Jump to content

Mobing u carinskoj službi


anonimno

Preporučene objave

U Carinskoj upravi Republike Hrvatske-Carinarnicama, službenici su izloženi stalnim pritiscima od strane novoimenovanih (politički izabranih ) šefova.

Psihološkom i drugom maltretiranju izloženi su posebno oni radnici koji su savijesno i stručno radili svoj posao.

Ovim putem pozivamo sve koji trpe ovakve pritiske da se obrate kao svojim sindikalnim povjerenicima tako i udrugama koje štite prava radnika.

Ne predajite se, upoznajte javnost i zaštitite svoja prava pred sudom. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino ako javno iznosite konkretne slučajeve sa imenima i prezimenima osoba koje ponižavaju druge možete pokrenuti kakvu promjenu.

 

Naime, osobe koje su na "vrhu" moraju razmišljati kakvi će biti slijedeći izbori.

 

Prikrivanjem slučajeva od javnosti, samo stvarate privid da se za njih ne zna, što naravno rado prihvaćaju osobe o kojima biste trebali pisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako razbiti zaštitu koju imaju zlostavljači?.

Štiti ih stranka na vlasti, koja kontrolira policiju, sudstvo ........, a koja ih je i imenovala na rukovodeće funkcije.

Međutim, upoznavanjem javnosti sa imenima i nedjelima zlostavljača, sigurno će se pokrenuti demokratski mehanizam rješavanja političkog pritiska na državna tijela koja su dužna štititi prava radnika-službenika.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poznati su slučajevi mobinga u Carinarnicama xxxx

Ravnatelj Carinske uprave xxxx po dolasku na vlast po kratkom postupku, bez obrazloženja smijenio je sa funkcija veliki broj službenika ne ulazeći u rezultate njihovog rada i stgručnost. Učinio je to preko novopostavljenog stranačkog kadra, pročelnika ii njihovih pomoćnika.

Oni smijenjeni službenici koji su ustrajali u zaštiti svoji prava bili su izloženi različitim vrstama pritisaka-zlostavljanja (premještaj na niže rangirano radno mjesto sa manjom plaćom, premještaj van mjesta prebivališta, omalovažavanju-kleveti, ignoriranjem u obavljanju radnih zadaća itd.)

Činjenica je da su zlostavljači dobro zaštičeni , pošto imaju vlast i stranku koja im štiti leđa. Međutim, upoznavanjem javnosti o ovakvim slučajevima, može se pokrenuti mehanizam zaštite žrtava zlostavljanja.

Zato osobe, koje su zlostavljane na svojim radnim mjestima od strane svojih nadređenih i drugih kolega, trebaju iznjeti svoje slučajeve i ukazati na one koji ih zlostavljaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U carinskoj službi veliki broj zaposlenika radi pod pritiskom da se ne zamjere šefovima u kojem slučaju se premještaju na radna mjesta sa manjom plaćom.

Ravnatelj xxxxxi njegovi

suradnici "potezom pera" smjenjuju one koji nisu

poslušni i koji misle svojom glavom.

Zaštita prava funkcionira po načelu "Kadija te tuži, Kadija ti sudi". Točno je i to da se pokrenuti postupci pred Upravnim sudom ne rješavaju, iako se radi o prioritetnim predmetima.

Sindikalna zaštita je nikakva. Sindikat daje pravne savjete i pomoć i ne pokazuje želju da ide dalje od toga.

Kako se u ovakvoj situaciji zaštititi od mobinga?, kad je on osnovno oružje u rukama vladajuće "klase" u carinskoj službi. Oni blokiraju rad upravnog tijela u postupcima zaštite prava iz rqadnog odnosa, jer, između ostalog, smjenjuju i postavljaju one koji rade na tim poslovima. Sudska zaštita pred Upravnim sudom nije efikasna, sud je zatrpan velikim brojem predmeta , pa se na odluku čeka godinama. Naravno da je čelnicima carinske službe i Ministarstva financija to poznato, pa efikasno koriste tu situaciju.

Svi kojima su povrijeđena prava, koji trpe zlostavljanje, trebaju ustrajati u pravnoj zaštiti i upoznati nadležne o tome, kao i širu javnost koja će to znati cijeniti na sljedećim izborima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam radila u državnoj službi i trpjela niz godina psihičko zlostavljanje nadredjenog. To je došlo do te mjere da sam uz lijekove išla na posao.

Konačno, nakon preispitivanja svih mogućnosti koje mi stoje na raspolaganju, shvatila sam da je jedini ispravan put - dati otkaz.

Znam one koji su im se ispriječili. Proglasili su ih ludim, prisluškivali su ih, na sve moguće načine ometali u radu - to su perfidni postupci - teško dokazivi. Npr. telefon vam se preusmjeri na nekog drugog službenika, onda se vi naravno ne možete javiti jer vam ne zvoni, onda vas prijave nadredjenom u upravi da vas nema u sobi itd. Ili, dok odete na toalet nestanu vam neki dokumenti i onda zlostavljači dodju i traže upravo te dokumente pod prijetnjom hitnog postupanja i slično.

Ma, sve gadosti sam prošla i trebalo bi mi 100 stranica da vam to pobliže opišem. Sa rogatima se ne možeš bosti i to je istina. Ja sam probala ali nisam uspjela. Jednom smo se pobunili zbog nepravde na poslu.

Usijedio je hitan sastanak. Pozvani smo kao okrivljenici. Da ste vi mogli čuti taj razgovor !!! Vi ne biste mogli vjerovati u 4 zida kakve vam prijetnje dostave, kakve ucjene. Boli vas želudac slijedećih mjesec dana ...

Ne znam, ali bojim se da u ovim okolnostima kada Ankica Lepej i Balenovićka su na cesti zbog upozoravanja na kaznene radnje nadredjenih i protiv njih se okrene pravosudje ... Ne znam ...

Čini mi se bolje rješenje otići što dalje. Nadjite si posao u Italiji i vozite šlepere za dobru lovu i smijte im se u facu. To su bijedni kancelarijski štakorčići čiji se bijedni životić sveo na maltretiranje okoline zbog svojih mizernih spletkarenja i ulizivanja za sitne novčiće u državnoj službi. Osobito su gnjusni kada su reorganizacije posla u pitanju. Tada gaze preko mrtvih.

IDITE ŠTO DALJE OD GAMADI. Sretno .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zbog neosnovanih smjena u Carinskoj službi pokrenuti su mnogobrojni postupci pred Upravnim sudom,. Iz dokaza koji su priloženi i predloženi vidljiva je ne samo nezakonitost već i mobing koji su šefovi donoseći rješenja o premještaju iskazali u obrazloženjima i u odgovorima na tužbene zahtjeve.

Ukoliko Upravni sud donese odluku u korist

tužitelja, kakva je daljnja sudska zaštita pred kaznenim i građanskim sudom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

U carinarnici xxxx pomoćnik pročelnikaxxxx već duže vrijeme šikanira i zlostavlja određene djelatnike.

Premještajući djelatnike na niže plaće, širenjem neistinitih glasine, klevećenjem ,itd., nastoji se natjerati djelatnike da odu iz službe ili da u strahu od drugih posljedica šute o povredi svojih prava....!!!.

Pročelnik sve to podržava a njegov pomoćnik u njegovo ime provodi svoje "bolesne "namjere.

Oni koji trpe posljedice ovakvog postupanja trebali bi upoznati javnost sa svojim slučajevima i pokrenuti postupak zaštite svojih prava. Znamo da je u ovakvim situacijama za to potrebna velika hrabrost, međutim nemojte posustati pravna država mora funkcionirati a javnost će vas podržati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam otišla s carine. Nije ni i drugim drž. služb. bajno, ali carina.... tamo zasigurno vlada najveći šljam. Kad smo se zaposlili 1991. šefovi su nam redom bili bez fakulteta, pa nas s faksom nisu mogli smislit od početka - bili smo prijetnja - kako za mjesta, takovaljda i za njihova primanja...

KAd smo krenuli polagat stručne ispite, na ispistima su popadala djeca iz finih obitelji: djeca bivših partijskih komesara, prjatelja, kumova, politički podobnih... ali su svejedno znali da ih na carini

čeka ružičasta budućnost. I fakat! ZA koju godinu su takvi postali šefovi. U Carinarnici xxxx 80% predstojnika, (barem je tako bilo do 2002.) bili su oni koji su barem jednom pali na stručnom ispitu. Koja je to bagra!!! A tek sama uprava - vjerujte, u životu normalnog čovjeka susret s takvim spodobama je elementarna nepogoda. Zato na carini uglavnom rade samo oni koji drugdje ne mogu nać posao...

Btw., taj xxxxje carinski fakin još od davna, kad mu je država plaćala stan u hotelu Dubrovnik...

Ali se čovjek u takvoj sredini nauči preživit! I razlikovat bitno od nebitnog!

SVIMA DAJEM JEDAN SAVJET: NEMOJTE NI U LUDILU RADIT NEŠTO ZA ŠTO NEMATE ZAKONSKE PODLOGE ILI PISMENI NALOG!!!!! NI U LUDILU!!! KAd zagusti i dođe do stegovnog (pa ako bi vam još netko malčice stisnuo i kaznenu) jedino vas može izvuć vaše znanje, sigurnost da ste u svakom trenutku radili kako piše u zakonu - samo tako ste sigurni i to na sudu prolazi. A tu je čak i ova bagra nemoćna. Zato ako nekome vraćate predmet - napišite puno obrazloženje (izmjenu zakona, uputu CURH-a), pa ćete se i za dvije godine moć sjetit zašto ste ga špediteru vratili ili ne,

ili zašto ste možda ocarinili nešto po ovom ili onom katalogu, zapišite od koga ste dobili telefonske upute...pišite...i nikome ne vjerujte kad vam veli "Mali napravi to na moju odgovornost" jer kad zagusti odgovornost je samo vaša!

Osim rukovodećeg djela, ipak je na carini jedan kup dobrih i dragih ljudi s kojima je bilo ful dobro. S kojima je bilo super radit, a bome i feštat!

<Pozdrav svim carinicima dobre volje! :wavey:

 

Još jedan savjet: nemojte se mučit s glasinama koje se šire o vama - kad se perje rastepe nitko ga više pobrat ne može, a u tuđim glavama reda ne možete praviti! (Taj savjet je i meni dao jedan iskusniu kolega) Zato glavu gore!!! I dignite nos visoko!!!!

:thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Sada kada se približavaju izbori vlast kreće u obračun sa korupcijom-kriminalom. Kakvog li licemjerja do jučer su smijenjivali one službenike koji su imali uspjeha u otkrivanju kriminalnih djela i korupcije.

U carini je javna tajna da su smijenjeni oni službenici koji su profesionalno obavljali svoj posao i imali zavidne razultate.

Za sada u ovoj državi nema jednakosti svih pred zakonom, kako nas ovih dana žele uvijeriti političari vladajuće stranke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što se drugo od trenutno vladajućih može očekivat? Brda i doline pred izbore, lopovluk, korupcija i mitologija u sve ostale dane. Lako im je je vladat tako prefrigano, kad su ostali mlakonje - drvo od šume ne vide! Vrijeđa jedino to što nas drže ovcama i misle da ih nismo prokužili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

... obrisano na zahtjev pravnih zastupnika u objavi prozivanih osoba

 

 

 

Urednički komentar:

Legalis portal podržava svaku argumentiranu kritiku, i jedna od svrha njegovog postojanja je da bude i ostane mjesto koje podržava različite kritičke stavove i mišljenja.

 

No, prozivanje konkretnih osoba imenom i prezimenom nužno traži potpis osobe koja na taj način javno druge proziva. Prozivanje poimenice pod krinkom anonimnosti koju omogućujemo u nekim forumima ove stranice je čin kukavičluka, koji svakako ne udovoljava elementarnim uvjetima onoga što se naziva argumentirana kritika.

 

Stoga vas molimo da kad na ovim stranicama kritizirate druge imenom i prezimenom svakako ne zaboravite potpisati sebe. Inače će objava biti bez obrazloženja izbrisana.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ovih je dana nepravomoćnom sudskom odlukom presuđeno u korist tužitelja koji je trpio mobing od strane posodavca. Nakon što presuda postane pravomoćna, pokrenite postupak pred nadležnim sudom radi zaštite svojih prava i naknade štete.

Temeljem ovakvih pravomoćnih presuda moguć je i kazneni progon zlostavljača.

U carinskoj službi došlo je vrijeme da poslodavac odnosno zlostavljači odgovaraju pred sudom za svoje postupke. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Tko bude tužio zlostavljače sigurno će biti premješten na niže radno mjesto i manju plaću.

Javna je tajna da u carinskoj službi napreduju nesposobni koji imaju dobru političku ili rodbinsku vezu.

Pročelnici obvezno i njihovi suradnici velika većina, imenovani su na rukovodeća radna mjesta po osnovi stranačke pripadnost.

U ovakvoj situaciji zaposlenici nisu motivirani, jer znaju da rad, stručnost i rezultati nisu osnovni kriteriji za napredovanje u carinskoj i drugoj državnoj službi.

Mogu se bezbroj puta donositi zakoni koji će poboljšati ovu situaciju, spasa nema dok političari budu krojili kadrovsku politiku, oni uvijek na kraju priče postavljaju svoje ljude na rukovodeća i druga atraktivna mjesta.

Svijedoci smo da današnja vlast nepotizam konzumira u velikim količinama, a pri tom znaju da na ovaj način čine nepopravljivu štetu ovoj državi jer veliki broj stručnjaka napušta Hrvatsku zbog njih i njihovog "zakonitog" postupanja u unaprijeđenju stručne strukture ove države.

Na sreću kraj ovakvom ponašnju vidljiv je ne samo u pravosuđu već i u javnosti koja daje podršku evoluciji i upozorava vlast da je vrijeme da ide u mirovinu jer dolazi novo vrijeme i neki novi ljudi-polako ali sigurno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako tek carinici maltretiraju jadne špeditere. Jedan me tjera da od njega kupujem u gotovini biljege koje on odlijepi. Od jednog mog klijenta koji je uvoznik automobila tražio je da mu pokloni automobil s time da mu kao protuuslugu nije ponudio ništa na što nema po zakonu pravo BESPLATNO. Vrše samovolju i nikome ne odgovaraju a ako im se usprotivimo ili ih pokušamo prijaviti deblji kraj izvlačimo samo mi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to u većini kadar HDZ-a koji je u zadnjih 5-6mjeseci u sarinsku službu primio više od 800 novih službenika koji su postavljeni na najbolje plaćena mjesta dok službenici koji su godinama u službi nemogu napredovati bez obzira što su dokazali svoju stručnost i imaju pozuitivne rezultate rada.

Dosta je tlačenja, vrijeme je da se promjene nesposobni i pupčanom vrpcom vezani kadar HDZ-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

... obrisano na zahtjev pravnih zastupnika u objavi prozivanih osoba

 

 

Urednički komentar:

Legalis portal podržava svaku argumentiranu kritiku, i jedna od svrha njegovog postojanja je da bude i ostane mjesto koje podržava različite kritičke stavove i mišljenja.

 

No, prozivanje konkretnih osoba imenom i prezimenom nužno traži potpis osobe koja na taj način javno druge proziva. Prozivanje poimenice pod krinkom anonimnosti koju omogućujemo u nekim forumima ove stranice je čin kukavičluka, koji svakako ne udovoljava elementarnim uvjetima onoga što se naziva argumentirana kritika.

 

Stoga vas molimo da kad na ovim stranicama kritizirate druge imenom i prezimenom svakako ne zaboravite potpisati sebe. Inače će objava biti bez obrazloženja izbrisana.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija