Jump to content

Koristenje imena i loga


Strider

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imam problem koji zahtjeva ekspresno rjesenje.

Naime, zanima me kako je uređeno koristenje imena koje je "zasticeno" u nazivu ili logu obrta ili firme u RH? Primjerice, da li se smije koristiti ime Mickey Mouse, Snoopy ili slicno, te eventualno njihove slike u logoima. Dok je ime i lik Mickey Mouse nalazi u svjetskoj bazi zasticenih loga, Snoopy se ne nalazi. Da li je to dovoljan "razlog" za koristenje ili postoji neka druga zamka?

 

Unaprijed hvala na svim odgovorima.

Lijep pozdrav! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ni u kom slučaju ne smijete koristiti tuđi žig ili autorsko djelo, jer bilo ono zaštićeno ili ne, radi se o nečijem intelektualnom vlasništvu.

 

Shvatite to ovako - ne bi Vam palo na pamet koristiti se nečijom kućom pa makar ona i ne imala ogradu ili ne bila zaključana - s intelektualnim vlasništvom nije ništa drugačije...

 

LP,

 

AuB.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naziv ako je uobičajen vjerojatno se ne smatra sam po sebi autorskim djelom i ako nije posebno zaštićen može se koristiti. Za "Snoopy" ne znam, "Playboy" je sigurno zaštićen.

 

Naravno, na nositelju prava je da traži njegovu zaštitu pa ukoliko on to ne traži, onaj tko se (neovlašteno) tim pravnom koristi neće ni snositi posljedice.

 

Moram li ipak jednoznačno odgovoriti, onda je odgovor - da vrlo su vjerojatno u "krivolovu".

 

LP,

 

AuB.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Nadam se da sam u dobrom topicu.

Zanima me:

1.Da li vlasnik zaštičenog znaka(loga)može prodavati korištenje tog znaka i ukoliko može,koja je ta cijena i tko je određuje?

2.Da li vlasnik tog znaka naplaćuje korištenje znaka od proizvođača tj. od onoga tko znak koristi u svojoj proizvodnji?

Npr. od proizvođača kapa na kojima je spomenuti znak(logo)!

3.Da li vlasnik znaka smije naplaćivati taj znak i od ostalih subjekata u prometu takve robe?

Npr. od nekoga tko je kupio takve kape od proizvođača,platio ih i prodaje ih u maloprodaji?

Nadam se brzom odgovoru.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da sam u dobrom topicu.

Zanima me:

1.Da li vlasnik zaštičenog znaka(loga)može prodavati korištenje tog znaka i ukoliko može,koja je ta cijena i tko je određuje?

2.Da li vlasnik tog znaka naplaćuje korištenje znaka od proizvođača tj. od onoga tko znak koristi u svojoj proizvodnji?

Npr. od proizvođača kapa na kojima je spomenuti znak(logo)!

3.Da li vlasnik znaka smije naplaćivati taj znak i od ostalih subjekata u prometu takve robe?

Npr. od nekoga tko je kupio takve kape od proizvođača,platio ih i prodaje ih u maloprodaji?

Nadam se brzom odgovoru.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Strider je napisao:

Poštovani,

 

Imam problem koji zahtjeva ekspresno rjesenje.

Naime, zanima me kako je uređeno koristenje imena koje je "zasticeno" u nazivu ili logu obrta ili firme u RH? Primjerice, da li se smije koristiti ime Mickey Mouse, Snoopy ili slicno, te eventualno njihove slike u logoima. Dok je ime i lik Mickey Mouse nalazi u svjetskoj bazi zasticenih loga, Snoopy se ne nalazi. Da li je to dovoljan "razlog" za koristenje ili postoji neka druga zamka?

 

Unaprijed hvala na svim odgovorima.

Lijep pozdrav! :-?

 

"Ime, logotip, amblem, etiketu ili druga razlikovna obilježja vašeg proizvoda i/ili usluge moguće je zaštititi žigom."

 

DZIV

 

Na citiranoj stranici može se naći i baza podataka zaštićenih žigova u Republici Hrvatskoj.

 

Vezano uz konkretne imena: "Mickey Mouse" u Hrvatskoj nije zaštićeno, dok "Snoopy" jest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

brm je napisao:

Nadam se da sam u dobrom topicu.

Zanima me:

1.Da li vlasnik zaštičenog znaka(loga)može prodavati korištenje tog znaka i ukoliko može,koja je ta cijena i tko je određuje?

2.Da li vlasnik tog znaka naplaćuje korištenje znaka od proizvođača tj. od onoga tko znak koristi u svojoj proizvodnji?

Npr. od proizvođača kapa na kojima je spomenuti znak(logo)!

3.Da li vlasnik znaka smije naplaćivati taj znak i od ostalih subjekata u prometu takve robe?

Npr. od nekoga tko je kupio takve kape od proizvođača,platio ih i prodaje ih u maloprodaji?

Nadam se brzom odgovoru.

Hvala

Lijepo molim odgovor ukoliko je moguće jer mi je jako hitno.

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Da li vlasnik zaštičenog znaka(loga)može prodavati korištenje tog znaka i ukoliko može,koja je ta cijena i tko je određuje?

 

Da. Ako ste Vi vlasnik žiga Vi ju odredujete.

 

2.Da li vlasnik tog znaka naplaćuje korištenje znaka od proizvođača tj. od onoga tko znak koristi u svojoj proizvodnji?

 

Da.

 

3.Da li vlasnik znaka smije naplaćivati taj znak i od ostalih subjekata u prometu takve robe?

 

Nisam siguran jel se zakon o autorskom pravu vezuje na zabranu proizvodnje bez dopustenja ili na zabranu prodaje bez dopustenja.

 

Mickey Mouse se ne moze registrirati iako nije registriran u Hr. U slucaju da probate registrirati javiti ce se ovlasteni zastupnik Disneyland-a za nase prostore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Da li vlasnik zaštičenog znaka(loga)može prodavati korištenje tog znaka i ukoliko može,koja je ta cijena i tko je određuje?

 

Može, nositelj prava na žigu može na svaki način disponirati svojim pravom, a jedan od njih svakako bi bio licenciranje prava na korištenje tog žiga (bilo besplatno ili naplatno) trećim fizičkim ili pravnim osobama.

 

2.Da li vlasnik tog znaka naplaćuje korištenje znaka od proizvođača tj. od onoga tko znak koristi u svojoj proizvodnji? Npr. od proizvođača kapa na kojima je spomenuti znak(logo)!

 

Nositelj prava na žigu samostalno odlučuje da li će, i pod kojim uvjetima, licencirati trećima pravo korištenja njegovog žiga

 

 

3.Da li vlasnik znaka smije naplaćivati taj znak i od ostalih subjekata u prometu takve robe?

Npr. od nekoga tko je kupio takve kape od proizvođača,platio ih i prodaje ih u maloprodaji?

 

Ovo pitanje nisam siguran da sasvim razumijem. Ako su žigovi na kapi stavljeni u skladu s ovlaštenjem, nositelj prava žiga vam ne bi mogao posebno naplatiti što prodajete u maloprodaji predmete označene tim žigom. Ako je pak riječ o tome da je žig stavljen bez dozvole, najvjerojatnije je riječ o krivotvorini, i takva roba je podložna pljenidbi i uništenju (npr. lažne Lacosta majce i sl.)

 

Nadam se da sam ovim pomogao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno ste mi pomogli!Hvala! Samo ću još malo pojasniti situaciju,pa molim za mišljenje.

Naime,pod pretpostavkom da je znak zaštićen,razumijem prava i mogućnosti vlasnika znaka.Jasno i razumljivo je da može naplatiti korištenje znaka u proizvodnji npr. kapa ili majica.

Međutim ono što mene zanima je tkz."druga ruka".

Npr.Varteks proizvodi majice sa znakom i prodaje ih u veleprodaji i maloprodaji.

Da li su kupci koji kupuju te majice za daljnju prodaju(svoju maloprodaju)od Varteksa, dužni plaćati naknadu za prodaju, vlasniku znaka?

Ne zvuči mi logično, jer bi tada vlasnik znaka od dva i više subjekata naplaćivao, pravo na vlasništvo znaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

brm je napisao:

Puno ste mi pomogli!Hvala! Samo ću još malo pojasniti situaciju,pa molim za mišljenje.

Naime,pod pretpostavkom da je znak zaštićen,razumijem prava i mogućnosti vlasnika znaka.Jasno i razumljivo je da može naplatiti korištenje znaka u proizvodnji npr. kapa ili majica.

Međutim ono što mene zanima je tkz."druga ruka".

Npr.Varteks proizvodi majice sa znakom i prodaje ih u veleprodaji i maloprodaji.

Da li su kupci koji kupuju te majice za daljnju prodaju(svoju maloprodaju)od Varteksa, dužni plaćati naknadu za prodaju, vlasniku znaka?

Ne zvuči mi logično, jer bi tada vlasnik znaka od dva i više subjekata naplaćivao, pravo na vlasništvo znaka.

Ako je moguće, molim odgovor!

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

brm je napisao:

brm je napisao:

Puno ste mi pomogli!Hvala! Samo ću još malo pojasniti situaciju,pa molim za mišljenje.

Naime,pod pretpostavkom da je znak zaštićen,razumijem prava i mogućnosti vlasnika znaka.Jasno i razumljivo je da može naplatiti korištenje znaka u proizvodnji npr. kapa ili majica.

Međutim ono što mene zanima je tkz."druga ruka".

Npr.Varteks proizvodi majice sa znakom i prodaje ih u veleprodaji i maloprodaji.

Da li su kupci koji kupuju te majice za daljnju prodaju(svoju maloprodaju)od Varteksa, dužni plaćati naknadu za prodaju, vlasniku znaka?

Ne zvuči mi logično, jer bi tada vlasnik znaka od dva i više subjekata naplaćivao, pravo na vlasništvo znaka.

Ako je moguće, molim odgovor!

Hvala

Nekak mi se čini da imam pre teška pitanja što mi je potpuno razumljivo. Ipak bi bilo ljepo da onda umjesto odgovora dobijem neki "smile" ili slično.

I vreda bi bila bolja od ignoriranja.

U svakom sličaju zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
  • 9 mjeseci kasnije...

Bok, imam pitanje vezano uz modifikaciju jednog planetarnog poznatog loga.

Moj logo koji sam izabrala za proizvod, grafički podsjeća na poznati logo tako da je prepoznatljiv radi boja i sličnog fonta (ali ne istog, jer je font te tvrtke zaštićen).

Ono što bih ja htjela je ispremješati boje slova i promijeniti jedno slovo jer mi značenje odgovara proizvodu. Dakle radi se i o igri riječi.

Da li je moguće koristiti logo koji nije isti,osim što vizualno podsjeća na logo poznate tvrtke. Ne radi se čak niti o istom proizvodu. Čak niti sličnom.

Nadam se da mi možete odgovoriti i da nisam baš previše zakomplicirala.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Ne znam za ostale (mada vjerujem da je slično), ali evo vam primjer za najstariju hrvatsku pivovaru. Dizajn boce je zaštičen kao unikatni proizvod a etiketu je izradila specijalizirana branding agencija. Dakle, korištenjem njihove boce i etikete za ukrašavanje i daljnju prodaju kršili bi ste pojedine odredbe Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima te Zakona o industrijskom dizajnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Smije li se koristit ime trgovine u "opisnom" smislu da se navede gdje je kupljen proizvod i po kojoj cijeni ? Primjerice da se unosi proizvod mrkva i da se navede ime trgovine te po kojoj cijeni. Meni to izgleda opravdano koristenje jer se ne koristim imenom osim za opis proizvoda za neko usporedivanje . Ima li netko iskustva s ovim primjerom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na Vaš upit se odnosi slijedeća odredba Zakona o žigu:

Ograničenje učinka žiga

Članak 10.

(1) Žig ne daje nositelju pravo zabranititrećoj strani uporabu u trgovačkom prometu: njezina imena ili adrese, podatakakoji se odnose na vrstu, kakvoću, količinu, namjenu, vrijednost, zemljopisnopodrijetlo, vrijeme proizvodnje proizvoda ili pružanja usluge, ili podatakakoji se odnose na druge karakteristike proizvoda ili usluga.

 

Dakle, ako Vi planirate objavljivati gdje je koji proizvod kupljen, koji dan i po kojoj cijeni, oznaku lokacije tj. prodavaonice smijete koristiti, ali ne smijete objavljivati njihov registrirani žig da biste pokazali gdje je neki proizvod kupljen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na Vaš upit se odnosi slijedeća odredba Zakona o žigu:

Ograničenje učinka žiga

Članak 10.

(1) Žig ne daje nositelju pravo zabranititrećoj strani uporabu u trgovačkom prometu: njezina imena ili adrese, podatakakoji se odnose na vrstu, kakvoću, količinu, namjenu, vrijednost, zemljopisnopodrijetlo, vrijeme proizvodnje proizvoda ili pružanja usluge, ili podatakakoji se odnose na druge karakteristike proizvoda ili usluga.

 

Dakle, ako Vi planirate objavljivati gdje je koji proizvod kupljen, koji dan i po kojoj cijeni, oznaku lokacije tj. prodavaonice smijete koristiti, ali ne smijete objavljivati njihov registrirani žig da biste pokazali gdje je neki proizvod kupljen.

Ako sam dobro razumio smijem ponuditi korisnicima popis trgovina za odabir u nekoj listi prilikom unosa proizvoda? Prilikom pretrage proizvoda se smije koristiti trgovina kao uvjet ili samo ime proizvoda da se ispisu njegovi detalji (ime,cijena,lokacija...) ?

Oprosti nisam shvatio tocno sto znaci objavljivati zig da pokazem gdje je sto kupljeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija