Jump to content

Prijava za krađu (jedne sitnice u trgovini)


ivana558

Preporučene objave

Poštovani,

 

imam jedno pitanje vezano za svog sina (ima 21godinu, Zagreb)

 

Nedavno su ga u trgovini uhvatili kako je pokušao ukrast neku glupu sitnicu (cijena oko 80kn),

pozvana je policija koja je došla u trgovinu,

popisali su njegove podatke, nazvali centralu i pod njegovo ime upisali:

"Pokušaj krađe parfema ... u vrijednosti 80kn."

 

rekao je da je bila neka glupa oklada da mora ukrast nešt itd... tipični izgovori

 

To što su mu upisali, rekao je policaj, da mu tamo ostaje do kraja života upisano da je "sklon krađi"

je li to dosje ili samo tam neki njihov zapisnik?

 

kaže da će ga sad svaki put, kad će ga policija zaustavit i provjeravat njegovo ime, da će im taj podatak biti dostupan.

 

Navodno i vlasnik te trgovine ga MOŽE kasnije tužit za pokušaj krađe.

 

Mene zanima hoće li on zbog tog imat možda kakvih problema kasnije, ukoliko ga vlasnik neće tužit

vezano za ono kad mora donijet potvrdu o nekažnjavanju kod zapošljavanja itd...

 

Unaprijed zahvaljujem!

Ivana M.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru,

 

samo me još zanima, da ga vlasnik odluči tužiti, sin će naravno morati platiti kaznu.

 

Jel se ta tužba upisuje kod Suda, zanima me prvenstveno zato što dosta poslova traži kod zapošljavanja da se donese sa suda Potvrda o nekažnjavanju, da nebi kasnije s tim imao problema?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po milijarditi puta- ova potvrda koju vi spominjete odnosi se na to da li je protiv vašeg sina u tijeku kakav kazneni postupak i to mogu tražiti poslodavci prilikom zapošljavanja, pa ako će slučajno vlasnk trgovine tužiti(mada ne vjerujem jer kao što su već rekli ne isplati mu se) onda će u toj potvrdi, dok se taj postupak pravomoćno ne okonča, stajati da se protiv vašeg sina vodi kazneni postupak, ako postupka ne bude vaš sin je "čist" i neće imati nikakvih problema.

s druge strane izvadak iz kaznene evidencije je sasvim druga stvar-to ne može tražiti nitko osim sudova, državnog odvjetništva, pa u tom slučaju ako dođe do postupka i bude pravomoćno osuđen za "malu krađu"-čl.216. st.2 KZ podatak o tome ne će moć dobiti poslodavac jer kako sam navela te podatke mogu tražiti i dobiti samo određena državna tijela.

Dakle potvrda da nije u tijeku kazneni postupak protiv određene osobe (koju mogu tražiti poslodavci) je različita od potvrde o nekažnjavanju (pogrešan kolokvijalni naziv koji se brka sa potvrdom da protiv osobe nije u tijeku kazneni postupak)/ izvatka iz kaznene evidencije (koju mogu tražiti samo određena tijela u svrhu vođenja kaznenog postupka)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Poštovani, u 12. mjesecu prošle godine kad sam tek napunila 18 godina ukrala sam iz Kauflanda stvarčicu vrijednu 50-ak kuna. Naravno, bila sam uhvaćena i odvedena u neku malu prostoriju gdje me zaštitar upisao u neki zapisnik i pozvao policiju. Budući da sam bila sva u šoku, ne sjećam se jesu li i oni što god pisali, znam samo da su zvali u centralu da provjere jesam li prije kažnjavana te su saznali da nisam i pustili me kući. Stoga me sada zanima jesam li upisana zbog te male krađe u policiji i ako jesam da li mi se to briše ili ostaje zauvijek? Molila bih odgovor. Hvala unaprijed.

Samo da napomenem, nisam platila njihovu kaznu od 500 kn jer su rekli da su to ukinuli i da sad sve ostaje na opomeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

[h=2]ako mozete da mi pomognete[/h]

prije par dana ukrala sam u marketu neke sitnice u vrijednosti 20km,uhvatilo me obezbjedenje,dosla je policija slikali su robu,uzeli moje podatke i rekli da moram na sud,medutim kada se sve to zavrsilo u marketu pustena sam na slobodu nisam isla s policijom,pa me sad zanima da li cu ici na sud ili cu dobit kakav poziv da idem u stanicu davat izjave opet kakve?? molim vas ako ko zna neka mi odg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mala vrijednost a market neće tužit jer ide privatna tužba.Završena priča a policija je tako rekla da ne radiš gluposti.I vrijedi sve u postu 8.

 

 

 

 

 

 

pravo sam se zabrinula,jer policija kada je dosla uzela je sve moje podatke,nekog nazvala i izdiktirala mu sve, isprepadala me u marketu rekla da idem u pritvor i ostalo,medutim kada sam sjela u auto s njima stali su mi malo dalje od marketa rekli da nema potrebe da idem s njima kao nema tog nekog u stanici i da budem dostupna na svoj br da cekam poziv. nisam dobila ni kaznu nit bilo kakav papiric

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno.Dobili su obavijest o događaju i prikupili su potrebne podatke (uključujući i tvoje) uz put su provjerili tko si i da li se tražiš...Nema kazne (odmah) jer ne spada pod prekršaj nego kazneno djelo a papirića nema jer ne postoje nikavi razlozi da bilo kakav i dobiješ.S pričom su te pokušali isprepadat da takve stavri više ne radiš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno.Dobili su obavijest o događaju i prikupili su potrebne podatke (uključujući i tvoje) uz put su provjerili tko si i da li se tražiš...Nema kazne (odmah) jer ne spada pod prekršaj nego kazneno djelo a papirića nema jer ne postoje nikavi razlozi da bilo kakav i dobiješ.S pričom su te pokušali isprepadat da takve stavri više ne radiš.

 

 

 

hvala puno na informacijama. nadam se da ce sve prociok i da necu morat na sud kao sto su mi rekli.. dole sam ih molila da platim kaznu al su rekli da mi ne mogu napisat prekrsajni nalog da nije do njih nego do inspektora.pa evo vec par dana cekam taj poziv od inspektora da vidim sta ce biti s mene. nadam se samo da na kucnu adresu nece nista doci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Kažnjena nisi a da li je podnesena kaznena prijava ne znamo ni mi a ni ti dok ne uzmeš potvrdu.Najvjerovatnije je papala maca.

 

".. ne vodi kazneni postupak, dakle da nije potvrđena optužnica i da nije izrečena nepravomoćna osuđujuća presuda za kaznena djela za koja je zapriječena novčana kazna ili zatvor."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Procitao sam puno postova,molim kratak odgovor dali se moze izbrisati ta "zabiljeska" KD sitne kradje u trgovini,iz policijskog zapisnika i nakon koliko vremena (tj. ako je potrebno poslati zamolbu nakon koliko vremena se to moze poslati) iskreno sramota me mog nedjela,a to je jedino takvo nedjelo koje sam pocinio i neznam dali je nazalost ili na srecu sto nisam osjetio slast kradje...definitivno nebih zelio dozivjeti opet takav neugodnjak,a sve zbog gluposti sto sam zelio "ustediti" na takav nacin...sramota me samog sebe kamoli nedaj Boze sresti cure i zene koje su radile tada u trgovini...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je zabilješka napisana uvijek će se nalaziti u policijskoj arhivi i ukoliko bude postojala potreba, policijski službenici će moći doći do tog dokumenta.

 

Ako je djelo unešeno u računalni sustav MUP-a, pristup toj informaciji će biti još lakši, ali ne i brisanje tog događaja, pogotovo ne samoinicijativno jer bi to bilo teže KD od ovog što si počinio (ne vjerujem da bi to palo na pamet bilo kome u MUP-u, tj. onom tko ima ovlasti za ažuriranje podataka u računalnom sustavu za obradu informacija i podataka) .

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. dali se moze izbrisati ta "zabiljeska" KD sitne kradje u trgovini,iz policijskog zapisnika i nakon koliko vremena
Da se vodiš u tzv.KRIM evidenciji zbog krađe rok za brisanje je u čl.26 st.1 toč.2 http://www.zakon.hr/z/173/Zakon-o-policijskim-poslovima-i-ovlastima i na tvoj zahtjev ako su ispunjeni uvjeti može se brisat.

 

Događaj da su zvali iz trgovine da je počinjena krađa i tko je počinitelj (iki je naknadno pronađen) ne može se brist nikad,tako da će "netko" u nekim slučajevima znat što si napravio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

Molim vas ako mi netko zna reci: Da li je isti postupak (čuvanje dosjea zauvijek)kad se radi o strancu ?

Naime u vrijeme krađi sitnice 70-100 kn osoba je bila stranac u HR nakon par god.dobila državljanstvo i sad ju zanima da li se vodi u evidenciji policijske uprave u kojoj je bila privedena radi upisivanje podataka ?

Pita još da li kad se upiše njezino prezime u bilo kojoj PU izbacuje taj podatak o krađi?

Unaprijed hvala

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je kazneno djelo i za njega nije pokrenut kazneni postupak, tako da je kaznena evidencija čista. Kod policije trajno ostaje podatak o događaju i ne briše se, niti se može tražiti brisanje. Međutim, radi se o sitnoj krađi i nitko to posebno ne gleda, tako da to nema baš nikakav utjecaj na neke buduće postupke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
prije 2 sati , sivko je napisao:

Štete nema pa neće ni prijavljivat.A "kaznu" si već dobila.

Hvala vam na odgovoru...Ja svi napravimo greške pa se kajemo na kraju...mene iskreno strah policije i zatvora ...A mene zanima a npr bude štete to sasvim nešto manje npr tog momenta kad su me uhvatili samo su rekli da To ne radim više i normalno otkaz što me sleduje da su htjeli policiju odmah bih zvali kao inventura kad se bude radila vidjet će mada do tad mogu drugi uzet pa mene krivit i izvini te 100 misli u glavi sve zbog moje greške..lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja uništava i pali stim da su tu bili jedna kutija koja ide u prodaju i sad me strah prijave tog momenta kad su me uhvatili nisu nikog zvali ni nista samo otkaz sam dobila ...lp

 

Ja stim da nikad nisam bila kažnjena ni nista tu sam radila ko čistačica i eto svega me strah najviše zatvora, sve su to stvari koje uradispa kasnije bih se ubio...lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo me opet ...zanima me dobila sam znači otkaz i normalno dao mi papir za biro...eh sad me zanima kad se bude inventura radila sad kad neznam možda za pola godine godinu dana ne bitno i uvidi se neki manjak robe dal oni mene tužiti ili već šta god a na primjer mogu drugi uzeti pa reci ja jer znwci uhvacena sam ja i svaka jbg krada ili sta god mogu mene krivit iiskreno strah me pa mi svakve misli po glavi samo me to zanima..Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće vas tužit nitko za ništa, jedino ako ste ukrali značajnu svotu pa se utvrdi. Iz ovog što ste napisali vaše djelo spada u skupinu onih koji se progone putem privatne tužbe, policija nema ništa sa tim. Sve i da vas netko tuži privatnim putem za krađe male vrijednosti u zatvor nećete. Ali nemojte da vam takve krađe postanu praksa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne nisam tu sam ko čistačica radila i to je roba bila kostimi i tako nisam nikad prije nista uzela ničije nego et vrag reko uzmi to i onako će baciti tako da et uhvate me i to he to i sad me strah jebiga što misli mada muž kaže da su htjeli odmah bih zvali policiju ili kako već.. Pa me strah i dalje kad budu inventuru radili i uvide manjak dal me mogu mada tu dokaza nema to i drugi mogu uzet mada et ja sam jednom uhvatila i na meni su svi prst uperiti...Hvala na odg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja al tu je i bila i jedna kutija koja nije bila za uništavanje to je npr roba koja se da na rasprodaju 2 put godišnje po niskoj cjeni a inače je skupo kad se prodaje ovako i oni to uzimaju samo tad i gledaju prodavaju al ok mene su uhvatili tad al mene muči npr može i drugi uzet do te inventure pa mogu l8 me teretit i tad 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da to znam zato i vas pitam mene su već uhvatili i normalno dali otkaz i na biro nisu me teretili ni zasta ni tužili...al npr uzela sam tu kutiju to je neki 20 komada a npr uzme i neko drugi pošto sam ja već kriva mogu me i teretit i za drugo iskreno mene najviše strah zatvora nista drugo jbg nikad nisam imala problema stim zato me i muči svaki dan misli..lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dobro vece. 

Dosao sam s prijateljem u trgovinu i ukrao je suskavac u vrijednosti 600 kuna. Pobjegao je a ja sam ostao jer nisam sudjelovao u tome. Prodavacica mi je uzela osobnu i zapisala moje podatke te nazvala policiju i rekla da mogu ici. Rekao sam ime prijatelja koji je to napravio. Zanima me hoce li mene policija kontaktirati il ja nemam nikave veze s tim? 

uređeno: od Brakson
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Brakson je napisao:

Dobro vece. 

Dosao sam s prijateljem u trgovinu i ukrao je suskavac u vrijednosti 600 kuna. Pobjegao je a ja sam ostao jer nisam sudjelovao u tome. Prodavacica mi je uzela osobnu i zapisala moje podatke te nazvala policiju i rekla da mogu ici. Rekao sam ime prijatelja koji je to napravio. Zanima me hoce li mene policija kontaktirati il ja nemam nikave veze s tim? 

Hmmm....kada bi isli malo dublje, prodavacica nije ovlastena uzimat Vasu osobnu i utvrdjivat Vam identitet. Mogla Vas je eventualno zadrzati te pozvati policiju.

Obzirom da niste pocinili kradju, kao sto je cijenjeni drot rekao moguce da Vas pozovu na razgovor u svojstvu svjedoka pa Vam takav poziv donesu policajci u odori ili krim policija u civilu dodje po Vas oa Vas odvezu u postaju i obave razgovor s Vama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Matejko231 je napisao:

Hmmm....kada bi isli malo dublje, prodavacica nije ovlastena uzimat Vasu osobnu i utvrdjivat Vam identitet. Mogla Vas je eventualno zadrzati te pozvati policiju.

 

Svatko te smije tražiti osobnu iskaznicu, ali ju nikome osim policije i zaštitara (na objektima/prostorima koje osiguravaju) nisi dužan dati.

Znači, ona je smjela tražiti, ali nema sankcije ako odbiješ.

 

Prije 53 minuta, Brakson je napisao:

Jel moguće da od toga ništa ne bude jer ukradena roba nije iznos veći od 1000 kn? 

Da, moguće je da ne bude ništa što se tiče tebe, ali njega će svejedno tražiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Jasno, sve se mijenja ako je počintelj maloljetan budući u postupku prema maloljetniku jedini ovlašteni tužitelj je DORH, neovisno o vrijednosti otuđene robe.

To svejedno ne znači da će doći do kaznenog postupka, jer postoji i institut svrhovitosti odnosno oportuniteta, kojeg DORH može iskoristiti u ovom slučaju (i u pravilu to čine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

pozdrav, imam 13 godina i uhvacena sam u krađi hoce li se to vidjeti u dosjeu? policajac mi je rekao da nece posto imam 13 godina

i prekjucer mi je uhvacena teta u krađi ima 32 godine i htjela je ustedjeti novac(roba je u vrijednosti od 400 kn) hoce li dobiti kakvu kaznu ili zatvor?

 

, tonirhhdhd.xd je napisao:

pozdrav, imam 13 godina i uhvacena sam u krađi hoce li se to vidjeti u dosjeu? policajac mi je rekao da nece posto imam 13 godina

i prekjucer mi je uhvacena teta u krađi ima 32 godine i htjela je ustedjeti novac(roba je u vrijednosti od 400 kn) hoce li dobiti kakvu kaznu ili zatvor?

s tim da sam pitala policajca hoce li se sto dogoditi teti rekao je da nece biti kaznene prijave

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, tonirhhdhd.xd je napisao:

pozdrav, imam 13 godina i uhvacena sam u krađi hoce li se to vidjeti u dosjeu? policajac mi je rekao da nece posto imam 13 godina

i prekjucer mi je uhvacena teta u krađi ima 32 godine i htjela je ustedjeti novac(roba je u vrijednosti od 400 kn) hoce li dobiti kakvu kaznu ili zatvor?

Ti ćeš to imati upisano u policijskom dosijeu.

Tetu neće trgovina prijavit jer je roba vraćena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobe mlađe od 14 godina ne mogu počiniti kazneno djelo (po zakonu).

Međutim, ukoliko ostvare protupravnu radnju koja predstavlja obilježje kaznenog djela, o tome će se izvijestiti DORH, koji će to također evidentirati u svom posebnom upisniku (za djecu) te potom obavijestiti Centar za socijalnu skrb da se poduzmu odgovarajuće mjere zaštite djeteta.

Za tetu nema brige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Zapriječena kazna zatvora je u rasponu od 6 mjeseci do 5 godina, osim ako bi DORH išao na koncept produljenog kaznenog djela, gdje maksimum može ići do 7 godina i 6 mjeseci.

Za prvo/prva KD, uz priznanje, kajanje, nadoknadu štete odnosno spremnost na nadoknadu štete u nekom razumnom roku te ispriku oštećeniku/oštećenicima, realan epilog jeste uvjetna osuda, procjena bi bila 1 godina uvjetno na 3.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

Kćer (15 godina) i njena prijateljica su ukrale iz trgovine. Stvar je u vrijednosti od 90 kn. Zaštitar ih je vidio preko kamera i odveo u skladište. Zvao je policiju, a kada je policija došla uzela im je podatke i zvali su nas da ih dođemo pokupiti. Uzeli su ukredene stvari i rekli su da ako se ovo ponovi biti ce upletena socijalna služba. Mene zanima hoću li ja dobiti još neki dopis ili nešto slično na kućnu adresu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravilu se obavještava socijalna služba, ali pismeno, dopisom koji putuje neko vrijeme, pa dok u centru to neko zaprimi, da u rad i obradi, može proći i duže vrijeme. Ili će vas zvati na razgovor (vjerojatnije) ili će doći do vas, a zanimat će ih djetetovi uvjeti života, odgoj, škola, aktivnosti i sl. Ako je ovo izolirani slučaj, ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

trebam pomoc uhvacen sam u kradi od vrijednosti od 39,99 zastitar me je odveo u sobu sa kamerama i uzeo moje ime prezime adresu i godiste i poslije rekao da ce provjeriti to i pitao sam ga sto sad rekao je nista i na moje pitanje hoceli ovo doci do moih roditelja rekao je da nece jako me hvata griznja savjest sad hoceli ovo doci do moih rpditelja molim vas pomozite 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Molim pomoć, 

Naime nasla sam se u nezavidnoj sitvaciju, gdje sam bila u trg kad sam zvonila pri ulazu i nista do trenutka kad nisam izlazila. Napale su me prodavačice, ja sam vizuelno pokazala i rekla da kod njih nista nisam kupila..i nemam nista, tu su me čupale za ruke maltretirali i ja osla, nakon 2 tj me policija zvala na razg, naime,poznaju me prodavačice i dale su moje podatke, i optužile me da sam ukrala hlače za koje ja nemam pojma da imam. U policiji su mi htjeli ići u premetačinu i stavit me u zatvor. Ja sam rekla da nisam nista uzela sve ispričala, i da to nemogu jel imam malo djete kući i rekla sam da ću pristati da sam i ukrala samo da me puste. Oni su pisali kaznenu prijavu. Sta ja mogu sad očekivati? Iskreno slagala sam da sam ukrala samo da neidem u zatvor!! Sta ako dodje do suda... ? A doći će kad šalju drz odvjetništvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 31 minuta, drot13 je napisao:

I da ideš na sud, ne trebaš se bojati zatvora ako se radilo o jednokratnom događaju.

Ma nikad u životu nisam zvaku ukrala! Ovo mi je toliki stres da ja neznam sta reć,kad sam eto bila u stanju tamo u policiji reć da sam napravila samo da mi djete ne pati i negleda policiju. I da me preko noći strpaju u zatvor! Jel su me krivo optužili! Sad je policija predala drz odvjetništvu , i ja ću morati ići, pa me sad boli što moram reć da jesam a nisam , da bi mozda dobila uvjetnu! I da se  pokajem.. neznam ni sta da kazem kad nemam to kod sebe,  Ugl terete me za kradju nekih hlača od 200kn

uređeno: od Niksi88
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, drot13 je napisao:

Ili nam reci sve ili ćemo morati zaključiti da nas samo zezaš...

Za krađu od 200 kuna nema snimanja, pa ako nam možeš pojasniti što si točno napravila i što je policija radila?

Ma što bi zezala,izvan sebe sam! Ugl otišla sam iz te trgovine, gdje su me primili da sam ukrala! Policija me zvala na tel da dodjem u stanicu nakon dva tj, nisam ni znala za sto! Ugl terete me za tešku kradju, gdje sam rekla da nisam nista uzela, kao ići će u premetačinu i ja ću bit u zatvoru dok se to ne nadje, tri sata sam tamo sjedila do trenutka kad sam rekla da moram kod djeteta i da ću bez obzira na sve priznat da a jesam iako nisam! I tu su me snimali kao moj iskaz! Zasto eto neznam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija