Jump to content

Pravosudni ispit


Zex

Preporučene objave

kolegice, ako ovako citas spise onda jadni tvoji klijenti. pa nisam ja polozio pravosudni prije 3 dana nego prije 2 godine (evo sad tek prvi put spominjem kad sam ga polozio).

Dakle, nisu prosla 3 mjeseca nego 2 godine a ja i dalje znam trgovacko pravo, iako se bavim kaznenim 90%.

Znam i Zoo, ZV, cak znam i glupavi zakon o upravnom sporu i jos mnoge druge.

Ostalo mi je u glavi jer sam to ucio 7 mjeseci.

Nisam principalu kuhao kavu jer sam bio vjezbenik na zupanijskom sudu u zagrebu. Tamo jesam naucio puno, ali teoretska naklapanja koja se javljaju kod gotovo svakog ispitivaca nisam mogao tj. zelio shvatiti ni u snu.

Necemo se sad svadjati kad covjeka savjetujemo.

Moj savjet: kad smatras da si spreman, idi na ispit. Ne moras znati sve i nece te rusiti ako ista znas. Eventualno ce te poslati na popravak , sto i nije tako lose jer tada se sigurno prolazi, ali ti hoce uzeti jos love.

Ali da povjerujem u price: nisam puno ucio, samo sam prelistao 2-3 tjedna prije pravosudnog - to ipak necu.

OSim toga, lako je pricati nakon sto si polozio........mislim da nikome nije bilo lako iscekivati taj dan....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 461
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Savjetnica sam na sudu i mogu samo reci da nikako nije dovoljno uciti 2 mjeseca. Radio ne radio, kuhao kave ili ih ne kuhao, neke se stvari jednostavno ne rade u praksi a takvih je ipak najvise.

Duljina ucenja ovisi o volji i mogucnostima i prije svega radnim navikama sa faksa, jer i na faksu je netko polozio ispit uceci 3 tjedna ,dok ga drugi polazu 1 godinu.

Znaci, ovisi mozes li uciti 10 sati dnevno, mozda neki mogu i 14, no netko ne moze vise od 3 sata dnevno, a netko ne moze ni svaki dan jer radi i ne pustaju ga da uci.

No, i da imas 2 mjeseca samo za ucenje, mozda bi polozio da ucis 18 sati dnevno.

Inace, jako jako tesko.

Ne kazem da nema onih koji su ucili 2-3 mjeseca, ali moraju priznati da su imali jako puno srece. Mozes ti razluciti sto je bitno, ali sto je njima bitno, to vec ne mozes.

A pogotovo sad kad citam da se izmjenila komisija....

Zelim srecu kolegama koje ce poloziti ispit i nek budu hrabri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmmmm... Znas samo sto mene cudi? Zasto ti nisi isao na pravosudni bez ucenja? Vjerojatno ti je sve bilo u glavi i sve si znao jos od faksa....

Neki od nas nemaju taj luksuz da 7 mjeseci uce za ispit. Neki imaju posao, obitelj, obaveze i druge planove koji cekaju. A i ruku na srce, nikada ne bi dala tolike mjesece svog zivota za taj ispit.

Niktko na ovom forumu nije napisao da je ucio 2-3 tjedna. To si valja "procitao" u nekom svom spisu. Vecina je rekla da je to individualno i ne kuzim sta se pjenis oko toga. Meni je trebalo duplo manje nego tebi, a point je u tome da smo oboje polozili. Stvar je u koncentraciji, organizaciji i sposobnosti sjediti odredjeno vrijeme za knjigom. Osim toga, sam si napisao da se ne mora sve znati.

Jedino mi nije jasno kako sam dobila dvije pohvale na ispitu kad sam tako malo i povrsno ucila. Jadne moje stranke!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega, stvarno ne razumijem zasto se boris oko tih svojih mjeseci. Tako svejedno. Tebi treba 7, nekom 4, nekom 2. Bitno je koliko dnevno radis. Ali ako ti kazes da si ucio cca 3 sata dnevno, pa ukljucis matematiku ispada da si mjesecno radio nekih 90 sati, pa ti to kroz 7 mjeseci iznosi 630 radnih sati. Ja sam ucio 3 mjeseca u prosjekupo cca 8 sati, nekad vise, nekad manje. Matematika kaze da je to mjesecno 240 sati, pomnozeno sa 3 mjeseca = 720 sati. Znaci, ja sam radio nesto vise od tebe i kracem roku. I u cemu je sad problem???

Osim toga, ne vjerujem da nakon pravosudnog nisi ucio te predmete iznova. Mislim kako bi onda primjenio pravo nakon silnih izmjena protekle 2 godine od kada si polozio. Novele zpp-a, ztd-a, Obz-a, ZN-a, OZ-a.... da nastavim???

Pravo se uci dok god ga radis. Osim ako ne zelis primjenjivati stare zakone. Naravno da nam je svima ostalo u glavi temeljnjo iz tih kolegija ali detalje je tesko pamtiti npr. od rokova do silnih nabrajanja. Pogotovo ako nastojih pratiti tempo naseg vrlo zivog zakonodavstva.

Ovo je afirmativan forum koji nastoji biti realna i susretljiv kolegama koji tek trebaju poloziti pa zavrsimo vise s tim aprstraktnim naklapanjim o ucenju i neucenju. Matematika je vrlo efikasna u tome. Zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaista me cude ovi stereotipni pravnici koji su u stanju sjediti po 10 sati dnevno 3 mjeseca i bubetati napamet sva ta sranja. Meni govoris da nemam obitelj i posao a ti sjedis od do 20 svaki dan 3 mjeseca i ucis.

To meni govori da ti nemas posao, jer kako da ucim ako sam na poslu od 8 do 15.30? Dakle tek nakon 15.30.

A s ovakvim sveznalicama se susrecem svaki dan i zbilja mi ih je preko glave. Uopce nije bitno tko je koliko ucio nego je bitno tko koliko zna. Ja sam sve nove zakone samo prelistao 2 puta i sve sam znao, a u poslu cu steci rutinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za razlliku od svih vas ne potpisanih koji se vec danima svadate koliko vremena je potrebno da se polozi pravosudni sad cu vam nesto reci. Zovem se Jesenka i kao sto vidite ne skrivam se. Ucila sam cetiri mjeseca i pala sam ko kruska, a za to je bio dovoljan trenutak prevelikog straha i arogantna Garacicka. Stoga bilo bi vrijeme da obustavite tu besmislenu svadu i kazete nesto korisno ljudima kojima je potrebna vasa pomoc. Jer s prepucavanjem u stilu male djece nitko ne dobiva. Svatko za sebe najbolje zna koliko je znao na ispitu i ako je kvaliteta samo mu je to vazno, ne treba mu potvrda i drugih ljudi. Istina?!!!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga kolegice jesenka,

upravo o tome pricam. Ucila si 4 mjeseca i ja smatram da je to debelo premalo vremena da se nauci cjelokupna materija.

Ovi gore pricaju da je to i previse, a ja kazem da je premalo.

Ti si ocito slusala takve pa si pomislila da je dostatno 4 mj. za ucenje.

Jako mi je zao sto si pala i mislim da ces iduci put poloziti.

Ja se ne svadam nego ne volim da mi se tu netko hvalise da je polozio za 3 tjedna ucenja i onda drugi su malo lakovjerniji to popuse pa onda misle da to mogu i oni.

Onaj tko je polozio uceci 2 mjeseca ocito je imao debelu vezu a tako sam mogao onda i ja proci da znam sto ce me pitati pa to onda naucim.

Primi se knjige i ponavljaj. Sad imas 6 mjeseci i u to vrijeme ces sigurno sve nauciti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam skriptu od Garačićke u kompu pa ti je ne mogu poslati, barem ne jos. Ali sam čula od odvjetničkih vježbenika da je sad seminar za njih u Komori u Zagrebu od 08.11. do 19.11. Ne znam gdje živiš, ali ako ti nije problem odi pa se probaj švercat ili dogovorit da te puste da slušaš. U svakom slučaju ti želim sreću. Ako još kako budem mogla pomoć, vrlo rado.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice, ne razumijem vas....Kazete da vas je obje rusila Garacicka...Ali ona pita samo kazneno i postupak, no ocito da jos 2 predmeta niste polozile (ili jos 1) jer smije se ne znati 2 cjeline da se ide na popravak...ili? Pojasnite nama koji jos nismo polozili....

Zar nije po pravilniku da se moze ici na popravak iz 2 predmeta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moji kolege,vidim da se polemika oko dužine učenja zaoštrila i krenula,rekla bih,u neželjenom smijeru.Svima koji učimo nam je sad potrebna podrška i zato dajte malo pozitivne energije,korisnih informacija,nekih novih saznanja...

Svi koji su položili ili spremaju ispit,a imaju nekakva iskustva kako da to što bolje svladamo,neka se jave.Super je kada ste iskreni kao kolegica koja je položila i po točkama nam dala korisne savjete za pripremanje ispita.Moram reći da ja Garačićku još nisam imala priliku slušati,ali sam slušala o njoj.Za nju se treba pripremati iz njezine knjige i iz predavanja.Dakle,javite nam se kome je ona bila na ispitu.

Meni osobno je kazneno najteže jer tu treba biti vrlo precizan,a i postupak je kao bačva bez dna jer ima tu puno toga.Svi koje sam dosada slušala iz kaznenog pitaju u granicama nekakve normale,nikakve kerefeke što ne bismo trebali znati.Čula sam da netko pita i zakone o željez. i cest. prometu i sl.

A sad o presudama-nitko ništa ne govori kako je na pismenom.Da li je netko pao na presudama?Što sve dobiješ na pismenom,a što treba ponijeti?Nisam u pravosuđu pa me to muči....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravu si kolegice, ali jednostavno mora se reagirati na zlonamjerne kolege koji tvrde da su naucili u 2 mjeseca pa onda i drugi misle da mogu tako i padnu poput kolegice jesenke i ove druge.

No, sto se garacicke tice, ja sam je slusao i bila je u redu. Treba odgovarati kratko bez puno objasnjavanja jer onda kad krenu podpitanja nije dobro.

Ispitivala je po svojoj knjizi i to je bilo u redu.

Postupak je pitala svega par pitanja, ali cujem da i to pita inace, no kad sam ja bio slusati nije ga puno pitala osim istrage i zalbe.

 

Tko pita zeljeznicu i cestovni promet? Ime ispitivaca molim i to odmah?

Takoder molim kolege da se izjasne o ucenju prekrsajnog zakona (koji je pozamasan), pomorskog zakona, te o stecajnom i trgovackom pravu. Do koje mjere to treba uciti.Primjetio sam da se to skoro uopce ni ne ispituje, ali sad su novi ispitivaci pa jel se sto promjenilo u tom pogledu?

I sto je sa zakonom o izvrsavanju kazne zatvora i pravilnikom? Jel to isto ne treba kao i dosad ili treba?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, a osobito Jaseniki.

Zasno smo anonimusi? Zato sto registracija ne prolazi po 3 puta. Zato sto webmaster nije odgovorio na moj mail u kojem sam trazila pomoc. Glupa pravnica. A buduci da sam ona kolegica koja je ostavila sve po tockama i koja svim salje materijale, pa i tebi, samo cu reci: zovem se Ana.

Zao mi je da se ljudi kvace oko duzine ucenja. I ko je bolji pravnik. Bez veze. Tvrdim da je jedino bitko kako se uci i radi. Buduci da nemam nista od toga da nekog lazem i buduci da sam doista svima koji su se javili na moj mail pomagala, jednostavno cu reci 3-4 mjeseca je bilo dovoljno meni i ljudima koje ja poznajem da bi od prvog pokusaja polozili. Ako nekome treba vise, pa neka uci vise. Stvarno nevazno. Dok ne pocens uciti ne znas ni sto je to pravosudni. Bitno je da se polozi!!

Ajmo konkretno. Polagala sam kod Garacicke. Jako mi je pomoglo sto sam ucila iz njezine knjige, koja je btw. izvrsna. Preporucam!! Pitala me je dosta iz kz-a i pricala sam stvarno detaljno tako da me na svakom pitanju prekidala sa "dosta, dosta, hvala". Niti jedno podpitanje. Zapravo mi se to cinilo kao super metoda jer sam pricala sto sam znala a ona nije imala volju dalje ceprkati i eventualno naci nesto sto ne znam. Kpp mi je bio tezak za ucenje jer kazeno ne radim. Doista je vreca bez dna sa puno nabrajanja. Detaljno sam proucila Garacickina pitanja jer su nam nam poslije prve presude milostivo rekli komisiju. Iz kpp-a pita nekih 15 svojih pitanja i imala sam srecu da nista iznenadjujuce nije pitala. Cim je zaustila, znala sam sto ce dalje pitati i naravno imala sam spremne odgovore. Osim toga, kratka skripta sa njezinih seminara u komori je odlicna i uz pitanja sa ipita bila mi je vodic sto treba uciti. Bila je jako zadovoljna i dobila sam od nje pohvalu nakon ispita.

Polaganje pravosudnog nije samo strebetanjaže. Ocekuje se od vas i minimun snalazljivosti i logistike. Otidjite cesto na slusanje ispita, spasit cete se. Kada moje cure nisu mogle ici, isla sam umjesto njih i slusala 20 puta ispit. Znala sam tehniku ispita i dosta naucila. Neke stvari i pojmovi vam sjednu u uho kad tamo slusate.

Jos nesto. SRECA! Bez srece nema nicega. Mozes nauciti sve ali ako nemas srece ili te pojede trema... gotov si. Ja sam pet minuta prije ispita htjela pobjeci doma. Sva sreca da nisam. Biti hrabar, uporan i imati srecu nesto znaci na ovom ispitu.

Pozdrav svima, Ane

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha! Glupa pravnica se registrirala!

 

Karolina je pitala za presude. Na pisanje ponesi bas sve sto mislis da ce ti trebati jer ne dobijes nista, cak ni papire za pisanje.

Dakle, uzmi zakone, za kazneno ti preporucam Sudski prirucnik za kaznene predmete od Kosa, Mrcele i Tripala, Narodne novine, 2003. (meni jako pomoglo i imas tamo dosta primjera) i naravno brdno presuda.

Buduci da nisam bila sudacki vjezbenik, ovo mi je bilo prvo pisanje presuda. Svakako, onome tko je pisao presude kao vjezbenik ovaj dio ispita nije posebno tezak. Doma sam iscitavala prikupljene presude i malo usla u stos, naucila gdje sto i kako napisati. Naravno na pisanju sam imala sortirane presude po clanicima u zakonu i cim sam dobila predmet nasla sam slicne presuda i koristila se njima. Kao i svi drugi. Kolege na ispitu su srdacne i susretljive i pomazu jedni drugima. Hvala Visnji iz Djurjdevca koja mi je bila velika pomoc!

Nama su presutno dozvolili mobitele na pisanju, a sada nekima oduzmu, nekima ne. Prijateljici na ispitu prije 2 tjedna nisu uzeli mobitel.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi, ako netko moze, molim da mi pomogne. Polagat cu pravosudni polovicom XI.mj., a u medjuvremenu su se ispitivaci promijenili. Kako ste vi iz Zagreba uvijek korak ispred nas ostalih u prikupljanju informacija (tko blize oltaru...), to vas molim da mi posaljete barem neka od pitanja novih ispitivaca na mail: nikica.sisara@st.htnet.hr Unaprijed hvala! Pozdrav iz ST.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti puno na pitanjima koja si mi poslala. Vec sam ti zahvalila mailom, ali eto, sad to ponavljam i javno. Ako tko ima jos pitanja, molim za pomoc. Mail adresa u prethodnoj poruci. Hvala svima.

P.S. Ne znam da li se vdzgb@yahoo.com obratio meni ili tebi, ali od viska glava ne boli pa cu mu i ja poslati ovo sta si ti meni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo optiimizma mi se vratilo jer su mi kolege rekle da nova komisija puno krace ispituje od stare. Navodno je sve gotovo u 3-4 sata, dok je stara komisija znala ispitivati od 15 do 20.30.

Nedavno su poceli u pola 3 a zavrsili u 5, sto je jako dobro za nas jadnike koji odgovaramo.

A cuo sam da je nova komisija puno bolja i po nacinu ispitivanja. Nadam se da je tako. sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Ane i dobro nam dosla u drustvo!!

 

S registracijom nisi trebala imati problema. Sve je automatizirano i nakon zavrsene registracije pass ti stize na e-mail koji si ostavila. Tek s tim passom se mozes regisitrirati. No, drago mi je da si rijesila problem. Tvoj mail nazalost nisam dobio. Cekiram ga redovito i nije mi stigao. Jesi li ga poslala na webmaster@legalis.hr ? Ako bilo tko ima probleme sa registracijom i logiranjem, molim da mi se javi na tu adresu. Provjereno odgovaram.

 

Bez obzira, drago nam je da si s nama i da vise nisi anonymous. Hvala i za dobro elaborirana skustva s pravosudnog. Definitivno ne zasluzujes naziv "glupa pravnica" koji si si sama dodjelila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gazda...

A kako bi bilo da na web stavis pitanja, skripte i sl. sto je potrebno za lakse polaganje pravosudnog, pa da to ljudi mogu downloadad? Znam da je to skakljivo jer ko zna kakve su te skripte i tko (ne)zeli da se njegova muka i trud javno dijeli, ali ja sam voljna, kao i mnogima do sada, donirati legalisu.hr sva moja mukotrpno, mjesecima skupljana pitanja i skripte koje su mi bile od pomoci i onu pomocnu literaturu koju sam dobila od forumasa. Doduse znala sam sa legalisa dobiti i stvari koje su bile bez veze i gubljenje vremena... ali svaka pomoc je bila bolja od nikakove. A osobito od one za koju su ljudi trazili novac. Bljak.

Karolina, hvala ti. I nikada ti ne bi naplatila fotokopitanje presuda. Prije bi se ranila. I to tesko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasao sam na netu solidne skripte za ovrhu, trgovacko i obiteljsko pravo. Nisu aktualne, no 90% su u redu pa mogu pomoci jer upravo to pitaju na ispitu.

To su u biti sazeti zakoni i malo ljepse pisani za one kojima je tesko uciti po zakonu.

Ja ih vec imam neko vrijeme ali ne ove s neta, no ove su iste. Tu je trgovacko-skripta od momcinovica , ovrha-ono najbitnije i obiteljsko-zakon napisan na malo pregledniji nacin.

Evo vam prilike da skinete s neta nesto korisno

 

www.andall.org

pa onda klikni s lijeve strane na pravosudni ispit!

 

Nadam se da ce pomoci nekima!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nikice, ne brini sigurno ce ti netko poslati. tebi hvala sto si meni poslala ono sto su tebi poslali.

Ne brini nista. Sad si vjerojatno vec skoro sve naucila i fino ponavljaj bez obzira na pitanja.

Ne mogu izmisliti nista novo, tesko i odvratno jer je ispit sam po sebi gadan.

Bit ce sve u redu. SAmo ti listaj knjige i skripte i prolazis sigurno kao i svi mi nadam se!.

Kad polozis nemoj zaboravit nas jadnike koji se tresemo tu i cekamo svako novo pitanje ko gladni kruha u nadi da cemo saznati da je ukinuto polaganje pravosudnih. Sve moramo proci i to je to. sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar mislis da je nama iz zagreba lakse slusati ispite?

Pa nikad ne mogu dobiti onaj telefonski broj a kad ga dobijem onda je vec sve popunjeno za slusanje.

A ako dodem u ministarstvo ne zele ni cuti nego upucuju na telefon koji je stalno zauzet.

Nadam se da sam te utjesio, no vecini je jako tesko doci slusati jer moras imati ili srecu ili vezu da ga slusas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani kolege, kao i vecina i ja uskoro izlazim na ispit a nemam pitanja izmjenjene komisije.

Iz Slavonije sam i tesko mi je doci na slusanje, pa molim ako netko tko priprema ispit ima kakva pitanja u kompjuteru neka mu ne bude tesko poslati na moj e-mail, molim vas za pomoc i unaprijed vam zahvaljujem.

ergotic@etfos.hr

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost, dalila, ne mogu te nicim utjesiti. S cim pocnes da pocnes, svejedno ti je. Ja sam pocela s GP-om i mogu ti rec da mi je iscrpilo zadnji atom snage iz duse i tijela, a preda mnom je tek bio posao. Sta da ti kazem, u ludilu sam, ne vidim nicem pocetka ni kraja, zaplicem se u detaljima koje vidim da pitaju, i od tih grana uopce ne vidim sumu. Ucim konsumpciju i njene podvrste od kojih mi je zlo, satima, a kad mi postavi neko jednostavno pitanje, blokat cu i necu uopce znat kako da odgovorim. Lipi cu dojam tamo ostavit, a ubijam se od ucenja.

Inace, danas mi je neko tesko ludilo u glavi, jos petnaest dana do polaganja, a ja nisam ni blizu faze ponavljanja svega skupa. Sto puta se pitam zasto nisam ranije ucila ovim tempom, ovako sam ocajna...

Ako ima netko vezu za Vrapce, nek me hitno preporuci, hm, kad bolje razmislim, nakon svega mi nece ni trebati veza, uletit cu kroz sirom otvorena vrata. Ne znam sta je ovo, nehumor, humor ili ipak crni humor. Ej, di je ovde znak da si u komi, mozda je ovo :-? Ipak ne mogu ovako zavrsit, zato ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, netom sam ga polozio pa mozda nekome nesto od mog iskustva dobro dodje.

Sve skupa sam ucio 2 i pol mjeseca. Prvo mi je bilo najvaznije prijeci svo gradivo. Ima ga uzasno puno i covjek se uplete u gluposti al tako je svima. Ja sam poceo s kaznenim (proces i materijalno) jer to nisam nista radio u praksi pa mi se cinilo najteze. Za prvi prelaz mi je trebalo oko 25 dana. 10 sati na dan. Nije lako al se moze. Poslije toga sam poceo uciti. Ponavljas al ides dalje s gradivom to je najbitnije. Imao sam neke skripte s predavanja iz komore iako na predavanja sam nisam isao (nije bilo vremena zbog posla a i bila su u veljači) - skripte su dobre jer vidis po njima kaj je bitno za nauciti. Ponavljate i ponavljajte i to puno puta. Zadnja tri tjedna sam radio samo pitanja, iako nisam znao komisiju. Po pitanjima vidis kaj se trazi i kaj je bitno. Moze ti se dogodit da prodjes Klaricevu knjigu sto puta i ne obratis paznju na jednu recenicu a onda te to pita (npr. nema prekomjernog ostecenja kod nagodbe ili sta ako su posebne klauzule suprotne opcim uvjetnima - i takva sranja). Mislim da ga sam ispit nebi prosao bez rada po pitanjima. I to radite po pitanjima naj gorih ispitivaca makar oni vise ne ispituju (Krapac, Garacic... itd) Ako saznas komisiju velika sansa je da ces njihova pitanja vec imati obradjena. Meni je pomoglo opetovano odgovaranje na pitanja jer mi je stvorilo rutinu kod odgovaranja. Koliko sam sam imao iskustva novi ispitivaci ne pitaju bitno drugacije ili detaljnije od onih koji su otisli. Pantlik je definitivno mila majka kakav je krapac bio. Neki pocnu raditi po pitanjima tjedan ili 10 dana prije ispita al mislim da je ovako bolje. Ponavljam bilo kakva pitanja su dobra. Cuvajte se i nemojte poludit. Znam da zvuci debilno i otrcano i meni je tako prosli tjedan zvucalo!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao si srece. Sto mi vrijedi da ponavljam samo pitanja kad mi se mogu zalomit drugi ispitivaci a svatko pita nesto drugo.

Opasno je to sto tu dijelis savjete a i sam znas da ti se potrefilo. Onda ce tu netko poslusati tvoj savjet i pasti kao kruska.

Molim te za malo ozbiljnosti.

Argumentirat cu ti: nema smisla da ucim po krapcevim ludim pitanjima jer njega vise nema a on pita najvise istragu koju ostali pitaju najvise 1-2 pitanja. Nema smisla da ucim po zuvelinim pitanjima kad on pita ugovor o alotmanu, sto nitko drugi ne pita a njega vise nema.

Sto da ti kazem na tvoj post nego da je krajnje provokativan i neozbiljan.

Ti si mozda prosao po pitanjima, no garantirano nece svatko.

I sto onda preporucujes kad netko padne? Ponovno da radi po pitanjima dok se komisija ne potrefi ili sto? Ili ces mu srediti da polozi?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislila sam da je osnovno obilježje pravnika kritčnost u promišljanju i odlučivanju. Pa valjda je svatko tko se smije nazvati akademskim građaninom sposoban procijeniti koliko mu je vremena potrebno za učenje i je li dovoljno naučio ili ne. Iskustva koje kolege koji su položili/nepoložili iznose su svakako korisna i od njih možemo uzeti sve ili samo utjehu ili ništa. Nadam se da nisam sad ispala neka "prepametnica" :-P a na samom početku tog velikog rada, ali, forum i postoji za ovakva promišljanja, zar ne?! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

25 dana ti je trebalo za kazneno i procesno. Dakle skoro mjesec dana.

A za sve ostalo (gradansko, gpp, uprava, radno, trgovacko, stecaj, ustav, org. pravosudja, obiteljsko, vanparnicno, ovrha..) jos mjesec i pol.

Svaka ti cast. Ocito si ti jako pametan decko.

Ako tu netko pusi te fore, blago njemu. PA makar ucio 25 sati dnevno.....

Mislio sam da je ovo ozbiljan forum koji sluzi da se ljudima pomogne a ne da ih se provocira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto vise ispitivaca prodjes vise ces materije pokriti, gledaj, koliko sam ja uocio svi ispitivaci jedne materije pitaju manje vise isto, manje ili vise detaljno, s malim odstupanjima (kao sto kazes da Zuvela pita alotman) ali ponovit cu ponovo-pianjima ces dobit rutinu kod odgovaranja i prijeci gradivo a od viska glava ne boli. Ako vidis da samo jedan pita alotman koji vise ne ispituje a svi pitaju kupoprodaju ili darovanje znas sta ces uciti. Nije neka znanost. Ne djelim savjete bez veze i nisam sam dosao do toga. Troje ili cetvero meni bliskih kolega je proslo na taj nacin pa valjda ne otkrivam toplu vodu. Nastojim samo olaksati ljudima muke jer uci se na tudjim greskama a ne na svojim. Slusao sam dosta ispita i razgovarao s puno ljudi koji su prosli pravosudni i dosao do toga da je to jedan od nacina kako proci i nauciti svu silu materije. A izbor uvijek postoji....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a odakle ti odgovori na pitanja? ja imam samo pitanja bez odgovora i to od starih ispitivaca. da bi odgovorio na svako pitanje ipak mi treba par minuta trazenja po knjigama i upisivanje da bi mogao ponavljati.

Kako si to uspio u 2 mjeseca? Ili si vec imao odgovorena pitanja. Ja doduse imam odgovorena pitanja, ali samo 20-tak % njih . Sve ostalo morao bih sam upisivati a to je ipak dug posao pa mislim da je bolje ici po knjizi od klarica i garacicke i po zakonima. Ne znam ni sam kako bi sto bolje naucio za taj usrani pravosudni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Doista mi nije jasno zasto se medjusobno napadate. Covjek je polozio na svoj nacin i bio je toliko fer da je iskustvo podijelio. Bilo bi zgodno da se i cita kako pise (npr. ja nigdje ne vidim da je polozio samo putem pitanja, vec da je ucio a zadnjih 15 dana iscitavao i odgovarao na pitanja). Kao i kolega, tako sam i sama polozila ispit samo sto sam ja od prvoga dana citala literaturu i na pitanjima oznacavala gdje su odgovori. Kad je dosla faza suzavanja gradiva na bitno tj. odgovaranje na pitanja, odgovori su vec djelomicno bili nauceni a oni na koje nisam znala odgovoriti imali su uz sebe clanak ili broj stranice gdje se nalaze.

Jos nesto... ko zna odgovoriti na pitanja starih ispitivaca... znat ce i na nova. Pa vecina ih je preuzela pitanja prijasnjih ispitivaca. I ne razbijajte glavu kako tko i koliko dugo... ucite po svom tempu i metodi. Moja metoda je bila superusjesna meni i jos dvjema kolegicama. Logistika vam je pola ispita a slusanje ispita i odgovaranje na pitanja je fantastican nacin ucenja.

Jedino bi bilo lijepo da se svi ovi silni anonimusi registriraju pa da stoje iza svojih postova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sastoji se od od devet knjiga:

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

1. USTAVNO PRAVO I ORGANIZACIJA PRAVOSUDJA autori: prof.dr.Mirjana Pajvancic i dr. Slobodan Beljanski (105 strana)

2. KRIVICNO PRAVO autori: prof.dr.Miroslav Djordjevic i doc.dr.Djordje Djordjevic (252 strane).

3. KRIVICNO PROCESNO PRAVO prof.dr.Momcilo Grubac (176 strana)

4. GRADJANSKO PRAVO (5 predmeta) 1.Opsti deo gradjanskog prava - prof.dr.Ilija Babic (str.11-95); 2. Stvarno pravo - sudija Milan Subic (str.97-139; 3. Obligaciono pravo - dr.Djordje Nikolic (str.141-326); 4. Nasledno pravo - prof.dr.Oliver Antic i dr.Slobodan Panov (str.327-471) i 5. Porodicno pravo - sudija Milan Subic (str.473-536)

5. GRADJANSKO PROCESNO PRAVO .autor: prof.dr,Veroljub Rajovic (289 strana)

6. TRGOVINSKO/PRIVREDNO PRAVO autori: prof.dr.Ivica Jankovec i sudija Dimitrije Krivokapic (99 strana)

7. MEDJUNARODNO PRIVATNO PRAVO autor: dr.Dijana Markovic-Bajalovic (136 strana)

8. UPRAVNO PRAVO autor: prof.dr.Bogoljub Milosavljevic (129 strana)

9. RADNO PRAVO

autor: prof.dr.Radoje R.Brkovic (87 strana)

Ovak Srbi imaju sve za PRAVOSUDNI! a mi sa sto strana! A lijepi naši profači :-x:-x:-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovore na pitanja nisam imao. Za neka pitanja iz kaznenog, kao naprimjer sto je inkluzija ili koja je veza izmedju produljenog kaznenog djela i ne bis in idem, mi je trebalo dosta vremena da ih nadjem. A imao sam knjigu od Bacica, Garacicke i Horvatica. Sve ti to spada u ponavljanje i ucenje. Samo se nesmijes obeshrabrit i moras ic dalje. Ak nemres pronac od prve doci ce ti poslje vezano uz nesto drugo.Nisam uspio u dva mjeseca nego u dva i pol mjeseca ucenja a zadnja 2, 3 tjedna sam samo radio po pitanjima. Odgovore na pitanja nisam zapisivao jer je to gubljenje vremena. Pitanje moras tako naucit da mozes odgovorit u max. pola minute. Tako je i na ispitu. Nema nikakvih velikih govorancija. Oni te samo sibaju s pitanjima i traze jako kratke i precizne odgovore. Nista siroko. Ipak za to moras proci gradivo da si osiguras neku pozadinu. Nitko nema pitanja od novih ispitivaca buduci da pitaju tek od devetog mjeseca. Koliko sam imao prilike slusati nove u devetom mjesecu a i ovi koji se meni bili na ispitu nisu nista gori od starih. Mozda su cak i bolji osim ako ne dolaze iz drzavne uprave kao pom. ministra Colakovic koji pita ustav i pravosudje i to na nacin da frajer ima pred sobom Ustav i zakone i onda dere po redu. Nema pojma o materiji pa dok ti odgovaras on prati po zakonu i ne slusa te a kad zavrsis pita te da zasto nesto nisi rekao sta vec jesi. Uzas. Mene je pitao Gagro koji je med i mlijeko. Pita stvarno samo osnove. Ispit nije lak al ga se moze proci i covjek mora biti uporan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slazem. I naravno, cestitam na polozenom ispitu.

 

Evo za one koji sada uce ustav i organizaciju, a nemaju vremena za surfanje... na stranicama Ustavnog suda RH imate vrlo zgodan prikaz u pdf. formatu o ustavnoj tuzbi (ustavne i zakonske odredbe, tuzbene razloge, upute za sastavljanje, sudsku praksu i sl.). Tko se nije imao prilike susresti u praksi s ustavnom tuzbom, mislim da ce dobiti puno jasniju sliku.

 

http://www.usud.hr/usud/praksaw.nsf/Pocetna?OpenPage

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa daj mi onda odgovori sto je inkluzija. Ja isto to nemogu naci. I razliku ne bis in idem i produljenog k. djela.. Ajde molim te sto prije. Idem za 2 tjedna na ispit a to ne mogu naci!

Hvala! Otkud cupaju ta pitanja????

Inace, danas sam slusao i bilo je super. Sve gotovo u 3 sata a ne kao prije da je znalo trajati i do pola 9 navecer.

Skoro sva pitanja su jako opcenita i ne treba puno petljati jer onda se zapletes. Samo kratak odgovor, a ako ne znas bolje suti ! Ajde molim te odgovore na ta 2 pitanja od garacicke!

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa dobro hoce li mi netko odgovoriti sto je to inkluzija?????

Svi tu dijele savjete i pametuju a nitko da mi odgovori....sto da kazem garacicki ako me to pita, a to cesto pita?

Da sutim? Sve sam pretrazio, sva kazala pojmova, bacica, separovica, bayera, njenu knjigu i ne mogu to naci. Pojma nemam sto bi to moglo biti.

Ajde kolege, molim vas da se iskazete znanjem !! A i mnogima ce koristiti koji idu na pravosudni !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inkluzija muci puno ljudi i evo pokusat cu odgovorit sto je moguce preciznije. Inace, koliko sam uspio skuzit (prelazeci pitanja) to samo pita Garacicka.

Inkluzija je teoretski pojam koji se kod Zlatarica veze uz prividni stjecaj, tocnije uz njegov podoblik -konsumpciju. Ukratko radi se o tome da se popratno kazneno djelo ne kaznjava ako njegovo bice ulazi u bice drugog kaznenog djela. Obicno tezeg. Inace o svemu tome mozete jasnije i bolje procitati u Horvaticevoj knjizi. Mene je to mucilo dva tjedna a onda sasvim slucajno sam ga tamo nasao....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega,

Ne bis in idem i produljeno kazneno djelo ti se sastoji od toga kako Garacicka kaze u komentaru zakona da se "k. postupak zavrsen pravomocnom presudom ne moze obnoviti u korist osudjenika u slucaju osude za produljeno kazneno djelo ili se za drugo kazneno djelo koje na temelju zakona obuhvaca vise istovjetnih radnji iznesu nove cinjenice ili podnesu novi dokazi koji pokazuju da osudjenik nije ucinio radnju koja je obuhvacena kaznenim djelom iz osude, a postojanje tih cinjenica moglo bi bitno utjecati na odmjeravanje kazne". I to je to....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvi put se javljam i molim neke pametnije od mene da mi odgovore na pitanja iz kaznenog koja pita garacicka:

 

1. Relativno poticanje?

2. kod kojih KD je problematicna primjena NE BIS IN IDEM?

3. NEODREĐENE VRIJEDNOSTI KAZNENIH DJELA - što je to i gdje toga ima?

4. Što je RIKOŠE? to je u pitanju uz aberatio ictus.......

 

Prosao sam bacica i garacicku od korica do korica i to ne mogu naci pa molim cijenjene kolege za pomoc i to sto je prije moguce jer ispit mi je blizu!

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na krivom odgovoru. Procitaj članak 405 ZKP-a ili otvori stranu 98 u KZ-u od Garačićke i vidjet ćeš da se postupak MOŽE obnoviti a ti si napisao/la da se ne može.

Dajte kolege molim vas ukoliko dajete odgovore ovdje ljudima koji uce za ispit neka oni budu točni. Ne približno točni, ne netočni, ne sa greškama u pisanju nego potpuno točni.

A to ovaj odgovor nije bio.

Sad mi je i jasno kako si učio 2,5 mjeseci za pravosudni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja bih molila ako mi možeš poslati skriptu iz građanskog. Ja sam počela učiti prije godinu dana, pa sam imala nekih problema na poslu, i onda sam stala, ali, sad vjerujem da ću nastaviti. Imam dosta literature, aliu, posljednja je od proljeća ove godine. Koga interesira neka mi se javi na mail

sunny@email.htnet.hr

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rikoše - jeste pojam iz balistike, veza sa kaznenim pravom - k.d. pri kojima dolazi do ranjavanja, usmrćenja i sl. od zrna koje se odbilo od neku površinu....problem pri kvalifikaciji djela..

Neodređene vrijednosti k.d. -

u pojedinm odredbama u posebnom dijelu KZ-aodređene su kao zakonska obilježja k.d.razne vrijednosne količine koje nisu pobliže označene. Npr. . "imovina većeg opsega", "stvar velike vrijednosti", "znatna imovinska korist"..Kazneni odjel Vrhovnog suda je na svojoj sjednici donio pravno shvaćanje po kojemu se pod tim neodređenim vrijednostima imaju smatrati....vrijednosti pogledaj u Garačićkinom KZ-u u sudskoj praksi iza svakog takvog k.d.

Relativno poticanje -

ili relativna akcesornost - javlja se u teoriji pri utvrđivanju odgovornosti sudionika za određeno k.d. Zlatarić i Bačić su smatrali da se treba isključiti mogućnost sudioništva ako je glavni počinitelj postupao u neskrivljenoj zabludi. U tom slučaju radi se o posrednom počiniteljstvu, tko potakne osobu u stvarnoj zabludi poslužio se njome kao sredstvom. Ovo nije moguće kod k.d. delicta propria i vlastoručnih k. d. jer osoba koja nema traženo svojstvo(npr. službene osobe) ne može biti ni posredni počinitelj. Npr. kod k.d. krivotvorenja službene isprave. Ako se ovo tumačenje prihvati takvog optuženika se mora osloboditi optužbe.

 

I veza ne bis in idem i produljenog k.djela -

nalazi se u Garačićkinom KZ-u na str. 98 , samo treba pažljivo čitati i razmišljati o pročitanom...

 

I učite, učite i učite...

tako svejedno koliko vremena će te na učenje potrošiti....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve su ovo pitanja iz vremena kada sam i ja (nekada davno, davno ) spremala pravosudni...

Sve vam je to ostalo isto..

Mi smo mogli u prijavi zatražiti datum polaganja ispita, i u većini slučajeva to bi se i dogodilo. Ja sam tražila četvrtak, petak i subotu, pa je usmeni bio u subotu ujutro...i kako svi žele što prije na zasluženi vikend ( jer i ispitivači su i obiteljski ljudi ), moj usmeni je trajao "samo" 3 sata.

 

Bilo je i čudnih pitanja - npr. koje boje su papci

koze-divokoze u grbu RH :-?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej ! izlkazim na ispit krajem 11mjeseca pa bih zamolila sve koji možda imaju pitanja od Gagre iz Ustava, Pajalić-radno i uprava, Lovrić i Miletić iz Gp-a, Milas, Vičić i Grbin iz Gpp-a da mi ih pošalju na mail imatjan@vip.hr. Za njih još jedino nisam nabavila pitanja. Unaprijed zahvaljujem svima !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rašo pita po presudi, ne pita Zakon o prekršajima, ali to ne znači da se čovjek ne može predomisliti pa malo i to propitati. Inače je vrlo korektan i ugodan ispitivač. Mene je on ispitivao i bila sam prezadovoljna. Pitao me kd iz presude. Osnovne definicije po KZ-u i kpp, osnovne stvari.

wrote:

Ljudi, molim vas, hitno je. Zna li tko sta ispituje Marko Raso, on je sudac Visokog prekrsajnog, nadam se da ne pita Zakon o prekrsajima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolji odgovor na ovo pitanje dobit ces ako se cesto prijavljujes za slusanje ispita. I sama sam prije ispita cesto slusala ispit, mjesecima se upoznavala sa nacinom ispitivanja i to je odlican nacin pripreme.

 

U svih tih mjeseci slusanja, nisam vidjela niti cula ispitivaca koji bi isao za tim da s nekom namjerom srusi kandidata iz animoziteta ili antipatije prema kandidatu. Dapace, vecina ih je jako od pomoci i svjesni su tezine ispita jer su ga i sami morali proci.

 

Naravno, ocekuje se od tebe visoko poznavanje materije, medjutim ako ne znas odgovor na neka pitanja nitko te nece ubiti ni srusiti. Ljudi koji su pali (a bilo ih je dok sam slusala vrlo, vrlo malo, mozda 5,6 u vremenskom periodu od npr 10 mj.) neki od predmeta ili citav ispit najcesce se za taj predmet bas i nisu pripremili i vecinom sam imala osjecaj da bi ih i sama srusila. Tako su i drugi znali komentirati. Sjecam se jedne kolegice koju je Garacicka srusila na oba kaznena. Kolegica nije ni uz svu Garacickinu pomoc mogla polutecno objasniti nuznu obranu. Mislim, ako to nije u stanju odogovoriti, kako ce tek drugo. Nazalost, ispalo je da je izasla na ispit mada je 3 tjedna prije njega bila bolesna i kazneno nije stigla ponoviti. Zasto je uopce izasla... dobro pitanje!!

 

Neki su padali jer nisu stigli nesto uciti pa su izlazili i bez toga, neki su se zblokirali a neki nisu imali srece u pitanjima. Prema tome, smatram da ti je potrebno odgovoriti barem na, ajmo reci, nekih 70 % onog sto te se pita ali to je neka moja jako odokativna procjena, moglo bi biti i malo vise. Tesko je to reci jer uvijek slusas 2-3 kandidata i nikada ne procjenjujes koliko je svaki od njih odgovorio vec ih slusas integralno. Ima ispitivaca koji odgovaraju sami vise nego sto to rade kandidati (Separovic, Grbin), ima onih koji ti znaju unjeti nervozu ili te pak smirivati, a ima i onih koji rafalno pitaju i gledaju u tebe ko da nisu na zivotu.

 

Znam da ce ti glupo zvucati ali ako su ucio, bit ces uspjesan, bez obzira na sve nervoze i ispitivace zajedno. Sto se mog ispita tice... glupo se time isticati ali kolegica i ja stvarno nismo imale problema, mozda od 5 dijelova ispita nismo znale do u detalja odgovor na 4 pitanja i to zajedno. Ja volim reci da smo uz naporan rad imale i puno srece jer su nas pogadjali pitanjima ko da smo ih same birale. Barem vecinom. Cesto se dogodilo da nju nesto pitaju sto ja ne bi znala ni beknuti i obrnuto. Tako me poslije ispita za neke stvari pitala odakle sam ih cupala. Sreca... IZAZOVITE JU I VI!! Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ova pitanja su vise nego dobra, ali tko mi može odgovoriti na erakovicevu VISINU KAMATA?

Sto treba reći kad te pita: Visina kamata?

 

Jel misli na određivanje i način određivanja ili na stopu po zakonu o kamatama? Koje su stope?

Dajte vi pametniji od mene pomozite.

 

Hvala ovom koji je tu stavio pitanja.

 

Ovo sve kad se zbroji ne ispada dulje od 2 sata, sto je rekord......nekad su ispiti trajali od 15 do 20, a nova komisija je ipak bolja po meni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je ovakva Vaša razmijena pitanja čista glupost jer baš sada ispitivači neće pitati ISTA!!!

Isto kao i s pravokutnikom.tk koji je objavio na netu sve skripte i sad profači baš ne pitaju to iz skripte i MI smo jebali ježić.

Trebamo te materijale interno razmjenjivati ane ovako...

Ovo ljudi ne valja, vjerujte...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sigurno nece pitati SVA pitanja, ali masu njih hoce. Sto ih vise imas, tim bolje za tebe. A ako mislis da su u stanju i da imaju volje i vremena stalno smisljati nova pitanja, varas se. Osim toga... za neke nisam sigurna ni da se sluze racunalom. A ako pazljivije pratis ispite, vidjet ces da su novi preuzeli pitanja nekih starih. Naravno, nista nije sigurno i ne znaci da ces bas ta pitanja dobiti ali strasno pomazu u lociranju bitnoga kod ucenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nazalost nisam siguran da ova pitanja jako puno pomazu. pitanja pomazu kod starih ispitivaca koji ih imaju napisana na papirima, u sto sam se uvjerio slusajuci ispit, no vidim da novi ispitivaci jos uvijek traze "idealna" pitanja te pitaju svasta. npr. barisa gaspar pita 10-tak pitanja od kojih je 90% iz trgovačkog prava, ali ovdje tih pitanja nema.

Zamisli šok kod nekoga koji je ucio samo po pitanjima ovih ispitivaca i onda čuje pitanje iz trgovačkog (a ne mislim pritom da pita što je trgovac i ostala pitanja iz momčinovićeve skripte već zaista frajer pita trgovačko i to dosta).

Zato pitanja mogu samo biti orjentir, ne previse siguran, u ono što bi vas netko mogao pitati, no da će vas baš to pitati, ne bih se kladio jer vidim da su i stari ispitivači počeli pitati neke druge stvari koje dosad nisu pitali.

sve u svemu, mi smo najebali, al nema veze. valjda ce nas i sreca posluziti.

Opet ne treba biti paranoičan i misliti da će netko promjeniti pitanja zato što su objavljena jer im se živo fučka. I da imas sva pitanja, opet teško je i to sve naučit napamet.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanja i nisu nikakva tajna. Uostalom, sto je onda s hrpom slusaca?!? Sto se mene tice, slusao sam dosta novih ispitivaca i mogu reci da su skroz u redu i pitanja su im u granicama normale. Jedino sto bih izdvojio bas Barisu Gaspara jer postavlja dosta nezgodna pitanja. Ali ne treba se zbog toga obeshrabriti, dapace. Novi ispitivaci su sasvim pristojni.

Ima li tko neugodnih iskustava s nekim od novih, ili je samo slusao ispit kada je "novi" imao los dan, molin neka se javi, svima ce pomoci.

 

hvala :-o

wrote:

nazalost nisam siguran da ova pitanja jako puno pomazu. pitanja pomazu kod starih ispitivaca koji ih imaju napisana na papirima, u sto sam se uvjerio slusajuci ispit, no vidim da novi ispitivaci jos uvijek traze "idealna" pitanja te pitaju svasta. npr. barisa gaspar pita 10-tak pitanja od kojih je 90% iz trgovačkog prava, ali ovdje tih pitanja nema.

Zamisli šok kod nekoga koji je ucio samo po pitanjima ovih ispitivaca i onda čuje pitanje iz trgovačkog (a ne mislim pritom da pita što je trgovac i ostala pitanja iz momčinovićeve skripte već zaista frajer pita trgovačko i to dosta).

Zato pitanja mogu samo biti orjentir, ne previse siguran, u ono što bi vas netko mogao pitati, no da će vas baš to pitati, ne bih se kladio jer vidim da su i stari ispitivači počeli pitati neke druge stvari koje dosad nisu pitali.

sve u svemu, mi smo najebali, al nema veze. valjda ce nas i sreca posluziti.

Opet ne treba biti paranoičan i misliti da će netko promjeniti pitanja zato što su objavljena jer im se živo fučka. I da imas sva pitanja, opet teško je i to sve naučit napamet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi novi ispitivaci koje sam ja slusao bili su korektni, cak pitaju dosta kratko i pitaju jako opcenito bez ikakvih nabrajanja i ostalih gluposti. Onako kako bi to trebalo izgledati . I ovi stari koji su ostali su se malo normalizirali pa je sada to sve dosta korektno.

Ne kazem da su stari ispitivaci htjeli da netko ne polozi, no mislim da su i njima samima dosadila vlastita pitanja pa bi onda krenuli malo u detaljiziranja koja nisu pozeljna nama koji tamo sjedimo i mi nikako ne mozemo znati ni blizu kao oni koji su sada u penziji. No, ni onda nisam vidio da je netko bio srusen ako je ista rekao.

Dakle, treba odgovoriti na barem pola pitanja i nesto ispetljati ostatak i nece biti problema.

Ako netko ima pitanja barise gaspara, za kojeg sam cuo da pita pretezno trgovačko (sto nitko ne uci previse ozbiljno), molim da ih ovdje objavi jer zbilja nema smisla raditi cijelo trgovačko za par pitanja osim ako se ne potrefi gaspar, koji je inace sudac VTS-a pa je logicno bilo da ce pitati trgovačko. No, valjda ce mu ostali reci da se malo smiri. Tko zna...Nadam se da se nije snasao jos u ulozi ispitivaca i da ce se hitno snaci i poceti pitati gradansko a ne trgovacko pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti na utjesnim rijecima. Pitanja Barise Gaspara cu napisati, ako nitko nema nista protiv, jer zaista sumnjam da covjek surfa internetom i trazi svoja pitanja koja su javna od trenutka kad ih postavi kandidatima pred punom dvoranom slusaca.

Pitanja cu dobiti prekosutra, pa ih objavljujem, ako je to ok.

Mislim da stvarno nece skoditi, jer Barisa se ne drzi istih pitanja. Stekli smo dojam da mu je narocito drago vrludati po dijelovima koje bas ne volimo uciti, npr. stecaj, ceste, kamate.. Stecaj svakako uciti za nove ispitivace (sto stari bas i ne obicavaju puno pitati)!!! I obratite paznju na neke pojmove iz zakona o stecaju koji su izmijenjeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim ja da je Barisa odlucio malo poljuljati koncepciju ovih koji su pobornici ucenja po pitanjima pa nek nauce onda njegova pitanja ako mogu jer frajer ih nema nego sve cupa iz glave i to svaki put razlicito.

Smatram da nije fer od njega sto pita takve stvari jer to vecini nikad nece ni trebati.

A sve u svemu uopce cemu taj glupi pravosudni. Opet zbog papira....Jer necemo biti nista pametniji nakon sto ga polozimo i necemo nista bolje znati praksu. No, sto je tu je. Barisa je isto tu pa zato prionimo na posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam volonterka na opcinskom sudu u zg-u - tzv. volonterka 'iz radnog odnosa'. uvjeti nisu postrozeni. ti se slobodno dogovoris sa sutkinjom/sucem kad i koliko ti pase da dolazis. njima je svejedno. za prijavljivanje na volontiranje ti treba: diploma, domovnica, i potvrda od poslodavca da kod njega radis na pravnim poslovima i da te upucuje na volontiranje na sud zbog toga da steknes praksu potrebnu za polaganje pravosudnog ispita. diplomu i domovnicu ce fotokopirati i odmah ti vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drage kolegice i kolege,

 

obavijestavamo Vas da ce Udruga pravnika u gospodarstvu u prvom kvartalu 2005. (ovisno o broju prijavljenih kandidata) organizirati tecaj za polaganje PRAVOSUDNOG ISPITA.

 

Tecaj ce biti organiziran u Zagrebu i to u trajanju od pet tjedana (od ponedjeljka do petka u popodnevnim satima). Predavaci na ovom tecaju su pretezno clanovi ispitnih povjerenstava.

 

Predvidjena naknada za sudjelovanje je 3.500,00 kuna (PDV je ukljucen u cijenu). Organizacija tecaja i termin ovisi o broju kandidata, pa organizator moli zainteresirane da se prijave sto prije radi pripreme i odluke o odrzavanju tecaja.

 

Prijave i obavijesti: Udruga pravnika u gospodarstvu, Zagreb, Krizaniceva 16, tel/fax 01/46 14 890, radnim danom od 9.00 do 13.00 sati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Izašao bih na pravosudni u 3. mjesecu. Jos nisam počeo učiti. Planiram raditi samo po pitanjima ali od onih koji ih jako rijetko mijenjaju, a ostalo po zakonima.

Molim da mi navedete one kod kojih se pitanja jako često ponavljaju i to poimence kako bi mi olakšali posao.

Dakle, kod kojih se preporučuje učiti samo pitanja, a za koje je potrebno znati puno više?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ko sto bi rekao voditelj jedne emisije: GENIJALNO!!!

 

Ne mislis valjda da su ovi ljudi na forumu idioti i da se oni toga nisu sjetili??? Pa ko ce ti covjece navesti frekventna pitanja??? Jesi ti vidio koliko toga ima?

 

Ajd se ti malo prihvati knjige a pitanja ostavi za brusenje forme. Vremena nemas na bacanje ako jos nisi ni poceo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nisam tražio frekventna pitanja. Pročitaj što sam pitao. Molio sam samo da se navedu imana ispitivača (novih i starih) za koje ste primjetili da stalno ponavljaju pitanja. Samo to. Evo, nadam se da je sad jasno. Uhvatit ću se ja i knjige - ne brini, samo me zanima kako da si olakšam posao jer me moj principal ucjenjuje da ako ne položim do 3. mjeseca mogu tražit novi posao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od starih Zadnik, Jesenković, Turkalj, Jelčić, Jug, Galić, Eraković, Miletić pitaju isto. Od novih Pejkić, Pajalić, Gagro, Palarić pitaju uglavnom isto. Mislim da bi po pitanjima morao uciti tek pred kraj kada vec imas neko znanje, cjelinu, jer ovako ce ti sve biti nepovezano i imat ces puno dodatnih pitanja i muke prilikom nalazenja odgovora. Ja sam ucio tocno 3 mjeseca i to ti je vise nego dovoljno da polozis. Pred kraj poludis i samo zelis da se to sto prije zavrsi. Bitno je samo biti dobro organiziran, uciti kontinuirano i dobro zapeti pred kraj kada jer najpotrebnije. Korisno je ici slusati ispite jer i tako mozes dosta nauciti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joj super, ja se već prijavila!

Malo je puno 3 500 kn, al može se na dvije i tri rate pa ću nekak pregrmit, a mislim da će mi koristit!

Inače za taj seminar sam postavila pitanje prije par mjeseci jer mi ga je preporučila jedna sutkinja, al kak mi nitko nije odgovarao mislila sam da se to više ne održava.

Kad sam vidla da se počinje seminar baš sam se razveselila, jedva čekam, mislim da će mi to puno pomoć!

Hvala na obavijesti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija