Jump to content

Pravosudni ispit


Zex

Preporučene objave

Reagirajući na velik interes posjetitelja za pitanja vezana uz pravosudni ispit odlučili smo za tu temu otvoriti zaseban forum. Stoga, Vas molimo da svoja pitanja i diskusije vezane za taj ispit, kao i druge stručne ispite za pravnike, obajvljujete u ovom forumu.

 

Iz osobnog ugla dobro razumijem i suosjećam sa svim onima koji lutaju Internetom u potrazi za materijalima i informacijama o samom ispitu. Prije koju godinu sam i sam bio u istoj potrazi.

 

Vremena su se od tad promjenila svega malo na bolje. Kad sam u proljeće 2001godine u Google ukucao "Pravosudni ispit" kao povratnu informaciju nisam dobio ništa. Kad to danas učinim naiđem tek na po koju oskudnu informaciju.

 

Osobno smatram da je pravosudni ispit sam po sebi dovoljno težak i zahtjevan da nema nikakve potrebe i razloga da bi se kandidatima uskraćivanjem praktičnih i tehničkih informacija o samom ispitu dodatno otežavao već ionako vrlo težak zadatak.

 

Zbog toga ovaj forum posvećujemo razmjeni informacija i iskustava o pravosudnom ispitu.

 

Nadamo se da će se u raspravu uključiti svi zainteresirani, kako oni pred kojima se ispit nalazi, tako i oni koji su preko te planine već prešli.

 

Hajmo pravnici!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 461
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

  • 2 tjedna kasnije...

bila bi ti jako zahvlana kad bi me malo uputila u pravosudni ispit.ja sam tek nedavno diplomirala i sad radim u odvjetničkom uredu.imam osjećaj kao da na faksu nisam bila jer se rijetko čega sjećam.zanima me iz kojih predmeta se polaže ispit?uče li se samo zakoni ili i knjige?gdje prijevljuješ ispit i gdje dobiješ popis literature?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravne izvore za polaganje pravosudnog ispita možeš naći na službenim stranicama Ministarstva pravosuđa (nedavno su objavljeni novi pravni izvori), a možeš ih pronaći i na ovom portalu. Nemoj da te uplaši more propisa, ne moraš sve jednako detaljno proučiti. Ispit traje tri dana, prvi dan se piše kaznena presuda, drugi dan građanska, a treći dan je usmeni ispit. Prijava se podnosi Ministarstvu pravosuđa, u prijavi možeš naznačiti kada želiš polagati, ali zasad se još nemoj opterećivati prijavom. Sadržaj ispita su tekstovi zakona, iz knjiga se ne mora učiti, ali će ti često biti korisno neke stvari naučiti iz knjiga, jer su tamo jasnije napisane. Na samom ispitu, barem prema mom iskustvu, treba odgovarati isključivo na pitanje koje je postavljeno, ne treba širiti priču. Ispitivač će već pitati što želi čuti. I još nešto, nemoj brinuti zato što se ne sjećaš ničeg sa faksa. Mislim da je to posve normalno. Drži se!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

eto, a predložila sam da razmjenjujemo literaturu, pa nitko ne shvaća ozbiljno. pa kakvi ste vi kolege?

Ja sam s jednom kolegicom uspjela nešto razmijeniti, pa zašto i ostali ne bi to činili? Svi bi samo savjete od drugih, ali, vjerujem da svatko od Vas ima u compu bar nešto što je potrebno za pravosudni.

Ajde, pokažite solidarnost prema onima koji još nisu položili!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanja za pravosudni su dobra, ALI trebaš prvenstveno učiti iz zakona i skripti. Pokušaj dići do skrpiti s predavanja za pravosudni za odvjetničke vježbenike. Pitanja su i opasna jer svaki ispitivač ima svoja pitanja a ne znaš tko će ti biti ispitivač pa te pitanja mogu zavesti. Kada sam ja polagao pravosudni sutkinja prekršajnog suda (po starom) pala je iz kaznenog materijalnog, a to joj je vrlo blisko. Pravilo je da nema pravila osim ubijanja od učenja.

Sretno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ČULA SAM DA POSTOJI NEKI CD NA KOJEM SE NALAZE SVE SKRIPTE I ZAKONI ODNOSNO SVE ŠTO JE POTREBNO ZAPOLAGANJE PRAVOSUDNOG ISPITA.MOLIM VAS AKO NETkO ZNA KAKO DO TOGA DOĆI NEK MI ODGOVORI.UNAPRIJED HVALA!!

wrote:

Pitanja za pravosudni su dobra, ALI trebaš prvenstveno učiti iz zakona i skripti. Pokušaj dići do skrpiti s predavanja za pravosudni za odvjetničke vježbenike. Pitanja su i opasna jer svaki ispitivač ima svoja pitanja a ne znaš tko će ti biti ispitivač pa te pitanja mogu zavesti. Kada sam ja polagao pravosudni sutkinja prekršajnog suda (po starom) pala je iz kaznenog materijalnog, a to joj je vrlo blisko. Pravilo je da nema pravila osim ubijanja od učenja.

Sretno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moze se naci puno takvih cd-ova na tu foru, ali vecina ti sadrzi starije skripte ili neazurirane zakone. Zato pazi sto ces uzeti kao "sve sto je potrebno za pravosudni". Iz mog iskustva, predstoji ti mukotrpno skupljanje i razmjenjivanje s kolegama u istim problemima. Ili nadji nekog ko je netom polozio i provjeri u NN da li je sto novo izaslo.

Zakoni se stalno mijenjanju ko na traci! :evil:

 

Medjutim, nadjes li takav IDEALAN ce - javi nam hitno!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imena ispitivaca su tajna. Ali dobra veza ce ti saznati imena ispitivaca. Doduse ni dobra veza nece pomoci ako se ekipa u ministarstvu posvadja oko clanova komisije sto se zna dogoditi pa ne znaju komisiju do ispita ni oni sami. Ispitivace placaju za svaki ispit, svako voli progurati svoga.... znas kako to vec ide kod nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nisam imala vezu pa ću ti reći kako sam saznala:kad su mi dali kazneni predmat da pišem presudu rekli su mi (kao i svim ostalim kandidatima koji su toga dana bili na pismenom, a bilo nas je 15-tak) tko će me pitati kazneno.Isto vrijedi i za građnsku presudu. To su nam rekli svakom posebno bez da smo ih pitali.

Kad budeš gotov s pisanjem presude nositi ćeš ju predati u neku sobu.Kad tamo gore dodješ napravi se blesav (složi skrušenu facu i budu najpristijniji na svijetu) i pitaj da ti kažu tko ti je u komisiji. To je ionako dan, dva pred ispit.Ako do tada nisi naučio niti nećeš, a znanje imena ispitivača će te osloboditi treme (donekle) i omogućiti ti da ponavljaš isključivo ono gradivo koje taj iasitivač pita. Meni je upalilo. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POLOZILA SAM!!!!

 

Prosli tjedan sam polozila ispit i sretna sam kao nitko. Medjutim, buduci da je jos dosta vas koji tek ucite, evo nekoliko (nadam se korisnih) informacija.

 

1. Slusanje ispita - idite kada god mozete i koliko god mozete, mislim da sam 1/3 ispita naucila slusajuci ispit cak 6 mjeseci prije no sto sam polagala

2. Literatura - ne idite u sirinu, izaberite samo prave stvari i gledajte sto se cesce pita pa na to stavite naglasak u ucenju (za kazneno Garacickin KZ i Krapcev ZKP, gradjansko iz Klariceve knjige, a za obiteljsko, nasljedno, gpp, ustav i ogranizaciju, trgovacko, radno i upravno- samo iz zakona). Skripte koje su radjene na osnovi seminara za pripremu ispita su jako dobre i pomazu kod ponavljanja.

3. Pismeni i mobitel - Prikupite puno presuda za pismeni. Mozete na pismeni donijeti SVE sto vam padne na pamet. NAPUNITE MOBITEL I IMAJTE NOVACA na racunu jer mozete zvati koga hocete i kada hocete (mada je formalno zabranjeno telefonirati U ZGRADI - napomene vam da izvan zgrade nije). Na kraju svi zovu iz dvorane u kojoj pisu jer od kad dobijes presudu nitko vise ne dodje u dvoranu a kad zavrsis, predmet nosis sam na kat.

4. Komisija - nekoga spasi a nekoga ubije, bitno ju je saznati jer se mozes koncentrirati na ispitivaca. Uglavnom svaki od njih ima fond pitanja ili pripremljene kartice pa ih vrti non stop. Naravno i s tim je gradiva tonu ali jako suzava posao kad 2 dana pred ispit ponavljas samo ocekivano. Nekima na pisanju presuda kazu komisiju, ali mojoj grupi nije zena htjela reci ni da smo si vene prerezali. Onda smo probali foru s odlaskom, u ovom forumu, vec spomenutu sobu i culi komisiju.

5. Izmjene komisije - racunajte da je moguce ali se nadajte da se nece dogoditi. Meni se jedan ispitivac razbolio ali je zamjena bila ok.

6. Stres i volja - SVI koji spremaju ovaj ispit padaju u depresiju, placu, gube ili dobivaju na tezini, cvile od straha ili se bacaju kroz prozor. Nemorate se bojati da ste sami u tome. SVI SU U KOMI DOK UCE I BOJE SE. Morate imati volju i boriti se sa strahom. Naravno, podrska obitelji, prijatelja i kolega je jako vazna, stoga, hvala svim forumasima koji su me bodrili dok sam ucila!!!

7. NIKADA NE ODUSTAJTE!!! - 2 sata prije ispita nazvala me kolegica i sva uplakana rekla da odustaje, da ne moze vise izdrzati, da je pritisak prejak i ce pasti. Na ispitu smo sjedile zajedno u istoj dvorani i obje polozile. Pouka: NE ODUSTAJ!!

8. Usmeni - nitko od ispitivaca ne rusi jer va ne voli. Svi pomazu ako zapnete. Na pocetku je trema velika ali sto ispit odmice, sve si bolji. Nastojte pricati polako i razgovjetno. Time cete se smiriti i imati vramena sloziti dobar odgovor i znati sto cete dalje pricati a da to zvuci lijepo. Ako pricas neko vrijeme ono sto znas, reci ce ti da je dosta i ici dalje, sto znaci da neces dobiti podpitanja na koja mozda ne znas ni odgovor. Pricaj sto znac, polako i stalozeno pa ce im biti dovoljno.

 

Kad polozite nitko vam nece biti ravan jer je sreca rijecima neopisiva. Ako trebate pomoc, pitanja i sl. ostavite mail i saljem sve, naravno besplatno.

 

ZELIM VAM USPJEH! BUDITE HRABRI I VRIJEDNI. SRETNO!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok.Cestitam na polozenom ispitu, svaka cast!

Ja sam prijavio za 6. mjesec. Prosli mjesec sam bio slusat ispit i stvarno treba ici jer puno pomaze.

Molio bih te ako mozes poslati presude jer mi to jako fali,a i pitanja nemam sva, pa ako imas...bio bih jako zahvalan.

Savjeti koje dajes su jako korisni i bilo bi super da je vise takvih kao ti koji vole pomoc kolegama u nevolji!

Hvala puno unaprijed. Nik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok.Cestitam na polozenom ispitu, svaka cast!

Ja sam prijavio za 6. mjesec. Prosli mjesec sam bio slusat ispit i stvarno treba ici jer puno pomaze.

Molio bih te ako mozes poslati presude jer mi to jako fali,a i pitanja nemam sva, pa ako imas...bio bih jako zahvalan.

Savjeti koje dajes su jako korisni i bilo bi super da je vise takvih kao ti koji vole pomoc kolegama u nevolji!

Hvala puno unaprijed. Nik

Ups, skoro sam zaboravio napisat moju adresu:

hrenki@net.hr

Molio bih na skori odgovor jer mi vrijeme brzo curi!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nisam anonimus, ali mi još nisu omogućili pristup s nick imenom. I ja sam položila prošli tjedan. točnije 26., 27 i 28 svibnja. I sretna isto kao i ti. Ja sam zapravo imala skraćenu verziju pravosudnog jer imam položen državni ispit unutar ministarstva, a pripadam ministarstvu financija. Imali smo odličnu komisiju i uvijek je bolje kad su ispitivači praktičari suci, a ne profesori jer profe više driblaju zakonske definicije, a praktičari traže da malo razmišljaš. E sad ako ste već radili a ja jesam i ako imate bar malo logike u moždanim vijagama u momentima dok vas ispituju nećete pasti ispit. Isto tako ako ste bar malo učili opet nećete pasti. I možete nešto i ne znati. Ja sam na jedno pitanje rekla da se ne mogu sjetiti odgovora, ali u biti sve ostalo sam dobro znala. Malo me ZKP zabrinuo ali sve je ispalo super. I evo sutra idem raditi sva ponosna i sretna jer od mojwe ekipe na poslu i ostalih pravnika nitko nema pravosudni osim mene. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, i ja bih molio za pomoc oko literature, skripti i savjeta. Naime pomazem prijateljici da dodje do literature, a ponajvise skripti i pitanja... Takodjer, ako netko moze napraviti popis sto je sve potrebno i korisno nabaviti kao pomoc u ucenju tako da znam sto sve trebam traziti.

 

Svaki savjet je dobrodosao:

e-mail je: nmalezic@globalnet.hr

 

P.S.

Cim dodjem do neceg korisnog to cu podijeliti i sa drugima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plusch79@yahoo.de

 

 

CESTITAM! stvarno si super... i drago mi je sto danas jos ima takvih kolegijalnih ljudi. bravo.

 

molim te ako bi mi mogla poslati sve sto imas za pravosudni na e-mail. nadam se da ti nece biti problem.

 

veliki pozdrav i hvala unaprijed

wrote:

POLOZILA SAM!!!!

 

Prosli tjedan sam polozila ispit i sretna sam kao nitko. Medjutim, buduci da je jos dosta vas koji tek ucite, evo nekoliko (nadam se korisnih) informacija.

 

1. Slusanje ispita - idite kada god mozete i koliko god mozete, mislim da sam 1/3 ispita naucila slusajuci ispit cak 6 mjeseci prije no sto sam polagala

2. Literatura - ne idite u sirinu, izaberite samo prave stvari i gledajte sto se cesce pita pa na to stavite naglasak u ucenju (za kazneno Garacickin KZ i Krapcev ZKP, gradjansko iz Klariceve knjige, a za obiteljsko, nasljedno, gpp, ustav i ogranizaciju, trgovacko, radno i upravno- samo iz zakona). Skripte koje su radjene na osnovi seminara za pripremu ispita su jako dobre i pomazu kod ponavljanja.

3. Pismeni i mobitel - Prikupite puno presuda za pismeni. Mozete na pismeni donijeti SVE sto vam padne na pamet. NAPUNITE MOBITEL I IMAJTE NOVACA na racunu jer mozete zvati koga hocete i kada hocete (mada je formalno zabranjeno telefonirati U ZGRADI - napomene vam da izvan zgrade nije). Na kraju svi zovu iz dvorane u kojoj pisu jer od kad dobijes presudu nitko vise ne dodje u dvoranu a kad zavrsis, predmet nosis sam na kat.

4. Komisija - nekoga spasi a nekoga ubije, bitno ju je saznati jer se mozes koncentrirati na ispitivaca. Uglavnom svaki od njih ima fond pitanja ili pripremljene kartice pa ih vrti non stop. Naravno i s tim je gradiva tonu ali jako suzava posao kad 2 dana pred ispit ponavljas samo ocekivano. Nekima na pisanju presuda kazu komisiju, ali mojoj grupi nije zena htjela reci ni da smo si vene prerezali. Onda smo probali foru s odlaskom, u ovom forumu, vec spomenutu sobu i culi komisiju.

5. Izmjene komisije - racunajte da je moguce ali se nadajte da se nece dogoditi. Meni se jedan ispitivac razbolio ali je zamjena bila ok.

6. Stres i volja - SVI koji spremaju ovaj ispit padaju u depresiju, placu, gube ili dobivaju na tezini, cvile od straha ili se bacaju kroz prozor. Nemorate se bojati da ste sami u tome. SVI SU U KOMI DOK UCE I BOJE SE. Morate imati volju i boriti se sa strahom. Naravno, podrska obitelji, prijatelja i kolega je jako vazna, stoga, hvala svim forumasima koji su me bodrili dok sam ucila!!!

7. NIKADA NE ODUSTAJTE!!! - 2 sata prije ispita nazvala me kolegica i sva uplakana rekla da odustaje, da ne moze vise izdrzati, da je pritisak prejak i ce pasti. Na ispitu smo sjedile zajedno u istoj dvorani i obje polozile. Pouka: NE ODUSTAJ!!

8. Usmeni - nitko od ispitivaca ne rusi jer va ne voli. Svi pomazu ako zapnete. Na pocetku je trema velika ali sto ispit odmice, sve si bolji. Nastojte pricati polako i razgovjetno. Time cete se smiriti i imati vramena sloziti dobar odgovor i znati sto cete dalje pricati a da to zvuci lijepo. Ako pricas neko vrijeme ono sto znas, reci ce ti da je dosta i ici dalje, sto znaci da neces dobiti podpitanja na koja mozda ne znas ni odgovor. Pricaj sto znac, polako i stalozeno pa ce im biti dovoljno.

 

Kad polozite nitko vam nece biti ravan jer je sreca rijecima neopisiva. Ako trebate pomoc, pitanja i sl. ostavite mail i saljem sve, naravno besplatno.

 

ZELIM VAM USPJEH! BUDITE HRABRI I VRIJEDNI. SRETNO!!!

:-)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga kolegice, HVALA TI još jednom na pomoći, dobila sam pitanja koja si mi poslala na mail vedran.mrkovic@os.htnet.hr i vrlo sam zadovoljna istim. Na tvoj upit što mi sve treba, ja kažem ŠTO GOD TI IMAŠ, jer sve je dobro došlo. Osobito me zanima nešto o ovrsi, ak imaš i naravno pitanja koja prepisuješ iz rokovnika. Puno ti hvala i želim ti sreću da nađeš dobar posao. Pusa od Alide!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alida, puno ti hvala na ovim rijecima. Poslala sam, cak mi se cini tebi (netko tko ima adresu bubi22), nastavak ali mi se stalno vracao mail.

Tebi i svima ostalima, kojima sam obecala te skripte, moram reci da nisam zaboravila nego da te radni tempo, nakon sto se vratis na posao, samelje i ponekad ne stignes ni obicni mail poslati. Evo, samo da znate da mislim na vas i drzim vam fige i da taj dodatak stize onima koji su ostavili mail.

Ucite i vratit ce vam se ulozen trud i odricanje. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Draga kolegice. Čestitam vam na položenom ispitu i želim svako dobro u vašem radu. Zadivila me vaša nesebičan gesta u pružanju pomoći onima koji su tek na putu polaganja. I ja sam jedna od tih - mama maloga djeteta koja se upravo sprema uhvatiti u koštac s učenjem. Svaki vas savijet i svi materijali kojima ste se služili tijekom spremanja ispita bili bi mi od neizmjerne pomoći. Pitanja, skripte, bilješke... sto god mi možete poslati ukoliko ste još uvijek u raspoloženju. Hvala i još jednom iskrene čestitke.

dzenet@connect.comdek.net.au

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za skripte i cd sa zakonima ostavi mail, pa cu ti poslati kao i svima drugima na ovom forumu.

Za spremanje ispita razlicitim ljudima treba razlicito vrijeme. Ovisi gdje si i sto radio-la. Ima ekstrema koji ga spreme za 21 dan (vidjela na svoje oci), a ima onih kojima treba i vise od 6 mjeseci. Uzmi sredinu. Ekipa koja je polagala kad i ja dosla je do zakljucka da je neki prosjek 3 mjeseca po cca 8 sati ucenja. U tom periodu mozes i neki dan profulati pa se nece osjetiti. Naravno ako mozes uciti 14 ili vise sati dnevno onda se to vrijeme srazmjerno skracuje. Sve ovisi o tebi, a ovu nasu racunicu neka potvrde ili opovrgnu oni koji imaju drugacije iskustvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Bok! ja još uvijek nisam diplomirala, imam još dva ispita do kraja, ali me zanima jedna stvar- postoji li način da izbjegnem zadnjih par mjeseci pred pravosudni ubijanje od učenja, ako svakodnevno nakon posla (vježbenik na sudu, ako upadnem, jer čujem da se tamo dosta nauči) učim po sat vremena, i tako kroz godinu i pol prakse? pitam zato jer nisam čula da to itko radi, svi radije izabiru soluciju učenja do besvijesti zadnjih par mjeseci. HVALA! i svima koji se spremaju za pravosudni SRETNO! ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Evo me danas po prvi put u životu na ovim stranicama, i više se ne osjećam toliko bespomoćnim u pogledu spoznajama o pravosudnom, stoga: hvala. Molio bih legendu koja je položila da pomogne koliko može, a i svim ostalima poručujem da budu solidarni, te da prosljeđuju pitanja za ispit i upute za učenje. Moj mail je: branko_lin@yahoo.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi

Naravno pridruzujem se cestitkama, samo mi koji upravo ucimo znamo cjeniti tako nesto.

Ja sam zapravu sve zakone skinuo sa NN i imam gotovo sve, ali to je zbilja jako puno.

koliko u biti treba biti detaljan u tome (ako je moguce biti detaljan) i mogu li se dobit pitanja.

Zahvaljujem...

Sasa

sasa.vladic@ohr.int

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je ovaj forum postao povelik i sam se preklopio na vise stranica, vratio sam ga na format jedne stranice kako bi bio pregledniji, te ga sada testiram. Nema puno veze sa sadrzajem foruma, no bit ce vam svima ovako lakse ga citat.

 

Puno srece svima koji se spremaju za jesenske rokove za pravosudni.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Btw. ne znam da li ste primjetili da je Ministarstvo pravosuda nedavno predstavilo svoje stranice u novom ruhu te ucinilo potpuno revolucionaran korak i objavilo detaljan opis detalja vezanih za pravosudni ispit: prijava, slusanje, polaganje, popravni, i time skinulo s ispita potpuno nepotrebni veo misticnosti koji je desetljecima imao.

 

Velicine i znacenja tog poteza, koji je trebao davnih godina biti ucinjen, svjesni su svi oni koji vjerojatno jos dobro pamte kako su po principu "od usta do usta" generacijama prikupljali te osnovne informacije od starijih kolega primajuci pritom gomile kontradiktornih i neprovjerljivih informacija te slusajuci razne mitove i legende o ispitu koji je i bez svih tih mistifikacija dovoljno tezak.

 

Navedeni tekst se nalazi na:

http://www.pravosudje.hr/default.asp?ru=114&gl=200407100000017&sid=&jezik=1

a s obzrom na njegovu vaznost objavit cemo ga i kao vijest na Legalisu tako da ostane trajno spremljen u arhivi vijesti od rujna 2004.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti probaj pa javi drugima da li je to moguce, za mene je vec prekasno. Ali ubrzo ces i sam shvatiti zasto svi uce 3 mj. na hrpi. Postoji u zivotu vise od samog pravosudnog.

Nego ja imam pitanje za sve forumaše i one koji će tek to postati, kako se može saznati tko ce biti u komisiji ove godine, pošto je došao glas do Rijeke da Šeparović, Krapac i Žuvela više neće ispitivati? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imas dobru informaciju. Definitivno se mijenjaju ispitivaci i to njih gotovo 60-70%. Buduci da sam ja ona "legenda" (samo citiram jednog kolegu) koja je ostavila brdo informacija i uputa za polaganje i buduci da sam u svibnju polozila, moram priznati da nisam dovoljno pozorno slusala kad su nabrajali tko je otisao, ali milslim da su otisli Krapac (JEEEEEEEEE!!!), Zuvela, Kemfelja, Petranovic, Jelusic, Culjat, Momcinovic, Separovnic te jos mnogi drugi. Za Miletica sam cula da je sa upravnog presao na ispitivanje gradjanskog prava.

 

Bilo je neko pitanje moze li se uciti po jedan sat godinu i pol dana.... i tako dalje. NE MOZE. Zasto? Zato sto je apslolutno nemoguce drzati svu tu silu podataka u glavi tako dugo. Jos nisi vidjela koja je to hrpa literature ali kad vidis bit ce ti jasno da moras sjesti par mjeseci, izljubiti roditelje i decka i ne vidjeti ih dok ne polozis. Ucenje moras tempirati, ko sportasi, i biti u najboljoj formi za ispit. Ako ucis predugo, informacije ti hlape, a ako si uzeo premalo vremena neces sve stici ni procitati. Zato je strahovito vazno PONAVLJANJE. Time obnavljas uceno i citano prije 2,3,4 ili vise tjedana. Vecini se, pa i meni, stalno cinilo da nista ne znam i da sam tupa i da sam nauceno totalno zaboravila i da na ispitu necu nisat znati. Ali to je normalno i svi imaju taj osjecaj. Pogotovo jer drzis nevjerojatnu kolicinu podataka u glavi. Prema tome, kada prodjes jednom sve, ucis stvarno samo bitno, vodi se pitanjima i nastoj ne panicariti jer imas feeling da je npr. kazneno koje si ucio-la prije gradjanskog totalno isparilo u npr. 15 dana. I kada dodjete do pitanja, nemojte se uplasiti... svi smo se stresli tada od straha jer za neke stvari uopce nismo culi.

 

Mnogi mi salju svoje mailove sa molbom zamaterijale, a buduci da vise ne idem tako cesto na forum pravosudnog pa onda cekate dugo moj odgovor, ostaviljam vam moj mail pa se javite ana.keglovic1@zg.htnet.hr.

 

Sretno svima i pozdrav od Ane

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago mi je da ima još ljudi koji uče za pravosudni ispit ! Meni je ovo užasno ! Ja sam razgovarala i sa predsjednikom suda a i sa drugim ljudima , kažu da je dovoljno učiti 6 mj. po 6 sati na dan . Meni se i to čini puno . Naime, ne znam kako se natjerati da učim da učim više od 4 sata na dan ! Užas!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moji kolege i cijenjeni zex,

hvala na ovom forumu!

Nama koji polažemo pravosudni ispit ovaj forum je pravi melem. :-D

Trenutno učim i namjeravam krajem godine izaći na ispit.Mislim da je slušanje ispita veoma korisno.Svi koje sam slušala do sada su uglavnom položili i pokazali dosta znanja.Puno vas zanima koliko dugo treba učiti.Svi koji su položili su učili 3-6 mjeseci,4-8 sati dnevno.Uči se iz zakona,a za građansko materijalno dobro dođe knjiga Vedriš-Klarić.Ispitivači znaju pitati i definicije kojih nema u zakonu,pa je ponekad dobro pročitati i nešto iz knjiga.Koliko sam čula,skripte mogu poslužiti za učenje,ali treba biti oprezan jer nisu ažurirane.ispitivači znaju pitati novine i izmjene u zakonima.Nedostaju mi presude pa bih molila da mi pošalje mail netko tko ima presude,da se dogovorimo oko toga.Mogla bih ponuditi skripte.

Toliko od mene za sada,

pozdrav svima! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, i to vise od polovice je novih. Za vecinu doslonvno nikada nisam cula. Jedino znam da kazneno sad od novih pita Svedrovic, dugogodisnji sudac a sada odvjetnik. Na faksu mi je drzao vjezbe iz kpp-a i bio je jako ugodan i zanimljiv predavac. Da sad idem na ispit od njega ne bi imala straha i ne bi ocekivala probleme kao npr od nekih koji su otisli a zovu se Davor....

Pocela sau slusanja pa razmjenjujte friska pitanja. Kolega je neki dan slusao i bili su uglavnom novi ispitivaci. Kaze da su ok i da nitko nije pitao nista novo. Za Miletica sam cula da je preuzeo Momcinovicevo mjesto i njegova pitanja. I to je bar nesto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz kojih predmeta posjeduješ skripte a i pitanja ? :-)

wrote:

Molio bih pomoc svih kolega koji uce za pravosudni ispit, kao i kolega koji su polozili isti. Tek samo poceo pripremati ispit, pa molim solidarne kolege da mi posalju u koliko posjeduju novije skripte kao i pitanja (posebno novih ispitivaca).

Moja e-mail adresa, ergotic@etfos.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka čast kolegice! Nadam se da i posao ide dobro. Ja još uvijek sakupljam literaturu za ispit, koji je blago rečeno mistificiran. Ako ionako za njega treba dosta (previše) znoja, muke, truda, a ponekad i apaurina da nešiznemo, mogla su gospoda obajaviti neke knjige, skripte, bilo kakvu i bilo kako opširnu literaturu - pa učite pravnici. Na ovaj način sve je još teže.

Ako još uvijek posjeduješ nešto od literature, pitanja i sličnoga moj e-mail je: tillurius2003@yahoo.com

Još jednom BRAVO :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vlastitog iskustva znam da je dovoljno učiti kvalitetno 4-5 sati dnevno, ali i stalno ponavljati već naučeno, jer se sve brzo zaboravlja.Treba velika samodisciplina ali je i motivacija velika.

Za kazneno je najpametnije pripremati se po knjizi od Garačićke jer ona isključivo pita svoj komentar i svoja predavanja.

Što se tiče novih ispitivača normalni su ljudi, puno ljudskije pristupaju ispitu nego neki stariji ispitivači. Ne idu na to da namjerno nekog ruše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se. I druge kolege su potvrdile da su novi ispitivaci uglavnom korektni i da pitaju isto sto i stari. Samo, kazu mi da ima neki debil koji pita ustavno izvan literature. Tipa: pita opis grba iz Zakona o grbu i slicne bedastoce koje nisu na popisu. Pita i izvorisne osnove Ustava.... ono od stoljeca 7. ..... Ko da nemamo dovoljno vaznih stvari za ucenje.

E da. Vise se ne mogu nositi mobiteli na pismeni. Bagra postrozila!!! Mobitel morate ostaviti na ulazu u koverti koju zapecate. :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej! prvi put sam na ovom forumu i moram priznat da sam zadovoljna. zar je stvarno istina da ne mozemo vise koristiti mobitele na pismenom dijelu ispita. zar su nam tu jedinu svjetlu tocku ove strahote ukratli?!

Na ucenju sam od 1.9. i mislim izaci na roku u 11. mjesecu. najviše me živcira to što se stalno mijenjaju z akoni tako da i ono malo što mi je ostalo poslije faksa više ništa ne vrijedi.

Slušanje ispita je prava stvar i stvarno je istina kada kažu da možeš dosta toga naućiti slušanjem. ja sam slušala prije nego što sam počela učiti 4 puta i neke stvari su mi ušle u glavu tako da mi je sada ipak malo lakše.

ima li netko dobru kriptu iz građanskog prava jer mi se stvarno neda učiti po knjizi više nego što je potrebno.? bila bih zahvalna kada bi netko imao barem stvarno pravo?

Imam nekoliko pitanja pa tko zna odgovor molila bih ga da odgovori.

1. kako to da u zakonu o sudovima više nema odredbe da sucu prestaje dužnost kada napuni 70 godine života ( čl. 67 a) kada ta odredba još uvijek stoji u čl. 112 Ustava?

2. Kako stvarna nadležnost ovisi o vrijednosti predmeta spora kada o njemu sada ovisi još samo pravo za izjavljivanje reviziji( danas niti sastav suda nije uvjetovan vps-om kao što je prije bio )?

3. da li se stvarno mora znati sve iz trgovačkog ili je dovoljno znati osnove o bitnome?

4. koliko po zkp-u najvuše može trajati zadržavanje? 48 sati ili 96 sati kako stoji u komentaru ZKP-a od Krapca

 

 

A sad nekoliko nelogičnosti.

1. Obiteljski zakon više ne pravi razliku u posvojenju, tj,. više ne postoji srodničko i roditeljsko posvojenje.

Zakon o nasljeđivanju koji je donesen nakon izmjena OZ naprotiv još uvijek pravi tu razliku.

2. isto tako u zakonu o nasljeđivanju koji je izmijenjen poslije zpp-a još uvijek postoji zzz, a on je u zpp-u ukinut.

 

Nadam se da vas nisam previše opteretila ali stvarno mi je bilo potrebno olakšati dušu!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za skirptu iz gradjanskog ostavi mail. Imam jako dobru. Mobitel ne mozes imati.

Odgovori:

Dobro dosla u hrvatski pravni sustav - to ti je dogovor na 1. i 2.

3. stari ispitivaci nisu isli u detalje trgovackog i bila je dovoljna momcinoviceva skripta

4. trajanje ovisi o vrsti zadrzavanja. krapcev zkp je dobar za ucenje. nemam ga pred sobom ali provjerit cu

 

Nelogicnosti:

1. Pravni autoriteti ne mogu naci jedinstven odgovor na to pitanje. Npr. Klarić u svojoj knjizi i Josipovicka u svojoj knjizi o novom nasljednopravnom uredjenju u hr pravu imaju dijametralno suprotan stav o tom pitanju. Jedan misli da ObZ kao lex specialis ima prednost, a drugi smatra da prednost ima ZN jer je kasnije donesen. E ako oni ne znaju ne moras ni ti!!! Inace izgubila citav dan istrazujuci to pitnje i ovo ti je zakljucak nakon konzultiranja 4 knjige i komentara oba zakona

2. Jednostavno zpp je lex specialis i zzz zaboravi u nasljednom. Zasto ga nisu izbacili kada su ga pisali, pitaj njih blesave. U jos nekim zakonima ces naci zzz ali oni su naravno radjeni prije novele zpp-a pa je i logicno danisu azurirani. Ali zato ZN nije sredjen...????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje:

1. kako to da u zakonu o sudovima više nema odredbe da sucu prestaje dužnost kada napuni 70 godine života ( čl. 67 a) kada ta odredba još uvijek stoji u čl. 122 Ustava?

 

Odgovor se nalazi ovdje:

Odluka i Rješenje Ustavnog suda Republike Hrvatske broj U-I-55/2001 od 19. prosinca 2001.

Glasilo: Narodne novine br. 5/02 od 18. 01. 2002.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednostavnije je za razumjeti i zapamtiti ovako:

 

- do 24 h -ako postoje osnove sumnje na počinjenje kaz. djela, ili razlozi za pritvor - opasnost bijega, utjecaj na svjedoke..

- do 24 h - samo izuzetno - ako su prikupljene obavijesti o drugom kaznenom djelu

- do 48 h - ako postoji osnovana sumnja na počinjenje kaznenog djela i razlozi za pritvor, a drž. odvjetnik još nije podnio istražni zahtjev.

 

U praksi to izgleda ovako:

-policija ima na raspolaganju 24 h od trenutka uhićenja osobe, da protiv nje državnom odvjetniku podnese kaznenu prijavu,

-u dogovoru sa drž. odvjetnikom tu osobu prije isteka ta 24 h policija prepraćuje u istražni centar i predaje istražnom sucu uz jedan primjerak kaznene prijave,

-istražni sudac pročita prijavu i određuje zadržavanje, a kako se već čuo i sa drž. odvjetnikom određuje zadržavanje u trajanju 48 h u kojem roku ovaj mora podnijeti istražni zahtjev, ili staviti samo prijedlog za određivanje pritvora i provođenje određene istražne radnje,ili podnijeti optužni prijedlog,

- ako se ovo ne učini, protekom ta 48 h ovaj se pušta na slobodu.

Dakle, zadržavanje traje

24+(izuzetno)24+48

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako sam zainteresirana za skriptu iz gradanskog. Kao pravi forumas imam svoj kutak kao jesenka pa je i mail tamo, ali evo i noviji jesenka.gorsic@ri.htnet.hr

HVALA!!!

p.s. za one koji su pitali za clanove komisije ove godine, popis clanova komisije je objavljen na stranicama ministarstva pod pravosudnim ispitom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Kako se prijaviti za slušanje ispita?Da li je putem telefona jedini način?Naime,ja sam ovaj put ostala kratkih rukava.Zvala sam bezbroj puta da bih dobila vezu oko 13 sati kada mi je rečeno da su svi rokovi za slušanje popunjeni.Kako je to moguće???I kakva su vaša iskustva u tome?

2. Slušala sam nove ispitivače.Pitaju presude,a dalje što te zapadne.Po mome treba sve učiti.Pitanja tu puno ne pomažu.Treba zagrijati stolicu,a ne kao "ja ću to lagano za dva mjeseca".Naježim se kad mi netko tko se dobro pripremio kaže da je učio dva mjeseca! :-o Mislim da je Kos iz kaznenog kvalitetan ispitivač,nije neugodan i traži da mućneš svojom glavom.Kroz njegov način ispitivanja možemo nešto i naučiti.I Novosel je OK.Čolović iz ustavnog pita sve što postoji u pravnim izvorima,Ustav sve pročešlja,pa ispitivanje traje unedogled!A kao osoba je sasvim u redu.

3.Molim kolege koji imaju sve vrste presuda da mi se jave i ponude mi ih :-) na mail karolina_2004s@yahoo.com

Imam skripti,a i pitanja pa se možemo dogovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedini način da za prijavu slušanja ispita je telefon....i ja sam imao problema dok sam bio zvao...pa se nije niko ni javljao, a telefon im je zvonio.....ali svaki put je bilo slobodnog mjesta kad bi ih dobio.....

Ja sam položio prošli mjesec i novi ispitivači mi se čine sasvim ok, bolji nego raniji (Šeparović i Momčinović su izuzeci)....glavno da su korektni!

Spremanje pravosudnog za 2 mjeseca je znanstvena fantastika....meni je trebalo 4 mjeseca finog posla i maksimalne koncentracije...osim toga na pismenom su mi uzeli mobitel i spremili ga u kuvertu koju sam dobio na ulazu poslije pismenog.I htio bi napomenuti da mi je ovaj forum bio podrška u učenju...kad sam čitao tuđa iskustva......na samom kraju sam pomišljao da odustanem, ali sam se hrabrio i mislim da je psihologija jednako važna kao i učenje! Kolege sretno u učenju i na ispitu!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije ti dobra strategija. Razvlacis ucenje i tesko da ces se na taj nacin spremiti. Bit ce ti sve teze i teze. A uopce ne moras uciti po 10 sati bez jela da bi spremio u 4 mjeseca. Moje 4 kolegica i ja smo polozile i jele smo i par puta izasle van u tih 3 - 4 mjeseca. Razvlacenje ti nece pomoci, bez udarnih 3 mj. nisata od ispita jer ces zaboraviti ono sto si prvo ucio dok ti stignes do trgovackog.

Ili mozda ides u groznu sirinu ili si preveliki ziheras, a ni to ti nije dobro jer nikada, ponavljam NIKADA neces SVE nauciti ma koliko god mi svi to zeljeli, a samo ces se ubijati od muke koliko stvari jos nisi naucio. Razmisljaj koliko stvari vec znas...

Skrati ucenje, pojacaj dnevni tempo. Vjeruj mi, polozili si mnogi tako. Sretno! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam isto učio 2 mjeseca po 3-4 sata, a onda 20 dana po cijeli dan , tj. od 8 do 20, sa pauzama za ručak. Navečer išao van na sat, sat i pol. Udarni su mi bili zadnjih 7 dana kada sam sve ponavljao, ALI SAMO NAJBITNIJE, TJ. NASLOVE, PODNASLOVE, DEFINICIJE, a ne detalje i koncentrirao se na pitanja. Prošao sam bez problema. Stvar je u tome da se zadnjih dana ponavlja brzo i sveobuhvatno da se stekne osjećaj sigurnosti. Idite slušati ispit dan prije ili dva dana prije nakon što napišete presudu. Ja sam i to napravio i bilo mi je super jer sam vidio koliko znam. Bitno je samopouzdanje. Nemojte trtariti na ispitu, nego budite svjesni svojeg znanja.

SRETNO !!!!!!!!!!! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne slazem se s vama koji govorite covjeku da ide sa manje ucenja. svatko bira svoj tempo rada. vi ocito mozete nastrebati i tamo to istresti, dok ja recimo nisam mogao. Ja sam ucio 7-8 mjeseci svaki dan po 2-3 sata i polozio sam.

No ja sad to sve znam i znat cu zauvijek.

Nekome treba vise, nekome manje, no da netko nauci gradivo u 2 mjeseca - iskreno - ne vjerujem pa makar ucio 20 sati dnevno.

Pa samo ti mjesec dana treba da prodjes cijelo gradansko pravo.

A di su jos procesno, kazneno, kpp, trgovacko, ovrsno, ustavno, organizacija, radno, obiteljsko, upravno......

Nema sanse da se to nauci za 2 mjeseca.

Kod mene u uredu rade 2 streberice i one su cak radile 4 mjeseca.

Ja sam to razvukao, ali sam zadnjih mjesec dana brzo ponavljao i tako sve brzei brze dok nisam u 4 dana sve ponovio. Tad sam smatrao da mogu izaci i dobio sam pohvalu za znanje.

Dakle, kolega, uci dok ne budes smatrao da znas, a onda ne panicari nego izadi jer zaista - nikad neces sve znati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivo ste shvatili. Nitko nije rekao da se ide sa manje učenja. Stvar je u tome da netko u praksi nauči više a netko manje, stoga je i vrijeme potrebno za pripremu individualno. Dok je netko svom principalu kuhao kave, prao auto, išao po djecu u školu ili vrtić itsl. (što je vrlo često, posvjedočili su mnogi kolege), dotle je netko drugi pisao tužbe, žalbe, čitao zakone i kroz praksu stjecao znanje za pravosudni.

Naprotiv suprotno od vaše tvrdnje, ja sam učio sa razumijevanjem i na primjerima i upravo zato mi je trebalo manje vremena. Smatram da je tijekom učenja jako bitno razlučiti bitno od nebitnoga.A ne štreberski sve i svašta bubati napamet.

Također sam pohvaljen za iskazano znanje na ispitu.

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpuno se slazem sa kolegom koji je za ucenje sa razumijevanjem. Isto sam tako radila, a pravosudni polozila prisjecajuci se stotine predmeta koje sam radila u uredu. Naravno, ucis mjesecima ali bilo mi je daleko lakse uciti kad mi je sve bilo poznato a ne teska apstrakcija.

Moram i reci da se ne slazem s kolegom koji je ucio vise od pola godine. Naime, smatra da je to naucio za citav zivot. Tesko se varas!! Javi nam se na ovaj forum za 3 mjeseca a ne 3 dana nakon ispita pa da vidimo hoces li i tada biti u stanju poloziti ispit. Teoretski je nemoguce, a i znansveno dokazano da mozak pamti sve informacije do kraja zivota. Onda bi jednom nauceni strani jezik znao zauvijek a svi dobro znamo da ga se neprestano mora ponavljati i korisiti da bi se znao. Isto ti je i sa pravom... ucis ga citav zivot i nikad ga ne znas dovoljno.

Ako si ti izuzetak... kapa dolje!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija