Jump to content

hitno-oporuka


DannyCraine

Preporučene objave

Poštovana !

 

Sve oporuke moraju biti u pisanoj formi .Nasljednik ne mora biti naznačen imenom i prezimenom , ali mora biti odrediv .

 

Npr. :" Svu svoju imovinu ostavljam osobi koja me dohrani i sahrani.

 

Takva oporuka je važeća iako nije navedena osoba imenom i prezimenom.

 

Bitni elementi pisana forma ,kod vlastoručne dovoljan je potpis oporučitelja,

 

Treba nabrojiti imovinu , datum oporuke .

 

Kod oporuke pisane pred svjedocima ,tekst oporuke može biti istipkan , ali tada mora biti potpisan od dva svjedoka.

 

 

Tekst počinje: Ja ime i prezime adresa ,pri punoj svijesti i od nikoga prisiljen ili nagovorem ovom oporukom želim ostaviti svu svoju imovinu ,koja se sastoji od nekretnina (opis ) , pokretnina i novčanih sredstava deponiranih kod Banke na računima, onoj osobi koja me dohrani i sahrani u skladu sa običajima mjesta

stanovanja.

 

Ova oporuka predstavlja moju posljednju želju iznijetu pri punoj svijesti.

 

 

Datum Oporučitelj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

 

Imovina u oporuci ne mora biti nabrojana.. npr. svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu koje ću biti vlasnik ili suvlasnik u času smrti, ostavljam ....

 

U trenutku proglašenja oporuke kod Javnog bilježnika a ako se u tom momentu ne zna sva imovina, nema veze.. donosi se rješenje, kao i čitav niz kasnije drugih rješenja o naknadno pronađenoj imovini ukoliko se pronađe tj. ako je ima..

 

U svakom slučaju bitno bi bilo imenovati nasljednike.. jer u primjeru kojega je kolega spomenuo.. npr. tko će me dohraniti... a bilo je zakon.nasljednika više, oni će se međusobno poubijati tužbama tvrdeći da je ostavitelja svaki uzdržavao... i slično..

 

ipak, tumači se na kraju ostaviteljeva volja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Monti !

 

 

Česti primjer neodređene tj. neimenovane osobe u oporuci, ali odredive , preporuča se u pravnoj teoriji upravo riječima " ostavljam onome ko me dohrani i sahrani".

 

Takav način određivanja nasljednika poznat je u sudskoj praksi . Korisno je nabrojiti nekretnine , jer vrlo često nasljednici ne znaju i ne moraju znati što je ostavitelj kupio a vanknjižni je vlasnik itd.

Nije mi poznato da je višak podataka nekome škodio .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija