Jump to content

Prava nakon nasilnog izbacivanja iz kuce?


Legalni

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Mama i ja zbog nasilja vec tri godine zivimo okolo kod familije i kod prijatelja. Tata je ostao u stanu koji je 50/50 vlasnistvo po idealnoj polovici.

 

Razvod je bio prije nekih 2 godine.

 

PITANJE:

Da li mama ima pravo traziti isplatu polovice stana, s obzirom da je izbacena od tamo? Ili je prodaja i podjela jedini nacin?

 

Hvala Vam,

Legalni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je nekretnina kupljena za vrijeme braka ona svakako ima pravo na 50%. Niste naveli jeli njihov brak razveden. Podjela je moguca nakon pravomocnosti brakorazvoda. Ako to nije slucaj za sada moze pokrenuti postupak za ometanje posjeda.

 

Ako je brakorazvod rijesen onda moze traziti isplatu u visini 50% vrijednosti nekretnine, a ako to druga strana odbije moze predloziti prodaju nekretnine te se na taj nacin namiriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetu, razvod je bio prije 2 godine. Dakle moze se zatrazit tako nesto.

 

Da, to je stan u kojem je mama odrasla, kupljen od drzave maminim novcem, i u trnutku kupnje je prepisala pola, tad je sve bilo ok, i nije bilo razloga da se to ne ucini.

 

U godini prije nego je pobjegla barem 20 puta je bila pretucena, 3 puta ju je skoro ubio, tako da je pobjegla familiji.

 

O tome je se sud izjasnio da to nije istina, socjalni radnici su se slatko nasmijali na njenu pricu i to je to...On zivi u tom stanu, mi se snalazimo. Ali imamo mir, i to je vrijednije od svega...

 

Jos jednom hvala za savjet...

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a zašto mama ne zatraži povrat dara.

zgog nezahvale.

zbog čega se skrivala kad je bila pretučena i dali ima svjedoka koji nisu u srodstvu.

zašto nije otišla na hitnu ili u bolnice .

ti nalazi bi joj dobro došli.

 

Zakon o obveznim odnosima (pročitaj ga )

Odsjek 4.

UGOVOR O DAROVANJU

I. OPĆE ODREDBE

Pojam

Članak 479.

(1) Ugovor o darovanju nastaje kad se darovatelj obveže prepustiti obdareniku bez protučinidbe stvar ili imovinsko pravo, a obdarenik to prihvati.

(2) Darovanjem se smatraju također oprost i isplata duga uz dužnikovu suglasnost.

VIII. OPOZIV DAROVANJA

Opoziv zbog osiromašenja darovatelja

Članak 493.

(1) Darovatelj koji nakon ispunjenja ugovora o darovanju toliko osiromaši da više nema sredstava za svoje nužno uzdrža¬vanje, a nema ni osobe koja ga je po zakonu dužna uzdržavati, može opozvati darovanje i od obdarenika zahtijevati povrat dara.

 

Oblik opoziva

Članak 496.

(1) Darovanje se opoziva pisanom izjavom upućenom obdareniku.

(2) Potpis na izjavi mora biti ovjerovljen od strane javnog bilježnika.

 

 

Opoziv zbog nezahvalnosti

Članak 494.

(1) Darovatelj može opozvati darovanje zbog grube nezahvalnosti obdarenika.

(2) Gruba nezahvalnost podrazumijeva da je obdarenik učinio prema darovatelju ili nekom od članova njegove uže obitelji djelo kažnjivo po kaznenim propisima ili se teže ogriješio o zakonom utvrđene dužnosti prema darovatelju ili članu njegove uže obitelji.

Članak 497.

Pravo na opoziv darovanja prestaje istekom godine dana od dana kad je osoba koja ima pravo na opoziv saznala za razlog opoziva, ako ovim ili posebnim zakonom nije drukčije određeno.

Učinak opoziva

Članak 498.

(1) U slučaju opoziva darovanja obdarenik je dužan vratiti dar, odnosno njegovu vrijednost.

(2) Na vraćanje dara primjenjuju se odredbe ovoga Zakona o stjecanju bez osnove

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Bovu, i hvala na iscrpnom odgovoru...

 

Povrat dara...mama je naslijedila stanarsko pravo, novac koji je otkupljen stan od drzave zaradila je u braku. U trenutku kupnje prepisuje pola, jer tada nije bilo problema. Dakle stan je 50/50. Nema osnove za povrat dara.

 

Skrivala se jer je mislila da ce se stvari promjeniti, i nije joj bilo lako krenuti prema policiji i sudstvu. Kasnije je to ucinila, uz tesku muku.

 

Svjedoka nema jer pred svjedocima je tata uvijek bio divan, nije nikad ni ton povisio.

 

Vidjet cemo...citajuci malo tu po formumu, vidim da je nasa situacija u usporedbi s ostalima jedna od laksih...ljudi su se i iz tezih problema izvukli, pa cemo i mi valjda...

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Dobro jutro !

 Otac želi prodati stan u kojem sam od 2004 godine kada smo moj bivši suprug i ja uselili te u isti uložili cca 40,00 kn za sanaciju stana  s obzirom da moj otac u stan nije ulagao   ništa te je sve bilo derutno i neupotrebljivo  , sve je novo osim elektroinstalacija , stolarije te fasade . Sva ulaganja su evidentirana  posjedujem sve račune kao i izjavu bivšeg supruga ovjerenu kod javnog bilježnika . Godine 2007  rodio se moj sin a godine 2009 razvodim se te suprug izlazi i stana  sin i ja  ostajem u očevom stanu  . Iste godine  ja dobivam riješenje od prvo stupanjskog tijela vještačenja riješenje o potpunoj i trajnoj nesposobnosti za rad  te  na osnovu istoga ostvarujem pravo na osobnu invalidninu . Nakon što sam ostvarila pravo na osobnu invalidninu otac postaje izuzetno arogantan i verbalno agresivan prema meni , nebrojeno puta mi je govorio da su mi institucije socijalne skrbi napravile medvjeđu uslugu što su mi dodijelili osobnu invalidninu ( razlog takvom stavu je činjenica da ostvarivanjem  prava na osobnu invalidninu jednim dijelom postajem neovisna o njemu što naravno njemu ne odgovara . Godine 2016 moj otac bez da me pitao za mišljenje donosi odluku da  moj sin i ja do kraja te iste godine moramo preseliti u Varaždin u njegovu kući pod izlikom kako će malome i meni tamo biti bolje , kako je moj sin dijete s teškoćama u razvoju te se od svoje treće godine prati od starane cijelog stručnog tima centra za rehabilitaciju te da je od prvog razreda osnovne škole upisan po individualiziranom pristupu , da  ja izuzetno dobro surađujem sa školskim timom vezano uz školovanje sina , redovito ga vodim na sve kontrole i terapijske grupe , da se dijete teško privikava na novu okolinu i nove ljude osim toga moj otac je psihički fizički i ekonomski nasilnik koji nikada za ništa nije kažnjavan iako je prijavljivan  za isto  ( odlaskom u Varaždin dijete bi izgubilo kontak s ocem kao prvo kao drugo izgubio mi  potporu stručnog tima kako u školi tako i u centru za rehabilitaciju )  , sa cijelo situacijom upoznajem socijalnu radnicu te ona nastoji razgovarati sa ocem oko ostanka sina i mene u Zagrebu navodeći sve prednosti koje imamo ovdje kako za dijete tako i za mene . U međuvremenu ja završavam u bolnici zbog opsežnih pretraga s obzirom da sam počela gubiti ravnotežu te sam u više navrata dovezena na hitni prijem zbog omaglica i opće slabosti . Kako nije imao tko biti sa sinom  zatražila sam  od centra za socijalnu skrb da se dijete privremeno smjeti u  dječji dom s obzirom da otac mog sina nije u mogućnosti skrbiti za dijete i činjenicom da moj otac nije spreman doći iz Varaždin  u Zagreb pripaziti na dijete dok sam u bolnici i na rehabilitaciji Nakon razgovora sa socijalnom radnicom otac joj govori na on ne tjera mene i sina iz stana da bi  prije mjesec dana došao sa idejom kako on planira prodati stan te da ja moram doći živjeti u Varaždin . Osobno ne želim odlaziti  iz Zagreba ponajprije zbog sina s obzirom da dijete redovito posjećujem u dječjem domu , on dolazi za vikende i praznike kući , u redovnom je kontaktu sa svojim ocem kada je za vikend sam mnom . Mišljenja sam kako bi moj odlazak u Varaždin i ostanak sina u Zgrebu dodatno  otežao i ovako tešku situaciju s obzirom da se dosta teško nosim sa činjenicom da je dijete u dječjem domu , osječam krivnju zbog toga .  Trenutno sam u fazi prikupljanja papira potrebnih za ostvarivanje prava na socijalni stan . Zanima me postoji li neka vrsta zaštite kojom bi se spriječilo oca da me izbaci iz stana . 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac vas ne može prisilno iseliti, jer vas štiti ustavno pravo na nepovredivost doma i prava koje imate kao posjednica. Ako bi želio vaše iseljenje, otac bi morao podnijeti tužbu za iseljenje, dobiti spor, te na temelju pravomoćne presude provesti ovrhu radi iseljenja i predaje u posjed (deložaciju). Ti postupci dugo traju, a možete im kontrirati tužbom za naknadu uloženog u stan, jer ste svojim ulaganjem Vi i bivši suprug povećali vrijednost stana.

Predlažem da angažirate odvjetnika, pa makar i putem instituta besplatne pravne pomoći ako se s očevim nasrtajima ne možete nositi sami, no vjerujem da dok god otac nije poduzeo nikakve pravne radnje, dok god je sve na riječima, nema pretjerane bojazni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija