Jump to content

Brak sa stranim državljaninom


Tahina

Preporučene objave

pozdrav, nadam se da nisam fulao temu. situacija je komplicirana pa bih vas molio za savjet. U vezi sam 3godine sa kolumbijkom i zivimo u americi zajedno cijelo vrijeme, htjeli bi kroz par mjeseci se preseliti u hrvatsku. za mene nece biti nikakav problem ali za nju bi mogao biti iz razloga sto je ona nelegalno u americi a mislimo direktno iz amerike za hrvatsku. Kako nema status u americi nemozemo otici u hrvatsku ambasadu ili konzulat da zatrazi vizu, i neznam da li ce joj opcenito biti veliki problem sto je vec u americi prekrsila vizu tj neznam koliko su sad i hrvatska odnosno sengen povezani. da li da gleda opciju za mozda radnu ili studentsku vizu ako je moguce izvaditi odavde iz sad-a bez statusa, ili mozda zenidba, ili da se trazi boravak al neznam jel je moguce to iz amerike?

hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Ne možeš se ni ženiti u USA bez papira.E možeš ni tražit boravak iz USA jer nema regularan status.

Kolumbijcima ne treba viza za ulazak u RH.Jedino treba izaći iz USA bez problema.

Oprosti, krivo sam napisao, ima ekvadorske papire. boravak se isto trazi u ambasadi? ako da znaci ni to nije opcija. zanima me da li se moze kako rjesiti radna dozvola ili studentska viza dok je u americi tu, ili i za to treba ici u ambasadu?

neznam zasto bi izlaz iz usa bio problem, kolko znam nikad ne stvaraju problem kad neko dobrovoljno napusta zemlju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani, moj suprug je državljanin Srbije. U vezi smo od 2016, a u braku od 2018. Imamo kćer koja sad ima 3 godine. Brak se bliži kraju, razmišljamo o razvodu. Obzirom na ekonomske okolnosti u Srbiji, ne vraća mu se tamo, a neispaltivo mu je tu biti podstanar (nije kvalificiran radnik). Pitanje je na koji način se on može aplicirati za posao u Njemačkoj, da li ima nekih pogodnosti time što ima privremeni boravak u Hrvatskoj do ljeta 2025? Da li se za vize za Njemačku javlja na Njemačku ambasadu u RH ili Sr?

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 11. 12. 2023. u 6:43, sivko je napisao:

Mora bit osobno prisutan i kod podnošenja zahtjeva za vjenčanjem.

Može i za dijete.

Pozdrav

meni su rekli u ambasadi da se moze u Hrv izvaditi iz maticnog ureda zakazani datum i da on s tim moze u svojoj maticnoj zemlji traziti privremeni boravak: 

"... Certificate from Maticni ured office in Croatia proving appointment for marriage. If Certificate from Maticni ured with the wedding date is not attached with visa application, future spouses have to sign statements Intention to marry at the local public notaries (for her Cro and for him Indonesia) and send it in original to the Embassy in Jakarta. ..."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ako se planiram ozeniti sa curom iz ekvadora u vegasu, trazili bi privremeni boravak na temelju spajanja obitelji. da li je bolje traziti turisticku vizu prvo pa privremeni boravak u zagrebu ili odma traziti privremeni boravak.  zanima nas da li ga mozemo traziti u nasoj ambasadi u crnoj gori(netreba joj viza za CG) jer nemamo status u americi i da li se ceka duze od 10ak dana?

da li ce ambasada traziti i ovjerene papire da smo vjencani i iz ekvadora ili je dovoljan papir iz vegasa sa apostrille? 

sto se tice potvrde o nekaznjavanju kako da saznam cije ovjere treba imati dokument jer na ovoj listi nema nista o ekvadoru?

Informacije o legalizaciji dokaza o nekažnjavanju.pdf (gov.hr)

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav!

Imam par pitanja na ovu temu, pa se nadam da mi možete pomoći. Naime ovako, ja sam državljanka RH, a moj dečko državljanin Republike Sjeverne Makedonije. Prije par mjeseci predao je zahtjev za privremeni boravak na osnovu rada i još čeka odobrenje. U međuvremenu odlučili smo se vjenčati ovdje u RH pošto očekujemo dijete. Zanima me da li onda on nakon vjenčanja, koje bi bilo kroz par mjeseci (u nadi da će do tada boravak biti odobren), mora predati poseban zahtjev za privremeno boravište u svrhu sklapanja obitelji ili nešto slično da bi mu taj privremeni boravak trajao 5 godina dok ne može predati za stalni boravak i državljanstvo? Ili barem da mi objasnite da li on dobiva kakav privremeni boravak preko mene radi braka?

Stvarno mi je teško objasniti šta pokušavam reći, ali se nadam da mi možete barem nekakvu informaciju dati. 

Hvala unaprijed i još jednom isprika na komplicirano složenom tekstu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se vjenčati dat će zahtjev za privremeni boravak za spajanje obitelji i kad ga dobije moći će nesmetano i dalje raditi (i ne treba mu više produžavati doravak po osnovi rada).

Neće mu taj boravak trajati 5 godina nego će ga svake godine morat produžavati.

Još ste debelo daleko od stalnog boravka i državljanstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sivko je napisao:

Kad se vjenčati dat će zahtjev za privremeni boravak za spajanje obitelji i kad ga dobije moći će nesmetano i dalje raditi (i ne treba mu više produžavati doravak po osnovi rada).

Neće mu taj boravak trajati 5 godina nego će ga svake godine morat produžavati.

Još ste debelo daleko od stalnog boravka i državljanstva.

Hvala na odgovoru, još me samo zanima da li da čeka istek privremenog boravka po osnovi rada da bi predao ovaj drugi zahtjev ili da ga preda nakon vjenčanja nevezano što je ovaj boravak po osnovi rada još uvijek aktivan? Također me zanima da li ovaj zahtjev za privremeni boravak za spajanje obitelji isto prijavljuje u PP i da li isto traje po godinu dana uz onda godišnje obnavljanje?

Znam da smo daleko od stalnog boravka i državljanstva, samo sam jedino tako znala objasniti što pokušavam pitati, još jednom isprike na zbunjenosti. Hvala puno još jednom!.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija