Jump to content

Pravo na privremeni boravak stranca u slučaju razvoda


tothesky

Preporučene objave

Poštovani,

ljubazno molim sve koji bi mi znali savjetovati u mojoj situaciji. Državljanka sam jedne od EU država i prije 3 godine dobila sam prvi privremeni boravak u svrhu spajanja s obitelji. Suprug je, dakle državljanin RH i imamo zajedničko (predškolsko) dijete. Nažalost, veza je pukla i odlučili smo se razvesti. Međutim, bojim se da ću u tom slučaju morati napustiti RH. Pošto tu i radim, a dijete pohađa vrtić i već ima svoje društvo, ta mi je solucija stvarno težka za izvesti. Da li postoji način da unatoč razvodu i dalje ostvaram pravo na privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji (zbog dijeteta) ili ću morati, kao i svi drugi stranci, tražiti radnu dozvolu pa tek nakon tog i boravak? Neka napomenem da mi privremeni boravak istječe sredinom 2010. godine, u stalnom sam radnom odnosu i imam riješeno stambeno pitanje (i najbitnije, dijete će živjeti samnom).

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško da će te morati napustiti Hrvatsku. Osim u slučaju da eventualno kršite njene propise.

Vaše dijete je po ocu već rođenjem moglo steći hrvatsko državljanstvo, a vjerojatno ga i ima. Ako nema potrudite se da ga dobije. Dakle, spajanje obitelji je spajanje ne samo supružnika, već i roditelja i njegova maloljetnog djeteta.

Uostalom kako navodite čak i radite, a što se tiče radne dozvole mislim da je ona sada automatski vezana uz boravak.

Nakon četiri godine urednog privremenog boravka u svrhu spajanja obitelji imate pravo na tzv. autonomni boravak.

 

Dakle, mislim da ne trebate očekivati većih problema, osim ponavljam u slučaju kršenja propisa. Konzultirajte se i sami u Zakonu o strancima, možete ga naći na internetu, a svakako to možete i u policiji gdje su vam i do sada odobravali boravak.

 

Sretno.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško da će te morati napustiti Hrvatsku. Osim u slučaju da eventualno kršite njene propise.

Vaše dijete je po ocu već rođenjem moglo steći hrvatsko državljanstvo, a vjerojatno ga i ima. Ako nema potrudite se da ga dobije. Dakle, spajanje obitelji je spajanje ne samo supružnika, već i roditelja i njegova maloljetnog djeteta.

Uostalom kako navodite čak i radite, a što se tiče radne dozvole mislim da je ona sada automatski vezana uz boravak.

Nakon četiri godine urednog privremenog boravka u svrhu spajanja obitelji imate pravo na tzv. autonomni boravak.

 

Dakle, mislim da ne trebate očekivati većih problema, osim ponavljam u slučaju kršenja propisa. Konzultirajte se i sami u Zakonu o strancima, možete ga naći na internetu, a svakako to možete i u policiji gdje su vam i do sada odobravali boravak.

 

Sretno.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najljepša hvala Veteranu na tako brzom i jasnom odgovoru :)

Dijete ima oba državljanstva (nadam se da to u ovom slučaju ne bude minus), a od kad sam tu, u Hrvatskoj, nisam nikad imala problema vezanih uz zakon, odnosno zakon i njegovi predstavnici samnom :D

 

P.S.: tek sam sad uočila koliko sam zapravo još tumplek u hrvatskoj gramatici (još sa jednom pročitala svoj post), nemojte mi zamjeriti na pogreškama :zubo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Kako ne bih otvarala novu temu, nadovezati ću se na postojeću jer je problem u osnovi isti unatoč znatno težoj situaciji.

Naime, imam Srpsko državljanstvo i živim u RH sad treću godinu, prvi privremeni boravak sam dobila osnovom vanbračne zajednice, slijeće godine pri obnavljanju boravka se zakon o vanbračnoj zajednici izmijenio i ne planirano smo ušli u prije vremeni brak (što je i vrijeme kasnije pokazalo). No, obnovila sam boravak bračnom zajednicom tad, i zadnje godine također. Sad mi boravak traje dvije godine i na pola sam prve tek. Nastali su problemi i uz obostrani dogovor idemo putem razvoda. U međuvremenu, sam otvorila svoju firmu (u kojoj ne radim)(temeljni kapital svega 20 000 kn), pored toga imam stalan radni odnos već godinu dana u Hrvatskoj firmi i uredno plaćene sve doprinose. Djece nemamo. Kako ovdje imam posao, firmu i već izgrađen socijalni život ne želim to napuštati. Na MUP-u sam probala dobiti boravak putem moje firme ali su odbili i razmatranje s obzirom na temeljni kapital koji je premali (piše u pravilniku). Zamolila sam iz za savjet i koje su moje mogućnosti za ostvarivanje boravka ali su mi odgovorili "ne znam, gospođo". Još jedan važan detalj je da mi suprug nije iz Zagreba i da sam prijavljena u drugom mjestu ali radim u ZG-u i sjedište firme mi je u ZG-u, tako da bih boravak ostvarivala u ZG-u.

Lijepo molim, tko zna, koje su moje mogućnosti sad? Mogu li putem stalnog zaposlenja tražiti radnu dozvolu uz boravak u iznajmljenom stanu u Zagrebu?

Moje zanimanje je administrator, unatoč tom zanimanju gdje je kvalificiranih radnika prepuna Hrvatska burza mogu li meni (srpkinji) odobriti boravak??

Postoji li neki drugi način??

Trebam li odvjetnika?

Zahvaljujem na odgovorima i nadam se nekoj soluciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 4 godina kasnije...

ozdrav zanima me da li suprug koji je slovenski drzavljnin ima prvo nastaviti svoj privremeni boravaku RH buduci da se rastajemo a ja i dijete smo hrvatski državljani i prijavljeni na Istoj adresi i sporazumno cemo se rastat i ja cu uzet skrbništv nad djetetom koji Ce sad 2 godine ubrzo napunit.jos. I radi u sloveniji i tamo ima ie primanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Molim za pomoc

Vako usao sam pocetkom godine u HR.Iz BiH sam.Vjencao se sa djevojkom da bi mogao ostati sa njom tamo I odobren mi je privremeni boravak na 2 godine.Medjutim ona nasla drugog i samnom prekinula.Ja se vratio u BiH i sada ona zeli razvod.E sada sam ja tu u problemu.Hzzo me tereti da platim od januara pa sve do danas za svaki mjesec a nemam te novce da platim.Gledao sam na njihovoj stranici preko OIB-a kao nisam jos u sistemu.Zanima me jel oni to mogu obracunavat do kada oni zele i kako sta? I sada ja imam ponudu za posao u HR al se bojim kada ona preda za razvod da gubim sva prava.Da li je to tacno?Postojil nacin da zadrzim privremeni i da imam pravo raditi ? Izvini te na duzem tekstu al sam skratio koliko sam mogao.. Unaprijed hvala i lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošto već imaš boravak možes se zaposlit i kad preda tužbu za razvod ti predaš zahtjev za privremeni jer si zaposlen.

Moraš se dogovorit sa hzzom da probaš platit na rate jer si sam otišao a nisi se odjavio.A ako imaš dugove prema državi ne moraju ti dat privremeni za rad pošto ti sadašnji prestaje razvodom.Tehnički možeš se šlepat do isteka ovog boravka jer kad bude išla ponovna provjera za 2 godine obrao si bostan pa možeš nazad u bih i druge boravke možeš zaboravít.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija