Jump to content

ovrha i porodiljni


MG79

Preporučene objave

molim da mi netko pomogne savjetom.na porodiljnom sam, i stigla mi je ovrha od amexa.Da li mi mogu sjesti na porodiljnu naknadu, i u kojem iznosu, da li na 1/3 naknade ili na veći iznos.Da li da ih kontaktiram ja ili obračun plaća mojeg poduzeća i da ih obavijestim da sam na porodiljnom dopustu.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MG79 je napisao:

molim da mi netko pomogne savjetom.na porodiljnom sam, i stigla mi je ovrha od amexa.Da li mi mogu sjesti na porodiljnu naknadu, i u kojem iznosu, da li na 1/3 naknade ili na veći iznos.Da li da ih kontaktiram ja ili obračun plaća mojeg poduzeća i da ih obavijestim da sam na porodiljnom dopustu.Hvala

 

 

Porodiljna naknada nije izuueta iz ovrhe i može se plijeniti 1/3 ili više ovisno o iznosu ukoliko je veča od 5.108 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

fakincina je napisao:

MG79 je napisao:

molim da mi netko pomogne savjetom.na porodiljnom sam, i stigla mi je ovrha od amexa.Da li mi mogu sjesti na porodiljnu naknadu, i u kojem iznosu, da li na 1/3 naknade ili na veći iznos.Da li da ih kontaktiram ja ili obračun plaća mojeg poduzeća i da ih obavijestim da sam na porodiljnom dopustu.Hvala

 

 

Porodiljna naknada nije izuueta iz ovrhe i može se plijeniti 1/3 ili više ovisno o iznosu ukoliko je veča od 5.108 kuna.

 

od 01.01.2009. se nad porodiljnom naknadom ne može vršiti ovrha. sa sigurnošću znam jer su mi uzimali do 12 mj.2008, a od 01.01.2009. više nisu smjeli uzimati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maza1 je napisao:

fakincina je napisao:

MG79 je napisao:

molim da mi netko pomogne savjetom.na porodiljnom sam, i stigla mi je ovrha od amexa.Da li mi mogu sjesti na porodiljnu naknadu, i u kojem iznosu, da li na 1/3 naknade ili na veći iznos.Da li da ih kontaktiram ja ili obračun plaća mojeg poduzeća i da ih obavijestim da sam na porodiljnom dopustu.Hvala

 

 

Porodiljna naknada nije izuueta iz ovrhe i može se plijeniti 1/3 ili više ovisno o iznosu ukoliko je veča od 5.108 kuna.

 

od 01.01.2009. se nad porodiljnom naknadom ne može vršiti ovrha. sa sigurnošću znam jer su mi uzimali do 12 mj.2008, a od 01.01.2009. više nisu smjeli uzimati.

 

Nažalost niste u pravu.

 

Prema Zakonu o porodilnjim naknada i roditeljskim potporama iz 2008. koji se počeo primjenjivati 01.01. 2009. uređen je način i visina porodiljne naknade.

Porodiljna naknada ima status stalnog mjesečnog primanja te nije izuzeta od ovrhe.

Po članku 148. Zakona o ovrsi navedeno je taksativno na čemu se ne provodi ovrha. Zakon je nekoliko puta mijenjan, ali taj članak 148. nikada nije mijenjan

 

 

Izuzimanje od ovrhe

Članak 148.

Izuzeti su od ovrhe:

1. primanja po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja udržavanja,

2. primanja po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskom osiguranju,

3. primanja po osnovi socijalne skrbi,

4. primanja po osnovi privremene nezaposlenosti,

5. primanja po osnovi dječjega doplatka,

6. primanja po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima,

7. primanja vojnika i studenata vojnih škola,

8. naknada za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika,

9. primanja po osnovi odličja i priznanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na sreću ti prijatelju nisi u pravu, rodiljne su naknade izuzete od ovrhe.

 

Novčane potpore ostvarene prema ovom Zakonu ne mogu biti predmet ovrhe ili osiguranja (kredita, pologa i slično), osim prema sudskoj odluci ili rješenju nadležnog centra za socijalnu skrb radi koristi djeteta za koje su ostvarene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

Na sreću ti prijatelju nisi u pravu, rodiljne su naknade izuzete od ovrhe.

 

Novčane potpore ostvarene prema ovom Zakonu ne mogu biti predmet ovrhe ili osiguranja (kredita, pologa i slično), osim prema sudskoj odluci ili rješenju nadležnog centra za socijalnu skrb radi koristi djeteta za koje su ostvarene.

 

 

Da se ne prepucavamo oko tog može li porodiljna naknada može biti predmetom ovrhe ili ne evo izvadak iz sudske prakse:

http://e-oglasna.pravosudje.hr/eoglasna/content/download/30227/179582/file/img306.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega, ne pada mi na pamet prepucavati se s Vama, al obratite pozornosti na nekakve tamo datume...... primjerice ostvarivanje nekakvog prava prema nekavom Zakonu.............pa ako nešto nakon toga neće biti jasno tu sam da Vam to pojasnim.

 

Pozdrav.....

 

A u međuvremenu sve korisnice i korisnici prznatog im prava prema Zakonu o kojem pričamo ovdje, mogu biti bez brige, nitko im neće plijeniti ono što im se isplaćuje na ime rodiljnih i roditeljskih potpora..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O RODILJNIM I RODITELJSKIM POTPORAMA

( u primjeni od 01.01.2009.)

 

Članak 4.

(1) Novčane potpore ostvarene prema ovom Zakonu ne mogu biti predmet ovrhe ili osiguranja (kredita, pologa i slično), osim prema sudskoj odluci ili rješenju nadležnog centra za socijalnu skrb radi koristi djeteta za koje su ostvarene.

 

Rubens, slažem se da je prema tome zakonu porodiljna naknada izuzeta iz ovrhe, međutim čak i sudska praksa (link postavljen u mome prethodnom postu) pokazuje da se taj zakon ispravno ne primjenjuje. Mišljena sam da je trebalo dopuniti čl. 149 OZ-a te onda ne bi bilo nedoumice i nejasnoča oko toga, a ovako ukoliko ovršenici ne budu reagirali na takve ovršne prijedloge podnoseći prigovore na te okolnosti i dalje če se porodiljna naknada plijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mi netko može dati savjet bila bih zahvalna. Radi se o tome da sam ja na porodiljnom, a vlasnik sam obrta i porezna uprava poslala mi je ovrhu za dug koji imam na obrtu (ovrha još nije počela). Blokirat će mi žiro račun obrta međutim kako piše u ovrsi i sve druge račune pa pretpostavljam tako i tekući račun na kojem primam porodiljnu naknadu. S obzirom da piše u zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama da iste ne mogu biti predmetom ovrhe zanima me što mogu poduzeti da mi ne blokiraju tekući račun na koji ih primam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li bi možda bilo pametno otići u banku u kojoj primam porodiljnu naknadu i prije nego ovrha i počne te da ih upozorim na ovrhu i donesem isprintane NN u kojima piše da mi ne smiju uzeti naknadu, jer znam da će mi uzeti a onda mi je poslije nitko nece vratiti. Kako to u našoj državi ide moraš se sam izboriti da bi ostvario pravo po zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mitovski je napisao:

Da li bi možda bilo pametno otići u banku u kojoj primam porodiljnu naknadu i prije nego ovrha i počne te da ih upozorim na ovrhu i donesem isprintane NN u kojima piše da mi ne smiju uzeti naknadu, jer znam da će mi uzeti a onda mi je poslije nitko nece vratiti. Kako to u našoj državi ide moraš se sam izboriti da bi ostvario pravo po zakonu.

 

 

Porodiljna nakanda je izuzeta iz ovrhe i nemože se ovršiti. Porezna vam može blokirati žiro račun obrta, ali vam nemože plijeniti porodiljnu naknadu. U slučaju da vam vrše zapljenu sredstava sa vašeg tekučeg računa na koji primate porodiljnu naknadu, na takvu ovrhu čete podnesti prigovor protiv ovrhe kao nedopuštene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija