Jump to content

kamate na kamate?


dugomir22

Preporučene objave

Molim pomoć!!!

Temeljem rješenja o ovrsi iz 2007. godine tek 2010 godine ,kada sam se zaposlio, mi je ovrha sjela na plaću i sada je redovno plaćam.

Zanima me ako je kamata 15% na iznos od 48000 kn ,po rješenju, da li se prvo smanjuje glavnica ili kamate ili proporcijonalno po nekom ključu. Da li se 15% računa uvijek na glavnicu ili i na kamate.

Tko o tome vodi računa i tko će reći da je sve isplaćeno-kada bude- jednog lijepog dana. Mjesečno mi uzimaju 1400kn.

Hvala na odgovorima!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dugomir22 je napisao:

Molim pomoć!!!

Temeljem rješenja o ovrsi iz 2007. godine tek 2010 godine ,kada sam se zaposlio, mi je ovrha sjela na plaću i sada je redovno plaćam.

Zanima me ako je kamata 15% na iznos od 48000 kn ,po rješenju, da li se prvo smanjuje glavnica ili kamate ili proporcijonalno po nekom ključu. Da li se 15% računa uvijek na glavnicu ili i na kamate.

Tko o tome vodi računa i tko će reći da je sve isplaćeno-kada bude- jednog lijepog dana. Mjesečno mi uzimaju 1400kn.

Hvala na odgovorima!!!!

 

Kod većine kredida u otplatni mjesečni anuitet u prvim mjesecima pa ćak i godinama više od polovice ukupne mjesečne rate ide na kamate, a ostatak na glavnicu ( opet sve zavisi od ugovora ).

Primjer, ako plaćate 1400 kn mjesećne rate čak 900 kn mogu biti kamate a ostatak glavnica i tako recimo čak i po nekoliko godina.

 

Evo, ja imama kredit na 7 godina od 4000 eura koji otplaćujem već 2 godine ( uredno po nekih 64 eura/mj ). Neki dan sam pogledao stanje na internet bankarstvu o istome kreditu i piše mi da imam još za otplatiti ukupno 3950 eura kredita. Znači tako reć do sada u ovih 2 godine sam otplaćivao samo kamate po tom kreditu.

 

O kreditu svakako vodi banka računa koja ga je i dala. Ako vas šta zanima o vašem kreditu otiđite u baknu u kojoj ste ga i podignuli i tamo će vam dati sve potrebite informacije koje vas muče ( od sveukupne cifre koliko vam je još ostalo do datuma kada ističe kredit, koliko mjesečno plačate kamate a koliko glavnicu od tih 1400 kn ).

 

Krediti su jako gadna stvar. Banke ih ne bi davale da ne žive od kamata jer banka je uvijek na dobiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DA!? za kredit mi je otprilike jasno- kada ga dobiješ daju ti i otplatnu listu gdje sve uredno piše koliko plaćaš kamatu, a koliko glavnicu!!

ovdje se radi o sudskoj ovrsi na temelju pravomoćne presude (odšteta) gdje je kamata (valjda zakonska)15%

Presuda je od 5 mjeseca 2007 - 48000kn, a počeo sam otplaćivati u 5 mj. 2010. sa kamatama je to 69600kn

 

I sad mi nije jasno da li u kojem omjeru otplaćujem glavnicu i kamatu odnosno da li se kamata obračunava na 48000kn ili 69600kn.

Kompa hvala na brzom odgovoru!!!

 

Usput upravo sam dobio obavijest od RBA da mi spuštaju kamatu na stambeni kredit sa 5,95% na 5%

 

Kao da vidim svijeću na kraju tunela!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Saznao sam -SAm

Za sve koji imaju ovakvih problema - dugova

1. Kamate su do 31.12.2007. 15%, a od 1.1.2008. 14%

2. Kada isplaćujete dug prvo isplaćujete kamate, a tek onda glavnicu.

3. Ako ste dužni i troškove postupka prvo te troškove isplaćujete.

4. Kamate idu samo na glavnicu (glavnica se ne povećava)

 

u mom slučaju: prvo isplaćujem kamate na trošak postupka zatim trošak postupka pa kamate glavnice i na kraju glavnicu!!!!(naravno dok ovo isplaćujem kamate se redovno pribrajaju preostalom dijelu glavnice) Juhuuuuuuu!!!!!

 

Ubacite sve ovo u Excel i dobijete precizan izračun!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija