Jump to content

lažno prijavljivanje nasilja u obitelji


warlord

Preporučene objave

Posudio sam novac ženskoj osobi, kada sam ju tražio natrag podnijela je privatnu tužbu prekršajnom sudu da sam ja njezin bivši izvanbračni suprug koji ju proganja i maltretira.

 

Tužba za bilo kakvo nasilje je odbačena, kao i priča o izvanbračnoj zajednici. Rješenje je pravomoćno.

Međutim, suprotna strana jest još prije toga od istog suca dobila "privremenu mjeru zabrane približavanja žrtvi nasilja u obitelji". Sada dakle imamo dva rješenja odnosno spojena postupka, u prvom su sve optužbe odbačene, kao i izvanbračna zajednica, a u drugom stoji da jest ona moja izvanbračna supruga. Tražio sam od suca da se to ukine i da se ponovi da mi ta osoba nije ništa no sudac šuti.

Ideja da me nekakva prostitutka proglasi svojim suprugom mi je odvratna.

Što da činim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

warlord je napisao:

Posudio sam novac ženskoj osobi, kada sam ju tražio natrag podnijela je privatnu tužbu prekršajnom sudu da sam ja njezin bivši izvanbračni suprug koji ju proganja i maltretira.

 

Još si dobro prošao.

Da si posudio novac muškarcu, možda bi morao dokazivati seksualne afinitete...

 

 

:-P

 

Ovo je definitivno novi moment u zaštiti od nasilja u obitelji!

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

warlord je napisao:

Može li mi itko pomoći, ako vas netko optuži za nešto, optužba bude odbačena, kako može ostati na snazi zaštitna mjera zabrane približavanja žrtvi nasilja u obitelji, kada je dokazano da to nije točno?

 

Vi navodite stvari koje ne piju vodu.

 

Zaštitna mjera je posljedica presude, dakle ne može biti izrečena ako je predmet odbačen.

 

Druga stvar je mjera opreza koju policija može izdati kao zabranu približavanja.

 

Ta mjera opreza se izdaje na rok do 8 dana ili iznimno do završetka prekršajnog postupka kada sud po službenoj dužnosti svaka 2 mjeseca preispituje opravdanost te mjere opreza.

 

Dakle, dobro se informirajte o čemu se zapravo radi i nije zgoreg najaviti se kod tog suca koji je vodio predmet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, zaštitna mjera je bila izrečena prije nego što je uopće podnijela prijavu.

Radi se o privatnoj tužbi, ta osoba nije moja žena i policija ju je odmah odkantala.

Nakon toga je u roku od 3 dana podnijela optužni prijedlog jer se inače zaštitna mjera po zakonu automatski stavlja izvan snage. Tužba je odbačena. Ja sam se na rješenje o zaštitnoj mjeri žalio vps-u koji mi je odgovorio da se na činjenice da ta osoba nije moja žena pozovem u sudskom postupku.

Sutkinja mi je odgovorila da se rješenje sada ne može ukinuti jer ona ne može ukidati rješenja vps-a.

Također mi je rekla da ne dolazim jer ne smije raspravljati bez druge strane. A druga strana ne postoji jer je rješenje o odbačaju pravomoćno.

Otkuda vam to da se takvo rješenje preispituje svaka 2 mj, zakon o nasilju u obitelji to uopće se spominje, niti se uopće spominje što se čini sa zaštitnom mjerom u slučaju odbacivanja tužbe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaštitne mjere se određuju po Prekršajnom zakonu.

 

Zatajili ste da se protiv vas već vodio jedan postupak, a po kojem je VPS i presudio zaštitnu mjeru.

 

warlord je napisao:

Ideja da me nekakva prostitutka proglasi svojim suprugom mi je odvratna.

 

Pa zbog čega vam onda uopće smeta bilo kakva mjera ako vam je sve to odvratno? U stvari ne želim znati, vaš problem.

 

Ne može se više ništa reći budući da brkate zaštitne mjere, privremene mjere, mjere opreza i svoje osjećaje prema toj osobi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim ako se sudac ne poziva na ovo. Meutim ako je dokazano da nema obiteljskih odnosa dakle nema niti zakonske svrhe

 

 

 

 

Članak 17.

 

(1) Zaštitne mjere iz članka 7. točka b., c., d. i g. ovoga Zakona mogu se izreći samostalno i bez izricanja kazne, odnosno druge prekršajne sankcije.

 

(2) Zaštitne mjere iz stavka 1. ovoga članka izriču se po prijedlogu podnositelja zahtjeva prekršajnog postupka, radi otklanjanja izravne životne ugroženosti osoba izloženih nasilju i drugih članova obitelji.

 

(3) Sud će donijeti rješenje iz stavka 1. i 2. ovoga članka u roku od 48 sati.

 

(4) Rješenje iz stavka 3. ovoga članka sud će staviti izvan snage ukoliko podnositelj u roku od tri dana od dana donošenja rješenja ne podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.

 

(5) Sud je dužan o posljedicama iz stavka 4. ovoga članka upozoriti podnositelja.

 

(6) Protiv rješenja iz stavka 3. ovoga članka može se izjaviti žalba u roku od tri dana. Žalba ne odgađa izvršenje rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne.

Vodio se je samo jedan postupak, osoba se je lažno predstavila podneskom sudu kao moja žena i zatražila zabranu prilaska (da nebih od nje mogao potraživati novac koji mi duguje) nakon toga je u roku od 3 dana podnijela sudu optužni prijedlog da se ne bi rješenje stavilo van snage, tu je navela da ju ja maltretiram i sl.

Ja sam se žalio na to rješenje, a dok je u međuvremenu došla odluka vps-a na moju žalbu jest odbačena njezina optužba kao i priča o ženi.

No to rješenje i dalje stoji. A u tom rješenju o zabrani prilasku piše da je ona moja supruga.

Ono prostitutka je bila samo uvreda.

Koja je onda razlika između zaštitnih mjera, privremenih mjera i mjera opreza?

 

Što da ja onda činim da se ukine to rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mjere opreza izdaje policija.

 

Privremene su do 8 dana ili do kraja prekršajnog postupka, ali sud preispituje njihovu svrhu.

 

Zaštitnu mjeru izdaje samo sud. Može je izdati kao privremenu na početku postupka ukoliko se ne može odmah izreći presuda odnosno zbog zaštite oštećenog u vremenu do pravomoćnosti presude, a može trajati do pravomoćnosti.

 

Zaštitnu mjeru kao posljedicu presude izdaje sud i izdaje se na rok od 1 mjeseca do dvije godine, osim oduzimanja predmeta kad se primjenjuje trajno.

 

Sigurnosna mjera se izdaje na rok do 10 godina ili doživotno.

 

Na rješenja VPS-a više stvarno nema žalbe, ali zato postoji čl. 220. Prekršajnog zakona, ali je problem što ide preko velike gospode koja taj dio posla ne žele raditi.

 

Ako imate imovinsko pravni zahtjev prema toj osobi nema nikakve zapreke da se to odradi preko opunomoćenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To znači da sam ja dobio tu privremenu odluku. No na njoj nigdje ne piše da je privremena odnosno da traje do pravomoćnosti odluke o prekršaju.

 

Dakle sudac ju je bio dužan ukinuti po službenoj dužnosti nakon pravomoćnosti odluke o odbacivanju tužbe?

I što sada kada on to neće?

U zakonu o nasilju u obitelji nigdje zapravo uopće ne piše da se te zaštitne mjere dijele na one privremene i one kao posljedice presude.

 

A što je sa onim da se mjera može izdati i bez kazne? Dakle i ako netko nije proglašen krivim ili nije ništa niti počinio, može mu se izdati takva mjera?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija