Jump to content

Carinski prekrsaj!Hitno


malisale

Preporučene objave

Pozdrav svima,imam jedan problem koji mi lezi na srcu a neznam kako da ga rijesim,nadam se da mi netko moze dati koji dobar savjet!

 

Ja sam drzavljanin Republike Hrvatske sa stalnim prebivalistem u njoj.Prosle godine sam upravljao osobni automobil koji je bio sa stranim reg. oznakama.

Trebao sam automobil samo vratiti natrag za SR Njemacku, ali na granicnom prijelazu su mi oduzeli automobil.

Vlasnik automobila je drzavljanin SR Njemacke,i nije mogao da dobije automobil natrag dok nije platio odredjeni iznos tj. morao je platiti carinu,pdv itd. inace bi automobil otisao na drazbu!

 

Jeli to moguce i molim za pomoc!

 

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

idemo redom.

1. Vi ste upravljali vozilom a nemate boravište izvan RH ( radnu ili boravišnu vizu) i carina na GP Vam je zbog toga privremeno oduzela vozilo. To stoji. Naime povrijedili ste odredbe tzv Istambulske konvencije Annex C. Vozilo stranih reg oznaka može koristiti osoba koja nema prebivalište u RH ili ima boravište izvan RH dok senalazi privremeno u RH. U Vašem slučaju taj njemac je trebao vozilo odvesti nazad sa sobom izvan RH. Ovdje Vi ne spominjete daje protiv Vas podnjeta i prekršajna prijava. (Da li je ?)

2. U drugom dijelu spominjete da njemac nije htio platiti nekakva davanja!? Kakva davanja?

Nešto tu ne štima.

Njemac je bez problema mogao to vozilo izvest iz RH kao što je i ušao.

Očito da ste nešto zaboravili napisati ili je došlo do zamjene redosljeda događaja,a ja mislim da je bilo ovako,a Vi me ispravite:

a) njemac je došao sa tim vozilom u RH

b) njemac je otišao izvan RH a Vama dao to vozilo na upravljanje

c) Carina Vas je zatekla kako upravljate tim vozilom te utvrdila da postoje elementi carinskog prekršaja te protiv vlasnika i Vas pokrenula prekršajni postupak.

(protiv vlasnika članak 241. a protiv Vas članak 243.)

d)Prekršajno vijeće carinarnice proglašava Vas krivim i određuje Vam kaznu

e)budući da sukladno Carinskom zakonu dug nastaje i počinjenjem carinskog prekršaja uz kaznu za prekršaj dobivate i uplatnicu za naplatu carinskog duga (ona ovisi od vrijednosti auta i u principu je uvijek puno veća od same prekršajne kazne)

Ako nije bilo tako javite pa ćemo vidjeti što dalje

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@borisc

 

1.Upravo tako gospodine,uz to sam dobio prekrsajnu prijavu.

 

2.Kada je vlasnik automobila dosao po osobni automobil rekli su mu da on auto ne moze dobit dok se ne uplati carinski dug,tako da je on morao prvo da plati carinu na taj automobil kako bi ga onda mogao dobiti natrag!

 

a)Da gospodine,on je dosao kao i svake godine preko blagdana u posjetu.

 

b)On je morao zbog poslovnih obaveza prijevremeno natrag i zamolio je mene da mu naknadno dovezem osobni automobil.

 

c)Carinski prekrsaj i prekrsajna prijava je podnesena samo protiv mene!

 

d)Da,proglasili su me krivim i dobio sam kaznu od 3000,00Kn

 

Hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da su vam prošli rokovi za žalbu??. Ovdje imate dva postupka 1.Prekršajnii 2. Upravni

Sada vam ostaje samo da se probate nagoditi sa carinarnicom da vam se omogući plaćanje u ratama.

Na žalost, u drugom slučaju vozilo ide na prodaju.

Tako oduzeta vozila prodaje HAK pa se i s njima možete nagoditi,ali davanja morate platiti

:kavica::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Ja sam drzavljanin Republike Hrvatske sa stalnim prebivalistem u njoj.Prosle godine sam upravljao osobni automobil koji je bio sa stranim reg. oznakama.

Trebao sam automobil samo vratiti natrag za SR Njemacku, ali na granicnom prijelazu su mi oduzeli automobil.

 

Znam da tema nije bas najaktualnija, ali nesto mi je cudno u ovoj prici.

 

"Uredba za provedbu Carinskog zakona" kaze:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306908.html

 

Članak 267.

 

Domaće fizičke osobe sa prebivalištem u carinskom pod­ručju Republike Hrvatske, imaju pravo na potpuno oslobođenje kada privatno upotrebljavaju prijevozna sredstva povremeno i u posebno opravdanim situacijama, na temelju naloga nositelja registracije, koji je u trenutku upotrebe u carinskom području Repub­like Hrvat­ske.

 

Navedene osobe također mogu upravljati prijevoznim sredstvima u privatne svrhe, kada su iznajmljene, temeljem pisanog ugovora, u sljedeće svrhe:

 

a) za povratak u područje svojeg prebivališta u Republici Hrvatskoj, te

 

b) da napuste carinsko područje Republike Hrvatske.

 

Koliko shvacam problem u ovom slucaju je bio taj sto nije bilo "pisanog ugovora", ili?

Nije mi bas jasno ono "koji je u trenutku upotrebe u carinskom području Repub­like Hrvat­ske", jel se to odnosi na nositelja registracije? Jel se to ne odnosi na ono "navedene osobe takodjer..."?

 

Ja imam vozilo registrirano vani i kad god mi je netko "vracao" vozilo u EU ja sam napisao pisanu izjavu i naveo ovaj clanak. Al tek sad vidim da pise i ovo da nositelj registracije u trenutku uporabe mora biti u EU. To mi bas nema smisla pa pretpostavljam da ovaj donji dio pokriva taj moj slucaj jer isti slucaj je i sa stranim rent a car vozilima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

pozdrav!

i ja imam problem sa oduzetim vozilom.

u listopadu su mi carinski sluzbenici dosli u dvoriste i oduzeli auto i motor (njemackih registracijskih oznaka) iz garaze.

naime, na temelju anonimne prijave dosli su provjeriti dali posjedujem vozila koja nemam pravo koristiti niti posjedovati ( i auto i motor su vlasnistvo moga oca koji ima boravisnu dozvolu u njemackoj). zivim u kuci svoga oca i posto je i garaza njegova i auto i motor je ostavio ovdje zbog zdravstenih problema jer nije mogao voziti za njemacku.

sudskim putem sam dokazao da nemam veze sa time i oslobodili su me novcane kazne ali vozila ocu nisu vratili.

to je bilo oko bozica i jos uvijek nismo dobili nikakvo rijesenje. vozila su uredno osigurana u njemackoj.

sta mi je ciniti da moj otac dobije vozila nazad?

receno mi je da 6 mjeseci od dana oduzimanja vozila,ako se nista ne rijesi,slucaj ide u zastaru. Zanima me tko onda snosi troskove skladistenja auta i motora i dali moj otac moze doci i preuzeti svoja vozila?

hvala vam.....

 

 

 

Znam da tema nije bas najaktualnija, ali nesto mi je cudno u ovoj prici.

 

"Uredba za provedbu Carinskog zakona" kaze:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306908.html

 

 

 

Koliko shvacam problem u ovom slucaju je bio taj sto nije bilo "pisanog ugovora", ili?

Nije mi bas jasno ono "koji je u trenutku upotrebe u carinskom području Repub*like Hrvat*ske", jel se to odnosi na nositelja registracije? Jel se to ne odnosi na ono "navedene osobe takodjer..."?

 

Ja imam vozilo registrirano vani i kad god mi je netko "vracao" vozilo u EU ja sam napisao pisanu izjavu i naveo ovaj clanak. Al tek sad vidim da pise i ovo da nositelj registracije u trenutku uporabe mora biti u EU. To mi bas nema smisla pa pretpostavljam da ovaj donji dio pokriva taj moj slucaj jer isti slucaj je i sa stranim rent a car vozilima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako vlasnik vozila posjeduje isprave vozila

i može dokazati da su vozila njegova

prijaviti krađu, policiji gdje je vozilo registrirano.

interpolo raspiše tjeralici .

takvo vozilo kad se nađe oduzima se i predaje vlasniku.

 

treba pokušati. negubi se ništa osim ako ste potpisali zapisnik

sačinjen pri oduzimanju vozila.

 

dali su carinici imali sudski nalog .

dali si uhvačen da vozišauto ili motor sa stranim registracijama .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija