Jump to content

Pravo vlasništva


anonimno

Preporučene objave

Želio bi se uknjižiti na nekretninu za 1/1 koju koristim i koju sam naslijedio od pok.Oca.Na zemljišniku mi je rečeno kako za to moram podnijeti tužbu sudu za izvlaštenje ostalih suvlasnika koji su osim mog oca upisani u zemljišne knjige.Napominjem da suvlasnici nemaju ništa protiv mog upisa vlasništva,ali ih je puno,pa mi se čini jednostavnije podnijeti tužbu nego svakog od njih voditi kod bilježnika da mi potpiše odricanje od prava vlasništva.Pitao bih Vas:

1.Da li ja mogu podnijeti takvu tužbu ili za to moram angažirati odvjetnika?

2.Kome točno podnosim tužbu (Općinskom,Županijskom sudu ili kojem već)?

3.Koliku vrijednost spora naznačiti u tužbi?

4.Ako netko ima primjer takve tužbe ili ako takvi primjeri mogu naći negdje na netu bio bi zahvalan da me obavijestite.

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zaista ne znam zašto su vam to predložili, najjednostavnije bi bilo podnjeti tužbu za utvrđenje prava vlasništva u kojoj kao tužene treba navesti sve te osobe koj su upisani u zemljišne knjige, a ako oni nemaju ništa protiv vašeg upisa oni se na poziv neće odazvati i sud će donjeti presudu na temelju izostanka i vi će te imati presudu na temelju koje će te se moći upisati u zemljišne knijge.

Možda bi trebalo angažirati odvjetnika jer bi to vama bilo jako komplicirano.

Tužba se treba podnjeti Općinskom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teoretski je jednostavnije podnijeti tužbu za utvrđivanje prava vlasništva,ali u praksi se to otegne zbog sporosti sudstva posebice splitskog.Vi ste očito neki odvjetnik kad mi predlažete da angažiram odvjetnika jer je to komplicirano haha.Šalim se,meni podnošenje tužbe ne izgleda komplicirano,pogotovo stoga što odvjetnici u pravilu najteži dio posla,a to je pretpostavljam potraga za adresama tuženika prepuštaju tužitelju.Zanima me samo koja se vrijednost spora obično navodi u praksi (minimalna) da ne bubnem neku cifru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A da se niste mozda malo precijenili? Zapeli ste vec na VPS-u a gradjansko pravo je i samo dovoljno kompleksno. Vps ovisi o vrijednosti nekretnine a sudska praksa nije mjerilo za vasu nekretninu, mada moze ovisiti i o drugim parnicnim radnjama koje ce eventualno uslijediti ili zelite naznaciti vps koji ce vam ih omoguciti (tipa revizije). Osim toga, ako vps oznacite prenisko ili previsoko, sud ce na brz i prikladan nacin odrediti vps.. a kada i kako i zasto pise u zpp-u i nije bas tako superjednostavno kao npr to vase skupljanje adresa. Evo vidite da vam treba kvalificirana osoba....ili vam to ipak nije kompliciramo. Zapravo...vjerojatno znate kako takva tuzba i izgleda... E pa sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi želija vrijeđati pravnu struku,ali o nepodnošljivoj jednostavnosti zpp posljednjih dana pišu novine na primjeru općinskog suda u meni bliskom supetru.Ispričavam se šta okrećem na crni humor,vidim da imate volju pomoći.

Konkretno,imam primjerak tužbe za nekretninu tržišne vrijednosti 30 000 eura na kojoj je naznačena vrijednost spora 1000 kuna što je meni (ne pravne struke) smiješno malo,ali je sud-na brz i prikladan način-prihvatio.Najvjerojatnije ću i sam staviti toliku vrijednost spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stranka je imala pravo prigovora. Pise u "nepodnosljivo jasnom zpp-u." Ocito joj je odgovarala ta visina vrijednosti predmeta spora. Nekome odgovara da je puno visa pa da ima pravo na reviziju (znaci vps iznad 100.000 kn).

A da su ponekad cudni putevi sudski... jesu. I da neki suci imaju "musica"... imaju.

I da, uopce nemam namjeru lobirati za bilo koga pa tako niti za suce niti za odvjetnike. No moram reci, da sam se uvjerila da je jeftinije za neki pravni posao angazirati kvalitetnog pravnika ili platiti odvjetnika nego kasnije, kada ste prisiljeni, u sporu placati visoke troskove zastupanja. Sjecam se za vrijeme vjezbenickog staza dragih ljudi iz Sesveta koji su sami napisali ugovor o kupoprodaji kuce. Naravno, laicki je izgledalo sve dobro a napravili su glupe i nepotrebne greske zbog kojih iz sada prodavatelj (zlocesto) tuzi i kako stvari stoje jadni ljudi gube parnicu. No to je samo jedan primjer.

Vama svakako zelim puno uspjeha i zivim u nadi da i meni pravo od sada bude tako savrseno jednostavno kao vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Veću glupost nisam čuo još otkad je Lincol rekao svojoj ženi "Hajdemo u kazalište".

Tužba radi odricanja od prava vlasništva.. ma dajte zar vi stvarno mislite da će se donijeti presuda zbog izostanka- koji su to jasni dokazi na temelju kojih će sud donijeti takvu presudu pa čak i da se tuženici ne pojave? A ni ova kolegica koja eto uči taj ispit pa joj je još svježe - ne kuži problematiku.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osnov stjecanja bi valjda bila dosjelost. dokazni prijedlozi moraju ići u tom smislu, a i cijeli historijat tužbe. izostanak definitivno ne ide po novom zpp-u jer ogluha ima prednost (izostanak praktički jako rijetko), a ogluha ide bez problema, ako se dobro koncipira tužba. u krajnjoj liniji, ide priznanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija