Jump to content

Kupoprodaja - vlasnik je u Srbiji


Petra

Preporučene objave

Pozdrav

 

Da li je netko ima iskustva sa kupoprodajom nekretnina u HR čiji vlasnici se nalaze u Srbiji?

Dakle, namjeravam kupiti neki komad zemlje od gospođe koja sada živi u Srbiji. Ona nema putovnicu tako da bih ja trebala ići preko granice da ovjerimo kupoprodajni ugovor. Da li se takav kupoprodajni ugovor prizna u HR?

Da li oni tamo isto imaju notare ili se kod njih ovjerava negdje drugdje?

Da li ja tamo trebam nešto potpisati?

I kakva je procedura kod nas u gruntovnici?

 

Apsolutno ne znam kakvi su njihovi zakoni i kako se to prizna u HR.

 

hvala :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji više načina kako obaviti željenu kupoprodaju a da ipak ne prelazite granicu:

1. U Srbiji postoji mnoštvo aencija koje se bave upravo takovim poslovima.

2. Osoba u Srbiji opunomoći drugu osobu da za nju zaključi ugovor u RH.

3. Vi opunomoćite drugu osobu da zaključi ugovor u SiCG.

4. Pošaljete potpisani ugovor poštom u Srbiju gdje ga ta osoba potpiše i ovjeri u javnog bilježnika koju ovjeru potom u RH prevedete po sudskom tumaču i kao takav je podoban za uknjižbu.

....

I.K. dipl.iur.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Srbiji jos nema notara ili javnih biljeznika vec se potpisi ovjeravaju pri opstinskim sudovima (kao u Hr nekad).

 

Tako ovjeren ugovor se priznaje, a ako je sastavljen (ili ovjeren) na cirilici sudski tumac ce ga trebat ovjereno prevesti na hrvatski. Najbolje bi bilo da se ugovor potpise i ovjeri pri hrvatskom veleposlanstvu u Bg.

 

Postupak u gruntovnici je temeljem tako zakljucenog ugovora jednak kao i u slucaju svakog drugog prijenosa. Potrebno je u roku od 14 dana od zakljucenja ugovora podnijeti zahtjev za prijenos vlasnistva i platiti porez na prijenos.

 

Zakoni su nam do prije 13 godina bili zajednicki. Od tada vjerujem da se ovo podrucje prava nije znacajnije mjenjalo, tako da propisi da su vrlo slicni nasima.

 

Mislim da potencijalni problem nece biti pravni ali da moze biti isplata. Kako nemamo uspostavljen platni promet sa Srbijom, nema mogucnosti da se posalje novac putem banke. Za iznosenje novca preko granice u vecem iznosu (odokativno preko 1500 Eu) potrebna je dozvola Narodne banke.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija