Jump to content

alimentacija-pravo djeteta ili majke?


ever

Preporučene objave

Iz dana u dan čitam po ovim stranicama žalopojke raznih majki, majčica ili kako već, koje jadikuju kako im otac neisplaćuje alimentaciju. U svakom slučaju, one su u večini. Očevi se tu i tamo požale se da im te iste majčice uskraćuju sad ovo, sad ono pravo, uglavnom , što se tiče viđanja djeteta i sl.Ti isti očevi koji bih majčicama trebali plačati alimentaciju blačeni su na sve moguće načine od svojih bivših. A naša draga pravna država pobrinula se na sve moguće načine da zaštiti sva prava djece, a kako je zakon uvijek na strani mamica, uz to je jednopotezno zaštitila i njihova prava, a u prvom redu da im očevi redovno isplaćuju alimentaciju. Da, baš njima, majčicama , a ne djeci. Tko to kontrolira te mile žene koliko novca od alimentacije utroši uopće za potrebe djece. Nitko i nikada. Svaka ode njih kad se obraća bivšem, samo što ne kaže ,,treba mi za šminku, za bon za mobit.,, i sl.

Jedan primjer u koji nisam mogao povjerovati kad sam čuo: otac plaća alimentaciju za dvoje djece 2000kn, majka ne radi nigdje jer lijepo od toga preživljava, i to kod svojih roditelja, od kojih jedan samo dobiva još neku mirovinu od 1000kn.Naravno , majčica može od toga slobodno preživjeti jer kad djeci trebaju tenisice, knjige i sl, uredno zove oca da im to kupi, jer ona sad baš nema. A otac kao otac, nemože podnijeti da djeci nešto nedostaje , pa kupi.

 

Pitanje:Ako ova naša pravna država toliko brine o pravima djeteta,kako se nije pobrinula o obavezi da svaka majka mora imati obavezu dokazati u svakom trenutku da je očev novac namjenjen djetetu za to isto dijete potrošila?

ili

Zašto zakonom nije dopušteno da otac isplaćuje alimentaciju u naravi, znači podnošenjem računa o stvarima koje je za dijete kupio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koja predrasuda - očevi su očevi, a majke su onako laganinini posprdno - majčice

- pošto je ovo caffe - evo vam odgovora

- e pa - majčice su zavele i silovale plemenite i dobroćudne očeve i rodile su dijete jedino iz jednog i jedinog razloga da pijuckaju krvčicu na slamkicu nedužnom muškom roditelju .

oni naravno nisu ni luk jeli ni luk mirisali - ne - oni nemaju veze - bili su zavedeni i prevareni

-

naravno da treba u zakon uvrstiti plaćanje alimentacije u vidu računa za djetetove potrebe jer majčice i to sve bez izuzetka troše sav novac koji imaju isključivo na šminku - u tom zakonu posebno navesti odredbu da se svaki račun mora predočiti djetetu

- neka dijete vidi ko njega voli, naravno, ko će drugi nego dragi tata koji svoje novce troši na njega -

 

ever - sredite se :dvoje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma o čemu vi pričate koraljko, ko je spominjao silovanje, ili bilo koji drugi način na koji se dijete začelo,

-ako čemo o pijuckanju krvčice na slamčicu-što bi rekla o majci koja ulazi u brak deset dana prije poroda, nepuna dva mjeseca nakon toga odlazi iz njega izjavljujući da muž nije otac djeteta, telefonom, naravno, kasnije kroz slijedećih nekoliko mjeseci isto izjavljuje pisajuću postove po internetu, ali uz to pokreče razvod i uredno traži od tog istog neoca alimentaciju 1000kn, i nakon toga opet šalje poruku baki da joj mala nije unuka

-o svemu neotac podnosi pisane dokaze sudu , a sutkinja neželi od suđenja raditi cirkus (žalosno) , valjda radi zaštite prava djeteta-za djete je bolje cijeli život držati ga u zabludi o tome tko mu je otac, nego prihvatiti dokaze i ,,majčicu,, obvezati na dokazivanje očinstva, ne , to nikako, radije će čekati da se otac o tome izjasni, pa neka i to on plati

Draga moja koraljka, sve što napisah iz razloga je što sam upoznat o istinitim događajima , i ne govori mi samo da su žene uvijek u pravu, pa što danas reče premijerka naša, kolike su se za vrijeme utakmice našle na balkonu, - zar muževi zaista nemaju pravo niti na to malo zadovoljstva da si u miru pogledaju jednu utakmicu, sigurno su izbačene što su im taj mir priuštile.

I imam dva sina i jako dobro znam koliko me mjesečno koštaju,sigurno ne 1000kn, osim u mjesecima kad se obnavlja garderoba i nabavljaju knjige, imam i ženu koja je uvijek poštovala moje potrebe i zadovoljstva, a i ja isto tako njezine, i nisam je nikada imao razloga izbaciti na balkon.

-i vjeruj, 90% očeva bilo bih sretno da novac za alimentaciju sam pretvori u sve potrebito za dijete-

-tebi je izgleda poštenije da dijete misli kako otac nedaje ništa, a sve kupuje mama, pa makar i za očeve novce namjenjene djetetu

-najlaklše je vikati,, ti si ga napravio pa ga i hrani...nema veze što sam ga ja rodila, već budi sretan što sam ti ga rodila, pa sad hrani i mene.....

ajde molim te!

 

Nije mi bila namjera ovdje raspravljati o ovome na ovakav način, već raspraviti o stvarnom jednakopravnom položaju očeva i majki kod zajedničkog uzdržavanja djeteta

 

-što je djetetovo neka bude djetetovo :beba:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovor tipkovnici:

-otac je tražio skrbništvo i nije tražio alimentaciju, na pripremnom ročištu se o tome izjasnio (iako mu je majka već rekla da dijete nije njegovo već od jednog koji je naletio, čak ga je i imenovala, ali samo imenom )uostalom to govori svaki put kad osjeti da joj je ugroženo da joj dijete bude dodjeljeno na zajednički život,i očekuje da će otac na sudu poricati očinstvo nebi li mu nabila troškove dokazivanja,

-otac nije svoje dijete vidio šest mjeseci, jer mu ona to ne dopušta, a lijepo joj je poslao pismo da se ko ljudi dogovore radi susreta sa dijetetom, oglušila se totalno,

-kako da uopće nešto poduzme u vezi toga kada je sud odbio i uzeti to pismo kao dokazni materijal a o drugom da i negovorimo, kao što je dokaz gdje majka poriče da je on otac

( toliko o tome koliko je pravda na strani majke a koliko na strani očeva)

-zašto bi on dokazivao očinstvo kada to ne poriče on već majka ( ma kakva je to majka koja se poigrava sa životom svoga djeteta tako niskim postupcima i radnjama, ali koga je to briga u ovoj državi,kakva prava djeteta su tu u pitanju, bitno je da je dijete negdje, samo neka nije na trošku države)

 

i nakon svega, ovaj otac razmišlja ovako.--nema veze ako ću plaćati alimentaciju,ali neka bude ,,mojem,, djetetu, a ne da sa od te alimentacije živi cijela obitelj (bivša, njeni otac, majka, brat i sestra,,jedino radi otac koji ima plaću oko 3800kn)

-jel taj otac zaista dužan uzdržavati cijelu obitelj bivše?

-kako će on znati da je alimentacije stvarno utrošena za potrebe njegovog djeteta?

Moj je odgovor, nikako, jer mu to niti jedan zakon u ovoj državi neomogućava!

Evo, newbie, objasnite , dajte svoj odgovor. I ne morate me imenovati za nikoga i ništa, ipak zahvaljujem, i čudim se jer niste jednom odgovarali očevima kojima su majke uskraćivale prava gleda djeteta. I na kraju, ako svi pravnici razmišljaju kao vi iako se drugačije izjašnjavaju,kako se možemo i nadati da će se bilo što promjeniti glede ovoga? :palacdolje::rigoleto::hekla:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očinstvo očito ne treba utvrđivati, a ni jedno ga nema namjeru osporavati. Dakle, više-manje priče u prazno, pokušaji manipulacija i dizanje živaca onome kome je upućeno ali ne dovoljno da bi zaista posumnjao i odreagirao.

 

Dalje, nedozvoljavanje susreta i druženja ima svoj put rješavanja. Lijepo da je majci upućeno pisamce s prijedlogom da se dogovore, ali to je djelićak početka. Istina, vrlo ružan odnos prema djetetu, no načini postoje i drugi osim žaljenja jer netko nije pozitivno odreagirao na poticaj.

 

Od alimentacije 1.000kn živi cijela obitelj: bivša, njeni otac, majka, brat i sestra + dijete kojem je namjenjeno? Svaka čast na umijeću.

Inače, matematika kaže, kad bi jedina osoba koja radi uzdržavala članove kućanstva ne i dijete 3800:5=760kn/mj/osoba.

Kad je uključeno uzdržavanje djeteta i dijete samo isto izgleda ovako 4800:6=800kn/mj/osoba.

Po čemu bi bilo na prvi pogled toliko savršeno jasno da razlika od 40kn/mj po osobi (240kn ukupno, 8kn dnevno) ne ide upravo na potrebe djeteta (=1000kn)?

 

Na sve generalizacije u prethodnim postovima se neću osvrtati, utakmice, balkone, bonove i sl., ali vas možemo obavijestiti da jednak problem s plaćanjem uzdržavanja iznose i očevi kojima su djeca povjerena, pa bi to bilo realnije pripisati osjećaju odgovornosti svakog ponaosob, bez obzira je li majka ili otac.

 

Ne morate se, ever, čuditi. Jer naime, nikome u tematici obiteljskog nam podforuma nije pomoglo zbrajati i multiplicirati ogorčenost mnogim lošim postupcima jednog od (bivših) partnera kako bi stavio veći naglasak na nešto sasvim drugo, što bi u kontekstu uredno provedenog vremena s djetetom i neprimanja verbalnih iglica je-li-dijete-čije-ili-u-stvari-nije ostavljalo sasvim nedramatičan dojam. Na to sam vam pokušala skrenuti pozornost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto se ljudi zapiknu na krivu nit u nečijem postu i onda rasprava ode na sporedne detalje

 

čovjek je započeo temu o jednom, mogu reći nedorečenom zakonu tj. praksi, i kakve veze ima jeli uporijebio deminutiv

 

ja sam isto često razmišljala o tome kome služi alimentacija i ne bi li trebala i osoba koja prima alimentaciju dokazati da je troši upravo na ono čemu je namjenjena

 

slično je i s porodiljnim naknadama; uzima se samo prosjek majčine plaće, a ne primanja kućanstva, što dovodi rodilje u skroz neravnopravan položaj, ali to je druga tema

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napokon netko tko razumije temu, iako iskreno rečeno i mene su odveli na krivi put. Možda sam na krivom mjestu počeo raspravljati o tome, ali kako ovaj forum prati jako mnogo očeva kojima se u pogledu ove teme čini nepravda, mislio sam da će ih zanimati. Ipak, molim da nastave raspravjati svi koji se neslažu sa sadašnjim zakonom i načinom isplate alimentacije. A ja odo pšotražiti neku udrugu očeva, očev blog ili nešto slično tko u vezi ovoga može i zna nešto poduzeti.

Hvala, osica! :palac::pljesce::mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie - svaka vam čast na vremenu i strpljenu koje ste potrošili odgovarjući na veleumne upite evera -

 

osica . shvatite nema zakona koji će omogućiti prepucavanje frustriranih roditelja preko prava djeteta

-

dijete ima pravo na alimentaciju od roditelja iz razloga jer

nije imalo mogućnost birati svoje roditelje

- za razliku od roditelja koji su imali priliku birati svoga bračnoga druga - pozdrav :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a molim te lijepo, koraljkica, tko je to ovdje uopće pričao o tome da bi se djeci trebalo uskratiti pravo na alimentaciju. Rasprava se vodi o tome ,,kako osigurati da roditelj koji uplaćuje novac za dijete može biti siguran da je taj novac i utrošen za potrebe djeteta, te uz to zaštiti i pravo djeteta na alimentaciju,,

Osica ti je to lijepo objasnila. Molim te pročitaj ispravno i detaljno prije nego komentiraš! :misli: :cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je stvar samo kuda novac ide, onda ste djelovima priča koji imaju vrlo jasan (neiskorišten) način rješavanja i hrpetinom usputnih generalizacija samo malo podgrijavali atmosferu teme ne bi li zvučala napetije. Usput i djelovala izazovnije onoj posebno ranjivoj skupini ljudi čija nevesela obiteljska zbivanja čine prilično težak im emocionalni zbroj. Ako niste primjetili, nije nam običaj uzburkavati ih prizivajući reakciju uz "pomoćna sredstva", već im pomoći riješiti problem po problem koji imaju, koliko god je moguće u savjetodavnom dijelu Legalisa.

 

Kupovanje potrepština je zamisao koja nema utemeljenja u efikasnosti: nije za očekivati da će ljudi, koji se očito ne mogu dogovarati ni oko krupnih stvari (niti su tome skloni), aktivno surađivati na tjednom planu. Ili da će sudovi sastavljati popis mjesečnih potrepština/ plaćanja svih pojedinačnih računa/potreba koje će obaviti jedan roditelj, a koje drugi, uz sve dodatne opcije "što_ako". Cilj nije kupiti nešto za određeni iznos, nego udovoljiti potrebama djeteta.

 

Sa konkretnim primjerima koji ukazuju da roditelj novac koji prima u ime djeteta i za djetetovo uzdržavanje tom istom djetetu ne omogućava koristiti, obratite se za početak CZSSu u smjeru opomena ili nadzora neodgovarajuće skrbi o djetetu i njegovim potrebama.

 

Obzirom da svakog tko novac daje svrbi i kuda odlazi, dobronamjerni će roditelj umiriti onog drugog vrlo logičnim zbrajanjem. S druge strane, imamo izraženu želju za dokazivanjem: ako ćemo baš cjepidlačiti, npr. svakodnevnim računima za hranu (koja uz odjeću i obuću nije jedina potreba djeteta) roditelj svakako ne bi dokazao da je isto namjenjeno djetetu, a ne nekom drugom- i to bi također trebalo... vjerovati. Nećemo banalizirati svaku stvar do nebesa, iako bismo mogli obzirom da smo u Caffeu, možda i ne igrom slučaja...

 

Na ovu temu se može nastaviti lamentirati do besvjesti, jer će onom tko to jako želi, uvijek (i to: baš uvijek) biti moguće naći barem 100-300kn koje bi bile "vrlo upitne", "nepotrkrijepljene" i predmet raspredanja gdje su završile (npr. u maminom mobitelu ili djetetovom, hm...). Ali, jedno je vrlo izgledno: pod rukicu u dućan teško da će svakodnevno odštetati ili/i prilagati video-clipove djeteta u prilog dokazima.

Dakle, savršen prostor za međusobna trvljenja i gomilanja ogorčenosti: mali, ali čisto dovoljan...

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djetetovo pravo: na oba roditelja, susreti i druženja sa roditeljem kojim ne živi, alimentacija.

 

Ever dobro ste primjetili samo jedan od problema koji se javlja prilikom određivanja s kojim roditeljem će dijete živjeti, te određivanja i plaćanja alimentacije.

 

Prema službenim podacima CZSS za 2008. godinu (za 2009. još nemam) Centri su u 85 % slučajeva preporučivali da dijete živi sa majkom, a sudovi su u istoj godini na nivou Hrvatske tu odluku donosili u 86,1 % slučajeva. Kriteriji po kojima se ta odluka donosila su vrlo upitni ako znamo za brojne probleme poput onog da vještačenja obavljaju ljudi bez licence.

 

Po tom pitanju najdalje je otišla Švedska u kojoj se u 60 % slučajeva djeca povjeravaju na zajednički život majkama,u 20 % slučajeva riječ je o ravnopravnom, zajedničkom skrbništvu, i u 20 % slučajeva djeca se povjeravaju očevima.

 

Svaki pokušaj dokazane manipulacije djecom vrlo brzo se rješava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roditelji su imali prilku da se biraju - pa ako su pogriještili neka to otrpe -

 

dijete nije imalo priliku da bira roditelje -

 

svaki savjestan roditelj će u slučaju razvoda - progutati knedlu - u interesu svoga djetata učiniti ono što je za dijete najbolje i neće mu biti problem platiti alimenztaciju ako dijete živi kod drugog roditelja

 

frigajte se sa Švedskom i svojim statistikama -

 

 

kakve veze imaju postotci i statistike -

 

- frigala vas licenca ====

 

ma šta vas žulja ????

8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koraljka,

 

dijete nije moglo birati roditelje, ali dijete ima pravo na oba roditelja kao što je djetetovo pravo susreti i druženja sa roditeljem kojim ne živi te alimentacija.

U slučaju razvoda nitko nije dužan trpiti bilo verbalno bilo fizičko nasilje od nesavjesnog roditelja kojih nažalost ima.

Statistike su dobar argument za ovakve poput vas koji neargumentirano iznose tvrdnje o problematici o kojoj ne znaju puno.

Ne žulja me ništa za razliku od vas koju pogađa argumentirano iznošenje činjenica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijela sumorna situacija oko odnosa majke - oca i djeteta u procesu razvoda braka i nerješenih emotivnih odnosa bivših supružnika ogleda se u mentalnom razvoju samog djeteta. Dijete u ovakvoj sredini sporo napreduje, nemirno je, frustrirano, njegovo ponašanje ukazuje na ososbu koja želi biti "između dvije vatre" ali to mu ne polazi za rukom, ispoljava agresiju i nezadovoljstvo u svakoj njegovoj prilici koja mu se pruža u bezbroj puta. Dijete voli oba roditelja, ali nikako se ne može oteti dojmu da drugi roditelj sa kojim dijete ne živi (najčešće otac) nema više odgojnu funkciju, nego postaje, priznali to ili ne, bankomat roditelj. Roditelj (otac-najčešće) je inače jako dobar roditelj, ako samo uredno uplačuje svoju alimentaciju i ako djetetu kupuje igračke i njegove potrepštine, što je fatalna greška ovog metalnog društvenog sklopa shvaćanja. Nikako da se shvati da je djetetu potreban autoritet oba roditelja, ili roditelja koji će ravnopravno sudjelovati u odgoju svoga djeteta. Ma sve je to nekako izokrenuto, jer sustav više njeguje probleme tipa "Hrvatska traži zvijezdu", nego socio-ekonomske i kulturološke uzroke među običnim ljudima, pogotovo onima koji imaju svoju djecu, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija