Jump to content

povrat imovine


moslavac24

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Molio bih za pomoc - savjet...

Društvo ( kud ) je bilo vlasnik zgrade narodnog učilišta.

Pod okriljem istog djelovalo je više sekcija ( dramska, folklor, tamburasi, knjiznica itd ) a uposleni su bili i kino-oprateri, čistačice, blagajnice itd. a sve to pod okriljem tadasnjeg rkud-a ( bili su uposlenici KUD-a )

Negdje 50-tih god. imovina ( kpl.zgrada ) oduzima se Drustvu te se sklapa sporazum u kojem se sva imovina Drustva daje na upravljanje tadasnjem Narodnom sveucilistu a Drustvu se prostori ostavljaju na trajno besplatno dozivotno koristenje sa prioritetom koristenja istih - uz klauzulu da čim se steknu uvjeti, te se Narodno sveučilište osamostali, i počne raditi u vlastitim prostorima - imovina se treba vratiti Društvu.

U međuvremenu, sveučilište se osamostalilo kao i knjiznica koja se u medjuvremenu izdvojila iz učilista, te svi djeluju u svojim prostorima, no prostore tj. zgradu kina nitko ne vraca njenom vlasniku tj. Drustvu ( kud-u ).

Znam da su rokovi za povrat istekli, načuo sam da ce se opet nesto oko toga raditi tj. da ce opet biti mogucnosti trazenja povrata takove imovine ?!?

Ovo ne bi bio problem, no sadasnja uprava ucilista trazi da im se mjesecno placa najam, sto mislim da nemaju pravo, a kako Drustvo oskudijeva sa novcem, mislim da im je cilj izbaciti nas iz tih prostorija.

Molim za savjet i pomoc, te Vas pitam kakva su nasa prava ( kud-a ) u ovoj situaciji, tj. da li nas netko moze izbaciti iz "nasih" prostora nakon 60 godina djelovanja i rada u istima ?!?

Unaprijed se zahvaljujem na pomoci i odgovoru !!!!

Ako treba jos detalja, mogu dopisati....

pozdrav,

 

moslavac24

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

jedini odgovor ti je štrajk glađu jer je cijela ova zemlja a i ona prethodna nastala na bevlašću i pljački a evo i dokaz

 

u preambuli Ustava iz 1974. koji je bio baza za osamostaljenje RH decidirano se navodi kako se socijalističko drustveno uredjenje temelji na vlasti radničke klase i svih radnih ljudi te na odnosima mešu ljudima kao slobodnima i ravnopravnim proizvodjacima.., a sredstva za proizvodnju u drustvenom vlasnistvu ukljucuju i sredstva za prosirenu reprodukciju.

Slicnu definiciju drustvenog vlasnistva daje i hrvatski sabor 95 godine

ali to sve naravno ne sprecava 91 godine sabor rh da u ime hrvatske drzave donese zakon o pretvorbi odnosno privatizaciji imovine koja nije pripadala drzavi.

pa je drzava prodala ono sto nije njeno

 

al eto Bože moj rat je bio na pragu i koga je bilo sad briga za neke tamo tvornice fabrike kuce zgrade stanove

bilo je bitno samo da se obranimo od povampirenim srbocetnika odnosno ustasa - ovisno kako gledas

 

pa ti reci meni da sve ovo nije izrezirano da se mafija domogne bogatstva a narod istjera na front i tamo ratuje dok se ovi brckaju na sejselima i inim resortima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
  • 3 godina kasnije...

I dalje je stvar aktualna - u svezi ovog prvog napisa o povratu imovine.

Imao sam par konzultacija sa nekoliko pravnika, no nitko se od njih ne bavi nekretninama..... i bilo je različitih mišljenja....u konačnici svi misle da se to treba sudski ganjati....

Da li možda imate savjet kome se javiti - prijedlog nekog pravnika koji se bavi povratom nekretnina....

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći i sugestijama.....

Ako netko zna sličan slučaj...molim info....Hvala ! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
, moslavac24 je napisao:

Pozdrav,

 

Molio bih za pomoc - savjet...

Društvo ( kud ) je bilo vlasnik zgrade narodnog učilišta.

Pod okriljem istog djelovalo je više sekcija ( dramska, folklor, tamburasi, knjiznica itd ) a uposleni su bili i kino-oprateri, čistačice, blagajnice itd. a sve to pod okriljem tadasnjeg rkud-a ( bili su uposlenici KUD-a )

Negdje 50-tih god. imovina ( kpl.zgrada ) oduzima se Drustvu te se sklapa sporazum u kojem se sva imovina Drustva daje na upravljanje tadasnjem Narodnom sveucilistu a Drustvu se prostori ostavljaju na trajno besplatno dozivotno koristenje sa prioritetom koristenja istih - uz klauzulu da čim se steknu uvjeti, te se Narodno sveučilište osamostali, i počne raditi u vlastitim prostorima - imovina se treba vratiti Društvu.

U međuvremenu, sveučilište se osamostalilo kao i knjiznica koja se u medjuvremenu izdvojila iz učilista, te svi djeluju u svojim prostorima, no prostore tj. zgradu kina nitko ne vraca njenom vlasniku tj. Drustvu ( kud-u ).

Znam da su rokovi za povrat istekli, načuo sam da ce se opet nesto oko toga raditi tj. da ce opet biti mogucnosti trazenja povrata takove imovine ?!?

Ovo ne bi bio problem, no sadasnja uprava ucilista trazi da im se mjesecno placa najam, sto mislim da nemaju pravo, a kako Drustvo oskudijeva sa novcem, mislim da im je cilj izbaciti nas iz tih prostorija.

Molim za savjet i pomoc, te Vas pitam kakva su nasa prava ( kud-a ) u ovoj situaciji, tj. da li nas netko moze izbaciti iz "nasih" prostora nakon 60 godina djelovanja i rada u istima ?!?

Unaprijed se zahvaljujem na pomoci i odgovoru !!!!

Ako treba jos detalja, mogu dopisati....

pozdrav,

 

moslavac24

Sve gore navedeno i dalje je aktualno. Svako slično iskustvo, mišljenje ili savjet dobro su došli. Možda je u međuvremenu došlo do kakvih promjena, pa Vas stoga molim za mišljenje i savjet  što dalje učiniti ? Hvala svima unaprijed ! :) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rokovi za povrat imovine o kojoj govorite odnose se na rokove za povrat imovine koja je oduzeta za vrijeme ranijih totalitarnih režima, a za koje vlasnici nikad nisu obeštećeni. Ovo je po mom mišljenju druga situacija. Treba pregledati sporazum na temelju kojega se imovina treba vratiti, te ako je još uvijek moguće, utužiti učilište za povrat imovine temeljem ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija