Jump to content

Iznajmljivanje poslovnog prostora samom sebi u obrtu?


MatejDM

Preporučene objave

Poštovani,

 

pronašao sam na net-u situacije kada osoba ima vlastiti prostor i d.O.o. da mora sklopiti sama sa sobom ugovor o najmu prostora i tu mi je sve jasno, ali situacija koja mene zanima je; na koji način mogu sam sebi iznajmiti vlastiti poslovni prostor u kojem posluje moj obrt? Da li je to moguće napraviti na isti način kao i u d.O.o. da jednostavno potpišem sam sa sobom ugovor te takav ugovor odnesem u poreznu upravu? Obrt je u sustavu PDV-a.

 

Unaprijed hvala na odgovorima! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete sam sebi iznajmiti prostor koji vam nije u popisu dugotrajne imovine obrta. Na taj način ćete u obrtu prikazivati trošak najamnine, ali ćete kao privatna osoba morati plaćati porez na dohodak od imovine koji će vam prema ugovoru razrezati porezna uprava. Nisam sigurna što ćete kao obrtnik ovom "operacijom" dobiti, ali valjda vi znate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, fizička osoba ne može sama sa sobom zaključiti ugovor o zakupu poslovnog prostora jer za ugovorni odnos trebaju postojati dvije ugovorne strane. Obrt je samo vaša gospodarska djelatnost - poduzeće.

 

Možete poslovni prostor unijeti u gospodarsku djelatnost (obrt) zapisnikom u unosu i evidentiranju u knjigu DI. Imate pravo na priznavanje nastalih izdataka povezanih s tim prostorom pri izračunu dohotka odnosno obračunu poreza na dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krester, postoji mogućnost da je prostor koji se želi iznajmiti u suvlasništvu sa npr. supružnikom, ili roditeljem, ili u cijelosti vlasništvo roditelja, pa je u tom smislu moguće "vlastiti" stambeni prostor iznajmiti sam sebi kao obrtniku. Poznajem takve slučajeve i sasvim su legalni, ali onda onaj tko iznajmljuje ima obvezu uplate poreza na dohodak od imovine po rješenju porezne uprave koja taj porez razrezuje ne obazirući se puno na svotu najamnine koju su stranke navele u ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anamih je napisao:

Krester, postoji mogućnost da je prostor koji se želi iznajmiti u suvlasništvu sa npr. supružnikom, ili roditeljem, ili u cijelosti vlasništvo roditelja, pa je u tom smislu moguće "vlastiti" stambeni prostor iznajmiti sam sebi kao obrtniku. Poznajem takve slučajeve i sasvim su legalni, ali onda onaj tko iznajmljuje ima obvezu uplate poreza na dohodak od imovine po rješenju porezne uprave koja taj porez razrezuje ne obazirući se puno na svotu najamnine koju su stranke navele u ugovoru.

 

zaključeni ugovor sa samim sobom protivan je odredbama Zakona o obveznim odnosima. Međutim, ako je nekretnina u vlasništvu više osoba, tada ostali suvlasnici zaključuju ugovor o zakupu poslovnog prostora s obrtniku u razmjernom dijelu njihovog suvlasništva. Nelogično je pravno i ekonomski pa i u konačnosti i porezno da osoba obrtnik ostvaruje primitak od zakupa nekretnina i izdatak po osnovi samostalne djelatnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija