Jump to content

blokada obrta-kako dalje da otplaćujem


tamikla

Preporučene objave

nova sam na ovom forumu.molila bi pomoć ako mi neko može odgovoriti.imam godinu i po dana otvoren obrt.imala sam dug po tekučem računu i po karticama.u 11 mjesecu 2008. podmirila sam glavice i slao se dopis za otpis kamata.dok se to rješavalo u 5 mjesecu 2009.blokiran mi je obrt od strane suda ali na sveukupan dug a ne na preostali dio(kamate).Ja sam samohrana majka,dodatno su mi blokirali i dječji dopltak.ostala sam na taj način bez ikakvih prihoda a i bez mogučnosti da i dalje radim jer nemogu poslovati preko obrta jer ne mogu plačati dobavljačima.na koji način da ja uopće vratim preostali dio duga ako nemogu raditi i kako da uopće živim i od čega.da li je to zakonito uzeti sva primanja .inaće imam i stambeni kredit koji se redevito otplaćuje.koja su moja prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tamikla je napisao:

nova sam na ovom forumu.molila bi pomoć ako mi neko može odgovoriti.imam godinu i po dana otvoren obrt.imala sam dug po tekučem računu i po karticama.u 11 mjesecu 2008. podmirila sam glavice i slao se dopis za otpis kamata.dok se to rješavalo u 5 mjesecu 2009.blokiran mi je obrt od strane suda ali na sveukupan dug a ne na preostali dio(kamate).Ja sam samohrana majka,dodatno su mi blokirali i dječji dopltak.ostala sam na taj način bez ikakvih prihoda a i bez mogučnosti da i dalje radim jer nemogu poslovati preko obrta jer ne mogu plačati dobavljačima.na koji način da ja uopće vratim preostali dio duga ako nemogu raditi i kako da uopće živim i od čega.da li je to zakonito uzeti sva primanja .inaće imam i stambeni kredit koji se redevito otplaćuje.koja su moja prava.

 

Na temelju čega vam je izvršena blokada žiro računa obrta? Na temelju pravomočne ovrhe ili zadužnicom koju ste ovjerili kao vlasnica obrta?

Nejasno ste opisali situaciju. Navedite više podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moji su dugovi kao fizičke osobe i nastali su par godina prije otvaranja obrta(dug po tekučem računu,mastercard).blokirali sumi žiro račun prvostupanjskom presudom.napominjem da dugovi nemaju nikakve veze sa poslovanjem obrta konkretno me zanima dali na osnovu ovih dugova koje sam ja vama ovdje napisala meni može neko blokirati račun i dovesti me u takvu situaciju da ja nemogu dalje poslovati i othranjivati svoju djecu.ako nekom mogu najviše uzeti trečinu plače (ako je zaposlen u nekoj firmi) jer je to dohodak jednostavno mi nije jasno koja je to razlika jer obrtnik je fizička osoba koja obavlja djelatnost i plača porez na dohodak(nisam prijavila obrt na dobit nego na dohodak) na koji način su meni blokirali račun zar to nije kršenje zakona i šta da ja učinim.molim vas za pomoć.unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tamikla je napisao:

moji su dugovi kao fizičke osobe i nastali su par godina prije otvaranja obrta(dug po tekučem računu,mastercard).blokirali sumi žiro račun prvostupanjskom presudom.napominjem da dugovi nemaju nikakve veze sa poslovanjem obrta konkretno me zanima dali na osnovu ovih dugova koje sam ja vama ovdje napisala meni može neko blokirati račun i dovesti me u takvu situaciju da ja nemogu dalje poslovati i othranjivati svoju djecu.ako nekom mogu najviše uzeti trečinu plače (ako je zaposlen u nekoj firmi) jer je to dohodak jednostavno mi nije jasno koja je to razlika jer obrtnik je fizička osoba koja obavlja djelatnost i plača porez na dohodak(nisam prijavila obrt na dobit nego na dohodak) na koji način su meni blokirali račun zar to nije kršenje zakona i šta da ja učinim.molim vas za pomoć.unaprijed se zahvaljujem!

 

Fizička osoba i obrtnik imaju isti OIB i MB tj. radi se o istoj osobi. Da li je ta prvostupanjska presuda postala pravomočna? Protuustavno je plijeniti više od 1/3 primanja ili više ukoliko su primanja viša od 5.108 kuna. Konkretno kod vas je plača dohodak ostvaren u prethodnoj godini po poreznoj prijavi podjeljeno sa 12 mjeseci te vam se tako dobiveni iznos može plijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tamikla je napisao:

presuda je pravomoćna.koja bi sad bila procedura da se žiro račun odblokira,ako je presuda pravomoćna da li se i dalje može uložiti prigovor i da se stave ovrhe u red čekanja budući imam stambeni kredit koji mi je veći od jedne trećine dohodka.(mjesčni dohodak mi je manji od 5.100kn)

 

Podenesite prigovor na ovrhu kao nedopuštenu jer vam se može plijeniti 1/3 vaših primanja, a ne kompletna pljenidba sredstava sa žiro računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ograničenje ovrhe

 

Članak 149.

 

(1) Ovrha na plaći, naknadi umjesto plaće, naknadi za skraćeno radno vrijeme i naknadi zbog umanjenja plaće i mirovini, radi naplate tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno udržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja može se provesti do iznosa od jedne polovine, a radi naplate tražbine po drugoj osnovi do iznosa od jedne trećine plaće, naknade umjesto plaće ili mirovine.

 

(2) Ako ovršenik prima zajamčenu plaću u skladu s kolektivnim ugovorom ili zakonom, ovrha radi naplate tražbine iz stavka 1. ovoga članka može se provesti do iznosa od jedne trećine, odnosno do iznosa od jedne četvrtine takve plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tamikla je napisao:

Bila sam na sud prigovoriti na nedopuštenu ovrhu,kako sam od vas dobila savjet.Rekli su mi da nemogu dati prigovor,sada me zanima dali me zavlače ili je nešto drugo u pitanju?Kome točno moram predati prigovor,u pisarnici ili???

 

 

Prigovor predajte u ovršnoj pisarnici suda ili ukoliko je zapljena na temelju ovrhe JB ili zadužnice onda prigovor predajete u svojoj banci u kojoj imate žiro račun. Napišite u prigovoru da vam se plijene sva sredstva sa žiro računa Vašeg obrta i Vaša cjelokupna plača te da vam ne ostaje ništa za život i da se radi o protuustavnoj zapljeni svih sredstava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru,sada mi je jasno što sam uradila!Ja sam otišla kod ovrhovoditelja i njemu htjela dati prigovor,on me je uvjeravao kako je to glupost i da nemogu ja nikome dati prigovor.Govorila sam kako je to protivustavno a on meni da vidim da mogu!!!Tek kad sam otišla na posao sam skužila da nisam bila dobrom mjestu već kod moje suprotne strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija