Jump to content

Brak sa stranim državljaninom


Tahina

Preporučene objave

Pozdrav

Planiramo stupiti u brak ona(drzavljanin HR), i ja drzavljanin BIH.Planirali smo svadbu organizirati u BiH a ziviti u HR. Pa me zanima sta je bolje za nas ili tacno mene zbog kasnije zivota u HR i Jel ima razlike ako u BiH   organizujemo u općini i vjencamo se i kazemo DA :) ili je bolje u HR,Vase misljenje,hvala i lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav!Drzavljanin sam RH koji zivibu izvanbracnoj zajednici sa nevjencanom suprugom Filipinkom i djetetom Koje je Hrvat.Situacija je sljedeca:

Svoju djevojku upoznao sam na filipinima prije tri godine i dobili smo dijete koje je rodeno na filipinima.Jucer sam nakon dugotrajne borbe sa birokracijom uspio dovesti u hrvatsku svoju curu i sina.Cura je dobila hrvatsku vizu na 3 mjeseca a sina sam ucinio hrvatom preko hrvatske ambasade u jakarti tako da je imao hrvatski pasos za doci u hrvatsku.Prije dolaska ja sam boravio na filipinima 2 mjeseca da bi porjesavao sve birokracijske probleme,ucinio sina hrvatom,i putovao sa njima u hrvatsku.Hvala bogu uspjeli smo ali sada krece nova borba.Ja sam jako dobro upucen u dokumentaciju koja je potrebna da bi se sklopio brak sa filipinkom u hrvatskoj i sve potrebne dokumente mi imamo ovjerene,legalizirane i prevedene u veleposlanstvu u jakarti.Sada treba jos zatraziti jedan cerifikat za nju u ambasadi filipina u becu i nadovjeriti u na sudu u hrvatskoj i to je to sto se tice dokumenata.Medutim zbog prirode moga posla (Pomorac)ja nemogu stajat kuci jos dva mjeseca da bi sve procesuirao i ozenio se.Kada se vratim sa broda valjanost svih dokumenata koje imam za vjencanje ce istec jer vrede 6 mjeseci. Moje glavno pitanje se sada odnosi na privremeni boravak u cure u RH.Ona ima pravo traziti privremeni boravak po osnovi vanbracne zajednice i naosnov djeteta hrvata.Koliko sam ja upucen za produzenje boravka svake godine treba slati zahtjev na MUP-u.i jedni od potrebnih dokumenata su rodni list i no marriage certifikat koji nisu stariji od 6 mjeseci.To sve sada imam ali ako kod sljedeceg apliciranja za godinu dana to isto budu trazili ti dokumenti nece biti vazeci.Volio bih da mi netko odgovori tko ima iskustva sa dobivanjem privremenog boravka za nevjencanu suprugu.i produzivanja istog.Ja naprosto nemogu vjerovat da bi majka hrvatskog djeteta morala napustiti zemlju s obzirom na tu cinjenicu i na cinjenicu da sam ja vrlo dobrog imovinskog stanja i mogu se brinuti zanju i djete.Povratak cure i djeteta na filipine jednostavno nije opcija jer tamo nisu sigurni,nemaju obitelj i ja sam sveukupno proveo teskih 7 mjeseci boreci se da bi oni bili danas tu.Svi koki imate slicna iskustva pomozite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Prosao sam kroz cijelu temu, ali moja situacija je pomalo specificna, pa bih molio pomoc.

Zivim u Irskoj, ali sam drzavljanin RH. Cura mi je iz Rusije. Vjencali bi se u RH s namjerom da ona dodje k meni u Irsku kao bracni partner. Razlog tome je, nadam se, jednostavnija i kraca procedura tu nego u Irskoj.

1. S obzirom da se vjencanje treba najaviti maticaru do 45 dana ranije, da li se to moze odraditi sa turistickom vizom od 90 dana u 2 dolaska, jer nijedan od nas ne moze tu biti 45 dana. Da li ta viza dozvoljava visestruki ulazak u zemlju?

2. povezano s gornjim, da li ima ikakve sanse da ja prijavu odradim u njeno ime, ili definitvno moramo biti tamo osobno?

3. ako slucajno znate detalje o potrebnim dokumentima, zanima me dio o rodnom listu. Da li treba imati neku posebnu potvrdu (Apostille)? Za razliku od RH, u Rusiji se ne treba vaditi sto puta, nego se daje jednom, dakle njen nije nov. Da situacija bude slozenija, ona ima rodni list iz Azerbajdzana, Baku, otkud su se radi ratnog stanja morali odseliti u Rusiju 80ih, i vrlo je komplicirano da ode u Baku traziti novi. Da li ovaj koji ima vrijedi, i bez tog posebnog ziga?

 

Unaprijed hvala na pomoci :)

uređeno: od summoner
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Moja djevojka je drzavljanin Guatemale. Zajedno smo otprilike 2 godine, ona je u vise navrata boravila u Hr nikad  ne prekoracivsi 90 dana u 180. (Netreba joj viza za boravak do 90 dana) Isto tako ja u Guatemali.  Pitanje je dali bi bilo tesko za nju dobiti boravisnu dozvolu na godinu dana iako se jos uvijek ne palniramo ozeniti. Trenutno smo izvan Hr planiramo doci krajem 8 mj, od tad ona ima pravo boravka na teritoriju Hr nekih 60-tak dana.

uređeno: od Kombinator
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje u vezi privremenog boravka, zaručnica je sa Filipina, planiramo se oženiti u Hrvatskoj.

Naime, zvali smo policiju, ambasade, konzulate, itd. i svi pričaju različite stvari. Čak i sama policija priča različite stvari ovisno o tome koga dobijemo na telefon ili uživo.

Na policiji su nam rekli par verzija a) to ne postoji b) možemo prijaviti na policiji privremeni boravak samo ako je pokrenut proces ženidbe - ovo neće biti moguće jer nećemo imati dovoljno vremena da startamo proces braka c) mogu je prijaviti i ja ovdje u HR, samo mi treba kopija njezine putovnice d) preko ambasade.

Što je od toga točno?

Zaručnici je potrebna viza, budući da je u HR bila oko 85 dana u  zadnjih 90 dana, moći će doći u HR na samo 5 dana i teško je u tih 5 dana završiti cijeli proces ženidbe. Zato tražimo način da ona tu ostane nakon isteka vize. Forumaš Sivko je ovo napisao u 2010. godini u ovoj temi:

"Zahtjev za odobrenje privremenog boravka (Obrazac 1a) nadležnoj diplomatskoj misiji, odnosno konzularnom uredu Republike Hrvatske podnosi stranac osobno.

Stranac kojemu za ulazak u Republiku Hrvatsku nije potrebna viza zahtjev za odobrenje privremenog boravka može podnijeti i u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu namjeravanog boravka stranca, sjedištu poslodavca ili mjestu rada stranca."

Znači budući da joj treba viza, ona NE MOŽE podnijeti prijavu sama u policiji? Koja bi to bila nadležna diplomatska misija?

Također smo pronašli uputu na ovom linku: https://www.expatincroatia.com/non-eu-nationals-can-live-croatia-1-year/  Gdje ekipa piše da je moguće prijaviti privremeni boravak na godinu dana ovdje u HR, ali to policija čuva kao tajnu (??). Opisane upute nisu dostupne na mvep, te takodjer ono što treba priložiti je puno više od onog što se inače prilaže uz zahtjev za privremeni boravak. Npr. "proof of sufficient funds" - treba imati novac uplacenoj u hrvatskoj banci, novac u stranim bankama se ne gleda.

Ispisano je što treba podnijeti kod prijave:

  • A valid passport
  • OIB identification number
  • A valid HZZO health insurance policy, prepaid for 1 year
  • A valid rental contract, prepaid for 1 year
  • A completed Temporary Stay application (police will provide this)
  • Proof of sufficient funds to support yourself
  • (2) Passport photos
  • Application Fee

Uglavnom, mislimo da možemo ispuniti sve ove uvjete, samo nismo sigurni dal ima neka caka vezana za OIB i HZZO, dal to svatko može napraviti.

Ali, prema ovome ispada da je moguće prijaviti privremeni boravak čak i ako smo samo u vezi i planiramo se ženiti, bez da smo pokrenuli proces ženidbe kod matičara. Bez da ona dolazi tu zbog posla ili nečeg drugog. Po ovome takodjer ispada da ona može sama izvesti tu prijavu u policiji.

Na mvep pišu slijedeći mogući razlozi:

1.    spajanja obitelji,    

2.    srednjoškolskog obrazovanja i studiranja,

3.    znanstvenog istraživanja,

4.    humanitarnog razloga,

5.    životnog partnerstva

6.    rada i

7.    rada upućenog radnika ili u druge svrhe.

SPajanje obitelji pretpostavljam ne vrijedi jer mi nismo još niti zaručeni.

Životno partnerstvo mi zvuči kao da bi moglo biti to što se planiramo oženiti?

Ali, takodjer se spominju i "druge svrhe".

Iako, idealno bi bilo da to ja napravim umjesto nje jer ne želimo riskirati još jedno uzaludno putovanje.

Nadam se da netko zna točne odgovore, zahvaljujemo!

uređeno: od kurismakku
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev daje osobno.

U tih 5 dana može dat zahtjev (životno partnerstvo ili u druge svrhe) i boravit bez problema dok ne odluče što sa zahtjevom a u međuvremenu možda budu gotovi dokumenti i za vjenjčanje.

Što se tiče policije razgovara se samo sa službenikom koji radi poslove sa strancima i vizama (dozvolama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, sivko je napisao:

Zahtjev daje osobno.

U tih 5 dana može dat zahtjev (životno partnerstvo ili u druge svrhe) i boravit bez problema dok ne odluče što sa zahtjevom a u međuvremenu možda budu gotovi dokumenti i za vjenjčanje.

Što se tiče policije razgovara se samo sa službenikom koji radi poslove sa strancima i vizama (dozvolama).

Razgovarali smo na šalteru sa sluzbenikom koji radi sa strancima i vizama, on nam je rekao da ne može podnijeti zahtjev za privremeni boravak osim ako a) nece ostati u HR barem jos 30 dana b) nije vec pokrenut proces zenidbe. Zanimljivo, ovaj uvjet pod a) nisam uspio pronaci na webu. Iako po tome što piše na webu, ona se ne bi niti mogla prijaviti preko šaltera jer je došla preko vize. Tako da, tko je sada u pravu?

Buduci da cemo kod iduceg dolaska imati samo oko 5 dana opet necemo ispunjavati niti jedan od ova dva uvjeta.

Problem je pokrenuti proces zenidbe u 5 dana jer je potrebno otici u Beč, predati dokumentaciju te čekati 3 dana da to oni procesiraju. Zato nam treba privremeni boravak koji ce nam omoguciti da ostane u HR nakon isteka tih 5 dana.

Ali, na expatcroatia sajtu kazu da je moguce podnijeti zahtjev za privremeni boravak (samo prvi puta i samo do godinu dana) cak i ako niti jedan od ova dva uvjeta nije ispunjen zbog toga što je dodatna dokumentacija prilozena - 1) mora imati ugovor za najam stana 2) placeno zdrastveno osiguranje 3) uplacena sredstva u hrvatskoj banci itd.  Ali, pitanje je opet da li će to na šalteru prihvatiti, navodno je nekima to upalilo.

p.s. osim sa sluzbenikom na salteru, razgovarali smo sa i sluzbenikom u uredu koji se bavi strancima te sluzbenikom koji se javlja na telefon kada postoje upiti za strance i prebivalište. Nakon svega čak smo počeli razmišljati o tome da nadjemo odvjetnika za imigraciju jer je kod nas kaos čim je malo kompliciraniji problem.

uređeno: od kurismakku
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Čl.41 st.1 i 3 toč.6 https://www.zakon.hr/z/142/Zakon-o-strancima

Ugovor o stanu me treba jer ćeš je prijavit kod sebe a osiguranje i lovu treba.

A možete se ionako oženit u bilo kojoj zemlji.

Čl. 41 definira obveze prijevoznika? 

Možemo, ali najviše smo upoznati o procesu u Hrvatskoj, u Filipinima je navodno još kompliciranije.

Upoznati smo sa svime osim s time na koji način ona može tražiti privremeni boravak, a nažalost ne možemo nikako doći do konkretnih informacija, možda su neke i od informacija točne, ali je teško znati tko je u pravu.

Rekli ste "U tih 5 dana može dat zahtjev (životno partnerstvo ili u druge svrhe) i boravit bez problema dok ne odluče što sa zahtjevom a u međuvremenu možda budu gotovi dokumenti i za vjenjčanje." - da li je ovo sto posto sigurno? To je forma za privremeni boravak i uz nju treba priloziti zdrastveno osiguranje, potvrdu novcanog stanja u hrvatskoj banci itd.? Pitanje je zašto će tu formu prihvatiti ako donesemo i te dodatne dokumente, a inače kažu da se ne može osim ako nema vizu za ostanak u HR na duže od 30 dana? Prošli put su nas odbili kada smo htjeli prijaviti privremeni boravak sa ciljem da u medjuvremenu pokrenemo proces za sklapanje braka.

uređeno: od kurismakku
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sorry,čl.48.

Za bilo koji razlog privremenog boravka mora bit ispunjen uvjet novca i zdravstvenog osiguranja.

Ne spominjete nikakvo vjenčanje u budućnosti u zahtjevu.

Postoji još zemalja u kojima se možete vjenčat.

To prijašnje odbijanje je minus jer su već "upoznati sa slučajem".

Onda pričekajte da prođe vrijeme da ponovo može koristit 90 dana kratkotrajnog boravka pa kad dođe riješite problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 
 
 
 
prije 4 sati , sivko je napisao:

Sorry,čl.48.

Za bilo koji razlog privremenog boravka mora bit ispunjen uvjet novca i zdravstvenog osiguranja.

Ne spominjete nikakvo vjenčanje u budućnosti u zahtjevu.

Postoji još zemalja u kojima se možete vjenčat.

To prijašnje odbijanje je minus jer su već "upoznati sa slučajem".

Onda pričekajte da prođe vrijeme da ponovo može koristit 90 dana kratkotrajnog boravka pa kad dođe riješite problem.

Misliš da općenito nije dobra ideja spominjati da zato tražimo privremeni boravak? Nema mi to baš smisla da se ne možemo prijaviti jer su oni upoznati sa slučajem, ako nam zakon dopušta da to napravimo, ne? 

-----------

 Čl.41 st.1 i 3 toč.6 

Moguće je prijaviti privremeni boravak u policiji ako je osoba zivotni ili neformalni zivotni partner hrvatskog drzavljana.

- buduci da nismo u braku - nismo niti zivotni partneri te buduci da ne zivimo 3 godine zajedno, nismo niti neformalni zivotni partneri

Takodjer, kada googlam što znači zivotni i neformalni zivotni partner - u zakonu piše da je to zajednica osoba istog spola?

Zašto nam je onda na policiji rečeno da bi nam prihvatili prijavu da smo došli ranije buduci da nismo niti u jednoj tocki?   

-----

U kojoj susjednoj drzavi bi to bilo najednostavnije? Dal ce nam brak biti priznat i u Hrvatskoj jer bismo nakon toga pokrenuli proces za privremeni boravak?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiraj

 

Mozda bismo mogli zaobici 90 days in 180 days pravilo sa promjenom tipa vize.

Prošla viza je bila turisticka, a mogli bismo je promijeniti na ovu:

Miscellaneous Visa for non-EU Nationals

A temporary stay (up to a year) may be granted to non-EU nationals without a concrete purpose for the stay. This temporary permit is only for 1 year and requires that you prepay both rent and state health insurance for the entire term of your permit. You must also provide proof of funds to support yourself. This amount can vary drastically and is dictated by the police. They will give you the amount you must have to prove financial stability. Please note that this residence permit is not renewable and does not allow you to work. Here are all the details you need on this residence permit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, sivko je napisao:

To je privremeni boravak.

Da, to sam i mislio. Ali, piše da ne treba razlog za privremeni boravak ako se podnese ta dokumentacija. 

Ako je to istina da je moguce tako prijaviti se bez razloga, to bi nam najvise odgovaralo, dodjemo i ona se prijavi za privremeni i moze ostati pa onda u miru obavimo cijeli proces sklapanja braka. 

uređeno: od kurismakku
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo što je policija odgovorila. Moguce je dobiti temporary stay do godinu dana, sa razlogom "other purposes", znači bilo koji razlog. Expatsincroatia website je bio u pravu.

 

"Dear Sir,


regarding your e-mail which refers to regulating stay in the Republic of Croatia,  we hereby inform you as follows:

 

A third-country national may be granted short-term stay in the Republic of Croatia (up to 90 days in any 180-day period), temporary stay (up to one year) or permanent stay (indefinitely). 

Pursuant to the provisions of the Aliens Act  (“Official Gazette” NO 130/11, 74/13, 69/17 and 46/18) a third-country national can be granted temporary stay for the purpose of:  family reunification,  secondary school education and university studies, scientific research,  humanitarian grounds,  life partnership, work and work of a posted worker and for other purposes. 

Temporary stay for other purposes is granted with a validity period of up to one year and it cannot be extended. A third-country national can submit an application for granting temporary stay for other purposes  6 months after the expiry of temporary stay which was granted for other purposes. 

An application for granting temporary stay for a third-country national  who does not require a visa to enter the Republic of Croatia  can also be submitted at a police administration or police station according to the intended place of stay of the third-country national,  employer’s head office  or the place of work of the third country national. 

Along with the application form a third-country national needs to enclose: a valid travel document, proof of means of subsistence, proof of health insurance, and proof which justifies the purpose of stay. 

A third-country national justifies temporary stay for other purposes with a title deed for a real-estate located in the Republic of Croatia, a contract  which regulates accommodation in camps for an entire season, paid accommodation in hotels or apartments and with other documentation which can justify the purpose of his/her stay. 

We hereby emphasize that a third-country national cannot work in the Republic of Croatia on the basis of a temporary stay for other purposes. 


We hereby inform you that you can find more information on the stay and work of aliens on the website of this Ministry www.mup.gov.hr.  
"

uređeno: od kurismakku
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, imao bih 2 pitanja.

Ja sam RH državljanin, zaposlen u Zg, cura mi je mađarska državljanka, zaposlena također u Zagrebu sada godinu i pol, privaljeni smo na istoj adresi godinu i pol, njoj je odobren privremeni boravak na 5 god. Zanima me 1) ukoliko sklopimo brak postaje li njen privremeni boravak automatski stalni boravak ili mora čekati još 3,5 godine na njega bez obzira što je u braku i 2) ukoliko sklopimo brak i ona da otkaz, tj. ostane nezaposlena osoba, dobija li automatski kao supružnica zdravstveno osiguranje preko mene?

Unaprijed hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav ljudi, gradanin sam Bosne i Hercegovine i trenutno se nalazim u Maroku gdje sam dosao da sklopim brak. Da skratim pricu, sve potrebne dokumente sam dostavio osim "nulla osta" "potvrda o sposobnosti sklapanja braka" koju moja drzava ne izdaje, a ni ambasada koja se nalazi u Spaniji a nadlezna je za Maroko i samim tim ne mogu sklopiti brak na sudu u Maroku (barem ne legalnim putem, tj. Bez mita). 

 

Da li neko ima savjet ili slicno iskustvo i sta se moze uraditi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

planiram se vjenčati s državljankom Filipina i preseliti u Hrvatsku. Koliko znam, imaju 2 opcije:
1. možda najjednostavniji način bi bio da se vjenčamo tamo i da ona na temelju vjenčanog lista traži privremeni boravak u RH u svrhu spajanja obitelji. Može li se to napraviti i zna li možda netko odbijaju li se možda takvi zahtjevi?

2. Može li ona doći preko 'friend visit' vize i vjenčati se sa mnom tijekom trajanja te vize te na temelju braka tražiti privremeni boravak?

 

Drugo, ako itko možda zna, ako hrvatski konzulat u Manili izda dozvolu za privremeni boravak u svrh spajanja obitelji, ima li ta dozvola rok trajanja tj. mora li supruga napustiti Filipine u određenom roku?

I treće, zanima me što je sa zdravstvenim osiguranjem. Ako ona dođe u Hrvatsku temeljem vjenčanog lista i spajanja obitelji, zar nije moguće da ima zdravstveno osiguranje preko mene kao člana uže obitelji?

Unaprijed hvala.

uređeno: od Rivers23
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, sivko je napisao:

Može doći i tu kao turist i tu se oženiti i dati zahtjev za boravkom.Prije toga pripremit sve potrebne dokumente.Kad kod nas da zahtjev može nesmetano boraviti i više od 90 dana tj.dok zahtjev ne riješe.

Zdravstveno se mora platit kod privremenog boravka.

 

Hvala lijepo na odgovoru. Može li doći i preko 'friend visit' vize? Jer to mi se čini jednostavnija za dobiti.
Koliko razumijem, trajanje turističke vize prije predavanja zahtjeva može trajati do 90 dana ili manje, ali treba imati npr. rezerviran hotel za sve te dane?

Znate li možda može li se termin kod matičara dogovoriti prije njenog ulaska u zemlju, jer koliko sam pročitao treba termin kod matičara prijaviti barem 30-40 dana prije planiranog datuma.

I ovaj dokument mi nije jasan ''Potvrda da nema zapreka za sklapanje braka stranog državljanina u Republici Hrvatskoj i da će taj brak biti priznat u državi čiji je državljanin'', ima li negdje engleski naziv za njega?

uređeno: od Rivers23
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam još jedno pitanje ako možda znate.

Iz našeg veleposlanstva su mi odgovorili da se privremeni boravak na temelju spajanja obitelji odobrava u trajanju do godinu dana. Brak bi bio sklopljen na Filipinima pa su mi rekli da se privremeni boravak odobrava na temelju vjenčanog lista.

Moje pitanje je: može li se nakon 1 godine produžiti? Mora li supruga napuštati RH pa se ponovno vratiti? Ili samo nakon 1 godine opet ode u MUP i preda neki obrazac za produživanje privremenog boravka?

Hvala lijepa.

uređeno: od Rivers23
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
, Zoran Dunder je napisao:

Cura me je iz Indije I vjencali bismo se u Hrvatskoj 

Koju dokumentaciju mora moja buduca zena prikupiti da bi se vjencali u Hr?

Imam isti problem . Tražili smo vizu Family and friends  po osnovi izvanbračne zajednice ali su je odbili vjerojatno jer nismo u zajednici dulje od 3 mjeseca, i u toj aplikaciji nismo naveli Brak kao izričit razlog njenog dolaska u Hrvatsku. Sada planiramo ponovo aplicirati za vizu i kao razlog njenog posjeta uključiti vjenčanje. Trenutno se turističke vize ne izdaju zbog Corone pa je to jedina opcija. Ima li itko kakav bolji savjet. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Balada je napisao:

  po osnovi izvanbračne zajednice ali su je odbili vjerojatno jer nismo u zajednici dulje od 3 mjeseca, i u toj aplikaciji nismo naveli Brak kao izričit razlog njenog dolaska u Hrvatsku. Sada planiramo ponovo aplicirati za vizu i kao razlog njenog posjeta uključiti vjenčanje. 

Dulje od 3 godine a ne 3 mjeseca.

Ona neka piše a oni će odobravati ili neće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Balada je napisao:

Imam isti problem . Tražili smo vizu Family and friends  po osnovi izvanbračne zajednice ali su je odbili vjerojatno jer nismo u zajednici dulje od 3 mjeseca, i u toj aplikaciji nismo naveli Brak kao izričit razlog njenog dolaska u Hrvatsku. Sada planiramo ponovo aplicirati za vizu i kao razlog njenog posjeta uključiti vjenčanje. Trenutno se turističke vize ne izdaju zbog Corone pa je to jedina opcija. Ima li itko kakav bolji savjet. 

Vjenčajte se tamo, tako ću ja sa svojom zaručnicom sa Filipina. Njihovo veleposlanstvo tu mi je dalo upute koje dokumente trebam, to rješim u 3 dana, više će posla imati moja zaručnica tamo sa svojim papirima. Onda mi je naše veleposlanstvo tamo reklo da sa vjenčanim listom (s Apostil žigom) i avionskom kartom ona dolazi u naše veleposlanstvo i u roku 10 dana dobiva vizu, a ja tamo dobijem Apostil žig na vjenčani list i nosim ga u Hrvatsku i priznaju mi tu brak.

Indija je pretpostavljam isto Apostil zemlja. Tak ti je jednostavnije, teško je državljanima trećih zemalja ući u RH bez radne vize, a uvjeti za turističku su stvarno nenormalni. Mislim, nadam se da sam u krivu, ali meni se tako stvari čine.

uređeno: od Rivers23
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da 3 godine .

Problem je što je zbog Corone Indija  zatvorena već godinu dana i nema naznaka kad će se otvoriti a i Hrvatska je produljila zabranu ulaska i izdavanja turističkih viza i na taj način samo gubimo vrijeme . Ja sam pomorac i sljedeći ukrcaj za oko 2,5 mjeseca ,vremena nemamo.

Pitanje je sad. na ovu odbijenu vizu imamo pravo žalbe ,je li bolje dati žalbu sa novom informacijom o vjenčanju ili aplicirati ispočetka.Postoji li kakva druga fora na koju bi mogla doći u Hrvatsku na lakši način?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani.

Želio bih da mi objasnite pravnu proceduru koju ću Vam navesti u priloženom.

Ja sam hrvatski državljanin, rastavljen sam i samohrani sam otac dvije kćerke(6 i 4god) koje žive sa mnom i trenutno živim i radim u Njemačkoj, a djeca idu u vrtić.
Želim se oženiti sa ženom koja trenutno boravi u Bosni i ima studentsku vizu boravka, ona je državljanka Somalije.
Vjenčanje bi trebalo biti u Hrvatskoj, ali ne znam da li žena može ući u Hrvatsku sa studentskom vizom BiH da bi se vjenčala u Hrvatskoj i da li za njen ulazak u Hrvatsku trebam izvaditi potvrdu od MUP-a?
Ako ne može preko granice u Hrvatsku onda je druga opcija da se vjenčamo u Bosni i da taj brak registriramo u Hrvatskoj(EU) ako je moguće.

Kakva je procedura da se vjenčamo u Zagrebu, jer sam tu rođen i prijavljen mi je boravak i što je njoj potrebno od papirologije jer mora sve nabaviti preko somalijske ambasade u Beogradu.
Da li nakon vjenčanja ona odmah dobiva HR vizu za spajanje obitelji.
Napomenuo bih da bi privremeno živjeli i radili u Njemačkoj.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

S Poštovanjem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 28. 04. 2021. at 8:40, sivko je napisao:

Da bi došla u RH mora imati schengen vizu.Pošto se ne možete vjenčat u roku odmah viza mora trajati max rok.Pošto nećete živjet u RH nego u Njemačkoj neće dobit ni boravak za spajanje obitelji.

Vjenčanje u BiH i traženje boravka u Njemačkoj je jedina opcija.

 

 

Nadovezao bih se na Vaš odgovor.

Znači li to da onda ne treba schengen viza već uz predaju putovnice na granici predati i međunarodni vjenčani list kao dokaz da je moja žena i može nesmetano putovati?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
Na 20. 12. 2021. at 11:28, Nadall je napisao:

Molim pomoć

Postoji li neki zakonski rok za rješavanje zahtjeva za privremeni boravak na osnovu spajanja obitelji? Predala sam papire u 7 mjesec i još nije gotovo. Ja sam iz BiH, muž iz Hrvatske.

Hvala

Poštovani, unaprijed se izvinjavam ako je ovo za drugu temu- ne znam u koji dio spada.

Dakle, konačno sam dobila odobrenje boravka na osnovu spajanja obitelji. Iz MUPa su mi poslali obavijest putem mejla i tu između ostalog piše da sa mnom treba doći vlasnik stana prijavljene adrese, sa vlasničkim listom. 

Kad sam podnosila zahtjev za dozvolu boravka prijavila sam adresu gdje mi je prijavljen muž, logično.

Kao vlasnika stana sam navela njegovu majku, jer je taj stan pripao njoj u nasljedstvo od njene majke.

Ono što ja nisam znala je to da svekrva nije prepisala vlasništvo na sebe ili kako to već ide. Ona je jedino dijete, ako je bitna ta informacija.

Dakle, mi živimo u stanu koji se i dalje vodi na pokojnu majku moje svekrve.

E sad,

1- da li će to uticati na moju dozvolu boravka (što sam prijavila kao vlasnika nekog ko nema vlasnički list, ne znajući) i

2- da li će neposjedovanje vlasničkog lista stvoriti neke probleme mojoj svekrvi?

Realno, meni nikada nije palo na pamet da ispitujem muža ili svrkvu o pravno-imovinskom statusu stana u kojem oduvijek žive. 

Hvala na pomoći

I još jednom se izvinjavam ako sam na  pogrešnoj temi

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

Moj zaručnik je državljanin Nigerije i tu je na privremenom boravku na temelju dozvole rada. Iskaznica mu traje do 10. mjeseca, no sljedeći tjedan će biti odjavljen i mora predati nazad iskaznicu za dozvolu boravka, a novi poslodavac ga je prijavio i čeka rješenje policije. Zanima me da li se možemo prijaviti za ženidbu u matični ured u međuvremenu jer su nam upravo stigli svi potrebni ovjereni dokumenti iz Veleposlanstva u Londonu? Odnosno da li bi se mogli oženiti u međuvremenu dok nema iskaznice? A za turističku vizu se ne može prijaviti osim ako mu ne istekne dozvola boravka, tako su nam rekli na policiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Lijep pozdrav. Ja sam Hrvatica a zaručnik je iz Jordana i planiramo se vjenčati i živjeti u hrvatskoj. 

Zanima me koju vizu bi trebao jer nakon vjenčanja bi trebao nazad u Jordan završiti poslove tamo prije nego dođe za stalno. I da li nam se isplati raditi zahtjev za privremeni boravak odmah nakon vjenčanja ako će morati izaći iz zemlje još jednom jer sam pročitala da ste rekli da privremeni boravak ne vrijedi više ukoliko izađe iz zemlje?

Zahvaljujemo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba zatražit Schengen vizu za više ulazaka/izlazaka (multi) tako da može putovati više puta.Zavisi koliko vremena će mu trebati da obavi poslove.Najjednostavni je da za vjenčanje ima jednu, ode obavi poslove i vrati se pa tek onda zatraži privremen boravak.Može i s privremenim boravkom određeno vrijeme boraviti vani,ali dok ne dobije mora boraviti tu jer će raditi provjeru (a kad će to bit ne zna nitko).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Postovani gosp. Sivko, vidim da ste upuceni u problematiku pa cisto par brzinskih informativnih pitanja da ne kopam po netu, ako nije problem. Dakle, cura je Filipinka koja radi u HR zadnje 3 godine. Znaci, ima radnu dozvolu, sve po PSu. Ako bi zelio da ona ima ista prava (sva moguca) kao i ja (Hrvat) je li nuzno da ta osoba ima HR drzavljanstvo ili je dovoljna zenidba? Ako nije dovoljna zenidba koji je, uz zenidbu, dodatni uvjet/uvjeti za dobijanje drzavljanstva? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav. Ja sam iz HR, a moj muž iz BIH, vjencani smo u BIH prije par dana. Rekli su mi da na drzavljanstvo moram cekat godinu dana da bih uopce osobnu mogla napraviti u BIH. Toliko o vrijednosti vjencanog lista... Također su rekli da moram donjeti vjencani list u Hrvatsku i prijavit brak tamo. S obzirom da sam vec vjencana i prezime mi je promjenjeno samo kod maticara kako onda ide ovo s prijelazom granice? Hocu li imati problema? Kako to da sa cinom vjencanja ne dobivam automatski drzavljanstvo jer logicno zivim sa svojim suprugom. Zasto toliko moram cekat odobrenje? I kako sada funkcionira zdravstveno osiguranje? Trudna sam. Cula sam da me ne smiju poroditi ako nisam drzavljanka (samo ako dobroooooo platis) a djete ne moze cekat godinu dana za drzavljanstvo. Te mi stvari sad nisu jasne. Nisam prijavila boravak jos. Jer sam dosla na njihove praznike. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi dobila državljanstvo brak mora trajati 5 godina i moraš imati stalni boravak.A kad budeš BiH državljan imaš pravo na osobnu iskaznicu.Za početak ćeš prijavit privremeni boravak i dobit boravišnu iskaznicu a s njom imaš prava kao i da si državljan BiH (tako je bar kod nas).Dokumente moraš promijenit u roku 15 dana (zbog promjene prezimena).

Ni po hrvatskim zakonima nema državljanstva automatizmom (činom vjenčanja).

Čim dobiješ privremeni boravak bit će i zdravstveno.Ili ćeš imati preko muža ili će dodatno plaćati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav! 

zanima me sto je najbolje za napravit u ovoj situaciji da probam izbjeci moguce posljedice, koje su vjerujem neizbjezne...

  • naime ja sam iz RH i trenutno tu zivim sa partnerom/zarucnikom americkog drzavljanstva, koji je prekoracio maksimum od 90 dana dopustenog boravka bez vize u periodu od 180 dan, i sveukupno je bio 6. mjeseci u hrvatskoj, tj. jos se uvijek nalazi. Bio je u zabludi da mu se tih 90 dana obnovilo, izlasksom i ponovnim ulaksom u RH, te se nije usudio otici na policiju i prijavit privremeno boraviste, s obzirom da je 3 mjeseca proslo od isteka tog okvira od 90 dana, pa se bojao kazne, moguce zabrane i deportacije.
  • odlucili smo onda istog trena pokrenut proces za vjencanje kod maticara, kako bi se cim prije ozenili, da se moze prijaviti na policiju na temelju braka, i imat neku sigurnost od moguce zabrane ulaska?, ili deportacije
  • jos samo cekamo njegov rodni list, tako da narednih 30 dana minimum necemo dobiti datum kod maticara, te se nadam da nitko u tom procesu zapravo nebude trazio, gledao, putnovnicu i njegov ulazak u RH, bar koliko sam vidla nebi trebali. 

e sad, nakon vjenjcanja postoji li uopce neka pametna opcija? sto napraviti, sve ukupno ovdje je ostao 7 mjeseci pre dugo bez ikakve prijave..ici li na policiju sa dokumentima i trazit privremen boraviste na temelju braka, mogu li ga kaznit u tom slucaju, novcano? odbit zahtjev? zabrana?

ili otici na par dana izvan schengena, i ponovno se vratit u RH  s obzirom da je njegov period od 180 dana gotov pa bi onda ponovno imao tih 90 dana, za rijesit boraviste?..makar vidjeli bi svejedno kad je usao, izasao..

Hvala na pomoci! 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Moja cura je iz Irana, a ja iz Hrvatske. Planiramo se vjencati u Gruziji te zivjeti skupa u Hrvatskoj. Je li gruzijski vjencani list preveden na engleski s potvrdom apostille dovoljan (uz ostalu dokumentaciju naravno) kako bi pokrenuli proceduru za privremeni boravak u Hrvatskoj ili se taj vjencani list jos mora ovjeriti u Iranu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,

ja sam Hrvatica, moj suprug Tunižanin. Možete li mi potvrditi prolazi li ovaj scenarij. Ako moj suprug uđe u RH s kratkotrajnom vizom, u policijskoj upravi podnese zahtjev za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji, te kad mu se odobri privremeni boravak može ostati uredno u RH, bez obzira na to što je došao s kratkotrajnom vizom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. Može li supružnik stranac koji je do sada bio u HR na osnovu spajanja obitelji, odjaviti prebivalište/boravište, te se vratiti kao digitalni nomad?

Hrvat bračni drug i dijete Hrvat bi ostali normalno u Hrvatskoj prijavljeni kao državljani.

Jasno mi je da je taj nomadski boravak ograničen na godinu dana. Pitanje je da li bi u ovoj situaciji uopće bio odobren. Po pravilima mi se čini da nema prepreke, jer izgleda da samo osoba nije smjela biti nomad u posljednjih 6 mjeseci. Dakle, možda je smjela biti tu na drugačiji dozvoli? 

Ima li tko uvida ili iskustava sa sličnom situacijom?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda i ne ostane duže od godinu dana. Radi se o zaposlenju koje može dobiti samo ako bude prijavljen u zemlji poslodavca. A ovaj čas se još ne bi tamo fizički selili svi.

Nakon godinu dana, tko živ tko mrtav, ili selidba van, ili odlazak na 3 mjeseca, pa povratak kao turist 3mj, pa opet digitalni nomad (nakon 6 mjeseci). Ili odustajanje od tog zaposlenja i opet prijava preko spajanja obitelji.

Uvjeti su u ovom slučaju, bar koliko ja shvaćam, službeno ispunjeni. Ali možda i nije baš "u duhu zakona". Pa ne znam da li može zbog toga prijava biti uskraćena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

Partner je državljanin Turske i planiramo se vjenčati u RH ove godine, posjeduje njihov tzv. "green passport" te mu (koliko mi je poznato) nije potrebna viza za dolazak na max. 90 dana. Zanima nas gdje možemo prikupiti dodatne informacije u svezi ovoga tj. je li bolje potražiti pomoć u Veleposlanstvu ili policijskoj postaji? Poznato nam je koju dokumentaciju za vjenčanje trebamo imati sa stranice Ministarstva pravosuđa. 

Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, molim da me uputite malo sto je potrebno i gdje mogu dobit sve potrebne info u vezi sklapanja braka i zajedničkog života (dozvola za rad, boravak??). Naime ja sam hrvatica, hrv drzavljanstvo, stalni posao u Hrvatskoj, buduci suprug je drzavljanin BiH. Planiramo vjencanje i zajednicki zivot u RH. Koji su papiri potrebni? Da li samim stupanjem u brak ima pravo boravka i zivota u RH, na koji period...? Hvala

uređeno: od Maarijaa
Greske u tekstu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 02. 2014. u 23:00, LjiljaS je napisao:

Ja bih htjela provjeriti da li su ovo još uvijek važeće stvari? Posebno ovo da stranac može podnijeti zahtjev za privremeni boravak u Hrvatskoj, te ostati ovdje dok se njegov zahtjev ne riješi? Zahtjev bi bio iz razloga spajanja obitelji. Ja sam Hrvatica a moj budući suprug je stranac.

Hvala!

Čestitamo na vašoj zajedničkoj odluci! Da, još uvijek vrijede stvari o kojima pitate. Strancima je dozvoljeno podnijeti zahtjev za privremeni boravak u Hrvatskoj u slučaju spajanja obitelji. U tom slučaju, stranac može ostati u Hrvatskoj dok se njegov zahtjev ne riješi. Više informacija o tome možete naći na službenim web stranicama Ministarstva unutarnjih poslova. Želimo vam puno sreće u vašoj novoj zajednici!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Imam pitanje u vezi procedure za sklapanje braka sa englezom. Imamo informacije s dvije strane koje nam se ne slažu. Mora li on prijaviti privremeni boravak u policijskoj upravi u hrvatskoj, ako dolazi samo na tjedan dana kako bi se brak sklopio? Nemamo nikakvih planova da ostaje tu 90 dana. Drugo, po onome što je meni rečeno u matičnom uredu, on na ambasadu ne treba ići skroz dok se brak ne sklopi, a njemu je rečeno da mora doći prije toga sa papirima prijave. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Privremeni ne, kratkotrajni da.

Prvo trebate zajedno predat sve papire matičaru koji će odredit datum vjenčanja (neće trajati tjedan dana nego više).

 

 

Dolazi u 8.mjesecu kako bi prijavili sklapanje braka sa svim papirima ali su mi rekli da on mora do policije prijaviti boravak kao turist i da nam treba i taj papir za prijavu, I onda opet u 9.tom kako bi se sam brak sklopio, dok je njemu rečeno da mora donijeti neke papire u amabasadu prije sklapanja braka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 15. 06. 2023. u 18:51, monmar je napisao:

Pozdrav,

Imam pitanje u vezi procedure za sklapanje braka sa program fiskalna kasa[/URL]. Imamo informacije s dvije strane koje nam se ne slažu. Mora li on prijaviti privremeni boravak u policijskoj upravi u hrvatskoj, ako dolazi samo na tjedan dana kako bi se brak sklopio? Nemamo nikakvh CBd maslac[/URL] da ostaje tu 90 dana. Drugo, po onome što je meni rečeno u matičnom uredu, on na ambasadu ne treba ići skroz dok se brak ne sklopi, a njemu je rečeno da mora doći prije toga sa papirima prijave. 

 

a, još uvijek vrijede stvari o kojima pitate. Strancima je dozvoljeno podnijeti zahtjev za privremeni boravak 

uređeno: od WeltZumerr12hr
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav

Zaručnica je Kenijka i vjenčali bi se u Hrvatskoj...
Može li se tražiti viza za spajanje obitelji s svrhom vjenčanja (jel' ima kakvih promjena otkad smo u schengenu) ili je bolje zatražiti turističku vizu (ili friend and family visu) i po dolasku u RH pokrenuti postupak vjenčanja?
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, imam dva pitanja. Ja sam državljanka hrvatske. 

1.Da li je moguće u hrvatskoj zakazati vjenčanje u matičnom uredu (ili čak i vjenčati se i zatražiti privremeni boravak) dok je budući muž još uvijek u svojoj zemlji na osnovu njegove punomoći prevedene i ovjerene. 

2.Nakon vjenčanja pri zahtjevu za privremeni boravak da li je moguće za njega napraviti zahtjev (na osnovu braka) i za njegovo maloljetno dijete (na osnovu spajanja obitelji) u isto vrijeme? Zahvaljujem! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija