Jump to content

gradnja izvan parcele -molim pomoć


antednk

Preporučene objave

Molim svakog za pomoć i savjet.

 

Prije tri godine kupio sam parcelu (oranica). Uredno sam napravio preanmjenu zemljišta. Ovlašteni geodet je napravio geodetsku podlogu, arhitekt projekt. Izdano mi je rješejne o gradjni. Prije početka izradio sam elaborat iskolčenja objekta(drugi geodet)te je isti elaborat prijavljen kao i nadzorni inžijner i tvrtka koja će graditi obiteljsku kuću. Problem nastaje kad želim dovršiti objekt sa fasadom te pozivma drugog geodetu da još jednom provjeri među kako bih znao koliku debljinu stiropora mogu korisiti da ne uđem susjedu u njegovu parcelu. Naime kuće su na toj međi spojene - naslojnene jedna na drugu. Goedet me izvještava da je moja kuća sagrađena cca 30 cm unutar susjedove parcele. Ovo me je šokiralo i zabrinulo. ŠTo moram činiti ? Mogu li ja za moju kuću dobito uporabnu dozvolu? Kakve pravne posljedice mogu snositi obzirom da ja nisam nikako mogao znati da li su geodeta ili izvođač radova napravili porešku- Želim rješiti ovu situaciju na čist način. Trenutno susjedova parcela je prazna. Još ga nisam kontaktirao. Molim pravnu pomoć ili savjet što da napravim u ovoj situaciji a da sam siguran od bilo kojih posljedica u budućnosti. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovani !

 

Za kuću do 400 m2 ne treba Vam uporabna dozvola ,već nadzorni imžinjer treba napraviti izvještaj.

 

Gdje to u Zakonu piše?

 

Ovaj slučaj zorno prikazuje da samo izvješće nadzornog nije dovoljno.

 

Naime, nadzorni inžinjer nadzire elemente gradnje, i nema mogućnosti provjeriti nalazi li se objekat gdje bi trebao biti, tj, je li geodet krivo iskolčio, ili (vjerojatnije) su majstori naknadno malo 'proširili' kuću.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

antednk je napisao:

Hvala na odgovoru.

 

Pretpostavljam da se obeštećenja izračunavaju prema tržišnoj cijeni m2 ili prema ocijeni ovlaštenog procijenitelja.

 

pozdrav

 

Budite dobri sa susjedom, dogovorite se, i platite mu koliko god traži u razumnim granicama.

Procjene ostavite za sudski spor, ako do njega dođe.

 

Kuća sagrađena izvan međe je bespravna gradnja. Ako susjed prijavi građevnoj inspekciji, i bude neprijateljski nastrojen, sudit ćete se deset godina.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Felix !

Novi zakon o građenju

Uporaba građevina

Članak 256 .

 

1. Izgrađena zgrada čija građevinska (brutto) površina nije veća od 400m i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih

djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600m2 mogu se početi koristiti odnosno staviti u pogon,te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što investitor nadležnom upravnom tijelu dostavi za tu zgradu završno izviješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

 

Uporaba građevina

Članak 256 .

 

1. Izgrađena zgrada čija građevinska (brutto) površina nije veća od 400m i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih

djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600m2 mogu se početi koristiti odnosno staviti u pogon,te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što investitor nadležnom upravnom tijelu dostavi za tu zgradu završno izviješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine .

 

Ne uspjevam pročitati da ne treba uporabna.

Valjda zato jer to tu i ne piše, što cijelo vrijeme i tvrdim.

 

Zakon je još nov, i velika su nesnalaženja i nedoumice. Ovaj dio o završnom izvješću vrijedi za objekte kojima je izdana dozvola (Rješenje o uvjetima gradnje) nakon donošenja novog zakona. Obzirom i na druge okolnosti (kriza) malo je takvih kuća dovršeno i upisano u gruntovnicu. Stoga nisu uočene rupe u Zakonu i mogući problemi koji će se javljati.

 

U konkretnom slučaju, nadzorni inžinjer trebao bi u izvješću napisati da kuća nije sagrađena prema projektu, jer nije na pravom mjestu. To ne bi bio veliki problem da nije 'otišla' na susjednu parcelu.

Što bi bilo da je kuća 'otišla' pet metara? Predaš izvješće i sve je legalno?

Neće ići.

 

Napiše li nadzorni da je sve u redu, mogao bi snositi sankcije, pa i ostati bez licence.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Evidentiranje građevine u katastarski operat i zemljišne knjige provest će se ako je za građevinu izdana građevinska dozvola ,odnosno izviješće nadzornog inženjera za građevine za koje se izdaje rješenje o uvjetima gradnje.

Ova je odredba sadržana u članku 268.ZPUG.

 

Ovlašteni geodeta odgovoran je za ispravno iskolčenje ,investitor obavještava građevinsku inspekciju o početku gradnje .

Među je teško precizno utvrditi na cm jer katastaski planovi potjeću iz 18. st.

Nadzorni treba napisati da je objekt sagrađen prema rješenju o građenju i projektu .

Za sve postoji rješenje .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali ti je geodet samo rekao da je kuća pomaknuta ili je napravio snimak izvedenog stanja i elaborat urisa za katastar i zemljišnu knjigu? Naime, česta je situacija da različiti geodeti izrađuju različite posebne geodetske podloge (vjerojatno zato jer kreću od različitih točaka uklopa) pa se ne bih čudio da prvi ili drugi geodet izmjere da je sve ok. U svakom slučaju krivnja je ili na osobi koja je radila elaborat iskolčenja ili na osobi koja je prenosila podatke na teren. A što se tiče završnog izvešća nadzornog inženjera, ne vjerujem da će ga itko potpisati dok ne izradiš snimak izvedenog stanja koji se poklapa s elaboratom iskolčenja i glavnim projektom.

 

Ako je netko od sudionika u gradnji pogriješio, napravio ti je veliku štetu jer ćeš u slučaju da se sa susjedom dogovoriš za kupnju morati cijeli postupak ponoviti (idejni projekt, rješenje o uvjetime građenja, parcelacija, glavni projekt.....).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Za

prekoračenje međe građenjem u Vašem slučaju primjenjuje se članak 155.Zakona o vlasničkim odnosima.

Takva situacija nije se desila samo Vama upravo radi takovih slučajeva Zakon o vlasničkim odnosima i regulira načine rješavanja prekoračenja međe građenjem .

U Vašem slučaju došlo bi u obzir plaćanje dijela čestice po tržnim cijanama .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

 

Među je teško precizno utvrditi na cm jer katastaski planovi potjeću iz 18. st.

 

Sva urbanizirana područja, i veliki dio drugih područja imaju nove izmjere (1:1000, 1:2000). Tu je moguća greška 3 cm.

 

Ako je izmjera u mjerilu 1:2880, to ipak ne znači da je iz 18. stoljeća, tj, da nije ažuriran.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na sudjelovanju u raspravi a evo i mog mišljejna nakon svega.

 

To je novo parcelirana čestica od prije možda 7 godina. Mjerilo iskolčenja je 1:1000. Dva različita geodeta su mjerila PGP, iskolčenje objekta, ok je zadjne opet raio treći. Koji je koristio sve navedene toček mjerenja iz elaborata.

 

Što se tiče građevine ona je izgrađena prema gabaritim iz rješejna o uvjetima gradnje odnosno prme projektu za koje je to rješenje izdano. Dakle građevina odgovara svojim gabritima ali je "pomaknuta" preko međe.Za sada je geodeta samo meni radi informacije s kojim stiroporom ići ukazao na problem. No ja svakako morma napraviti izolaciju i napravit ću ju. Nakon toga ću pozvati geodetu koji premjerava građevinu i radi upis u katastar. Također sam mišljenja da je to vrlo čest slučaj zbog vrlo lako moguće pogreške prilikom gradnje, pogotovo kad vam u rješenj unavode da morate graditi na samoj međi jer se kuće naslanjaju jedna na drugu Naime, investitor je dužan 8 dana prije početka prijaviti građ.insp pčetak gradnje što znači da je morao imati i elaborat iskolčenja građevina. Dakle vama iskolčen objekt stoji 8 dana. Vrlo lako je moguće da je netko mogao pomaknuti kolce, (čest slučaj adolescenata kad se vraćju iz noćnog života, prema rječima par građevinara sa kojima sam razgovarao) zatim da su isti srušeni tijekom iskopa pa onda odokativno vraćeni nazad, mogu pretpostaviti velik broj različitih situacija koje su mogle utjecati na pogrešku u gradnji. Nevjerovatno mi je da ja u tom slučaju moram ponovo raditi projekte i tražiti novo rješenja o uvjetima gradnje ili možda još nešto gore. Mislim da je jedino pravo rješenje nadoknada susjedu za cca ukupno 3m2 prema tržišnoj cijeni (ili koju on traži u granicama razumnog)te zahtjev za izmjenama parcele u katastru. Ovdje se ne može dokazati niti ima elementa namjernog prisvajanja dijela zemljišta nego o očiglednoj pogrešci sudionika u gradnji za koje me je država prisilila da ih moram koristiti kako bi se otklonile ovakve pogreške. Prema tome u tom lancu su sve ovlašetni i sa dozvolama razne profesije za obavljanje svog posla i realno je da oni snose bilo koji trošak ispravljanja pogreške prije svega mislim na izvođača za kojeg sam sigurna da je učinio pogrešku. Inače parcela je prije bila poljana koja je urbanizirana i u trenutku početka gradnje moj objekt je bio jedini te je tim više mogglo doći do pogreške što naravno ne opravdava ali je mogućnost veća. Jednog dana kad netko bude tamo gradio siguran sam da ćemo rješiti problem uz obeštećenje.

 

Pozdrav i hvala svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija