postojeća prava osoba koje imaju privremeni status HRVI, već da će se nastaviti po odredbama postojećeg Zakona sve do stjecanja trajnog statusa.

 

Za Forrestera:

Što se tiče slučaja da ti je DLP odredilo invalidnost manju od 20%, koliko sam vidio ovim novim prijedlogom izmjena i dopuna Zakona nije diran čl 134 postojećeg Zakona, tako da nakon isteka dvije godine možeš podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma i tu ne bi trebalo biti problema.

Što se tiče mirovine, najbolje je da pričekaš (a u biti i ne preostaje ti ništa drugo) rješenje od HZMO, a omjer rat-mir ćeš po mom mišljenju sada teško promijeniti bez statusa HRVI. Eventualno će ti ovi vještaci u HZMO ukoliko ti nastupi pogoršanje zdravstvenog stanja moći profesionalnu prebaciti u opću nesposobnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, novi sam na ovom forumu.

 

Žalosti me činjenica koliko smo mi branitelji razjedinjeni, a tome u prilog govori i činjenica da oni koji su stekli određena prava iz prošlih zakona o braniteljima sada likuju nad velikim dijelom branitelja koji nisu ostvarili ništa. Svi oni veliki ratnici koji osuđuju ljude koji traže nešto koristeći navodni PTSP neka se prisjete rješavanja svojih statusa kada su koristili nešto slično; navodne ozljede kralježnice, prijelome, saobraćajne nesreće, pa i sva ranjavanja ne moraju prouzrokovati invalidnost.

Svatko od nas zna nekoga iz susjedstva tko je lažni branitelj ili lažni invalid pa možda baš on sada nama ostalima prosipa visokomoralne poduke i veseli se donošenju ovakvih promjena zakona koji ponovo oduzima prava braniteljima.Ovaj prijedlog nije zakon o braniteljima već zakon o invalidima jer ponovo po ovom zakonu branitelji osim prava na pogreb nemaju nikakva prava.

Zar gospodo stvarno mislite da su svi ljudi koji su bili na prvoj crti po nekoliko godina zbrinutu. Svi visoki časnici koji su rijetko viđali prve crte imaju PTSP i visoke mirovine , a njih nitko ne spominje već se mi obični smrtnici stalno prepucajemo umjesto da jedan drugom pomognemo.

Je li vam poznato da u RH ima još 43000 partizanskih mirovina ,a njima nitko ne radi revizije niti im uskraćuje prava( svi su bili kuriri od 10 godina ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

strongman je napisao:

Postovani Ikee1101

Ne zelim Vam savjetovati za koga glsovati, vec zelim ukazati na "postenje" politicara kada su na vlasti a kada su u oporbi. Kada je SDP bio na vlasti oteli su prava braniteljima, smanjili invalidnine, i povecali broj suicida. Ustavni sud nije smio ocijeniti ustavnost tadasnjeg zakona(nije to ucinio u tri godine)i danas je na snazi famozna proracunska osnovica za izracun invalidnine od nekih 2300,00 kuna. Invalidi su u recesiji od 2002. godine, buduci da se visina invalidnine nije mijenjala. Donosenjem novog zakona ucinjena je nova steta braniteljima, buduci da je lakse bilo socijalu rjesavati umirovljenjem nego zaposlenjem. Koliki su milijuni legalno otisli u dzepove lijecnika a koliki ilegalno, a sto su dobili branitelji najnizu mirovinu 1800 kuna ua profesionalnu ili 2300 za opcu nesposobnost. razgovaran sa ljudima i srame se sto su na taj nacin morali rijesiti egzistenciju. Zena ne radi a imaju dvoje ili troje djece. Firma je privatizirana a oni su visak. to je problem. i smatram da treba birati one koji ce od ratnih profitera uzeti i u proracun vratiti oteto.

Pozdrav Darko

 

 

Ma meni je to jasno sve, ali mislim ipak ################# su ipak zapovjednici koji su bili u BORBENOM SEKTORU...

 

To mi daje nadu, isto tako su to dvije osobe koje i danas se nesebično zalažu za registar branitelja - da bude javan.

 

vidi video:

 

 

U svemu se slažemo što si i naveo, kažem ne nagovaram nikoga, niti da bude ovo politički shvaćeno.

 

Ja sam do sada samo glasao u životu za HDZ (prvi puta) pa poslije za HSP.

 

Ali kada ti takve stranke ukidaju ono što bi trebali dobiti samo mi sa prve crte, onda ti se smuči i život!!!

 

Moj najpošteniji primjer, kako ja vidim da su trebali napraviti:

 

1. Obznaniti registar branitelj

2.oni koji su lažni (da ih tako nazovemo) KAZNITI ZATVOROM

I PRISILNIM RADOM ZA VRIJEME ZATVORA. Kao što jedan branitelj reče: KADA ODEMO OPLJAČKATI BANKU NITKO NAS NE ZOVE LAŽNIM KLIJENTOM KADA NAS UHVATE, NEGO KAŽU PLJAČKAŠ I LOPOV!!!

 

3.Zakonom odrediti braniteljima da kada god hoće mogu ići u mirovinu kao invalidi - branitelji sa prve crte. To neka bude socijalni osigurač za sve one koji nisu bolesni a bili u borbenoj postrojbi...

 

Mislim da bi tako ljudi imali još i volje raditi (tko može iz zdravstvenih razloga ili poslovnih) jer znaju da ih to sljeduje. Ovako su otvorili rok u kojem možeš pa ako nisi niti nećeš!!!

 

Mislim da bi dosta njih moglo i htjelo raditi pa kada više ne ide imaju mirovinu koju su zaslužili...

 

Ne bi se događalo da na čekanju komisija ljudi viču bolje ležati nego raditi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav nardo!neznam kako si zakljucio da se moja objava odnosi na zbunjozu1,za mene isto vazi lazni branitelj sredio on mirovinu prije ili malo kasnije je lazni branitelj,tako isto nemogu zakljuciti preko ovog foruma koje bio pravi ratnik a ko je uljez,samo da ti kazem ja sam dragovoljac 91,1.brigada(pjesadija)i kod mene si sigurno na krivoj adresi ne moramo mi biti svi istog misljenja u svim stvarima,ali u onim bitnim kao sto su objava registra,podjela onih koji su bili uborbenom sektoru i onih u logisticii uredima,se svakako svi istinski branitelji slazu.eto toliko od mene bog i hrvati!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja mi slim da su svi (ili velika večina) lažnih branitelja

odavno ostvarili svoja prava, jer su znali da će se nešto morati mjenjati u tom zakonu i oni su zgrabili kad je bilo vrijeme, a vi istinski branitelji niste mogli ni pomisliti da će vam jednog dana država koju ste stvorili onemogučiti vaša prava, i zato je to tako kako je sada....

 

Pozdrav svim braniteljima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam se uključivao u ovu zanimljivu raspravu jer je riječ, kako je netko ranije naveo, tek o prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama. Istina je da ima određenih nomotehničkih nespretnosti u navedenom prijedlogu pa čak i teško provedivih odredbi (recimo, dokazivanje izvanbračne zajednice kada to nije u korist korisnika), ali sačekajmo konačnu verziju Prijedloga pa ćemo onda o novostima koje on bude donio.

 

Vezano za ovaj navod:

klanacmali je napisao:

... Je li vam poznato da u RH ima još 43000 partizanskih mirovina ,a njima nitko ne radi revizije niti im uskraćuje prava( svi su bili kuriri od 10 godina ).

 

Radi objektivnosti i bez namjere da brojim kurire & tekliće, ovo su svi podaci o povlaštenim korisnicima i prosječnim mirovinama (u zagradama):

 

1. Sudionici NOR-a: 43557 (2.683,00)

2. Radnici na određenim poslovima u unutarnjim poslovima i pravosuđu: 16125 (3.925,94)

3. Pripadnici Hrvatske domovinske vojske od 1941. do 1945.: 20481 (2.208,45)

4. Bivši politički zatvorenici: 5441 (3.817,52)

5. Pripadnici bivše JNA: 11540 (3.028,84)

6. Redoviti članovi HAZU-a: 162 (8.470,32)

7. Izvršno vijeće Sabora, Savezno izvršno vijeće i administrativno umirovljeni javni službenici: 307 (2.699,77)

8. Zastupnici u Hrvatskom saboru i članovi Vlade: 479 (10.453,15)

9. Članak 38. ZOMO (savezni kadar): 75 (3.788,56)

10. Rudari istarskih ugljenokopa "Tupljak" d.d. Labin i radnici profesionalno izloženi azbestu: 363 (3.125,41)

11. Hrvatska vojska (DVO, PS i OSO): 10863 (3.525,03)

12. Hrvatski branitelji (ZOPHBDR): 64494 (5.860,65)

13. Hrvatsko vijeće obrane (HVO): 6174 (2.857,12)

 

(izvor: HZMO)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od 1991 godine do kraja rata proveo sam na prvoj crti.Trebam zurno savjet.

Još uvijek sam DVO , nemam RVI, ali imam dijagnosticiran PTSP.Pošto se mijenja postojeći zakon nejasno mi je, da li je kasno sada uputiti dokumentaciju na obradu.Po nekima zakon stupa na snagu od Nove godine, po nekima nakon 8 dana poslije donošenja zakona.Koliko traje cijela procedura od procijene komisije MORHA , časnog otpusta do dobivanja prvostupanjskog riješenja HZMO i konačnog riješenja revizora ministarstva branitelja.

Da li sami odlazak dokumentacije iz MORH- a dok se ne usvoji novi zakon znači i umirovljenje po postojećem zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor klanacmali,kaj se ti bojiš ti ideš u mirovinu po zakonu o djelatnim vojnim osobama i ovlaštenim službenim osobama,ti imaš automatski dodatak na koeficijent od 45%,samo si sredi taj status hrvi radi veće mirovine,ma ide to dosta brzo,kaj se tiče MORH-a i HZMO-a,jedino kada će ti revizori neznam,ovo znam jer sam umirovljen kao DVO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jučer je Sabor dopunio dnevni red 14. sjednice, između ostaloga, sa prijedlogom ovog novog teksta nacrta Zakona o braniteljima...

Za primjenu hitnog postupka glasovalo je 63, a protiv 36 zastupnika.

Btw, 14. sjednica Sabora, koja traje od 23.09., održava se još 15,16,21,22,23,28,29. i 30. ovog mjeseca, tako da bi se konkretne stvari mogle saznati u slijedeća dva tjedna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma u biti ovo što je predloženo ovim prijedlogom će 99,99% biti i usvojeno zahvaljujući konstelaciji snaga u Saboru.

Nama ostaje za sada da čekamo i doznamo pojašnjenja određenih detalja, jer kako je rekao Morskywuk, u ovom prijedlogu ima dosta nomotehničkih nespretnosti i nejasnoća.

Kako je već netko ranije rekao, u subotu ima emisija za branitelje na HTV-u u kojoj će se govoriti o ovoj temi, pa će valjda netko mjerodavan iz Ministarstva branitelja pojasniti većinu nejasnoća koja nas sve skupa tište i koja nas se konkretnu dotiču.

 

Meni nešto drugo bode oči u svemu ovome, a što je također napisao Morskywuk, a to je onaj dio o tzv povlaštenim mirovinama koje se odnose na hrvatske branitelje, tj na visinu prosječne mirovine.

HZMO je naveo prema tim podacima da nas ima 64494 korisnika takvih mirovina i da je prosječna mirovina 5.860,65 Kn.

Iskreno, ja bih volio da mi je mirovina u tom iznosu, ali nije, već je za više od 1.700,00 Kn manja, iako imam status HRVI i status dragovoljca (znači mirovina mi je obračunata po faktoru 1,85), a također sam imao solidna primanja prije odlaska u mirovinu i mirovina mi je obračunata kao časničkom namjesniku (što također značajno uvećava konačni iznos prilikom izračuna mirovine), te također imam omjer rat-mir 50:50% (doduše profesionalna nesposobnost).

Kada sve skupa zbrojim, znači i status HRVI, dragovoljac, visina plaće, čin, omjer rat-mir, mirovina mi je do uvođenja kriznog poreza bila nešto više od 4.300,00 Kn, a nakon uvođenja tog poreza je nešto više od 4.100,00 Kn.

Ja ne želim reći da je to malo (da me se ne bi krivo shvatilo), naprotiv, želim reći da je to dobra mirovina, jer znam puno branitelja koji imaju značajno manju mirovinu, ali ono što sam htio reći je to da bi došli do onog prosjeka, jedan branitelj mora imati veću mirovinu od mene za 3.400,00 Kn da kad zbrojimo njegovu i moju mirovinu, pa podijelimo na dva, a baš ih ne znam puno koji imaju mirovine od 7.500,00 Kn, a koliko bi tek trebao imati onaj koji "pokriva" branitelja koji ima mirovinu u iznosu od nekih 2.500,00 do 3.000,00 Kn.

Eto to mi malo bode oči, jer nas cjelokupna javnost, kao i šire, a još važnije i uže društvo, tj neposredna okolina doživljava na način da na pr primamo baš tih 5.860,65 Kn, a što nije točno.

Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

commando je napisao:

Ma u biti ovo što je predloženo ovim prijedlogom će 99,99% biti i usvojeno zahvaljujući konstelaciji snaga u Saboru.

Nama ostaje za sada da čekamo i doznamo pojašnjenja određenih detalja, jer kako je rekao Morskywuk, u ovom prijedlogu ima dosta nomotehničkih nespretnosti i nejasnoća.

Kako je već netko ranije rekao, u subotu ima emisija za branitelje na HTV-u u kojoj će se govoriti o ovoj temi, pa će valjda netko mjerodavan iz Ministarstva branitelja pojasniti većinu nejasnoća koja nas sve skupa tište i koja nas se konkretnu dotiču.

 

Meni nešto drugo bode oči u svemu ovome, a što je također napisao Morskywuk, a to je onaj dio o tzv povlaštenim mirovinama koje se odnose na hrvatske branitelje, tj na visinu prosječne mirovine.

HZMO je naveo prema tim podacima da nas ima 64494 korisnika takvih mirovina i da je prosječna mirovina 5.860,65 Kn.

Iskreno, ja bih volio da mi je mirovina u tom iznosu, ali nije, već je za više od 1.700,00 Kn manja, iako imam status HRVI i status dragovoljca (znači mirovina mi je obračunata po faktoru 1,85), a također sam imao solidna primanja prije odlaska u mirovinu i mirovina mi je obračunata kao časničkom namjesniku (što također značajno uvećava konačni iznos prilikom izračuna mirovine), te također imam omjer rat-mir 50:50% (doduše profesionalna nesposobnost).

Kada sve skupa zbrojim, znači i status HRVI, dragovoljac, visina plaće, čin, omjer rat-mir, mirovina mi je do uvođenja kriznog poreza bila nešto više od 4.300,00 Kn, a nakon uvođenja tog poreza je nešto više od 4.100,00 Kn.

Ja ne želim reći da je to malo (da me se ne bi krivo shvatilo), naprotiv, želim reći da je to dobra mirovina, jer znam puno branitelja koji imaju značajno manju mirovinu, ali ono što sam htio reći je to da bi došli do onog prosjeka, jedan branitelj mora imati veću mirovinu od mene za 3.400,00 Kn da kad zbrojimo njegovu i moju mirovinu, pa podijelimo na dva, a baš ih ne znam puno koji imaju mirovine od 7.500,00 Kn, a koliko bi tek trebao imati onaj koji "pokriva" branitelja koji ima mirovinu u iznosu od nekih 2.500,00 do 3.000,00 Kn.

Eto to mi malo bode oči, jer nas cjelokupna javnost, kao i šire, a još važnije i uže društvo, tj neposredna okolina doživljava na način da na pr primamo baš tih 5.860,65 Kn, a što nije točno.

Pozdrav svima!

-----------------------------------------------------------

Ma naravno da je prosjek velik, jer su u tom istom košu stavljeni i generali,pukovnici,zapovjednici mjesta, grada,zbornog područja i ostali ali koji nisu bili direktno na prvoj crti, svaka čast i to je morao netko raditi, ali većinom su te mirovine preko 10.000,00 kn pa takvih 1000 najmanje ,diglo prosjek kao mi povlašteni, a mirovine od 2.300,00 kn pa do 5.000,00 i to ako. sram ih bilo što su strpali sve u isti koš, ali ima ona "statistika je zbir netočnih podataka" i to je jedan od tih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je prosjek istinit.zašto.Svi oni koji su otišli prvim zakonom dobivali su samo rat i to je s današnjim zakonom rezultiralo 100 posto rat,tako da obični vojnik ima oko 5800,a da ne govorimo o višim činovima.Pošto je to znatan broj ljudi a u to vrijeme davala se samo opća mirovina.Svi koje ja poznajem a da su otišli u mirovinu prije 1995 imaju preko 5800.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je prosjek istinit.zašto.Svi oni koji su otišli prvim zakonom dobivali su samo rat i to je s današnjim zakonom rezultiralo 100 posto rat,

 

Pa i nije baš tako !!!!

 

Bilo je i puno onih koji su recimo ranjeni 91, dobili HRVI 50% te su još duuugooo(desetak godina) bili na tkz. "privremenoj naknadi" koja je iznosila u slučaju ranjavanja iznosu plače koji je odgovarao pripadniku gardijske brigade....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eto, pogledoh upravo vrlog ministra branitelja na tv, i normalno ništa pojasnio nije, kao i voditeljica (samo što mu nije ušla u dupe),,, ali jasno je rekoa nema povezivanja bolesti s rješavanjem statusa po zakonu o branitelja, tako DA SE POSTUPCI (RVI, MIROVINE I OSTALI) S OSNOVA BOLESTI TJ. PREKIDAJU SE....

E KO JE JAMIO, JAMIO.... TJ. PUŠING ROĐO ZA SVE KOJI SE NISU SNAŠLI 90 IH.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija