Jump to content

raskid ugovora o djelatnoj vojnoj službi u MORH-u


anonimno

Preporučene objave

u 7 mj. 2005. sam sklopio ugovor sa morh-om o djelatnoj vojnoj službi..pošto sam radio na odgovornom mjestu, konkretnije u zaštiti predsjedničke vile i samog predsjednika bio sam predmetom brojnih provjera, POA i sl..s 1.1. ove godine po sili zakona (Zakon o službi u oružanim snagama RH) mi je raskinut ugovor zbog presude od prije 2 god, posjed 2,5 grama marihuane, za šta sam kažnjen sa novčanom kaznom. Sad me se upućuje na upravni spor. Ako nesto ima nesta slično tome neka mi se javi da znam sta mogu očekivat, malo mi je čudno sta od moje prijave na natječaj za vojsku, skoro godina dana, i uz sve te silne provjere oni tek sad nalaze tu presudu, deklariraju me kao kriminalca i daju mi otkaz....hvalai

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se ne varam, uvjet za posao vam je bilo nekaznjavanje a vi jeste kaznjavani. Osim toga, kod davanja izjave o raznim odobnim podacima koje morate dati prilikom zaposljavanja na takvom radnom mjestu, morali ste se ocitovatio o toj temi, te sami u obrazac upisati jeste li ranije osudjivani. Ocito ste taj podatak zatajili.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je bilo prije 2,5 godine, za mene davna prošlost...a šta je sa rehabilitacijom..problem je što se isto tretira npr. veleizdaja i ovakvo bagatelno kazneno djelo..ja sam bio na takvom položaju 6 mj i očito je da nisam kriminalac a imao sam same pohvale...kad se kod nas mogu abolirati ubojice i silovatelji zašto onda ne bi i ja recimo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Unutar MORH-a postoji Vojnostegovno tužiteljstvo i Vojnostegovni sudovi. Korpus kojem pripadate predpostavljam da ima svoj VSS /vojnostegovni sud/. Čudno je da vas nisu optužili za rušenje ugleda oružanih snaga. Najčešće, ukoliko se radi o kaznenom djelu, vode se oba postupka. I u VSS i putem Općinskog državnog odvjetništva idete na redovni civilni sud paralelno.

Ovo je upravo takav slučaj. Ne znam tko vam je uručio nečasni otpust. Da li ste osudjeni takvom presudom od strane Vojnostegovnog suda)*

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti si očito nekakav idiot!!!!!stalno stavljas a kraj rečenice puno upitnika, očito te to jako pogodilo pa si onda mislim i da nisi psihički stabilan..da je to bagatelno zaključio sam iz razgovora sa županijskim sucima i odvjetnicima..kako drugačije to i nazvati kad je za to donesen kazneni nalog a ja sam kažnjen sa najmanjom kaznom mogućom, 10 dnevnih dohodaka-prijedlog drž. odvjetnika...tvoje će stranke biti presretne sa tobom kada im tako dramatično budeš predstavljao njihovu situaciju...očito si fulao zanimanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koji silovatelj je to kod nas aboliran???

 

on o rehabilitaciji, vi o aboliciji... postoji pravo na rehabilitaciju i svi pocinitelji kd-a (i silovatelji, da) protekom odredjenog vremenskog perioda i pod uvjetom da ne pocine novo kd bivaju rehabilitirani.

 

problem je sto rehabilitacija u slucaju novcane kazne nastupa protekom 3 godine pa u ovom slucaju nije nastupila.

 

dodatno, autor originalnog posta pogresno drzi kako u kz-u pise da "nikome ne mora davati podatke da je ikada kaznjavan". to nije tocno, pravo na nijekanje osudjivanosti se stjece tek nastupom rehabilitacije, on samo ne mora podastrijeti dokaze o ne/kaznjavanosti, a ovo stoga sto takav dokaz niti ne moze pribaviti, a ne moze ga pribaviti jer je istim kz-om zabranjeno izdavanje takvih potvrda gradjanima (izuzev za upotrebu izvan rh).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i prestati moralizirati čovjeku..

kako i sam kaže, prošao je svu moguću provjeru za to mjerodavnih koji su trebali onda odraditi posao kako treba, a ne ovako...(jednako kao u onom slučaju eksplozije u ambasadi nedavno..)

 

ne znam što stoji u Zakonu o službi u oružanim snagama za ovakve slučajeve i kako je to prema njemu regulirano..morala bih zaviriti u taj zakon pa onda nešto reći...

činjenica je, što god netko o tome mislio, da i osuđivani ljudi imaju pravo na normalan život i rad, kao i da naš KZ sadrži odredbe o rehabilitaciji i to vrlo humanoj i liberalnoj..

gledajući sa te strane, kod vas nije još uvijek nastupila rehabilitacija zbog potrebe proteka roka kako je goran već napisao..

spomenuli ste i odredbe KZ o pravnim posljedicama osude..ja bih vam napomenula da prema st.1. čl.84. KZ vjerovatno i u Zakonu o službi u oružanim snagama mora biti predviđeno kakve su posljedice osude na određenu kaznu i što nose sa sobom (prestanak, gubitak određenih prava i sl.), to bi trebalo pogledati...

pripazite i na st.5. čl.84. KZ koji kaže da pravna posljedica osude - zabrana preuzimanja poslova u državnoj službi - prestaje 5 godina nakon pravomoćnosti, a ni to kod vas nije još nastupilo..

 

eto, to bi bilo to, bez ulaženja u raspravu da li je u pitanju lakše ili teže kazneno djelo, jer gledajući ove spomenute odredbe to nije ni bitno...

(inaće, da ste imali mrvicu manje grama, prijava bi bila u startu odbačena primjenom čl.28. KZ kao beznačajno djelo, ali nije..tu mogućnost nije iskoristio niti sud, a mogao je..)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pročitaj si kod pomilovanja i amnestije u kz da se spominje i prijevremena rehabiliatacija..ja sam u prvom postu tražio da netko tko bi znao nešto o svemu ovom da nekakav prijedlog šta bi se tu moglo napraviti, ali pravi odgovor je vjerovatno ništa..meni je ugovor raskinut zato što sam imao presudu za kd u vrijeme stupanja u djelatnu vojnu službu a ne zato što sam zatajio to kod prijave. u prijavi je naglasak bio na težem kažnjavanju što mislim da 10 dnevnih dohodaka nije...bez brige znam ja šta je rehabilitacija a što pomilovanje...ako se pomilovanjem može dobiti oprost od izvršenja kazne isto se tako skratiti vrijeme potrebno za rehabilitaciju...čl. 88. KZ

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

konačno netko pametan...bolje da ne gledaš u Zakon o službi u oružanim snagama..oni su jako strogi..ranija osuđivanost se tretira kao zapreka za prijam u službu..kasnije ti se kod razloga za prekid službe navodi da se ugovor raskida po sili zakona ako se kasnije sazna da je neka zapreka postojala u vrijeme prijema u službu...sve je čisto i jasno..ja sam se nadao da ću jedino preko prijevremene rehabilitacije uspjeti nešto napraviti...htio bi da mi onaj tko se tako čudi na sve što ja napišem objasni što je to za njega bagatelno kazneno djelo i neka malo pogleda po kz-u prije nego se počne ##### na forumu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ipak je onda to onako kako sam dolje napisala i vezano je i za st.1. i st.5. čl.84.KZ..pročitajte ga pažljivo i bit će jasno..

 

amnestija i pomilovanja su nešto posve drugo od rehabilitacije i o njima odlučuju, nazvat ću ih, nesudska tijela...

koliko znam Sabor nije donio zakon o amnestiji osoba osuđenih za k.d. iz čl.173. st.1. KZ..

isto tako, ako niste podnosili molbu za pomilovanje, niti o njemu ne vrijedi raspravljati..

ima tu još nešto, a to je da se i amnestija i pomilovanje odnose samo na kazne koje nisu izvršene, a vi ste pretpostavljam odavno platili novčanu kaznu..

tako da se na vas ne mogu primijeniti odredbe o amnestiji i pomilovanju pa time niti o prijevremenoj rehabilitaciji..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je ugovor raskinut zato što sam imao presudu za kd u vrijeme stupanja u djelatnu vojnu službu a ne zato što sam zatajio to kod prijave.

 

da, ali jedno vuce drugo jer ako si zbog osude za to kd otpusten onda da nisi zatajio taj podatak ne bi ni bio primljen... i nikako ne razumijem ovo "teze kaznjavan", mora da je bila neka druga formulacija? jer tko zna sto to znaci... kaznjavan si i ako platis kaznu za krivo parkiranje, a u tom kontekstu je kaznjavanje za bilo koje kd sasvim sigurno "teze kaznjavanje". a s druge strane, da si za to djelo dobio uvjetnu zatvorsku (sto si mogao bez problema), komotno bi mogao napisati da nisi kaznjavan uopce jer uvjetna osuda nije kazna nego mjera upozorenja?!

a prijevremena rehabilitacija/pomilovanje/nesto trece... sve i kad bi se to moglo, pa jos i dogodilo, jos bi moralo imati i retroaktivan ucinak da bi ti pomoglo... pa mislim da u tom smjeru na zalost nema nista...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

teže kažnjavan, takva je bila formulacija...svi smo mi bili pod dojmom da s tu misli na djela protiv života i tjela, imovine, RH..mjeseci polako prolazili, ja sa poslom prezadovoljan, užu i širu obitelj provjeravali POA, SIS-bez pretjerivanja-sve super, sve pet kad prvi dan nakon praznika raskid...bez ikakve najave..veli mi pravnik u vojarni da još takav slučaj nisu imali a ja ne vjerujem da sam jedini..tim više što su na obuci nekolicinu uhvatili da puše i nikom ništa..disciplinska packa i bok!! ja ovu rehabilitaciju stalno spominjem zato što sam časno otpušten a u Zakonu o oružanim snagama stoji da se samo osobe koje su nečasno otpuštene ne mogu vratiti u službu..da bar u zakonu postoji mogućnost diskrecjiske ocjene o ovoj stvar, onda bi se u redovnom postupku pred upravnim tjelima nešto i moglo napraviti al kad je tamo jasno-po sili zakonai..ja sam sada u pričuvi pa se nadam kad dodje ta reh da cu se možda moć vratiti..pa šta nije prijevremena reh jedan oblik amnestije..jer za mene sad isto znači da mi se skrati vrijeme potrebno za reh i da mi recimo zamjene težu kaznu sa blažom..svrha je ista..ide se u korist okrivljeniku,osuđeniku, prem da on to po počinjenom djelu i ne zaslužuje..i ja sam uvjerenja da se retroaktivno ne može ništa, zakon je jasan, ali čisto za budućnost..hvala na dobronamjernim savjetima a ne na moraliziranju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

još sam nešto našao...u rješenju o raskidu ugovora o djelatnoj vojnoj službi piše da se raskida taj ugovor.Međutim, u tom ugovoru piše da se ugovor raskida ako rješenjem budem raspoređen na dočasničko mjesto..ja sam rješenje o raspoređivanju na dočasničko mjesto dobio još u 7 mj (ugovor je potpisan u 6 mj)..rješenje o raspoređivanju na dočasničko mjesto ne dobivaju svi nego samo mi iz počasno-zaštitne bojne, može se shvatit kao nekakva privilegija....dakle, kad je to rješenje (o raspoređivanju na doč. mjesto) postalo konačno ugovor je raskinut..sad oni rješenjem o raskidu ugovora o djelatnoj vojnoj službi raskidaju ugovor koji ne važi jer je raskinut rješenjem iz 7 mj...koliko mi taa njihova greška može pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što Vam je izrečen častan otpust nije nikakav propust od strane MORH-a, niti se na to možete pozivati jer je u čl. 193. ZSOS izričito navedeno zbog čega se izriče nečastan otpust osobama koje su:

 

- izgubile službu na temelju konačne presude vojnostegovnog suda (to ne vrijedi u Vašem slučaju, jer čim ste dobili častan otpust, znači da niste bili u vojno-stegovnom postupku)

- samovoljno napustile službu (ni to niste)

- pravomoćno osuđene na bezuvjetnu kaznu zatvora za kazneno djelo iz nečasnih pobuda počinjeno s umišljajem (niste ni ovo, opet zbog časnog otpusta).

 

U svim drugim slučajevima kada se osobu otpušta iz Oružanih snaga, prema čl. 193. st. 2. ZSOS, a da se to ne temelji na razlozima iz prethodnog stavka, tada se izriče častan otpust sukladno odredbama ako to predviđa ZSOS.

 

Ono što je meni sumnjivo u tom obrazloženju jest argument na temelju kojeg Vam je prestala služba u Oružanim snagama uz obrazloženje da ste počinili ranije kazneno djelo (prema njihovoj formulaciji teže, iako se to ne spominje u ZSOS) a da niste nečasno otpušteni. Vi pravomoćno jeste osuđeni, a Xara može objasniti je li to Vaše djelo bilo motivirano nečasnim pobudama (s umšljanjem je počinjeno. Ne komplicirajući rješenje o prestanku djealtne vojne službe, mislim da su Vam mogli dati nečastan otpust. Osim, ako nisu naveli još što u svojem obrazloženju, na što niste obratili pozornost.

 

Napravili jesu grešku kada su Vam rješenjem raskinuli ugovor koji je već bio rakinut, ali to ništa ne mijenja razloge raskidanja ugovora i može se izmijeniti.

 

U svakom slučaju, pogledajte u rješenju uputu o pravnom lijeku i o mogućnostima žalbe. Ako je mogućnost žalbe i postojala, ti rokovi su obično kratki i vjerojatno Vam je rok protekao.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

2002. sam nečasno otpušten(prekid službe), a 2005. sam pravomoćno oslobođen na civilnom sudu za djelo radi kojeg sam "skinut" samo na temelju u onom trenutku "osnovane sumnje".zanima me budući da mi je 1. i 2. stupanjski vojni,upravni i ustavni sud odbili zahtjev za obnovu postupka ,kaj dalje ?????više sam lud

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija