Jump to content

Pravosudni ispit


Zex

Preporučene objave

imam jedno pitanjce, po pitanju uvjeta za polaganje, ne znan ni je li ovo pravo misto za to pitat al svejedno....imam godinu dana staza kao sudski vjezbenik (volonter) i godinu i 2 miseca rada ka dipl.pravnik u firmi...sad se kao uzima taj neki razmjerni dio, pa oce li mi bit dosta tih 14 miseci??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 461
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

mijolina je napisao:

imam jedno pitanjce, po pitanju uvjeta za polaganje, ne znan ni je li ovo pravo misto za to pitat al svejedno....imam godinu dana staza kao sudski vjezbenik (volonter) i godinu i 2 miseca rada ka dipl.pravnik u firmi...sad se kao uzima taj neki razmjerni dio, pa oce li mi bit dosta tih 14 miseci??

 

Mijolina ja bi ti savjetovala da nazoveš ministarstvo, objasniš im lijepo situaciju i onda će ti oni točno reći koliko ti se priznaje za pravosudni od tih 14 mjeseci koliko si radila u državnoj firmi....bojim se da ti se neće priznat za pravosudni svih 14 mjeseci nego dosta manje....al da ne bubam bez veze, nazovi njih i sve će ti objasnit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

ne znam sad po novome koji će predmeti biti ali najbolje se držati zakona za svaki predmet

za obiteljsko do sada bija je potreban samo obiteljski zakon

za gp nije loše imat kraj sebe zakone tj. zakon o vlasništvu , zoo, zakon o nasljeđivanju ........i knjigu od klarića... npr. mi u splitu imamo kopirnicu kod faxa koja drži knjige isključivo za pravo , e sad kako je u ostalim gradovima vjerujem tako, ali knjigu se može naći i u knjižari , ali nije potrebno toliko novaca trošit....

svaki predmet se temelji na zakonu, zakon je taj kojeg tribaš znat , a dodatna literatura poput knjige je samo pomoć da se objasne neke stvari koje nisu jasne

skripte imaš na nasciturus, pravokutnik.net ...... eventulano ako ima koji pravni fakultet u rh neku skriptarnicu na svojim internetski stranicama....

doduše ne triba učit sve one zakona koji su na listi ministarstva....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tom_penny je napisao:

Zanimalo bi me dali mogu bez rada na sudu izaći na pravosudni ispita, ako sam godinu dana radio kod odvjetnika a sad bi prešao u trgovačko društvo?

 

Još bi me zanimalo koliko bi još trebao raditi u trgovačkom društvu da bi mogao izaći na pravosudni ispit?

 

Imaš, mislim u Zakonu o odvjetništvu - propisano da se vježbeniku koji je radio godinu dana kao odvjetnički vježbenik, može omogućiti obavljanje preostalog vježbeništva na sudu, radi stjecanja uvjeta za polaganje pravosudnog ispita. I propisan je rok za podnošenje tog zahtjeva, jako je kratak, pa si pogledaj. U biti, htio sam ti reći, možda bi te tako primili kao volontera (ne bi bilo loše da iskoristiš tu zakonsku odredbu) a osteneš raditi u trg. društvu.

 

S druge pak strane, priznaje ti se tih godinu dana iz odvjetništva (priznaje se vrijeme koje si bio upisan u imenik odvjetničkih vježbenika), ali se ne vrednuje jednako vrijeme provedeno u pravnoj osobi na pravnim poslovima i vrijeme u pravosudnim tijelima. Bilo bi najbolje da nazoveš gospođu Leto u Ministarstvu, da ti ona objasni kako se to vrijeme preračunava, i tad ćeš iz prve ruke znati kad ćeš steći uvjete za polaganje pravosudnog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima,

 

zna li netko kada će se održati usmeni dio ispita po novom sistemu polaganja? Pismeni je u listopadu, a priča se čak da roka u prosincu neće ni biti?!

Pitanje za pripravnike u odvjetničkim uredima: Zna li itko kada će se održati seminar za stručno osoposobljavanje vježbenika za polaganje pravosudnog ispita, hoće li to biti u rujnu ili listopadu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema informacijama iz komore navodno bi se trebalo znati iza 01.09., rečeno je da se prate obavijesti na njihovim stranicama. Užasno je iritantno što nitko ništa ne zna i što se sve odlučuje i organizira u posljednji tren. A s obzirom da sam planirala na rok u 12, ta vijest da ga možda neće bit me ne oduševljava. To bi onda moglo značiti da možda više neće biti rokova svaki mjesec.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pravosudni će biti organiziran u 10., 11. a najvjerovatnije i 12 mj na isti način - pismeni sredinom mjeseca, a usmeni po izboru kandidata od početka do kraja narednog mjeseca.

 

Ne zna se jedino što možemo dobiti iz treće radnje - može nam doći tužba, odgovor na tužbu,redovni i izvanredni pr. lijekovi, ugovori ...

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ja sam u kolovozu zvala ministarstvo da provjerim a rok u 12, zapravo da provjerim otkada se polaze po novom zakonu, i rekli su mi, što je sad i aktualno za rok u 10, a kad sam pitala za 12 i da sam dobila informaciju da nema roka, gospodin je rekao da su to dezinformacije, jer ako oni u ministarstvu još ništa ne znaju, kako može neko drugi. al nadam se da ima roka, jer moram do prvog bit gotova s pravosudnim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može li mi netko pomoći u tumačenju uvjeta za polaganje pravosudnog ispita za odvjetničke vježbenike ?

čl. 17 Zakona o vježb. u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu normira:

"Program obrazovanja i trajanje prakse odvj. vježbenika uređuje Zakon o odvjetništvu ( dakle 18 mjeseci)pri čemu teoretski dio stručnog obrazovanja traje najmanje 150 sati prema programu koji mora biti usklađen s programom Pravosudne akademije."

 

E sad, mene zanima što se to podrazumijeva pod ovih 150 sati prema programu Pravosudne akademije ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Poppy, i ja se nadam da je tako, ali ono što me zabrinjava jest čl. 33. Zakona o vježebnicima i pravosudnom ispitu koji izričito kaže da od 01.09.2009. svi kandidati pravosudni ispit polažu prema odredbama ovog Zakona , bez obzira po kojem su zakonu stekli uvjete za polaganje ispita. Kako ova odrdba nije nimalo dvosmislena, bojim se da ovi iz ministarstva daju krive upute, osim ako ministarstvo tako tumači Zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

toma777 je napisao:

može li mi netko pomoći u tumačenju uvjeta za polaganje pravosudnog ispita za odvjetničke vježbenike ?

čl. 17 Zakona o vježb. u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu normira:

"Program obrazovanja i trajanje prakse odvj. vježbenika uređuje Zakon o odvjetništvu ( dakle 18 mjeseci)pri čemu teoretski dio stručnog obrazovanja traje najmanje 150 sati prema programu koji mora biti usklađen s programom Pravosudne akademije."

 

E sad, mene zanima što se to podrazumijeva pod ovih 150 sati prema programu Pravosudne akademije ???

 

To znači da sudački i odvjetnički vježbenici trebaju imati isti program obrazovanja. Sudačkim vježbenicima ga osigurava Pravosudna akademija, vama Odvjetnička komora.

 

Glede one odredbe koju si podebljao:

 

uvjeti se stječu prema starom.

ispit se polaže prema novom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da...malo je to sve čudno ?! Kolegica je ponavljačica, pala u 6. mj, pa sad ja učim za prvi puta ona za 2. puta...

zna li netko ako se polaže u 12. pismeni, kada se cca može očekivati usmeno ispitivanje i postoji li neki datum kao što je bilo prije da možeš npr zatražiti u prijavi da odgovaraš u 1.mj između 20-29.01 npr...tako barem znaš rasporediti učenje. danas je ona zvala ministarstvo i žena joj je rekla da se još nisu niti ispitali ovi koji su polagali pismeni i da se čak još nisu niti svi ocijenili ?!

te da ako misli pismeni u 12.mj., tko zna..neće sigurno prije veljače-ožujka na usmeni ?! je li to neka zezancija ili ?. Prije je bilo-u prijavi kažeš da želiš odgovarati krajem mjeseca i tada ti je bio i usmeni (želje iz prijave bijahu uslišene), pisani je bio desetak dana ranije....a sada ispada da između pisanog i usmenog treba proći neko neodređeno vrijeme ( jer ne znaju kada će i kojim tempom ocjenjivati pisane radnje) i još ne znaš kad će te oni pozvati na usmeni ? (je li moguće tek 2 mjeseca nakon pisanog ???)...a o komisiji da ne govorim ? kako bi tek čudo trebalo pa da saznaš koja ti je komisija, pa malo pogledaš kako inače ispituju ti ispitivači...molim nekoga ako zna odgovor na ovu situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

nani je napisao:

slazem se da trebamo biti solidarni. ja imam puno presuda, gradjanskih i kaznenih, kao i upute za pisanje presuda (s obzirom da sam bila vjezbenica na sudu). mijenjam ih za pitanja i skripte. zainteresirani, javite se na mail.

 

 

Nani, meni treba još presuda. Ne vidim ti nigdje mail, kako da te kontaktiram? Hvala ti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

lijep pozdrav svima,,,počinjem učiti za pravosudni pa me zanima, ako mi netko može reći iz iskustva dal je dovoljno učiti po skriptama što su objavljene po pitanjima, tj karticama ili,,,i dal mi je dovoljno do 4 mj, da se pripremim, znam da je ovo pitanje već dosadno,,,ali se nadam da ima dobra duša koja će mi odgovoriti, hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Odogovor na pitanje kolege/ice Coflek bi zaista bio dragocjen.

A ono sto mene zanima je - zasto u nekim skriptama ima odgovora koja nisu iz zakonskih tekstova, vec obuhvacaju gradivo iz knjiga i udzbenika? Ako propisana literatura obuhvaca iskljucivo zakone, cemu ju onda jos dodatno prosirivati? Mozda je to ipak potrebno jer kartice sadrze i takva pitanja, ali onda objavljeni popis literature nije valjan. :-?

Mozda netko drugi zna o tome vise?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

imam par pitanja naravno za pravosudni.

Ja za polaganje pravosudnog stječem uvjete u 8 mjesecu 2011. godine i izašla bi na njega negdje početkom 2012. godine.

Sad me zanima kada će HOK na svoje stranice staviti rokove za polaganje pravosudnog ispita i kada će objaviti datume održavanja seminara. Ne znam kako je to inače praksa. Ja bi na seminar išla cca mjesec dana prije polaganja ispita, kada već budem većinu toga (nadam se) znala, a ne znam kada se inače ti seminari održavaju.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Mislim da se nismo razumjeli ja sam pitao je li stupanj magistra pravnih znanosti znaci da se pravosudni ispit ne mora polagati? Tocnije ako si magistrica pravnih znanosti ili magistar pravnih znanosti znaci li to da si izjednacen sa onim tko je polozio pravosudni ispit? Jer znanstveni magisterij iz podrucja prava obuvaca mnogo vise ispita i materije sa ispitima nego pravosudni ispit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram se pridružiti ironičnom komentaru forumaša tabula_rasa.

 

Uzmimo npr. da si ti magistar / magistra pravnih znanosti (a završio/la si npr. smjer međunarodno pravo ili financijsko pravo).

 

Vidiš, međunarodno i financijsko pravo se uopće ne ispituju na pravosudnom, a ti bi da ti se prizna jednakovrijednost tvog znanstvenog stupnja sa pravosudnim ispitom.

 

Pravosudni ispit je stručni ispit i obuhvaća 11 ispita koji se u jednom danu usmeno polažu, a da dođeš na usmeni, moraš proći zahtjevni pisani ispit.

 

Magisterij znanosti ipak se završava kroz 2,3 godine i to je znanstveni studij dok za rad u pravosuđu treba položen stručni (dakle, pravosudni) ispit.

 

Dakle, ukoliko želiš raditi u pravosuđu, ili odvjetništvu, moraš prethodno položiti pravosudni ispit.

 

Doista se čudim da si to pitanje postavio / postavila.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Iako kasnim s reakcijom, nekako se osjećam pozvanom da dam komentar na pitanje kolege/ice. Ja sam doktor znanosti i suvereno tvrdim kako je uopće "blesavo" komparirati znanstveno sa praksom i kako uopće davati izjave da je doktorat/magisterij teži??? od pravosudnog ispita?!? Upravo spremam pravosudni, slušala sam puno puta i mislim da mi ništa neće biti veći stres nego pravosudni ispit. Pisanje presuda brzinom svjetlosti, usmeni - sve u jednom danu, hrpa literature u glavi... Doktorat/Magisterij imaš vremena kao i na faksu, ispit po ispit. Kako kome, ali meni je praksa zakon, a valjda ću položiti i taj hiper teški ispit. :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Ne pravite paniku. Ja bih to najradije ponovno polagala, samo mi žao vremena. Da nije bilo toliko panike, imala bih puno bolje rezultate, makar sam zadovoljna i s ovima. Previše je tu fame..ok, naporan je, ali najviše zbog kvantitete. No, čak i to se da. Još sad ima i pravosudna akademija..ma, tko uči, 90% neće past. Naravno, uvijek se može "zalomit", ali..učite i sve će bit ok. Bez živaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Molio bih odgovor ili komentar na slijedeće pitanje:

s obzirom da je po novom sustavu ulaska u sudstvo/državno odvjetništvo na pravosudnom ispitu nužno ostvariti minimalno 70 bodova, zna li netko postoji li mogućnost da, nakon što ispitna komisija priopći kandidatu da je ispit položio ali sa manjim brojem bodova od 70, kandidat kaže da ne želi prihvatiti taj rezultat, te da želi da mu se piše pad i da želi ponovo ispočetka polagati ispit?

Dali je to moguće, s obzirom da je rezultat niži od 70 bodova svojevrsna Pirova pobjeda koja te jednom za svagda obilježava i onemogućuje rad u pravosuđu.

Dali zna netko dali se to dogodilo u praksi i jeli netko razmišljao o tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

ja sam razmisljala o bodovima i mogucnosti "odbijanja" prolaza sa manjim brojem bodova ali nikad cula da se to dogodilo niti kako... kolegica koja je polagala ispit nije saznala bodove dok nije dobila papir, onu potvrdu pa nije ni imala prilike recimo odbit, dok je drugi kolega odmah saznao bodove jer mu je komisija rekla :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

baky je napisao:

ja sam razmisljala o bodovima i mogucnosti "odbijanja" prolaza sa manjim brojem bodova ali nikad cula da se to dogodilo niti kako... kolegica koja je polagala ispit nije saznala bodove dok nije dobila papir, onu potvrdu pa nije ni imala prilike recimo odbit, dok je drugi kolega odmah saznao bodove jer mu je komisija rekla :misli:

 

 

Da i mene to muči. Da li se pravosudni može polagati ponovo?

 

Nigdje o tome ništa ne piše!

 

Stoga smatram da se može, jer u Pravilniku piše koje uvjete moraš imati da bi na ispit izašao. Nigdje nisu navedeni slučajevi kad se na ispit ne može, osim da nakon pada postoji vremensko ograničenje od 4 mj do slijedećeg mogućeg izlaska. Ono što nije izričito zabranjeno, trebalo bi biti dopušteno ili?!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

suverenitet je napisao:

baky je napisao:

ja sam razmisljala o bodovima i mogucnosti "odbijanja" prolaza sa manjim brojem bodova ali nikad cula da se to dogodilo niti kako... kolegica koja je polagala ispit nije saznala bodove dok nije dobila papir, onu potvrdu pa nije ni imala prilike recimo odbit, dok je drugi kolega odmah saznao bodove jer mu je komisija rekla :misli:

 

 

Da i mene to muči. Da li se pravosudni može polagati ponovo?

 

Nigdje o tome ništa ne piše!

 

Stoga smatram da se može, jer u Pravilniku piše koje uvjete moraš imati da bi na ispit izašao. Nigdje nisu navedeni slučajevi kad se na ispit ne može, osim da nakon pada postoji vremensko ograničenje od 4 mj do slijedećeg mogućeg izlaska. Ono što nije izričito zabranjeno, trebalo bi biti dopušteno ili?!?

 

ovo isto smo pitali sutkinju garačić na akademiji - nažalost, odgovor je ne... ako si prošao ispit to je to - trenutno je situacija takva da ljudi koji vide da neće skupiti dovoljan broj bodova namjerno padnu ili se ne pojave na usmenom, ponovnog izlaska inače nema, mada se ona zalaže za to da svi dobiju bar još jednu priliku, kada će doći do tih izmjena još se ne zna...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dragi supatnici,

 

imam za koji dan pismeni i sada se mučim, kao i mnogi od vas, sa lošim presudama koje su (pogotovo iz kaznenoga) prepune grešaka za koje su nam predavači naglašavali da "to NI U KOJEM SLUČAJU NE SMIJEMO NAPRAVITI" Žalosno!

 

Sada imam jedno pitanje: U slučaju npr. razbojništva, okrivljenik je oduzeo oštećenom sunčane naočale, koje su od okrivljenika oduzeli djelatnici PP.

 

Sada tu jedan sudac piše - Izriče se sigurnosna mjera oduzimanja predmeta i naočale se imaju vratiti oštećeniku. :-o

 

Ne navodi se da bi tu bilo ikakvog imovinskopravnog zahtjeva od strane oštećenog.

 

Koji članak primijeniti (zasigurno ne sigurnosnu mjeru)-da li vratiti stvar vlasniku i temeljem kojega članka (161, 189, 270????)

 

Pliz pomagajte :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mati77 je napisao:

Dragi supatnici,

 

imam za koji dan pismeni i sada se mučim, kao i mnogi od vas, sa lošim presudama koje su (pogotovo iz kaznenoga) prepune grešaka za koje su nam predavači naglašavali da "to NI U KOJEM SLUČAJU NE SMIJEMO NAPRAVITI" Žalosno!

 

Sada imam jedno pitanje: U slučaju npr. razbojništva, okrivljenik je oduzeo oštećenom sunčane naočale, koje su od okrivljenika oduzeli djelatnici PP.

 

Sada tu jedan sudac piše - Izriče se sigurnosna mjera oduzimanja predmeta i naočale se imaju vratiti oštećeniku. :-o

 

Ne navodi se da bi tu bilo ikakvog imovinskopravnog zahtjeva od strane oštećenog.

 

Koji članak primijeniti (zasigurno ne sigurnosnu mjeru)-da li vratiti stvar vlasniku i temeljem kojega članka (161, 189, 270????)

 

Pliz pomagajte :-D

 

Po mom mišljenju, u tom slučaju nikakva sigurnosna mjera ne dolazi u obzir. Kako proizlazi iz čl. 80. st. 1. KZ-a "Sigurnosna mjera oduzimanja predmeta može se primijeniti glede predmeta koji je bio namijenjen ili uporabljen za počinjenje kaznenog djela".

Međutim, ovdje će biti potrebno primijeniti čl. 82. KZ-a, tj. oduzeti imovinsku korist ostvarenu kaznenim djelom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru Mia,

 

slažem se da bi to bila imovinska korist koju treba oduzeti, međutim, ako nije bio postavljen imovinskopravni zahtjev od strane oštećenika, da li treba oštećeniku vratiti predmet prema nekoj od odredbi za vraćanje predmeta vlasniku?

 

Ako još netko ima neku ideju molim vas podijelite vaše znanje/mišljenje :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali ako je stvar manje vrijednosti (do 1.000,00 kn dakle) ne vraćam ništa, nego to vlasnik mora tražiti u roku od 1 godine od pravomoćnog okončanja postupka, zar ne? tako kaže čl. 189. st 3. ZKP-a.

 

Kako da uzmem po čl. 80. kad je ovo nasilno oduzeto od oštećenika i ne predstavlja predmet koji bi se po tom čl. trebao oduzeti, meni je ovo baš imovinska korist. Možda sam u krivu, ali nije imovinska korist samo npr. novac. Tako je sudac u dotičnom predmetu ove naočale oduzeo po čl. 80. KZ-a, a novac (koji je isto tako od iste osobe prisvojen nasilnim putem) je oduzeo kao imovinsku korist po čl. 82. i vratio oštećenom.

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 godina kasnije...
  • 3 godina kasnije...

Podforum mrtav...ako nekog zanima, bio sam na slušanju. Kolege su prošli iako bih dao ruku u vatru da će ih oboriti jer su kriminalno odgovarali osnovne stvari. KZ i KPP su odgovorili možda jedno pitanje ispravno. Osnovne stvari nisu znali iz područja kaznenog prava i prošli. Totalno čudni kriteriji da bih pomislio da "bitniji" zagrebački odvjetnički uredi imaju veze s time.

Komisija poprilično zahtjevna s dosta potpitanja.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav svim članovima! Nedavno sam diplomirala i radim u odvjetničkom uredu. Počela sam si pripremati materijale za pravosudni kako ne bi na kraju bila u stisci s vremenom :D Tek sada znam da ništa ne znam - Scio me nihil scire,  osjećaj kao da pravo u životu nisam učila. Ljubazno bih molila one koji pripremaju pravosudni a imaju skripte, razne materijale, pitanja za polaganje da mi iste proslijede, a ja ću iste, nakon položenog pravosudnog ispita proslijediti onima koji će također trebati pomoć. Puno Vam hvala. Ostavljam mail pa ako postoji neka dobra duša :D bockailucija@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija