Jump to content

oporuka


froga

Preporučene objave

Molim Vas ako mi možete odgovorit na 2. pitanja.

1. Naime, moja rođaka mi je oporučno, oporukom napisanom vlastoručno, potpisanom od nje i moje mame kao svjedoka, ostavila polovicu svoga stana i vikendice, tj.svoj dio imovine. Druga polovica imovine pripada njenom mužu, no on je isto tako 1991 i svoju polovicu nakon njegove smrti pripisao meni, a oporuka je pisana tipkačom mašinom, uz vlastoručni potpis ostavitelja i jednog svjedoka. Ona je umrla 1989, a muž je živ.

On živi sa novom ženom, izvanbračno ili bračno, ne znam već 10 godina. On ima brata.

Nema djece niti ih je ikada imao.

Što ako ja ne saznam za njegovu smrt, ne znam da je umro,i dođe do ostavinske, a on nije napisao novu oporuku? Imam li ja kakvih prava i u kojem vremenskom razdoblju od smrti ostavitelja ja u ovom slučaju ta prava mogu ostvariti? Da li ja oporuke koje su kod mene moram pohraniti na sudu ili kod javnog bilježnika?

Ako je on napisao novu oporuku, imam li ja kakva prava, budući da mi je njegova žena rod?

 

2. Umrla mi je bakina sestra 1997. Ja nisam saznala, nitko moju mamu i mene nije obavijestio o tome. Saznale smo godinu dana kasnije. Ona je napisala oporuku vlastoručno da svoju imovinu ostavlja meni, u prisustvu jednog svjedoka i svoj vlastoručni potpis. No, kad smo saznali da je umrla, saznali smo da je ona napisala novu oporuku, potvrđenu kod javnog bilježnika, u prisustvu svjedoka i vlastoručnim potpisom svjedoka i nje gdje sve ostavlja susjedi. Odmah smo odustali, jer smo mislili da ništa ne možemo.

Da li ja sada možda imam kakva prava, jer sam joj jedini rod, nužni dio ili sl?

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Nemaš nikakvog prava neovisno o tome dali je taj bivši muž vaše rođake sastavio novu oporuku ili ne jer oporuka koju ti imaš nije valjana jer je pisana pisaćom mašinom i sa samo jednim svjedokom a Zakon zahtijeva da budu dva svjedoka,

 

2. nemaš nikakvih prava ni po ovoj osnovi jer ne spadaš u krug nužnih nasljednika.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morate provesti ostavinsku raspravu iza pok. tete i dostaviti sudu tu vlastoručnu oporuku

 

onda će sud donijeti rješenje o nasljeđivanju

 

pa će se to rješenje o nasljeđivanju provesti na gruntovnici (ako je stan upisan)

 

a kaj se tuče ove druge polovice - može vaš stric raspolagati svojom imovinom kako god hoće, pa i promiijeniti oporuku sve dok je god živ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija