Jump to content

Zaštita od buke


teramila

Preporučene objave

Može li netko pomoći savjetom. Radi se o malom mjestu na moru gdje loklana samouprava organizira nekoliko koncerata, tijekom ljeta, u nasljenom dijelu, Odnosno zvučnici su postavljeni 10-20 metara od kuće. Koliko sam uspjela saznati, zakon dozvoljava neograničenu buku, ukoliko lokalna samouprava to dozvoli. Nama cijela kuća vibrira od snažnih basova i to toliko da znaju i stvari padati s polica. Ne želimo se boriti protiv organiziranja takvih događanja, al zar nemaju građani nikakva prava kad je u pitanju dozvoljna količina buke?!!! Možemo li se kome žaliti, a da to ne znači loklanoj upravi koja to i organizira.

Beskrajno zahvalna svakome tko ima neku ideju kako se boriti u ovom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vas netko ometa u normalnom korištenju vašeg stambenog prostora uvijek možete podnijeti tužbu sudu radi zaštite svojih prava. Ako buka prelazi određenu razinu, ona je štetna i po zdravlje.

 

Sud s lokalnom samoupravom nema ništa.

 

Pitanje je na čemu bi se temeljila tužba, odnosno što bi bio pravni temelj.

 

Na ovo vam ne znam točnije odgovoriti, ali se sjećam da sam prilično davno, prije dosta godina, čitao u novinama da su neki građani Dubrovnika dobili naknadu za ono vrijeme kada nisu mogli koristiti svoje stanove zbog festivalskih zbivanja, nešto kao nanadu troškova boravka na drugom mjestu za to vrijeme. Nažalost, detalje ne znam, ovo uzmite samo kao ideju u kojem biste smjeru možda nešto mogli poduzeti.

 

Općenito, traženje naknade ili odštete je uvijek zgodnije jer ako tražite zabranu neke aktivnosti, moguće je zabranu ili dosuditi ili odbiti, nešto između je teško moguće a da bude provedivo u praksi. Mogla bi se recimo zabraniti buka iznad određene granice, ali takva ograničenja je vrlo lako izigrati jer ne možete stalno držati inspektora u stanu da provjerava kolika je razina buke. Odšteta je puno fleksibilnija mogućnost, može biti veća ili manja, već prema procjeni.

 

Možda postoji mogućnost i prijave nekoj inspekciji, ali ako je to javno događanje koje ima potrebne dozvole, isto tako ćete teško nešto postići.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Preporučam da se javite sanitarnoj inspekciji koja bi trebala izaći na teren i ovisno o situaciji izreći inspekcijske mjere, također možete i na sud radi eventualne odštete, ali dakako da bi to bilo lakše uz zapisnik ovlaštenog inspektora.

Zakon propisuje (malo bolje proučiti) najvišu dopuštenu razinu buke, od koje se može odstupiti temeljem odluke tijela lokalne samouprave, pa je važno utvrditi da li se prilikom stvaranja buke ova ograničenja poštuju ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U blizini moje kuće nalazi se crkva ( nekih 100 m ).

 

Problem je u zvonima, tj. jačini buke koja ta zvona stvaraju.

To su mislim, a i kako se svečenik hvali najveća zvona u RH.

 

Ta ista zvona jednostavno laički rečeno probijaju mozak. Poglavito su najjaća nedjeljom od 6 ujutro pa do 22,00 i općenito svim blagdanima u isto virjeme.

 

Što učiniti i kome se obratiti za pomoć ( tužbom za sud ali netko bi trebao izmjeriti glasnoću istih zvona, da se toćno zna koliko se izvan dopuštenih gabarita ). Od kuda početi i kako nastaviti da se zvona stišaju, neka zvone ali u granicama normale ( kao što ponekad tako i zvone, ali ponekad ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Neposredno iza moje kuće (vikendice) gradi se vrtić. Jedinica lokalne samouprave navodno je donijela Odluku o produljenju gradnje zasad do 30.07., a kako stvari stoje, vjerojatno će biti donešena nova Odluka, jer objekt nije ni približno gotov. Odluke, koliko sam upoznata, moraju biti negdje objavljene. Tražila sam po netu, našla mnoštvo Odluka te jedinice lokalne samouprave, ali Odluku o produljenju trajanja radova ne. Zato i kažem navodno.

Napisala sam mail Izvođaču, Gradonačelniku (kao predstavniku Investitora) i Pročelniku komunalnog gospodarstva 21.06., dakle prije nešto manje od mjesec dana i do danas nisam dobila odgovor.

Napominjem da se radi o turističkom mjestu.

Za potrebe gradilišta Izvođač se služi ulicom koja je prilično uska i nije pogodna za prolazak tako velikih i teških vozila. Pri ulasku na gradilište vozilo skreće neposredno uz moju ogradu i budući da je cesta uska, srušili su mi stup na kojem su vrata za kolni ulaz. Navodno slučajno, ali da je stup ostao čitav bilo bi nemoguće građevnoj mehanizaciji ući na gradilište. Imam i garažu u koju nije moguće ući jer je cesta "propala", čak sam prilikom izlaska iz garaže oštetila vozilo o čemu posjedujem račun ovlaštenog servisera.

Uz to su mi doslovce sasjekli dvije smokve koje su se nalazile uz ogradu i za koje više nema šanse da se oporave.

Sa zadnje strane kuće, uz ogradu, na udaljenosti od cca 5m smjestili su mješalicu. Cijelo dvorište i kuća zasuti su cementnom prašinom, koja se kad pada kiša pretvara u beton.

Sa svih strana zasuti smo prašinom, o buci da i ne govorim :(

Što još mogu učiniti? Je li Odluka "lokalnog šerifa" (čitaj gradonačelnika) uklesana u kamen? Kome se mogu žaliti i što mogu poduzeti? Pomislila sam na Ministarstvo graditeljstva i Ministarstvo turizma, možda i nekome u Županiji?

Sorry na ovako dugom postu, ali ne znam više što napraviti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

srušili su mi stup na kojem su vrata za kolni ulaz. Navodno slučajno, ali da je stup ostao čitav bilo bi nemoguće građevnoj mehanizaciji ući na gradilište.

 

Uz to su mi doslovce sasjekli dvije smokve koje su se nalazile uz ogradu i za koje više nema šanse da se oporave.

Trebalo je zvat policiju da izvrši očevid oštećenja

 

Imam i garažu u koju nije moguće ući jer je cesta "propala", čak sam prilikom izlaska iz garaže oštetila vozilo o čemu posjedujem račun ovlaštenog servisera.

O ovome se već da razmišljat tko je sve kriv a i tu je policija trebala odradit svoje.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebalo je zvat policiju da izvrši očevid oštećenja

 

O ovome se već da razmišljat tko je sve kriv a i tu je policija trebala odradit svoje.

 

Zvali smo komunalnog redara, napravio je zapisnik i poslikao. Tako da zapis postoji, iz prosinca.

 

Izvođač je obećao stup sanirati i vratiti u prvobitno stanje. Sad jel će to biti obećanje ludom radovanje, ili će zaista napraviti što treba, vidjet će se.

 

Krenuli smo s komunalnim redarstvom, jer je grad Investitor. Ne znam jesmo li pogriješili što nismo zvali policiju :zbunj:

 

Moram napomenuti da mi ne živimo u toj kući, već je to vikendica. Za sve što se dogodi nam susjedi neki put jave, neki put ne jave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Rezime svega

Ne znam kome se nisam obratila od Ministarstva graditeljstva, preko građevne inspekcije, Ministarstva turizma, Ministarstva okoliša, svim organima lokalne samouprave i ništa.

Odgovorili su mi samo Ministarstvo turizma i Ministarstvo okoliša, da to nije u njihovoj nadležnosti.

Pokušala sam tražiti izuzeće od plaćanja poreza za prošlu i ovu gosinu, odnosno do završetka radova i dobila odbijenicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rezime svega

Ne znam kome se nisam obratila od Ministarstva graditeljstva, preko građevne inspekcije, Ministarstva turizma, Ministarstva okoliša, svim organima lokalne samouprave i ništa.

Odgovorili su mi samo Ministarstvo turizma i Ministarstvo okoliša, da to nije u njihovoj nadležnosti.

Pokušala sam tražiti izuzeće od plaćanja poreza za prošlu i ovu gosinu, odnosno do završetka radova i dobila odbijenicu.

 

 

Novinare...:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novinare...:palac:

 

jesam i to :zubo:

čak imam i ajmo reći frendicu TV novinarku, tražila me podatke i ništa :palacdolje:

o našem turizmu samo najbolje, o lošim stvarima se ne piše ni ne govori

 

Najviše me u svemu boli što običan čovjek nema nikakve zaštite. Ne tražim da mi oproste dug, konvertiraju kredit i slične stvari. Jedino što tražim je da država poštuje zakone koje je sama donijela.

 

Lokalnu samoupravu financiramo mi kroz poreze i ostale namete i najmanje što bi čovjek očekivao je da ga štiti, a ne da stane na stranu, u ovom slučaju izvođača.

 

I nije mi jasno što se zapravo plaća kroz porez na kuće za odmor - pravo na odmor u toj kući ili je to porez na posjedovanje kuće? Koliko znam porez na nekretnine nije uveden. Ili ipak?

 

ovo je odgovor koji sam dobila od porezna uprave

člankom 35. stavak 2. Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (Narodne novine, broj: 117/93, 33/00, 73/00, 59/01, 107/01, 117/01-ispravak, 150/02, 147/03, 132/06, 73/08, 25/12, 147/14, 100/15, Odluka USRH 26/07) propisano je da se kućom za odmor smatra svaka zgrada ili dio zgrade ili stan koji se koriste povremeno ili sezonski.

Člankom 37. Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave propisano je u kojim slučajevima se ne plaća porez na kuće za odmor. Navedeni članak donosimo u nastavku:

Članak 37.

(1) Porez na kuće za odmor ne plaća se na kuće za odmor koje se ne mogu koristiti.

(2) Kućama za odmor iz stavka 1. ovoga članka smatraju se kuće za odmor koje se ne mogu koristiti zbog ratnih razaranja i prirodnih nepogoda (poplava, požar, potres), te starosti i trošnosti.

(3) Porez na kuće za odmor ne plaća se na kuće za odmor za vrijeme dok su u njima smješteni prognanici i izbjeglice.

(4) Porez na kuće za odmor ne plaća se na odmarališta u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koja služe za smještaj djece do 15 godina starosti.

(5) Odlukom općine ili grada mogu se propisati i druga oslobođenja od plaćanja poreza na kuće za odmor iz gospodarstvenih i socijalnih razloga.

Za sve ostale informacije, potrebno se obratiti Gradu, budući Porezna uprava ne obavlja poslove utvrđivanja i naplate poreza na kuće za odmor za isti grad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija