Jump to content

Upravni pravnici


Dadoo

Preporučene objave

Uvijek me zanimalo kako diplomirani pravnici percipiraju nižeklasne im kolege upravne pravnike ?

 

Prvo Vaša percepcija , pa ću zatim obrazložiti i ja svoju ?

 

No, naravno da kužite koja je moja pretpostavka. Upravni pravnici su slijepo zanimanje i dijelom se slažem.

I naravno, nestručnost se može naći na svakom koraku u upravno pravnoj struki, ali... Uvijek taj ali...

 

Sudimo li prestrogo o upravnim pravnicima ?

 

Rekao bih da. Oglasi za zapošljavanje su dokaz za to. Imam sreću da ja radim . No, mnoge moje kolege nemaju.

 

Kako restruktuirati :-o navedenu struku a da ona ima smisla u RH ?

Molim prijedloge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda i jesam.

Pokušavam samo vidjeti tome izlaz. Mislim da je moguć.

 

Kako sam se osobno trudio na tome faksu, pardon, višoj školi / stručnom dodiplomskom studiju, i bio telac da se nisam navrijeme prebacio na visoku...No, ta frustracija će me pratiti još neko vrijeme , valjda. ;-)

 

Znam da ukoliko se dobro i iskreno učil na upravnom pravu, određeno znanje je u đepu za svakog koji je to završio.

 

E sad, kako posložiti sustav visokog školstva da se nepravda ispravi starijim generacijama ? U smislu nadoškolovanja , a da nemoraju od početka ?

 

Po meni, mi smo kadrovi koji su školovani za državnu upravu. Točka. Državna uprava, svi znamo kakva je to služba ?

No, mi smo stalno svjedoci u NN-u da se za većinu oglasa u državnoj upravi traži VSS pravne struke.

Opravdano - ako se radi o pročelnicima i zanimanjima prve vrste - klasifikacije.

 

No, kako sam , nebudi lijen, još prošle godine napisao dopis Središnjem državnom uredu za upravu da mi se službeno očituju, što su i učinili, jasnu su rekli da su upravni pravnici prema Zakonu o državnim službenicima konkurentni za radno mjesti II.vrste.

 

S velikom novinom od 01.01.2006. godine kojim se omogućava ''sustav napredovanja '' u više klase kroz radni vijek ( ne samo platni razred, nego viša klasa ).

 

Što nas pomalo dovodi do sustavak kakav je odavno u EU.

 

Još moram uputiti dopisa Ministarstvu prosvjete o vezanoj problematici i njihovom tumačenju oko Bolonjskog procesa i upravnih pravnika.

A navodno, u tisku je bilo neko tumačenje da će upravni pravnici imati u biti VSS spremu u usklađivanju s Bolonjskim procesom...

 

Eto, to su neki od smjerova za propitivanje, ako ima voljnih da o tome nabace koju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oke, svatko zna svoje kolega, i to je pošteno.

Istina je da su kolege s dipl.prava uvijek imale više literature. Nije uvijek baš bila tako drastična razlika od tolko stranica. No, razlika u opsegu je osjetljiva.

 

Jedino se pitam zašto se upravno pravo ne studira 4 godine ili po novom bolonjcu nekih 3+2 s mogućnošću poslijediplomskog ?

Zašto se studij više ne specificira ka javnoj upravi / javnom sektoru / javnom upravljanju ? Dodaj još kolegija i prakse i to je to.

 

I zašto netko ovim u državnoj upravi ne pojasni koju oko javnih natječaja i školskog sustava koji konstatno za perje producira upravne pravnika ?

 

Eh, kveščons :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Kolege dragi potpuno se slažem s Vama. Ja sam naime također upravni pravnik diplomirao 1996. u Zagrebu kad je škola trajala svega dvije godine sa ako se dobro sjećam 24 ispita. Po završetku studiju imao sam tu sreću da sam dobio posao pravnika te taj posao obavljam i sada uz normalno zakonska ograničenja ZPP-a. Budući nisam imao druge mogućnosti upisao sam pravni studij koji studiram još i sada pri kraju treća godina ali zbog samog sebe. Na kakve sam sve pravnike naišao bolje da ne pišem o tome i to mi je jedini motiv da završim pravni studij. Da naša škola je viša i to je to. On ti ima višu... to su riječi kolega dipl. iur., ali kad treba otići na raspravu, napisati žalbu, e onda si pravnik. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

dragi kolega

na zalost i ja sam jedna od onih koji nikako ne mogu naci posao u struci.a dodatno opterecenje je i to da sam zavrsila upravno pravo na Veleučilištu.Zbog svega toga sam upisala pravni fakultet. Slazem se da bi stvarno napokon trebalo rijesiti taj problem pocevsi sa tim da smo mi "pravi" prakticari,radnici, a pravnici neka se zezaju sa "ozbiljnim" problemima.Ako smo vec zavrsili upravno pravo smatram da bi u tu domenu trebalo spadati obrada svih pravnih akata u organima drž.uprave,lok uprave i samouprave te samostalno obavljanje pravnih poslova u npr.trgovačkim ili društvenim organizacijama. Baš je ružno kada na vratima nekog ureda pročitate da vaš posao obavlja jedan dipl. iur. a u stvarnosti taj je posao baš za upravnog pravnika jer mi smo upravo taj stručni kadar obrazovan upravo za to radno mjesto. :-?:-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Ma pitanje upravnih pravnika nije uopće riješeno, ali glupo je gledati na njih kao na ništ koristi jer ni njima nije lako doći do diplome,a to što su na pravu nabili tone literature, to je isto odraz nesređenosti pravnog fakulteta, svatko tko studira pravo valjda ima za to i zanimanja pa sam neka čita dodatne literature a ne da im se nabija za polaganje ispita, nek faks da malo više od sebe osim popisa literature. Što se upravnih pravnika tiče osobno znam neke jako sposobne, jednu upravnu pravnicu dipl.iur. svakodnevno zovu kad im zatreba pravni savjet, tako da nije točno da su oni neka tak jako niska vrsta u odnosu na diplomirane pravnike... svugjde ima sposobnih i nesposobnih,međutim sad će i oni imati program 3+2 pa će biti bolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Također sam upravni pravnik, diplomirao na Pravnom fakultetu 1999. godine, više od 9 godina vodim pravnu službu srednje velikog dioničkog društva i odvjetnika imam samo zbog ograničenja zastupanja prema ZPP - u. U tom vremenu doživio sam poruge i podcjenjivanje veleučenih dipl.iurova, kojih kao i svih ostalih ima svakavih ali i to da me mnogi od njih, pa čak i odvjetnici pitaju za savjet i mišljenje jer sam stekao ogromno znanje i iskustvo u pravnim poslovima. Jedino ne znam ništa o nasljeđivanju jer se time nisam nikad bavio. Što se tiče studija upravnog prava smatram da se radi o greški u visokom školstvu jer se stvara broj visokobrazovanih koji samo pumpa broj nezaposlenih jer rijetko tko traži upravnog pravnika, što je u praksi u stvari tako jer svi moji kolege koji su diplomirali skupa sa mnom rade sve ostalo samo ne u struci. Zbog osobne ambicije upisao sam izvanredno i VSS - diplomirani pravnik te imam još 5 komada do kraja te mogu reći da se do obje diplome dolazi na krvav način, ako isključimo one koji stavljaju pare u indeks.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

vidim da nema nekih novih komentara, ali zanima me znali li tko ima li sanse da se od ove godine otvori mogućnost daljnjeg školovanja na društvenom veleučilištu nakon diplome upavnog pravnika...isti imam problem, radim u službi potpuno identičan posao kao i dipl.iur. samo što oni imaju mogućnost napredovanja i veću plaću od mene...upisala sam pravo, samo što se tretiramo kao brucoši i nemamo nikakvih olakšica, a meni kao zaposlenoj majci sa malim djetetom to je nemoguće...mislim da neću moći nastaviti dalje, uh

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

lota je napisao:

vidim da nema nekih novih komentara, ali zanima me znali li tko ima li sanse da se od ove godine otvori mogućnost daljnjeg školovanja na društvenom veleučilištu nakon diplome upavnog pravnika...isti imam problem, radim u službi potpuno identičan posao kao i dipl.iur. samo što oni imaju mogućnost napredovanja i veću plaću od mene...upisala sam pravo, samo što se tretiramo kao brucoši i nemamo nikakvih olakšica, a meni kao zaposlenoj majci sa malim djetetom to je nemoguće...mislim da neću moći nastaviti dalje, uh

 

 

Drži se i piči dalje, olakšice nemoj očekivati, i ja sam krenuo ispočetka i imam dvoje malih klinaca pa sam dogurao skoro do kraja, još 2 komada!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

moja prijateljica studira upravni studij, a ja sam na pravnom. razlika postoji u literaturi ali i u kriteriju na ispitu. npr. ja sam ispit iz građanskog spremala cca 2 mjeseca, a ona max tjedan dana. svakako je višu puno lakše završiti, ali mislim da se puno više isplati odmah upisati visoku. eto prijateljica je sad na tom faksu provela 3 godine, a svjesna je da posao najvjerojatnije neće skoro naći. tako da sad razmišlja o tome da krene ispočetka- sa pravom. a ove tri godine - otišle u vitar!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
moja prijateljica studira upravni studij, a ja sam na pravnom. razlika postoji u literaturi ali i u kriteriju na ispitu. npr. ja sam ispit iz građanskog spremala cca 2 mjeseca, a ona max tjedan dana. svakako je višu puno lakše završiti, ali mislim da se puno više isplati odmah upisati visoku. eto prijateljica je sad na tom faksu provela 3 godine, a svjesna je da posao najvjerojatnije neće skoro naći. tako da sad razmišlja o tome da krene ispočetka- sa pravom. a ove tri godine - otišle u vitar!

 

e pa nije baš tako..valjda joj se strefilo neko pitanje koje je znala..tako i ja mogu reći iz iskustva da sam kao upravna pravnica polagala građansko malo više od tjedan dana, zapravo puno, puno više

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija