Jump to content

Treća osoba u ovršnom postupku


zlatko-grga

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Dobio sam rješenje Općinskog Suda u kojem me kao treću osobu u ovršnom postupku, Sud upućuje da u roku 15. dana pokrenem parnicu protiv ovrhovoditelja, a radi proglašenja da je ovrha nedopuštena u odnosu na pokretnine koje su popisane od strane službene osobe u mom stanu.

 

Znači, ja sad moram ni kriv ni dužan angažirati odvjetnika, ići u troškove, gubiti vrijeme po sudovima i na kraju tko zna kako i kad će to završiti.

 

Ako netko ima iskustva u tim stvarima ili zna nešto, molio bih za savjet.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zlatko-grga je napisao:

Pozdrav,

 

Dobio sam rješenje Općinskog Suda u kojem me kao treću osobu u ovršnom postupku, Sud upućuje da u roku 15. dana pokrenem parnicu protiv ovrhovoditelja, a radi proglašenja da je ovrha nedopuštena u odnosu na pokretnine koje su popisane od strane službene osobe u mom stanu.

 

Znači, ja sad moram ni kriv ni dužan angažirati odvjetnika, ići u troškove, gubiti vrijeme po sudovima i na kraju tko zna kako i kad će to završiti.

 

Ako netko ima iskustva u tim stvarima ili zna nešto, molio bih za savjet.

 

Hvala!

 

Vjerovatno je prilikom popisa pokretnina od strane sudskog ovšitelja, ovršenik izjavio da predmetne pokretnine nisu u njegovom nego u vašem vlasništvu i vi to sada morate dokazati pokretanjem parnice. Tko je ovršenik ako su popisivane pokretnine u vašem stanu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem gospon fakincina :palac: što ste se javio. Stvari stoje ovako.

Ovršenik je moj sin koji je prijavljen na mojoj adresi, a u stvarnosti živi i radi više od 4. god. u Italiji.

U mom stanu nema nikakvih njegovih pokretnina.

 

Ljetos su dva dečka pozvonila na moja vrata i predstavili su se kao sudski ovršitelji u postupku koji se vodi protiv mog sina. Ja sam dečke pustio u stan, počastio ih kavom i pićem i objasnio da sam ja vlasnik stana i stvari u njemu, a ne ovršenik.

 

Oni su bili vrlo ljubazni i rekli da moraju popisati pokretnine bez obzira na vlasništvo istih, te su me savjetovali da im ja sam sugeriram koje pokretnine da popišu. Ja sam shvatio tu njihovu sugestiju, i pokazao im stvari koje sam kupio u zadnje dvije god. i koje sam platio obročno, tako da imam račune na svoje ime za te stvari.

 

I ne samo to, nego su mi dečki dali i broj predmeta, adresu Suda i napravili skicu žalbe u koju sam ja trebao samo staviti svoje ime i adresu. Stvarno, svaka im čast.

 

Kad su otišli, ja sam napisao žalbu i poslao je. Nakon mjesec dana dobio sam rješenje od Suda, da je moja žalba usvojena.

 

U petak 29.01.2010. dobio sam od suda pismeno rješenje u kojem me kao treću osobu u ovršnom postupku upućuje da pokrenem parnicu protiv ovrhovoditelja, a radi proglašenja ovrhe nedopuštenom. Evo malo duži post, ali mislim da je jasan.

 

E pa sad mene zanima:

- koliko košta tužba, odvjetnička usluga za istu, odvjetnikov dolazak na Sud i td?

- tko i kako će meni refundirati moje troškove koje ću imati?

- i hoću li ja nakon okončanja postupka morati opet podizati tužbu da mi se troškovi nadoknade?

 

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

s odvjetnikom ćete se dogovoriti za koji iznos će isti raditi. Teško je reći u ovom trenutku koliko biste po Tarifi odvjetnika trebali platiti (ako se na taj način plaćanja dogovorite) jer niste naveli kolika Vam je vrijednost predmeta spora, a cijena odvjetnika ovisi upravo o tome.

 

Troškove parnice snosi strana koja je izgubila u sporu. Nakon završetka parnice, ako budete imali pravo na nadoknadu troškova a druga strana Vam im dobrovoljno ne nadoknadi, možete podnijeti prijedlog za ovrhu temeljem ovršne isprave (presude).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

U rješenju Općinskog Suda piše da ja trebam pokrenuti parnicu protiv ovrhovoditelja (čl. 56 st. 1 OZ), jer se isti usprotivio mom prigovoru na ovrhu mojih pokretnina.

Vrijednost ovšnog spora sa kamatama i troškovima je oko 60.000, 00 kn.

 

fakincina je napisao:

Ovdje je problem što je druga strana u sporu sin gospodina čije se pokretnine popisane i po toj logici bi otac na temelju presude trebao ovršiti sina ukoliko mu on to dobrovoljno ne učini...

 

A gledajte gospon fakincina. Umjesto moga sina mogao je biti recimo i moj podstanar. Ista stvar bi se dogodila u ovršnom postupku. Ovršenik nema pokretnine, sudski službenik popisuje pokretnine vlasnika stana, koji time postaje protiv svoje volje, treća strana u postupku.

 

Ja nisam čovjek od zakona i stručnjak. Ali ovakva koncepcija zakona vrijeđa zdravu logiku, čast i dostojanstvo mene kao čovjeka koji se ni kriv ni dužan našao u takvom sporu. Sav teret dokazivanja u parnici, a i trošak iste pada na mene. Država, ovrhovoditelj, ovršenik, po strani lijepo čekaju da im ja dokazujem da je moje, moje.

 

Po toj iskrivljenoj logici, ja bih onda mogao odgovarati i za prometne prekršaje, razbojstva i sve druge povrede zakona, kojih bi počinitelji bile osobe prijavljene na mojoj adresi.

 

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zlatko-grga je napisao:

Poštovani,

 

U rješenju Općinskog Suda piše da ja trebam pokrenuti parnicu protiv ovrhovoditelja (čl. 56 st. 1 OZ), jer se isti usprotivio mom prigovoru na ovrhu mojih pokretnina.

Vrijednost ovšnog spora sa kamatama i troškovima je oko 60.000, 00 kn.

 

fakincina je napisao:

Ovdje je problem što je druga strana u sporu sin gospodina čije se pokretnine popisane i po toj logici bi otac na temelju presude trebao ovršiti sina ukoliko mu on to dobrovoljno ne učini...

 

A gledajte gospon fakincina. Umjesto moga sina mogao je biti recimo i moj podstanar. Ista stvar bi se dogodila u ovršnom postupku. Ovršenik nema pokretnine, sudski službenik popisuje pokretnine vlasnika stana, koji time postaje protiv svoje volje, treća strana u postupku.

 

Ja nisam čovjek od zakona i stručnjak. Ali ovakva koncepcija zakona vrijeđa zdravu logiku, čast i dostojanstvo mene kao čovjeka koji se ni kriv ni dužan našao u takvom sporu. Sav teret dokazivanja u parnici, a i trošak iste pada na mene. Država, ovrhovoditelj, ovršenik, po strani lijepo čekaju da im ja dokazujem da je moje, moje.

 

Po toj iskrivljenoj logici, ja bih onda mogao odgovarati i za prometne prekršaje, razbojstva i sve druge povrede zakona, kojih bi počinitelji bile osobe prijavljene na mojoj adresi.

 

pozdrav :palac:

 

U pravu ste,ali nažalost to je pravna procedura ukoliko se ovrhovoditelj protivi prigovoru treče osobe na ovrsi njegovih pokretnina. Morat čete pokrenuti parnicu gdje čete vjerujem bez problema dokazati da su navedene pokretnine vaše, a ne ovršenikove tj. od vašeg sina. U ovom slučaju kada dobijete spor imate pravo na naknadu troškova proizišlih iz vođenja toga spora kako vam je rekla i kolegica Burn u svojem postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pao_Smarsa je napisao:

Poštovani zlatko-grga,

ja imam sličan problem kao i Vi, samo što kod mene ovrhovoditelji još nisu bili, pa me zanima koliko Vas je otprilike koštao trošak tužbe protiv sina kako bi ste dokazali svoje vlasništvo nad pokretninama.

 

Poštovani,

Nažalost bio sam odsutan neko vrijeme pa nisam svraćao na forum, tako da sam tek danas vidio vaš post.

 

Tužba me nije koštala ništa. Našao sam na netu jedan predložak po kojem sam sastavio tužbu, isprintao je u tri primjerka, potpisao i odnio u pisarnicu Suda koji vodi postupak. Dva primjerka su zadržali, a jedan su mi potvrdili pečatom i datumom zaprimanja i vratili mi ga.

 

Međutim koliko vidim kod vas ovrhovoditelji još nisu bili. Kad dođu nemojte im praviti probleme niti gubiti živce. Pustite ih neka rade svoj posao. Zatražite samo broj predmeta i pitajte ih na kojem Sudu se predmet vodi. Nakon toga napravite kod tog Suda prigovor na ovrhu u kojem navedite da su popisane stvari vaše vlasništvo.

 

Tek poslije toga slijedi tužba protiv ovrhovoditelja ako se isti bude žalio na odluku Suda kaja će vjerojatno biti povoljna za vas.

 

Ako budete morali tužiti javite mi na pp pa vam ja pošaljem kopiju tužbe koju sam predao Sudu tako da se ne morate mučiti i tražiti po netu :namiguje:

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 godina kasnije...

Poštovani zlatko-grga, prošlo je 4 godine od vašeg posta pa se nadam da ste još uvijek dostupni. Naime, bio bih vam zahvalan ako mi možete poslati primjere dokumnta tj. tužbe na ovrhu i prigovor treće strane jer imam sličan problem. Također me zanima da li su sudski ovršitelji odmah i zaplijenili stvari ili su samo napravili spisak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija