Jump to content

Razlog za izvanredni otkaz - opravdan?


sina11

Preporučene objave

Prije par dana uručeno mi je upozorenje od strane poslodavca pred izvanredan otkaz zbog propusta koji predstavlja neizvršenje radnih i drugih obaveza.

 

Razlog: nedolazak na redoviti, prethodno najavljeni sastanak odjela.

 

E sad ako mi netko može pomoći i objasniti mi neke stvari.

Naime, ti sastanci se održavaju jednom tjedno i to pola sata prije početka radnog vremena. Svaki put su uredno najavljeni od strane voditelja odijela pismenim putem, no zanimljivo.. nigdje ih na obračunskoj listi plaće nema.

Kad bih počela zbrajati koliko sam do sada provela vremena na sastancima takve vrste izvan radnog vremana, bila bi to zanimljiva brojka.

 

Zanima me slijedeće:

1. da li je poslodavac dužan prikazati to vrijeme provedeno na sastancima kao prekovremene sate?

2. da li sam zaista učinila propust koji predstavlja neizvršenje obaveza s obzirom da se sastanci ne održavaju u redovnom radnom vremenu, mada su uredno pismeno najavljeni ali vrijeme provedeno na njima nikad plaćeno?

 

Zaposlena sam na neodređeno, uz redovno radno vrijeme od 40 sati tjedno.

Trenutno neću pričati o tome da sam sate i sate prekovremenih "poklonila" svom poslodavcu, da predajemo duple evidencije radnog vremena. Jednu s 40 sati tjedno za obračun plaće i jednu s prekovremenim satima ali samo voditelju odjela za njegovu osobnu evidenciju (valjda da vidi tko je bio najveća budala tog mjeseca s najviše odrađenih prekovremenih).

Kompanija je strana ali u našoj državi rade što hoće i prolazi im sve ono što im u njihovoj nikad ne bi palo na pamet.

 

Molim mišljenje i unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sina,

vi biste se poslodavcu trebali obratiti pismeno,poštom za povratnicom ili na zapisnik i očitovati se žalbom na "upozorenje pred izvanredni otkaz koji predstavlja neizvršenje radnih i dugih obaveza".

Najme tu ima jedan problem a on je sljedeći. Vi nemožete odbiti nalog poslodavca u kojem vam je naložio prekovremeni rad na način da ne dođete taj rad izvršiti ukoliko poslodavac smatra da je on neophodan ali poslodavac vam za taj rad mora platiti. Znaći nije opravdano što ste izostali sa naloženih sastanaka. Vi ste trebali izvršiti nalog i žaliti se na neplačanje " drugih obaveza" - prekovremenog rada. To čete učiniti sada.

Vi morate unatrag staviti na papir sve prekovremene sate,rad blagdanima,nedjeljama...it.d. , koje ste odrali po mjesecima te upozoriti poslodavca da je ne dopustivo prema čl.86. Zakona o radu dati nalog za prekovremeni rad a ne platiti ga io to uvečanom vrijednošću (uvečanje bi moralo biti regulirano pravilnikom o radu),što je on permanentno činio i tako povrijedio vaša pravo na uvečanu plaću za rad i izvršenje drugih obveza izvan vašeg redovitog radnog vremana od 40 sati tjedno. Vi ćete u toj žalbi tražiti i obračune plaća po stvarno provedenim satima na radu za svaki mjesec unatrag u kome moraju biti iskazani i prekovremeni sati.

Vaš poslodavac sigurno ima više od 20 zaposlenih pa je obvezan imati i pravilnik o radu koji mora regulirati ovakove situacije vezano za prekovremeni rad. Možda je potpisnik i kolektivnog ugovora pa bi bilo dobro da prije pisanja žalbe isto proučite a i da se posavjetujete sa sindikatom ukoliko ga imate.

U toj ćete "žalbi na upozorenje" napomenuti poslodavcu, da ukoliko vam neda nove ispravne obračune plaća uključivo sa prekovremeim satima i ne isplati iste retroaktivno da čete se obratiti Inspektoratu RH za radne odnose.

Dakle na pismenu "opomenu" morate odgovoriti, "pismeno".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru, zaista ste brzi i efikasni:)

 

Samo malo pojašnjenje, ne radi se o tome da sam namjerno izostala sa sastanka, ali to nije bitno za cijelu priču.

 

Bitno je da se sad u meni probudio jedan mali Che Guevara, odnosno bunt, revolt.. jer kad vas poduzetnik, u mom slučaju doslovce pravi strani kapitalist, izrabljuje beskrupulozno i nemilice u vlastitoj zemlji, na način da mu dva čovjeka u prekovremenim (neplaćenim) satima obave posao za još jednog kojeg bi trebao zaposliti.. i onda vam još da "po nosu" na način da se poziva na članke ZOR-a!!

Pa zar nije to tragikomično??

 

Razmislit ću kako ću dalje postupiti, svakako ću imati na umu ove savjete koje ste mi dali. Mada znam, krenem li tim putem, automatski me čeka otkaz.. a zatim mi samo preostaju duge godine parničenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sina,

vama se prema postupcima poslodavca i onako "pakira" otkaz. Ako se pakira onda što skuplje prodajte svoju kožu. Poštujte svoje obveze ali i tražite sva prava koj imate po normativnim aktima kao i prema Zakonu. Ako se poslodavac poziva na čl. ZOR-a,pokažite da ih ima još a koji govore o njegovim obvezama a ne samo o vašim. Zakon o radu vrlo je dobar za radnike, samo ga treba poznavati i primjeniti( kao i sudsku praksu - kak bi rekel moj prijatelj uvaženi g Floki). Zato pročitajte sve što možete naći na ovu temu na našim stranicama a i zavirite malo u sudsku praksu. Pa kad negde zapne,bumo rešavali. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Zakon o radu vrlo je dobar za radnike, samo ga treba poznavati i primjeniti( kao i sudsku praksu - kak bi rekel moj prijatelj uvaženi g Floki).

 

Dat će nama truli kapitalizam i da se to promijeni pa da radnici dobiju koliko zaslužuju, a da se neradnici odmah mogu škartirati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

cigo1 je napisao:

Zakon o radu vrlo je dobar za radnike, samo ga treba poznavati i primjeniti( kao i sudsku praksu - kak bi rekel moj prijatelj uvaženi g Floki).

 

Dat će nama truli kapitalizam i da se to promijeni pa da radnici dobiju koliko zaslužuju, a da se neradnici odmah mogu škartirati...

 

Tak je dk.... i kad nam truli kapitalizam natera sudsku vlast da pozapre poduzetničku i političku bagru kaj je skup u kupleraju hopsala, da vrati bar dio onog kaj je zbuksala po inim krokodilskim otokima... i kad na vlast dojdu ljudi kaj se razmeju u posel a koji ne gledaju samo svoju rit nego sve riti ove zemlje...onda bu bolje i tebi i tvom šljakeru....a bogme i meni...ak prije tog ne riknem. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da i još nekaj...radnici su skup s nekim (poštenim ili ne)poslodavcima dobili od trulog kapitalizma kaj su "zaslužili"...burzu i stečaje...i naravno za to su krivi loši radnici...treba im svima dat otkaze...mislim ovima kaj još rade ...ako rade ...jer dok ovo pišem sigurno ih je tri četiri dobilo otkaz...il im se baš sad pakira uz viskač... :-D primjerice znam firmu kaj je derektor posudil prijatelju par milja kunića...ono desetak...pa je prijateljova firma otišla u stečaj...pa je derektor zaposlil prijatelja u svojoj firmi...i čovek lepo tuće cenera kunića na mesec...a lovu bumo vračali ja i ti dk...krasno ha? neznam jel bi se smijal ili vrištal :smijeh::place::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

 

Dat će nama truli kapitalizam i da se to promijeni pa da radnici dobiju koliko zaslužuju, a da se neradnici odmah mogu škartirati...

 

U svojih 20-tak godina radnog staža shvatila sam samo jedno: radnici nikad ne dobiju koliko zaslužuju jer je glad poslodavca za profitom prevelika prepreka tome. Kad su dobra vremena i kad firma dobro zarađuje, poslodavac će radije uložiti u proširenje firme, povećanje kapaciteta, dugoročnu imovinu i tehnološki razvoj. Plus, bolji poslovni automobil za sebe. (To je gotovo pravilo!)

Radniku se nikada ne isplaćuje višak zarađenih sredstava jer svaki poslodavac na to gleda kao na "bacanje novca".

 

Kad su loša vremena, prvo se krivica svaljuje na radnike kao i rezanje plaća.

 

A neradnici.. e to je posebna kategorija. To su obično poltroni i ulizice koji ne biraju sredstva da bi prikrili svoju nesposobnost. Oni uvijek zadnji gube posao. Svaki poslodavac više voli onoga tko mu klima glavom i laska nego buntovnike koji možda dobro rade, ali eto..užasno ga živciraju zato što mu u facu kažu sve što misle. A to se nikada ne oprašta!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sina11 je napisao:

U svojih 20-tak godina radnog staža shvatila sam samo jedno: radnici nikad ne dobiju koliko zaslužuju jer je glad poslodavca za profitom prevelika prepreka tome. Kad su dobra vremena i kad firma dobro zarađuje, poslodavac će radije uložiti u proširenje firme, povećanje kapaciteta, dugoročnu imovinu i tehnološki razvoj. Plus, bolji poslovni automobil za sebe. (To je gotovo pravilo!)

Radniku se nikada ne isplaćuje višak zarađenih sredstava jer svaki poslodavac na to gleda kao na "bacanje novca".

 

Kad su loša vremena, prvo se krivica svaljuje na radnike kao i rezanje plaća.

 

A neradnici.. e to je posebna kategorija. To su obično poltroni i ulizice koji ne biraju sredstva da bi prikrili svoju nesposobnost. Oni uvijek zadnji gube posao. Svaki poslodavac više voli onoga tko mu klima glavom i laska nego buntovnike koji možda dobro rade, ali eto..užasno ga živciraju zato što mu u facu kažu sve što misle. A to se nikada ne oprašta!

 

ne bih se složio s tobom...

u tvom opisu i opisima dosta ljudi tu na forumu, vidim tipičnog hrvatskog poslodavca, ima par zaposlenih ljudi koje izrabljuje, neuk je ili nesposoban, ima netkoga negdje tko mu daje nekakvog upitnog posla, profit mu je nikakav i sve probleme svaljuje na radnike...

ali zbilja je ipak malo drukčija... dosta poslodavaca iz mog okruženja itekako razmišlja o radnicima, pokušava biti organizacija, slušati njihove probleme i pomagati se međusobno, tražiti sposobne SURADNIKE, a ne nesposobne poltrone jer to ne vodi nigdje...

kako nam je okolica puno onih gore opisanih "tipičnih" poslodavaca, vjeruj mi da postoji i puno ovih drugih poslodavaca...omjer nažalost ne mogu pretpostaviti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Tak je dk.... i kad nam truli kapitalizam natera sudsku vlast da pozapre poduzetničku i političku bagru kaj je skup u kupleraju hopsala, da vrati bar dio onog kaj je zbuksala po inim krokodilskim otokima... i kad na vlast dojdu ljudi kaj se razmeju u posel a koji ne gledaju samo svoju rit nego sve riti ove zemlje...onda bu bolje i tebi i tvom šljakeru....a bogme i meni...ak prije tog ne riknem. :-D

 

to je proces koji u trulom kapitalizmu traje već stotinjak godina... zamisli koliko smo onda mi u zaostatku...

 

 

cigo1 je napisao:

 

Da i još nekaj...radnici su skup s nekim (poštenim ili ne)poslodavcima dobili od trulog kapitalizma kaj su "zaslužili"...burzu i stečaje...i naravno za to su krivi loši radnici...treba im svima dat otkaze...mislim ovima kaj još rade ...ako rade ...jer dok ovo pišem sigurno ih je tri četiri dobilo otkaz...il im se baš sad pakira uz viskač... primjerice znam firmu kaj je derektor posudil prijatelju par milja kunića...ono desetak...pa je prijateljova firma otišla u stečaj...pa je derektor zaposlil prijatelja u svojoj firmi...i čovek lepo tuće cenera kunića na mesec...a lovu bumo vračali ja i ti dk...krasno ha? neznam jel bi se smijal ili vrištal

 

naravno da nisu krivi radnici, ali po mom skromnom mišljenju sve se svodi u realne okvire... nažalost ne možemo trošiti više nego što zarađujemo... i drugo, uvijek je na snazi zakon ponude i potražnje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sina,

uredu je da poslodavci ulažu sredstva iz profita kad su dobra vremena u proširenje poslovanja jer to omogučava nova zapošljavanja i svakako bi ,kad već očekuju da radnici budu solidarni sa njima u teška vremena,bilo pravedno da kad su dobra, da im to onda nekako i pokažu.

Nije dobro što što je profit stvaran na nerelnim višestruko previsokim prodajnim cijenama (primjer stanogradnje)pa su navikli na profit ne od 10 -20 % nego 100% na cijenu koštanja. E to je ono kaj njih mući. E pa onda ide prića o recesiji. Pa onda su vremena "loša". Radnici su loši (večinom) pa ih se nemože riješiti samo tak jer ih štiti Zakon. Kaj bi svaki takav poslodavac ili ptofit kakav je bio ili zatvorio ali nebi platio otpremnine (kaj vidimo iz postova naših pitatelja)i td. Ako imaš vremena pročitaj temu "mišljenje jednog poslodavca" koju je otvoro dk. Lijepa je to ružiona bila i poučna. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tak je dk. ponuda i potražnja. Ali ko je kriv kaj je omogućeno da neko potiće stanogradnju na bazi kredita koji bu moj ili tvoj sin digel na bazi cijene koja je 100 % veća nego je cijena koštanja stana? Nasadili su nas strani bankari,lakomost i poticanje na potrošnju od strane svih i svakoda od vlasti do trgovaca a naročito banaka. Je da smo mislili kako ćemo lako i poslodavci i potrošaći. Ali smo se zaje...i kaj se događa: vlast opet "pomaže" sa 100 do 300 E/m2,...koga? Onoga kaj bu mu banka za 6 meseci zela stan. tak naša država rešava ponudu i potražnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

znam da nećeš vjerovati, ali profitna marža u stanogradnji nije ništa puno drukčija nego u drugim biznisima...

ona se kreće do 20-30%, vjerovao ti ili ne...

realna će biti, kada u tom poslu ostanu samo firme poput moje s maržom od cca 10%...

 

dk,

ja nemam ni jedan razlog da tebi osobno ne vjerujem. Ali ja ti govorim iz iskustva. Tu priću znaš od prije. I ti i ja i ne samo mi znamo kak je to sa stanovima išlo. I ja vjerujem da tebi nije ostalo više od 20-30%. Ali koga si sve morao "našmirati" u toku izvođenja posla i kaj si sve moral platiti i kak si to moral saktiti e to nemreš prikazati u toj svojoj kalkulaciji.

Kad bude 10% imal buš ne 200 ngo 800 radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sina11 je napisao:

 

 

U svojih 20-tak godina radnog staža shvatila sam samo jedno: radnici nikad ne dobiju koliko zaslužuju

Radniku se nikada ne isplaćuje višak zarađenih sredstava jer svaki poslodavac na to gleda kao na "bacanje novca".

 

Svaki poslodavac više voli onoga tko mu klima glavom i laska nego buntovnike koji možda dobro rade, ali eto..užasno ga živciraju zato što mu u facu kažu sve što misle. A to se nikada ne oprašta!

 

Tipičan popis idiotskih izreka koje su uobičajeni repertoar sindikalnih čelnika, uz druge, još gore izjave koje bi trebalo kažnjavati kao govor mržnje.

 

Poslodavci većinom nisu bahati korumpirani nesposobnjakovići, nego ljudi poput svih drugih, sa vrlinama i manama - u prosjeku i malo odlučniji i sposobniji od drugih.

 

Ponašaju se racionalno kao i svi drugi ljudi - riskiraju ulazak u biznis da bi zaradili, a ne da bi vodili humanitarnu ustanovu. Otkud uopće nekom ideja da bi poslodavac morao dijeliti dobit sa radnicima .

 

Samo idiot otpušta dobrog radnika.

Problem je što svi misle da su dobri radnici, i da su premalo plaćeni. Usporedimo li bruto troškove rada sa okruženjem, rad je još i preplaćen (zbog skupe države).

 

Poslodavci rade u nemogućim uvjetima - pravna sigurnost je nikakva (prevare, problemi s naplatom), porezi i davanja su među najvećim na svijetu, država stalno prevaljuje svoje obaveze socijalne politike na poslodavce...

 

Kad su svi bezobzirni prema tebi, postaješ u dobroj mjeri isto takav, ili propadaš - darvinizam.

 

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

tak je dk. ponuda i potražnja. Ali ko je kriv kaj je omogućeno da neko potiće stanogradnju na bazi kredita koji bu moj ili tvoj sin digel na bazi cijene koja je 100 % veća nego je cijena koštanja stana?

 

Pa što čekaš? Sagradi ti stanove u Zagrebu po 700-900 € !

 

Previše je u ovoj zemlji bezveznjakovića koji lupetaju gluposti.

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@felixx

Mada sam prvo mislila da neću s tobom dislutirati jer je tvoj način diskusije bezobrazan i ispod pristojnog nivoa komunikacije, ipak se moram osvrnuti na tvoj post.

Kad radiš kod privatnika, pardon, poduzetnika toliko dugo godina kao ja, jako si dobro svjestan da kao prvo: sindikat za tebe ne postoji.

Znači, pričam o stotinama tisuća radnika koji rade za male poduzetnike, o radnicima koji nisu organizirani u nikakav sindikat, (a i ne smiju biti jer inače mogu odmah uzeti radnu knjižicu i tražiti sreću drugdje), i koji su ostavljeni na milost i nemilost svojim poslodavcima i njihovim vizijama radničkih prava.

Drugim riječima, za njih ne postoje radnička prava, postoje samo radničke obaveze.

Tako da, o sindikatu mi nemoj pričati.

Očito je da ti nemaš nikakvih radnih iskustava kod takve vrste poslodavaca, općenito u privatnom sektoru malog poduzetništva jer da imaš ne bi tako pričao. Zato je bolje da ne pričaš o nečemu što na svojoj koži nisi osjetio.

(Ispravi me ako griješim).

 

@dk

Vjerujem da postoje poslodavci koje ti opisuješ, samo gdje su?? Nikako da ih sretnem.

 

@cigo1

Iz tvojih postova se vidi da si stariji gospodin koji ima iza sebe bogato iskustvo i da shvaćaš problematiku. Pročitala sam temu koju si mi preporučio, vrlo je zanimljiva i sa stajališta radnika i sa stajališta poslodavca.

 

Ja bih preporučila, ako smijem, posebno gospodinu felixxu i gospodinu dk da pogledaju dokumentarac Michaela Moora: Capitalism - A Love story.

Vrlo je zanimljiv i poučan i prilično jasno ocrtava scenario koji će se dogoditi i u ovoj zemlji. Pitanje je samo vremena, nažalost.

 

Lijep pozdrav:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

cigo1 je napisao:

tak je dk. ponuda i potražnja. Ali ko je kriv kaj je omogućeno da neko potiće stanogradnju na bazi kredita koji bu moj ili tvoj sin digel na bazi cijene koja je 100 % veća nego je cijena koštanja stana?

 

Pa što čekaš? Sagradi ti stanove u Zagrebu po 700-900 € !

 

Previše je u ovoj zemlji bezveznjakovića koji lupetaju gluposti.

:zao:

 

Tak je felixx...preveć je šupćina kaj pojma nemaju. Da ne vadim papire građevinsku knjgu i ponude za izgradnju jedne zgrade sa 6 stanova u Buzinu bum ti skratil matematiku na svoju vlastitu kuću.

Dakle imao sam staru kuću od 58m2 na Stednjacima na zemljištu površine 200 m2. Ta je zemlja sa projektima i građevinskom za novu kuću sa svim komunalnim ptiključcima vrijedila 100.000 E. Ja sam potrošio prvo 50.000 e pa onda 70.000E da bi je završio i napravio sam prizemlje 60m2 kat i potkrovlje 120 m2.

1.Dakle je cijena koštanja bila 100+50+70= 220.000 E

Susjed do mene prodao je stanove po 2200 E/m2

2.Dakle ja imam 180 m2 x 2200 E/m2 = 396.000 E

razlika je 2. - 1. 396.000-220.000 = 176.000 E

Razlika je čini mi se 80%.

I kaj ti na to veliš,osim kaj buš rekel da nemrem dobiti za tu kuću 360.000 E, kaj i sam znam da nemrem. No to ni nije važno je je ne mislim prodavat.

Uzmeš li u obzir da mene moja vlastita zemlja "košta 500 e/m2 kaj nikoga u mom kvartu ko je radil zgradu ni koštala ni pol toga i uzmeš li u obzir da se neki fiksni troškovi prilikom izgradnje dijele po m2 izgrađenog prostora koji kod izgradnje zgrada ispadaju daleko manji i uzmeš li u obzir da investitor koji se bave izgradnjim stalno rade i postižu kod kooperanata niže cijene nego sam to mogao postići ja, e onda je taj postotak i veći.

Pa ak je to bezvezarija neka je. Al mi nemreš solit pamet o tome kaj sam iskusio na vlastitoj koži. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

 

Tak je felixx...preveć je šupćina kaj pojma nemaju.

 

E, moj cigo1,

prvo pravopis - nije šupćina nego šupčina - znaš, palatalizacija, sjeti se iz osnovne škole.

 

 

A kod gradnje, tak si mali Ivica kalkulira.

 

Čak si i puno platio samu gradnju - mene je gradnja zadnje kuće 350 BRP u Zagrebu koštala otprilike 130000 €.

 

 

U računici si zaboravio par 'sitnica'.

 

1. Ne prodaješ BRP, nego NKP. Što je zgrada veća i ima više katova, omjer je veći. Ako su stanovi manji, skuplja je gradnja, a omjer još nepovoljniji. U velikim zgradama omjer NKP/BRP je 0,55-0,60 a ako su mali stanovi onda i 0,50.

 

Koliko kvadrata NKP je u toj tvojoj kući? 130? 120?

 

2. Gradnja većih objekata je skuplja zbog više opreme (liftovi, protupožarna zaštita, itd,), više nadzora i drugih troškova

 

3. cijena kapitala

Zbog neefikasne inertne i korumpirane države od trenutka kada kupiš gradilište, do prodaje stanova prođe u prosjeku i 4 godine (pogotovo sada, zbog novog zakona -uporabna)

U tvom slučaju , na 100000 € 10% godišnje- za četiri godine 46000 samo za gradilište.

 

Pa na kraju imaš računicu po kvadratu za Knežiju:

zemljište 300-400 € po m2

projektiranje, nadzor, priključci, komunalni i vodni doprinos 150-250€

gradnja 500 € /BRP , ako je NKP 55% onda je to 909€/m2 stana

cijena kapitala cca 150-200 €

 

dobit cca 10% 170 €(dobit je i manja , jer investicija traje i do 4 god, ali veći dio-gradnja- u zadnjoj godini)

 

Ukupno, to je 1700 do 1900 € po m2.

Ako odbiješ dobit i stanove ponudiš po 1600-1800, to je sada cijena novogradnji na Knežiji.

 

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

računica je točna do u euro... za potpunu informaciju platio sam zemljište baš na Knežiji 1100 eura po m2 zemljišta što u konačnici dođe do tvoje računice po prodajnom kvadratu...

 

eto ljudi to vam je sva nauka... i onda stane prodaja stanova i banka ti skoro svaki mjesec uzme jedan stan za kamate...

ili prodaš sve stanove i onda jedan u kojem ti je sva zarada ne možeš prodati godinama...

 

zato valjda i imamo brdo neprodatih stanova jer je svaka šuša mislila da je u tome brdo novaca... a sad propadaju k'o kruške...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radila sam u građevini 10 godina i voljela sam tu firmu. Bila je jedna od najvećih ne samo u Hr nego i u bivšoj državi. Nažalost, privatizacija na hrvatski način ju je uništila. Gramzljivi direktori u suradnji s političarima napravili su svoje.

Tužan kraj jedne jake firme koja je izgradila pola Iraka i nekad plivala doslovce u zlatu kojim je Sadam plaćao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Felixx,

nisam taj dan bil u školi. Moji su tukli po šupku...ups.palatalizaciji, bez mene. Osim toga sam si sa "č" i "ć" na vi a i neko mi je tipkovnicu shebo pa mi je metnul "č" mam pokraj"ć" (peder jedan).

A mali Ivek ima 176 m2 NKP-a. Ali mali Ivek ima kredu samo 45.ooo E i to ne kod nas, nego tam di su kamate manje nak kaj su kod nas. I mali Ivek ima podstanare, kaj mu tu kredu vračaju. Tak da malog Iveka kreda nebu ništ koštala.

Tvoja se matematika "rasteže" kaj praĆka. Samo je cijena gradnje u euro 909 /m2. Daj, naj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sina11 je napisao:

@felixx

 

Očito je da ti nemaš nikakvih radnih iskustava kod takve vrste poslodavaca, općenito u privatnom sektoru malog poduzetništva jer da imaš ne bi tako pričao. Zato je bolje da ne pričaš o nečemu što na svojoj koži nisi osjetio.

(Ispravi me ako griješim).

 

 

Moja su iskustva uglavnom s druge strane. Osim u ranoj mladosti, uglavnom sam bio 'mali poduzetnik'. I nastojao ostati pošten i prema svima korektan. Poslovao sam uvijek na tržištu, nikad sa državom ili u kakvim mutnim poslovima. Ljude sam uvijek plaćao , čak i kad nisam uspio naplatiti posao.

 

Toliko mi se sve to zgadilo, od korumpirane države koja te samo dere, samo uplatnice sa svih strana , nekorektnih poslovnih odnosa, pojedinih (ne)radnika koji nisu svjesni da nisu zaradili ni svoju plaću, a trube ti iza leđa da nisu dovoljno plaćeni...

Jednostavno ne želim više raditi bilo kakav veći posao i zaposliti više ljudi dok u ovoj državi ne bude reda i dok se i poslodavci ne budu adekvatno poštivali.

Dovoljno sam sposoban da sam zaradim više nego mi treba, a ako ova država želi da ponovo zapošljavam više ljudi, neka mi stvori uvjete.

 

Prvi puta u povijesti država pita poslodavce 'Što vam treba? Kako možemo pomoći?'

 

Pa, rano su se sjetili.

 

A sindikalisti odmah skaču i viču 'vlada se slizala s poslodavcima!!!'

Pa tko će zaposliti te nezaposlene? Možda da sindikati osnuju kakve tvrtke?

 

 

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvijek me zanimalo zašto poduzetnici toliko mrze sindikate. Zašto bi bili najsretniji da ne postoje?

 

Ako je tako kako tvrde, da su pošteni, da prema svojim radnicima postupaju u skladu sa zakonom, čemu onda ta netrpeljivost prema sindikatima? Zašto sindikate doživljavaju kao najgore neprijatelje?

Eto, to me je uvijek kopkalo? :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sina11 je napisao:

Uvijek me zanimalo zašto poduzetnici toliko mrze sindikate. Zašto bi bili najsretniji da ne postoje?

 

Ako je tako kako tvrde, da su pošteni, da prema svojim radnicima postupaju u skladu sa zakonom, čemu onda ta netrpeljivost prema sindikatima? Zašto sindikate doživljavaju kao najgore neprijatelje?

Eto, to me je uvijek kopkalo? :)

 

Treba ipak napraviti razliku između sindikalnog organiziranja općenito, i demagogije naših sindikalnih čelnika.

 

Kad slijedeći puta čuješ nekog od njih kako govori 'u žaru' o poslodavcima i tajkunima, pokušaj zamijeniti riječ 'poslodavac' riječima 'Židov',Cigan', 'Srbin', ili npr. 'liječnik', 'učitelj', 'radnik' pa ćeš dobiti govor mržnje. I nitko na to ne reagira.

 

Sada su zapravo i sindikalni čelnici malo pristojniji, okolnosti su ih malo prizemljile.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sina11 je napisao:

Nekako poslodavce ne vidim baš kao osjetljive mimozice koji bi se uvrijeđeno durili zbog "govora mržnje" nekog sindikaliste.

Sumnjam da je ovo što si naveo pravi razlog. Hajdemo malo biti iskreni za promjenu.

 

Da se mi ne prepucavamo, nego hajde ti lijepo prodaj stan, ili uzmi kredit uz hipoteku na kuću roditelja, i lijepo u poduzetnike(ja sam počeo od nule, nitko mi ništa nije dao).

Pa divno je biti poduzetnik!

Pa radnici su svi ionako sposobniji, pametniji, marljiviji i pošteniji od svojih šefova i poslodavaca.

 

 

A ja ću se lijepo zaposlit kod tebe, visit na bolovanju ,a radit u fušu (nemoj me slučajno otpustit, odma ću te tužit). Pribavit ću i potvrdu da sam invalid rada pa nesmijem dizat više od dvije kile (nema veze što u slobodno vrijeme treniram borilačke vještine, to se ne računa). Kao invalida me pogotovo ne smiješ otpustit. Kad nešto zaradimo, to odma da si podijelila sa nama radnicima, jer mi smo sve zaradili. Ti nas samo iskorištavaš.

 

:smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad kad si mi sve to nabrojao, nema problema, tebe ću prvoga zaposliti. Šteta samo što nisi i žensko pa da mi uz sve to nabrojano možeš zbrisati i na porodiljski, to je ipak najveća prepreka što kod nas poduzetnici propadaju.

Mislim, uz sve to što si naveo.. bolovanja, invaliditet, (ne)radnici koji nemaju razumjevanja za probleme svojih poslodavaca, za nerealizirane ugovore, za prevelike državne namete i poreze, za nelikvidnost, za nemogućnost naplate izvršenih poslova, za skupe poslovne kredite koje treba vraćati lihvarskim bankama, oni za sve to uopće nemaju razumjevanja, oni samo bezobrazno očekuju isplatu plaća i to čak svaki mjesec!

Ali ne znam kako si zaboravio najvažnije; Sve je to još ništa u odnosu na tisuće i tisuće žena u ovoj državi koje svakodnevno odlaze na porodiljski. Mislim da bi to trebalo zabraniti zakonom! :smijeh:

To su najgori neprijatelji poduzetništa u Lijepoj našoj. Samo kad bi se toga rješili, poduzetništvo bi naprosto procvalo. Te trudne žene, i ti (ne)radnici koji samo žele isplatu plaća za svaki božji mjesec. Strašno.

Ma samo da se toga možemo rješiti, i ja odmah iz ovih stopa idem u poduzetnike. Pošto znam da nema šanse da onda omanem. Ovako.. prevelik je rizik da glumatam poduzetnika kao što su ih glumatale razne face koje nisu imale nikakvog poduzetničkog znanja niti su bile sposobne biti poduzenik.

Pa kad su propale, svi drugi su im bili krivi osim njih samih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

Tvoja se matematika "rasteže" kaj praĆka. Samo je cijena gradnje u euro 909 /m2. Daj, naj.

 

 

Vidiš, cigo1, to je ono što kod nas ne valja.

 

Stručna osoba se potrudi da ti nešto objasni, druga stručna osoba (u ovom slučaju dk) se s tim slaže, a ti se s tim sprdaš.

U gradnji i drugom biznisu svi su 'stručnjaci'.

 

Sprdaj se s Flokijem kad te 'opere'.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

cigo1 je napisao:

 

Tvoja se matematika "rasteže" kaj praĆka. Samo je cijena gradnje u euro 909 /m2. Daj, naj.

 

 

Vidiš, cigo1, to je ono što kod nas ne valja.

 

Stručna osoba se potrudi da ti nešto objasni, druga stručna osoba (u ovom slučaju dk) se s tim slaže, a ti se s tim sprdaš.

U gradnji i drugom biznisu svi su 'stručnjaci'.

 

Sprdaj se s Flokijem kad te 'opere'.

 

:kavica:

 

Felixx,

prvo se ja s nikim ne sprdam...ali kad me potežeš za ČĆ, e onda malo moram,jer je to bez veze. Kaj ćeš?...Ja bum kavu ...A Flokija mi pusti na miru,on je moj vučitelj i guba tip. Mi dva imamo svoje "ratove"...a ti i ja, svoje.

Dakle kaj se praĆke tiče:nije jasno, odnosno meni ko nestručnjaku, na koje se m2 odnose te tvoje cifrice,pa kad bi se ti lepo izrazil po m2 gotovog stana (osim naravno za zemljšte),e onda bi ta situacija bila malo jasnija. I onda reci ti meni kak je mene gradnja stambenog prostora 180 m2 koštala 120.000E,ili ti 666 E/m2 (ssrednje kvalitete) (kakvi lepi :vrag: broj),a tebe košta toćno 909 E/m2...i sve tvoje gradnje baš tolko koštaju...A na zgradi sa 12 stanova od cca 800m2, ta je razlika lepa cifrica od 195.000E. Pa je onda ak si zemlju platil za tu zgradu cca 1050m2 (zgrada do moje kuće) po 300 ili po 400E razlika kakvih 100.000 E...je pa nemremo se takve matematike igrat. Valjda vi kaj ste stručni znate kolko kaj košta. Mixer betona neznam ...100E trebam tolko ...nofcih tolko....sad buš pak rekel da se sprdam...al nije građevina (valjda pravo...pa možemo ovak ili onak).

I kad me floki opere,to je ok...ali nije ok kaj stalno lupate po šljakerima...sve su vam šljakeri krivi...kaj sad Popijać bu,čujem,zforsiral da se djele otkazi za "neradnike" kak se ko seti. To bi bilo ok i ja sam za to, samo nisam za to da bumo brojali kolko put nam je šljaker išel na WC, pa bumo ga onda nakon 30g spizdili na cestu. A to bu se događalo! Veliš,nisu šljakeri krivi za situaciju u poslu ali sve se radi i sve se sprema da se po šljakerima opizdi čim i kak se može. Ma to smo sve već raspravljali. Šlakeri budu ostali sirotinja, kak su uvek bili i šlus ak se sami ne izbore za svoja prava. Kakvi sindikati?! To treba sve razjurit (čast izuzecima).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

 

nije jasno, odnosno meni ko nestručnjaku, na koje se m2 odnose te tvoje cifrice,pa kad bi se ti lepo izrazil po m2 gotovog stana (osim naravno za zemljšte),e onda bi ta situacija bila malo jasnija. I onda reci ti meni kak je mene gradnja stambenog prostora 180 m2 koštala 120.000E,ili ti 666 E/m2 (ssrednje kvalitete) (kakvi lepi :vrag: broj),a tebe košta toćno 909 E/m2...

 

Pa sve ti je u mojoj računici napisano. Samo pažljivo ponovo pročitaj.

 

Napisah cijena gradnje cca 500 € po m2 BRP.

 

Kod tvoje gradnje bila je oko 565 € /m2 BRP uz omjer NKP/ BRP približno 0,85 , prema podatcima koje si dao. A tvoja gradnja bila je ipak manje zahtjevna od velike zgrade (slažeš se?).

 

Razlika je u omjeru NKP(neto korisna površina)/BRP(bruto razvijena površina-vanjske dimenzije objekta).

U skućaju tvoje , i svake druge obiteljske kuće on iznosi približno 0.85, jer je razlika samo u debljini zidova, sve drugo smatraš svojom stambenom površinom.

 

Stambena zgrada ima osim zidova i ulazni dio, okna liftova, stubišta, hodnike po katovima, prostoriju za smeće, toplinsku stanicu,strojarnicu lifta, itd.,itd. A to ne prodaješ - prodaješ samo neto površinu stanova. Stoga je koeficjent NKP/BRP u zgradi približno 0,55.

 

Dakle,

cijena m2 BRP 500 € / 0,55 = 909 € NKP (približno!)

 

 

Hoćeš objašnjenje i za ućešće cijene zemljišta, projektiranja i dr. ili ćeš vjerovati brojkama koje sam iznio?

 

Za ovo bi mogel platit tu kavu koju nudiš.

 

:frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felixx,

uvek platim kavu,pivu i ćevape (z lukom) samo da me neko "prosvetli"! :smijeh: A ono kaj si mi objasnil,to sam znal.

Ja tebi verujem :-D ,al ne preveć.

Daj objasni ti meni one druge cifrice recimo na sljedečem zadatku:

1. Zemljište (Srednjaci) ...............1050 m2

2. Zgrada 2 ulaza, 12 stanova + * 4 stana

-potkrovlje

-kat

-prizemlje

-*suteren

tlocrtna pov zgrade... 462 m2

3. Parkiralište (asfalt)................ 400 m2

4. zelena površina = trava zelena........188 m2

Balkone kaj idu van tih gabarita nisam računal, a svaki stan ima balkon.

Zgrada je napravljena za 6meseci i prodana za 6 meseci.

Nisu prodana samo 2 stana u *

 

* investitor ni smel prikazat ko stanove. To je bilo valjda to tvoje spremište.

 

E sad ti meni,prosim te lepo udri tematiku-ma. Vidiš da je moja želja za znanjem preeeeestrašna.

Unapred hvala. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

računica je točna do u euro... za potpunu informaciju platio sam zemljište baš na Knežiji 1100 eura po m2 zemljišta što u konačnici dođe do tvoje računice po prodajnom kvadratu...

/quote]

 

Cigo1,

evo ti od dk informacija iz prve ruke koliko je platio zemljište.

 

Cijena zemljišta ovisi o tome što i koliko se tamo može izgraditi.

Ovisi i jesu li papiri čisti - možeš jeftinije kupiti kakvog mačka u vreći pa 5-10 godina rješavati imovinsko-pravne odnose.

:frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija