Jump to content

Novi zakon te prijenos godišnjeg u drugu firmu?


Warrior30

Preporučene objave

Pozdrav,

 

može li mi netko pobliže pojasniti kakva je situacija s prijenosom godišnjeg

odmora u drugu firmu ako se odlučim na prelazak? Za svaku godinu imam pravo

na cca. 20 dana godišnjeg (pa tako i za 2010.g.), pitanje je da li imam

pravo na svih 20 dana budući je tek 2. mjesec, a u 3. bih prešao dalje?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Warrior30 je napisao:

Pozdrav,

 

može li mi netko pobliže pojasniti kakva je situacija s prijenosom godišnjeg

odmora u drugu firmu ako se odlučim na prelazak? Za svaku godinu imam pravo

na cca. 20 dana godišnjeg (pa tako i za 2010.g.), pitanje je da li imam

pravo na svih 20 dana budući je tek 2. mjesec, a u 3. bih prešao dalje?

 

Hvala.

 

Warrior,

sadašnjo poslodavac ti mora dati potvrdu o tome koliko si godišnjeg koristio u 2009, kao i ptvrdu da GO za 2010 nisi koristio. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi poslodavac mi je rekao da po novom zakonu moram iskoristiti SAV godišnji za 2010.g. u staroj firmi (ili tražiti novčanu isplatu istog), a onda kada pređem u novu firmu, oni će mi dati godišnji proporcionalan koliko radim u firmi, npr. ako se zaposlim u 3. mjesecu, dobit ću 9/12 godišnjeg za 2010.g.

 

Može li neki pravnik prokomentirati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čemu dioba?koliko znam tako se obračunava godišnji u slučaju da si imao neki prekid radnog odnosa(ili nisi uopće radio)..tad ti dijele godišnji na preostale mjesece...novi godišnji u cijelosti možeš koristiti kod novoga poslodavca.stari poslodavac ti samo mora izdati potvrdu o tome koliko ti je dana godišnjega ostalo kod prelaska u novu firmu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

čemu dioba?koliko znam tako se obračunava godišnji u slučaju da si imao neki prekid radnog odnosa(ili nisi uopće radio)..tad ti dijele godišnji na preostale mjesece...novi godišnji u cijelosti možeš koristiti kod novoga poslodavca.stari poslodavac ti samo mora izdati potvrdu o tome koliko ti je dana godišnjega ostalo kod prelaska u novu firmu

 

Dioba je baš zbog tog novog zakona o godišnjem koji je na snazi od 01.01.2010. a kaže da prije prelaska u drugu firmu moram iskoristiti cijeli godišnji u staroj firmi.

 

Prije je bilo lako, bivši poslodavac je izdao potvrdu koliko sam godišnjeg potrošio i to je bilo to. Zato i pitam na ovom forumu koji je sada princip.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 61.Zakona o radu:

 

"U slučaju prestanka ugovora o radu,poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora".

 

Naknada se isplaćuje ramjerno broju dana neiskorištenog godišnjeg a određena je ugovorom o radu,kolektivnim,pravilnikom..najmanje u visini prosječne plaće u prethodna 3 mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima,

 

Meni treba malo pojašnjenje u vezi ovoga. Planiram promijeniti posao. Godišnji iz prethodne godine sam u potpunosti iskoristio, godišnji iz 2010. godine nisam uopće koristio (20 dana).

Sad me zanima da li ga ja u potpunosti moram iskoristiti kod postojćeg poslodavca (20 dana)?

To bi značilo da ja "prisilno" moram otići na godišnji i nemam više godišnjeg u 2010. godini.

Vidim da se ovdje pisalo o nekim srazmjernim godišnjima u novoj firmi. Zar to onda ne bi značilo da se iskoristio puni godišnji u staroj firmi npr. 20 dana + srazmjerni godišnji u novoj firmi, npr. ako se promjeni firma 1.8. - 5 mjeseci X 1/12 godišnjeg = 8 dana i ukupno se dobije 28 dana godišnjeg za tekuću godinu što mi nema smisla.

Također, ukoliko mi je otkazni rok mjesec dana, a godišnji za 2010. godinu MORAM iskoristiti u sadašnjoj firmi, a kolko znam da se otkazni rok produljuje za dane godišnjeg, znači da ne mogu promjeniti firmu prije od 1 mjesec + 20 radnih dana godišnjeg = 2 mjeseca?

Naravno, sve ovo pada u vodu ako mi sadašnji poslodavac želi isplatiti godišnji odmor, ali u to sumnjam jer je njemu u interesu produljiti mi otkazni rok što duže. Ako ništa drugo tad će me zvat na telefon.

 

Zar ne postoji neka mogućnost korištenja godišnjeg odmora u novoj firmi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idemo redom: zakon o radu kaže da se godišnji odmor odobrava odlukom poslodavca, a prema planu Go koje uz suradnju s radničkim vijećem donosi poslodavac za tekuću godinu. Kad donese taj plan, izrađuje odluke o GO koje dostavlja radnicima s poukom o pravnom lijeku-radnici se mogu žaliti ako im termin ne odgovara. Budući da se plan GO i odluke po njemu moraju donijete tridesetak dana prije početka GO, vjerojatno je vaš poslodavac to sve već za 2010. godinu odradio i vi ste vjerojatno u tom planu s nekim terminom GO. Ako sad mijenjate posao, znači da ne možete koristiti GO kod sadašnjeg poslodavca i on bi vam za isti trebao isplatiti naknadu, jer novi ZOR više ne predviđa da se stečeno pravo na GO nosi kao miraz drugom poslodavcu. E, sad su tu moguće razne kombinacije na temu "ljudi smo, dogovorit ćemo se", ali zakonskoje rješenje ovakvo kako sam napisala. Bitna napomena - bez GO nema ni regresa, znači ako vam isplaćuje naknadu za neiskorišteni GO, nema vam obvezu dati i regres, jer niste GO koristili.

Nadalje, otkazni se rok odrađuje i takva je njegova suština po odredbama ZOR-a, a ne služi za trajanje radnog odnosa tijekom kojeg se koristi pravo na GO. To su dvije različite stvari, svrha otkaznog roka je da i radniku i poslodavcu dade vremena da se snađu, a ne da radnik bude na godišnjem.

Što se tiče razmjernog dijela GO, više niste u toj priči, jer ste u 2010. radili do kraja lipnja i prema tome ste stekli pravo na puni GO za ovu godinu, koji vam vaš poslodavac odobrava odlukom prema planu GO ...(vidi početak posta). Ako do sad već niste dobili nikakvu odluku o terminu vašeg GO, onda sve ovo za vas ne važi, onda ste vjerojatno u sustavu tipičnom za poduzetništvo na naš način...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idemo redom: zakon o radu kaže da se godišnji odmor odobrava odlukom poslodavca, a prema planu Go koje uz suradnju s radničkim vijećem donosi poslodavac za tekuću godinu. Kad donese taj plan, izrađuje odluke o GO koje dostavlja radnicima s poukom o pravnom lijeku-radnici se mogu žaliti ako im termin ne odgovara. Budući da se plan GO i odluke po njemu moraju donijete tridesetak dana prije početka GO, vjerojatno je vaš poslodavac to sve već za 2010. godinu odradio i vi ste vjerojatno u tom planu s nekim terminom GO. Ako sad mijenjate posao, znači da ne možete koristiti GO kod sadašnjeg poslodavca i on bi vam za isti trebao isplatiti naknadu, jer novi ZOR više ne predviđa da se stečeno pravo na GO nosi kao miraz drugom poslodavcu. E, sad su tu moguće razne kombinacije na temu "ljudi smo, dogovorit ćemo se", ali zakonskoje rješenje ovakvo kako sam napisala. Bitna napomena - bez GO nema ni regresa, znači ako vam isplaćuje naknadu za neiskorišteni GO, nema vam obvezu dati i regres, jer niste GO koristili.

Nadalje, otkazni se rok odrađuje i takva je njegova suština po odredbama ZOR-a, a ne služi za trajanje radnog odnosa tijekom kojeg se koristi pravo na GO. To su dvije različite stvari, svrha otkaznog roka je da i radniku i poslodavcu dade vremena da se snađu, a ne da radnik bude na godišnjem.

Što se tiče razmjernog dijela GO, više niste u toj priči, jer ste u 2010. radili do kraja lipnja i prema tome ste stekli pravo na puni GO za ovu godinu, koji vam vaš poslodavac odobrava odlukom prema planu GO ...(vidi početak posta). Ako do sad već niste dobili nikakvu odluku o terminu vašeg GO, onda sve ovo za vas ne važi, onda ste vjerojatno u sustavu tipičnom za poduzetništvo na naš način...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija