Jump to content

PROVALAAAAA


anonimno

Preporučene objave

o tome što je počinitelju bila stvarna namjera u trenutku provaljivanja..

da uzme za sebe predmete koje tamo nađe, pa ih zadrži ili proda ili pokloni ....

da samo uđe i razgleda unutrašnjost...ubi ga radoznalost..

da uđe i napravi unutra štetu na postojećim predmetima, u samom prostoru...

 

ako je počinitelj poznat, onda će se od njega saznati zašto je to učinio..pa će se odrediti kvalifikacija..

ako ne želi ništa reći, onda će se prema postojećim tragovima i zatečenom stanju određivati kvalifikacija..

 

ovo što kažete za prostorije vodoprivrednog poduzeća - da bi bilo k.d. iz čl. 264. KZ mora doći do "poremećaja u redovnom životu građana", što znači da uslijed ovoga oštećenja postrojenja mora doći do toga da je grad/mjesto duže vrijeme ostalo bez vode, sve je zbog toga stalo, proizvodnja hrane, kruha i mlijeka, je prekinuta duže vrijeme i veći broj građana nije imao zbog toga redovnu opskrbu...

sjetite se razdoblja redukcija struje, ali i vode...da li je zbog njih stao život? nije, samo smo svi funkcionirali u otežanim uvjetima...

 

eto, ako je do ovoga došlo, onda je čl. 264., a ako nije, onda je čl. 222. KZ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bobby je napisao:

teška krađa

 

a što ako je samo provalio, a ništa nije ukrao? ;-) tako da ovdje baš nisi u pravu, xara

 

 

opet će biti teška krađa ali počinjena u pokušaju..

 

da ja ne objašnjavam zašto sam u pravu, lijepo uzmi kazneno pravo, komentare i sudsku praksu i čitaj...

i ne "istrčavaj" dok ne budeš imao KZ u malom prstu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ja ne objašnjavam zašto sam u pravu

 

nisi u pravu

 

i ne "istrčavaj" dok ne budeš imao KZ u malom prstu...

 

Pa nije isto ubojstvo i pokušaj ubojstva, zar ne? :-D .. Kao što nije isto teška krađa i pokušaj teške krađe i da dalje ne nabrajam primjere, jer se ovdje uopće ne radi ni o pokušaju teške krađe. Žao mi je što te moram ispraviti, ali prije vremena si "istrčala" ti :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krađa

Članak 216.

(1) Tko tuđu pokretnu stvar oduzme drugome s ciljem da je protupravno prisvoji,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

(2) Ako je vrijednost ukradene stvari mala i počinitelj je postupao s ciljem prisvajanja stvari takve vrijednosti,

kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(3) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka pokreće se privatnom tužbom, a ako je stvar državno vlasništvo, kazneni postupak se pokreće povodom prijedloga.

(4) Ako je počinitelj ukradenu stvar vratio oštećeniku prije nego je saznao da je otkriven, sud ga može osloboditi od kazne.

(5) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka počinitelj će se kazniti.

Teška krađa

Članak 217.

(1) Kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina kaznit će se tko počini krađu (članak 216. stavak 1.):

1. obijanjem, provaljivanjem ili drugim savladavanjem većih prepreka da dođe do stvari iz zatvorenih zgrada, soba, blagajna, ormara ili drugih zatvorenih prostorija,

2. na osobito opasan i drzak način,

3. iskorištavanjem stanja prouzročenog požarom, poplavom, potresom ili drugom nesrećom,

4. iskorištavanjem bespomoćnosti ili drugog osobito teškog stanja druge osobe.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se počinitelj kaznenog djela krađe (članak 216. stavak 1.):

1. ako je ukradena stvar velike vrijednosti i počinitelj je postupao s ciljem prisvajanja stvari takve vrijednosti,

2. ako ukradena stvar služi u vjerske svrhe ili je stvar ukradena iz crkve ili druge zgrade ili prostorije koja služi za vjerske obrede,

3. ako je ukradeno kulturno dobro ili stvar od znanstvenog, umjetničkog, povijesnog ili tehničkog značenja, ili se nalazi u javnoj zbirci, zaštićenoj privatnoj zbirci ili je izložena za javnost.

(3) Kaznom zatvora od jedne do osam godina kaznit će se tko počini krađu (članak 216. stavak 1.) u sastavu grupe ili ako je pri sebi imao kakvo oružje ili opasno oruđe radi napada ili obrane.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, prema KZ-u značajno je da je kazneno djelo KRAĐE počinio onaj tko je tuđu pokretnu stvar ODUZEO s namjerom da je protupravno prisvoji.

 

TEŠKA KRAĐA:

 

Kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina kaznit će se tko počini k r a đ u :

" 1. obijanjem, PROVALJIVANJEM ili drugim savladavanjem većih prepreka DA DOĐE DO STVARI iz zatvorenih zgrada, soba, blagajna, ormara ili drugih zatvorenih prostorija....."

 

Dakle, vidimo da Kazneni zakon NE IZJEDNAČAVA pojam teške krađe i provale, jer se teška krađa može počiniti p r o v a l o m .

 

Nadalje, za tešku krađu je bitno da je:

 

1. ukradena stvar velike vrijednosti i počinitelj je postupao s ciljem prisvajanja stvari takve vrijednosti,

2. da ukradena stvar služi u vjerske svrhe ili je stvar ukradena iz crkve ili druge zgrade ili prostorije koja služi za vjerske obrede,

3. da je ukradeno kulturno dobro ili stvar od znanstvenog, umjetničkog, povijesnog ili tehničkog značenja, ili se nalazi u javnoj zbirci, zaštićenoj privatnoj zbirci ili je izložena za javnost.

 

U ovom slučaju, Xara, ništa nije ukradeno (nema krađe), nisu ukradene stvari navedene u prethodnom članku (dakle, nema ni teške krađe), a u KZ - u se navodi da se krađa može počiniti provalom, dakle - dolazimo do zaključka da PROVALA nije isto što i teška krađa, nego samo jedan N A Č I N izvršenja teške krađe.

 

Stoga, Xara, nemoj se opet istrčavati sa svojim pretencioznim izjavama meni, prije negoli sama proučiš Kazneni zakon.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bobby, i po pitanju krađe i teške krađe, a to radiš stoga što ne znaš što predstavlja pojam - kazneno djelo, koji su njegovi elementi, koja su njegova osnovna obilježja, koje su faze izvršenja, načini ostvarenja itd. itd. a to sve možeš naći u općem dijelu KZ-a, da bi onda mogao shvatiti značenje pojedinih zakonskih odredbi iz posebnog dijela...

kazneno pravo i kazneni zakon su više od citiranja zakonskih članaka, i grozim se kada vidim kada netko poput tebe ide čitati zakonski opis na ovaj način i iz njega izvoditi zaključke...

kako se iz tvojih postova vidi da si student, da voliš učiti i da "visoko pucaš", ako misliš jednoga dana i baviti se kaznenim pravom, smanji doživljaj i obuzdaj jezik, jer nećeš daleko dogurati sa ovakvim nastupom...

osim toga, nebi ti škodilo niti malo opreza, jer ne znaš koga imaš sa suprotne strane i kome dijeliš packe o pretencioznim izjavama i proučavanju Kaznenog zakona...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti bobby očito ne kontaš šta je to pokušaj, a baš ti ni KD teške krađe ne leži. Gdje si našao samo ovu kumulaciju??

 

A ova "U ovom slučaju, Xara, ništa nije ukradeno (nema krađe), nisu ukradene stvari navedene u prethodnom članku (dakle, nema ni teške krađe), " ti je za stavit na oglasnu ploću na faksu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osim toga, nebi ti škodilo niti malo opreza, jer ne znaš koga imaš sa suprotne strane i kome dijeliš packe o pretencioznim izjavama i proučavanju Kaznenog zakona...

 

ja sam tebi samo replicirao time jer si ti meni gore napisala neka se uhvatim zakona, knjiga, komentara itd, a takve izjave su ti isto bile nepotrebne, jer zvuči kao "ja sam nepogrešiva, sve znam" a sad se vrijeđaš jer sam ti odgovorio na isti način.

 

da ja ne objašnjavam zašto sam u pravu, lijepo uzmi kazneno pravo, komentare i sudsku praksu i čitaj...

 

a tvoj drugi dio posta zvuči prijeteći - hoćeš li mi objasniti što to treba značiti?

 

osim toga, nebi ti škodilo niti malo opreza, jer ne znaš koga imaš sa suprotne strane
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti bobby očito ne kontaš šta je to pokušaj, a baš ti ni KD teške krađe ne leži. Gdje si našao samo ovu kumulaciju??

 

ništa nije ukradeno (nema krađe), nisu ukradene stvari navedene u prethodnom članku (dakle, nema ni teške krađe), " ti je za stavit na oglasnu ploću na faksu.

 

Ja ne znam što tebi nije JASNO? Ako nešto ne ukradem, ne mogu odgovarati za krađu, ako nekog ne ubijem, neću odgovarati za ubojstvo. Ili da probamo ovako: ako NE ukradem, odgovarat ću za krađu. ako NE ubijem, odgovarat ću za ubojstvo. Jer upravo ti ti govoriš. Pišeš gluposti, anonimcu/anonimko. (i btw. ploča se piše sa Č).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bobby dušo, još puno žganaca moraš popapati da bi mogao docirati Xsari.

 

čuj, ja samo reagiram na što sam siguran. ako nisam siguran, ne odgovaram. a ovdje se, u ovom primjeru ne radi o teškoj krađi. tu je xara pogriješila. jesam student i tek me očekuje praksa, ali ovdje je očito da se ne radi o teškoj krađi. nisam ja nepogrešiv, ali nije ni xara. i zdrava logika nalaže da niste kradljivac, ukoliko niste nešto ukrali. a ako ti tvoji žganci aludiraju na to da nisam u pravu, moram i tebe razočarati. I neću biti sarkastičan na tvoj komentar.Bila si ti za nas oboje.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ovdje se, u ovom primjeru ne radi o teškoj krađi.

 

 

kad ti provali frajer u stan, sve ispretura pa pobjegne jer je čuo da netko dolazi, ili si ga ti preplašio svojim nailaskom pa je pobjegao, ili nije mogao otvoriti npr. sef u tvojoj spavaonici pa se pokupio i otišao, ili nije našao novac koji je tražio, ili nije našao ništa što bi njemu bilo vrijedno i poslužilo....

što je to?

o čemu će se tu raditi?

 

hoćeš ga pustiti i reći - pa nije on lopov..on nije ništa ukrao..on je samo provalio jer ga je baš zanimalo kako izgleda moj stan, kakav sam ja to novi tv kupio, kolika mi je ušteđevina...čovjek je radoznao po prirodi..

 

lijepo ti bobby - kad prođeš gpp baci se na kazneno, pa ćeš onda vidjeti što znači biti ili ne biti siguran u nešto prije pisanja...a do tada drži se studentskog kutka..

 

 

p.s.

imaš sreće što sam ja strpljivi moderator!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kad ti provali frajer u stan, sve ispretura pa pobjegne jer je čuo da netko dolazi, ili si ga ti preplašio svojim nailaskom pa je pobjegao, ili nije mogao otvoriti npr. sef u tvojoj spavaonici pa se pokupio i otišao, ili nije našao novac koji je tražio, ili nije našao ništa što bi njemu bilo vrijedno i poslužilo....

 

Krađa podrazumijeva ODUZIMANJE tuđe pokretne stvari s ciljem PROTUPRAVNOG PRISVAJANJA. Dakle, stvar mora biti oduzeta i mora postojati namjera protupravnog prisvajanja. Kod teške krađe se radi o pokretninama veće vrijednosti. Nemam što drugo dodati. Po meni je zakon po ovom pitanju jasan. A neslaganja će uvijek biti.Btw, jesi li se zapitala zašto zakonodavac u istom članku spominje tešku krađu i provalu? Ne bi da su to sinonimi. Al nisu. Ne slažu se mnogi znanstvenici međusobno, pa ne moramo ni mi po ovom pitanju.

 

hoćeš ga pustiti i reći - pa nije on lopov..on nije ništa ukrao..

 

Nije tu bitno što će reći neki laik, ili ja ili neki odvjetnik ili netko četvrti, već kako će to sud okvalificirati. A sumnjam da će to bizi kao tešku krađu.

 

baci se na kazneno

 

kazneno sam ja odavno položio. a i ne boj se, upravo ću u ovom području graditi karijeru. hvala na savjetu, ovo mi je najzanimljiviji dio prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imaš sreće što sam ja strpljivi moderator!

 

i dobro da jesi. moderatori moraju biti strpljivi. a ne znam zašto ti ističeš da si strpljiva - ne slažemo se oko jedne teme i gotovo. nemoj sada praviti dramu oko toga. Uvijek ćeš nailaziti na razmimoilaženje u stavovima. ako te naljutio moj kontra stav, bojim se i pomisliti kakva te mala sitnica može razljutiti u praksi. Svatko ima pravo na svoje mišljenje - i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mali, oladi više..

pričaš totalne gluposti, i jao nama ako ti i nakon položenog kaznenog ne znaš što znači dovršeno kazneno djelo i djelo koje je ostalo u pokušaju...

 

ne znam odakle si, ali nedaj bože da te ugledam jednog dana na razgovoru za prijem vježbenika...

 

(i reče jedan sudac koji je je hrpu ovakvih predmeta presudio...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bobika sunce, bilo bi ti recimo pametno da odeš poslušati koju raspravu na kazneni. Često ti zna biti npr. pokušaj ubojstva pa ćeš onda shvatiti - zašto je neko djelo u kojem je oštećeni npr. tjelesno ozlijeđen okvalificirano upravo kao pokušaj ubojstva, a ne kao kazneno djelo teške tjelesne ozljede, naučit ćeš što je POKUŠAJ, a što je dovršeno kazneno djelo, naučit ćeš uz to što sve mora biti obuhvaćeno počiniteljevom namjerom, kako se kazna ublažava kod pokušaja itd. Vjeruj mi, student bez prakse vrijedi 0 bodova. Vidi se da si učio neke pojmove, ali jednom kad viidiš praksu sve će ti se iskristalizirati pa ćeš pisati i suvislije postove. A sada lijepo uči GPP i položi! pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Klasicni nadobudni poletarac. Kako ce tresnuti o pod kad pocne raditi! Bas sam si pomislila da mi dodje za vjezbenika s tim stavom, kako bi to bilo divno.

Vjeruj nam kad ti kazemo da nista ne znas cak ni kad zavrsis fakultet, tek tada pocinje ucenje. Zato ne glumi barabu i pametnjakovica vec uci od starijih i iskusnijih koji ti ukazuju na greske.

Sta ti mislis zasto suci, odvjetnici, biljeznici i ostali pravnici imaju u uredu zakone? Za ukras? Svaki dan do kraja karijere, ako zelis biti dobar pravnik, moras uciti ponovno iz njih i ucenje ti se ne zavrsava kad polozis KZ.

A mislim da se prema Xsari bahatis bez osnove, zena ti je lijepo rekla da pogledas u zakon, praksu, knjige... kad odrastes, shvatit ces. Nisi kriv sto si zelen, ali malo skromnosti ti ne bi skodilo. Ovako se zaletavas bez veze i blamiras.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bobby je napisao:

Ja ne znam što tebi nije JASNO? Ako nešto ne ukradem, ne mogu odgovarati za krađu, ako nekog ne ubijem, neću odgovarati za ubojstvo. Ili da probamo ovako: ako NE ukradem, odgovarat ću za krađu. ako NE ubijem, odgovarat ću za ubojstvo. Jer upravo ti ti govoriš. Pišeš gluposti, anonimcu/anonimko. (i btw. ploča se piše sa Č).

 

:-o:-o:-o:-o:-o

Jesi ti polozio to kazneno pa ga i dalje ne kužiš ili ga nisi položio pa nas samo zajebavaš pisanjem gluparija?

 

Btw. tebi: XSara ti se piše sa S

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svi se vi ovdje oglašavate anonimno, pa vam je fora pisati svakakve gluposti. tema je bila: radi li se ovdje o teškoj krađi? a vi ste anonimci otišli dalje od teme, mene kritizirate. ova kaže: student bez prakse nije ništa: da ja tebi postavim pitanje: jesi ti kao studentica imala praksu? nisi! onda prvo ispeci pa reci.

btw, dok učiš neki predmet, nešto i naučiš. a ja sam naučio bar toliko dobro da prepoznam da ovdje nije riječ o teškoj krađi. a vi, anonimci, nađite si drugo zanimanje osim suzbijanja prava na tuđe (drugačije) mišljenje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bobby je napisao:

bojim se i pomisliti kakva te mala sitnica može razljutiti...

 

to je ok, razmišljaj o meni i boj se i dalje...

 

kako su se mnogi oglasili ovdje i pokušali objasniti što je stav trenutne sudske prakse po pitanju dovršenog kaznenog djela i pokušaja, a s tim u vezi i postavljenog pitanja, ne bih se ponavljala, jer je nekome "jedna dovoljna", a drugome ni deset...

 

tema se zaključava...!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija