Jump to content

Ovrha - razumni rok


Robi_G

Preporučene objave

Doneseno je ovršno rješenje o iseljenju određene osobe iz moga stana u 8. mj. 2009. g. Nakon toga osoba je izjavila žalbu-da nema novaca, a potom je bilo i ročište u 12. mj. 2009. gdje je osoba rekla da nema novaca za živjet. Nakon toga do današnjeg dana ništa se ne događa. Osoba i dalje živi u mom stanu, ne plaća niti jedan račun, HEP je 3 puta struju iskopčavao, osoba ju je ponovno uključila, vodu joj ne mogu isključiti. Smatram da se sud sažaljeva nad tom osobom jer ista nema kamo pa oduljuje postupak. Dug koji ta osoba ima zbog eplaćanja računa iznosi više od 20.000 kn i dalje se povećava.

Što mi možete savjetovati dalje? Da se podnese županijskom sudu zahtjev za suđenje u razumnom roku? Već su 3 požurnice išle u 2. i 3. mj. ove godine.

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Robi_G je napisao:

Doneseno je ovršno rješenje o iseljenju određene osobe iz moga stana u 8. mj. 2009. g. Nakon toga osoba je izjavila žalbu-da nema novaca, a potom je bilo i ročište u 12. mj. 2009. gdje je osoba rekla da nema novaca za živjet. Nakon toga do današnjeg dana ništa se ne događa. Osoba i dalje živi u mom stanu, ne plaća niti jedan račun, HEP je 3 puta struju iskopčavao, osoba ju je ponovno uključila, vodu joj ne mogu isključiti. Smatram da se sud sažaljeva nad tom osobom jer ista nema kamo pa oduljuje postupak. Dug koji ta osoba ima zbog eplaćanja računa iznosi više od 20.000 kn i dalje se povećava.

Što mi možete savjetovati dalje? Da se podnese županijskom sudu zahtjev za suđenje u razumnom roku? Već su 3 požurnice išle u 2. i 3. mj. ove godine.

Zahvaljujem!

 

Očito ovršno rješenje nije postalo pravomočno pa se na temelju toga osoba nemože iseliti iz stana. Pretpostavljam da je parnica bila na opčinskom sudu i več ste trebali dobiti presudu ukoliko je parnica zaključena, a "osoba" ima još pravo žalbe županijskom sudu. Ovdje nema razloga za zahtjev za suđenjem u razumnom roku jer je sve u granicama normale za naše pravosuđe. Otiđite do sudca kod koje je vaš predmet i interesiratje se u kojoj je fazi i zašto niste prilili rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da razjasnim: presuda je postala pravomoćna u 7. mj. 2009. g. Nakon pravomoćne presude je doneseno rješenje o ovrsi na temelju prijedloga o ovrsi i uredno toj osobi isto uručeno. Dakle u postupku je ovršni, hitan postupak. Po meni je tim više hitan što osoba koja se treba iseliti ne plaća račune koje ću vjerojatno nakon njenog iseljenja ja trebati podmiriti, dakle radi mi štetu iz dana u dan. Osoba je uložila žalbu na rješenje o ovrsi (izjavila je da nema novaca, da je bolesna, priznala da nema platit za račune itd...) te je ročište bilo poč. 12 mj.2009. što je ista osoba sve opet i potvrdila, a ja sam zatražio što hitnije provođenje ovrhe iz navedenih razloga. Do dana današnjeg ništa - dakle radi se o ovršnom postupku, ne parničnom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Robi_G je napisao:

Da razjasnim: presuda je postala pravomoćna u 7. mj. 2009. g. Nakon pravomoćne presude je doneseno rješenje o ovrsi na temelju prijedloga o ovrsi i uredno toj osobi isto uručeno. Dakle u postupku je ovršni, hitan postupak. Po meni je tim više hitan što osoba koja se treba iseliti ne plaća račune koje ću vjerojatno nakon njenog iseljenja ja trebati podmiriti, dakle radi mi štetu iz dana u dan. Osoba je uložila žalbu na rješenje o ovrsi (izjavila je da nema novaca, da je bolesna, priznala da nema platit za račune itd...) te je ročište bilo poč. 12 mj.2009. što je ista osoba sve opet i potvrdila, a ja sam zatražio što hitnije provođenje ovrhe iz navedenih razloga. Do dana današnjeg ništa - dakle radi se o ovršnom postupku, ne parničnom!

 

Dakle, tu se radi o ovrsi na temelju ovršne isprave (pravomočne presude) te žalba na istu ne odgađa provođenje rješenja i nije mi jasno zašto je uopče bilo održano ročište, a pogotovo ako ovršenik nema nikakve argumente kojima bi ovrhu osporio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ročište je ipak bilo održano jer u ovršnom zakonu stoji da sud može sazvati ročište oko pojašnjenja nekih stvari... naravno da osoba na ročištu nije imala što za reć osim da nema novaca, da nema imovine, plakala je itd, ja nisam ništa rekao osim da želim provedbu ovrhe hitno. Meni je te osobe osobno žao međutim ja nisam socijalna služba... Sada je stvar u tome da mjesečni računi iznose više od 1000 kn, a nitko ništa ne može poduzeti- vodu joj ne mogu isključiti, HEP isključi struju, ista osoba uključi... itd. itd., Pisane su sudu požurnice u 2. i 3. mj. ove god. i spomenuo se članak ovršnog zakona gdje stoji da se ispražnjenju stana može pristupiti i prije pravomoćnosti rješenja o ovrsi... međutim ništa... Mislim da je vrijeme možda da se na županijski sud podnese zahtjev za suđenje u razumnom roku i upozori na hitnoću??!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, siguran sam da nije. Inace, sutkinji je sve jasno i na rocistu joj je sve bilo jasno, vidjela je da tu kumuje i alkohol, ali mislim da se nad tom osobom sazaljeva jer je to manje mjesto... Mada to nije razlog da se odugovlaci. Inace da je i ulozen kakav prigovor, preslika toga bi mi se neodgodivo dostavila po zakonu (ako se ne varam).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

g. Fakincina puno hvala na odgovorima. Ja znam da bi trebao sudski ovrsitelj izaci, ali sto sud ceka??? Kako prolazi vec 4 mj. od uredne dostave rjesenja o ovrsi da ipak podnesem zahtjev zupanijskom sudu za hitnocu rjesenja i razumni rok? Imam li pravo na odstetu? Tko ce poplacat racune koji su kroz ta 4 mj. narasli za vise od 5000 kn i dalje rastu?

Puno zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Robi_G je napisao:

g. Fakincina puno hvala na odgovorima. Ja znam da bi trebao sudski ovrsitelj izaci, ali sto sud ceka??? Kako prolazi vec 4 mj. od uredne dostave rjesenja o ovrsi da ipak podnesem zahtjev zupanijskom sudu za hitnocu rjesenja i razumni rok? Imam li pravo na odstetu? Tko ce poplacat racune koji su kroz ta 4 mj. narasli za vise od 5000 kn i dalje rastu?

Puno zahvaljujem!

 

Informirajte se što je sa predmetom i pitajte kada če biti uredovanje sudskog ovršitelja za ispražnjenje nekretnine, a možete poslati požurnicu.

Što se tiče režija ako ne glase na vas vi sa tim dugovanjima nemate ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za dugove na nekretnini odgovara vlasnik nekretnine.

kao vlasnik tražite od HEP-a iskopčanje struje i priložite rješenje o ovrsi (kopiju )uz obrazloženje da neodgovarate za nastali trošak(račun)ukoliko ne postupe po vašem nalogu(zahtjevu).

zahtjev uputiti pismeno ,preporučeno i sa povratnicom ili ovjere kopiju zahtjeva kao potvrdu primitka zahtjeva.

(voda ,plin,smeče itd.isti postupak)

 

kada pismeno tražiš izvršavanje naloga tada to bude i obavljeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Evo, javljam se ponovno nakon par mjeseci, još uvijek se ovrha za ispražnjenje nekretnine i predaju u posjed u mome vlasništvu ne provodi. Pa proslo je vec 10 mj od donesenog rjesenja za ovrhu!!? Je li konacno premasen razumni rok? Još jedna požurnica je išla (ukupno 4)!

Mogu li traziti tuzbom naknadu za izgubljenu dobit - najam stana sve od dana donosenja presude na dalje?

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija