Jump to content

nasljeđivanje mirovine RVI


buda2

Preporučene objave

zanima me kada supruga može naslijediti (dobiti,uzeti)moju mirovinu.imam 45 godina,u mirovini od 2002,trajni status RVI,opča ( bez djece).u slučaju moje smrti od bolesti ili nesrećE.sa koliko godina supruga može "dobiti" moju mirovinu.supruga je u radnom odnosu.znam slučaj kada je supruga poginulog branitela (policajac) zatražila mirovinu pokojnog supruga kada je navršila 40 godina.suprug je poginuo 11/1991.i nisu imali djece.mirovinu su primali njegovi roditelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me kada supruga može naslijediti (dobiti,uzeti)moju mirovinu.imam 45 godina,u mirovini od 2002,trajni status RVI,opča ( bez djece).u slučaju moje smrti od bolesti ili nesrećE.sa koliko godina supruga može "dobiti" moju mirovinu

 

 

Udovica, odnosno majka hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu ako je uzrok smrti u vezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske kada navrši 40 godina života, a udovac, odnosno otac hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata kada navrši 50 godina života, odnosno mogu steći to pravo i bez obzira na godine života ako kod njih nastane opća nesposobnost za rad prije ispunjenja uvjeta starosti propisanih za stjecanje ovog prava za te članove obitelji.

 

 

Svota obiteljske mirovine članovima obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja izračunava se također prema mirovinskoj formuli M = OB x MF x AVM, a OB = PVB x PF x mirovinski staž od 40 godina 45%.

 

Napomena:

 

 

Prema donesenim izmjenama i dopuni pravo na obiteljsku mirovinu prema ZOPHBDR-u neće više moći ostvariti članovi obitelji nakon smrti hrvatskoga branitelja, korisnika prava na invalidsku mirovinu koji je umro zbog bolesti, već samo ako ispunjavaju uvjete za obiteljsku mirovinu prema općem propisu, i to od svote mirovine koja je hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata pripadala u trenutku smrti, odnosno od osobnih bodova umrloga, uz primjenu mirovinskog faktora iz članka 80. ZOMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija