Jump to content

Nacionalnost?


djemi

Preporučene objave

Javljam se u ovu rubriku makar mi je sasvim jasno da uopće ne namjeravam diskutirati o državljanstvu. Želim razgovarati o nacionalnosti ili narodnosti! To se kad nas još uvjek pita i registrira, barem na popisu stanovništva, zar ne?

E pa, prvo pitanje, može li se izabrati nacionalnost po volji?

U nacionalno mješanim brakovima djeca mogu biti očeve ili majčine nacionalnost ili nešto treće? Imaju li slobodu izbora? Čuo sam za staro pravilo iz doba Vojne Krajine u Lici da su sinovi dobivali "po defaultu" nacionalnost (tj vjeru) po ocu a kćeri po majci, iako mi primjeri iz vlastite obitelji iz godina 1880-1910. govore da baš i nije bilo tako.

Živimo u doba sve većih sloboda i pretpostavljam da se svi slažemo da ako smo slobodni ćak i u izboru seksualnog opredjeljenja možemo biti slobodni i u izboru nacionalnosti. OK! Samo statistika pokazuje da je broj promjena opredjeljenja proporcionalan broju naoružanih ljudi (1941-45, 1990- ) Prihvatimo li tu činjenicu imamo li pravo prepustiti tako lako slobodu izbora svakom pojedincu?

Na kraju, pitam se da li je B. Obama slobodno izabrao da bude Crnac? Da li je mogao izabrati da bude Bijelac? Što mislite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Popisivač stanovništva neće ti doći, barem ne slijedećih par godina, a kad dođe izjasni se kako te volja i onako kako smatraš da bi se trebao izjasniti.

 

U međuvremenu probaj se barem malo informirati oko osnovnih pojmova koje si definitivno pobrkao u svojoj glavi.

 

Nacionalnost, nekad na ovim prostorima narodnost ili nazovi kako god to hoćeš pripadnost je pojedinca određenoj grupi, u nekim slučajevima i odnos pojedinca i države, imaš definicija i tumačenja ko u priči,ovisno o prostoru i vremenu, no nikako taj pojam nije dobro miješati s drugim pojmovima, poput ovog što si napravio gore.

 

U biti, nije mi jasno što zapravo hoćeš reći i koji te dio priče muči i zbog čega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

Popisivač stanovništva neće ti doći, barem ne slijedećih par godina, a kad dođe izjasni se kako te volja i onako kako smatraš da bi se trebao izjasniti.

 

Žao mi je što ti je to tako teško razumjeti: mene muči pitanje da li je stvarno sloboda izjašnjavanja nacionalnosti pravo ili licemjerni pokrivač za neslobodu?

 

Čovjek se može izjasniti na popisu da je bilo koje nacionalnosti i to je u redu. Ako pogledaš kad je koliko ljudi na popisu stanovništva ili u policiji mijenjalo nacionalnost dođeš do zaključka da to ima veze s brojem naoružanih ljudi u društvu ili općenito s lošim međunacionalnim odnosima.

 

Ponavljam, što se Obame tiče on ima biološki odnosno matematički jednako razloga i naravno prava da se proglasi Bijelcem kao i Crncem. Zašto se ne proglasi Bijelcem? Što bi bilo da ima biološkog brata koji je lako mogao ispasti potpuno bijel kao što je Barack ispao potpuno crn? Da li bi se taj mogao proglasiti također Crncem?

 

Ukratko, hoću da pravnici ne gledaju samo na primjenu zakona nego i na njegovo značenje i poslijedice primjene, odnosno da ljudi nebi trebali osjećati potrebu za promjenom nacionalnosti a pravni sustav bi im trebao omogućiti da ih to ne ugrožava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija