Jump to content

Ovrha vs kredit, prioriteti!!


milanv

Preporučene objave

Radim obračun plaća za nešto manje od 500 zaposlenih. A zaposlenici su malkoc pretrpani sa kreditima, ovrhama i raznim obustavama. U zadnje vrijeme sam se malo više interesirao u vezi prioriteta naplate etc..

Pa ne mogu nikako doći do jednog zaključka.

Primjer: 1.1.2010. mi dolazi u firmu ovrha od primjerice HT-a. Glavnica 20000,00+troškovi+zatezna kamata. I zatim mi doalzi primjerice 2.1.2010. ugovor o kreditu, Hypo banka, iznos anuuiteta 1200,00 kuna.

 

E sad.. Obustave imaju prioritet po primitku, znači one koje dodju u firmu prije drugih imaju prednost. A na kreditu imam suglasnost o zapljeni više od 1/3 plaće, tj. da skidam plaću u cijelosti jer tako jedino mogu i dobiti kredit pa se banke osiguravaju na ovaj način. Koliko mi je poznato od 17. lipnja 2008. izašao je novi zakon o ovrhama gdje sve obustave imaju jednaku važnost te se jedino gledam prema primitku. Tj. da 2/3 plaće moraju ostati netaknute. I sta sad da ja radim kad mi se pojavi ovakav slučaj? I da, naravno, obustave skupa mu prelaze debelo 1/3 plaće.

 

Ako ne bi smio skidati više od 1/3 plaće a na ugovorima o kreditu piše da skidam iako prelazi 1/3. Sta ZAKON kaže u ovakvim slučajevima? Jer se meni čini da su tu banke malo iznad zakona. Molim da mi netko tko zna o čemu pričam pomogne.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

milanv je napisao:

Radim obračun plaća za nešto manje od 500 zaposlenih. A zaposlenici su malkoc pretrpani sa kreditima, ovrhama i raznim obustavama. U zadnje vrijeme sam se malo više interesirao u vezi prioriteta naplate etc..

Pa ne mogu nikako doći do jednog zaključka.

Primjer: 1.1.2010. mi dolazi u firmu ovrha od primjerice HT-a. Glavnica 20000,00+troškovi+zatezna kamata. I zatim mi doalzi primjerice 2.1.2010. ugovor o kreditu, Hypo banka, iznos anuuiteta 1200,00 kuna.

 

E sad.. Obustave imaju prioritet po primitku, znači one koje dodju u firmu prije drugih imaju prednost. A na kreditu imam suglasnost o zapljeni više od 1/3 plaće, tj. da skidam plaću u cijelosti jer tako jedino mogu i dobiti kredit pa se banke osiguravaju na ovaj način. Koliko mi je poznato od 17. lipnja 2008. izašao je novi zakon o ovrhama gdje sve obustave imaju jednaku važnost te se jedino gledam prema primitku. Tj. da 2/3 plaće moraju ostati netaknute. I sta sad da ja radim kad mi se pojavi ovakav slučaj? I da, naravno, obustave skupa mu prelaze debelo 1/3 plaće.

 

Ako ne bi smio skidati više od 1/3 plaće a na ugovorima o kreditu piše da skidam iako prelazi 1/3. Sta ZAKON kaže u ovakvim slučajevima? Jer se meni čini da su tu banke malo iznad zakona. Molim da mi netko tko zna o čemu pričam pomogne.

Hvala!

 

Suglasnost o zapljeni plače u iznosu višem od 1/3 nema nikakav pravni učinak od datuma kojeg ste gore sami naveli. Dakle postupate tako da plijenite ovršeniku 1/3 primanja i to prema redoslijedu primitka ovrha i administrativnih zabrana. Nalozi za naplatu za čiju naplatu nema dovoljno novčanih sredstava stavljaju se u redoslijed naplate. Banke nisu niti smiju biti iznad zakona iako koriste izjave ovršenika o suglasnosti zapljene cijele plače i plijene im kompletna primanja. No to je protuustavno i protivno čl.149. OZ-a.

 

Ograničenje ovrhe

 

Članak 149.

 

(1) Ovrha na plaći, naknadi umjesto plaće, naknadi za skraćeno radno vrijeme i naknadi zbog umanjenja plaće i mirovini, radi naplate tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno udržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja može se provesti do iznosa od jedne polovine, a radi naplate tražbine po drugoj osnovi do iznosa od jedne trećine plaće, naknade umjesto plaće ili mirovine.

 

(2) Ako ovršenik prima zajamčenu plaću u skladu s kolektivnim ugovorom ili zakonom, ovrha radi naplate tražbine iz stavka 1. ovoga članka može se provesti do iznosa od jedne trećine, odnosno do iznosa od jedne četvrtine takve plaće.

 

(3) Odredba stavka 1. ovoga članka primjenjuje se i na plaće vojnih osoba te na primanja osoba u pričuvnom sastavu za vrijeme vojne službe.

 

(4) Ovrha na primanju invalida po osnovi novčane naknade za tjelesno oštećenje i doplatak za tuđu pomoć i njegu može se provesti samo radi naplate tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, i to do iznosa od jedne polovice toga primanja.

 

(5) Ovrha na primanju po osnovi ugovora o doživotnom uzdržavanju i doživotnoj renti te na primanju po osnovi ugovora o osiguranju života može se provesti samo na dijelu koji prelazi iznos najviše stalne socijalne skrbi koja se isplaćuje na području na kojemu ovršenik ima bivalište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija