Jump to content

Uporabna dozvola


anonimno

Preporučene objave

Da li se u zemljišne knjige ( i prethodno naravno u katstarske operate ) može upisati građevina koja ima građevinsku ali ne i uporabnu dozvolu, pa da se npr. stavi zabilježba da je građevina upisana bez uporabne dozvole. Radi se o zgradi sagrađenoj između 1999. g i 2002.g.

Ili ipak treba provesti bar nekakav tehnički pregled isl., jer u protivnom ako bi se upisivalo samo na temelju građevne dozvole, moglo bi se upisati i građevinu koja još niti ne postoji, a za nju je izdana građevinska dozvola?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nadovezujem se na ovu temu u nadi da će me netko pobliže uputiti u stvarno značenje uporabne dozvole. Naime, ako želim prodati stan koji ima građevinsku i lokacijsku, a nema uporabnu dozvolu, i upisan je u zemljišne knjige s plaćenim porezom , može li mi to stvarati ozbiljnije probleme pri prodaji? Stan je spreman za useljenje.

Unaprijed zahvaljujem!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

UPORABNA DOZVOLA

 

Članak 129.

 

Izgrađena građevina smije se početi koristiti, odnosno

staviti u pogon, te se za nju može izdati rješenje za obavljanje

djelatnosti po posebnom propisu nakon što tijelo graditeljstva

izda uporabnu dozvolu za tu građevinu.

__________________________________________

To je zakonska odredba. Koliko se poštuje je već drugo pitanje. Sankcije bi trebalo vidjeti iz kaznenih odredbi itd...

Dakle, pitanje je koliko je stara zgrada u kojoj je stan. Ako se radi o novoj ili novijoj zgradi onda je bitna usklađenost izvedene zgrade sa lokacijskom dozvolom, tj svim mjerama i gabaritima koji su joj zadani u prostoru (katnost, položaj, tlocrtne dimenzije, broj parkirališta prema dozvoli odnosno GUP-u i sl.), kao i postojanje građevinske dozvole za istu. Dakle, ako imate uvid u lokacijsku i građevinsku, tj. u projekte za koje su ishođene iste, provjerite koliko je izvedena zgrada sukladna istima.

To je grubo rečeno najbitnije za legalitet građevine u prostoru (nema ni primisli o rušenju), a za ostatak njene uporabljivosti su zaslužni svi ostali nužni atesti, od ugrađenih materijala do opreme, el. instalacija i sl.

 

Činjenica da je stan upisan u zemljišne knjige govori o tome da je provedeno etažiranje, odnsono da je tijelo graditeljstva u trenutku kad je to moglo (zgrada pod krovom, pregradni i drugi zidovi i sl., dakle konstrukcija i raspored prostorija) izdalo potvrdu da je sve do te faze izvedeno prema građevinskoj dozvoli (!).

 

Iz pitanja se daje zaključiti da je stan, tj. zgrada tek izvedena, te da treba tehnički pregled tek izvršiti.

U ovom slučaju vrijednost stana ne bi trebala bitno ovisiti o činjenici nepostojanja uporabne.

Ako je zgrada stara cc. 1-2 godine, onda se lako kod Upravitelja ako ga ima ili već kod nekoga (malo pametnijeg) u zgradi ili pak kod samog Investitora raspita što fali do izdavanja uporabne, pa se po težini problematike procjeni koliko to umanjuje vrijednost stanu u toj zgradi.

Npr. ako fale neka protupožarna vrata, atest za neki uređaj ili sl. onda nije strašno...

 

U budućnosti će se sve više cijeniti postojanje uoprabne dozvole. Trenutno je prelazno razdoblje što se i vidi po ovom pitanju jer do prije 7-10 godina nitko nije pitao za istu, već je bilo dobro ako postoji i građevinska.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Samo bih se nadovezala u istom tonu..

Ja sam isto načula slična naklapanja.

Mene u biti zanima, da li banke odobravaju hipoteke na građevine bez uporabne dozvole?

Radi se o tome da ću ove godine početi graditi obiteljsku kuću.

Kad je izgradim do krova, za dovršenje bih digla kredit s hipotekom na tu istu kuću izgrađenu do krova.

Zahvalna sam za svaku informaciju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija