Jump to content

molim pomoć


smoky

Preporučene objave

bok,

dali mogu ovakvom izjavom tražiti direktno ovrhu:

 

Ja,xy, suglasan sam da se radi naplate iznosa 16.500 kuna i ugovorenom kamatom od 10% godišnje, koja teće od xy dana do 01.01.2008.g. kao dana dospjeća, a nakon toga s zateznom kamatom do isplate vjerovnika xy zaplijeni moja cjela plaća i da se isplata vrši na račun vjerovnika xy br.xxx.

 

Dajem izjavu da sam suglasan da se radi naplate te tražbine zaplijeni moja plaća,poslovni računi, pokretna i nepokretna imovina, tražbine ,dionice i da se na tim predmetima provede ovrha do isplate.

 

Navedena izjava ima ućinak pravomoćnog rješenja o ovrsi, te svojstvo ovršne isprave kojom se može tražiti ovrha i na drugim predmetima ovrhe po čl.178.Ovršnog zakona.

 

potpis:

 

na izjavi je ovjeren moj potpis kod bilježnika, a bilježniku sam platio 46 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smoky je napisao:

bok,

dali mogu ovakvom izjavom tražiti direktno ovrhu:

 

Ja,xy, suglasan sam da se radi naplate iznosa 16.500 kuna i ugovorenom kamatom od 10% godišnje, koja teće od xy dana do 01.01.2008.g. kao dana dospjeća, a nakon toga s zateznom kamatom do isplate vjerovnika xy zaplijeni moja cjela plaća i da se isplata vrši na račun vjerovnika xy br.xxx.

 

Dajem izjavu da sam suglasan da se radi naplate te tražbine zaplijeni moja plaća,poslovni računi, pokretna i nepokretna imovina, tražbine ,dionice i da se na tim predmetima provede ovrha do isplate.

 

Navedena izjava ima ućinak pravomoćnog rješenja o ovrsi, te svojstvo ovršne isprave kojom se može tražiti ovrha i na drugim predmetima ovrhe po čl.178.Ovršnog zakona.

 

potpis:

 

na izjavi je ovjeren moj potpis kod bilježnika, a bilježniku sam platio 46 kuna.

 

Da. Na temelju ovakve izjave koju vi navodite (ovršna isprava) se može tražiti direktna ovrha protiv oršenika.

No u izjavi se navodi da je ovršenik suglasan da mu se plijeni cjela plaća a to je protuustavno. Može se plijeniti 1/3 primanja ili više a što ovisi o visini primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok,

sada molim pomoć,

jer sam i ja tako mislio,pa sam poslao poslodavcu dužnika primjerak i zatražio pljenidbu plače, ali su me odbili,

potom sam poslao prijedlog ovrhe sudu, ali mi je odbaćen prijedlog ovrhe, a iz razloga da nema pravnu formu ovršne isprave,te da iako se u izjavi navodi da je ovršna isprava, te da predstavlja ispravu po čl. 178. Ovršnog zakona, ista nema potvrdu ovršnosti i nije postala ovršna isprava (čl.21. ovršnog zakona), već ova isprava predstavlja postojanje pravnog odnosa između dužnika i vjerovnika, koji je priznat potpisom, a istinitost potpisa je potvrđena kod javnog bilježnika, dok isprava ne predstavlja javno bilježnički akt, a nema niti klauzule ovršnosti.

još piše da bi vjerovnik trebao temeljem ove isprave, tužbom ishoditi ovršnu ispravu, na kojoj bi dalje temeljio ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smoky je napisao:

bok,

sada molim pomoć,

jer sam i ja tako mislio,pa sam poslao poslodavcu dužnika primjerak i zatražio pljenidbu plače, ali su me odbili,

potom sam poslao prijedlog ovrhe sudu, ali mi je odbaćen prijedlog ovrhe, a iz razloga da nema pravnu formu ovršne isprave,te da iako se u izjavi navodi da je ovršna isprava, te da predstavlja ispravu po čl. 178. Ovršnog zakona, ista nema potvrdu ovršnosti i nije postala ovršna isprava (čl.21. ovršnog zakona), već ova isprava predstavlja postojanje pravnog odnosa između dužnika i vjerovnika, koji je priznat potpisom, a istinitost potpisa je potvrđena kod javnog bilježnika, dok isprava ne predstavlja javno bilježnički akt, a nema niti klauzule ovršnosti.

još piše da bi vjerovnik trebao temeljem ove isprave, tužbom ishoditi ovršnu ispravu, na kojoj bi dalje temeljio ovrhu.

 

Na direktnu ovrhu nisam mislio da taj dokument pošaljete dužnikovom poslodavcu, več da putem suda na temelju ovršne isprave pokrenete ovršni postupak (na temelju ovršne isprave prigovor ovšenika ne odgađa provedbu rješenja) a što ste vidim i učinili.

No tek sada vidim da je na toj izjavi ovjeren vaš potpis. Što je sa poštisom dužnika tj. davatelja izjave??? Malo je nelogično da vi ovjeravate svoj potpis na izjavi kojom vama netko izjavljuje da je dužan. Da li je dužnik ovjerio tu izjavu svojim poptisom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerovatno izjava nije napisana u formi javnobilježničkog akta i sud je kao takvu ne prihvača kao ovršnu ispravu, a ista nema noš niti kaluzulu ovršnosti.

Otiđite do JB kod kojega ste ovjeravali izjavu da vam ukoliko je istekao rok za povrat novca stavi na izjavu kluzulu ovršnosti.

Ukoliko vam JB to ne učini iz razloga što dokument nije u formi javnobilježničke isprave pokrenute Prijedlog ovrhe na temelju vjerodostojne isprave.

 

u nastavku pročitajte o ovršnosti javnobilježničkog akta:

 

Članak 54.

(1) Javnobilježnički akt je ovršna isprava ako je u njemu utvrđena određena obveza na činidbu o kojoj se stranke mogu nagoditi i ako sadrži izjavu obvezanika o tome da se na temelju tog akta može radi ostvarenja dužne činidbe, nakon dospjelosti obveze, neposredno provesti prisilna ovrha.

(2) Na temelju javnobilježničkog akta koji sadrži obvezu da se osnuje, prenese, ograniči ili ukine koje zemljišno knjižno pravo može se neposredno provesti upis u zemljišne knjige ako je obvezanik izričito na to pristao u tom aktu.

(3) Na temelju javnobilježničkog akta, na temelju kojega je u zemljišnim knjigama upisana hipoteka na određenoj nekretnini, može se neposredno tražiti ovrha na toj nekretnini radi naplate osiguranog potraživanja, nakon njegove dospjelosti, ako je dužnik na to u tom aktu izričito pristao.

(4) Ako obveza ovisi o uvjetu ili roku koji nije određen kalendarski, za ovršnost javnobilježničkog akta, ako se stranke u tom javnobilježničkom aktu nisu drugačije dogovorile, potrebno je da se javnom ispravom ili ispravom na kojoj je ovjeren potpis vjerovnika, odnosno, ako to nije moguće, pravomoćnom presudom donesenom u parničnom postupku utvrdi da je nastupio uvjet ili da je protekao rok.

(5) Ako je javnobilježnički akt iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka sastavljen na temelju punomoći ili ovlasti moraju punomoć ili ovlast koji nisu javne isprave biti sudski ili javnobilježnički ovjereni i priloženi u izvorniku ili u ovjerenom prijepisu.

(6) Isti učinak kao i isprava iz stavka 1. ovoga članka ima i privatna isprava koju je javni bilježnik potvrdio (solemnizirao). Ako privatna isprava ne sadrži izjavu obveznika iz stavka 1. ovoga članka ili je nejasna, takvu izjavu na zahtjev obveznika, u nastavku teksta privatne isprave, ispod koje će obveznik staviti svoj potpis, a prije solemnizacije, može unijeti i javni bilježnik.

(7) U slučajevima iz stavka 1., 3. i 6. ovoga članka javni će bilježnik, na zahtjev stranke, sam staviti na ispravu potvrdu o njenoj ovršnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok,

po tome ispada da ova isprava nije ovršna isprava, a da nije niti postala ovršnom, nego je to vjerodostojna isprava!

 

po toj ispravi dakle moram tužiti sudu da bi tek dobio presudu, koja je ovršna kad postane pravomoćna, pa tek tada mogu podnijeti prijedlog ovhe?

 

po takvoj ispravi, istog sadržaja, ali protiv drugog dužnika dobio sam naplatu iz mirovine,koja teće, pa mi sad nije jasno, kako je to moguće, da kod jednog poslodavca vrijedi ovakva isprava kao ovršna isprava, a kod drugog ne,

pa čak je niti sud ne prihvaća kao ovršnu ispravu.

 

kažem, tekst je potpuno identičan, a razlikuje se samo po dužniku i iznosu, pa ne razumijem navedene situacije.

 

sada još čujem da i ovaj dužnik s mirovinom se buni, pa da će poduzeti sudske radnje da me makne iz mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok,

po tome ispada da ova isprava nije ovršna isprava, a da nije niti postala ovršnom, nego je to vjerodostojna isprava!

 

po toj ispravi dakle moram tužiti sudu da bi tek dobio presudu, koja je ovršna kad postane pravomoćna, pa tek tada mogu podnijeti prijedlog ovhe?

 

po takvoj ispravi, istog sadržaja, ali protiv drugog dužnika dobio sam naplatu iz mirovine,koja teće, pa mi sad nije jasno, kako je to moguće, da kod jednog poslodavca vrijedi ovakva isprava kao ovršna isprava, a kod drugog ne,

pa čak je niti sud ne prihvaća kao ovršnu ispravu.

 

kažem, tekst je potpuno identičan, a razlikuje se samo po dužniku i iznosu, pa ne razumijem navedene situacije.

 

sada još čujem da i ovaj dužnik s mirovinom se buni, pa da će poduzeti sudske radnje da me makne iz mirovine.

 

Nije ovršna zato jer nema klauzulu ovršnosti. Otiđite kod JB da na dokument stavi kaluzulu ovršnosti.

Vi možete na temelju vjerodostojne isprave pokrenuti prijedlog za ovrhu (izjava kakvu imate bez klauzule ovršnosti). No ovršenik če vjerovatno uložiti prigovor na istu te če stvar završiti u parnici kako bi odugovlačio isplatu.

Naravno da se dužnik buni jer mu prijeti ovrha na mirovini a on je želi izbječi ali neznam kakve on sudske radnje može poduzeti da vas kako vi kažete makne iz mirovine a priznao je dug potpisivanjem izjave? Jedino portuustavno u onoj izjavi je zaplijena cjelokupnog primanja. Plijeniti možete 1/3 primanja ili više ako je mirovine veča od 5.108 kuna. Osim da u međuvremenu drugi ovrhovoditelj mu počne plijeniti mirovinu a vi sa svojom ovrhom idete u redoslijed naplate i čekate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok,

sve razumijem, ali i napominjem da je pismeno sačinjeno ranije, kad još nije stupio na snagu novi ovršni zakon, tj.izmjene i dopune zakona NN67/08, pa mi govore da iako je to što je navedena pljenidba cjele plače protu ustavna, to tada, za vrijeme pisanja ove isprave nije bilo tako, pa da ipak i takva isprava može vrijediti kako piše, jer se na nju

ne primjenjuje novi ovršni zakon, tj. izmjene i dopune zakona.

 

kad ja pokrenem postupak dobivanja ovršne isprave ili prijedlog ovrhe po vjerodostojnoj ispravi, teće vrijeme, a u međuvremenu može doći netko sa ovrhom i zauzeti mirovinu, a moja ovrha će biti u redoslijedu naplate.

 

što se događa sada, kada zatražim klauzulu ovršnosti na ovo pismeno od bilježnika, da li zadržavam stećeneo založno pravo na mirovini, jer se ovrha provodila i po takvoj (kako Vi kažete ispravi koja nije ovršna tj. nema klauzulu ovršnosti) ispravi, koju sada sudom pokušava dužnik osporavati, i nije mi jasno kojim postupkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što je dokument sačinjen prije stupanja na snagu novog ovršnog zakona nema veze. Takvom ispravom se smije plijeniti 1/3 primanja ili više ovisno o visina primanja. Ukoliko dužnik podnese prigovor na dio izjave kojom je dozvolio pljenidbu cijele mirovine istu če bez problema osporiti. Prije su banke sastavaljale takve ugovore o kreditu sa takvim izjavama da su dužnici suglasni da im se pljene cjela primanja ali to je protuustavno.

Vi nemate niti ste ikada imali založno pravo na mirovini dužnika. Zapljenu mirovine možete vršiti samo na temelju ovrhe (bilo na temelju ovrhe na temelju ovršne isprave ili ovrhe na temelju vjerodostojne isprave)kada ista ima klauzulu ovršnosti odnosno pravomočnosti. Dužnik sudski može jedino osporavati izjavu o zapljeni cjelokupne mirovine tj. da mu se ne plijene više od 1/3. Ukoliko dužniku netko pošalje ovrhu na mirovinu prije vas, vaša ovrha ide u redoslijed naplate. Ovrhe se naplačuju kornološkim redom kako su zaprimljene na naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

bok

molim nekog da mi odgovri na par pitanja u vezi ovrhena sa plaće na TEKUĆI RAČUN.

 

Trenutno imam ovrhu na plaću , prestajem raditi za 2 mjeseca a ta ovrha nije isplaćena izdaleka i pratit će me.

1.zanima me dali će mi nakon zadnje plaće odmah sjesti na tekući račun (koji je u minusu do kraja) no dobivat ću sa burze neku naknadu?

2. koji zakonski vremenski period mora proći dok ovrhovoditelj može prebaciti ovrhu sa plaće na tekući?

 

3. da li je taj postupak legalan i tko ga odobrava?

 

4.ako ovrhovoditelj ne zna za tek otvoreni tekući račun da li može brzo saznati za njega?

 

5. može li se zakonski izbjeći to terećenje po ocrsi na tekući račun?

 

:-(

 

hvala na stručnom odgovoru!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sutke je napisao:

bok

molim nekog da mi odgovri na par pitanja u vezi ovrhena sa plaće na TEKUĆI RAČUN.

 

Trenutno imam ovrhu na plaću , prestajem raditi za 2 mjeseca a ta ovrha nije isplaćena izdaleka i pratit će me.

1.zanima me dali će mi nakon zadnje plaće odmah sjesti na tekući račun (koji je u minusu do kraja) no dobivat ću sa burze neku naknadu?

2. koji zakonski vremenski period mora proći dok ovrhovoditelj može prebaciti ovrhu sa plaće na tekući?

 

3. da li je taj postupak legalan i tko ga odobrava?

 

4.ako ovrhovoditelj ne zna za tek otvoreni tekući račun da li može brzo saznati za njega?

 

5. može li se zakonski izbjeći to terećenje po ocrsi na tekući račun?

 

:-(

 

hvala na stručnom odgovoru!!

 

 

Naknada za nezaposelne je izuzeta iz ovrhe i nemože se plijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija