Jump to content

naknada za uređenje voda /slivne vode(Hrvatske vode)


marta06

Preporučene objave

Poštovani....,

 

Lutajući forumom ne naiđoh nigdje na te naknade(iz naslova), pa me zanima spada li ta naknada hrvatskim vodama u povremena davanja utoliko što godišnje prispiju tri uplatnice po četiri mijeseca (I-IV ; V-IX : X-XII)odnosno da li se na njih primjenjuje odredba članka 226. Zakona o obveznim odnosima pa je zastara na iste 3 godine od dospijeća ili...?

 

U svakom slučaju zanima me rok zastare za tu naknadu

(odnosi se na stambeni prostor)

 

Hvala unaprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto sam skopčala ali bolje da ja to provam konkretizirat:

 

1. oni mene terete za dugovanja od 2004 - 09/2009.

 

2.posljednje rješenje u kojem stoji da je višegodišnje

izdato je 02/06/2006.(postoje posebna rješenja za2004 i 2005)

 

3.oni mene nisu još utužili već sam sa dospijećem plaćanja 15/10/2009

trebala podmirit dugovanja iz točke 1.tj. dobila sam opomenu pred ovrhu.

 

 

Što da im platim odnosno što da im ne platim ?

 

:-(:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Danas dobila rješenje o ovrsi od Hrvatskih voda gdje mi daju 8 dana da platim po rješenju ili a ako ne platim određuje se ovrha na mirovinu (rješenje je dostavljeno HZMO)

 

Žalba ne odgađa rješenje ali imam se pravo žaliti Ministarstvu regionalnog razvoja, šumar.i vod.gosp.

Ovršuju me za moj navodni dug za razdoblje od :

06.08.2003, 2004,2005, i do 31.10.2006.

Utužena nisam ,samo sam dobila u 10 mj. opomenu pred ovrhu.

 

Da li je nastupila zastara?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

branka_59 je napisao:

Danas dobila rješenje o ovrsi od Hrvatskih voda gdje mi daju 8 dana da platim po rješenju ili a ako ne platim određuje se ovrha na mirovinu (rješenje je dostavljeno HZMO)

 

Žalba ne odgađa rješenje ali imam se pravo žaliti Ministarstvu regionalnog razvoja, šumar.i vod.gosp.

Ovršuju me za moj navodni dug za razdoblje od :

06.08.2003, 2004,2005, i do 31.10.2006.

Utužena nisam ,samo sam dobila u 10 mj. opomenu pred ovrhu.

 

Da li je nastupila zastara?

 

Poštovana,

 

koji je datum donošenja Rješenja o ovrsi (to Vam je na zadnjoj stranici gdje je pečat Javnog bilježnika)?

 

Prema ovome što ste napisali (mada napominjem da je jako teško konkretno odgovoriti bez uvida u papire) velika je mogućnost da je nastupila zastara za sva potraživanja. Ako je prijedlog za ovrhu predan j. bilježniku prije 31.10. možda nije nastupila zastara samo za ovo zadnje potraživanje.

 

Sada ćete - pisati žalbu navedenom Ministarstvu i među ostalim ćete navesti da je nastupila zastara (oni mada znaju da jeste neće Vas na to upozoriti jer to morate sami istaknuti). Vjerovatno će Vam skidati s mirovine no ako Vam usvoje žalbu to će Vam se vratiti, no to je sad drugi postupak. Možete tražiti u žalbi da Vam se odgodi izvšenje rješenja o ovrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

branka_59 je napisao:

Zahvljujem na brzom odgovoru. Žig i datum od javnog bilježnika

na zadnjoj strani nema, a datum na ovrsi je 23.12.2009.

Možda griješim ali mislim da Hrvatske vode mogu bez bilježnika i suda ovršiti kao i porezna uprava ili ne????

pozdrav

 

pozdrav,

 

donekle ste u pravu - JB ili sud naravno moraju donijeti rješenje o ovrsi temeljem prijedloga za ovrhu Hrv. voda no žalba protiv istog ne odgađa ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poslala sam žalbu na rješenje o ovrsi i danas sam dobila odgovor koji ide ovako:

Prigovor je neosnovan.Člankom 40 Zakona o izmjenama i dop.Zakona o financ.vodnog. gosp.(NN 150/95) propisano je da se na zastaru obračuna i naplate vodnih naknada primjenjuje Opći porezni zakon a ne Zakon o obveznim odnosima.

Prema čl.94 OPZ apsolutni rok zastare nastupa za 6 god.računajući od dana kad je zastara počela teći.

Tijek zastare prekida se svakom službenom radnjom poreznog tijela usmjerenom na naplatu naknade kako je regulirano čl.95 OPZ.

I sad dalje nabrajaju OPOMENE za koje sam primila za svaku godinu znači2004,2005,2006,2007,2008,2009.

Žalba ne odgađa provedbu ovrhe.

Šta dalje poduzeti i da li ima svrhe ići dalje.Napominjem da nigdje naema suda ni JB.

 

Zahvaljujem unaprijed. Branka

 

Napominjem da su mi odgovor na žalbu dale HRVATSKE VODE a ne Ministarstvo kojem sam uputila žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

branka_59 je napisao:

Poslala sam žalbu na rješenje o ovrsi i danas sam dobila odgovor koji ide ovako:

Prigovor je neosnovan.Člankom 40 Zakona o izmjenama i dop.Zakona o financ.vodnog. gosp.(NN 150/95) propisano je da se na zastaru obračuna i naplate vodnih naknada primjenjuje Opći porezni zakon a ne Zakon o obveznim odnosima.

Prema čl.94 OPZ apsolutni rok zastare nastupa za 6 god.računajući od dana kad je zastara počela teći.

Tijek zastare prekida se svakom službenom radnjom poreznog tijela usmjerenom na naplatu naknade kako je regulirano čl.95 OPZ.

I sad dalje nabrajaju OPOMENE za koje sam primila za svaku godinu znači2004,2005,2006,2007,2008,2009.

Žalba ne odgađa provedbu ovrhe.

Šta dalje poduzeti i da li ima svrhe ići dalje.Napominjem da nigdje naema suda ni JB.

 

Zahvaljujem unaprijed. Branka

 

Napominjem da su mi odgovor na žalbu dale HRVATSKE VODE a ne Ministarstvo kojem sam uputila žalbu.

 

 

Poštovana,

 

da li ima svrhe ili ne ići dalje se obično tek sazna na kraju - i to uspijete li ili ne u postupku, a to nekad nažalost nema samo veze s tim da li ste u pravu ili ne.

 

Ovako na prvi pogled bi rekla da je već u žalbi trebalo PRECIZNO navesti i sljedeće argumente:

 

- da slanje opomene ne dovodi do prekida zastarjevanja već samo podizanje tužbe (tu se podrazumijeva među ostalim i pokretanje ovršnog postupka);

- da i da u slučaju da se primjenjuje opći porezni zakon (državna tijela se uvijek pozivanju da primjenu tog zakona) zastara nastupa za 3 godine a apsolutna za 6 godina pa s obzirom da opomena ne prekida tijek zastare, za neka potraživanja je nastupila zastara (tu treba dobro proučiti papire jer Vam ovo vrlo generalno navodim).

 

Pogledate u uputu o pravnom lijeku u tom rješenju, da li stoji da pišete žalbu drugostupanjskom tijelu ili Vam je ostavljen rok od 30 dana za pokretanje upravnog spora, pa ako se odlučite ići dalje - da znate kome uputiti pismeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzom i preciznom odgovoru, i sve mi je jasno.

Na rješenju o ovrsi stoji uputa o pravnom lijeku koja ide ovako:Protiv ovog rješenja ovršenik ima pravo od 8 dana od dana primitka neposredno putem HV izjaviti želbu, pismeno i usmeno u zapisnik.

Na želbu se plaća upravna pristojba od 50 kn u biljezima prema broju tarife zakona..........itd.

Žaslila sam se i dobila odgovor kakav sam napisala u prehodnoj

poruci. Iskoristila sam pravo žalbe, druge mogućnosti po rješenju nemam i šta da sad radim?????????.Napominjem da mi odgovor na žalbu nije došlo iz Ministarstva kojem sam napisala žalbu već od onih (HV) koje su me i ovršile.

Hrvatske vode očito imaju funkciju i poreza i suda i javnog bilježnika .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija