Jump to content

NASLJEĐIVANJE


anonimno

Preporučene objave

Poštovani,

 

moja baka nasljedila je kao jedina nasljednica svojeg brata(budući da nije imao drugih nasljednika) novac koji je bio na štednim knjižicama pokojnika. Ubrzo smo dobili obavijest( za sada telefonski) o obavezi plaćanja poreza od 5 %.

Pročitao sam članak zakona o financiranju lokalne odnosno regionalne samouprave u kojem piše da se braća mogu osloboditi plaćanja poreza ukoliko su u trenutku smrti živjeli u istom kućanstvu. Premda oni nisu bili prijavljeni( prebivalište) na istoj adresi, mišljenja sam da su živjeli u istom kućanstvu budući da je bakin brat došao prije 10-ak godina kao izbjeglica iz Bosne(inače samo hrvatski državljanin) te su moj baka i sada pokojni djed morali potpisati izjavu da će ga uzdržavati. Prvih godina nije imao nikakvih primanja a kasnije je dobio mirovinu. Druga stvar zbog koje mislim da je riječ o istom kućanstvu je činjenica da je brat u trenutku smrti živio u kući koja je vlasništvo moje bake( nju je nakon smrti svoje majke brat prenio na sestru a sebi ostavio doživotno uživanje).

Moje dilema je dakle da li riječ o zajedničkom kućanstvu ili ne, tj. da li se ima smisla žaliti na odluku jedinice lokalne samouprave( koja još nije stigla ali je očito da neće biti oslobađajuća).

Osim toga budući da je dio novca bio u eurima, zanima me po kojem tečaju se može zaračunati porez od 5 %( kupovni, prodajni ili srednji). Najlogičnije bi mi bilo da se računa po kupovnom tečaju HNB-a na dan pravomoćnosti nasljeđivanja, ili eventualno po srednjem tečaju, a nikako po prodajnom budući da fizička osoba pri prodaji efektive banci dobiva kune po najlošijem tj. kupovnom tečaju. Smije li jedinica lokalne samouprave odrediti tečaj neke druge banke osim HNB-a kao mjerodavne za ovaj slučaj?

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija