Jump to content

naknada predstavniku suvlasnika


mgrbic

Preporučene objave

zanima me imaju li predstavnici suvlasnika pravo na placanje doprinosa? naime znam da imaju pravo na nekakvu naknadu koja se definira ugovorom sa vlasnicima nekretnna, no imaju li pravo isplacivati si i doprinose iz pricuve? malo mi je smjesno da se predstavnik suvlasnika tretira kao radno mijesto iz cega se isplacuju doprinosi itd.

ispricavam se ako tema nije u odgovarajucem podforumu ali cinio mi se ovaj ispravnim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne isplaćuju predstavnici ništa, nego za njih uplaćuje doprinose upravitelj nekretnine i to je obveza upravitelja. To je rad kao i svaki drugi rad. Naravno, suvlasnici odlučuju o veličini naknade za predstavnika. Bruto iznosi gotovo 100% više od neto naknade (ako predstavnik dobiva npr. 200 kn upravitelj mora uplatiti još cca 200 kn doprinosa, poreza i prireza - naravno iz džepa suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovani isto imam pitanje u vezi plaćanja naknade za predstavnika.

Znači situacija je ovakva. U 12/2011 na mjesto predstavnika je došla nova osoba i odtada se toj osobi uz naknadu (3000kn neto) plača porez državi + doprinosi(dok se do tada svim predstavnicima plaćalo samo naknada + porez državi),što je postalo problem te uz ne stručno vođenje zgrade i ostalih problema sa sadašnjim predstavnikom došlo je do odluke da bi se mijenjao predstavnik.

Kao predstavnik sam se prijavio ja, te bih htio dodati da ja nisam vlasnik stana nego je moja majka. Pa je u tu svrhu napravljen anex međuvlasničkog ugovora, koji suvlasnici potpisuju preko kojeg bi moja majka meni dala punomoć za upravljanje zgrade. Pošto sam ja mlada nezaposlena osoba bez iskustva te sam trenutačno na burzi rada htio bi da se naknada (3000kn neto) isplaćuje na žiro račun majke koja je zaposlena osoba, kako ja ne bih izgubio prava na burzi.

Pa me sada zanima dali bi se time moglo izbjeći plaćanje doprinosa predstavniku, pošto mislim da je to nepotreban trošak za zgradu. Dali bih time doveo majku unekakvu nepriliku? Dali ona kao zaposlena osoba može uopće primat naknadu? Dali se uopće treba za naknadu predstavniku isplaćivat doprinosi, jer bih to htio stvarno izbjeći (i donedavno se to nije plačalo). I ako ne ovako kako bi se eventualno plaćanje doprinosa moglo izbjeći.

Inače upravitelj zgrade je GSKG te sam čitao članak na njihovom portalu upravo o toj temi koji je jako šturo napisan i poziva se na Zakon o porezu nadohodak. http://www.gskg.hr/default.aspx?id=267

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani isto imam pitanje u vezi plaćanja naknade za predstavnika.

Znači situacija je ovakva. U 12/2011 na mjesto predstavnika je došla nova osoba i odtada se toj osobi uz naknadu (3000kn neto) plača porez državi + doprinosi(dok se do tada svim predstavnicima plaćalo samo naknada + porez državi),što je postalo problem te uz ne stručno vođenje zgrade i ostalih problema sa sadašnjim predstavnikom došlo je do odluke da bi se mijenjao predstavnik.

Kao predstavnik sam se prijavio ja, te bih htio dodati da ja nisam vlasnik stana nego je moja majka. Pa je u tu svrhu napravljen anex međuvlasničkog ugovora, koji suvlasnici potpisuju preko kojeg bi moja majka meni dala punomoć za upravljanje zgrade. Pošto sam ja mlada nezaposlena osoba bez iskustva te sam trenutačno na burzi rada htio bi da se naknada (3000kn neto) isplaćuje na žiro račun majke koja je zaposlena osoba, kako ja ne bih izgubio prava na burzi.

Pa me sada zanima dali bi se time moglo izbjeći plaćanje doprinosa predstavniku, pošto mislim da je to nepotreban trošak za zgradu. Dali bih time doveo majku unekakvu nepriliku? Dali ona kao zaposlena osoba može uopće primat naknadu? Dali se uopće treba za naknadu predstavniku isplaćivat doprinosi, jer bih to htio stvarno izbjeći (i donedavno se to nije plačalo). I ako ne ovako kako bi se eventualno plaćanje doprinosa moglo izbjeći.

Inače upravitelj zgrade je GSKG te sam čitao članak na njihovom portalu upravo o toj temi koji je jako šturo napisan i poziva se na Zakon o porezu nadohodak. http://www.gskg.hr/default.aspx?id=267

 

 

 

u mojoj zgradi od cca. 30 stanova predstavnik stanara dobiva mjesečno 400 kn, (isto tako nije stanar iz naše zgrade). koliko znam on ima "sklopljen nekakav ugovor o djelu", i čini mi se da se njega izdvaja brutto cca. 800 kn mjesečno (znači sa porezima i doprinosima), sa računa zgrade. ovaj iznos od 3000 kn mjesečno mi se čini dosta velik, znači da bi brutto ta zgrada izdvajala cca. 6000 kn mjesečno za vas ili vašu majku. čini mi se da je u većim zgradama uobičajeni iznos 20 kn po stanu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci problem nije visina naknade ona je 3000kn neto za zgradu od 250 stanova to je 12kn po stanu, problem je u tome što po uvidu u financije zgrade do sada se oz tu cifru od 3000kn neto za predstavnika samo plaćao porez drzavi, a od 12/2011 kad je došao novi predstavnik se plaćaju i doprinosi za njega. Ja kada postanem predstavnik bi htio izbjeć plaćanje doprinosa za moje usluge. Zanima me zasto se to nije prije placalo, znaci dali je to neki novi zakon, dali se mužno mora plaćat i eventualno kako to izbjeć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o velikoj zgradi 250 stanova tako da se za potrebe predstavnika izdvaja 12kn po stanu. Mene samo zanima kada bi ja preuzeo kako izbjeći plaćanje doprinosa

 

da, to je tu negdje, dobro sam napisao, 20 kn po stanu brutto, znači cca. 10 kn netto po stanu mjesečno. plaćanje poreza i doprinosa se ne može izbjeći, jedino da mjesečno sakupljate naknadu po stanovima, ali to bi bilo rad "na crno", i nikad se nebi naplatili jer bi vas stanari izbjegavali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, al kako se do 12/2011 predstavnicim nisu plaćali doprinosi. I ako nakanadu prima zaposlena osoba, dali se onda za nju plaćaju doprinosi, pošto to spada pod drugi dohodak

 

ja sam još 2009. godine bio u radnom odnosu sa pravim ugovorom o radu kod jednog poslodavca, i paralelno sa tim radio neke druge sitne povremene poslove kod drugog "poslodavca". za te manje posliće bivao sam plaćen temeljem "ugovora o djelu" za koje su mi već tada uplačivali doprinose, naravno kao i poreze i prirez. znači to je bilo 2009.-2010. godine. ne znam od kada vrijedi pravilo da se za ogovore o djelu plaćaju doprinosi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam još 2009. godine bio u radnom odnosu sa pravim ugovorom o radu kod jednog poslodavca, i paralelno sa tim radio neke druge sitne povremene poslove kod drugog "poslodavca". za te manje posliće bivao sam plaćen temeljem "ugovora o djelu" za koje su mi već tada uplačivali doprinose, naravno kao i poreze i prirez. znači to je bilo 2009.-2010. godine. ne znam od kada vrijedi pravilo da se za ogovore o djelu plaćaju doprinosi.

Znaći ti si bio zaposlena osoba koja je primala plaću i za koju je poslodavac plaćao porez i doprinose državi. I uz to si radio kod nekoga drugo preko ugovora o djelu i t osoba je isto za to plaćala porez i doprinose državi. Znaći ako sam dobro shvatio, dva poslodavca su za tebe plaćala doprinose. Zar je to moguće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaći ti si bio zaposlena osoba koja je primala plaću i za koju je poslodavac plaćao porez i doprinose državi. I uz to si radio kod nekoga drugo preko ugovora o djelu i t osoba je isto za to plaćala porez i doprinose državi. Znaći ako sam dobro shvatio, dva poslodavca su za tebe plaćala doprinose. Zar je to moguće?

 

dakle, po ugovoru o djelu radio sam isključivo povremeno, ne za osobu nego za "firmu-tj. d.O.o.", te su mi po tim ugovorima uplačivani doprinosi za zdravstveno, mirovinsko, porez. bez prireza jer ga u mojoj općini nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim vas za pomoć!

 

Radi se o ulazu s 25 stanova, predstavnik suvlasnika si je samoinicijativno u sklopu godišnjeg programa o upravljanju podigao naknadu s 375 kn mjesečno na 1000 kn prije 6 godina, što godišnje s porezom i doprinosima iznosi oko 24 000 kn.

 

Prva naknada bila je decidirano određena četiri godine ranije - za nju su se zasebno skupljali potpisi suvlasnika, za razliku od ove od 1000 kn.

 

Sad mene zanima mogu li dignuti kaznenu prijavu protiv predstavnika suvlasnika budući da ima obvezu (transparentno, tj. zasebno od ostatka godišnjeg programa) tražiti odobrenje za povećanje svoje naknade? Jer ovdje se očito radi o pronevjeri novaca suvlasnika. Taj slučaj nije uređen zakonom, tako da ne znam što mogu očekivati od policije.

 

Usput, što se tiče vaših upita o doprinosima, moraju se plaćati, osim ako se radi o umirovljeniku. Tad se plaćaju samo porez i prirez.

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zavisno kod kojeg ste upravitelja, koliko znam kod gskg-a je praksa da se za svaku tužbu protiv predstavnika suvlasnika treba odlućit 51% suvlasnika zgrade. Znaći treba skupit potpise. Najbolje vam se informirat kod samog upravitelja zgrade.

 

Prvo, hvala na brzom odgovoru! :)

Ali ne zanima me tužba u smislu građanskog prava, tj. na općinskom sudu, već kaznena prijava. Dakle, dala bih prijedlog državnom odvjetniku za pokretanje kaznenog postupka, budući da se radi o kaznenom dijelu po kojem se postupa po službenoj dužnosti. Možda bih trebala na kazneni pdf, došla sam prvo tu da vidim jel netko bio u sličnoj situaciji s predstavnikom.

 

Btw, jesi preuzeo predstavništvo na kraju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Poštovani, Molim Vas da mi netko odgovori na pitanje: Tko je dužan plaćati predstavnika stanara, pošto Upravitelj tvrdi da oni to ne rade. Naime predstavnik stanara je ujedno i čistačica, koja naplačuje uslugu, ali je ne prikazuje na izdanoj uplatnici. Na uplatnici napiše 25 kn svjetlo na stubištu. Inaće svatko u zgradi ima svoje mjerilo i trošak plaća na uplatnicu Vodovodu. Dotični predstavnik dobije broj utroška vode svakog mjeseca kada ona to objavi i potom u kratkom roku objavi listu troškova. Pošto na uplatnici navodi iznos od 25 kn toliko i plačam. To je rad na crno i ja ga ne prihvaćam ali odgovorni upravitelj DA. Inaće osoba godinama prima naknadu za nezaposlene i to će primati do uvjeta za mirovinu. Naknada nije mala i iznosi 1200kn mjesećno. Interesira me dali trebam plaćati rad na crno odnosno nikakvo čišćenje stubišta ili je dužan upravitelj na računu pričuve kao mnogi navesti sve troškove koje dotična samovoljno naplaćuje. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova pitanja se uglavljuju u Međuvlasnički ugovor, sa posebnom stavkom oko predstavnika i naknade ako je ugovorena. Dakle, naknadu i iznos iste određuju suvlasnici a ne Upravitelj. No, ako je ugovorena istu isplačuje Upravitelj. Ako nije, vjerovatno se radi nešto na svoju ruku te predstavnika koji ne poštuje Međuvlasnički ugovor možete smjeniti. Ako sumnjate i na neki prešutni "dil" između predstavnika i upravitelja, možete promjeniti i upravitelja. Ili potražiti sudsku zaštitu. A ovo potonje je najčešći slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija