Jump to content

registar branitelja


Dura

Preporučene objave

Nemože Predsjednik dati nalog Vladi kako da postupi.I Predsjednik RH i Vlada RH obvezni su djelovati unutar zakonom propisanim dužnostima i ovlastima. Predsjednik može i treba sugerirati i iznijeti svoje stajalište s obzirom na rješavanje pojedinih problema. U svezi objave, odnosno dostupnosti javnosti uvida u Registar branitelja moraju se izmjeniti pojedini pravni propisi, da bi se održale razine pravne sigurnosti i tek tada pristupiti objavi istih. Sve ostalo je za sada samo želja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da je ovo normalno društvo, ne bi se trebalo ( a niti je normalno ) objavljivati popis branitelja.

 

U ovakvoj situaciji, kada ima sigurno dosta registriranih i lažnih branitelja te kada se pljuje čak i po mrtvima, u svoje ime se zalažem za objavljivanje podataka o svim registriranim braniteljima.

Isto se zalažem i za objavljivanje podataka o sudionicima u II svj.ratu na našim prostorima.

Riješimo jednom za svagda te djelove naše prošlosti, i krenimo dalje, a ne da se po potrebi svako malo potežu slična pitanja ( obično u funkciji dnevne politike ).

Za razmišljati je kakvo će stanje nastati nakon eventualnog objavljivanja registra ? Neki branitelji priznaju samo one s puškom u ruci. Postoji definicija branitelja u Zakonu o bran.... Ima li Jadranka Kosor pravo na taj status ? Đuro Njavro nije nosio pušku ali svatko ga, s pravom, cijeni kao primjerenog branitelja.

 

Kakvi smo, hoćemo li nakon objave otvarati nove sukobe među nama ? Otvoriti puno novih pitanja ? Izazvati još veći nered ? Treba dobro sve analizirati, ali ponavljam, za podatke o meni i ljudima koje sam poznavao dajem glas da se objave podatci.

Kažu neki da su podatci tajni ? Pa kako još i sada mogu naći na internetu sve podatke o meni, medalje, odličja, JMBG i ostalo ?? Zar nije JMBG već duže vremena privatni podatak ? U svoje ime se zalažem za objavljivanje podataka o svim registriranim braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako da treba objaviti registar branitelja sa punim imenom i prezimenom ,dužnostima koje je obnašao i vremenom provedenim u Domovinskom ratu kao branitelj te na kojoj bojišnici,ako je MOBS mogao objaviti imena djece koja su primali stipendiju za školovanje onda stvarno nema razloga da se ne objavi registar branitelja. Mišljenja sam da se uz taj registar objavi i registar lažnjaka kojih ima jako puno a to isto nije problem jer objavom registra branitelja lažnjaci će isplivati na površinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi se trebao objaviti registar iz par razloga. Prvo jer je ovo nekome u interesu da se međusobno svađamo, drugi razlog je taj što zakon o braniteljima kaže makar i jedan dan bio on je branitelj ( ako se zakon o pravima branitelja proglasi nevaljalim i šta ja znam pa dođe do formiranja novog zakona budite sigurni da nikom neće odgovarati) treće je kao što kaže "nilda" nastat će još veći kaos i doći će do još veće razjdinjenosti među braniteljima i udrugama. Sve se ovo može riješiti i na drugčiji naćin nekakvom komisijom ili nekim dijelom obavještajnih službi koje će imati ulogu procesuirati svakoga pa nek traje i deset godina ( a te službe i ovako znaju sve o nama). Treba podvući crtu i napraviti razliku dragovoljac-branitelj i profesionalna brigada,specijalna policija-pričuvni sastav i po mom mišljenju samo od toga bi se riješilo mnogo. Da odklonim sumnju sa sebe jer bi moglo biti svakakvih komentara imam status dragovoljca DR i časno umirovljeni narednik 2007 godine sa sjebanom kičmom,otkazanom štitnjačom i PTSP. BOG I HRVATI !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje osobno mišljenje je da registar branitelja svakako treba objaviti.

 

Naravno, za svakog branitelja pored imena i prezimena napisati podatak o vremenu provedenom u DR-u (od - do).

 

Stara narodna kaže: "U svakom žitu ima kukolja".

 

Znači treba malo očistiti žito (to je odavno trebalo da se uradi).

 

Neka se vidi tko je Hrvatsku ponosno branio sa puškom u ruci, a tko nezasluženo koristi braniteljske povlastice.

 

 

:vojak:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajmo malo pogledat što ćemo dobit sa slijedećom objavom:

 

12357 Ivan Horvat 15.01.-15.02. 1991. 138 Mtb

 

Znamo da postoji redni broj 12357, znamo da se pod tim brojem vodi Ivan Horvat (kojih je u hrvatskoj nekoliko tisuća), da je bio u ratu od-do u nekoj brigadi (pa zar mislite da svatko poznaje svakog u jednoj brigadi).

 

Dakle ta vrsta objave je bezkorisna, eventualno da se objavi popis RVI ili se to naznaći u evidenciji branitelja kao napomena - RVI 20%-ranjavanje Velebit.

 

Od takvog popisa već se ima koristi i može se vidjeti koliko ljudi ima stsus RVI i vjerovatno koristi povlastice po istom.

 

Sad jedno moralno pitanje , treba li uopće objaviti popis branitelja, bez obzira na okolnosti. činjenice govore da se to nije nigdje dogodilo, međutim koliko se ljudi provuklo za povlastice je upitno i samo iz toga razloga bi trebalo objaviti popis branitelja, iako sam osobno u moralnoj dvojbi kaj m oraju neke druge strane službe imati moje podatke pa ako danas sutra želim otići u Kanadu liepo me otpraše sa aerodroma uz objašnjenje:" Znate vi ste na popisu branitelja"

 

Ili, netko nalupa nekog od susjeda jer ga je isprovocirao a ne zna se tko i eto policije na vratima "Znate vi ste na popisu branitelja pa mi moramo znate provjeriti niste li možda sinoć..."

 

Taj popis je dvosjekli mač.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja se slažem da bi isti registar trebalo objaviti.

 

Trebalo bi navesti;

-ime i prezime

-godište rođenja

-pripadnost postrojbi ( što bliže - ako je netko bio u MUP-u onda navesti u kojem sektoru - ne treba navoditi kojoj PU - dovoljno je i sektor - npr. prometna, temeljna, granična, pomorska krim., specijalna .... )Ako je bio u više sektora navesti ih sve u kojima je bio-la. Sve se to može jer je to na kraju krajeva mali dio nečijeg ratnoga puta. Tako nekako napraviti sa HV-om.

-vrijeme provedeno u DR - od kada do kada -

-i da li je osoba bila u borbenom ili ne borbenom sektoru.

 

I po tome bi osobni podaci ostali i dalje tajni ( dan i mjesec rođenja, mjesto rođenja ) a opet bi se znalo o kome se radi i svak bi svakoga tko je bio u istoj postrojbi uspio prepoznati ili ne prepoznati .

 

A i javnost bi vidjela koliki je broj branitelja s jednim danom, koliki je broj branitelja u ne borbenom a koliki u borbenom sektoru pa bi onda ona brojka ako je i toćna od nekih 500 000 bila jasnija i razumljivija, jer se tu vode svi koji su bili iti jedan dan u ratu i koji su bili automehaničari u MUP-u i vozači autobusa u Šimunskoj a imali su značku i ovlaštenje - pa danas naravno imaju i status branitelja - sve po zakonu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da i što onda, vidjet će se da je čovjek bio par dana ili par mjeseci, godina. Nije stvar u tome nego što nekoga bodu u oći naše mirovine (nekome je velika a nekome mala jbg.). Ni meni nije pravo što nas sada ima pola milijuna ali vjerujem da se ovim objavljivanjem to neće nešto znatno promijeniti nego će napraviti još veće sranje. Dovest će do toga da će mo jedan na drugoga upirati prste kao jude. Netko će sa 2 mjeseca (ovo karikiram) pokazivati na drugoga od mjesec dana i optuživat ga gdje se on borio a ne zna da je čovjek možda gore proživio nego on. Možda je i taj od 2 mjeseca sam kriv što neke svoje probleme nije na vrijeme riješio nego su mu sada ovako frustiranom svi i svatko krivi. Taj kukolj u žitu se neće tako riješiti. Zašto se šuti o partizanskim i inim mirovinama zato što je bolja strategija napasti nego se braniti. Ja osobno taj registar vjerojatno neću ni pogledati a nikoga neću prokazivati. Ima u ovoj državi i većih problema nego se bakćati sa braniteljskim mirovinama ali ne nekome je to bitnije. Zašto nitko ne diže prašinu oko gospodarstva, privatizacije 90., korumpiranosti naših političara pa sve je ov njihovom zaslugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da se baš ništa nebi dobilo objavom registra, mislim da nam mažu oči sa takvim forama i pričama,kaj mene briga di je bil pero perič iz tamo neke brigade, nego mili moji pravi je način da se napravi rez između B O R B E N O G i neborbenog sektora ,te da se onima kaj nisu imali pušku u ruci oduzme sve kaj su dobili do sad ,nek ostane mogučnost da samo B O R A C može dobiti mirovinu ili HRVI,tak bi napokon sve jednostavno završilo,a tajnice,raznorazni referenti,logistika,oni iz stožera kaj nisu ni prismrdili prvoj crti,svi bi oni po meni trebali u običnu mirovinu i to tek kad odrade svoj radni vijek.Po meni bi jedino to dalo rezultate.Pozdrav borcima gdje god bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

 

Trebalo bi navesti;

-ime i prezime

-godište rođenja

-pripadnost postrojbi ( što bliže - ako je netko bio u MUP-u onda navesti u kojem sektoru -

-vrijeme provedeno u DR - od kada do kada -

-i da li je osoba bila u borbenom ili ne borbenom sektoru.

 

I po tome bi osobni podaci ostali i dalje tajni ( dan i mjesec rođenja, mjesto rođenja ) a opet bi se znalo o kome se radi i svak bi svakoga tko je bio u istoj postrojbi uspio prepoznati ili ne prepoznati .

 

Slažem se.

 

 

Što se tiče prepucavanja tko je gdje i koliko bio, valjda više vrijedi dva mjeseca stvarnog rata '91. (da ne kažem u Vukovaru ili sl.), nego dvije godine 'čuvanja vikendice' na Kupi 92.-94., uz kartanje, pijančevanje i odlazak doma svaki drugi dan.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Što se tiče prepucavanja tko je gdje i koliko bio, valjda više vrijedi dva mjeseca stvarnog rata '91. (da ne kažem u Vukovaru ili sl.), nego dvije godine 'čuvanja vikendice' na Kupi 92.-94., uz kartanje, pijančevanje i odlazak doma svaki drugi dan.

 

 

:kavica:

 

Pa to sam i naveo možda je taj od mjesec dana bio u Vukovaru a ovaj drugi šta ja znam gdje. Slažem se za borbeni i ne borbeni pa onaj tko se provukao neka mu se oduzme ako nije kasno. Osnovati povjerenstvo koje će biti nepristrano i neka češljaju pa onaj koji koristi privilegije na kraju će više vratiti. Vidjeli bi koja bi to pomutnja i panika nastala u njihovim redovima :smijeh:

 

da nadopunim, ljudi pa nas i nije toliko puno u mirovinama (Vidi partizane koji su napravili veće zlo hrvatskom narodu) nego jednostavno rat je prošao i sada smo samo teret a ova država za koju smo se borili je na podmukli naćin rasprodana i uništena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda bi bilo najbolje da se svi skupa u ovoj državi konačno okrenemo poslu i prestanemo stalno ponavljati povijest i partizane i ustaše i četnike i tko ja znam koga iz svih prijašnjih ratova i naravnog "onog našeg" Domovinskog. Vrlo poučno je i korisno znati sve povjesne činjenice ali stalnim negativnim razmišljanjem točno smo tu gdje jesmo. Jalni na sve oko sebe, a uglavnom se sami nismo pomakli s mjesta.

Muljatora je uvijek bilo i biti će, ali Domovinski rat je završio pred 15 godina a mi smo prvo potrošili svoju mladost, sada trošimo svoje najbolje godine a izgleda da čemo trošiti svoje stračke dane na prepričavanje tko, kada, gdje koga.

Osobno sam za objavu registra, ali mi to vrlo malo znaći obzirom da dečke iz 91" uglavnom znam po nadimku pa neki Pero Perić mi apsolutno ništa ne znaći, ali Mija Broving, Čabo, Kuronja i sl. mi je vrlo poznato.

 

Pozdrav svim BRANITELJIMA posebno KARLOVČANIMA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da objaviti registar branitelja ali objavom ništa ne dobijamo neznam na koji način će mo odvojiti one branitelje koji su zaista bili branitelji od onih po vama lažnih jer u registru su imena a sama imena ne govore puno toga osim ako će pored sumnjivih branitelja biti neka inčica koja bi mogla ukazati na neku sumnju pa te naknadno provjeriti ali provjeriti i tadašnje zapovjednike koji su im to omogućili i po čijoj zapovijedi a to će čini mi se ići veoma teško i bilo bi jako štetno za pojedine i zapovjednike i za neke u ministarstvu MORH-a jer mnogi su tu utrpali svoje koji nisu ni vidjeli rata sem preko TV izvještaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stara narodna kaže: "U svakom žitu ima kukolja". Znači treba malo očistiti žito (to je odavno trebalo da se uradi).

 

E tu i je problem...(ali silosi su prazni-žita nema...nestalo...samo tako...)

 

@ PrEsVeTli

 

Dakle ta vrsta objave je bezkorisna, eventualno da se objavi popis RVI ili se to naznaći u evidenciji branitelja kao napomena - RVI 20%-ranjavanje Velebit. Od takvog popisa već se ima koristi i može se vidjeti koliko ljudi ima stsus RVI i vjerovatno koristi povlastice po istom.

 

To je najmanji problem, samo je potrebna volja -naime u svakom Uredu državen uprave imate izvješenu listu HRVI-barem onih sa nerješenim stambenim statusom a ima ih dosta..a tu je i HVIDR-a...tako da do tih podataka i nije neki problem doći...(ima tu i porezna u kojoj su evidentirani gotovo svi... te druge institucije...)

 

Zar doista mislite da SOA,POA i najzad pojedini odjeli u MUP-u,a i pojedine svjetske organizacije toga i sl.tipa nemaju točan spisak registra HB...znači već je pojedinim grupama omogučen uvid u isti...

 

Nema ništa bez postrojavanja...a za to nije potrebna niti promjena zakona...

 

Problem je međutim "što uraditi" sa onim silnim sportašima,glumcima,pjevačima,saborskim zastupnicima i tajnicima i tajnicama...koji su na spisku i dali svoj "doprinos" pri konačnoj cifri od 500.000... i kamo njih smjestiti u borbeni ili neborbeni

 

Da prosječna Profesionalna brigada ima 5000 ljudi po ustroju..to bi bilo ravno 100 "profi" brigada ....dobro obučenih i lako mobilnih...

 

Respektabilna cifra i za EU... bili bi druga ili treča vojna sila u regiji :-):smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uostalom stalno tržimo da netko drugi riješi naše probleme. Sami smo uglavnom otišli u rat ajde da sada sami i riješavamo svoje probleme.

NPR. Netko informatički pismen neka otvori internet stranicu gdje bi svatko tko to želi upisao svoje osnovne podatke (ime, prezime god rođenja) i status branitelj ili dragovoljac i sl. pa će se nakon nekog vremena skupljeni podaci isfiltrirati, svatko će moći reći, potvrditi ili negirati nečiji status upisan na toj stranici.

Naravno ulaz samo za registrirane korisnike koji žele objavu.

Mislim da bi tako gospodski bez puno prepirke u vrlo kratkom roku došli do večeg dijela popisa branitelja, a svojim pristankom nebi bila narušena ničija prava niti tajni podaci (oib, jmbg i sl.)

Oni koji pak nebi bili na tom popisu a izdaju se kao branitelji, dragovoljci u našim sredinama vrlo bi lako bili raskrinkani.

Ne mislim na nikakvo nabijanje na stup srama već apeliram na osobnu svijest svakog od tih ljudi da je konačno gotovo sa lažnim :misli: predstavljanjem.

Kaj je bilo bilo je, sad je gotovo. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravi branitelji se ne boju!!!

Onaj ko nešto skriva,on će se pozivat na tajnost podataka.

Molim vas,bio sam u Srbiji prije godinu dana,ničega se nisam bojao.

I opet ću ići,bez obzira na javni uvid REGISTRA BRANITELJA.

Može stat moje puno ime i prezime,moj JMBG,moja odlićja,

moje vrijeme u HV-u,koga se bojite?

Nasred zemlje Srbije se nisam bojao reć da sam bio u ratu,

da sam bio u pješadiji 4 gardijske brigade,

da sam ratovao po Bosni i Hrvatskoj!

KOGA SE BOJITE?

I onaj koji je bio u ratu bez puške,i on je dao doprinos,

bez njega se nije moglo.

Mi sa prve crte nismo mogli bez logistike,rezervnih sastava,

domobranskih pukovnija,svi smo bili uvezani.

Lanac je jak ,koliko i najslabija karika!

Žao bi mi bilo,da izađe u javnost REGISTAR,gdje je navedeno

samo vrijeme i postrojba sudjelovanja.

Sa tim registrom neme puno kruha,a oni bi se puhali da su nam odobrili registar.

TREBA TRAŽIT PUNI UVID!!! :idemo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odličan prijedlog, ali što je sa onih 60-ak% branitelja koji se ne služe računalom. Ne zaboravimo da nas je u Domovinskom ratu sudjelovao veliki broj sa 30-50 godina starosti. Sada imamo 50-70godina. S obzirom da se borimo za preživljavanje nismo se imali vremena informatički obrazovati. Moj osobni maksimum je pročitati objavu i odgovoriti, a vrlo je mali broj onih u mojim godinama što znaju i toliko. Osobno se ne bojim objave registra jer sam dragovoljac i imam preko tisuću dana borbenog sektora, no što više razmišljam o tome, sve više uviđam da s time ništa nećemo dobiti. Ako treba napraviti reviziju, onda je treba napraviti među korisnicima mirovina i to da se oduzmu onima koji nisu bili borbeni sektor pa da se kazne i oni i oni koji su im je dali. JEDINO što bi razbilo sve sumnje u broj branitelja je POSTROJAVANJE i odvajanje borbenog od neborbenog sektora. No, nevidljiva UDBA je napravila svoje: bacili su kost među nas i mi se sada glođemo kako bi se o nama raspravljalo da se skrene pozornost sa pravih problema. Kada ste čuli partizane da potežu to pitanje? Svi znamo da je njihov predsjednik rođen 1930.god te da je imao 15 godina kad je rat već završio. Izjavio je da je sa 12 godina bio kurir i sve je ostalo na tome, svi šute, nitko se ne buni.

Puno puta poželim da se vrate devedesete i da osjetim ono zajedništvo, ono jedinstvo, onaj srah i brigu za svakog svog suborca. Gdje je to nestalo? Zar ćemo zaista dozvoliti da nas koriste u dnevno-političke svrhe. Molim Vas: progledajte!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i to je moguće riješiti. Svatko nekoga zna pa mu može pomoći oko predložene objave. Imeđu ostalog čemu sve te silne udruge branitelja i predstavnici u raznim tijelima države. Pomogni sebi i onom do sebe. Svima če nam biti bolje.

Da li će biti nešto od toga ili ne nije bitno.

Bitno je da pokažemo kako nas nije sram biti branitelj-dragovoljac (a bilo nasa je svih nacionalnosti).

Ponos je zadnje što mi mogu (ako mogu) uzeti.

A udbaše ko j... .I tako su na kraju svog puta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nardo je napisao:

Pravi branitelji se ne boju!!!

Onaj ko nešto skriva,on će se pozivat na tajnost podataka.

Molim vas,bio sam u Srbiji prije godinu dana,ničega se nisam bojao.

......

.....

TREBA TRAŽIT PUNI UVID!!! :idemo:

 

Potpuno podržavam Narda, ali i dalje stoje pitanja koja sam i sebi postavio. Uvijek će se sudarati ono pravno ( Zakon .... ) i moralno. Pa već se kroz nekoliko postova vidi puno sukoba među nama. I onaj bolničar je branitelj, i one dvije šporkulje koje su izvlačile ranjene dok su im kolege dimili !

Branitelj je i onaj koji je prvi puta mobiliziran tek za Oluju, a sljedeći dan je ranjen. Branitelj je i onaj dragovoljac koji je prošao čitav rat i nije ranjen !

Ipak mislim da se treba držati pravnog !

Velikom dijelu branitelja kada su krenuli nije bilo važno pravno, činovi, primanja, koji stanovi ? koje mirovine ? Tko povlašten ? Nebuloze !!!!

Bilo je važno imati dušu, srce !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da treba objaviti registar,ali sumnjam da će se išta promjeniti.Znam neke od kolega koji su bili samnom u postrojbi i jesu upisani u registar,ali isti ti kada je trebalo pobjegli su u podrum da bi sada bolovali odPTSP-a i uživali veća prava od mojih kolega i mene koji smo se uistinu borili i bili ranjeni zar nismo i mi onda pretrpjeli traume.Stoga ne vidim svrhu objavljivanja istog tog registra jel tko je sebi sredio papire za mirovinu taj je riješio i ratni put ,nažalost svih nas koji smo se borili,za mene jedini pravi registar je DRAGI BOG a kod njega svatko plaća svoje grijehe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TEMELJNE ODREDBE

 

Članak 1.

 

Ovim se Zakonom uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te uvjeti i postupak za ostvarivanje tih prava.

 

Članak 2.

 

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelj iz Domovinskog rata).

 

(2) Pod sudjelovanjem u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, suvereniteta Republike Hrvatske, odnosno vrijeme neposredne ugroženosti suvereniteta Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: obrana suvereniteta Republike Hrvatske), u smislu stavka 1. ovoga članka, podrazumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj svezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak te obuka i priprema za odlazak na bojište) u vremenu od 5. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996.

Kako sad objavi se registar branitelja tko je borbena postrojba a tko nije-kako odvojiti borbeni sektor od neborbemog.

Šta je prva crta bojišnice i gdje je to u zakonu o pravima hrvatski branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kriv je zakon.Zamislite još danas što se dešava.

Čovjek je došao iza rata u gardijsku brigadu,prije toga je radio nešto u civilstvu,a danas ga šalju u mirovinu 6a.

Nevjerovatno,bez dana rata!!

Ako ovim tempom nastavimo ,biti će još umirovljenika.

Kada takav ćovjek bude u mirovini 5 godina,nema više nikakve revizije,nikakva ,mirovina je tada privatno vlasništvo,kao lički medvid zaštičen.Ne može mu je ni bog uzat.

Jedino može uskok koga prozvat,ako je uvidio u papirima

da se radi o falsifikatu.

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No to opovrgavaju u Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Zoran Komar kaže kako nije točno da to želi većina hrvatskih branitelja. Upravo suprotno, velika većina braniteljskih udruga negativno se očitovala o mogućnosti javne objave registra hrvatskih branitelja, a takva praksa nepoznata je bilo gdje u svijetu, izjavio je Komar.

Tko je ovdje lud amo na referendum

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nardo! Nije nevjerojatno. Dotični gospodin je otišao u mirovinu po zakonu o DVO-ma i nema veze sa zakonom o hrvatskim braniteljima i takvih će u buduće biti sve više. Tu je opet nebuloza našeg zakona. Ista prava DVO koji su nosili teret rata na svojim leđima i inima koji dolaze. Da je pravde ovi prvi bi trebali dobivati poseban dodatak ili nešto slično. Da je pravde to bi već bilo riješeno, ali ovako možemo samo naklapati, kukati, no nitko nas ne želi ni saslušati a kamo li prihvatiti naše prijedloge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aj mislio sam prvo ne komentirati nista...ali aj bar da iznesem svoje misljenje :vrti:

Naime osobno neka se objavi vise taj famozni "registar" Naime neka se objavi samo iz toga razloga da napokon svi mi shvatimo koji smo PUSIONICARI!!!

Registar registar registar... ovakav,onakav treba biti ovo treba biti ono...

Ma ne moze nama nikakav registar pomoci jer smo toliko svi puni jala i zavisti da nismo sposobni pogledati istini u oci.

A istina je sljedeca:

Iskoristava nas svaka susa kako mu se digne od politicara pa do kumica na placu!!!

Postali smo dio drustva koji je na margini dogadanja a isplivamo van samo kada treba prozivati nekog za lose stanje u zemlji... kao braniteljske mirovine i povlastice su dovele zemlju u poziciju u kojoj se nalazi!!!

I onda se jos svi "palimo" na ove debilne teme a zacetnici istih likuju u svojim bolesnim glavama.

MA DAJTE LJUDI VISE DOSTA PA IMAMO LI MI JOS PAMETI I PONOSA IMALO U GLAVAMA!?!?!

Ajmo jednostavno:

Sta meni znaci "registar" doslovno NISTA jedno veliko nista :misli:

Evo moj primjer...pripadnik HOS-a znam ljude koji su bili oko mene u to vrijeme u Posavini ali bome ne znam hrpu ljudi niti sam cuo za njih koji su bili u Hercegovini dijelovima postrojbi HOS-a na "Juznom bojistu" itd.

Onda pripadnik 111br.znam ljude koji su bili u to vrijeme ali opet dio njih a koliko ih je proslo kroz istu tu 111br.tih mjeseci pitaj Boga...

Pa pripadnik 1Gbr.par godina tj.do zavrsetka rata znam podosta ljudi ali reci da znam sve njih bilo bi glupo i nadasve idiotski izjaviti tako nesto :-o

I sta meni znaci jedan "registar" :-?

Sta bi trebao gledati u njega i provjeravati ljude po imenice svih 500.000 (a jako se varate da se na istom nece naci ta brojka) ;-)

Kada se objavi taj "registar" morat ce neki drugi jer opet nista nece biti rijeseno A POJEDINCI CE OPET TRAZITI OVO I ONO...pa treci pa cetvrti i tako dok nas ne bude!!!

Ma jadan smo mi narod :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo braniteljska koordinacija se brzo oglasila za razliku od očitovanja na najavljeno smanjenje mirovina(gdje se do dan danas nisu oglasili)..

Kako su se samo brzo skupili.Nije im trebalo ni 24sata od objave inicijative iz predsjedničkog ureda.

To je još jedan dokaz da je ta koordinacija samo instrument vlasti.

A kako i nebi bila kad ju ta ista vlast financira sa 15.000.000 kn godišnje .

Debelim guskama maže vrat tj predsjednici istih ne žive samo od mirovine,nego uživaju dotacije iz proračuna kao nagradu za svoj odani rad.

 

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/60514/Objava-registra-podijelila-bi-branitelje.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da treba objavit registar.Tko to ima nešto protiv,ja nemam,netko je reko udba podjelila branitelje ,ne dragi moji nego ova vlada koja je donjela loše zakone.Jedan dan u uniformi ili bez nje i vi ste branitelj?????????

Ne bih se baš s tim složio a vjerujem i većina na ovom forumu.

Pa onda taj famozni rok za PTSP,pa gospodo ne možete dati nekolicini nešto a večini ništa mislim da to baš ne ide taKažu da ima pola milijuna branitelja ako i prihvatimo tu činjenicu to je malo više od 10 posto branitelja u mirovini ,tu se ubrajaju i ranjenici ,dakle pravi invalidi.

Što je za ime boga s ostalih 90 posto zar oni nemaju prava nikakva zar oni ne trebaju uživat nikakve benificije.

Osobno ne znam nijednog lažnog invalida ,a znate zašto jer im je zakon omogučio da dobiju mirovine,pa tako znam za primjer osobe koja je 75 god ,i došla je u gardu 95 god u 5 gbr i danas ima 4700 kn mirovinu.Živim u malom mjestu u slavoniji,

oko 4000 tisuće stanovnika i skoro svi su u mirovini.

Malo čudno zar ne.

Po meni za ostvarivanje mirovine treba bit ratni put ,to jest koliko ko ima ratnih terena borbenih naravno pa po tom ključu im dodjelit mirovine i ostale beneficije .

A ne ovako, ovako ispada tko je jamio jamio.

Pozdav svim BRANITELJIMA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Đakić: 'Udruge branitelja se protive objavi registra branitelja'

 

Đakića je podržalo i nekoliko drugih predstavnika braniteljskih udruga na republičkoj razini koji su uputili i niz kritika Josipovićevom posebnom savjetniku za branitelje Predragu Matiću Fredu na toj inicijativi posebice ga optuživši da idejom o objavi registra sebi želi priskrbiti generalski čin.

Dali je ovo legalno.........idemo na referendum

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pratim Vaša pisanja i reagiranja u svezi objave branitelja,te mogu samo reći da mi je žao pravih i istinskih branitelja i dragovoljaca jer nisu dobili ništa, za razliku od onih falšeta koji su bižali drugi dan kad in je zapucalo kraj guzice i rješavali mirovine na poznate načine,a da ne govorin o onima koji nisu bili ni dana bilo di,a ishodili mirovine. Ne znam samo kako ih nije sram pogledati istinskom branitelju u oči,kako ih nije sram pred Bogom!

Imaju li oni išta u sebi osim pokvarenosti!!!

Mogu reći da mi je blisko razmišljanje "Koske".

U pravu ste u svemu doslovce!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

*KOSKE* je napisao:

Aj mislio sam prvo ne komentirati nista...ali aj bar da iznesem svoje misljenje :vrti:

Naime osobno neka se objavi vise taj famozni "registar" Naime neka se objavi samo iz toga razloga da napokon svi mi shvatimo koji smo PUSIONICARI!!!

......

..

Čestitke za jubilarnu 100. objavu !

 

Istina je što kažeš i stalno će postojati dileme, netko će se uvijek osjećati oštećen, zaboravljen,...

 

Pitanje je kako smo uopšte došli do takve situacije, jer to nije normalno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ne treba biti dubokouman pa shvatiti što se krije iza današnje (ili jučerašnje) objave da je 13 od ukupno 14 udruga branitelja protiv objave registra branitelja. Čista lakrdija, da ne kažem nešto gore; a ja osobno nisam član ni jedne udruge, i kako onda oni mogu govoriti u moje ime. Vjerujem da tisuće branitelja nisu članovi nijedne udruge. Dnevna politika kroji ......... !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....mogao bi napisati jako mnogo na tu temu ,ali jednostavno nemam snage,eto moje sažeto mišljenje,....promjeniti zakon koji će omogućiti objavu registra,te objaviti sve... tko?,gdje?kolko?kada?.....mnogo toga bi isplivalo na površinu....te onda lupiti postrojavanje svih postrojbi...te onda udariti reviziju svih"POVLAŠTENIH MIROVINA"!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto braniteljske udruge trebaju odlučiti o objavi Registra?

Sudjelovanje u Domovinskom ratu nije sramota,svi mi svake godine palimo sviječe na grobovima i spomenicima našim palim suborcima i naglas se spominjemo njihovih imena.Oni su se najviše žrtvovali kao i njihove obitelji.U crkvi Sveta Majka Slobode na Jarunu u prostoru iza oltara uklesana su imena svih poginulih branitelja iz Domovinskog rata(je li njihovo objavljivanje nezakonito!??)Svi smo ponosni na njih i njihov ratni put.Zašto mi koji smo zajedno s njima krvarili i imali sreću da ostanemo živi sramimo našeg sudjelovanja u Domovinskom ratu.Smatram da smo učinili pravu stvar i da se ne trebamo skrivati nego naprotiv ponositi svog imena.

Inače ,prije par godina imao sam u ruci monografiju pod nazivom " Ratni put 151.Samoborske brigade HV"gdje na kraju knjige popis branitelja 151. brigade sa datumom rođenja, adresamai razdobljem sudjelovanja u Domovinskom ratu te popisom poginulih i ranjenih pripadnika brigade.Među donatorima za tiskanje monografije nalazi se i Ministarstvo obitelji,branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a knjiga se nije mogla tiskati bez povoljne recenzije iz Ministarstva obrane.Pametnom dosta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čisti dokaz da se imena i prezimena branitelja, (i k tome još i invalida) objavljuju javno je: Lista za stambeno zbrinavanje, koja se svake godine objavljuje u uredima državne uprave. Kako se tu udruge i agencije za zaštitu podataka ne bune što su objavljeni podaci obraniteljima - ivalidima sa njihovim postocima invalidnosti!

Dakle, vidite da se može objaviti na isti način i registar branitelja! :palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto vidite koliki se jal izrodio u nama da jedva čekamo da nekoga sjebemo, da nekome zagorčamo život. Ma nisu oni krivi nego oni koji su im to dozvolili (lažnjaci) i na početku sam naveo da je nekome u interesu da se među sobom svađamo i pravimo još veći razdor. Da je u državi malo bolje ne bi se nitko ni osvrnio na nas ali ne, prvo su rasprodali sve u državi i vlast i oporba zajedno su krivi.Što je bilo bilo je puno vas je ovdje ja bi ovo, ja bi ono, pa ajde krenite napravite nešto ako možete gdje ste bili ranije. Od objave neće se izroditi ništa dobro a i od tog postrojavanja što vi očekujete da će biti, na to postrojavanje će i onako doći oni koji su i bili ovdje kad je trebalo. Najpoštenije je odvojiti dragovoljac-branitelj :crvenikarton:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Registar branitelja (kako sam već naveo) treba objaviti i kraj priče.

 

:-):palac:

 

Tko misli suprotno (vjerojatno ima razlog ta to :mrki: ).

 

Nakon objave registra branitelja, može se raspravljati o osnivanju stranke branitelja (kad se malo pročiste naši redovi), e onda možemo dalje .......

 

Do tada,.......

 

Eto, to je moje mišljenje i odgovor i na tu temu (vidim da su me neki prozivali jer nisam reagirao u onoj otvorenoj temi vezano za osnivanje stranke branitelja).

 

Osobno ću se zalagati i uporno pisati (bit ću im i dosadan) određenim institucijama da se registar branitelja što prije objavi.

 

_______________________________________________________________

 

Tko izgubi dobitak, taj dobije gubitak.

_______________________________________________________________

 

Oni koji su do sad koristili prava kao branitelji,a po Zakonu o pravima hrv.br. nisu branitelji, treba da odgovaraju za kršenje zakona, novac da vrate napaćenoj državi za koju smo se krvavo izborili i, naravno da odleže u buvari srazmjerno tome koliko su ukrali od nas i hrv. građana.

 

Pravi branitelj, dragovoljac i HRVI (nastradao ili bio ranjen u DR-) se ne treba bojati objave registra branitelja.

 

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede objave spiska ,meni svejedno.Znam gdje sam bio i zna i

onaj ko treba da zna.Ako se ima nešto promijeniti time što će naša imena i podaci izaći na nekom spisku,neka objavljuju.

Glede postrojavanja,nešto pak drugo.Koliko mi je poznato u

Vu.se postrojila 204 brigada(i da me sad ne hvatate točno za riječ,ali postrojilo se recimo 5000 ljudi).Čitam izjave od

Freda Matića da ih je bilo 1803,koji su branili Vukovar,a sada se isplaćuje oko 7000 mirovina.Ako sam pogriješio koji broj nije mi bila namjera provokacija,nego samo prikazati da ni postrojavanje ništa ne rješava.Naime nisam čuo da su se potukli na stadionu gdje su se postrojavali.Mrtvi i nestali

vjerojatno nisu ni ukalkulirani u taj broj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma,sve čitam i nevjerujem,tko god je bio pravi branitelj netreba se stidjeti svog ratnog puta,i ja sam za da se registar objavi,al na pravi način.Objava ne znači ništa ako bude lažna kao i što su neki branitelji i to ne mali broj,neka nas postroje i tada će se vidjeti tko je skim bio u ratu ili nije,a ove iz Mađarske,neka se tamo i vrate.Brine me ako pravi branitelji budu opet izigrani ,a ovi što nisu budu pravi,tko će sad dokazati koji su dokumenti pravi,užas.Pa vidite kako nas izigravaju oko ratnog puta,koliko se čeka ,pa i oko postotaka invalidnine,u Osijeku daju 60% opće ,a u zg,spuste na 20 %,sramota.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

 

Tko misli suprotno (vjerojatno ima razlog ta to :mrki: ).

 

Ma nemoj samo mi reci a zašto bi ja imao što skrivati, zašto misliš ako netko ima drugačije mišljenje da odmah nešto skriva. Ja stvarno neznam da li ste večina slijepi ili mene jednostavno pucaju koje kakve paranoje pa mislim da je ovo samo sa nekom drugom svrhom. Meni osobno je ratni put čist od pripadnika HOS-a u Nuštru preko 3 brigade 2 bojne do 5 brigade 1 bojne i na kraju gombr. S ovim u ovu temu više ne ulazim a i ovako nikakve koristi od ovoga

:-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smatram da nema nikakvog razloga javno objaviti popis branitelja .

popis branitelja postoji i treba omogučiti ratnim zapovjednicima uvid u popis i mogučnost komentara tamo gdje je potrebito.

 

večeras u emsisiji HTV-a otvoreno g. Lovrić je postavio pitanje koja prava imaju hrvatski branitelji bez statusa HRVI:

-pravo na dionice Fonda HB

-pravo na najnižu braniteljsku mirovinu kad navrši 65 godina (60 žene) (i ako dožive te godine)

-i najbitnije pravo na prvenstvo zapošljavanja u državnim i javnim službama,kojeg se niko ne pridržava ,i kad se na natječaj javi hrvatski branitelj koji ispunjava uvjete poništava se natječaj i prilagođava osobi koja nije branitelj a sve zbog mugučeg PTSP-a.

hrvatski branitelji koji se zaposle nigdje nisu naveli da su hrvatski branitelji .

poslovni ljudi ,hrvatski branitelji,nigdje ne navode da su hrvatski branitelji (srame se )u strahu da nebi gubili posao

nedavni je tako nešto i izjavio hrvatski branitelj biznismen, u emisiji veterani mira.

 

ako se objavi registar hrvatskih branitelja i isti postane dostupan svima pa hrvatski branitelji koji rade i imaju privatni biznis budu imali poslovni problema ko će im nadoknaditi možebitnu nastalu štetu.

 

po nekim informacijama do 1999.godine bilo je oko 350.000 hrvatskih branitelja a poslije navedene godine broj narastao za 150.000 .

meni se čini da se hrvatskim braniteljima ,zbog mirne reintegracije i povlađivanja evropskim močnicima ,pridodalo i teroriste iz srao krajine pa jeto tih 150.000 viška.

 

kada ja (HRVI) i moj susjed HRVI dobijemo kovertu HPB-a sa invalidninom i moj komšija ,bivši milicajac,koji je nasljeđen iz jao krajine dobije takvu kovertu HPB-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema nekog straha za HRVI koji primaju mirovine (neki veće neki manje)

ali ima straha za hrvatske branitelje koji rade ili imaju biznis a niko nezna da su bili hrvatski branitelji.

 

ko če njima nadoknadite eventualnu štetu.

a takvih branitelja je ipak stotinjak tisuća a možda i više.

 

ratnim zapovjednicima treba omogučiti uvid u registar.

organizirati info portal po državnim upravama ili poput HZMO omogučiti hrvatskim braniteljima uvid u registar ali po mjestima .

mene interesira moje mjesto a ne Zagreb ,Split,Rijeka itd. gdje ne poznajem ljude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svezi teme da se i ja javim ,nisam za objavu registra branitelja jer on ništa ne daje ,a ni ne uzima.Već sam za reviziju mirovina jer problem leži u tome da će ići rezanje mirovina a državi je previše 60-tak tisuća braniteljskih mirovina i tu treba napraviti rez.Ovo prepucavanje o objavi registra je samo da nam zamaže oći,

Fond ima podatke i kao takav je i davao udjele u njemu piše i borbeni i neborbeni dio i ljudi nije problem u kuharima i pozadincima jer bez njih bi mi na prvoj crti sjedili i plakali,problem je u rođacima i prijateljima a oni su upisani i nitko ih neće više brisati jer u udrugama i kordinacijama sjede ti koji su ih i upisali.Treba napraviti reviziju i u borcima nob-a i u domovinskoj vojsci iz II svj.rata nije moguće da ih ima još toliko koliko i nas iz domovinskog rata,treba reviziju i u saborskim mirovinama jer za za dvije godine u saboru možež zaraditi mirovinu od 9000 kn ,a 5 godina rata i ranjavanja i oboljevanja možeš zaraditi 2000 kn.Tu leži problem.

bog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

REGISTAR DJELUJE ! ! ! ! !

 

uvik san bio za objavu mojih osobnih podataka o učešću, ponašanju i bilo kakvom djelovanju u ratu ..........

 

meni ne smeta............

 

ali sada kad vidin kako seveć prepucavamo DI JE KO BIO IMAN OSJEĆAJ DA BI SE OBJAVOM REGISTRA GOBALI NOŽEVIMA I DA BI BILO KOJOJ BUDALI MORAO DOKAZIVATI DA SAM TOG I TOG DANA BI O TU........

 

DOBRO RAZMISLITE...............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto,opet podjele na svjetlije i tamnije,oboljele i ranjene......mislim temelj svega je registar kao registar i pravo uvida u njegov sadržaj.Ne čini li vam se sve ovo već viđeno?

Očigledno nije cilj objave uvid u podatke,već razbit famu o 500000 branitelja,a sad smo sami zabrijali u sukobe između borbenih i neborbenih,ranjenih ili oboljelih,djelatnih,pričuve,policije,specijalaca,narodne zaštite.........mislim HALO? o čemu mi brijemo?

Pa i sinoć u Otvorenom bilo je u najmanju ruku prepucavanje tko je zaslužniji totalno su zabrijali i oni koji su nas kao vodili kroz rat...ono je najbolja slika koja pokazuje stanje svjesti hrvatskih branitelja,način razmišljanja itd.

 

Možda rješenje problema leži u tome da MORH preuzme na sebe mirovine HBDR,da se osnuje zaseban vojni penzićki fond izdvojen iz civilnog MIO,pa bi pritisci na nas branitelje bili manji?Da se zakonom razdvoje prava borbenog i neborbenog sektora?

Da li se može sada nakon 20g utvrdit stvarno stanje stvari u postrojbama kroz godine-sumnjam.

Možemo li i mi branitelji znat popis ili imat uvid u civilne invalidske,boačke iz NOB-a itd....naravano da ne,traži li netko otvaranje ovih grupa za javni uvid opet NE.

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sami registar mora povući za sobom reviziju mirovina definitivno previše ih ima,smiješna je činjenica tko je jamio jamio nemaš rvi bez obzira na ratni put čin,zap.funkciju, status dragovoljca ptsp dobiješ svoju mirovinu civilnu invalitsku 2000kn.i tko te(j---)što si proveo 5g.u obraniRH, pa ipak po mome mišljenju zaslužujemo barem neki sinbolični dodatak stoga ako se smanji broj mirovina možda če biti nešto za dodatak za branitelje koji sada odlaze u mirovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa upravo tako ,moraju se razdvojit prava B O R B E N O G i neborbenog sektora i to bu bilo rješenje ,vrlo bro i vrlo učinkovito bez previše priče,jebo popis ,kaj mi on faktički pomaže,možda još bolje donijeti novi zakon,ali ga onda nazvati BORAČKI zakon ,i da se odnosi na borbeni sektor,a ove iz neborbenog ostavit u ovom dosadašnjem zakonu i riješena priča.Pozdrav hrvatskim borcima gdje god bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisam ja mislio nikoga ni omalovažavat ni vrijeđat a nikad i nisam, svatko je doprinio na svoj način. Nije problem objavljivanje nego što bi se moglo dogoditi i odvući našu pažnju sa možda nečeg važnijeg jer uskoro ulazimo u EU. Moje je mišljenje bilo samo da se objavom neće ništa postići a ni to stanje branitelja na spisku promijeniti (a ne me odmah optuživati da nešto skrivam)Gospodo moja ova država je prodna i izdana, naš rat je obezvijeđen a mi se ovdje koljemo oko registra i tako će biti skroz dok ne pocrkamo jer mi smo samo smetnja i trn u oku onima kojima je uvijek i bio cilj da ovo i dalje bude juga samo neka nova. Da se agresor i žrtva izjednaće i na kraju nitko ne snosi krivicu što se ovdje događalo. Za MRLJU jbg. nisam imao nikakvu zlu namjeru i ja ću prvi "izvini" i ne bi više jer se samo naživciram bez veze :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa kako nama nije jasnopozdrav moram se ukljuciti u svezi popisa branitelja 1. napraviti reviziju hrvatskih koljaca vidite kako se nagraduju oni koji su pobili najmanje 300000 tisuca hrvatskih domoljuba ovih 40 000 partizanskih penzija dobivaju njihova dica i unuci 2. dobar broj prethodnih dodan je nama preko svojih emisara manolica boljkovca perkovica pusica itd svi su oni zavrsavali fakultete a mi trbuhom za kruhom vidite koliko su jaki najviseg hrv. izdajnika biraju 2 puta za presjednika itd... upamtite dobro sto nisu uspjeli poslati u hag sude im kuci i blate di stignu priko svojih satelita osnovali su stotine udruga

a najaci im je potez ogromne razlike mirovina npr.nas 4 dragovoljca iz 90 u cinu bojnika 1. ranjen moze imati 10 000 2.izisao iz rata zdrav ima 4 000 3. rijesio petispi ima 10 000 4 mora podici kredit da bi dokazao da je uopce sudjelovao sa ovom trojicom svojih suboraca a u komisijama sjede kvazi domoljubi i salju od vrata do vrata nazalost to je nasa stvarnostjedini nacin da to rijesimo da se sve udruge stavimo pod jednu kapu ali to nece ici za sada je to nemoguca misija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Picani je rekao:

Eto mene opet prijatelju a zašto se tebi ne bi smjelo reći ma nemoj zato što si ti ovdje moderator i najveći borac to okači mačku o rep (tvoj ratni put i ranjavnje nije uopće sporno svaka čast ali jbg. nisi imao sreće) ti si mene prvi počeo omalovažavat a sebe uzdizati

 

Bez veze.

Dobio si znak pažnje, (tvoji su postovi zaista interesantni).

 

Imaš plus +

 

"Prijatelju". :smijeh:

 

I ja vozim golf (malo noviji) pa eto ti i odgovor: Klikni na link

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svima je sada jasno ako to nije bilo do sda da je riječ o čistoj politici i politikanstvu, za koje smo zaslužni upravo mi branitelji.Kada su se u Hrvatskom saboru prvi puta pojavili "predstavnici" hrvatskih branitelja kao članovi jedne stranke, jasno je bilo da od tada naša agonija počinje, a koja nažalost traje do danas.Zašto se nismo izborili tada a i danas kroz udruge, primjerice da naš Ministar bude ne stranačka osoba, kada to već mogu biti ministri pravosuđa i policije.

Jasno je svima da kroz politiku to jest stranku jedan ministar uvijek "daje" a drugi "uzima" sjetimo se Njavro-Pančić-Kosor..samo je riječ kome se i kako uzima a kako se i kome daje,eklatantan primjer su trenutačno Đakić i Kotromanovič,tvrdi pretstavnici svojih stranaka a nikako branitelja, jasno je svima da nas oni ne mogu pretstavljati bar veliku većinu koja nije član niti jedne stranke.

Zato žurno naše "pretstavnike" uključujući i minstra van iz stranke,tu uredbu ugraditi u naše statute i pravilnike.

Nadalje, kada je riječ o registru, on je ustrojen i nalazi se u našem ministarstvu, što hoćemo dalje i još.

Svi ili velika većina "naših" zakona donijeta je uz naše sudjelovanje,svi ili 99 % branitelja svoj status ostvarila je kroz zakonsku proceduru,to jes kroz postupak u više razina,s toga ne vidim gdje je problem,sjetimo se koliko je bilo revizija,zakonskih izmjena i dopuna, uredbi i sl.

Ako je tako idemo tražiti da se u našoj državi objavi sve,zašto primjerice ne bih tražili da se objavie primjerice imena:

-svi vlasnici bivših društvenih podzueće i kao su ih stekli,

-svu pretvorbu hrvatskih banaka tko su trenutačni vlasnici i kako su ih stekli,

-sve direktore i članove nadzornih odbora u javnim poduzećima, kako su postavljeni i imenovani i kolika su im primanja,

-imena svih državnih dužnosnika na državnoj i lokalnoj razini,kako su postavljeni i koja su im primanja,privilegije,odgovornosti,

-sve suduionike drugog svjetskog rata,njihov trenutačni status, dakako i ratni put,

-objaviti spisak svih onih koji su sudjelovali u agresiji na Republiku Hrvatsku,

-objaviti i spisak onih koji nisu sudjelovali u obrani republike Hrvatske,a zato nisu imali valjani zakonski razlog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neki bi reviziju branitelja i njihovih mirovina?

Ne bubajte,bez veze!

Za one koji su išli u profesionalnu mirovinu,njih može zvat u vremenu do 5 godina,a one što su išli u opću,za njih nema revizije.

Može se sve u ovoj državi,ali zapamtite da bi radili sudovi.

Jeli znate kako su završile one prije revizije,nisu napravili ništa,a dobili su sudske procese,koje su izgubili

DO ZADNJEG.

KO SE OPEĆE NA LADNO PUŠE!

Danas je mirovina,privatna imovina.

Još stoji ona;Ko je jamija,jamija je! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pazi ovog apsurda: Šef državne HVIDRE nije za objavu registra, a šef negove županijske podružnice jeste.

A zašto Đakić nije za objavu?

Pa jednostavno zato što ga je Kosorica kupila, što njegova udruga dobija oko 3 miliona kuna od Vlade i što je zastupnik u Saboru sa liste HDZ, pa ne smije protiv svojih.

Narednih dana očekujte da će potporu Kosorici dati: Đuro Dečak, koji prima isto toliko love od Ministarstva branitelj, pa Zvonko Milas iz istog razloga, Tom Kačinari i Tihomir Trešćec. Ma već viđen scenarij, ništa novo na braniteljskoj sceni. Kupi #OOPS#ne jadnike i #OOPS# poštene branitelje. Ma 90% branitelja je za objavu registra a sve drugo su laži kupljenih podanik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovim prepucavanjima idemo na ruku samo političarima.Kao prvo branitelji ne pripadaju niti jednoj stranci već Hrvatskoj.Ne možemo se riješiti niti lažnih invalida.Samo znam da netko može dobiti zvijezde s neba dok drugi dobivaju rješenja sa odgovorom-tko te je tjerao da ideš u rat kad si mogao sjediti doma.A o partizanskim penzijama suvišno je pričati...sve je ovo politička igra a mi mali pijuni koji je prihvačamo... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdravljam sve a posebno sefa hvidre i saborskog zastupnika dakicakada kazem posebno jer jadnik je to i zasluzio u ratu dragovoljac castan i posten

poslije su ga kupili novcem i mjestima ali to ima svoju cijenu mora provoditi sve bas sve sto politika trazi odreci se svojih zapovjednika gotovine i ostalih glasovanje u saborusada protiv objave registra branitelja i svega ostalog sto mu naloze pa sto se cudite odrekao se sina preko medija itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izgleda da se objave boje samo lažni ipodobni a pogotovo voditelji udruga jer im curi lova čemu bit član neke od udruga kad nas prestavnici ne zastupaju nego čuvaju svju stolicu i neznam ko ji postavlja na čelo udruga ako ne politika triba objavit kako su se moji podaci mogli nać na internetu gdje je bilo pisala i postrojba i kad sa m spomenicu dobija i još uz mene 350 branitelja pa onda nije bila tajna i sad nemogu uć u te podate maklisu ih

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

REGISTAR BRANITELJA

Kako laže Josip Đakić: Popisi veterana u svijetu se objavljuju!

Autor/izvor: SEEbiz

ZAGREB - Jedan od glavnih argumenata Josipa Đakića iz HVIDR-e i ostalih protivnika objave registra branitelja jest da se takvi popisi nigdje u svijetu ne objavljuju.

 

Takvo što baš i ne stoji, kao što ćete pročitati. Kolege s portala politika.com objavile su kako stvari stoje u svijetu.

 

U emisiji Otvoreno provlačila se teza (koja se uzela "zdravo za gotovo") da nijedna država nije objavila registar ratnih veterana iz nekoga rata. Ogromna laž koja nije pobijena tako je gotovo postala istina. Postoji niz web stranica iz kojih se može vidjeti upravo suprotno.

 

http://www.vietnamroll.gov.au/

 

http://www.vietnamroll.gov.au/veteransearch.aspx

 

primjer : http://www.vietnamroll.gov.au/VeteranDetails.aspx?VeteranId=1262330

 

Npr. Australija drži popis na netu i nikome ne smeta, ali mi nismo Australija , mi smo muljatorski Balkan... Evo npr. svim skepticima neka kontaktiraju Australce http://www.vietnamroll.gov.au/feedback.aspx pa pitaju kako su sve to riješili ... Normalno vjerujem ne zanima ih...

Postoji isto hrpa drugih zemalja koje su to radile kako bi zaštitile svoje prave ratne veterane i omogućile lakše dobavljanje dokumenta kod institucija...

 

Samo kada svi imaju prste u toj super muljaži kod nas, pa kada bi počeli padati lažni branitelji i invalidi , padali bi za njima i neki pravi jer su oni potpisivali se tim lažnima da su bili sa njima , a nisu (tzv. svjedoci...) ... Zato ne vjerujem da će se to ikada objaviti , kakve glupave priče o nekakvim tajnim agentima , da će netko zaustavljati branitelje na granici (Glavaša nitko npr. nije zaustavio na granici kada je išao u BiH...) ....

 

Da malo nadopunim tekst evo linka sa popisom ruskih veterana iz 2 svjetskog rata :

 

http://www.pobediteli.ru/ Lijepo i uredno dokumentirano sa pregledom svih sudionika 2 svjetskog rata

 

SAD - ima podijeljene veterane po svojim saveznim državama

 

http://www.kshs.org/genealogists/military/wwiivetsindex.htm - uredan pregled npr. svih veterana drugog svjetskog rata iz savezne države Kanzas...

 

Nadam se da će ova istina izaći na vidjelo kako se ne bi ljude obmanjivalo i varalo raznim pričama da nijedna zemlja nije objavila popis ratnih veterana . Mnoge zemlje imaju te popise otvorene prema običnim ljudima i tim zemljama je čast da mogu pomoći svojim ratnim veteranima i olakšati im snalaženje među hrpom dokumenata. Normalno, samim objavljivanjem se smanjuje mogućnost malverzacija i muljaža...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Ok. Nećemo dalje.

:palac:

I ja se ispričavam ako sam te uvrijedio.

 

Uostalom, bio si tamo (kao i ja - samo mi smo malo dublje u neprijateljski teritorij otišli pa nayebali)i znaš kakav je belaj bio !

 

 

 

ljudi nemojte se natezati gdje je tko bio to je vječna nezavršena rasprava koja nikamo ne vodi , svako je bio tamo gdje je bio , ja znam gdje sam bio i važno mi je samo to da to znadu moji prijatelji koji su isto tamo sa mnom bili a ostalo nije važno i najsretniji sam kad sretnem nekoga od te stare ekipe i malo popričamo e u tome je bit.I ja sam invalid ranjen u glavu lakše ako se to može reči lakše srecom da je drugačije stajala ne bi sad pisao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

protivnici objave su redom politicki podobni, potplaceni ili kupljeni stvarni branitelji s sitnim privilegijama i nesto novca, lazni branitelji ili oni s braniteljskim stazem do mjesec dana, foteljasi iz zapovjednistava ili logistike, generali savjetnici za gospodarenje ili obmanu i prevaru, clanovi famoznih 200 obitelji, odlikovani saborski zastupnici i oni unaprjedeni u visoke casnike, celnici stranaka iz vlade zajednickog jedinstva 90-93... sve u svemu ima takovih podosta. ja sam za objavu pa makar se moje ime naslo na interpolovoj tjeralici. i jos samo nisam cuo nikakvu izjavu od necu imenovati ali ce mnogi branitelji znati (pijanog generala-harmonikasa, predsjednika sveg i svaceg).

 

i umalo da zaboravim onih s ratnim stazem 4 do 5 godina ima oko 25000 sto je malo da se promjeni odluka onih gore navednih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1kupusar je napisao:

Pozdrav pravim braniteljima:Mislim da jedino Predsjednik Josipović može nešta učiniti a on je to i obečao na izborima ako neučini ništa mislim da više nema nade za objavu registra,

pobjedila je laž i korupcija .

 

E pravog si nasao za primjer :vrti:

Svaka cast svakome i svak ima pravo na svoje misljenje... ali ocekivati nesto od covijeka koji je pridonio jedino to da se Hrvati stavljaju u isti kos sa Srbima pred "haskim tribunalom"

i koji cak daje izjave tipa da bi trebalo mozda i povuci tuzbu protiv Srbije za genocid :-o

I koji se okruzio sve s pravim "bojovnicima" tek sada izlaze polako stvari van i vidi se ko je tko i tko se kime predstavlja :misli:

A heben smo mi narod kak god da okrenes :vrti: od politicara pa do predsjednika a i sami medu sobom ne mozemo jedni s drugima na kraj :palacdolje:

Susret Tadica i Josipovica najavljuje poboljsanje Hrvatsko-Srpskih odnosa :-?

Kao Hrvati bi trebali popustati i i biti ti koji ce uraditi prvi korak tj.traziti oprost!!! Od koga molim Vas :misli:

Jos u ovom duetu samo Dodik fali sve mi se cini!!! :zao::zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neću se izjašnjavati o tome da li sam za objavu ili ne registra branitelja, već mi je namjera navesti neke činjenice za koje osobno smatram da su bitne kod pitanja objave pojedinačnih podataka iz ovakvih registara, a o kojima treba voditi računa u ovakvim diskusijama, bez obzira što smo svi prilično emotivni oko ovoga pitanja.

Prije svega, smatram da zakonodavac od početka nije imao namjeru objaviti kompletan registar sa pojedinačnim podacima o sudionicima DR (ime i prezime, datum rođenja, postrojba, vrijeme sudjelovanja, itd). Da je to htio ne bi jedan tako važan popis nazvao “registrom” već “javnim registrom”. Znam da je to i više nego očito, ali želim naglasiti da nije slučajno tako odabran naziv akta.

Međutim, ni svi “registri” nisu isti. Kako bi navedena razlika bila očitija, uzmimo za primjer dva registra poznata većini sudionika ovoga PF: Registar osoba s invaliditetom (jedan primjerak svakog drugostupanjskog rješenja kojim se priznaje invalidnost dostavlja se u taj registar) i Jedinstveni registar HB iz DR i članova njihovih obitelji. Oba registra su obični, a ne javni registri.

 

Kako je određena svrha tih dvaju registara?

Zakon o hrvatskom registru o osobama s invaliditetom:

Ovim se Zakonom uređuje način prikupljanja podataka o uzroku, vrsti, stupnju i težini oštećenja zdravlja osoba s invaliditetom, način obrade i korištenja podataka te zaštita podataka o osobama s invaliditetom.

Pravilnik o jedinstvenom registru HB iz DR i članova njihovih obitelji:

Ovim se Pravilnikom uređuje način prikupljanja podataka i vođenja jedinstvenog registra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Jedinstveni registar), te način izdavanja i obrazac iskaznica za hrvatske branitelje, hrvatske ratne vojne invalide i članove njihovih obitelji, članove obitelji poginulih, umrlih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.

U suštini slično, osim jedne vrlo bitne razlike: namjena registra. Dok se u Hrvatskom registru o osobama s invaliditetom jasno navodi da će se prikupljeni podaci obrađivati i koristiti uz zaštitu podataka o osobama, u Registru hrvatskih branitelja navodi se samo izdavanje iskaznica.

 

2. U daljnjoj razradi navedenih općih odredbi detaljnije se razrađuje način korištenja podataka iz navedenih registara:

Zakon o hrvatskom registru o osobama s invaliditetom:

Podaci iz Registra obrađuju se i objavljuju svake godine kao zbirni statistički pokazatelji. Podatke iz Registra mogu koristiti bez naknade tijela državne uprave iz članka 15. stavka 1. ovoga Zakona i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje.

Specijalni zbirni statistički pokazatelji mogu se koristiti na zahtjev pravnih i fizičkih osoba uz naknadu i samo za namjenu na¬vedenu u zahtjevu. (...)

Pojedinačne podatke mogu koristiti ministarstva na osnovi pisanog zahtjeva, potpisanog po ministru, za namjene iz područja njihovog djelokruga.

Pravilnik o jedinstvenom registru HB iz DR i članova njihovih obitelji:

Ministarstvo hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata izdaje iskaznice hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, HRVI, članovima obitelji HRVI i članovima obitelji poginuloga, umrloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata.

(Dakle, ponovno se kao svrha prikupljanja podataka navodi izdavanje iskaznica)

 

3. Pristup podacima i zaštita podataka?

Zakon o hrvatskom registru o osobama s invaliditetom:

Podaci Registra smiju se koristiti isključivo kao zbirni stati¬stički pokazatelji. Podaci u Registru su tajni te pristup pojedinačnim podacima imaju samo osobe zaposlene u Registru koje su obvezne čuvati tajnost podataka. Na pojedinačne podatke prikupljene na temelju ovoga Zakona, mjere zaštite podataka i odgovornost osoba koje imaju pristup jedinstvenoj bazi podataka Registra primjenjuju se propisi o zaštiti osobnih podataka.

Pravilnik o jedinstvenom registru HB iz DR i članova njihovih obitelji:

(Ni riječi o ovome, te se može ponovo zaključiti da podaci od početka nisu bili namijenjeni objavi.)

 

Primjer podataka iz (običnog) registra:

http://www.hzjz.hr/epidemiologija/kron_mas/invalidi08.pdf

Podaci su sukladni ranije navedenoj odredbi Zakona (“Podaci Registra smiju se koristiti isključivo kao zbirni statistički pokazatelji”).

 

Budući da Pravilnik o jedinstvenom registru HB iz DR i članova njihovih obitelji ne sadrži nikakvu odredbu o korištenju prikupljenih podataka (osim obveze izdavanje iskaznica), podaci iz tiskovine, za koju je link dao diksi, nisu ni smjeli izaći u javnost, ali kad već jesu to može značiti slijedeće:

- zbirni podaci postoje (iako nisu namijenjeni objavi, jer to Pravilnik ne predviđa),

- novinarima ih je dao netko tko ima ovlaštenje za pristup tim (zbirnim) podacima (MOBMS uz dopuštenje Vlade),

- to je maksimum koji možete dobiti iz registra koji nije javan (uz ponovnu opasku da Registar branitelja ne predviđa objavu čak ni takvih, zbirnih podataka).

Međutim, čak su i takvi zbirni statistički podaci, objavljeni mimo odredbi Pravilnika, dovoljni da se dobije neka (brojčana) slika o braniteljskoj populaciji: borbeni/neborbeni sektor, broj branitelja po danima sudjelovanja, broj branitelja s obzirom na vrijeme priključenja u DR (dragovoljci i ostali), broj poginulih, ranjenih zbirno i po regijama/županijama/ bojišnicama, broj angažiranih po rodovima i sl.

 

Po meni, da bi se objavili pojedinačni podaci iz Registra HB iz DR i članova njihovih obitelji potrebno je malo više od puke želje ljudi koji su upisani u taj registar - potrebna je politička volja da se to učini.

Kada se dostigne (i ako se dostigne) taj politički konsenzus, onda je prva radnja izmijeniti navedeni Pravilnik u smijeru omogućavanja pristupa pojedinačnim podacima, jer odredbe sada važećeg Pravilnika ne daju pravnu osnovu za objavu pojedinačnih podataka iz registra, bez obzira koliko to netko želio ili ne.

Osobno sumnjam da će se navedeni podaci tako skoro objaviti, realnije je očekivati najranije za 5-10 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja spadam u grupu onih kojima je svejedno, u principu se ne protivim objavi, ali u masi od pola miliona imena mislim da se nitko ne bi snašao, moglo bi nastati problema

 

Branitelji dali se vi sjećate svih imena i prezimena koji su prošli kroz brigadu, nitko ne pozna sve, u bojni također nema onog koji pozna sve, satniji- bitnici također, a ja se bome ne sjećam ni u vodu i desetini svih imena pa znate li koliko je pričuve kod mene prošlo, i ja bi mogao pomisliti taj i taj nije bio kod mene, a on proveo sedam dana i po svemu spad u kategoriju branitelja....

 

Znači može objava ali ne vidim neku praktičnu korist od toga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao :

 

 

S obzirom da je daljnja rasprava uzaludna, ja ću samo nadodati ono što sam već nekoliko puta rekao:

 

Registar branitelja treba objaviti, a u istom tko je bio u borbenom-neborbenom sektoru i koliko je vremena proveo u DR-u.

 

 

 

Pozdrav svim hrvatskim braniteljima. :palac:

 

Пoздрав и онима који се боје објаве регистра. :smijeh:

 

 

 

Samo riba smrdi og glave ... bit če teško ali....

:misli::namiguje::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam, naravno, za objavu registra. Osobno poznajem nekoliko "branitelja" koji su protiv objave. Sve su to djelatne vojne osobe koje imaju maksimalan broj bodova, a terena nisu vidjeli, pa se boje sramote ako dođe do objave. Ili su to, pak, HDZ-ovi "vojnici" koji su protiv jer imaju financijske koristi da govore suprotno - čitaj predsjednici udruga. Jedino je Hrvatskoj moguće da predsjednici kojekakvih udruga imaju drugačije mišljenje od svojeg članstva i nikom ništa.

Zato ekipo svi podržimo objavu registra!

I mrljavac - i ja potpisujem svaku tvoju riječ! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZujoVeliki je napisao:

I ja sam, naravno, za objavu registra. Osobno poznajem nekoliko "branitelja" koji su protiv objave. Sve su to djelatne vojne osobe koje imaju maksimalan broj bodova, a terena nisu vidjeli, pa se boje sramote ako dođe do objave. Ili su to, pak, HDZ-ovi "vojnici" koji su protiv jer imaju financijske koristi da govore suprotno - čitaj predsjednici udruga. Jedino je Hrvatskoj moguće da predsjednici kojekakvih udruga imaju drugačije mišljenje od svojeg članstva i nikom ništa.

Zato ekipo svi podržimo objavu registra!

I mrljavac - i ja potpisujem svaku tvoju riječ! :palac:

 

 

bravo,odličan post :palac:

 

u tom grmu leži zajc :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sigurno bude dostupno narednih dana jer kad jednom izađe širit če se sigurno putem drugi stranica i servisa.. Da su ga objavili legalno nebi do ovoga došlo, to je samo nečiji odgovor na inflaciju branitelja i stavljanje u isti koš onih koji nisu bili nigdje sa onima koji su krvavo platili slobodu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo želim kao istinski hrvatski branitelj dodati vezano za one koji su protiv objave registra,zašto su protiv?Da možda za to vrijeme nisu bili u Minhenu pa im ne bi pasalo da ne daj bože netko otkrije.Dragi prijatelji nije samo problem otkriti ratnog gastajbajtera nego treba otkriti one koji su mu omogućili upis u registar branitelja.E,u tom grmu leži zec.To su danas i te kako poznate osobe koje i preko javnih medija lako možete prepoznati.

E moji prijatelji zato ja danas sa 35 god staža i 10 god liječenja imam 2400 kn mirovine za razliku od gastajbajtera koji voze bijesna kola primaju šest sedam tisuća kuna i smiju se svima nama u lice.

Svaka čast Josipovićevoj inicjativi i onome tko je objavio registar.Samo naprijed!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ovo , bećari moji , sa registrom ( ili kako se ta stvar već zove), neće ići tako lako . Pokojni general Basarac je pred cijelom mojom postrojbom 1992 rekao da traži da se odvoji borbeni od neborbenog sektora ali u Zg to ne pije vode. Pazite , to je bilo prije 18 godina , a zamislite koje bi sranje registar izazvao sada. I, da , spominjem ime moga zapovjednika jer je to zaslužio kome god to smetalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam uspio ući u registar, utipkao sam svoje ime i baš mi je lijepo otvorilo,točno onako kako je od prvog do zadnjeg dana, ne znam zašto bi se bojao ili sramio, a što se tiče međusobne svađe, mislim da toga ne bi trebalo biti jel lažnjaci se i tako ne druže s nama :-D:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija