Jump to content

Prijevara na aukcije.hr


ZeleniMrav

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Novi sam ovdje i vec imam problem :-D

 

Ovako,na aukcije.hr sam bio najbolji ponuditelj za neki auto-radio,vjerujuci prodavatelju uplatio sam mu 560kn na ziro racun zagrebacke banke bez da sam imao nekih drugih podataka o njemu.

Nakon toga prodavatelj se nije vise javljao a uredjaj naravno nikad nije poslao.Proslo je 3 mjeseca.

Nakon visetjednog pokusaja da ga kontaktiram mailom,mobitelom nema nikakvih rezultata.

Dok nisam shvatio da ta osoba nije prevarila samo mene nego desetak ljudi.

Bio sam na policiji cisto radi toga da bar pokusam nesto poduzet protiv takvih osoba,dao sam izjavu i nakon par dana dobio odgovor da mu oni nista ne mogu jer se radi o premaloj svoti novca i da jedino mogu dignuti privatnu tuzbu.

 

Meni nije toliko do novca koliko bi htjeo da se takve osobe procesuiraju!Jer ako ga nitko ne kazni imat ce samo bolji motiv za daljnje "aktivnosti".

Njegove podatke na osnovu ziro racuna bi mogao dobiti samo na zahtjev sudu ako i tada,neznam kako to ide.

Ako podignem tuzbu mislim da bi se to moglo oduziti,napraviti puno veci trosak a krajniji ishod bi mogao biti da ta osoba nema nista u svojem vlasnistvu i opet ja gubim.

 

Sta sada?

Molio bi nekoga sa iskustvom ili znanjem za savijet.

 

Hvala.

Vedran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li ti aukcija.hr dala sve podatke prodavatelja? Je li se počinitelj na aukciji pojavljivao samo kao prodavač ili i kao kupac? Koliko znam, nudili su posebnu uslugu provjere adrese...pa možda imaju čak i njegovu adresu.

 

Nadalje, kad prikupiš sve podatke o počinitelju, a budući se već saznao da je još nekoliko osoba prevareno na isti način i od iste osobe, kontaktiraj ih pa i od njih uzmi kontakt podatke (ime, prezime, datum rođenja, adresa, broj telefona) i opise prevara na njihovu štetu. Istovremeno ih upoznaj s načinom gonjenja za to kazneno djelo, tj. da se radi o privatnoj tužbi te pitaj jesu li zainteresirani za zajedničku tužbu. Pretpostavljam da bi onda troškovi bili niže...a mislim da će trošak postupka snositi počinitelj ukoliko po završetku postupka bude proglašen krivim...pa će vam potrošeno morati refundirat...

 

Ukoliko ne uspiješ sam saznat identitet počinitelja, sa svim prikupljenim podacima otiđi na policiju i reci im, da iako se progon poduzima privatnom tužbom, oni i dalje imaju obvezu utvrdit identitet počinitelja i prikupiti dokaze koje bi mogle biti od značaja u kaznenom postupku te ti ustupiti podatke o počinitelju kako bi ga mogao privatnom tužbom teretiti zbog počinjenja djela.

 

Ili, možeš probat nać vezu u ZABI i sam utvrdit identitet vlasnika računa na koji si uplati novac...pa odmah kod odvjetnika.

Ako koristiš internet bankarstvo, mislim da bi se trebali prikazat podaci o vlasniku nakon što ukucas broj računa pa provjeriš nalog...u ovo zadnje nisam sigurna...al da sam prevarena, probala b.i ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alternativka je napisao:

...Ukoliko ne uspiješ sam saznat identitet počinitelja, sa svim prikupljenim podacima otiđi na policiju i reci im, da iako se progon poduzima privatnom tužbom, oni i dalje imaju obvezu utvrdit identitet počinitelja i prikupiti dokaze koje bi mogle biti od značaja u kaznenom postupku te ti ustupiti podatke o počinitelju kako bi ga mogao privatnom tužbom teretiti zbog počinjenja djela.

 

;)

 

Članak 63 Zakona o policijskim poslovima i ovlastima:

(1) Ako se pri podnošenju kaznene prijave ili provođenjem izvida utvrdi da se radi o kaznenom djelu koje se progoni po privatnoj tužbi ili se utvrdi da događaj nema obilježja kaznenog djela, policija je dužna o tome izvijestiti podnositelja. Na zahtjev osobe ovlaštene na podnošenje privatne tužbe, policijski službenik je dužan poduzeti radnje za utvrđivanje vjerojatnog počinitelja koje ta osoba ne može sama poduzeti.

(2) Ako policijski službenik zaprimi pisanu ili usmenu prijavu o kaznenom djelu za koje se progoni na temelju privatne tužbe, a počinitelj je poznat, dužan je o tome obavijestiti osobu koja je ovlaštena podići privatnu tužbu, osim ako ta osoba nije sama podnijela prijavu.

(3) Policijski službenik nije dužan poduzeti radnje iz stavka 1. ovog članka, kad postoje osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo protiv časti i ugleda. Policijski službenik koji se zatekao na mjestu počinjenja kaznenog djela protiv časti i ugleda, na zahtjev oštećenika provjerit će identitet počinitelja i priopćiti osobne podatke oštećeniku.

 

Uz to, ukoliko dođete i do drugih počinitelja zajednički se obratite policiji ili još bolje neposredno Općinskom državnom odvjetništvu s činjenicama koje upućuju na to da je prevarant počinio jedno tzv. produljeno kazneno djelo prevare. U tom slučaju se iznosi za koje ste prevareni zbrajaju (a i više je osoba prevareno), pa bi se njegovo djelo onda progonilo po službenoj dužnosti.

Bravo i samo naprijed, prevarantima treba stati na put dok se ne "razmašu".

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li ti aukcija.hr dala sve podatke prodavatelja? Je li se počinitelj na aukciji pojavljivao samo kao prodavač ili i kao kupac? Koliko znam, nudili su posebnu uslugu provjere adrese...pa možda imaju čak i njegovu adresu.

 

Aukcije.hr daju podatke samo na zahtjev policije.Nema sanse da mi daju ovako(pokusao)a sumnjam da je i pustio prave jer nema provjerenu adresu niti je bio kupac.

 

Nadalje, kad prikupiš sve podatke o počinitelju, a budući se već saznao da je još nekoliko osoba prevareno na isti način i od iste osobe, kontaktiraj ih pa i od njih uzmi kontakt podatke (ime, prezime, datum rođenja, adresa, broj telefona) i opise prevara na njihovu štetu. Istovremeno ih upoznaj s načinom gonjenja za to kazneno djelo, tj. da se radi o privatnoj tužbi te pitaj jesu li zainteresirani za zajedničku tužbu. Pretpostavljam da bi onda troškovi bili niže...a mislim da će trošak postupka snositi počinitelj ukoliko po završetku postupka bude proglašen krivim...pa će vam potrošeno morati refundirat...

 

Ukoliko ne uspiješ sam saznat identitet počinitelja, sa svim prikupljenim podacima otiđi na policiju i reci im, da iako se progon poduzima privatnom tužbom, oni i dalje imaju obvezu utvrdit identitet počinitelja i prikupiti dokaze koje bi mogle biti od značaja u kaznenom postupku te ti ustupiti podatke o počinitelju kako bi ga mogao privatnom tužbom teretiti zbog počinjenja djela.

 

Ili, možeš probat nać vezu u ZABI i sam utvrdit identitet vlasnika računa na koji si uplati novac...pa odmah kod odvjetnika.

Ako koristiš internet bankarstvo, mislim da bi se trebali prikazat podaci o vlasniku nakon što ukucas broj računa pa provjeriš nalog...u ovo zadnje nisam sigurna...al da sam prevarena, probala b.i ;)

 

 

Bio sam na policiji sa svim podacima i kazu da oni tu ne mogu nista.

Na aukcije.hr ne mogu dobiti niti podatke drugih prevarenih osoba,niti im mogu poslat poruku.Otvorio sam temu na njihovom forumu ali se nitko od ostecenih ne javlja.

Vezu u ZABI sam pokusao naci ali isto bez uspjeha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 63 Zakona o policijskim poslovima i ovlastima:

(1) Ako se pri podnošenju kaznene prijave ili provođenjem izvida utvrdi da se radi o kaznenom djelu koje se progoni po privatnoj tužbi ili se utvrdi da događaj nema obilježja kaznenog djela, policija je dužna o tome izvijestiti podnositelja. Na zahtjev osobe ovlaštene na podnošenje privatne tužbe, policijski službenik je dužan poduzeti radnje za utvrđivanje vjerojatnog počinitelja koje ta osoba ne može sama poduzeti.

(2) Ako policijski službenik zaprimi pisanu ili usmenu prijavu o kaznenom djelu za koje se progoni na temelju privatne tužbe, a počinitelj je poznat, dužan je o tome obavijestiti osobu koja je ovlaštena podići privatnu tužbu, osim ako ta osoba nije sama podnijela prijavu.

(3) Policijski službenik nije dužan poduzeti radnje iz stavka 1. ovog članka, kad postoje osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo protiv časti i ugleda. Policijski službenik koji se zatekao na mjestu počinjenja kaznenog djela protiv časti i ugleda, na zahtjev oštećenika provjerit će identitet počinitelja i priopćiti osobne podatke oštećeniku.

 

Uz to, ukoliko dođete i do drugih počinitelja zajednički se obratite policiji ili još bolje neposredno Općinskom državnom odvjetništvu s činjenicama koje upućuju na to da je prevarant počinio jedno tzv. produljeno kazneno djelo prevare. U tom slučaju se iznosi za koje ste prevareni zbrajaju (a i više je osoba prevareno), pa bi se njegovo djelo onda progonilo po službenoj dužnosti.

Bravo i samo naprijed, prevarantima treba stati na put dok se ne "razmašu".

:palac:

 

Znaci ako sam dobro shvatio ipak imam pravo na policiji traziti podatke na osnovu ziro racuna?!

Mislim da bi bila najbolja opcija da se nadju druge prevarene osobe,to bi tada bila kradja\prevara cca 5000kn i tu bi onda valjda intervenirala i policija.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alternativka je napisao:

Sve do 30 000 kn je privatna tužba...

 

 

 

i još onaj prijašnji dio - "da je prevarant počinio jedno tzv. produljeno kazneno djelo prevare. U tom slučaju se iznosi za koje ste prevareni zbrajaju (a i više je osoba prevareno), pa bi se njegovo djelo onda progonilo po službenoj dužnosti."

 

 

joj, joj, joj...

 

nemojte pisati svašta, totalno zbunite ljude!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

joj, joj, joj...

 

nemojte pisati svašta, totalno zbunite ljude!

 

Ne razumijem, barem ne u potpunosti, ovaj Vaš kratki komentar pa Vas molim da barem iznesete Vaš dopunski komentar ili još bolje da pobliže objasnite ove odredbe KZ-ea(posebno st.2 u oba članka), jer sam doista sada i ja, ne totalno, ali barem malo "zbunjen":

 

Produljeno kazneno djelo (čl. 61):

(1) Odredbe ovoga Zakona o stjecaju kaznenih djela neće se primijeniti kad počinitelj počini produljeno kazneno djelo.

(2) Produljeno kazneno djelo je počinjeno kad je počinitelj s namjerom počinio više istih ili istovrsnih kaznenih djela koja s obzirom na način počinjenja, njihovu vremensku povezanost i druge stvarne okolnosti što ih povezuju čine jedinstvenu cjelinu.

(3) Kad se radi o produljenom kaznenom djelu istog zakonskog opisa, sud će izabrati vrstu i mjeru kazne koja je propisana za to kazneno djelo. Ako se radi o istovrsnim kaznenim djelima, sud će izabrati vrstu i mjeru kazne koja je propisana za najteže od tih djela.

 

 

Prijevara (čl. 224)

(1) Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko ostvari sustav s reklamnom, akviziterskom ili drugom djelatnošću radi pridobivanja sudionika, ili profesinalno širi sustav pri kojem se od uloženih sredstava očekuje dobitak i pri kojem se sudionicima obećava imovinska korist pod uvjetom da oni ili druge osobe pod jednakim uvjetima pridobiju druge sudionike, pri čemu je dobit imovinske koristi povezana ili potpuno ili djelomično od poštivanja igre drugih sudionika.

(3) Tko stvori sustav ili već stvoreni sustav uporabi za ostvarenje protupravne imovinske koristi koja po visini nije unaprijed određena, ako u odnosu na pojedine počinitelje nije ostvareno kazneno djelo prijevare, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(4) Ako je počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka pribavljena znatna imovinska korist ili je prouzročena znatna šteta, a počinitelj je postupao s ciljem pribavljanja takve imovinske koristi ili prouzročenja takve štete, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(5) Ako je počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka pribavljena mala imovinska korist ili je prouzročena mala imovinska šteta, a počinitelj je postupao s ciljem pribavljanja takve imovinske koristi ili prouzročenja takve štete, počinitelj će se kazniti novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(6) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini samo s ciljem da drugoga ošteti, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(7) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka počinitelj će se kazniti.

(8) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 5. i 6. ovoga članka pokreće se privatnom tužbom.

 

Uz to, ukoliko oštećenik DO podnese kaznenu prijavu, koju ono odbaci (osobno sam uvjeren da utemeljena (osnovana)sumnja postoji), oštečeni u tom slučaju kao supsidijarni tužitelj ima puno bolju poziciju od običnog privatnog tužitelja. Istina, to nije samo moje razmišljanje,već i nekih drugih. Međutim, doista možda i u ovom dijelu "pišem svašta i totalno zbunjujem ljude", no nemojte da Vam bude teško da moja razmišljanja argumentirano pobijete. Iskreno i kad se uključujem sa svojim komentarima u prvom redu pokušavam obogatiti svoja znanja. Uostalom samo budala misli da sve zna.

Lijepi pozdrav, uz svesrdnu nadu da će mo još više obogatiti naše spoznaje. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li se radi o produljenom djelu:

- moglo bi se i tako kvalificirati, ali ne vidim razlog. čemu pogodovati počinitelju u samom startu? kada je produljeno djelo u pitanju, to je onda samo jedno kazneno djelo sastavljeno od više radnji, a sankcija je povoljnija za počinitelja nego da je za svako od tih kaz. djela dobio posebno. osim toga, usputno da kažem kako postoje i odluke po kojima za produljeno djelo mora biti oštećenik isti u svim tim pojedinačnim radnjama, ali to možemo sada ostaviti postrani.

 

jer,

 

nije problem u tome što je netko od vas spomenuo produljeno djelo kao mogućnost, već što je napisano : "U tom slučaju se iznosi za koje ste prevareni zbrajaju (a i više je osoba prevareno), pa bi se njegovo djelo onda progonilo po službenoj dužnosti."

 

- to nije točno. nema zbrajanja! svaka ta radnja ostaje zasebno.

konkretno, radi se o tome da je vrijednost ispod 1.000 kuna i kaz. postupak se pokreće privatnom tužbom jer se radi o st. 5.

samo one radnje kod kojih je u pitanju vrijednost iznad 1.000 mogu se uzeti u obzir za st. 1., i radilo bi se o jednom produljenom kaz. djelu iz st. 1.

ali,

ako od tih, makar jedna radnja prelazi vrijednost iznad 30.000 kuna onda će se sve te radnje kvalificirati kao jedno produljeno kaz. djelo iz st. 4.

 

to bi bilo to oko produljenog kaz. djela. dakle, nema zbrajanja vrijednosti da bi se postiglo/iznudilo/pokretanje kaznenog postupka po službenoj dužnosti.

 

e, sad.

moglo bi se tu doslovno kemijati, ali, tesko da bi se uspjelo nesto postici. ovisi o tome kako bi takvu argumentaciju prihvatilo DO, odnosno kasnije sud.

to se odnosi na utvrđivanje namjere tog počinitelja. što je on želio postići ovakvim prodajama. što mu je ustvari bio cilj. moralo bi se dokazivati da je on htio ovakvim manjim varkama doći do iznosa većeg od 1.000 kuna, ili čak većeg od 30.000 kuna, da se povežu vremenski, dakle da budu jedna radnja za drugom, neposredno, ne razmak od mjesec dana, nedaj bože i veći. mogli bismo razgovarti o ovome, ali ne vidim svrhu. teško dokazivo. jer to je mamac na koji se ne mora nitko uhvatiti, nitko ne biti oštećen, sistem APP. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Uz to, ukoliko oštećenik DO podnese kaznenu prijavu, koju ono odbaci (osobno sam uvjeren da utemeljena (osnovana)sumnja postoji), oštečeni u tom slučaju kao supsidijarni tužitelj ima puno bolju poziciju od običnog privatnog tužitelja.

 

ako prijava bude za produljeno kaz. djelo i sa ovim radnjama kojima su oštećeni za iznos ispod 1.000 kn, koje bi vi po prvom razmišljanju zbrajali, DO će odbaciti prijavu i dati uputu da se radi o kaz. djelu za koje se progon poduzima privatnom tužbom, a oštećenik ako je nezadovoljan takvim razmišljanjem može sam nastaviti progon.

 

što mislite kako će to završiti na sudu?

mislite da će sud imati drugačiji stav?

nakon odbačaja prijave, manje-više sve predmete sud završava oslobađajućom presudom.

ne vidim čemu se izlagati trošku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka čast Jazz, vrlo lijepo ste ste to argumentirali. Kad bi barem imali više vremena (ili možda volje) da tako razložno izlažete češće, rekao bih, ne samo da imate oštroumnost, već i lijepi kvantum znanja.

 

Uz to stavimo se u kožu našeg oštećenog, koji se očito našao u situaciji da ga je "birokracija (barem policijska) otpilila", a čovjek kako tvrdi ima saznanja koja upućuju da prevarant to radi relativno često(mislim da je spomenuo da zna za 10-tak slučajeva).

Uostalom vjerojatno smo svi čuli za one male prevarantiće koji koriste APP (ako prođe, prođe), a koji varaju pojedinačno ne za malu, već za doista beznačajnu svotu (nekoliko desetaka ili čak samo nekoliko kuna), ali ne samo često, već i obrtimice na stotine pa i tisuće puta...

Vrlo lijepo u jednom dijelu i sami zaključujete da je bitna namjera počinitelja, njegova želja ili bolje rečeno njegova volja (stupanj svijesti ili krivnje). E upravo sam uvjeren da je ovaj prevarant postupao, a vjerojatno i dalje postupa svjestan da mu "birokracija" ne može stati na kraj, a nadam se da će te se svi složiti da ipak može i mora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... E upravo sam uvjeren da je ovaj prevarant postupao, a vjerojatno i dalje postupa svjestan da mu "birokracija" ne može stati na kraj, a nadam se da će te se svi složiti da ipak može i mora.

 

ma, moje osobno mišljenje je drugačije nego pravno :-) samo što ponekad moraš sagledati stvari sa svih strana.

 

to su upravo takvi majstori tipa obilazaka kuća sa ceduljom, gluh, slijep, treba za liječenje, nosi se nekakva krivotvorena dokumentacija liječnička i tako to, pa koliko tko da.

onda, oglasi prodaja "origigi" mobitela i sl. stvari.

 

e, sad, za pokupiti sve te ljude, oštećene, jako je teško. na sto strana su. pogotovo ako je ponuda-prodaja išla putem oglasnika, ovakvih aukcija i sl. nema šanse to povezati. imate još dodatno i to što im je neugodno što su prevareni, pa radije neće ništa poduzimati.

imate dodatno i to što svatko svjesno ide u takvu kupovinu, naivno do zla boga nasjeda na kojekakve karakteristike napisane u oglasnicima, pa vođen onim ljudskim "da prođem što jeftinije", prođe bez ičega odnosno skupo ga to sve košta.

 

može se pokušati - treba pokupiti sve oštećene, ne njih dva-tri, to nije dovoljno, provjeriti način stupanja u kontakt, objave prodaja, vremenski ih povezati, povezati modus dovođenja u zabludu, uvjete plaćanja, isporuke itd. itd., to sve bi trebalo potkrijepiti/dokazati/ svijest i htijenje ovog prevaranta da na takav način dođe do veće količine novca, što mu je u konačnici i bio cilj.

težak posao sa upitnim ishodom.

tko ima vremena, novca i strpljenja, mogao bi si dati truda i pokušati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

 

tko ima vremena, novca i strpljenja, mogao bi si dati truda i pokušati.

 

U tom je sušina. Država koju svi mi plaćamo ima i vremena i novca da svojim građanima (ops i strancima) osigura njihova prava i slobode. Samo nam sama birokracija mora još dobiti strpljenje i kada joj se građanin obrati mora mu pružiti zasluženi "servis", a ne ga "otpiliti". U staroj Austro-ugarskoj to je u tadašnjim uvjetima i te kako štimalo. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakav savjet bi mi ukratko dali?

 

Ja si mislim prvo ici opet na policiju i pokusat dobit njegove podatke na neki nacin....mozda se covjek malo zamisli kada vidi da znam gdje zivi!

 

A drugo ostaje jedino sud...neznam koliko mi se to isplati a pogotovo da na kraju prodje nekaznjen....to bi me nekako pogodilo....

Muci me ta bezobraznost takvih ljudi a i to sta sustav tako funkcionira da je to sve moguce.

Netko tko ovo cita ima lijepi primjer kako zaraditi.

 

Kad ce kod nas pocet neke presedane radit!?

Ne razumijem vise stvarno da je toliko toga moguce i sta se dopusta,a mislim da bi krpanjem ili izmjenama ovakvih malih propusta sa vremenom zakrpali i vecu rupu...gdje cure miljoni...

Sad sam malo otisao sa teme i mozda pretjerujem al sta vise razmisljam o tome i gledam sta se radi sve sam vise ljut!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Slusajte nema veze kolki iznos je bio dali je riječ i 300kn , 500kn ili 2500 kn , ukoliko ste prevareni tj, niste dobili artikal koji ste platili , nakon tjedan dana ako vam nije poslao paket , lagano odite na policiju sa kopijom uplatnice koju ste njemu uplatili , njemu ce doci sutradan policija bit ce pozvan na obavjestajni razgovor , ukoliko se utvrdi da nije posao paket a primio je novce protiv njega ce ici kaznena prijava za prevare neovisno kolki iznos bio ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija