Jump to content

Skripte za pravosudni - po pitanjima 2010


Jackal

Preporučene objave

Dragi Jackal iako ja u potpunosti podržavam tvoju inicijativu. I želim da u čim kraćem roku na Legalis staviš skripte po karticama iz svih predmeta koji se pojavljuj na pravosudnom ispitu moram ti napomenuti, da su se u skladu s dobrom pravničkom praksom, opet počele javljati paranoje i strahovi da će to što se stavljaju skripte s odgovorima po karticama na legalis prouzročiti to da će ministarstvo promijeniti pitanja.

 

Osobno misli da je to jako teško pošto kartice prema mojem uvidu obuhvaćaju cijelo gradivo i koncipirane su tako da idu po člancima zakona koje treba naučiti za pravosudni. A karticama je cijela stvar postala samo sistematiziranija i preglednija.

 

Uglavnom ja sam brojeći stranice skripti po karticama došao do toga da bi takva skripta trebala imati između 950 i 1000 strana. Što svakako nije malo zato mislim da u ministarstvu shvaćaju da i po ovakvim skriptama treba dosta truda da se gradivo na uči pa ne vidim razloga zašto bi mijenjali kartice i otežavali kandidatima cijelu stvar. Kad su prema mojem iskustvu ljudi koje rade s kandidatima poprilično susretljivi.

 

Pošto sam ja oko ovog imao već jednu raspravu s kolegicom na Legalisu a upravo još jednu s kolegicom koju sam sreo kad sam pred 10 minuta otišao do banke. Volio bi da i drugi kažu što misle o ovoj temi.

 

Pozdrav kolegama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se to odnosi na pitanja glede europskog, radnog i pravnog prava kod kojih je došlo do promjene materije i time ujedno do promjene pitanja, ili se odnosi na druge predmete?

 

Slične skrpite već postoje na Legalisu odavno, ali one se prilagođene starom načinu ispitivanja, a ne znam koliko je to utjecala no ispitivanje na pravosudno ispitu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem zabrinutost glede izmjene pitanja, ali mislim da nema razloga za brigu iz nekoliko razloga:

 

Prije svega pitanja su već odavno objavljena na Legalisu i nije tajna da su dostupna i obuhvaćaju skoro cjelokupno gradivo, odnosno sve bitne stvari koje bi pravnik trebao znati iz svakog predmeta, pa nema smisla mijenjati pitanja, a i eventualna nova pitanja bi bila samo modifikacija već postojećih.

 

Skripte su sastavljene od zakonskih tekstova u kojima nije ništa skraćeno. Smisao je skripti da ne printate 5-6 zakona za isti predmet kada se može sve sabrati na jednom mjestu. Dakle, kako bi učili po zakonima, tako može i sada, samo će sve biti sabrano na jednom mjestu. Ako ste već učili, shvatili ste da pitanja obuhvaćaju 80-90% zakona.

 

Bez obzira što ste čuli ili pročitali o ministarstvu i komisiji, isti nisu babaroge. Itekako su svjesni stresa kroz koji prolaze kandidati i NIJE im cilj nikoga namjerno bacati niti smišljati pravila samo da što manje ljudi prođe. Sustav fiksnih pitanja je i smišljen da se kandidatima nadomjesti to što ne znaju unaprijed članove komisije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Jackal, meni ovaj link ne funkcionira na kompu na poslu (pretpostavljam zbog administratora), a doma nemam komp :-( i znam da si naglasio da ti ne pišemo zahtjeve da nam šalješ skripte na mail, ali ako je ikako moguće, molila bih te da mi pošalješ na ana.totic@gmail.com , ako nije moguće, sačekat ću da smisliš nešto drugo :-) inače skripu iz radnog sam uspjela "skinuti", ali obiteljsko i kazneno nisam. tnx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Evo, pridružujem se i ja Zbirkom poezije "Pravosudni". Većina materijala je prikupljena s Legalisa,ostatak je nov.

 

Ni jedan od ovih popisa pitanja / skripti nisam sam napravio (veliko hvala kolegama/kolegicama koje jesu), ali mi se čine dosta kvalitetnim, pa k'o voli nek' izvoli.

 

Sadržaj zbirke je u .jpg (slika) formatu, jer mi se nije dalo popisivati (ima toga dosta)

 

 

Sadržaj:

http://www.megaupload.com/?d=UP61193H

 

 

Zbirka poezije "Pravosudni":

http://www.megaupload.com/?d=47PYXLBQ

 

 

Naravno, odričem se svake odgovornosti zbog uporabe, zlouporabe ili nedovoljne uporabe objavljenog.

 

Sretno s učenjem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisu mi jasni ti uroci, sad sam bez problema skinuo fajl.

evo drugi link za skripte koje je stavio kolega, valjda će sad ići.

 

 

http://www.4shared.com/file/l7MMcKf7/Zbirka_poezije_Pravosudni.html

 

ako ne možete skinuti koju skriptu ili trebate koje druge informacije javite mi se na privatno ili na mail (vidi se pod profilom) pa ćemo riješiti. čisto radi preglednosti da se linkovi ne zagube među brojnim postovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo bih skrenula pozornost na pitanja iz radnog, tj.na skriptu iz radnog koju je sastavio kolega Jackal. Naime, kod Zakona o državnim službenicima postoje još sljedeća pitanja:

 

1)ODLUČIVANJE O PRAVIMA, OBVEZAMA I ODG. DRŽ.SLUŽBENIKA

2)PREMJEŠTAJ DRŽ.SLUŽBENIKA

3)OCJENJIVANJE RADA I UČINKOVITOSTI DRŽ.SLUŽBENIKA

 

Inače, skripta je odlična, a ova pitanja su bila na nekim od prijašnjih rokova. Eto, toliko od mene za sada.

 

Ugodno (m)učenje :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja mogu staviti skriptu iz kaznenog po pitanjima, ako je tko zainteresiran. To je skripta koju je radila jedna kolegica, a ja sam ju proširila dopunivši je sa skriptom od sutkinje Garačić i sudskom praksom s komentarima. Tako da i osobno odgovaram za sadržaj iste :namiguje: Samo mi netko treba objasniti kako da ju stavim na Legalis, jer ja sam totalni idiot što se tiče kompjutera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zmajče, spusti mi skriptu na mail pa ću staviti link da ne objašnjavam kako se uploada. mail adresa se vidi na mom profilu. thanx unaprijed.

inače, ja izbacujem idući tjedan još skriptu iz EU i to bi uz literaturu kolege nixza obuhvaćalo cjelokupno gradivo za pravosudni ispit ako se ne varam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za sve kolege/ice koji imaju problema sa skidanjem i otvaranjem skripti ili se ne služe vješto kompjuterom:

 

- linkovi na stranice MEGAUPLOAD i 4SHARED na kojima se nalaze skripte 100% rade i jedino je moguće da je stranica trenutno nedostupna; pokušajte ponovno malo kasnije

 

- za sve koji skripte skidate sa službenih računala imajte na umu da administratorske postavke na većini računala (pogotovo) u državnim službama ne dozvoljavaju skidanje datoteka s interneta; pokušajte skinuti s privatnog računala

 

- skripte kolege nixza su "upakirane" u .rar datoteku, da biste ih mogli otvoriti morate imati na računalu instaliran program "Winrar"

 

- neke od mojih skripti pisane su isključivo za Word 2007 i nećete ih moći otvoriti ukoliko imate instaliran Office Word stariji od 2007. godine

 

još jednom napominjem da ukoliko imate bilo kakvih problema ili zamolbi ne stavljate nove postove, nego se slobodno javite privatnom porukom na moj profil ili na mail grgast@yahoo.com da se očuva preglednost postova koji sadrže linkove za skripte.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne postoji školski primjer, postoje samo okvirna pravila pisanja presude (Sudski poslovnik čl. 82. - čl. 86.). svaki sudac ima svoj stil pisanja (tijekom staža sam promijenio nekoliko mentora, svaki je imao svoju viziju presude). ne razbijaj glavu previše s tim. na disku imam 500 megabajta presuda, sve su različite.

u ponedjeljak ću staviti šprance za najbitnije kaznene presude, samo da ih izaberem i zacrnim osobne podatke u njima.

do kraja idućeg tjedna stiže skripta iz trgovačkog.

 

ugodno učenje suckers! vidimo se u studenom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

upozorenje za one koji koriste moju skriptu iz obiteljskog prava da kod pitanja "pretpostavke za sklapanje braka" zanemare rečenicu "Iznimno, iz opravdanih razloga, sud može u izvan parničnom postupku dopustiti sklapanje braka između djece sestara i braće te djece polusestara i polubraće. Odredbe ovoga članka primjenjuju se i na odnose nastale posvojenjem". ovo mi se omaklo iz starog zakona iz 2003. god. provjerit ću skriptu još jednom a ako netko uoči još koju pogrešku neka mi javi na mail da je otklonim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u pravu si kolegice, ja sam izlazio usmeni u srpnju p+dok je još bilo po starom ustavu pa mi je promaklo ažurirati zakon. danas tijekom dana ću staviti skriptu s izmjenama po novom, iako bih svima preporučio da za učenje koriste tekst ustava zbog mogućnosti izmjene pitanja na pravosudnom koja se odnose na EU.

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega Ronin, negdje sam napisao, nisam siguran da li pod ovom temom, da ću objaviti sve skripte osim građanskih prava. Za učenje građanskog ću koristiti knjigu pa ne želim gubiti vrijeme na sastavljanje skripte. Inače, ima neka skripta iz GPa i GPPa ako se ne varam pod zip-fileom "Zbirka poezije pravosudni".

 

Također neću niti prepravljati skriptu iz Ustava, budući izmjene nisu toliko velike, a ja sam otvorio sezonu učenja pa više stvarno nemam vremena za pisanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jackal je napisao:

Kolega Ronin, negdje sam napisao, nisam siguran da li pod ovom temom, da ću objaviti sve skripte osim građanskih prava. Za učenje građanskog ću koristiti knjigu pa ne želim gubiti vrijeme na sastavljanje skripte. Inače, ima neka skripta iz GPa i GPPa ako se ne varam pod zip-fileom "Zbirka poezije pravosudni".

 

Također neću niti prepravljati skriptu iz Ustava, budući izmjene nisu toliko velike, a ja sam otvorio sezonu učenja pa više stvarno nemam vremena za pisanje.

 

 

Kolega, hvala i svaka čast na trudu, uvelike mi je pomoglo. Sretno sa učenjem :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jackal je napisao:

Kolega Ronin, negdje sam napisao, nisam siguran da li pod ovom temom, da ću objaviti sve skripte osim građanskih prava. Za učenje građanskog ću koristiti knjigu pa ne želim gubiti vrijeme na sastavljanje skripte. Inače, ima neka skripta iz GPa i GPPa ako se ne varam pod zip-fileom "Zbirka poezije pravosudni".

 

Također neću niti prepravljati skriptu iz Ustava, budući izmjene nisu toliko velike, a ja sam otvorio sezonu učenja pa više stvarno nemam vremena za pisanje.

 

Ma, nema problema, još jednom zahvaljujem na trudu za ostale skripte i S R E T N O!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dragi kolege samo sam vam htjela reci da u jackalovoj skripti trgovačkog prava pod pitanjem 169.posljedice otvaranja stečajnog postupka, nedostaje odgovor vezan uz prijeboj pa si to pogledajte iz zakona. također sam primjetila da se u skripti, kao i u nekim pročišćenim tekstovima, kao tijelo d.d.-a navodi "nadzorni odnosno upravni odbor". mislim da je to zapravo nadzorni odbor a ovo "odnosno upravni" valjada želi naglasiti da se odredbe o nadzornom u većini primjenjuju i na upravni...

inače svaka čast svima koji su se potrudili sastaviti i objaviti skripte, iako ja učim uglavnom po zakonima neke su mi bile stvarno korisne!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam skriptu iz građanskog u 3 dijela, stvarno, obvezno i nasljedno, napisana je po pitanjima i odlična, citirani zakonski propisi i sve šta triba reć o svakom pitanju, pa i dodatak onih instituta koji se do sad nisu na ispitu pitali..

 

Prvo sam prolazila Vedriš-Klarića ali sad vidim da mi takvo učenje oduzima mnogo vrimena pa se držim bitnog...sad, čime će to na kraju rezultirat...vidićemo :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rjecanka je napisao:

dragi kolege samo sam vam htjela reci da u jackalovoj skripti trgovačkog prava pod pitanjem 169.posljedice otvaranja stečajnog postupka, nedostaje odgovor vezan uz prijeboj pa si to pogledajte iz zakona. također sam primjetila da se u skripti, kao i u nekim pročišćenim tekstovima, kao tijelo d.d.-a navodi "nadzorni odnosno upravni odbor". mislim da je to zapravo nadzorni odbor a ovo "odnosno upravni" valjada želi naglasiti da se odredbe o nadzornom u većini primjenjuju i na upravni...

inače svaka čast svima koji su se potrudili sastaviti i objaviti skripte, iako ja učim uglavnom po zakonima neke su mi bile stvarno korisne!

 

Ne može se pod nadzornim, odnosno upravnim odborom misliti samo na nadzorni odbor nego je upravo kako piše u zakonu. Ovo budući da d.d. samo bira hoće li imati upravu i nadzorni, odnosno upravni odbor ili upravni odbor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drage kolegice i kolege upravo sam skinuo postavljene skripte za pravosudni. Hvala svima koji su se trudili to napraviti i na kraju podjeliti s drugima. Sa željom da učestvujem, pokušat ću i ja doprinijeti razmjeni ali i u pravljenju ovakvoga materijala. Stoga postavljam link koji sadrži sve ovdje navedene skripte plus skripte skupljene u zadnje 2 godine.

http://www.megaupload.com/?d=DPFBSQM0

Ako vam se pojavi:

"The file you are trying to access is temporarily unavailable."

pokušajte kasnije ili drugi dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uočila sam greškice u nekoliko odgovora - obratiti pažnju na pitanja broj 40, 43, 45, 46 i 48 ( kolega je čini se radio po starom kz - izmjene značajne - ali eto htjela sam to podijeliti s vama )

 

Inače, zahvljujem se kolegi Jackal kao i ostalim koji velikodušno dijele skripte.

 

Također imam i molbu - ukoliko netko ima presuda županijskog suda neka mi se javi u inbox

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

chiara2 je napisao:

Kolegice maya01, da li bi mi mogli poslati svoj mail,da vam se javim u svezi skripti iz građanskog, naime i ja imam slične skripte, ali bih molila da mi svoje proslijedite na mail. puno hvala!

 

Chiara2, sorry na zakašnjelom odgovoru, nešto me zeza slanje poruka pa mi pošaljite mail u inbox i pošaljem vam skripte..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

maya01 je napisao:

chiara2 je napisao:

Kolegice maya01, da li bi mi mogli poslati svoj mail,da vam se javim u svezi skripti iz građanskog, naime i ja imam slične skripte, ali bih molila da mi svoje proslijedite na mail. puno hvala!

 

Chiara2, sorry na zakašnjelom odgovoru, nešto me zeza slanje poruka pa mi pošaljite mail u inbox i pošaljem vam skripte..

 

Evo kolegice Maya-poslala sam vam mail u inbox.Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega uzasno me zanima je li nas vrijedni i velikodusni kolega Jackal polozio ispit. Zna li tko mozda?

A onda, ima nekih skripti koje nisam uspjela skinuti putem njegovih linkova, pa ako mi netko moze tu pomoci bila bih mu jako zahvalna. :namiguje: Radi se o KPP-u i OBITELJSKOM. Sve ostalo sam uspjesno skinula.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ciao, čl. 28/stavak 5. , Zakona o sudovima se mjenjao, primjetila sam manju omašku u tvojoj novoj skripti. Pozdrav,

Jackal je napisao:

dopunjena skripta iz Organizacije pravosuđa u skladu s izmjenama Zakona o državnom odvjetništvu i Zakona o Državnom sudbenom vijeću (2010)

 

 

 

http://www.4shared.com/document/ixAoewNA/SKRIPTA_-_ORGANIZACIJA_PRAVOSU.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav kolegama.

Za sve nas koji tek sad pocinjemo učiti, ovo je zlatni rudnik informacija, i hvala svima koji su pridonjeli, posebno kolegi Jackal.

 

Jedno pitanje:

Buduci da sam prosao ovu i jos par tema, a nigdje se ne pojavljuje skripta iz gradanskog materijalnog (tj. pojavljuje se obvezni i zpp, ali ne stvarni dio). Planiram ionako uciti po knjizi, ali bi mi, ako ne vec skripta, barem popis pitanja zlata vrjedio, pa ako netko ima molio bih da stavi link ili posalje na mail: veyst1@gmail.com.

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

joke_11 je napisao:

Ne kužim ovo sada je li to neka nova skripta ili stara za građansko pravo i isto tako zašto posljednji pozdrav.

 

 

Posljednji pozdrav jer je sada sva literatura za pravosudni ispit skriptirana po objavljenim pitanjima. Pravosudni je iza mene pa zatvaram sezonu pisanja skripti i povlačim se s ovog dijela foruma.

 

Skripta je kao i sve ostale, po pitanjima. Nedostajala je još ova iz građanskog (netko od kolega je objavio skriptu po pitanjima iz GPPa ovdje). btw., skripta je prilagođena za Word '97-2003 pa nitko ne bi trebao imati problema s otvaranjem skripti.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega Jackal veliko hvala na svemu pa i na ovoj zadnjoj skripti iz GP-a koju niste morali raditi jer ste odavno položili pravosudni, svaka čast na solidarnosti sa nama koje tek čekaju muke poučenju i plagannju. Sada imamo sve skripte jedino još GPP treba izmijeniti po novom Ovršnom zakonu i neke dopune po novim pitanjima iz izmjena zakona... Ako je netko od kolega počeo raditi neka objavi... hvala..

Ja sam preuredila skriptu iz Ustava po novom Ustavu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lheonie je napisao:

Kolega Jackal veliko hvala na svemu pa i na ovoj zadnjoj skripti iz GP-a koju niste morali raditi jer ste odavno položili pravosudni, svaka čast na solidarnosti sa nama koje tek čekaju muke poučenju i plagannju. Sada imamo sve skripte jedino još GPP treba izmijeniti po novom Ovršnom zakonu i neke dopune po novim pitanjima iz izmjena zakona... Ako je netko od kolega počeo raditi neka objavi... hvala..

Ja sam preuredila skriptu iz Ustava po novom Ustavu..

 

Kolegice, objavite svoju dopunjenu skriptu.

hvala :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sinisa21 je napisao:

Kolega travolta, hvala što si objavio skriptu iz EU-a, ali ne mogu pristupiti navedenoj stranici pa te ljubazno molim da istu objaviš na neki drugi način.

Unaprijed se zahvaljujem u ime svih kolega.

u.

 

Pozdrav,

 

evo ja probao i radi.

Učitaj stranicu, klikni na "slow download" i pričekaj 30-tak sek. Skini knjigu.

 

Knjige možeš kupiti u fotokopiraoni ZOMA kraj faksa (u Zgb.)

 

Šibni mi mail pa ti pošaljem knjigu; druge dvije knjige (vidi gore) su prevelike za mail.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

molim onog tko je komparirao skripte sa novim zakonima da napiše kakvo je stanje s organizacijom pravosuđa...bojim se i pogledat

Pošto nitko još nije, a da se ne nađete u mojoj situaciji i 4 dana pred usmeni skužite da ste naučili i pun k..ufer netočnih stvari ,pozivam ljude što su učili iz skripti da kažu kakve su im.. ja bi rekla da je većina (nisam sve ni pogledala) rađena na foru copy-paste iz zakona i,čini mi se, od osoba koje nisu učile prije no što su ih radile...pa se potkralo svega, a sve ovisi od pitanja do pitanja...npr trgovačko- u nekim pitanjima fali po pola odgovora; ustavno nema ove zadnje (4-te)izmjene!!!-ni ona dopunjena verzija (nije mi jasno čim je uopće dopunjena); kazneno materijalno je stvarno dobra...gotovo sve što sam pocrtala u knjizi je i u skripti(bar onih 10.tak odgovora što sam pogledala) gpp po mom mišljenju malo preopširan...pomagajte s organizacijom, ima li tko da je provjerio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo, ukratko, 4 izmjene ustava

Male manjine će na idućim parlamentarnim izborima imati opće biračko pravo za stranačke liste te posebno pravo glasa za zastupnike svoje manjine u Saboru. Srpskoj su zajednici zajamčena tri zastupnika u Saboru, a birat će ih temeljem općeg biračkog prava.

Je li davanje dodatnog glasa tzv. malim manjinama, odnosno pripadnicima nacionalnih manjina, kojih je u stanovništvu do 1,5 posto, a ne i Srbima, narušavanje Ustavom određene jednakosti građana, u ovom slučaju pripadnika nacionalnih manjina? To se pitanje postavilo i prije izglasavanja četvrtih promjena temeljnog akta zemlje. No o njemu će se Ustavni sud očitovati jedino ako netko podnese ustavnu tužbu.

Ustavom je omogućena primjena europskog uhidbenog naloga od stupanja Hrvatske u članstvo EU-a, kao i da se, i prije ulaska u EU, omogući izručivanje hrvatskih državljana pravosudnim tijelima drugih država na temelju međunarodnih ugovora. Ojačana je neovisnost pravosuđa i osiguran neovisan izbor pravosudnih dužnosnika, kao i puna neovisnost Hrvatske narodne banke i Državnog ureda za reviziju.

Državljani članica EU-a će od ulaska Republike Hrvatske u EU imati biračko pravo na lokalnim izborima, a sudovima se daje ovlast da izravno primjenjuju pravo EU-a. U Ustav je dodana i posebna glava, kojom je utvrđena pravna osnova članstva Hrvatske u EU i sudjelovanje u europskim institucijama. Uz ‘europske promjene’, u Preambulu Ustava uvrštena je i formulacija o pobjedi hrvatskih branitelja i hrvatskog naroda u pravednom, legitimnom i oslobodilačkom ratu. U Ustavu je navedeno i da se država posebno skrbi za branitelje, hrvatske ratne vojne invalide, udovice i djecu poginulih hrvatskih branitelja.

Onemogućena je zastara za kaznena djela ratnog profiterstva te pretvorbenog i privatizacijskog kriminala. Hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj na izborima će ubuduće glasovati isključivo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima u zemljama u kojima imaju prebivalište, no birat će fiksno tri zastupnika u Saboru, bez obzira na to koliko ih se odazove na izbore.

 

Ustavni suci će se, umjesto natpolovičnom, birati dvotrećinskom većinom svih zastupnika u Hrvatskom saboru, a sudac kojemu je istekao mandat će, ako Sabor ne imenuje novog, ostati na toj dužnosti do šest mjeseci nakon isteka mandata. Izbrisana je odredba po kojoj se Ured Predsjednika Republike uređuje posebnim zakonom, a ustrojstvo i djelokrug svog ureda utvrdit će sam Predsjednik svojom odlukom.

 

O prijelazu hrvatskih vojnika izvan hrvatskih granica Sabor će, umjesto dvotrećinskom, ubuduće odlučivati natpolovičnom većinom svih zastupnika, ali uz suglasnost predsjednika države. Ako predsjednik Republike uskrati suglasnost, odluku će donositi dvije trećine zastupnika. Kvalificiranom većinom saborskih zastupnika ubuduće će se donositi i državni proračun. Ukinuto je ustavno ograničenje obveznog obrazovanja na osnovnu školu.

 

Pravo na pristup informacijama postat će ustavna kategorija, a promjenama je ojačana i uloga pučkog pravobranitelja, kojemu se daje imunitet od kaznenog progona kakav imaju zastupnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

st_dama je napisao:

Kolega Jackal,

zahvaljujem na trudu na objavljenim skriptama.

Zanima me razlika pitanja a koja se pojavljuje kod Travolte koji je pitanja objavio na "pitanja na jednom mjestu"; razlika je u odnosu na upravno,radno i ustavno.

Zahvaljujem na odgovoru. :-D

 

 

Pitanja koja je ovdje naveo kolega Travolta iz grupe radno/upravno i grupe ustav/organizacija/EU su stara pitanja.

Sva trenutno važeća pitanja nalaze se na podforumu "Pitanja za pravosudni ispit" u temi "Pravosudni ispit pitanja 2010. g."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

travolta je napisao:

st_dama je napisao:

Kolega Jackal,

zahvaljujem na trudu na objavljenim skriptama.

Zanima me razlika pitanja a koja se pojavljuje kod Travolte koji je pitanja objavio na "pitanja na jednom mjestu"; razlika je u odnosu na upravno,radno i ustavno.

Zahvaljujem na odgovoru. :-D

 

 

Pitanja koja je ovdje naveo kolega Travolta iz grupe radno/upravno i grupe ustav/organizacija/EU su stara pitanja.

Sva trenutno važeća pitanja nalaze se na podforumu "Pitanja za pravosudni ispit" u temi "Pravosudni ispit pitanja 2010. g."

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503336234&forum=40

 

P.S. Obratite pažnju da je skripta iz RADNOG napravljena po starom popisu pitanja te da postoji mogućnost da u skriptu iz USTAVNOG nisu unešene sve izmjene...

Jednako tako u skripti iz GPP-a odgovor na pitanje:

br.99 nije samo članak 37 OZ-a nego članka 109. st.2 i čl. 110 Sudskog poslovnika;

br.90 odgovor je po Ovršnom zakonu NN 139/10

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Kolega Jackal i ostale kolegice i kolege, hvala svima na trudu u objavljivnaju skripti na ovim stranicama!

Zamolila bih da mi netko pošalje skripte i novu knjigu iz eu na mail: kneginja0@net.hr

Puno sam puta pokušala skinuti linkove sa skriptama i očito mi nikako ne ide.

Unaprijed zahvaljujem na trudu!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija