Jump to content

Početak rada d.o.o.


legalaidcro1

Preporučene objave

  • 4 mjeseci kasnije...

ja ne pricam o direktoru, vec o VLASNIKU :lol3: koji se smatra da je zaposlen u toj svojoj firmi

 

jedan d.O.o. moze imati samo 1 osoobu a ona je u tom slucaju vlasnik (to sto je on i vlasnik i direktor i radnik i cistacica..to nema nikakve veze)

imao on fikus ili ne on na temelju ebenog d.O.o. mora placati doprinose za zdravs. mirov, placati poreze...blabla

 

jedino kaj on u slucaju mirovanja firme ne mora placati bolje receno isplacivati = svoju placu :tongue:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik ne mora biti zaposlen u svojoj firmi. Firma ne mora imati ni jednog zaposlenog. U tom slučaju nema doprinosa.

 

Primjer:

državni službenik ima (uz dozvolu poslodavca) d.O.o. on je odgovorna osoba u pravnoj osobi, On je vlasnik, zaposlen je npr. u županiji, firma nema drugih zaposlenika osim njega, nema doprinosa, već ima onoga što je gore već netko naveo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je u slucaju kada je netko negdje zaposlen, kuzis on tada svoje mirov. i zdravstveno vec placa preko firme u kojoj je zaposlen :horor:

 

medutim ako taj XY vlasnik nije nigdje zaposlen a ima d.O.o. onda se smatra da je sam sebe zaposlio u tom istom d.O.o. i tada placa sam sebi sve ono gore navedeno

 

:hekla: koji dio ti nije jasan???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

medutim ako taj XY vlasnik nije nigdje zaposlen a ima d.O.o. onda se smatra da je sam sebe zaposlio u tom istom d.O.o. i tada placa sam sebi sve ono gore navedeno

 

budi tako ljubazan, pa nam navedi zakon i preciziraj odredbu koja propisuje ovo sto si ti napisao.

 

osobno, nikad nisam cula da se SMATRA da je netko zakljucio ugovor o radu ako ga nije zakljucio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače ima u propisima u zdravstvenom i mirovinskom osiguranju osnova osiguranja, nešto kao član uprave društva, pa takva osoba, koja nije nigdje zaposlena, a odgovorna je osoba u pravnoj osobi, mora biti prijavljena na zdravstveno i mirovinsko kao taj kojeg sam naveo. Tko voli nek si prelista čl. 5. Zakona o zdravstvenom osiguranju, gdje se navodi tko su osiguranici (izmjene i dopune )

 

U Zakonu o zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", br. 94/01., 88/02., 149/02., 117/03. i 30/04.) u članku 5. iza točke 4. dodaje se točka 4.a koja glasi:

 

"4.a osobe članovi uprave trgovačkih društava, ako nisu osigurane po osnovi rada,".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osobno, nikad nisam cula da se SMATRA da je netko zakljucio ugovor o radu ako ga nije zakljucio...

 

ti to govoris kao iskusna pravnica ili kao student

teorija ili praksa??

 

postoje ljudi koji nisu nikad zakljucili ugovor o radu, jer im ga poslodavac nije dao (danas su takvi slucajevi rijetki) ali postojie

u tom slucaju vrijedi zakon o radu (kuzis ugovor izgleda kao prepisani zakon)

 

drugo, u mirovanje se stavlja obrt a ne d.O.o.

--------------

po kojoj onda osnovi bi ti onda osigurala doticnog gospodina sa pocetka price??

koji znaci ima d.O.o. , ne radi nigdje, nema radnika , d.O.o. ne radi...firma postoji samo na papiru

nije ni nezaposlen jer ima d.O.o.??

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače ima nas 3 anonimusa ovdje, ja sam onaj koji je citirao Zakon o zdravstvenom osiguranju, pa sad da nastavim na ovo.

 

Ako je stranac, onda je to uređeno propisima iz isto tako zdravstvenog i mirovinskog osiguranja i to pitanje uređuje Zakon o zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj ("Narodne novine", broj 114/97).

 

Ukoliko je pravna osoba tada su vjerojatno vlasnici, odnosno odgovorne osobe u pravnoj osobi prijavljeni kako sam to naveo gore u prijašnjem postu.

 

Ovo sa stranom pravnom osobom nisam 100% ziher pa ni ništ neću napisati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle ja sam ona koja tvrdi da ima troskove

 

citat tete koja radi u hitro-hr :čekić:

1.) u d.O.o. mora biti prijavljena barem 1. osoba

2.) ta ista osoba znaci vlasnik - placa sve ono gore navedeno

(citaj = on je sam sebi sef i sljaker)

3.) faza mirovanja traje sve dok ne sjedne prva faktura (a to moze biti racun za struju, porez za ovo i ono)

-----------------------

tesko da socijalno zdravstveno placa drzava nekome tko ima d.O.o. :bonk: , daj razmislite malo???

 

:tongue: teorija blabla

osim nekih koji su citirali zakon, anonimus br.3

:trk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tesko da socijalno zdravstveno placa drzava nekome tko ima d.O.o. , daj razmislite malo???

 

Ma ne plaća država nikome ništa, ali postoji situacija, koju sam ti gore naveo, da d.O.o. može egzistirati bez prijavljene i jedne osobe u radnom odnosu. To ti je situacija ukoliko je on direktor, odgovorna osoba u pravnoj osobi i u radnom je odnosu negdje drugdje. Tada d.O.o. ima obvezu podmiriti pdv i sve ostalo što uz to ide. Inače pojam mirovanje i d.O.o. nisu baš kompatibilni, mirovanje i obrt da, ali ovo prvo nema baš nekakvog smisla.

 

PS: inače ja sam šef one tete iz HITRA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo sa plaćanjem doprinosa stoji i to uopće nije mali iznos (osnovica je cca 5000 kn).

 

doo ne mora imati niti jednog zaposlenog, ali ako direktor nije zaposlen mora plaćati doprinose

 

vlasništvo i uprava jedno s drugim nemaju veze ako se govori o ugovoru o radu

 

gospe u hitro.hr i njihove interpretacije je poželjno izbjegavati!

 

vezano na tzv mirovanje, mirovanja nema

 

naime samom upatom temeljnog uloga, žiro račun postaje aktivan, pa banka naplaćuje troškove vođenja računa, plaća kamatu a što odmah povlači za sobom obvezu podnošenja poreznih prijava.

 

zakon o porezu na dobit obvezuje poslovni subjekt da u roku od 3 mjeseca od osnivanja podnese prijavu poreza na dobit za prvo razdoblje, a nakon čega porezna uprava izdaje privremeno porezno rješenje. naravno tu i porez na tvrtku itd itd.

al kad si vec tu, znam da nije tema ali kako se moze desiti da se isto ime d.O.o. ponavlja u razlicitim zupanijama??

kod različitih trgovačkih sudova može biti upisano trgovačko društvo s istim imenom

 

nadalje moguće je kod istog suda imati isto ime a jedan je doo a drugi dd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpuno se slažem s odgovorom MASTERA!

 

1. D.O.o. počinje egzistirati onog trenutka kada je osnovan.

2. Vlasnik ne mora biti uposlen u d.O.o. -u bez obzira radio negdje ili ne.

3. U d.O.o. je osiguran (mirovinsko i zdravstveno)član uprave ako nije osiguran po nekoj drugoj osnovi.

4. Navedene tete u HITRO su samo poštarice koje pomažu javnim bilježnicima jer njihove društvene ugovore odnosno akte o osnivanju nose na sud i nazad, sve su sa raznoraznim srednjim školama te u principu nemaju pojma o onome što pričaju!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam onaj treci anonimus i drago mi je da je konacno netko razuman, tojest Master postavio stvari na svoje mjesto.

Treba razlikovati takozvane vlasnike, tojest clanove drustva, od clanova uprave.

Istina je da se za clanove uprave moraju uplacivati doprinosi ako isti nisu osigurani po nekoj drugoj osnovi.

No isto tako netko ovdje cijelo vrijeme spominje "vlasnike", tojest clanove drustva, koji sa cijelom pricom o doprinosima i osiguranjima nemaju nikakve veze. Jer kao sto sam vec rekao, clan drustva moze biti i pravna osoba, i strana pravna osoba itd.

Dakle teoretski je moguce da sam ja jedini clan uprave-osnivac (i zdravstveno osiguran na teret drzavnog proracuna, jer za takav tip osiguranja nije potrebna prijava na HZZ), imenujem kao clana uprave, tojest direktora svoje firme nekog frenda koji je negdje vec zaposlen (i osiguran) i onda nitko u toj mojoj firmi ne placa doprinose.

Dogovorimo se da ja u svojoj firmi ustvari vodim posao, on mi samo potpisuje sta treba. I tako lijepo poslujem i zdravstveno sam osiguran na teret proracuna, doduse nemam mirovinsko niti mi ide radni staz, ali tko ce ionako docekati penziju, barem ne placam za dosadne penzice...

I tako, ruzan scenario. Zato mi se cini da bi bilo logicno da za zdravstveno osiguranje na teret proracuna uvjet bude prijava na HZZ, a tamo se ne bih mogao prijaviti ako sam negdje clan drustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

4. Navedene tete u HITRO su samo poštarice koje pomažu javnim bilježnicima jer njihove društvene ugovore odnosno akte o osnivanju nose na sud i nazad, sve su sa raznoraznim srednjim školama te u principu nemaju pojma o onome što pričaju!

 

E ovo je sada stvarno........ Navedene tete u HITRO nisu samo sa raznoraznim srednjim školama, već i sa fakultetima, pa ako mislis da si zavrsio fakultet, ne znaci da imas sve u malom prstu, na srecu vecu ulogu u radnom odnosu je ipak pridobio onaj drugi dio - praksa..... I nikada ne pretpostavljajte tko sa kakvom stručnom spremom radi na bilo kojem radnom mjestu, jer nije bitno po meni stručna sprema, već znanje i tko se kako potrudi obavljati svoj posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle teoretski je moguce da sam ja jedini clan uprave-osnivac (i zdravstveno osiguran na teret drzavnog proracuna, jer za takav tip osiguranja nije potrebna prijava na HZZ), imenujem kao clana uprave, tojest direktora svoje firme nekog frenda koji je negdje vec zaposlen (i osiguran) i onda nitko u toj mojoj firmi ne placa doprinose.

 

Ne stoji to. Citirao sam ti gore Zakon o zdravstvenom osiguranju, Ukoliko se takav slučaj dogodi Zavod će po službenoj dužnosti utvrditi status osiguranika, pokrenuti prekršajni postupak (cca 25.000 kn kazne) itd.itd. Pročitaj malo post gore i prosurfaj malo.

 

"4.a osobe članovi uprave trgovačkih društava, ako nisu osigurane po osnovi rada,".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isto tako direktor moze biti i stranac koji nema niti prebivaliste niti boraviste u RH, pa tako nema osnove za osiguranje istog niti preko Zakona o zdravstvenoj zastiti stranaca. No to je sad poseban slucaj.

 

Uglavnom, bitno je da se razlucuju clanovi drustva od clanova uprave (i ja sam se napravio lapsus calami kad sam o tome pisao).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, da se i ja malo ubacim..... Mislim da nije točna informacija da član uprave ( direktor ) mora biti prijavljen u toj firmi gdje je direktor.....Također smatram da taj član uprave ( direktor ) ne mora biti prijavljen niti po nekom drugom osnovu ( u nekoj drugoj firmi ) ...... Mislim da po zakonu direktor ne mora biti nigdje prijavljen tijelima mirovinskog i zdravstvenog osiguranja......mislim da može i biti na zavodu za zapošljavanje ako hoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma bile su ti razne kombinacije do sada, od toga da ne mora, do toga da mora biti u sakom d.O.o. prijavljen barem jedan zaposlenik s VSS, pa sada i ova varijanta, koja je po meni najpoštenija, koja daje mogućnost da d.O.o. egzistira bez radnika, ukoliko su odgovorne osobe u pravnim osobi negdje prijavljene po osnovi rada. Upravo je time izbjegnuta mogućnost da netko osnuje d.O.o. jedini je radnik, direktor, prijavljen je kao nezaposlena osoba i po toj osnovi osvaruje prava. To je eliminirano i to više ne egzistira kao mogućnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Evo, da se i ja malo ubacim..... Mislim da nije točna informacija da član uprave ( direktor ) mora biti prijavljen u toj firmi gdje je direktor.....Također smatram da taj član uprave ( direktor ) ne mora biti prijavljen niti po nekom drugom osnovu ( u nekoj drugoj firmi ) ......

Mislim da po zakonu direktor ne mora biti nigdje prijavljen tijelima mirovinskog i zdravstvenog osiguranja......

 

mislim da može i biti na zavodu za zapošljavanje ako hoće.

:-P sori to mozes samo mislit, ali to ne znaci da je tako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

joj kak ste vi to zakomplicrali, :roll: a stricek koji je otvorio temu postavio je tako jednostavno pitanje «ima li d.O.o. fazu mirovanja»

 

NPR.

ako netko tko je nezaposlen ode danas na hitrohr. i otvori d.O.o., tko ce placati njegove doprinose (mir. , zdrav...)??? :misli:

po velikoj vecini ocito nitko ?

hocete reci da ih ne mora placati? (ako npr. za to na pocetku rada firme nema love..)??

 

ne znam bas, :coffe: ne drzi mi to vodu, onda bi pola nezaposlenih otvorilo d.O.o. , pa ak ide super, ak ne ebiga izgublio se samo cca 25.000,00 kn

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MASTER je napisao:

ovo sa plaćanjem doprinosa stoji i to uopće nije mali iznos (osnovica je cca 5000 kn).

 

...gospe u hitro.hr i njihove interpretacije je poželjno izbjegavati!

...

kod različitih trgovačkih sudova može biti upisano trgovačko društvo s istim imenom

1.)

osnovica 5.000,00Kn si ti siguran/a u to??? od kud ti to?

btw.osnovica ovisi o velicini prijavljene place :roll: , znas moze biti i min., ne znam koliko je minalac recimo 1.600,00 znaci osnovica ne moze biti za mir. , zdr. 5.000,00 :bonk:

2.)

a cemu onda sluze tete u hitru???znaci zelis reci da daju lazne informacije :-?

3.)

to sam skuzila, to je zapravo prestrasno kako je to neorganizirano

jer ime jednog poduzeca bi trebalo biti zasticeno samom registracijom firme , ali ocito to kod nas nije slucaj :thumbsdown:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. osnovica je propisana mislim zakonom - pitaj svog računovođu

 

2. koliko je meni poznato hitro.hr bi trebao služiti osobama u RH radi bržeg rješavanja i dostave dokumentacija prema državnim tijelima, a nipošto kao informativna služba koja tumači ili daje savjete o važećim propisima (vidi pojam nadripisarstvo)

 

3. ovo uopće nije strašno. strašno je kad se netko tko nema blage veze upušta u odnose sa poslovim partnerom a ne zna gdje je registriran. konačno otkuda ja da znam što se zbiva na trgovačkom sudu u šibeniku. bitna značajka trgovačkog društva je MBS baš kao i kod građana JMBG, a ne ime i prezime ili naziv :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz dužno poštovanje Master, moram te ispraviti zbog toga jer si pogrešno protumačio pojam nadripisarstvo.

 

To ti je otprilike kad netko uz naknadu , primljenu ili unaprijed dogovorenu, radi "nešto" što nije dozvoljeno (slobodna, pojednostavljena interpretacija zakonskog opisa tog kaznenog djela), ovo što ti navodiš može biti jedino nestručno i pogrešno tumačenje pozitivnih propisa ovlaštenog radnika HITRA, a nikako ne nadripisarstvo.

 

Pozdrav, rubens.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MASTER je napisao:

1. osnovica je propisana mislim zakonom - pitaj svog računovođu

 

2. koliko je meni poznato hitro.hr bi trebao služiti osobama u RH radi bržeg rješavanja i dostave dokumentacija prema državnim tijelima, a nipošto kao informativna služba koja tumači ili daje savjete o važećim propisima (vidi pojam nadripisarstvo)

 

3. ovo uopće nije strašno. strašno je kad se netko tko nema blage veze upušta u odnose sa poslovim partnerom a ne zna gdje je registriran. konačno otkuda ja da znam što se zbiva na trgovačkom sudu u šibeniku. bitna značajka trgovačkog društva je MBS baš kao i kod građana JMBG, a ne ime i prezime ili naziv :-)

 

1. ja ne mislim- znam da je :-D

2. da i ne

daje informacije , upucuje gdje i kamo ako ne znas...

pozdrav tetama iz hitrahr:klanjam:

3. znaci mi smo za teba samo broj:lol2: , ne pise li se MBG??

MB d.O.o. je bitan

ALI NIJE JEDINI KOJI JE BITAN

BITNO JE IME PODUZECA KOJE MOZE POSTATI BRAND :lol3: nemas pojma

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Ne mogu vjerovati koliko gluposti na jednom mjestu.

 

U Zakonu o MO i ZO sigurno ne piše da se član uprave smatra zaposlenim ili sl. ukoliko nije nigdje drugdje zaposlen, nego samo da se u tom slučaju mora obvezno osigurati po toj osnovi (tj. kao član uprave).

Ovdje se brka sve živo. Donose se totalno krivi zaključci o postojanju i nepostojanju radnog odnosa, o statusu člana uprave, vlasnika i radnika itd.

Doo ne mora početi poslovati čim se registrira. Ako nema zaposlenih neće plaćati doprinose niti PDoh. Ako nema promet neće plaćati PDV. Ako ne posluje, nema ni dobiti pa neće plaćati niti porez na dobit.

Jedino mu preostaje obveza na plaćanje doprinosa i članarine HGK te famozni porez na tvrtku, što i nije neki trošak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija