Jump to content

otkaz s ponudom novog ugovora i outsourcing


lipica

Preporučene objave

Molim odgovorite - poželjno što brže - može li mi poslodavac ukinuti radno mjeato tj.poslove za kojima i dalje postoji potreba obavljanja,(a trebao bi se truditi da očuva radna mjesta) pod krinkom reorganizacije, odnosno tako što mi nudi otkaz s ponudom novog ugovora o radu (koji naravno ne uključuje dosadašnje poslove za koje imam znanja, stručnu spremu i iskustvo, već neadekvatne

) kako bi moje dosadašnje poslove dao na obavljanje vanjskoj firmi (outsourcing)- što za firmu nikako ne može biti financijski isplativije), a mene u dogledno vrijeme vjerojatno proglasio viškom ili osobom koja ne zadovoljava na novom radno mmjestu?

Mora li se pri tome za tu novu firmu provesti natječaj?

Mogu li se na neki način i kako od toga zaštititi (napominjem da sam u zaštićenoj zoni 5 godina do mirovine), moram li prihvatiti druge poslove ili imam pravo inzistirati na prethodnim poslovima jer za njima nije prestala potreba i u kojem pravnom okviru? Kome se obratititi za zaštitu radnog mjesta u mom slučaju? Je li ovdje izgledno ulagati zahtjev za zaštitu prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lipica je napisao:

Molim odgovorite - poželjno što brže - može li mi poslodavac ukinuti radno mjeato tj.poslove za kojima i dalje postoji potreba obavljanja,(a trebao bi se truditi da očuva radna mjesta) pod krinkom reorganizacije, odnosno tako što mi nudi otkaz s ponudom novog ugovora o radu (koji naravno ne uključuje dosadašnje poslove za koje imam znanja, stručnu spremu i iskustvo, već neadekvatne

) kako bi moje dosadašnje poslove dao na obavljanje vanjskoj firmi (outsourcing)- što za firmu nikako ne može biti financijski isplativije), a mene u dogledno vrijeme vjerojatno proglasio viškom ili osobom koja ne zadovoljava na novom radno mmjestu?

Mora li se pri tome za tu novu firmu provesti natječaj?

Mogu li se na neki način i kako od toga zaštititi (napominjem da sam u zaštićenoj zoni 5 godina do mirovine), moram li prihvatiti druge poslove ili imam pravo inzistirati na prethodnim poslovima jer za njima nije prestala potreba i u kojem pravnom okviru? Kome se obratititi za zaštitu radnog mjesta u mom slučaju? Je li ovdje izgledno ulagati zahtjev za zaštitu prava?

 

Poslodavac ima pravo dati otkaz ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora o radu zbog reorganizacije. Ako prihvatiš tu ponudu imaš pravo osporavati dopuštenost takvog otkaza pred sudom.

Inače poslodavac prilikom davanja otkaza mora vodi računa o starosti,trajanju radnog odnosa i obvezama uzdržavanja radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lipica je napisao:

Ako poslodavac ima to pravo - bez obzira što i dalje postoji potreba za tim poslovima, na čemu da ja onda temeljim svoje osporavanje njegova otkaza s ponudom novog ugovora?

 

 

lipica pozzzzzzzzz,

otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog izmjenjenog ugovora o radu je jedini izbor poslodavca da vas pokuša premjestiti na drugo rano mjeto i preduvjet da vam u konačnici može,ako isti odbijete, uručiti radoviti otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga.Dakle vaš je poslodavac do sada poštivao propise Zakona o radu kako je to i Chewbacca rekla.

Vi bi se trebali u roku 8 dana izjasniti o prijedlogu tog novog ugovora. Naravno ako se ne izjasnite, poslodavac će smatrati da ga ne prihvačate.

Vi na zahtjev za zaštitu prava imate pravo i uslučaju da prihvatite izmjenjeni ugovor kao i u slučaju da naknadno dobijete(po ne prihvačanju istog)poslovno uvijetovani otkaz, ukoliko smatrate da su postupkom poslodavca povrijeđana vaša prava.Narvno vi zahtjev morate uložiti u zakonskom roku od 15 dana od dana saznaja za povredu, kojom vam je poslodavac vaše pravo uskratio.Vi ćete u tom zahtjevu morati argumentirano iznjeti činjenice (kalkulaciju trškova koje poslodavac ima temeljem vašeg rada naspram troškova angažiranja tvrtke koja će uslužno obavljati vaš rad-mislim po vašem postu da vi to možete) kojom ćete osporiti poslodavčeve opravdane razloge za otkaz ili izmjenu ugovora, akoje je on obvezan iznijeti u tim kojim već dokumentima kojima će vas pokušati lišiti radnog mjesta.

Eto,mislim da vi možete sačiniti solidnu obranu kako bi svoje mjesto zadržali, pogotovo stoga što ako stoje vaše tvrdnje da je angažman druge tvrtke ekonomski neopravdane pa uslučaju da vaš slučaj završi na inspekciji rada i konačnici na sudu može se sumnjati u kakovo pranje novca a u odnosu na vas otkaz nebi bio utemeljen jer ni navedeni razlozi poslodavca nebi bili takovi.

toliko. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi Veteran,

 

zahvaljujem na odgovoru i podršci te napucima koji mi se čine vrlo smislenima: zahtjev namjeravam uložiti u roku, no možda će mi biti od koristi savjeti nekog dobrog poznavatelja radnog prava koji je to u stanju izgurati. Znate li takvoga?

Pišete još i ovo "pa u slučaju da vaš slučaj završi na inspekciji rada". Na koji to način on tamo može završiti? Trebam li ja to pokrenuti i je li to uputno pokretati, te :-o:-o:-o koliko dugo traje procedura i kakva joj je djelotvornost?

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lipica je napisao:

Hi Veteran,

 

zahvaljujem na odgovoru i podršci te napucima koji mi se čine vrlo smislenima: zahtjev namjeravam uložiti u roku, no možda će mi biti od koristi savjeti nekog dobrog poznavatelja radnog prava koji je to u stanju izgurati. Znate li takvoga?

Pišete još i ovo "pa u slučaju da vaš slučaj završi na inspekciji rada". Na koji to način on tamo može završiti? Trebam li ja to pokrenuti i je li to uputno pokretati, te :-o:-o:-o koliko dugo traje procedura i kakva joj je djelotvornost?

LP

 

Lipice poštovanje,

dakle bude li došlo do otkaza ugovora o radu iz poslovno ivijetovanih razloga a nakon što uložite Zahtjev ,pbijete "opravdane" razloge poslodavca u kojima čete poslodavcu i priprijetiti inspekcijom rada i jer smatrate da je njegov otkaz neopravdan jer nema razloga za isti uz tražnje poslodavca da vas vrati na vaše radno mjesto, vi ćete po neprihvačanju poslodavca da to učini( to čete vidjeti njegovim odgovorom koji može bit negativan ili šutnjom na što također ima pravo) opet u roku od 15 dana morati zaštitu potrežiti sudskim putem. Prije isteka za obračanje sudu-tih 15 dana (znači odmah) svojim zahtjevom otiči čete na Inspektorat RH i prijaviti poslodavca zbog nepoštivanja čl.113 Zakona o radu a koji govori o obvezi poslodavca da vam poslovno uvijetoveni otkaz mora obrazložiti opravdanim razlozima koje mora i dokazati. Dakle ti razlozi moraju biti raztvidni u smislu dokaza o isplativosti njegove odluke da uvede na izvršavanje vaših poslova, neku drugu firmu. Osim rečenog poslodavac je prema ovom čl.113.st3. ZOR-a obvezan voditi računa o trajanju radnog odnosa koji sa vama ima,vašoj starosti kao vašim obvezama koje vas terete u smislu uzdržavanja.

Ovdje moram napomenuti da Inspektorat nije zadužen da riješava vaš Zahtjev. Inspektorat ima zadaću kontrole poslodavaca vezano za poštivanje propisa iz radnih odnosa

,Zakona o radu,ugovora ,pravilnika itd.i sankcioniranja poslodavaca u smislu učinjenih prekršaja. Inspekcija rad će također vašu prijavu o nepoštivanju propisa na vaš zahtjev prosljediti sudu. Osim toga mogla bi vas uputiti i na prijavu financijskoj inspekciji pa ček i Državnom odvjetništvu s obzirom na sumnju da se može raditi o pokušaju koruptivnih radnji.

Do slanja poslodavcu Zahtjeva vi dobro razmislite o svim nepravilnostima kojima je poslodavac narušavao vaša prava(i ne samo vaša,npr. ako vam nije izdavao obračune plaća, ako niste dobili na uvid Pravilnik o radu, ako je učinio bilo što što se može smatrati nepoštivanjem dostojanstva radnika,rad na crno-iskru+ivljeno prikazivanje rezultata poslocanja itd.), pa i ti navedite u Zaštiti.

Što se tiće "profesinalca" jedna od njih je i naša uvažena Sue koja je maher u radnom pravu i ona će sigurno vidjeti vaš post i odgovoriti vam.Ostalo što vas zanima riješit ćemo preko PM-a.

Da je sve ovo "uputno" i nije.Ja sm uvijek za razuman dogovor ali je često isti nemoguč. Kad bismo se mogli dogovarati onda nam vjerojatno Zakon nebi ni bio poteban. Najbolje bi bilo da sve dogovorite usmeno sa poslodavcem. To zavisi od toga što je po vana optimalno a što je to po njemu tako. Ja sam vam predočio situaciju koja nastaje u malo "crnoj" varijanti. Ne najcrnjijojna ali onakvoj kakvu ste opisali.No dobro je uvijek biti spreman jer vrag nije crn on je još crnji. Zato sve što se dogodi boje od onog što se moglo dogoditi lošije, za vas je dobro.

Eto toliko za sada. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veterane,

 

još jednom hvala na iscrpnim i jasnim objašnjenjima; zadovoljstvo je u današnje doba vidjeti da toga još ima...

 

Čini mi se da sam situaciju uspjela držati u rukama i pod kontrolom i tako uspjela postići novu ponudu i novi ugovor i kako se čini (so they say, at least) zadržati svoje poslove - dakle varijanta dogovora je - čini se - polučila uspjeh; no, mislim samo zahvaljujući tome što sam prethodno pokazala i zube - uz pomoć dobrih savjeta još nekih razumnih ljudi.

Sviđa mi se i vaš izvod optimizma. Vjerujem u onu: Pomozi si sam, pa će ti i Bog pomoći. Sretno u NG! :palac::-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lipica je napisao:

Veterane,

 

još jednom hvala na iscrpnim i jasnim objašnjenjima; zadovoljstvo je u današnje doba vidjeti da toga još ima...

 

Čini mi se da sam situaciju uspjela držati u rukama i pod kontrolom i tako uspjela postići novu ponudu i novi ugovor i kako se čini (so they say, at least) zadržati svoje poslove - dakle varijanta dogovora je - čini se - polučila uspjeh; no, mislim samo zahvaljujući tome što sam prethodno pokazala i zube - uz pomoć dobrih savjeta još nekih razumnih ljudi.

Sviđa mi se i vaš izvod optimizma. Vjerujem u onu: Pomozi si sam, pa će ti i Bog pomoći. Sretno u NG! :palac::-)

 

Poštovana,

zadovoljstvo Vašim uspjehom je i moje, a sigurno i svih učesnika našeg legalisa. Osobito mi je drago da ste uspjeh polučili DOGOVOROM što govori i o vašim ispravnim stavovima i razumjevanju i poslodavčevih problema, kao i o Vašem poslodavcu koji je zasigurno razuman ili ako i nije bio, to je postao. To i jest jedan od ciljeva,svrha ovog portala, da se educiramo i tako suprostavimo samom neznanju kao i nepravdama koje se događaju u našem društvu. Ovo je "mala" kap u moru koja zacijelo potvrđuje da smo na ispravnom putu a vaš slučaj nije usamljen, što pak obečeje da će budućnost biti bolja za sve.

I ja Vama želim sve najbolje u 2010.g :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Da i dalje je aktivno, poslodavac se rjesava svih sluzbi koje mu nisu neophodne za njegov primarni proces rada (npr. cistacice; odrzavanje; prehrana itd.) i daje ga outsourcingu.

 

Isplativo kome, poslodavcu sigurno da, radniku ne, radnik je zasticen samo za onaj period dok ga ugovorom (36 do 60 mjeseci) stiti poslodavac tj. obavezuje firmu outsourcinga da ima istu placu i uvjete kao sto je imao dok je bio pod dosadasnjim poslodavcem, a nakon toga pomoz bog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molim vas odgovor na slijedeće pitanje. Imam ugovor na neodređeno vrijeme. Obavještavam poslodavca da krećem u postupak potpomognute oplodnje i uzimam bolovanje. Nakon nekoliko dana raspisan je natječaj za moje radno mjesto, te se ubrzo zapošljava nova osoba. Postupak nije uspio i ja nakon 25 dana obavještavam poslodavca da se vračam na posao. U tom trenutku on mi nudi dvije opcije. Prva da sama dam otkaz jer je moj odlazak na bolovanje neprofesionalna odluka i druga da prihvatim radno mjesto zamjenika novo zaposlene osobe. U proteklom vremenskom razdoblju nikad nije bilo pritužbi na moj rad i uvijek sam izvršavala sve ugovorne obveze. Molim savjet kako postupiti u mom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zlatac,

Sve što Vaš poslodavac ima za reći Vezano za promjenu kondicija iz Vešeg ugovora: MORA BITI U PISANOM OBLIKU i UZ VAŠU SUGLASNOST. Dakle; Nikako vas ne može premjestiti na nikakovo radno mjesto po svom „ćeifu“.Pošto je odlučio da to ipak učini,tu svoju Odluku da Vas premjesti na drugo radno mjesto mora obrazložiti. Usmene priće nemeju pravnu „težinu“. Pa kad to i napiše (a napisat će nebuloze o reorganizaciji bla..bla,jer stvarni razlog ne smije napisati-ako je pametan),onda bute mu odgovorili Zahtjevom za zaštitu prava.

Uz razumjevnje potreba Vašeg posldavca za popunom Vašeg RM u tsutnosti mogo je zaposlti neokoga na određeno vrijeme ili se reorganizirati. Ovak: tu mu baš i ne pe! Ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zlatac,

Sve što Vaš poslodavac ima za reći Vezano za promjenu kondicija iz Vešeg ugovora: MORA BITI U PISANOM OBLIKU i UZ VAŠU SUGLASNOST. Dakle; Nikako vas ne može premjestiti na nikakovo radno mjesto po svom „ćeifu“.Pošto je odlučio da to ipak učini,tu svoju Odluku da Vas premjesti na drugo radno mjesto mora obrazložiti. Usmene priće nemeju pravnu „težinu“. Pa kad to i napiše (a napisat će nebuloze o reorganizaciji bla..bla,jer stvarni razlog ne smije napisati-ako je pametan),onda bute mu odgovorili Zahtjevom za zaštitu prava.

Uz razumjevnje potreba Vašeg posldavca za popunom Vašeg RM u tsutnosti mogo je zaposlti neokoga na određeno vrijeme ili se reorganizirati. Ovak: tu mu baš i ne pe! Ne?

Zlatac,

I da to što Vam poslodavac može napraviti je ono kaj je napisal dole „frend“ Cigo1:“da Vam da... otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog izmjenjenog ugovora o radu je jedini izbor poslodavca da vas pokuša premjestiti na drugo rano mjeto i preduvjet da vam u konačnici može,ako isti odbijete, uručiti radoviti otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga. Pa postupite po prethodno rečenom i onom što navodi Cigo1 u svom donjem postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zlatac,

I da to što Vam poslodavac može napraviti je ono kaj je napisal dole „frend“ Cigo1:“da Vam da... otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog izmjenjenog ugovora o radu je jedini izbor poslodavca da vas pokuša premjestiti na drugo rano mjeto i preduvjet da vam u konačnici može,ako isti odbijete, uručiti radoviti otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga. Pa postupite po prethodno rečenom i onom što navodi Cigo1 u svom donjem postu.

 

Hvala hurusu na brzom odgovoru. Evo kakva je sada situacija. Poslodavac mi nudi ugovor na neodređeno, za mjesto voditelja smjene, uz znatno smanjena primanja. Nisam dobila pisani odgovor koji je razlog mog premještaja, nego mi je rečeno da je to zbog mog odlaska na bolovanje. Što mi predlažete? Da ne potpišem novi ugovor, prijavim ih inspekciji rada i pokušavam dalje raditi svoj posao koliko mi to poslodavac omogući, ili da potpišem novi ugovor i odradim 8 sati poslove za koje sam zadužena na novom ugovoru? S obzirom da zadnjih nekoliko mjeseci nitko nije imao ugovor za to radno mjesto, malo me brine mogu li oni nakon par mjeseci ukinuti to radno mjesto i dati mi otkaz kao tehnološki višak, ili mi s obzirom na "neodređeno" u tom slučaju moraju ponuditi neko drugo radno mjesto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala hurusu na brzom odgovoru. Evo kakva je sada situacija. Poslodavac mi nudi ugovor na neodređeno, za mjesto voditelja smjene, uz znatno smanjena primanja. Nisam dobila pisani odgovor koji je razlog mog premještaja, nego mi je rečeno da je to zbog mog odlaska na bolovanje. Što mi predlažete? Da ne potpišem novi ugovor, prijavim ih inspekciji rada i pokušavam dalje raditi svoj posao koliko mi to poslodavac omogući, ili da potpišem novi ugovor i odradim 8 sati poslove za koje sam zadužena na novom ugovoru? S obzirom da zadnjih nekoliko mjeseci nitko nije imao ugovor za to radno mjesto, malo me brine mogu li oni nakon par mjeseci ukinuti to radno mjesto i dati mi otkaz kao tehnološki višak, ili mi s obzirom na "neodređeno" u tom slučaju moraju ponuditi neko drugo radno mjesto?

 

Zlatac,

Niste dovoljno čitali „ono dole“. Idemo ponovo:

 

  1. To što Vam poslodavac „nudi“ novi ugovor sa nepovoljnijim uvijetima za Vas NE SMIJETE prihvatiti.
  2. Usmeno obrazloženje Vašeg poslodavca u smislu kako ste napisali:“ Nisam dobila pisani odgovor koji je razlog mog premještaja, nego mi je rečeno da je to zbog mog odlaska na bolovanje.“ ,protuzakonit je jer privremena nesposobnost za rad NIKAKO ne može biti razlog da vam se mjenja Ugovor o radu. S obzirom da sam napomenuo da usmena obrazloženja Vašeg poslodavca nemaju pravnu težinu vi sačekajte što će u vašem slučaju poslodavac poduzeti u PISANOM obliku, a hoće u smislu REDOVITOG OTKAZA UGOVORA O RADU IZ POSLOVNO UVJETOVANIH RAZLOGA SA PONUDOM NOVOG UGOVORA SA IZMJENJENIM UVIJETIMA( što je jedini način koji on ima na rasolganju).
  3. Gornju Poslodavčeva PONUDA mora biti OBRAZLOŽENA opravdanim razlozima (što sigurno neće biti Vaša privremena nesposobnost za rad) . Nju prihvatite ali se na nju možete žaliti (Zahtjevom za zaštitu prava)na razloge koje će poslodavac lažno intepretirati. Tada mu prprijetite obračanjem Inspektoratu za radne odnose pa ako ne povuće taj akt prijevite ga Inspektoratu za radne odnose.
  4. Morate paziti na rokove ZZP-a(žalbe;15 dana od preuzimanja Rješenjas,preporućeno,poštom sa pvratnicom).
  5. Što sepak tiće pitanja o ukidanju radnog mjesta; Već sutra ga poslodavac može ukinuti i dati Vam Redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga koji opet mora obrazložiti i nakoji Vi opet imate pravo ZZP-a.
     
    LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hurus, eto kakva je sada situacija. Ja sam odbila potpisati sve ugovore, jer nigdje u pisanom obliku nisam dobila nikakvo obrazloženje premještaja ili otkaza. Dobila sam informaciju da poslodavac sprema inventuru za 29.6. (iako je zadnja uspješno završena u 1. mjesecu) Po trgovini prijeti kako ću odgovarati za sav manjak. Odvjetnica mi je rekla da me ne može teretiti, jer sam bila 25 dana na bolovanju. Može li eventualni "namješteni manjak" koristiti kao razlog za premještaj na drugo radno mjesto? Imam još 12 dana starog GO koji nisam iskoristila. Što ako mi to ne želi platiti? Dolazim već četiri dana na posao, a ne mogu pristupiti svom stolu, računalu,...jer tu sjedi novozaposlena osoba. Mogu li uputiti mailom zahtjev poslodavcu da mi omogući rad na mom radnom mjestu? Svoje mailove otvaram na drugom radnom mjestu, ali primječujem da dosta važnih stvari ni ne dobivam. Djelatnici u trgovini su zbunjeni. Načuli su da imaju novog voditelja, ali nitko im ga službeno nije predstavio, pa ni ne znaju koga više slušati. U mom ugovoru stoji voditelj trgovine i mjesto rada, može li me staviti za voditelja naše druge trgovine u susjednom gradu, a da mi pritom ne daje drugi ugovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zlatac,

Odmah tj danas napiši mu (ne mailom,Pošalji .poštom preporućeno sa povatnicom) Zahtjev za zaštitu prava usmislu :Članak 7.St.(1) Poslodavac je obvezan u radnom odnosu radniku dati posao.......i st.4) Zabranjena je izravna ili neizravna diskriminacija na području rada i uvjeta rada,....dakle nemoj prepisivati tekst ćlanka,nego objasni da poslodavac, po tvom povratku sa odsutstva zbog privremene nesposobnosti za rad ,a bez ikakova obraloženja više prema tebi ne ispunjava svoju Zakonsku obvezu sukladno čl. 7.st.1 ZOR-a. Da je na tvoje radno mjesto zaposlio drugu osobu te te na taj način diskriminira ašto je protivno odredbi st.4) pomenutog članka. Zatraži da te momentalno vrati na tvoje radno mjesto te da češ se u suprotnom obratiti Inspektoratu za radne odnose i u konačnici Sudu. Navdi i kako sumnjaš da ti se namješta inventura u koj ti se želi smjestiti otkaz.

Ne padaj a nikakve "razgovore"-tračve.

A to kaj „zuji“ sa inventurom,može mačku na rep obesiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zlatac,

Odmah tj danas napiši mu (ne mailom,Pošalji .poštom preporućeno sa povatnicom) Zahtjev za zaštitu prava usmislu :Članak 7.St.(1) Poslodavac je obvezan u radnom odnosu radniku dati posao.......i st.4) Zabranjena je izravna ili neizravna diskriminacija na području rada i uvjeta rada,....dakle nemoj prepisivati tekst ćlanka,nego objasni da poslodavac, po tvom povratku sa odsutstva zbog privremene nesposobnosti za rad ,a bez ikakova obraloženja više prema tebi ne ispunjava svoju Zakonsku obvezu sukladno čl. 7.st.1 ZOR-a. Da je na tvoje radno mjesto zaposlio drugu osobu te te na taj način diskriminira ašto je protivno odredbi st.4) pomenutog članka. Zatraži da te momentalno vrati na tvoje radno mjesto te da češ se u suprotnom obratiti Inspektoratu za radne odnose i u konačnici Sudu. Navdi i kako sumnjaš da ti se namješta inventura u koj ti se želi smjestiti otkaz.

Ne padaj a nikakve "razgovore"-tračve.

A to kaj „zuji“ sa inventurom,može mačku na rep obesiti.

 

Hurus, prošlo je šest dana od mog povratka na posao, a ja eto još radim, borim se i unatoč svim pritiscima i mobingu ništa ne potpisujem. Odlazim sa grčem na posao, jer sad uz moj redovni posao, moram biti stalno na oprezu, što mi se slijedeće pokušava natovariti. Umjesto majčinstva moram brinuti na svoje zdravlje, ali dobro NEMA PREDAJE ! Stalno mislim koji mu je slijedeći potez, pa pokušavam imati spreman odgovor. Imam dva pitanja, ali ne bi željela ovako javne odgovore, jer se bojim, ako su odgovori nepovoljni po mene da ih on ne iskoristi. Postoji li kakva mogućnost kontakta na privatnu mail adresu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hurus, poslodavac je mailom svima obznanio svoju odluku o mom premještaju 1.7. i novom rasporedu djelatnika. (za sada bez ikakvog obrazloženja). Inventure u obje trgovine tek slijede 28 i 29 6. Na mom radnom mjestu postavio je novo zaposlenu osobu, a meni je predvidio nastavak karijere u pet puta manjoj trgovini. Za sada nisam dobila nikakav novi ugovor, niti aneks ugovora. Danas je počeo vršiti pritisak mailovima. Ne spominje moje ime izravno nego prijeti kako će on dati otkaz mesaru i onome tko mu dopušta da tako radi. Spominje lopovluk. Navodi da je mesar glupan i lopov kao i onaj tko mu dopušta da to radi. Optužuje nas sve redom, bez ikakvog dokaza, pritom dodajući da on u tome ne želi sudjelovati. Isto tako navodi da je otkaz jedne kolegice tamo još 29.5. jako sumnjiv? Ona je ostavila manjak na svom odjelu, a možda je čula da će se mijenjati poslovođa? Molim vas hitno savjet. Osim kontaktiranja odvjetnika i sindikata, što još moram uraditi. Ako on spominje lopovluk vjerovatno bi o tome netko trebao obavijestiti i policiju, jer se tada radi o kaznenom djelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zlatac,

Proćitajte svoj Ugovor o radu. Ima li u njemu čl. Koji govori o premještanju na drugo radno mjseto u drgu poslovnu jedinicu. Ako ima,morat čete prihvatiti radno mjesto koje Vam je ponudio. Proučite sistematizaciju vezano za plaću. Mora je dati na uvid. Sidikat i odvjetnik dobro će Vam doći ako se mislite boriti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zlatac,

Proćitajte svoj Ugovor o radu. Ima li u njemu čl. Koji govori o premještanjuna drugo radno mjseto u drgu poslovnu jedinicu. Ako ima,morat čete prihvatiti radno mjesto koje Vam je ponudio. Proučite sistematizaciju vezano za plaću. Mora je dati na uvid. Sidikat i odvjetnik dobro će Vam doći ako se mislite boriti.

 

U mom ugovoru nema ništa o premještaju. Spremila sam odvjetnika i kontaktirala sindikat. Sindikalistica kaže da me po novome može seliti, bez obzira što toga nema u ugovoru, te ako ja odbijem može mi dati otkaz. Jedino moram dobiti aneks ugovora sa drugim mjestom rada. Odvjetnik ima drugačije mišljenje i tvrdi da me ne može seliti, ako mi to nije navedeno u ugovoru. Šta vi mislite o tome? Što znači primopredajna inventura? Ako potpišem inventuru kao predsjednik ili član komisije, može li mi to "nakalemiti" kao da sam dala pristanak za preuzimanje te trgovine? Ili mora postojati posaban zapisnik da ja preuzimam trgovinu? Što treba biti po zakonu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U mom ugovoru nema ništa o premještaju. Spremila sam odvjetnika i kontaktirala sindikat. Sindikalistica kaže da me po novome može seliti, bez obzira što toga nema u ugovoru, te ako ja odbijem može mi dati otkaz. Jedino moram dobiti aneks ugovora sa drugim mjestom rada. Odvjetnik ima drugačije mišljenje i tvrdi da me ne može seliti, ako mi to nije navedeno u ugovoru. Šta vi mislite o tome? Što znači primopredajna inventura? Ako potpišem inventuru kao predsjednik ili član komisije, može li mi to "nakalemiti" kao da sam dala pristanak za preuzimanje te trgovine? Ili mora postojati posaban zapisnik da ja preuzimam trgovinu? Što treba biti po zakonu?

 

Zlatac,

 

  1. Ako u Vašem Ugovoru nije predviđena mogućnost preseljenja u drugu poslovnicu=preseljenje nije moguće. Vaš odvjetnik je u pravu.
  2. Sindikalistica je također u pravu,ako je Poslodavac donio novi pravilnik o radu kojimora biti odobren,mislim, od Inspektorata za radne odnose. Ali i opet Vas nemože preseliti bez Anexa ugovora. To će reći da biste taj anex morali potpisati kao bi Vas poslodavac mogao preseliti.S obzirom da Vi ne želite preseljenje,nečete potpisati i preseljenja nema.
  3. Poslodavac prema Zakonu o radu ima nakon Vašeg odbijanja potpisivanja anexa uguvora sljedeću mogućnost ato je: REDOVITI OTKAZ UGOVORA O RADU IZ POSLOVNO UVJETOVANIH RAZLOGA SA PONUDOM NOVOG UGOVORA SA IZMJENJENIM UVIJETIMA.
    Nakon toga Vi imate dvije mogućnosti:

 

  1. Da prihvatite tu ponudu i žalite se na istu u zakonskom roku ZZP-om gdje ćete osporavati reazloge Vašeg preseljenja.
  2. Da ne prihvatite ponudu ,nakon čega će uslijediti Redoviti otkaz Ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga a nakon kojega opet imate pravo ZZP-a na razloge otkazivanja.

Dakle jedino što NE SMIJETE je potpisati anex,jer onda više nemate mogućnost osporavanja premještaja.

I zlatac,ništa Vam ne može „nakalemiti“. Objasnio sam Vam koji je jedini način da on promjeni Vaš stari ugovor o radu. Inventura u nekoj drugoj poslovnici NEMA nikakove veze sa Vašim Ugovorom o radu ili njegovom promjenom. Za inventuru ćete dobiti rješenje o inventuri u kojoj će biti određeni članovi i predsjednik iste što nikakove veze nema sa Vašim radnim mjestom ui Ugovorom o radu. Samo čitajte što Vam daje na potpis da Vam nebi „uvalio“ kakav papir u vidu anexa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Hurus, molim pomoć u mom slučaju. Bila sam 15 dana na bolovanju. Moj liječnik na doznaki nije upisao šifru bolesti ili je upisao krivu šifru bolesti. Ja sam se liječila u jednoj inozemnoj klinici. U međuvremenu Poslodavac na sve moguće načine pokušava doznati gdje sam i od čega bolujem. Danas obavještavam Poslodavca da se vračam na posao, a on od mene traži da ga obavijestim u kojoj sam se klinici liječila i od koje bolesti bolovala. Ja ću sutra kod svog liječnika zatvoriti bolovanje i dobiti šifru bolesti. Međutim, ne pada mi na pamet otkrivati pojedinosti o svojim zdravstvenim problemima. Jesam li u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hurus, molim pomoć u mom slučaju. Bila sam 15 dana na bolovanju. Moj liječnik na doznaki nije upisao šifru bolesti ili je upisao krivu šifru bolesti. Ja sam se liječila u jednoj inozemnoj klinici. U međuvremenu Poslodavac na sve moguće načine pokušava doznati gdje sam i od čega bolujem. Danas obavještavam Poslodavca da se vračam na posao, a on od mene traži da ga obavijestim u kojoj sam se klinici liječila i od koje bolesti bolovala. Ja ću sutra kod svog liječnika zatvoriti bolovanje i dobiti šifru bolesti. Međutim, ne pada mi na pamet otkrivati pojedinosti o svojim zdravstvenim problemima. Jesam li u pravu?

Zlatac,

u pravu ste. Postoje situacije u kojima bi poslodavac morao biti obaviješten o vašoj dijagnozi od ovlaštenog doktora medicine rada u slučaju trajne ili djelomične nesposobnosti za rad. Kako to nije u vašem slučaju Vi ste u pravu. On je dobio potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad. Dobit će "doznaku" i tu je priči kraj.;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija