Jump to content

prednost pri upisu


kardo

Preporučene objave

Članak 53.

Djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, djeca zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata i djeca HRVI iz Domovinskog rata, hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, dragovoljac i djeca dragovoljca iz Domovinskog rata izravno se upisuju u srednje škole i visoka učilišta pod uvjetom da prijeđu bodovni, odnosno razredbeni prag, te da zadovolje na ispitu sposobnosti i darovitosti u srednjim školama i visokim učilištima u kojima se provodi prijamni ispit.

 

da li je bilo nekakvih promjena po ovom članku zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kreće upis u srednje škole i sveučilišta,

svi donose nekakva selektivna pravila pogotovo pri upisu djece dragovoljaca i djece HRVI; to je vidljivo u javno objavljenim natječajima.

interesira me da li je bilo nekakvih promjena po članku 53. Zakona; ako nije na koji način ostvariti prava ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i mene isto zanima, dragovoljac sam branitelj ali hrvi mi je u opstupku i nemam sa dlp-a novo rjesenje(na plp mi je potvrdena inv 20%) pa me zanima da li moje djete koje sad upisuje prvi srednje ako ima bodovni prag ima pravo direktnog upisa. citam te zakone nista mi nije vise jasno pa bi bo zahvalan da netko ko je bolje upucen da pojasni

hvala unaprijed :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu na stranicama MOBMS-a pronaći brojeve telefona na koje se odgovara od 08-16 svaki dan vezano za problematiku branitelja.

Na službene telefone koji su objavljeni na stranicama ili se niko ne javlja ili su stalno zauzeti već danima.

( centrala 01/2308 888, call centar 01/2308 730, )

Po mom mišljenju i sama stranica nije ažurirana, te daje meni nepotrebne podatke npr. broj telefona ministra pa neću valjda njega zvati za svaku glupost.

Uglavnom poslao sam im mail po ovom problemu; ima li neko informaciju koliko trebam čekati odgovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pomoći, ali mene u biti interesira cjelokupni članak 53. jer se sustavno šutke prelazi preko prava djece HRVI i djece dragovoljaca.

Želim reći gospodo ako nemožemo dobiti prava propisana Zakonom; onda jednostavno mijenjajte Zakon.

Meni osobno ne trebaju Zakonom propisana prava ako ih ne mogu ostvariti, također me interesira dokle raznorazne udruge misle šutjeti o neostvarivanju prava a u biti se bave samo politikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako moderator nema ništa protiv, na braniteljskom forumu ima poneka informacija o tome,pa bih je prenio ovamo:upisi u srednje škole - pošto se zakon mijenjao,više nema mogučnosti prava prvenstva upisa učenika hrvatskih branitelja ,jedino 100% RVI i uz to učenik mora zadovoljiti bodovni prag;jedino je još ostao socijalni cenzus.Odluku o tom socijalnom cenzusu donosi ravnatelj škole,pa se treba u dotičnoj školi direktno raspitati,Za ostvarivanje tog prava kandidat je dužan uz prijavnicu za upis priložiti i odgovarajuće potvrde ili druge dokumente (potvrdu o statusu branitelja, liječničku potvrdu o težoj bolesti ili posttraumatskom stresu roditelja, potvrdu o smrti roditelja, potvrdu o korištenju socijalne pomoći) izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi, za zapošljavanje,obranu i skrb o braniteljima i dragovoljcima iz Domovinskog rata.Odluku o takvom upisu u školu donosi ravnatelj škole.".Za sada samo to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani branko5,

vi u svom postu kažete: pošto se zakon mijenjao,više nema mogućnosti...; pa mene baš to interesira jer nigdje ne mogu pronaći da se Zakon mijenjao ( famozni članak 53.)

U prijašnjim postovima sam već naveo da ako nemožemo ostvariti prava propisana Zakonom, onda nek se mijenja Zakon odnosno neka se ta prava ukinu.

Stoga Vas molim informaciju kad se Zakon mijenjao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

branko5 je napisao:

ako moderator nema ništa protiv, na braniteljskom forumu ima poneka informacija o tome,pa bih je prenio ovamo:upisi u srednje škole - pošto se zakon mijenjao,više nema mogučnosti prava prvenstva upisa učenika hrvatskih branitelja ,jedino 100% RVI i uz to učenik mora zadovoljiti bodovni prag;jedino je još ostao socijalni cenzus.Odluku o tom socijalnom cenzusu donosi ravnatelj škole,pa se treba u dotičnoj školi direktno raspitati,Za ostvarivanje tog prava kandidat je dužan uz prijavnicu za upis priložiti i odgovarajuće potvrde ili druge dokumente (potvrdu o statusu branitelja, liječničku potvrdu o težoj bolesti ili posttraumatskom stresu roditelja, potvrdu o smrti roditelja, potvrdu o korištenju socijalne pomoći) izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi, za zapošljavanje,obranu i skrb o braniteljima i dragovoljcima iz Domovinskog rata.Odluku o takvom upisu u školu donosi ravnatelj škole.".Za sada samo to.

 

 

Dobro je napisao g.Branko,jedino nam je ostalo B.4.4 UPIS KANDIDATA KOJI ŽIVE U TEŠKIM ŽIVOTNIM UVJETIMA:

 

EVO KOMPLETAN copy-paste sa stranica ministarstva znanosti , obrazovanja i školstva....jedino mi nije jasto što sve lijepo piše ,te onda odluku o takvom upisu donosi ravnatelj škole??To mi je totalna nelogičnost...treba se raspitat u školi,vrijeme je kratko,jer su upisi 28.6.og.

 

evo citata;

 

"B.4.4. Upis kandidata koji žive u teškim životnim uvjetima

XVI.

Kandidati koji žive u uvjetima koji su mogli utjecati na uspjeh u osnovnoj školi mogu

se upisati ukoliko ostvare do 10 % manje bodova od broja bodova najniže rangiranog

kandidata na ljestvici poretka kandidata koji su ostvarili pravo upisa u određeni program

obrazovanja.

Ista prava upisa imaju i djeca hrvatskih branitelja koja žive u posebnim uvjetima (uz

roditelja s posttraumatskim stresom ili teškom bolešću, uz nezaposlena oba roditelja,

samohranog roditelja, odnosno obitelji u stanju socijalno zaštitne potrebe i slično).

Za ostvarivanje navedenih prava kandidat je dužan uz prijavnicu za upis priložiti i

odgovarajuće potvrde ili druge dokumente (potvrdu o statusu branitelja, liječničku potvrdu o

težoj bolesti ili posttraumatskom stresu roditelja, potvrdu o smrti roditelja, potvrdu o korištenju

socijalne pomoći) izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi, za zapošljavanje,

obranu i skrb o braniteljima i dragovoljcima iz Domovinskog rata.

Odluku o takvom upisu u školu donosi ravnatelj škole.

Posebnosti upisa koje se ne mogu riješiti u školi, županijskom upravnom odjelu za

obrazovanje i uredu državne uprave u županiji ili Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i

šport Grada Zagreba u skladu s ovom odlukom, rješava Ministarstvo znanosti, obrazovanja i

športa."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kardo je napisao:

Poštovani branko5,

vi u svom postu kažete: pošto se zakon mijenjao,više nema mogućnosti...; pa mene baš to interesira jer nigdje ne mogu pronaći da se Zakon mijenjao ( famozni članak 53.)

(...)

Stoga Vas molim informaciju kad se Zakon mijenjao.

 

Ustavni Sud U-I/4585/2005, prosinac 20, 2006:

 

Ustavni sud Republike Hrvatske, u sastavu Petar Klarić, predsjednik Suda, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Matija, Ivan Mrkonjić, Jasna Omejec, Željko Potočnjak, Agata Račan, Emilija Rajić, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst, Vice Vukojević i Milan Vuković, odlučujući o prijedlozima za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom, na sjednici održanoj 20. prosinca 2006. godine, donio je

 

O D L U K U

 

I. Pokreće se postupak za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom te se ukida članak 53. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ("Narodne novine", broj 174/04.).

 

II. Ova odluka objavit će se u "Narodnim novinama".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče Odluke o elementima i kriterijima (...), koja se u ranijim postovima citira i spominje, ista se ne temelji na navedenom članku 53. Zakona, već na odredbama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, odnosno Zakona o strukovnom obrazovanju:

"Na temelju članka 22., stavka 5. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08. i 86/09.) i članka 20., stavka 4. Zakona o strukovnom obrazovanju (NN 30/09.), a po ovlasti ministra znanosti, obrazovanja i športa, državni tajnik donosi Odluku o elementima i kriterijima za izbor kandidata u srednje škole u školskoj godini 2010./2011. (...)"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvao sam ministarstvo obrazovanja,uputili me na min.branitelja a eventualno na prorektora sveucilista.Po njima zakon se provodi ali neznaju u kom obimu-oni kao daju sredstva a svako sveuciliste ima svoja "pravila".Min.branitelja me "otkacilo",fina sinjorina s kojom sam razgovarao nezna uopce za cl.53...Znaci ona stara vridi-zakon je tu a na nama je da ga primjenimo kako ocemo -mislin oni da ga primjene...

P.S.kako nisan zna kome se obratit na centrali min.obrazovanja san reka o cem se radi a tip koji jedva govori opra me da svi mi "branitelji" ka uvik nesto ocemo...

pa i ocu jer sa penzijon od 2850,00 kn neznan kako uopce uspjevan skolovat dite,a svoja prava neznan ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Pozdrav,

 

članak 53. je uklonjen iz novog zakona koji je na snazi od 1.1.2015. pa me zanima; vrijede li odredbe iz tog članka za maturante ove školske godine (2014./2015.) tj primjenjuje li se novi zakon od iduće školske godine ili se ovogodišnji maturanti upisuju na visoka učilišta po novim pravilima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako bi vrijedile odredbe nečega čega nema, naravno da ne vrijede. Međutim uvijek postoji kvaka za dobiti 1 bod na temelju bolesti roditelja (ptsp ili neka druga) ali u konačnici sve ostaje u večini na rezultatima školovanja (i mature) i kakvoj dopunskoj aktivnosti te sudjelovanju (i osvajanju nagrada) po takmičenjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema tu više nekakve "braniteljske" prednosti tijekom upisa u "škole"kao što neki misle. Ako (imaš tu nesreću) pa si dijete smrtno stradalog HB, ukoliko ne zadovoljaš krijetirije (ako i imaš malo manje predispozicije) zaboravi na tu "prednost" - naravno da će komisija uzeti u razmatranje i tu opciju-ZOPHB i prednost pri zapošljavanju.

 

Ukoliko postoje kandidati koju su "iznad tzv. bodovnog praga, ambiciozni (sve se vidi kroz razgovor sa kandidatima) - oni su u prednosti (objektivno i trebaju biti u prednosti).

 

Ne možeš neozbiljno shvatiti "prednost pri zapošljavanju", ako i imaš prednost prema ZOPHB (dokumentacija-razgovor-sve se razmatra).

 

;-)

 

U zakonu piše - ali zakon treba čitati (i između redova-redataka).....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija