Jump to content

od kojeg datuma počinje zastara novčanih potraživanja


gogo2

Preporučene objave

molim hitno pomoć!

potpisao sam ugovor o kupnji i ugradnji pvc stolarije 27.11.2006,platio avans 01.12.2006,stolarija ugrađena 28.12.2006,par dana kasnije zovem izvođača i reklamiram nedostatke.

Nakon mjesec dana neodazivanja zovem sjedište obrta i tražim da me spoje s vlasnikom,nema ga.

Razgovaram s drugim predstavnikom obrta, ukazujem na nedostatke i tražim da se to otkloni i da mi izdaju račun jer u protivnom neću platiti račun u cijelosti. Pošto se nakon par mjeseci nitko nije javljao ja isto tako zaboravljam cijeli slučaj neplativši drugi dio računa koji nisam ni dobio.

04.01.2010.podižem u pošti opomenu pred ovrhu od advokata vlasnika obrta i to temeljem računa kojeg nikad nisam vidio dotad.Na računu piše da je izdan 01.3.2009.godine, isporučeno u veljači 2009.god.(valjda se misli na isporuku stolarije),rok plaćanja 15.03.2009.god., plaćeno 01.12.2006.god.(iznos avnsa), još za platiti (drugi dio računa) plus zatezne kamate i trošak advokata.

Molim za savjet i zna li netko od kojeg datuma započinje zastara potraživanja u mom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gogo2 je napisao:

molim hitno pomoć!

potpisao sam ugovor o kupnji i ugradnji pvc stolarije 27.11.2006,platio avans 01.12.2006,stolarija ugrađena 28.12.2006,par dana kasnije zovem izvođača i reklamiram nedostatke.

Nakon mjesec dana neodazivanja zovem sjedište obrta i tražim da me spoje s vlasnikom,nema ga.

Razgovaram s drugim predstavnikom obrta, ukazujem na nedostatke i tražim da se to otkloni i da mi izdaju račun jer u protivnom neću platiti račun u cijelosti. Pošto se nakon par mjeseci nitko nije javljao ja isto tako zaboravljam cijeli slučaj neplativši drugi dio računa koji nisam ni dobio.

04.01.2010.podižem u pošti opomenu pred ovrhu od advokata vlasnika obrta i to temeljem računa kojeg nikad nisam vidio dotad.Na računu piše da je izdan 01.3.2009.godine, isporučeno u veljači 2009.god.(valjda se misli na isporuku stolarije),rok plaćanja 15.03.2009.god., plaćeno 01.12.2006.god.(iznos avnsa), još za platiti (drugi dio računa) plus zatezne kamate i trošak advokata.

Molim za savjet i zna li netko od kojeg datuma započinje zastara potraživanja u mom slučaju.

 

Poštovani,

 

imate zanimljiva slučaj, barem što se parnice tiče, a do koje će naravno doći ako ne želite dobrovoljno podmiriti račun. Vaše prvotno pitanje vezano na zastaru - svakako bi sud tumačio da zastara teče od dana izvršenja posla, dakle od 2006. godine, mada naposminjem da bi tužitelj inzistirao da ista teče od dana dospijeća ispostavljenog računa. Sad, pitanje je da li je tužitelj prekršio zakon ispostavljajući račun 3 godine nakon izvršenja posla (oko toga niti drž. institucije nisu znale zauzeti stav - no ja bi prijavila financ. inspekciji u svakom slučaju).

 

Vi bi u parnici svakako trebali inzistirati na činjenici da se prijavljivali nedostatke, no sada je pitanje da li to možete dokazati - da li ste slali što pismeno, jeste li fotografirali, jeste li pretrpili kakvu štetu zbog navedenih nedostataka i sl. To se naravno utvrđuje u parnici a do koje dolazi ako uložite prigovor protiv rješenja o ovrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasan ovaj drugi dio računa, na šta se to odnosi? i šta ste platili avansom, dio ili svu uslugu?

Uglavnom naknadno izdavanje računa (to vjerovnici obično rade kako bi prikrilii zastaru) ne utječe na rokove zastare, jer ista teče prvog dana poslije dana dospijeća.

Budući se radi o opomeni pred ovrhu istu zanemarite ali si pripremite svu dokumentaciju u slučaju pokretanja ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana

ja i danas mogu dokazati nedostatke na stolariji,na jednom prozoru jedno krilo je za nijansu drugačije boje od drugog krila kad se gleda kroz prozor,to su ona stop-sol stakla izvana kao ogledala.

zastara je koliko sam shvatio iz zoo tri godine,i izvedeni radovi i datum kad sam prvi put vidio račun primivši ga uz opomenu o ovrhi je nakon tri godine.

zar to nije malo u kontradikciji da izvrši radove u 2006,ne izda mi račun jer sam tražio da mi sve specifira na njemu, tražio sam ona stakla punjena plinom i tu me je prevario a naplatio i onda napiše račun:

datum:01.03.2009

 

datum isporuke:veljača 2009

rok plačanja:plačeno 01.12.2006,4900kn

ostatak za uplatu 4500kn do 15.03.2009

 

pitam se da li je plačen pdv na onaj iznos koji sam platio kao avans još u 2006 godini,

avansom sam platio oko pola iznosa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gogo2 je napisao:

poštovana

ja i danas mogu dokazati nedostatke na stolariji,na jednom prozoru jedno krilo je za nijansu drugačije boje od drugog krila kad se gleda kroz prozor,to su ona stop-sol stakla izvana kao ogledala.

zastara je koliko sam shvatio iz zoo tri godine,i izvedeni radovi i datum kad sam prvi put vidio račun primivši ga uz opomenu o ovrhi je nakon tri godine.

zar to nije malo u kontradikciji da izvrši radove u 2006,ne izda mi račun jer sam tražio da mi sve specifira na njemu, tražio sam ona stakla punjena plinom i tu me je prevario a naplatio i onda napiše račun:

datum:01.03.2009

 

datum isporuke:veljača 2009

rok plačanja:plačeno 01.12.2006,4900kn

ostatak za uplatu 4500kn do 15.03.2009

 

pitam se da li je plačen pdv na onaj iznos koji sam platio kao avans još u 2006 godini,

avansom sam platio oko pola iznosa

 

poštovani,

 

kao što sam navela - naravno da je nelogično izdavanje računa tri godine nakon obavljene usluge, jer se porez na isti mora platiti krajem mjeseca u kojem je izdan - zato i kažem da ga pokušate prijaviti i tu činjenicu naravno isticati u parnici.

 

Inače, morate moći dokazati da su nedostaci nastali odmah nakon montaže jer bi Vam sad mogli tvrditi da su nedostaci nastali uslijed drugih okolnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana

našao sam neki članak zakona na stranicama udruge potrošač u kojem piše da prodavatelj nakon tri godine ne uvažava reklamacije,možda su išli na to.

ali to mi sada više nije ni bitno ne znam kako da sada postupim da se očitujem na ovu opomenu pred ovrhu ili ne.

da li da mu napišem da je nastala zastara i da ću mu poslati financijsku inspekciju da objasni kako je izdao račun nakon tri godine a avans naplatio i prema ugovoru koji smo potpisali 27.11.2006 ugradio stolariju 12.mj.2006

što mogu posvjedočiti svi moji susjedi,

kako da postupim?

molim savjet i od dioničara!

hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gogo2 je napisao:

poštovana

našao sam neki članak zakona na stranicama udruge potrošač u kojem piše da prodavatelj nakon tri godine ne uvažava reklamacije,možda su išli na to.

ali to mi sada više nije ni bitno ne znam kako da sada postupim da se očitujem na ovu opomenu pred ovrhu ili ne.

da li da mu napišem da je nastala zastara i da ću mu poslati financijsku inspekciju da objasni kako je izdao račun nakon tri godine a avans naplatio i prema ugovoru koji smo potpisali 27.11.2006 ugradio stolariju 12.mj.2006

što mogu posvjedočiti svi moji susjedi,

kako da postupim?

molim savjet i od dioničara!

hvala unaprijed

 

Poštovani,

 

očitujte se na opomenu u kojoj navedite da je nastupila zastara potraživanja bez obzira na činjenicu da je račun protuzakonito izdan 3 godine nakon obavljene usluge (nemojte se zasada prijetiti financ. policijom - neke adute u rukavu treba čuvati :)) te obvezno i to nekoliko puta navedite kako ste ih pokušali kontkatirati radi otklanjanja neostataka ali Vam se nikada nisu javili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

22.03.2010 stigla ovrha od javnog bilježnika!

Bio sam u državnom inspektoratu i prijavio sve,kažu što se tiče njihovog dijela posla nastupila je zastara a za neizdavanje računa da idem u poreznu upravu.

U poreznoj upravi-odjel za nadzor kažu da pismeno napravim prijavu zbog neizdavanja računa što sam i uradio.

 

-imam ugovor od 27.11.2006

-imam ponudu za stolariju prema kojoj je sklopljen ugovor iz 11.mj.2006.u kojoj je naznačeno rok isporuke 2-4 tjedna,

-imam potvrdu da sam uplatio predujam 01.12.2006.

-NEMAM potvrdu koju sam potpisao nakon ugradnje stolarije u 12.mj.2006.,sjećam se da sam tražio jedan primjerak za sebe

ali "majstor" mi je odgovorio:to vama ne treba,to je samo da

smo mi isporučili robu ili nešto tako slično

 

U ugovoru piše da je stolarija njihovo vlasništvo dok se ne isplati u cjelosti i da se ne protivim ništa da je oni mogu demontirati u bilo kojem trenutku!?

Jel moguće to da oni kažu ok,za novčana potraživanja nastupila je zastara ali mi tražimo našu stolariju a ne novce jer stolarija je naša dokle god se ne isplati u cjelosti.

Da li pravno gledajući zastarjevanjem novčanih potraživanja

prestaju vrijediti i ove stavke iz ugovora???

Poslaću prigovor na ovrhu i istaknuti zastaru.

 

Molim "Burn" i iskusnije forumaše da mi "otkriju" da li postoji neka "pravna klopka" u koju sam uvučen pa da se mogu pripremiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nisi pod hitno piši žalbu na rješenje o ovrsi.

žalbu moraš pisati i poslati javnombilježniku(za nadležni Općinski sud)u roku od 8 dana od primitka rješenja .

po pravnom lijeku navedenomu žalbi.

ako ne pišeš žalbu ovrha postaje pravomoćna nakon 8 dana i dužan si platiti traženi iznos + kamate.

 

u žalbi osporavaju cijelosti potraživanje iz rješenja o ovrsi.

ovrhovoditelj (vlasnik firme)bit će upućen da u sudskoj parnici dokazuje svoje potraživanje a vi da je nastupila zastara potraživanja.uz račun na sudu mogu biti pozvani i svjedoci(ugradnja stolarije).

na sudu ,na samom početku rasprave obvezno navesti zastaru potraživanja.sud na zastaru nepazi po službenoj dužnosti.

 

cijeli postupak i zastara ovisi o ugovoru tj. dali je plaćanje stolarije odobreno na rate ili po završetku posla.

 

primjedbe o nedostacima na stolariji sa zahtjevom za otklanjanje kvara trebao si uputiti izvođaču pismeno prepručeno i sa povratnicom,u garantnom roku.

to bi bio veliki + za tebe.

 

obzirom na činjenice mislim da bi bilo poželjno da angažirate odvjetnika.

 

bez obzira šta piše u ugovoru bez odobrena vlasnika nekretnine ili sudskog naloga niko nemože uči u kuću i dvorište i skidati stolariju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija