Jump to content

Povlacenje tuzbe


anonimno

Preporučene objave

Postovani,

 

molila bih pomoc u vezi povlacenja tuzbe za opcinskog suda.

Predana je tuzba za utrvrdjivanje ocinstva koju bi sada trebalo povuci.

 

Mozete li mi napisati kako to treba izgledati?

Mislim kako da formuliram taj dokument?

 

Znam kako se mora nasloviti i onaj dio gdje ide opis predmeta i tko je tuzenik,a tko tuzitelj,ali ne znam kako da to formuliram?

 

Jel se to predaje kao podnesak?

 

A jesam ga sada zabrljala :-?

 

Nadam se da razumijete sto pitam? :-D

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Master :thumbs:

 

U biti ta tuzba je zaostatak od procesa koji su se spajali,tj utvrdjivanje i osporavanje ocinstva.

 

Urudjbeno je zaprimilo tu tuzbu koja je bila naznacena na tocno odredjeni spis a oni umjesto da su je pridruzili spisu otvorili su potpuno novi :-?

 

I sada je to zavrsilo kod drugog sudca,a zapravo je slucaj vec odavno rijesen :closed:

 

Uglavnom,hvala svima na pomoci :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

skrećem pozornost da u smislu čl 194 ZPP ne postoji identitet tužbenih zahtejva u kojem se traži utvrditi očinstvo ili u kojem se osporava očinstvo (bez obzira što je riječ o istim parničnim strankama)

jednu tužbu bi se moglo usvojiti ili odbiti a drugu odbaciti - nije moguće tražtit utvrđenje da nešto nije!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije to sve baš dobro.

 

1. tužitelj ne povlači tužbeni zahjtev koji glasi..., nego povlači tužbu. ZPP kaže povlačenje tužbe, a ne tužbenog zahtjeva. To je kao ono odbacivanje tužbe, ali odbijanje tužbenog zahtjeva.

 

2. nije točno da se ne može tražiti da nešto nije. tužba na utvrđenje može glasiti i da ne postoji kakvo pravo ili pravni odnos. isto tako, tužba na osporavanje očinstva, je upravo tužba kojom se traži da nešto nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uvod:

ukoliko se ovdje radi o identitetu zahtjeva, riječ je o rei iudicatae na što bi sud trebao paziti ex offo, a napose na prigovor parnične stranke. U slučaju da ovaj drugi spor nije presuđen onda je posrijedi dvostruka litispendencija-prigovor postojanja parnice. Dakle, procesna smetnja iliti negativna procesna pretpostavka koja rezultira odbacivanjem tužbe.

ekspertiza :

No, ukoliko identiteta nema može se prigovoriti PRAVNOM INTERESU koji je također procesna smetnja suštinske naravi se ne presumira kod deklaratornih tužbi. Paternitetske tužbe jesu deklaratorne (doduše sa konstitutivnim učincima). Stoga bi nedostatak pravnog interesa u ovom slučaju, ukoliko je primjećen do završetka glavne rasprave, trebao rezultirati odbacivanjem tužbe budući ne postoji pravna korist od meritornog presuđivanja- (bilo moguće ili ne bilo tražiti utvrđenje da nešto nije.Btw, jest i to, ali ako se ima gore izloženi pravni interes)

molba:

kolegama da pomognu interpretirati gornje stranci.

 

Srdačno, doktor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

glede res iudicate imam slučajeve kad se suprotni ili usporedni tužbeni zahetjevi ne smatraju res iudicata.

 

a idenditet tužbenog zahtejva radi litispendencije morao bi doista biti identičan o utvrđivanju iste činjenice.

naime utvrditi da nekto jest otac i utvrditi da netko nije otac nje istovjetan tužbeni zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nu, ukoliko je jedno implicirano u drugome ili mu je dijametralno suprotno onom prvom (ne znamo točno o čemu se radi) onda je riječ o nečem utvrđenom i izrijeka te presude, kao njen operativni dio, čini procesnu smetnju za suprotnim presuđenjem u istom predmetu (ne bis in idem kao kardinalno važan učinak pravomoćnosti). Tu je i načelo pravne sigurnosti (ne varie iudicaetur) no ono je manje važno kad imamo direktnu procesnu smetnju. Pravni interes također ne postoji jer nema pravne koristi od takve presude, koliko trenutno razvidim iz činjeničnog stanja. Naravno, možda je riječ o nekoj drugoj problematici koju nijesam točno okvalificirao.

 

dr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali ukoliko nema pravozaštitne potrebe jer je pravorijek impliciran u već postojećem pravorijeku onda nema ni pr.interesa jer su odnosi između stranaka razrješeni. Dakle, nema potrebe za "utvrđenjem" već utvrđenog, iako je to postavljeno u pozitivnom, ne u negativnom izričaju. Ukoliko je netko utvrđen ocem (pravomoćno), onda nema potrebe utvđivati da isti nije otac. Bar što se tog predmeta tiče.

 

dr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima :wavey:

 

Ja sam pokretacica ovog topica.

 

Javljam se nakon toliko vremena samo da vam javim da bez obzira sto sam predala na sud zahtjev za povlacenjem tuzbe rociste je odrzano (cak su i centar kontaktirali da imenuju skrbnika za poseban slucaj) i oni su naravno utvrdili da je slucaj rijesen na tom i tom rocistu i sudac je donio rjesenje da zahtjev nije utemeljen :-o:-D

 

Dakle prestat cu komentirati nase sudstvo jer ovo vec postaje komicno :lol:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija