Jump to content

otpremnina


merybag

Preporučene objave

merybag je napisao:

da bila sam kod njih 2 god.i 5 mjeseci. ma mislila sam da nemam pravo jer oni ništa ne spominju, a meni bilo glupo za pitati... :-D

 

marybeg,

tvoj smo slučaj raspravljali 02.02. Trebala si tamo i nastaviti. No da sad ne kompliciramo.

Daja ti je dobro rekla ti imaš pavo na otpremninu s obzirom da ti je poslodavac otkazao ugovor o radu iz poslovno uvjetovanih razloga a provela si kod njega više od dvije cijele godine.Također imaš i pravo na otkazni rok kako od dva mjeseca.Poslodavac je u Odluci o otkazu bio DUŽAN uz obrazloženje zbog čega ti je dao otkaz ,navesti i obvezu isplate otpremnine i odrađivanja otakaznog roka. I zbog tih razloga ovakav otkaz nije dopušten i ti si se trebala žaliti na isti.Tvoje potraživanje otpremnine ne zastarjeva tri godine ali prvo moraš dobiti Obračun otpremnine temeljem kojeg ćeš ostvariti to potraživanje ukoliko ti poslodavac "dobrovoljno" ne isplati istu.

Prošli puta kad smo razgovarali, izrazili sumnju u dopuštenost takovog otkazivanja od strane poslodavca iz razloga što je zapošljavao ljude na određeno vrijeme istovremeno kada se tebi spremao dati otkaz kao "tehnološkom višku".

Kolko sam shvatio ti si nisi žalila na taj otkaz Zaštitom prava. Možeš se žaliti i sada ukoliko nije prošlo više od 15 dana od dana kako si primila odluku od otkazu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

merybag je napisao:

da bila sam kod njih 2 god.i 5 mjeseci. ma mislila sam da nemam pravo jer oni ništa ne spominju, a meni bilo glupo za pitati... :-D

 

marybeg,

tvoj smo slučaj raspravljali 02.02. Trebala si tamo i nastaviti. No da sad ne kompliciramo.

Daja ti je dobro rekla ti imaš pavo na otpremninu s obzirom da ti je poslodavac otkazao ugovor o radu iz poslovno uvjetovanih razloga a provela si kod njega više od dvije cijele godine.Također imaš i pravo na otkazni rok kako od dva mjeseca.Poslodavac je u Odluci o otkazu bio DUŽAN uz obrazloženje zbog čega ti je dao otkaz ,navesti i obvezu isplate otpremnine i odrađivanja otakaznog roka. I zbog tih razloga ovakav otkaz nije dopušten .

 

Moram priznati da zbog nespretne rečenične konstrukcije nisam siguran koliki si joj otkazni rok naveo, no ona ima pravo na otkazni rok u trajanju od mjesec i dva tjedna.

 

Međutim, nije točno kako navodiš da je poslodavac "dužan" u odluci o otkazu navesti i podatak o isplati otpremnine i podatak o odrađivanju otkaznog roka, pa da, ako to nije naveo, otkaz je nedopušten.

 

Naime, poslodavac je dužan sukladno članku 113. Zakona o radu otkaz sačiniti u pisanom obliku, kao i obrazložiti otkaz.

 

Poslodavac nije dužan u otkazu navesti podatke o otkaznom roku niti otpremnini, jer su to samostalna prava koja ne utječu na valjanost otkaza.

 

Dakle, neće otkaz biti nedopušten jer ne sadrži podatke o otkaznom roku i otpremnini - paziti, cigo, da ne pišeš više ovakve besmislice :vrti:

 

Dopuštenost otkaza ocjenjuje se s obzirom na postojanje otkaznog razloga i poštivanje procedure otkazivanja ovisno o vrsti otkaza (je li izvršeno savjetovanje ili suodlučivanje sa radničkim vijećem, jesu li primjenjene odredbe o zabrani otkaza određenim kategorijama radnika, je li poslodavac poštivao kriterije otkazivanja-dob radnika, obveze uzdržavanja, trajanje ugovora o radu i dr.).

 

I još jedna stvar: čak i da joj je protekao rok od 15 dana za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava, ona ga može podnijeti i nadati se da će joj poslodavac odgovoriti i time otvoriti mogućnost tužbe. Dakle, kada god poslodavac odgovori na zzp, odnosno odbije ga, radniku od dana zaprimanja teče 15 dana za podnošenje tužbe.

 

Dakle, prvo proučiti, onda rastumačiti, pa tek onda (ispravno!) savjetovati :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi Floki,

na stranicama Moj Posao hr. u tzv. "Arhivi pravnih savjeta" pod naslovom "Poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu radi gospodarskih razloga" od 22.05. 2009g, u kome izvjesni poslodavac traži savjet pravnika vezano za mogućnost i način otkazivanja ugovora radnicima u savjetu stoji , citiram:

"Odluka o otkazu MORA biti sastavljena u pisanom obliku sa SVIM ELEMENTIMA kao što su napr. razlog zašto se otkazuje,PRAVO NA OTKAZNI ROK, PRAVO NA OTPREMNINU (ako je ima) i sl."-završen citat.

 

Dakle Floki nje toćno:

1. Da nisam nešto proučio.

2. Nije točno da pišem besmislice.

E a dali je moj savjet ispravan ili nije za to je kriv netko tvoje struke a ne ja. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

Moram priznati da zbog nespretne rečenične konstrukcije nisam siguran koliki si joj otkazni rok naveo, no ona ima pravo na otkazni rok u trajanju od mjesec i dva tjedna.

 

 

 

Floki

Gospođa ima pravo na otkazni rok u trajanju onoliko koliko je to navedeno u Ugovoru o radu.

 

Draga gospođo Daja007,

 

Zakon o radu predviđa minimalna prava radnika. Kada Kolektivni ugovori, pravilnici o radu, ugovori o radu isto pravo reguliraju na drugačiji način, za radnika se uvijek primjenjuje najpovoljnije pravo.

 

Kako gospođa nigdje nije navela je li uopće u njezinom ugovoru o radu predviđen otkazni rok i koliki bi on bio, ne znam odakle vam smjelost decidirano tvrditi da se primjenjuje otkazni rok iz ugovora za kojeg ne znamo uopće je li naveden u njemu, odnosno je li drugačiji, odnosno povoljniji od onoga uređenog ZOR-om.

 

Moram i Vas uputiti da ne blebećete bezveze i ne dovodite u zabludu svojim izjavama one koji čitaju ovaj forum i kojima je potrebna STRUČNA pomoć oko rješenje njihovog problema.

Prema tome, ono što se sa sigurnošću može reći - jest da je njoj minimalno trajanje otkaznog roka predviđeno zakonom 1 mjesec i 2 tjedna - Vas gospođo dajo upućujem pogledati odredbu članka 114 Zakona o radu. Ukoliko je to pravo povoljnije uređeno nekim drugim propisom, primjenjuje se povoljnije pravo.

 

Prema tome, izričito se može tvrditi koliko je minimalno uređenje trajanja otkaznog roka (jer to trajanje određuje Zakon), dok se ne može izričito tvrditi primjena nekog drugog izvora prava o kojem upitopostavljačica nije ništa napisala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Dragi Floki,

na stranicama Moj Posao hr. u tzv. "Arhivi pravnih savjeta" pod naslovom "Poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu radi gospodarskih razloga" od 22.05. 2009g, u kome izvjesni poslodavac traži savjet pravnika vezano za mogućnost i način otkazivanja ugovora radnicima u savjetu stoji , citiram:

"Odluka o otkazu MORA biti sastavljena u pisanom obliku sa SVIM ELEMENTIMA kao što su napr. razlog zašto se otkazuje,PRAVO NA OTKAZNI ROK, PRAVO NA OTPREMNINU (ako je ima) i sl."-završen citat.

 

Dakle Floki nje toćno:

1. Da nisam nešto proučio.

2. Nije točno da pišem besmislice.

E a dali je moj savjet ispravan ili nije za to je kriv netko tvoje struke a ne ja. :namiguje:

 

Bilo bi POŽELJNO da POSLODAVAC sve te odredbe unese, no ako one nisu unesene to NE ZNAČI da će odluka o otkazu biti NEDOPUŠTENA, kako si ti tvrdio.

 

Jer neće.

 

U prethodnom sam postu naveo s obzirom na koje se elemente ocjenjuje dopuštenost otkaza.

 

A ovo sve što pišem - ja vam pišem sa stajališta sudske prakse.

 

Ne stoji meni bezveze u potpisu to što mi stoji :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

 

 

Kako gospođa nigdje nije navela je li uopće u njezinom ugovoru o radu predviđen otkazni rok i koliki bi on bio, ne znam odakle vam smjelost decidirano tvrditi da se primjenjuje otkazni rok iz ugovora za kojeg ne znamo uopće je li naveden u njemu, odnosno je li drugačiji, odnosno povoljniji od onoga uređenog ZOR-om.

 

 

Dragi G.Floki

Istina je da Gospođa NIJE navela koliki joj je predviđeni otkazni rok ali to ne znači da nije naveden u Ugovoru o radu.Neka Gospođa prouči Ugovor pa će vidjeti.

U MOJEM Ugovoru naveden je otkazni rok od 30 dana.Smatrate li time da sam ja "zakinuta" za ona 2 tjedna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Ni na kraj pameti mi ne pada da ja sporim ono što ti ustvrdiš.Ali ti sporim da izjavljuješ kako ja nisam nešto PROUČIO i kako pišem BESMISLICE. Smatram da si pretjerao. :-D

 

Kad sam napisao da nisi proučio problem, htio sam reći da nisi proučio sudsku praksu.

 

Laprdanja pojedinih likova na internetu koja ti shvatiš ispravnima ne doživljavam "proučavanjem" a pogotovo je besmisleno uhvatiti se (kopirati nekoga) za nešto za što ne znaš je li točno i onda ovdje (neispravno) dijeliti savjete.

 

A vidiš, čak i na toj stranici MojPosao ponekad napišu gluposti.

 

A previdio si da im iznad svakog odgovora piše "Molimo provjerite, moguće je da se praksa promijenila". :-D

 

Drago mi je da se zanimaš za radno pravo, i stoga ti preporučujem knjigu Zakon o radu kroz sudsku praksu. Autori su: Gović, Milković, Pezo i Petrišić.

 

Tako ćeš zasigurno PROUČITI - SUDSKU praksu i vjerujem da će BESMISLICE na ovom portalu (poput ove da je otkaz nezakonit ako u njemu nije naveden otkazni rok i pravo na otpremninu) ubuduće biti manje izražene. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

 

Dragi G.Floki

Istina je da Gospođa NIJE navela koliki joj je predviđeni otkazni rok ali to ne znači da nije naveden u Ugovoru o radu.Neka Gospođa prouči Ugovor pa će vidjeti.

U MOJEM Ugovoru naveden je otkazni rok od 30 dana.Smatrate li time da sam ja "zakinuta" za ona 2 tjedna?

 

Gospođo Dajo, već sam objasnio da se za radnika primjenjuje povoljnije pravo.

 

Ne možete izričito tvrditi da će se za nju primjenjivati u pogledu otkaznog roka ugovor o radu (koji bi taj rok mogao skratiti od zakonskog), jer možda hoće, a možda neće - primjenjivat će se ono što je za nju povoljnije.

 

 

Iz Vaših postova proizlazi da ste i Vi dobili poslovno uvjetovani otkaz i da prema ZORU imate pravo na 1 mjesec i 2 tjedna otkaznog roka, dok prema ugovoru o radu imate 1 mjesec.

 

U ovakvom slučaju Vi imate pravo na primjenju povoljnijeg prava, tj. na trajanje otkaznog roka od 1 mjesec i 2 tjedna.

 

Pravno gledajući, pozivom na svoje pravo, možete još 2 tjedna ostvarivati plaću, poslodavac će vam 2 tjedna još biti dužan uplaćivati doprinose, radni staž će vam biti duži 2 tjedna.

 

Druga je stvar ako ste vi pronašli novi posao, na koji ćete odmah prijeći, pa vam odgovara da vam otkazni rok bude što kraći.

 

Tada se ne može smatrati da ste zakinuti jer ste sami raspolagali svojim pravom. Jednako tako, ukoliko se ne pozovete na svoje pravo da odradite duži otkazni rok, znači da pristajete na kraći otkazni rok, pa se ne može govoriti o vašem oštećenju ili zakinuću.

 

No, ponavljam, ukoliko biste zahtijevali primjenu za vas povoljnijeg prava od poslodavca, a on vam to ne omogući, imali biste pravo pokrenuti postupak za naknadu štete zbog neodrađenog otkaznog roka krivnjom poslodavca, kao i pravo zahtijevati uplatu doprinosa i upis radnog staža za navedeno razdoblje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mene je poslodavac htio smjestiti na Zavod bez ičega(obečao mi je da ću imati naknadu....haha...)uz pomoć G. Cigo1 uspjela sam se dogovoriti neke stvari.objasnila sam poslodavcu svoja prava(otpremnina,korištenje prekovremenih...)po Ugovoru o radu otkazni rok kako za poslodavca tako i za radnika navedeno je 30 dana.i na to je pristao(vjerovatno će me osloboditi rada za vrijeme otkaznog roka).čak mi je ponudio da mi pomogne nać drugi posao(kod svojeg posl.partnera)!

mene sad zanima jedno:ako dobijem tamo posao i prijave me na npr.mjesec dana određeno,imam li nakon isteka tog Ugovora(ne ostanem li raditi) pravo na naknadu sa zavoda(koja bi sad bila oko 330 dana po stažu)? dali bi bilo bolje ići u HZZ nakon prestanka radnog odnosa i onda tražiti posao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju koji ste opisali (dobijete poslovno uvjetovani otkaz, mjesec dana radite na određeno, pa vam ugovor istekne i onda ste opet bez posla) - imate pravo na naknadu sa Zavoda po osnovi poslovno uvjetovanog otkaza, dakle kao tehnološki višak.

 

Btw, njegova je zakonska obveza da vas pokuša zasposliti kod nekog drugog.

 

Ja bih na vašem mjestu odrađivao puni otkazni rok. Vi kako želite. Sami procijenite što Vam je u interesu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

ostajem na otkaznom roku(koliko ga mogu dobiti).malo me strah te njegove ponude da me "proba zaposliti"kod svojeg partnera...bojim se da to nije neka namještaljka da me izigraju...

 

to on sebe štiti ,jer vam može dati poslovno uvjetovani otkaz samo ako vas ne može zaspoliti na drugim poslovima (kod sebe), odnosno u određenim situacijama i negdje drugdje vam pokušati pronaći posao.

 

mislim da nemate razloga za brigu.

 

jeste u programu zbrinjavanja viška radnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam u programu zbrinjavanja viška radnika.u firmi smo(do sad)bile zaposlene samo 2 djelatnice.(sad ostaje jedna sama).ja sam poslodavcu(telefonski)rekla da se ne mora zamarati time da nekog ispituje dali bi me primio na posao..da to mogu i sama.poslodavac je rekao da mi daje poslovno uvjetovan otkaz Ugovora o radu,te DA MOŽE PITATI posl.partnera treba li radnike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

nisam u programu zbrinjavanja viška radnika.u firmi smo(do sad)bile zaposlene samo 2 djelatnice.(sad ostaje jedna sama).ja sam poslodavcu(telefonski)rekla da se ne mora zamarati time da nekog ispituje dali bi me primio na posao..da to mogu i sama.poslodavac je rekao da mi daje poslovno uvjetovan otkaz Ugovora o radu,te DA MOŽE PITATI posl.partnera treba li radnike

 

pa dobro, nije vam time ništa loše napravio. dapače, izlazi vam u susret. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

cigo1 je napisao:

Ni na kraj pameti mi ne pada da ja sporim ono što ti ustvrdiš.Ali ti sporim da izjavljuješ kako ja nisam nešto PROUČIO i kako pišem BESMISLICE. Smatram da si pretjerao. :-D

 

Kad sam napisao da nisi proučio problem, htio sam reći da nisi proučio sudsku praksu.

 

Laprdanja pojedinih likova na internetu koja ti shvatiš ispravnima ne doživljavam "proučavanjem" a pogotovo je besmisleno uhvatiti se (kopirati nekoga) za nešto za što ne znaš je li točno i onda ovdje (neispravno) dijeliti savjete.

 

A vidiš, čak i na toj stranici MojPosao ponekad napišu gluposti.

 

A previdio si da im iznad svakog odgovora piše "Molimo provjerite, moguće je da se praksa promijenila". :-D

 

Drago mi je da se zanimaš za radno pravo, i stoga ti preporučujem knjigu Zakon o radu kroz sudsku praksu. Autori su: Gović, Milković, Pezo i Petrišić.

 

Tako ćeš zasigurno PROUČITI - SUDSKU praksu i vjerujem da će BESMISLICE na ovom portalu (poput ove da je otkaz nezakonit ako u njemu nije naveden otkazni rok i pravo na otpremninu) ubuduće biti manje izražene. :-D

 

Flokić,

nisam ja ništa previdio što piše iznad odgovora u MojPosao, kao što nisam previdio ni ono što piše u točci 5. "Općih uvjeta karištenja Internetskih stranica Legalisa.hr" o točnosti informacija na Legalisu. Dakle ne piše li i tu ,kod nas da ni naše informacije....."ne moraju nužno biti potpune,iscrpne,precizne ili ažurirane te ne predstavljaju obvezujuće strućno ili pravno mišljenje"?! I kaj sad Flokić? Zakaj bi ja nekome na Legalisu trebao vjerovati a onom tamo kaj "laprda" na največem hrvatskom portalu za zapošljavanje,ne? Mislim ja kako si ti neke stvari vezano za svrhu ovog portala,previdio u najboljoj namjeri.

Kaj se tiće "sudske prakse" radoću u nju "zaviriti",kada do nje dođem. Kažem,zaviriti jer ja nemam ambiciju postati dr.-om prava. Moja je ambicija ljudska (ne mislim time da je dr.prava ne-ljudska :smijeh: ) i tu završava... da pomognem kom god ako mogu (a dokazao sam da mogu),pa iako sam samo smrtnik a ne pravnik da mi legalis "opraštizločine koje sam počinio" krivo kog savjetaujući,jer nije bilo namjere i jer u točci 5. općih uvijeta sastavljač upozorio korisnike na takovu mogućnost...dakle ja sam čist ko suza i nemreš me "osudit".... :smijeh::smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I tebi lijep pozdrav uz želju da budeš i nadalje ovakav "kaj britva"...izuzetno cijenim ljude koji su predani svom pozivu kao ti svom...a pošto znam da si relativno mlad,to je primjer da i u tvojoj struci ima ljudi koji znaju raditi za ono što su se školovali i da će nam budućnost na "polju prava" zasigurno biti svjetlija...što sada zasigurno nije. :klanja:

A ja bum napravil svoju "statistiku" o uspješnosti "savjetovanja"(imam vremena na pretek). Baš me zanima kakva je?! Imam osjećaj da je jako dobra i da da sam dobil prek 98 % "parnca" i da morem mirno spati (kaj inaće nemrem radi drugih stvari). Kaj buš onda rekel? Bum dobil od tebe bar vrlo odličan...2?! Ili pem na popravni ili....mogu se ja i "ispisat"....z prava! :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od mene imaš ocjenu dobar (3).

 

Za vrlo dobar i odličan morat ćeš se puno više potruditi i preznojiti :-D Između ostalog, proučavati sudske odluke :-D

 

 

p.s. ja uvijek dam sve od sebe, ne volim površnost, takav sam u svemu što radim. A i volim svoju struku, volim to što radim. Hvala na priznanju :namiguje: Relativno mlad? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

od mene imaš ocjenu dobar (3).

 

Za vrlo dobar i odličan morat ćeš se puno više potruditi i preznojiti :-D Između ostalog, proučavati sudske odluke :-D

 

 

p.s. ja uvijek dam sve od sebe, ne volim površnost, takav sam u svemu što radim. A i volim svojou struku, volim to što radim. Hvala na priznanju :namiguje:

 

U....je***ti.....carska.....je pa i bil sam skor postal car al je Omerta zaj**al stvar...i to od koga a haa ...praksu...bum se malo pomučil...i bum to nekak proučil...ak bum mogel s obzirom da sam već probal...na nekakvim portalima kaj se tim bave...moram priznat...ni to baš tak lako...za skužit kad počneju tam jedni duge tužit i z odlukama se loptat ....kaj onaj Messi...a onda Cigo ti bokca gde siiiiiii? :skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....opa vidim ja da je moje pitanje pobudilo puno rasprava...

kao prvo sory kaj nisam temu pisala u svojoj prvoj "mapici"...

 

 

...ipak se nisam odlučila žaliti jer se neisplati (zbog plaće ,zbog šefova koji jedva da imaju srednju školu,a ponašaju se kao da imaju 3 fakulteta i puno dr. stvari

 

...evo upravo sam ih zvala pa mi je gospođa u računovodstvu rekla da će mi se netko javiti u vezi otpremnine ,pa sad čekam... :kavica:

 

... a usput na moje mjesto gdje sam ja radila i bila tehnološki višak je došla druga cura iz jednog od njihovih dućana.. pa za poludit :zao::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

merybag,

samo pati da ne pođe po onoj:"ko čeka taj se načeka".

Potrebno bi bilo svakako da ti ta gosp.iz računovodstva izda obračun otpremnine što također propisuje Zakon o radu.

Zakon određuje da tvoje potraživanje ne zastarjeva tri godine.

Osim toga,ukoliko u svom ugovoru o radu imaš određen rad na određenom mjestu rada(baš na tom na koje je tvoj poslodavac zaposlio drugu djelatnicu) i to je prekršaj odredbe zakona o radu, jer to nesmije učiniti šest mjeseci nakon tvog otkaza a i tada bi poso prvo trebao ponuditi tebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti fino pošalji službeni dopis poslodavcu, preporučeno s povratnicom, u kojem zahtjevaš isplatu otpremnine do dana njenog dospijeća ili, u slučaju neisplate otpremnine - obračun dugovane a neisplaćene otpremnine (predstavlja ovršnu ispravu), jer ćeš u protivnom biti prisiljena, u svrhu zaštite svojih prava, biti prisiljena obratiti se inspekciji rada (koja će zbog tog njihova propusta uputiti optužni prijedlog prekršajnom sudu jer je za isti predviđena kazna u iznodu od 60 do 100 tisuća kuna)a velika je vjerojatnost da su, obzirom na nestručnost, počinili i niz drugih povreda radno pravnih propisa, a koje povrede inspekcija jako voli utvrđivati.

pazi samo da, ako ti pošalju slučajno obračun dugovane a neisplaćene otpremnine, ona sadrži sve što treba da bi mogla ići u ovrhu, i zato ti je možda najbolje obratiti se nekoj stručnoj osobi, da te tu ne zeknu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti fino pošalji službeni dopis poslodavcu, preporučeno s povratnicom, u kojem zahtjevaš isplatu otpremnine do dana njenog dospijeća ili, u slučaju neisplate otpremnine - obračun dugovane a neisplaćene otpremnine (predstavlja ovršnu ispravu), jer ćeš u protivnom biti prisiljena, u svrhu zaštite svojih prava, biti prisiljena obratiti se inspekciji rada (koja će zbog tog njihova propusta uputiti optužni prijedlog prekršajnom sudu jer je za isti predviđena kazna u iznodu od 60 do 100 tisuća kuna)a velika je vjerojatnost da su, obzirom na nestručnost, počinili i niz drugih povreda radno pravnih propisa, a koje povrede inspekcija jako voli utvrđivati.

pazi samo da, ako ti pošalju slučajno obračun dugovane a neisplaćene otpremnine, ona sadrži sve što treba da bi mogla ići u ovrhu, i zato ti je možda najbolje obratiti se nekoj stručnoj osobi, da te tu ne zeknu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

hej evo mene opet malo !

zna li tko kako se izračunava otpremnina...

 

rekli su mi da bi trebala dobiti oko 3000 kn otpremnine

radila sam tamo 2god. 5mj. plaća mi je bila 3000kn.

da li je to ok otpremnina,svi govore da je to nešto malo i da bi trebala dobiti bar još 2000 kn... pa sad nemam pojma nebi htjela da me zeznu... help :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

merybag je napisao:

hej evo mene opet malo !

zna li tko kako se izračunava otpremnina...

 

rekli su mi da bi trebala dobiti oko 3000 kn otpremnine

radila sam tamo 2god. 5mj. plaća mi je bila 3000kn.

da li je to ok otpremnina,svi govore da je to nešto malo i da bi trebala dobiti bar još 2000 kn... pa sad nemam pojma nebi htjela da me zeznu... help :-?

 

Otpremnina može biti:

1. Zakonom o radu određena kao tzv. minimlna otpremnina i raćuna se kao 1/3 prosjećne brutto plaće zbrojene unatrag tri mjeseca od prestanka radnog odnosa umnožena sa brojem cijelih godina staža kod tog poslodavca( uvijet za otpremninu je min 2 godine staža).

2. Ugovorena; ugovorom o radu,pravilnikom o radu ili kol. ugovorom i nemože biti manja od one pod točkom 1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

...e ljudi evo mene opet... :misli:

....ja još nisam dobila svoju otpremninu,do sad sam zvala mali milijun puta i uvjek bila pristojna i na ljep način pitala za otpremninu ,ali ni dan danas niš od nje...

...svaki put bi to bila neka laž tipa " do kraja tjedna ćemo ti uplatiti",ali do sad ništa...

...sad mi ih je lagano pun kufer... :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš li OBRAČUN otpremnine i jeli se poslodavac obvezao na isplatu do kakvog datuma? zakon kaže da ti je otpremninu dužan isplatiti po odrađenom otkaznom roku odnosno prestanku ugovora o radu. Ako obračun imaš on ti je ovršna isprava kojom možeš preko JB uputiti ovršni prijedlog na račun poslodavca. E ali to JB-ci naplačuju (500-1000kn; za tebe vjerojatno 500 jer ti je i otpremnina mala),pa je pitanje isplati li se to tebi ili ne? (na to i poslodavac računa pa te zavlaći). Osim toga poslodavac se može žaliti a onda moraš potraživanje utužiti i opet trošak. Ti u sporu pred sudom sigurno dobivaš i sve troškove će platiti poslodavac ali to će malo potrajati...nažalost.

dakle ti poslodavcu uputi Zahtjev za zaštitu prava vezano za neisplatu otpremnine i priprijeti da ćeš se obratiti inspektoratu za radne odnose ako ti otpreninu ne isplati u roku od 8 dana.Pa tako i učini,pogotovo ako ti nije dao obračun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marybag,

jesi li uputila poslodavcu zahtjev za zaštitu prava i navela da tahtjevaš tu isplatu i obraćun. To si trebala učiniti kako sam te ranije uputio a ne zivkati poslodavca. Poštom,preporućeno sa povratnicom. A tek onda ako se ogli+uši prijaviti ga inspekciji rada. Tebi inspektorat neće dati otpremninu . Ti ćeš samo dobiti riješenje kojim inspektorat utvrđuje prekršaj poslodavca za koji će ga inspekcija prijaviti prekršajnom sudu i radi ćega će platiti kaznu. To riješenje tebi će biti dogkaz da je poslodavac kršio tvoje pravo iz zakona o radu kada i ako ga budeš morala tužiti. Ali prvo moraš uputiti poslodavcu Zahtjev za zaštitu prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Dobio sam otkaz kao tehnoloski visak, imao sam ugovor na neodredeno i radio sam 2 godine i 2 mj u firmi. Kad sam potpisivao ugovor u njemu je stajalo sa strane "otpremnina" i kraj nje kosa crta kao nista. Ja sam potpisao otkaz kao tehnoloski visak a ujedno i to, da li to ista znaci sad kad sam shvatio da ipak imam pravo na otpremninu? da li je imam i dalje pravo traziti, mogu li se vaditi na to da su oni to kasnije stavili? molim pomoc. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

bok, evo ja sam vidio sta mi pise u ugovoru o otkazu.

 

Radnik ima/nema pravo na optremninu u iznosu od __________ (iznad ove vodoravne crte je kosa crta / ) kn.

 

Ima/nema - nema je podcrtano.

 

Ja sam to vec potpisao prije u sklopu tehnoloskog viska, da li sam sad izgubio pravo na otpremninu, mogu li se vadit da su oni tu crtu kasnije stavili, da li je moguce da mi daju novi ugovor o otkazu da potpisem?? sta da radim..

 

mislim kako mogu u ugovoru o otkazu napisat da nemam pravo na otpremninu kad po zakonu imam? smije li se to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mikka je napisao:

bok, evo ja sam vidio sta mi pise u ugovoru o otkazu.

 

Radnik ima/nema pravo na optremninu u iznosu od __________ (iznad ove vodoravne crte je kosa crta / ) kn.

 

Ima/nema - nema je podcrtano.

 

Ja sam to vec potpisao prije u sklopu tehnoloskog viska, da li sam sad izgubio pravo na otpremninu, mogu li se vadit da su oni tu crtu kasnije stavili, da li je moguce da mi daju novi ugovor o otkazu da potpisem?? sta da radim..

 

mislim kako mogu u ugovoru o otkazu napisat da nemam pravo na otpremninu kad po zakonu imam? smije li se to?

 

pošalji poslodavcu u roku od 15 dana od dana kad ti je otkaz uručen zahtjev za zaštitu prava i traži nek ti isplati otpremninu, jer na nju po zakinu imaš pravo, a u suprotnom ćeš ga tužiti sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

pozdrav svima! imam jedno pitanje mozda za mene komplicirano a za vas jednostavno!!

 

ovako,radio sam u jednom casinu 4 godine i 5 mjeseci na neodredeno sa neto placom od 5.200kn (anex ugovor).

casino je trenutno u stecaju,duguju im place od srpnja 2009 od srpnja 2010 (12 mjeseci), sa radom smo prestali u sjecnju 2010,ali i dalje su stizale platne liste(bez uplate na racun naravno!!!) s time da su za mjesece: veljaca,ozujak,travanj,svibanj,lipanj,srpanj 2010god. place nam stavljene na minimalac od 2.179kn bez da me itko ista pita i obavjesti za tu promjenu.(direktor casina je radi toga dobio kaznu).

odluku o redovitom otkazu ugovora o radu zbog poslovno uvjetovanih razloga sam dobio 16.7.2010.

dobio sam i pismo gdje pise da mi je isplacena otpremnina od 10,000nk(koja naravno nije isplacena na racun).

sad mene zanima koja je moja realna otpremnina u tom stecajnom

postupku posto je moja neto placa na ugovoru 5.200kn a ne 2,179kn(minimalac) kao sto sam dobivao zadnjih 6 mjeseci!!!

i dali imam pravo trazit razliku od minimalca do moje neto place 2,179 plus 3021 = 5,200kn za tih 6 mjeseci na kojem sam bio na minimalcu nezakonito!!!

srdacan pozdrav!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija